De Vries en Voorhoeve als ware managers ui'1 Toerist wacht forse vertraging op Schiphol Maasluis draait op voor schade door gifwijk Specialisten weer naar rechter Gerard Nijboer: Dren the is lekker ruig BINNENLAND CeidaeSou/m/nt ZATERDAG 16 JULI 1988 PAGINA 3 genori VOOÏ lan A n ;e kru arm a 'kenbj Iran I mach] af de bj en I terenj tellin! chtoff _JO itkeringen werkloze ngeren toch omlaag iEN HAAG De uitkeringen voor uitwonende werklo- jongeren van 18 tot 27 jaar zullen worden verminderd it ongeveer 750 765. Het kabinet heeft gisteren vereensteming bereikt over het plan van minister De tussen j°n'nS van sociale zaken. De bewindsman zal na de zo- ter met een wetsvoorstel komen dat is gebaseerd op een T kTl'e van fractieleiders De Vries (CDA) en Voorhoeve he^vD) tijdens het Paasdebat. Het nieuwe niveau ligt bijna estuurdpeehonderd gulden boven het basisbedrag dat studenten n en stèijgen- Jongeren die zich willen laten scholen krijgen als ollen Jrikkel" een maandelijkse premie die maximaal 150 gul- >n zal bedragen. Jeugdige werklozen die al een baan [bben gehad worden op voorhand niet gekort op hun ikering van ongeveer 1000 per maand. Ook zij moeten hter bereid zijn zich te laten scholen. Botweg weigeren (eft een korting van maximaal 150 gulden tot gevolg. KLM-bemanning mag Tanzania mijden SCHIPHOL De KLM heeft besloten haar vliegers en kabinepersoneelsleden voorlopig op dienstreizen niet meer in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-el-Sa- laam te laten verblijven. De maatregel is genomen gezien de onrust die er on der het vliegend personeel was ont staan, nadat acht KLM'ers een besmet ting met het hepatitis-A-virus hadden opgelopen. In een hotel in Dar-el-Sa- laam waar de KLM-bemanningen worden ondergebracht verblijft inmid dels een KLM-team dat nagaat hoe de hygiënische situatie daar kan worden verbeterd, met name wat betreft de be reiding van voedsel. ROTTERDAM Bewoners van de gifwijk Steenwijkpol- der in Maassluis kunnen de schade die ze hebben geleden verhalen op de gemeente. De rechtbank van Rotterdam be sliste gisteren dat de gemeente Maassluis aan het eind van de ja ren zeventig „heeft gehandeld in strijd met de van haar te ver wachten zorgvuldigheid" bij het verkopen van bouwgrond in de Steendijkpolder aan projectont wikkelaar Pakwoningen. Er wa ren toen namelijk al duidelijke aanwijzingen dat het havenslib waarmee deze bouwlokatie was opgespoten in ernstige mate ver ontreinigd was. Rotterdam zal waarschijnlijk niet financieel worden aangesproken, hoewel deze gemeente aanhet eind van de jaren zestig het 'verontreinig de slib voor de Steendijkpolder aanleverde. De gemeente Maas sluis vindt het zeer onterecht dat Rotterdam buiten schot blijft. FNV: kabinet wil korten op wao'ers AMSTERDAM De vakcentrale FNV zegt over zeer betrouwbare informatie te beschikken dat het kabinet volgende week verdrag 121 van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) in Genève zal opzeggen. Dat verdrag regelt de uitke ringen voor slachtoffers van beroeps ziekten en bedrijfsongevallen en hun nabestaanden. Het garandeert dat zij ten minste 6,0 procent van het minimum loon ontvangen tot aan hun pensioenge rechtigde leeftijd. Opzegging van het verdrag is bedoeld om op die uitkerin gen te kunnen korten De FNV is „bui tengewoon verontrust en boos" over dit voornemen, dat afkomstig is van minis ter De Koning van sociale zaken. Loting beslecht echtscheiding HAARLEM Een echtscheidings procedure bij het kantongerecht in Haarlem is beëindigd met het gooi en van een muntstuk. Kruis of munt moest uiteindelijk bepalen wie er in de gezamenlijke huurwo ning mocht blijven. Van deze onge bruikelijke rechtspraak is melding gemaakt in het laatste nummer van het juridisch tijdschrift De Prak tijkgids. De loting werd verricht door een griffier van het Haarlem se kantongerecht. De kantonrech ter was vervolgens getuige van de loting, die keurig in het proces-ver- baal werd vermeld. ïselijk do< si lige plif te krj slechtsj^ervolg van de voorpagina) ig jaar i geregEN HAAG De frac- e vrijvpvoozitters Bert de Vries olg varnA) en Joris Voorhoeve kleinfVD) glommen van trots, t meepak nadat officieel be- end was geworden dat èt kabinet een akkoord wordend bereikt over de her- ;elsubs^ning van het belasting opsflsel verschenen De eeds nfies en Voorhoeve voor camera's van het NOS- rkt vapurnaal om hun blijd- ;idersc|haP te tonen. In het ach- wisten beiden r van&t zij blij waren met een overM*001^ dat zij zelf heb- tste mfn samengesteld. De in- imorbdoed van de „managers" Rafs^e Vries en Voorhoeve, zo erd inleek eens te meer, is erg toot. Zo groot, dat hun borstel zelfs een door- raak betekende in het oorlo/®31 stu® verlopende »e Ira/er^e^ *n kabinet, •t zou f tijdens het Paasdebat moest regering buigen voor de wil een nn De Vries en Voorhoeve, aarzele de oppositie min of meer gifgaiar achteren drukten en met eifzamenlijke moties kwamen. Het gaat er De Vries vooral om het regeringsbeleid, dat drastisch snijdt in de over heidsuitgaven, een sociaal ge zicht te geven. Hoewel Voor hoeve, getuige zijn aversie te gen het van oorsprong rechtse VVD-discussiestuk Liberaal Bestek, ook niet vies is van een sociaal tintje, wil hij niet zo ver gaan als De Vries. Voor de VVD is de belastingverla ging een heilig punt, waaraan veel, zo niet alles onderge schikt moet worden gemaakt. Daarom is Voorhoeve bereid keer op keer met De Vries te praten, en ook met Lubbers. Dit ondanks de recente CDA- actie tegen de VVD rond de WIR-problematiek. Zelfs de ergste aantijgingen van Lub bers konden Voorhoeve niet kwaad maken. Zij blijven al tijd, om met de woorden van Voorhoeve te spreken, politie ke vrienden. Over de WIR gesproken. Hoe schril is het contrast tussen het succes over de belastingherzie ning en de ellende met de WIR. De forse en onverwachte overschrijding van deze in middels opgeheven investe- ringsspremie werpt een scha duw over het kabinet, dat toch al met zo veel problemep te kampen heeft gehad. Rond het tweejarig bestaan van het kabinet Lubbers-II leek de sfeer de laatste tijd echter wat op te klaren. De onderhandelingen over de be groting van volgend jaar gooi den niet werkelijk roet in het eten. De bewinslieden kwa men er weliswaar niet al te vlot uit en hielden voet bij stuk als het om hun eigen be groting ging, maar lieten el kaar niet vallen. Minister Ru- ding van financiën toonde zich zelfs bereid een flink deel van de extra bezuiniging van 450 miljoen op te geven. Hoe de WIR-problematiek moet worden opgevangen, is voor hem een grote zorg, vooral omdat zijn collega De Korte van economische zaken hele maal geen overschrijding heeft geconstateerd. Gezien de problemen die het kabinet heeft moeten door staan in het parlement kwamen vrijwel alle bewins lieden wel eens onder vuur van de regeringsfracties is het akkoord over de operatie- Oort welkom. Dat vonden De Vries en Voorhoeve blijkbaar ook. Nog voordat er officieel mededelingen werden gedaan over het akkoord dat het kabi net had bereikt over de ver eenvoudiging van het belas tingstelsel, had de CDA-fractie al een verklaring uitgegeven die sprak van een „aanzienlij egen-Vierdaagse ke verbetering". Dit epistel werd verspreid toen het pers bericht uit het kabinetsberaad nog warm was. Deze actie van het CDA liet maar al te duidelijk zien dat de fracties, althans de voorzit ters en de financiële experts daarvan, al lang op de hoogte waren van het bereikte ak koord. Sterker nog, De Vries en Voorhoeve hebben per soonlijk de hand gehad in de totstandkoming ervan. Im mers, nog voordat het kabinet met de bereikte resultaten naar buiten kwam, gonsde het al van de geruchten over de inhoudelijke punten. Gister middag werd de laatste hand gelegd aan de overeenkomst. Met dank aan staatssecretaris Koning van financiën, die zijn departement onder hoogspan ning had laten werken om de gevolgen van de voorstellen van De Vries en Voorhoeve uit te rekenen. Wandelgangen Was het vreemd dat het uit eindelijke akkoord een wel zeer sterke gelijkenis vertoon de met de verhalen in de wan delgangen? Nee. De macht van de regeringsfracties is groot. De Vries en Voorhoeve heb ben het begrotingsoverleg van het kabinet op de voet ge volgd. Beide fractievoorzitters hebben veelvuldig overleg ge had met de belangrijkste be windslieden, die daarna de voorstellen bespraken in de raad. Telkens weer moesten de gedachten in het kabinet en die van de fractieleiders op el kaar worden afgestemd. Daar bij overheersten de mening van De Vries en Voorhoeve. Opmerkelijk is ook dat vice- premier De Korte een grote rol heeft gespeeld. Als liberaal in hart en nieren en als minis ter van economische zaken heeft hij bij alle beleidspunten een sterke vinger in de pap gehad. Zelfs met de problemen op het departement van On derwijs en de ontwikkelingen rond de herziening van de ge zondheidszorg volgens het plan-Dekker heeft hij zich in tensief bemoeid. En De Korte is een minister die de partijbe langen nimmer uit het oog verliest. De euforie over de operatie- Oort zal nog wel even voort duren. Inmiddels hebben mi nister Ruding en zijn staatsse cretaris Koning een wetsvoor stel naar de Tweede Kamer gestuurd, dat in het politieke jargon al „Oort-I" heeft. Dit voorstel bevat de technische voorbereiding van de werke lijke invoering van het nieuwe belastingstelsel, dat logischer Voorhoeve (links) en De Vries zorgden voor de doorbraak in het stug verlopende overleg in het kabinet. FOTO: ANP wijs „Oort-II" wordt genoemd. Oort-II betekent dat alle inko mensgroepen er vanaf 1990 op Vooruit gaan. Daarbij mag ech ter niet uit het oog worden verloren dat de laagstbetaal den er toch minder goed vanaf komen dan de overige groe pen. En dat is nog alleen maar zo als een groot aantal aftrek posten, traditiegetrouw door de hogere inkomens veelvul dig opgevoerd, zal worden ge schrapt. Pas als dat gebeurt, zullen de hogere inkomens er minder gunstig uitspringen. Maar het vreemde aan het ka binetsberaad is, dat juist over die aftrekposten slechts met grote moeite overeenstemming kan worden bereikt. De VVD is bang voor de te verwachten woedende reactie van de ach terban, die immers voor een groot deel uit het bedrijfsleven bestaat. Voorhoeve heeft ech ter allereerst de nadruk gelegd op een andere belangrijke VVD-stemmer, de huizenbe zitter. Het huurwaardeforfait mocht van Voorhoeve niet omhoog. Hij heeft zijn zin ge kregen. Naast de onduidelijkheid over de aftrekposten zit er nog een adder onder het gras. In de ra mingen is het kabinet ervan uitgegaan dat de komende ja ren op behoorlijke belasting meevallers mag worden gere kend. In dit opzicht heeft de regering de berekeningen van de invloedrijke Centraal Eco nomische Commissie (CEC) overgenomen. De topambtena ren die in de CEC zittende, voorspellen dat zich in 1990 een belastingmeevaller van een miljard gulden zal afteke nen. Zekerheid hierover is er echter nog lang niet. Ook in dit opzicht zullen CDA en VVD nog een hartig woordje meespreken. Boven dien zal dat .ook gebeuren bij die andere grote operatie die het kabinet voor ogen staat, de herziening van de gezond heidszorg volgens het plan van de commissie-Dekker. Premier Lubbers stelde on langs nog vast dat de kamer fracties zich te veel met de managemant-kant van het ka binet bemoeien. De Vries en Voorhoeve hebben zich de af gelopen tijd echter zowel in politiek als in zakelijk opzicht ware managers getoond. ROB SEBES nals op de voorgaande drie dagen moesten de deelnemers aan de Vierdaagse van Apeldoorn noqrfeteren op het laatste traject ook weer vele, vele plassen ontwijken. De Zwitser die zich had uitge- idagtost als Wilhelm Teil had niet op zoveel regen gerekend. dag begint alweer de volgende Vierdaagse, die van Nijmegen. Daarvoor worden overigens spe- veiligheidsmaatregelen getroffen om de 1500 deelnemende Britse militairen te beschermen. FOTO: ANP .TRECHT De Lande- Lan< ke Specialisten Vereni- totng (LSV) stapt naar de chter om de rechtmatig- w ïid van de opzegging ""ui het generaal akkoord t 1984 te laten toetsen. specialisten hebben net grote verontwaardi ng en ergernis" gerea- ;erd op de brief van elf intjes waarin het kabi- ?t de overeenkomst per 1 augustus definitief heeft opgezegd. De verontwaardiging en er gernis van de specialisten geldt ondermeer de uiterst korte opzegtermijn. Volgens het kabinet heeft de LSV geen belangen die een langere ter mijn noodzakelijk maken. Maar, aldus de LSV, daarbij wordt het belangrijkste punt, namelijk de vaststelling van een juist tarief, zonder meer verwezen naar onderhandelin gen met de verzekeraars dan- wel het Centraal Orgaan Ta rieven Gezondheidszorg (COTG). Welke procedure precies zal worden gevolgd staat nog niet vast. Wel is zeker dat de LSV geen kort geding zal aanspan nen, zodat het zeker maanden gaat duren voordat de rechter zich over de kwestie heeft uit gesproken. Of de specialisten ook weer actie gaan voeren hangt volgens directeur H. Willems van de LSV af van het besluit van staatssecretaris Dees van volksgezondheid over de praktijkkostenvergoe ding van de specialisten. EKNOLLEN IÊ HWKKENINfvANjÊ Wia ME NEP. SCHIPHOL De toerist die voor maandag een va- kantievlucht heeft ge boekt naar een van de Zuideuropese bestemmin gen dient rekening te houden met vrij forse ver tragingen. De Franse luchtverkeersleiders heb ben aangekondigd die dag actie te voeren. De staking zal duren van half zeven 's ochtends tot acht uur 's avonds. Het geringe aantal Franse luchtver keersleiders dat maandag nog wel op de verkeersto rens werkzaam is, zal naar verwachting ongeveer de helft van het overvlie gend verkeer nog kunnen afhandelen. De toestellen die normaal over Frankrijk vliegen voor het merendeel worden omgeleid. Dat zal leiden tot „verstoppin gen" boven andere landen, waardoor voor de vluchten naar de zon langer moet worden gewacht op toestem ming om te mcTgen vertrek ken. Dat kan volgens woordvoer ders van de Nederlandse luchtvaartmaatschappijen lei den tot vrij lange wachttijden op Schiphol. De aangekondig de actie komt enkele dagen na de staking van de Griekse ver keersleiders. De schade van die actie bleef overigens rede lijk beperkt; niet alle lucht vaartmaatschappijen vlogen richting Griekenland op de betreffende actiedagen. Een woordvoerder van Trans- avia acht de kans vrij klein dat het luchtruim boven Frankrijk midden in de zomer „dicht gaat". De inzet van de actie lijkt die veronderstelling enigszins te ondersteunen: de verkeersleiders eisen bij mon de van hun vakbond „een her waardering van hun beroep", maar „doelen daarbij niet al leen op de beloning". Ook de Martinair-woordvoer der raakt niet onder de indruk van de stakingsdreiging. „Het is in de zomer een bijna dage lijks terugkerend verschijnsel. De actievoerders weten dat ze druk kunnen uitoefenen van wege de enorme stroom toeris ten die worden vervoerd". De Nederlandse chartermaat schappijen voeren maandag geen vluchten uit naar Franse bestemmingen. De meest voor de hand liggen de oplossing voor de vluchten over Frans gebied is dat die eerder worden afgebogen over de Atlantische Oceaan. Maar daarvoor is de medewerking van de Britse verkeersleiders nodig en het is de vraag of we die daartoe bereid ziin. De af gelopen dagen strandden er al zo'n duizend reizigers op Brit se luchthavens, waar sommi gen inmiddels al drie nachten hebben moeten doorbrengen. Ons vlakke land is voor een vakantieverblijf beslist de moeite waard. Dit geldt ook voor Gerard Nijboer. De atleet is echter permanent ambulant en het is niet gemakkelijk om de Seoul-ganger in ons land te pakken te krijgen. De gelauwerde marathonloper, die onsterfelijkheid verwierf door het olympisch zilver in Moskou 1980, is kind aan huis bij zijn begeleider Roelof Veld. Na de Zomerspelen in Seoul is Drenthe het gemeenschappelijk stokpaardje dat met liefde bestegen wordt, ook wanneer Gerards bordje wordt gewogen. Zijn prakkie bloemkool, piepers en karbonade blijkt echter goed gedoseerd. I iiPN is** Atleet Gerard Nijboer krijgt In Drenthe soms het gevoel dat de bossen er speciaal voor hem zijn neerge zet. Iedereen heeft wel een vaag „hutje-op-de-hei- ideaal", maar die van Gerard Nijboer werd sneller verwezenlijkt dan hij gedacht had. De Sirene-achtige ver lokkingen van zijn vriendin in Drenthe bleken onweerstaan baar. Na een periode van twee jaar in de woonkern Uffeite zelf, werd een boerderijtje in de uiterste periferie van dit dorpje betrok ken: aan de bosrand en ook nog aan een dood lopende zandweg. De schaapskooi, die op nog geen twee kilometer van Nijboers stulpje te vinden is, heeft de he rontdekker van de na tuur geïnspireerd tot de aanschaf van een koe en 32 ooien. „Ik blijf in mijn vakan tie gewoon thuis in Uf- felte, om nog wat extra te trainen. Drenthe is de mooiste provincie van Nederland. Ik ben zelf nogal een stugge, dus dat hier mooi uit. Hier word je beoor deeld op wat je doet, niet op wat je gedaan hebt. Ik was een echt stadsmens, maar ik zou nu absoluut niet meer terug kunnen. Je hoef de mij vroeger niets te vragen over de natuur, maar nu, wijs me een vogel aan en ik zeg je hoe het beest heet. Het is hier in Drenthe nog zo lekker ongecul tiveerd en ruig. Het lijkt wel of ze hier een beetje achterlopen en dat geeft een weldadige rust. Ik ben ook geen toeristische attractie voor dagjesmensen. Dat loopt wel los; met een bus kom je hier niet zo gauw hoor. Na Moskou was het even bar. Toen kon ik geen rustig duurloopje meer houden; kwamen de mensen met de auto naast me rijden. Nee, dat echt hysterische is er gelukkig af, al ac cepteer ik wel dat pu bliciteit onvermijdelijk Ik hou ook van de Hol- terberg. Vooral de kant van Haarle, dat zacht- glooiende. Daar heb je echt het gevoel dat je in het buitenland zit Alleen, het is soms wat tè toeristisch. Kom je echter in de winter of op bepaalde doorde weekse dagen, dan lijkt het alsof ze speciaal voor jou alleen zo'n bos hebben neergezet. Mooi vind ik verder het bos van Schoonheten, waar ikzelf nog nooit wilde zwijnen heb gezien, en het pad langs het Over- ijsels kanaal vanaf Raalte, dat nu helaas ontdekt is door meer Loterij voor gorillahuis in Artis AMSTERDAM De dieren tuin Artis is gisteren van start gegaan met een grote nationa le loterij, waarvan de op brengst geheel bestemd zal worden voor een nieuwe be huizing voor de gorilla's Tem- bo en Banja. Deze tweehon derd kilo wegende mensapen hebben momenteel alleen de beschikking over een binnen- verblijf van vijftig vierkante meter, een onderkomen dat volgens Artis geheel niet meer aan de hedendaagse eisen vol doet. De gorilla's zijn oersterke dieren, waardoor het een ver eiste is dat hun tehuis van de gelijke en daardoor vrii kost bare materialen wordt ge bouwd. Artis viert het hon- derdvijftigjarig bestaan met di verse activiteiten die bij elkaar f 2,5 miljoen moeten opbren gen ten behoeve van allerlei investeringen. Tot nu toe is er ruim een half miljoen binnen. Spreekverbod directeur gevangenis GRONINGEN De di recteur van het Groningse Huis van Bewaring, H. Ockeloen, heeft van het ministerie van justitie een spreekverbod gekregen. Dit gebeurde naar aanleiding van zijn uitlatingen dat hij de mannen- of vrouwenafde ling van het huis van bewa ring per 1 oktober zal sluiten als staatssecretaris Korte- Van Hemel hem geen zes nieuwe formatieplaatsen of 60.000 gulden voor het beta len van overwerk toebedeelt. Volgens de gevangenisdirec teur spelen de financiële pro blemen niet alleen in Gro ningen, maar bij alle huizen van bewaring in Nederland. „Mijn collega's staan er al leen wat laconieker tegen over", aldus Ockeloen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3