Verdeelde Chinese kerk is groot drama CcidócSotrtcui Voetnoten bij intellectuele debatten GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Hulpzoeken kerk en wereld weer £eidóe8ou/ia*it ZATERDAG 16 JULI 1988 PAGIN11 door Marinui van der Berg „Ik vind het jammer", schreef iemand dat u eindigde met de zin: „Wie op tijd praat hoeft de dokter misschien minder te bezoeken, zodat de dokter zich weer met z'n eigen werk kan bezighouden". Iemand anders schreef een uitvoerige brief en eindigt met de zin: „Ik merk dat ik uitvoerig aan het verdedigen ben waarom ik bij mijn huisarts loop". Beide briefschrijvers zijn zeer tevreden over hun huisarts en ondervinden steun. Nu was het niet mijn bedoeling om kritiek op huisartsen te uiten, maar om de vraag te stellen, die ook leeft in huisartsen kring zelf, of huisartsen niet overbelast worden met klach ten. Klachten die niet aller eerst een lichamelijke oor zaak hebben, maar die ande re oorzaken hebben. Is de huisarts er dan niet voor deze geestelijke klachten? En kun je lichaam en geest wel zo strikt scheiden? Die vragen kunnen opkomen. In de laat ste jaren is het inzicht ge groeid dat de mens, om het duur te zeggen, een psycho somatische eenheid is. Wan neer je een lange tijd onder geestelijke druk hebt moeten leven en je hebt weinig aan dacht aan jezelf kunnen be steden dan kan zich dat bij voorbeeld uiten in lichamelij ke moeheid. Er kan ook licha melijke moeheid zijn die niet het signaal is van geestelijke overbelasting óf onderbelas ting, maar die een ziekte blijkt aan te kondigen. Hier mee probeer ik zowel een on derscheid aan te geven en één van de problemen voor een huisarts aan te duiden. Dat de mens een psycho-so- matische eenheid is, dat li chaam en geest niet streng gescheiden kunnen worden, betekent dat er geestelijke oorzaken kunnen zijn voor li chamelijke klachten. Het be tekent ook dat lichamelijke klachten, ziekte en handicap altijd geestelijke gevolgen hebben en vaak ook sociale gevolgen. Het is voor een huisarts niet altijd zo eenvou dig om vast te stellen wat nu de kern is. Dat hoeft niet te liggen aan de vakbekwaam heid van de huisarts. Dat kan gelegen zijn in de „klager", de „patiënt" zelf die niet wil horen of zien dat het niet al lereerst om een lichamelijke klacht gaat. Zoals u ziet heb ik het woord „patiënt" tussen aanhalingstekens gezet. Wan neer de dokter zegt dat je ziek bent, mag je een zoge naamde patiënten-rol innè- men. Zo'n rol geeft bescher ming. Je bent nu als zieke er kend. Dit kan zeer belangrijk zijn, maar er is ook een groei end besef dat zo'n rol te snel kan worden ingenomen. Het gevolg is dan dat „de zieke" onvoldoende eigen verant woordelijkheid neemt. Klach ten die geen lichamelijke oor zaak hebben, wat soms wordt vastgesteld nadat de huisarts voor alle zekerheid toch een aantal onderzoeken heeft ge daan of heeft laten doen, worden meestal pas echt op gelost als je bereid bent om aan jezelf te werken of veran deringen aan te brengen in je leef-situatie. Zo blijken licha melijke klachten samen te kunnen hangen met onbevre digende leef- en werksitua ties. maar ook met de diepe re vragen naar de zin van mijn leven. In een samenle ving die gekenmerkt wordt door prestatie en consump tie, door sommigen aange duid als een hedonistische, genots-samenleving, dreigen er steeds minder plaatsen te komen waar over de levens- en zinsvragen gesproken kan worden. Het is ook niet voor niets dat er een groeiende aandacht is voor bewegingen die wel aandacht hebben voor deze zinsvragen. Bewe gingen die niet dogmatisch zijn, omdat ook dogmatiek ziek kan maken. Er is een groeiende aandacht voor de anthroposofie en voor de reïncarnatie. In deze bewe gingen is meer aandacht voor de hele mens. Geloven kan ook een antwoord zijn op dit zoeken van de mens naar zin als het accent minder Dp de leer en meer op het leven komt te liggen. Dan kan ook geloven gezond maken. On der gezondheid versta ik dan meer dan wat de huisarts kan bieden. Ik denk dat we soms van art sen teveel verwachten en hen een te geïsoleerde positie ge ven. Dat is geen kritiek op de dokter, maar dat stemt wel tot kritisch nadenken over onszelf. Het is armoede als de huisarts de enige deur wordt, waar we nog kunnen aankloppen. Tragische levensloop Popieluszko verfilmd PARIJS De Poolse crisis en de tragedie rond de pries ter Jerzy Popieluszko, die in 1984 werd vermoord door de Poolse politieke politie, zijn verfilmd door de Poolse, naar Frankrijk geëmigreerde film maakster Agnieszka Holland. Haar film heet „To kill a priest" (Moord op een pries ter). De film gaat in septem ber in Parijs in première. De film begint op 13 december 1981, op het moment van de afkondigingen door generaal Jaruzelski van de staat van beleg in Polen. Maar de his torische gebeurtenissen en de loopbaan van de priester Po pieluszko vormen het kader voor de film. Holland heeft vooral de botsing tussen de idealen van Solidariteit en van het communisme willen laten zien, de twee ideolo gieën die vandaag de dag Po len verscheuren. Zij doet dat via twee sleutelfiguren: een priester en een politieman. De film, waarin Engels wordt gesproken en die geheel wordt gedraaid in Frankrijk, doet Warschau herleven in de buitenwijken van Parijs, Lyon, Le Havre en het wes ten van Frankrijk. Als wij mannen trouwden met de vrouwen die we verdienen zou het er niet best voor ons opstaan. BISSCHOP BOMERS: HAARLEM De ver deeldheid in de Kerk van China is een groot drama. Enerzijds is er de Patriottische Vereniging, de Chinese Katholieke Kerk die geen banden met Rome onderhoudt, en anderzijds is er een ondergrondse Kerk die trouw gebleven is aan Rome. „Die Patriottische Vereni ging is een echte ramp voor China. Ik vind- het echt verkeerd." Dit zegt bisschop H.J.A. Bomers c.m. van Haarlem, die van half juni tot begin juli projekten van de Zwit serse rk hulporganisatie Ca ritas in China heeft bezocht. Op grond van zijn kennis van een Kerk in een commu nistisch land was Bomers hiervoor uitgenodigd door de Zwitserse Caritas-directeur Friedolin Kissling, die hij in Etiopië goed heeft gekend. De situatie van de Katholie ke Kerk in China is „zeer ge compliceerd". aldus Bomers. Nadat Mao in 1949 de macht had overgenomen, werd er geleidelijk aan een maat schappij op communistische leest geschoeid. Organisaties moesten worden ingericht volgens de principes van de .Drie-Zelf-Beweging': eigen bestuur, eigen financiën en eigen personeel; kortom: niets uit het buitenland. Voor de Rooms-Katholieke Kerk betekende dit dat zij moest kappen met Rome. Ondergronds In dat jaar (1957) werd het voor de Kerk in China nog moeilijker. De mensen moes ten een keuze maken. Er zijn toen „ongelooflijk veel men sen" gevangen gezet. Velen van hen hebben de gruwelen van de gevangenschap niet overleefd, zo zegt de bisschop van Haarlem. In die tijd vond de Chinese regering mensen bereid mee te werken aan de opbouw van een kerk op communisti- Bisschop Bomers foto: anp sche leest: de Patriottische Vereniging. Deze mensen gingen ermee akkoord dat de Chinese Kerk los van Rome kwam te staan. Naast die Patriottische Vere niging ontstond de onder grondse Kerk, met eigen bis schoppen en eigen priesters. Deze Kerk houdt vast aan de band met Rome. De officiële kerk telt nu zo'n drie miljoen leden. De ondergrondse Kerk is naar schatting twee- tot driemaal zo groot. „Je kunt je de vraag stellen: wat betekent het lid van die Patriottische Vereniging te zijn? Er zijn mensen die door lippendienst eraan te bewij zen die Vereniging proberen te ondermijnen. Er zijn onder de leden ook mensen die je echt moet veroordelen omdat dat verreweg de meeste le den van de Patriottische Ver eniging in hun hart tróuw aan Rome zijn. gebleven, 't Kost hun echter ontzettend veel moeite uit te spreken: .Ik wil katholiek zijn en ver bonden zijn met de paus'. Daar kan gevangenschap aan vast zitten. Die mensen gaan naar de (officiële) kerk, den kende: «Dit is mijn kerk, hier wordt de eucharistie gevierd en ik wil daar gewoon aan deelnemen'. Wel weten ze precies hoe elke bisschop en elke priester zich tegenover het regime opstelt. Soms gaan ze niet naar de kerk als ze weten dat een bepaalde priester de mis leest. In een kerk in een be paald bisdom heeft de bevol king een patriottische bis schop eens helemaal voor schut gezet. Hij zou een plechtige pontificale hoogmis opdragen, maar er kwam ab soluut niemand in de kerk. Die werd te zeer als collabo rateur beschouwd, aldus mgr. Bomers. De toenadering tussen de Pa triottische Vereniging en de RK Kerk is geen eenvoudige zaak. Dat hangt samen met het feit dat het Vaticaan (als enige staat in Europa) nog di plomatieke banden met Tai wan onderhoudt. China wil dat die worden verbroken voordat het zelf officiële re laties met het Vaticaan aan knoopt. „Ik kan mij heel goed voorstellen dat dat het standpunt van Peking is," zo zegt Bomers. Regelen Het Vaticaan stelt ook zijn ei sen. Eerst zal de positie van de Patriottische Vereniging, de officiële Kerk, goed moeten worden geregeld. En Peking zal moeten erkennen dat de katholieken in China rechtmatige banden met ka tholieken waar ook ter we reld kunnen onderhouden, inclusief de paus, want hij is ook de paus van de katholie ken in China. Bomers heeft met bisschop Jin van Shanghai gesproken over diens relatie tot de paus. Wat zou Jin zeggen als hij te genover de paus zou komen te staan? „Ik zou zeggen dat ik de paus respecteer maar ook dat hij niet naar slechte raadgevers moet luisteren," zo had de bisschop van Shanghai gezegd. Tijdens het Tweede Vaticaans Concilie is gezegd dat de Kerk moet luisteren naar de tekenen des tijds. Eén van de tekenen is volgens Jin het feit dat de Chinese regering van mening is dat de Kerk in China los van de paus moet kunnen opereren. „Daar ben ik het natuurlijk helemaal niet mee eens," zegt Bomers. Diezelfde bisschop Jin ver taalt ook de bijbel en werken als De Navolging van Chris tus van Thomas a Kempis in het Chinees. Die bijbels zijn te koop, zo zag bisschop Bom ers in de bedevaartsplaats Sheshan. „Later hoorde ik dat zijn vertaling van teksten over het primaatschap van de paus niet helemaal zuiver op de graat is. Dat vind ik toch wel weer kwalijk." „Ze hebben me daar nog zo'n bijbeltje aangeboden, maar ik wilde die mensen niet ontrie- ven. Bovendien kan ik het Chinees absoluut niet lezen. Toen ik later hoorde dat die vertaling niet altijd even juist is, dacht ik: verroest, dan had ik toch zo'n bijbel mee moeten nemen." Bomers heeft in China twee van de zeven seminaries be zocht. Het aantal studenten groeit. „Er zitten heel vrome jongens op die seminaries die op mij een uitstekende in druk maakten." Ook de reli gieuze ordes hebben weer no vicen. „Je ziet weer van die jonge zustertjes". Bepaalde seminaristen zitten met een ontzettend probleem. Als ze klaar zijn met de stu die, door wie moeten ze zich laten wijden? Ze willen zich eigenlijk niet door een pa triottische bisschop laten wij den. Dan hoeven we, zo zeg gen ze, niet eens in de paro chies aan te komen omdat we dan niet worden geaccep teerd. De band met Rome is bij hen nog heel sterk, aldus Bomers. „Ik heb begrip voor de moei lijkheden van de mensen die lid zijn van de Patriottische Vereniging, maar het is toch verkeerd. Sommigen zijn echter uit slimmigheid lid. Ik heb gehoord van een priester van de Patriottische Vereni ging, die in het geheim bis schop van de ondergrondse kerk is." Zo is er op het platteland veel meer mogelijk. In ver scheidene dorpen gebeurt het dat de ondergrondse priester, dië ter plaatse goed bekend is, de mis leest in een zaal van de officiële kerk. Dat is dan een dienst van de onder grondse kerk. Jenny Goeree wil bij man in één cel ZWOLLE Jenny Goe ree, de vrouwelijke helft van het evangelistenpaar Lucas en Jenny Goeree, wil bij haar man in een cel in het Huis van Be waring te Zwolle worden opgesloten. Op die voor waarde wil ze zich laten gijzelen. Jenny Goeree heeft dit meegedeeld in een brief aan minister Korthals Altes van justitie. „Ik ben bereid voor het evangelie de gevangenis in te gaan op voorwaarde dat ik bij mij m'n man in de cel kom', aldus de Zwolse evan- geliste, die per omgaande wil weten of de bewindsman op haar voorwaarde ingaat. „Als u niet aan mijn verzoek kunt voldoen, ben ik genoodzaakt maatregelen tegen de gijze ling te nemen', vervolgt ze. Zoals bekend wordt Lucas Goeree al een maand gegij zeld in het Huis van Bewa ring, omdat het paar weigert op bevel van de rechter leu gens en beledigingen aan het adres van de Amsterdamse Aids-patiënt Fred van Zijl te rectificeren. Jenny Goeree kreeg aanvankelijk uit men selijke overwegingen (het paar heeft een dochtertje van zeven jaar) een vrijgeleide. Van Zijl wil haar nu echter ook laten gijzelen, vooral ze in hun nieuwste gospelnum mer, Evan nr 22, weer fel van leer trekken tegen ho- mosexuelen, die de veroorza kers zouden zijn van de do delijke immuniteitsziekte Aids. In de brief aan de minister wordt de justitie te Zwolle vergeleken met de inquisitie. „Na eerder bijbelteksten en bepaalde nummers van Evan te hebben verboden, heeft de Zwolse inquisitie ons nu in de handen van een medebur ger, een homofiele Aidspa- tiënt, overgeleverd, omdat wij hem het eeuwige leven hebben gepredikt en hem hebben opgeroepen zich te bekeren tot Jezus Christus. We leven in een twintigste- eeuwse rechtsstaat met een Middeleeuwse inquisitie', al dus Jenny in de brief. De Franse bisschop Lefebvre heeft in zijn verzet tegen het Vaticaan de aandacht geves tigd op een katholicisme dat typisch Frans is en een lange traditie kent. Het ziet zich als de navel van de wereld en kenmerkt zich door heimwee naar de tijd van voor de Fran se revolutie, het Ancien Régi me, waarin de kerk het op nam voor de staat, gepersoni fieerd in de koning, en zij op haar beurt beschermd werd door de koning. De hele ne gentiende eeuw is dit traditio nele katholicisme in verzet geweest tegen de republikein se staat. Op het eind van die eeuw kreeg het in intellec tueel opzicht vertegenwoordi gers in figuren als Barrés en Maurras. Zij waren bij uitstek nationalistisch en zagen hun gelijk bevestigd door de Eer ste wereldoorlog die het fiasco betekende van menig hoogge stemd idealisme. Toch was er ook een ander soort Frans katholicisme, dat van links. De belangrijkste vertegenwoordiger was Em manuel Mounier. Hij is in de jaren twintig aan de Parijse Sorbonne de studiegenoot ge weest van Sartre en Aron en zijn belangrijkste activiteit is geweest het stichten van een tijdschrift, Esprit. Met Emma nuel Mounier kwam een jon ge generatie Franse katholie ken aan het woord die bereid was de geseculariseerde Fran se republikeinse staat te aan vaarden. Zij namen overigens ook protestanten en anders denkenden in hun midden op zolang zij maar vooruitstre vend waren en het heil van de hele mensheid op het oog hadden. Intellectueel voelden zij zich verwant aan de intel lectuelen die het hadden op genomen voor de joodse kapi tein Dreyfus, die, ten onrech te zoals spoedig zou blijken, wegens het uitleveren van militaire geheimen aan erfvij and Duitsland, tot levenslange verbanning op het Duivelsei land was veroordeeld. Solidair Net als de intellectuelen die Jean-Marie Domenach voor Dreyfus in de bres sprongen, waren de woord voerders in Esprit solidair met onderdrukte groepen en volken. Hun filosofie zou worden aangeduid met de term personalisme. In de op komst van het rechtse en linkse totalitairisme, het fas cisme en het communisme, zagen zij een bedreiging van de menselijke persoon. Er is daarover hooggestemd en op uiterst ingenieuze wijze gedis cussieerd in de kolommen van Esprit, Toch wist Esprit maar weinig krachten te mo biliseren die een effectief ant woord konden geven op de bedreigende ontwikkelingen. Niettemin was de invloed van Esprit in Frankrijk in de ja ren dertig en ook daarna niet onbelangrijk. Ook al omdat de eerste hoofdredacteur van het na de oorlog opgerichte in vloedrijke dagblad Le Monde, Hubert Beuve-Mery, tot de sympathisanten van Esprit behoorde. Medewerkers van Esprit waren jarenlang aan deze krant verbonden, zelfs zo dat Le Monde in de eerste de cennia van verschijnen een Mounier stierf in 1950, 44 jaar oud, en zijn rol van redactie secretaris werd overgenomen door Jean-Marie Domenach, die het blad tot 1977 zou lei den. Ontelbaar zijn de inter venties, de petities geweest die het blad heeft onderno men en meeslepend en moei lijk maar niet zelden steriel waren de debatten, waarin de eigen positie werd geformu leerd. Maar deze militanten van christelijke origine, die met hun personalisme het antwoord op de crisis gevon den meende te hebben, raak ten zelf in een crisis. In 1977 toen Domenach als directeur van het blad afscheid nam, besteedde het een uitvoerig nummer aan die crisis en nam het voor het eerst expliciet af stand van de rk kerk. Voetnoten Domenach is blijven schrij ven, hetgeen in zijn geval wil de zeggen intellectuele debat ten van voetnoten voorzien, niet zonder scherpzinnigheid, maar vaak op een apologeti sche en te absolute en idealis tische toon. Welke koers hij vaart is onduidelijk. Onlangs is een boek van hem in het Nederlands vertaald. De titel luidt: Denkroutes naar de eenentwintigste eeuw. Deze suggereert dat hier een aantal belangrijk geachte filosofieën voor de lezer in kaart wordt gebracht. Maar dat is niet het geval. Domenach signaleert wat in Frankrijk aan de gang is. Wat daarbuiten gebeurt, valt zo goed als buiten zijn ge zichtsveld. De Franse titel, Enquête sur les idéés contem- poraines (Onderzoek naar de hedendaagse ideeën) geeft be ter weer waar zijn boek over gaat. Maar het is maar de vraag of de nieuwe historici, de nieuwe filosofen, de nieu we libertijnen en nieuw rechts die hij de revue laat passeren de volgende eeuw zullen halen. De omsloopsnel heid van het Franse denken is angstwekkend groot gewor den en de reputatie is er dan ook .naar. Wat Domenach ook hier in feite doet is commen taar leveren op auteurs waar van men de werken eigenlijk zou moeten kennen om zijn (waarschuwende) opmerkin gen goed te kunnen begrijpen. Maar het leidt nergens tot heldere conclusies, we blijven zitten met het crisisgevoel van Jean-Marie Domenach. De meeste werken van deze auteurs zijn trouwens in Ne derland zo goed als onbekend. Omdat de eerste druk van dit boek in Frankrijk al in 1981 verscheen, zijn bovendien een deel van de debatten die Do menach signaleert al weer achterhaald. Dat geldt met name voor de zogenaamde nieuwe filosofen, die als woordvoerders van de mei revolutie van '68 hun bekomst kregen van het marxisme en het communisme na de ont hullingen van Soltsjenitsyn en andere Russische dissidenten, en van wie sommigen van de weeromstuit terugkeerden naar het christendom. Niet exporteerbaar Het boek van Domenach is een perfecte illustratie van de crisis waarin vooruitstrevende katholieke intellectuelen te recht zijn geraakt. Niet alleen geldt dat overigens voor deze groep, alle denkers van Fran se snit hebben het moeilijk en daarom is het maar al te be grijpelijk dat het niet langer exporteerbaar is. Merkwaar dig is wel dat een Nederland se uitgever het alsnog op de markt brengt. Opvallend is dat die crisis zich juist openbaarde toen de socialist Mitterrand aan de macht kwam. Nog nooit was het intellectueel in Frankrijk zo rustig. Vele intellectuele woordvoerders voelen zich overtroefd door het belang dat de economie plotseling heeft gekregen. De debatten zijn verstomd, ze zijn niet af gemaakt of spelen zich in de marge af. Dat gevoel van marginalisering spreekt ook uit het werk van een andere onlangs vertaalde Franse in tellectueel, Alain Finielkraut, De ondergang van het den ken, waarin de gelijkschake ling (voetbal is bijvoorbeeld net zo belangrijk als een stu die naar het werk van Hei degger) wordt gelaakt. Indi rect geeft zo'n boek misschien het duidelijkst aan dat de in vloed die linkse Franse intel lectuelen sinds de Dreyfus-af- faire in Frankrijk hadden, verloren is gegaan. Dit verlies aan identiteit is ook zichtbaar in het werk van Domenach. Het intellectuele engagement van vooruitstre vende katholieken zoals hij is verpulverd. Neem dan de aanhangers van de oude bis schop Lefebvre en hun mas sieve opvattingen. Of die het eeuwige leven hebben is de vraag, maar zeker is dat men er een kerk op kan bouwen. PAUL VAN VELTHOVEN Jean-Marie Domenach: Den kroutes naar de eenentwin tigste eeuw. Uitgave Kok, Kampen. Prijs 27,-. Alain Finielkraut: De on dergang van het denken. Uitgeverij Contact, A'dam. Prijs 22,90. Iran in het defensief Het is nog maar een jaar geleden dat de oorlog tussen j° en Iraq leek uit te lopen op een overwinning voor de ayL lahs. Nadat dezen 's lands kinderen met sleutels voor hef< radijs om de nek door de mijnenvelden hadden gestuurd^ zetten Iraanse troepen strategische heuvels, wegen en stfi op Iraakse bodem. Twaalf maanden later zijn de rollen v?' dig omgedraaid. Iraq is begin dit jaar met veel succes tegenaanval gegaan en heeft Iran in de verdediging gedL gen. Nu de oorlog honderdduizenden mensen van het heeft beroofd en miljarden guldens heeft gekost, zijn fcpt landen weer op het punt waar zij negen jaar geleden ookj- ren. Na al die jaren van strijd en ontzaggelijk menselijk lijkt nu ook bij de Iraanse leiders langzaam het besef dor dringen dat er een einde moet komen aan de zinloze s{ Weliswaar slagen zij er met een beroep op de „heilige pik nog steeds in grote aantallen vrijwilligers bijeen te krij voor het front. Maar de 220.000 dit jaar zijn toch slechtsjy derde van het totaal aantal vrijwilligers van vorig jaar; moraal van het Iraanse leger, een mengelmoes van geregE troepen, Revolutionaire Gardisten en islamitische vrijvja< gers, is volgens waarnemers slecht, mede als gevolg va£I povere bewapening. Voor het vernietigen van de kleinfi de grote satan (Iraq en de Verenigde Staten) blijkt meert; dig dan een onverzettelijk geloof. gj Et De Iraanse bevolking begint de strijd moe te worde#* spreekt van de „opgelegde oorlog". Alleen voedselsubs^1 aan de armste bevolkingsgroepen hebben tot nu toe opsp den kunnen voorkomen, maar het leven wordt steeds rrfi 'lijker. In deze situatie lijkt de recente reeks van nederig in de oorlog met Iraq de positie te hebben versterkt vaf>L meer gematigde stromingen binnen het Iraanse leiderscjh Dat blijkt onder meer uit de benoeming van parlementsvfrl zitter Hashemi Rafsanjani tot opperbevelhebber varM strijdkrachten. Hij was deze week zeer openhartig over" verloop van de oorlog en zei dat „niet alles de laatste m£r den gaat zoals Iran dat zou willen. We moeten voorbe0 zijn op oorlogvoering op de langere termijn", aldus Rafs# ni. En hij benadrukte dat Iran niet is geïnteresseerd iriF bezet houden van grongebied van het buurland. t"0 In die laatste opmerking van Rafsanjani zit een kern Fa waarheid. Iraq is immers negen jaar geleden de oorlog^® gonnen, in de hoop dat het toen uiterst chaotische Irare Khomeini was nog maar net aan de macht niet zou j1 geren. Bovendien heeft Iraq in de jaren nadien een eL smerige oorlog gevoerd als Iran. De leiders in Iraq aarze)e niet om in strijd met alle internationale afspraken gifgaaai te gebruiken. De bombardementen op Iraanse steden ei?zt eveneens duizenden doden. Iraq was het land dat begon t— aanvallen op de scheepvaart in de Perzische Golf. Iraq echter ook het eerste en tot nu toe enige land dat bereid gehoor te geven aan de wapenstilstand, waartoe vorig door de Verenigde Naties werd opgeroepen. Maar ook nu de oorlog een andere wending heeft g£ men, heeft Iraq verklaard dat het bereid is de wapens t ten zwijgen. Op voorwaarde dat Iran hetzelfde doet. Me recente Iraakse successen en de versterking van de pos van de gematigden in Iran, lijkt die kans wat toegenori Achter de schermen van de Verenigde Naties is de vooi maanden druk onderhandeld over een voor beide lan aanvaardbare overeenkomst. En zelfs met aartsvijand A rika was Iran in het diepste geheim in gesprek. Het n schieten van de Iraanse Airbus door de Amerikaanse kri Vincennes kwam dan ook op een uiterst ongelukkig ment. Het verloop van het debat in de Verenigde Naties ovej Airbus en de overige reacties vanuit Iran doen vermoi dat de gematigde leiders in Iran niet van plan zijn de 1 van de voorzichtige toenadering te verlaten, al blijft hetfcg duidelijk hoe groot hun speelruimte is. Wel duidelijk isf Iran op den duur voor de Verenigde Staten van enorm s tegisch belang is, meer in elk geval dan het onberekenbl op Moskou georiënteerde Iraq. Op zijn beurt heeft Iran I belang bij goede banden met Amerika, want de machl noorderbuur (de Sovjetunie) wordt door de ayatollahs al luut niet vertrouwd. Zo wordt steentje voor steentje de l gelegd voor de verzoening tussen de Grote Satan en I voornaamste bestrijder. Het is echter moeilijk te verteren! op weg naar dergelijke „hogere" strategische doelstellin] gewoon wordt voorbijgegaan aan de miljoenen slachtoff van de zinloze oorlog. Minder buien DE BILT (KNMI) Het aan- tal buien zal vandaag kleiner zijn dan de voorgaande dagen en de buien zullen ook niet meer zo zwaar zijn. Een droge dag zal het echter niet worden. Morgen zal het een groot deel van de dag wel droog zijn met af en toe zon, later op de dag neemt echter van het westen uit de bewolking toe en komt er ook weer regen. De depres sie, die deze week koel en bui ig weer heeft gebracht, trekt langzaam naar de Oostzee en neemt in betekenis af. Volgen de week blijven de depressies verder van ons land, maar blijft het koel. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Britse Eilanden: Eerst van west naar oost tijdelijk regen, op maandag enkele buien en ook af en toe zon. Middagtem- peratuur van 16 graden in het noordwesten, tot 22 graden in zuidoost-Engeland. Denemarken, noordwest- Duitsland en Benelux: Zondag af en toe zon en plaatselijk een bui, maandag meer bewolking en enige regen. Aanhoudend koel met middagtemperaturen van 17 tot 21 graden. Noordoost-Frankrijk, midden- en zuid-Duitsland: Verander lijk bewolkt. Plaatselijk een bui, vooral in de middag. Mid- dagtemperatuur 19 tot 24 gra den. Midden- en zuid-Frankrijk: Vrij zonnig. Meer naar het noorden ook bewolking en mogelijk nog een enkele bui. Middagtemperatuur van 24 graden in midden-Frankrijk, tot 29 graden in zuid-Fral rijk. Alpengebied: Vrij zon) vooral in het westen en Iren den. Meer naar het noqifete mogelijk een bui. Middagtèst peratuur in de dalen en in ns< laagland aan de noordzijdeple 24 graden, aan de Alpen-zv zijde tot 28 graden. Spanje en Portugal: Zon! Voornamelijk in noord wl Spanje en noord-Portugal bewolking en landinwai kans op een regen- of weersbui. Middagtemperat van 23 graden in noordwl Spanje en noord-Portugal,1 28 a 33 graden elders. Lan<jk_ waarts in zuid-Spanje tot|ng graden. Weerrapporten 15 juli 20 Weer Max. temp ■tid Eindhoven Den Helder Genève Helsinki Klagenfurt Kopenhagen

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2