"Finali De zakelijkheid van „madame" De subtiele discriminatie in Amerika TIEN MAANDEN AU PAIR IN PARIJS binnen de perken Tijd voor tuinbezoek 'CcidócSouACUit' ZATERDAG 16 JULI 1988 PAGINA 23 PARIJS - Tien maanden „au pair" in Parijs. Honderden Nederlandse meisjes en (een paar) jongens trek ken jaarlijks naar de Lichtstad voor zo'n nog altijd populair verblijf bij een Franse familie. In ruil voor vereorging van de kinderen en licht huishoudelijk werk krijgen ze een kamer, kost en zakgeld van het ge zin waar ze verblijven. Maar het „ontdekken van de taal en leefgewoonten van een ander land" uit de folders is niet meer wat het was. De romantische verhalen van vroeger, toen de meisjes als oudste dochter van het ge zin werden behandeld hebben plaatsge- maakt voor een veel zakelijker relatie met „madame et monsieur". „Je bent iets meer dan een werkster", vindt een teleurgesteld Haarlems meisje aan het einde van de rit. Collegaatjes beoordelen hun verblijf positiever, maar zijn in het algemeen toch blij dat het „mademoisel- len" erop zit. De lichting september '87 - juni '88 heeft de koffers gepakt. Nog een keer swingt een vijftigtal au pairs op de „kel deravond" van de Mission Hollandaise. Waar zullen ze straks aan terugdenken9 Aan dat „lekkere toeristje spelen op een gewone doordeweekse dag", het stappen in het Bastille-kwartier, de slentergangen door het Louvre, de „zakenreis" met de familie naar de Cöte d'Azur, de disco te genover de Tuilerieën of dat „waanzin nig goede concert van Sting"? Of zal het Parijs zijn, die „wereldstad"? Minder leuk waren de hooghartige madames, de verwende kinderen („zeg maar kren gen") die ze in bad moesten zien te stop pen als madame ze niet aankon, de stof zuiger die maar nooit vol wilde en het eigen kamertje van twee bij drie, „zes hoog achter met alleen een koudwater kraan". Flink wat au pairs laten weten te zijn afgeknapt op de Fransen of beter de Parijzenaars die „helemaal niet zo sym pathiek zijn als je in Nederland vaak der,kt". Ze vonden ze stug, afstandelijk, arrogant en ook „te beleefd om eens ge zellig te doen". De Franse man heeft het absoluut verbruid. „Die kunnen echt niet van je afblijven", zo luidt de alge mene klacht. Onder de Mission stampt de huisdisco. De directeur, pater Harry Jaspers (48) omhelst de vertrekkenden. Tineke van Lenihe (26) en Carla Maas (29), de maatschappelijk werksters op de Mis sion denken dat de meeste meisjes het verblijf in Parijs achteraf toch wel posi tief zullen waarderen. „Ze hebben ge leerd zelfstandig te worden, zichzelf le ren kennen, een cursus Frans gevolgd, vrienden gemaakt, ook al was het niet makkelijk. Dat laatste komt vaak terug. Tja, en dan de Fransen. Slechts een tien de van de Nederlandse au pairs heeft Frsnse vrienden gemaakt. Nogal wat mosjes klagen dat ze niet echt worden opgenomen door „hun" familie. Maar he; Franse gezinsleven is nu eenmaal an ders dan in Holland. Gezellig een kopje kcffie drinken op de bank kennen ze hier niet. De Parijzenaars werken over het algemeen keihard en als ze 's a- vcnds thuiskomen willen ze geen gezeur met hun au pair. Of, het omgekeerde, ze reageren zich af op de au pair omdat ze thuis is en dus maar moet horen wat voor rotdag monsieur of madame gehad heeft. Au pairs kunnen zich dan behoor lijk eenzaam voelen", zegt Carla Maas. Nummer acht „Ik was au pair nummer acht die na tien rraanden weer weg zou gaan", vertelt Karin van Wijngaarden (21) uit Amster dam. Haar „ouders" werkten allebei. „Hj was directeur van een scheepvaart bedrijf en zij adviseerde Mitterrand of zoitts. Voor hun eigen kinderen hadden ze al geen tijd. En in het weekeinde mcesten ze tennissen Karin wil la ter de toeristische sector in en is naar Parijs gegaan om haar Frans te verbete ren. Ze wil er een tweede jaar als au pair aan vastknopen, maar verandert van fa milie. Met het nieuwe gezin gaat ze met een op „zakenreis". „Twee maanden mee op vakantie voor de kinderen. Huishoudelijk werk hoef ik niet meer te doen, want ze hebben een werkster". De familie bezit volgens haar een kasteel in de Dordogne. „Met zwembad", zegt ze vol verwachting. Charlotte van Vliet (21) gaat tevreden naar Voorschoten terug. „Doordat mijn madame haar madame kende", kwam ze in contact met Karin met wie ze altijd is opgetrokken. Aan haar familie zal Char lotte goede herinneringen bewaren. „Ma dame werkte niet en samen verzorgden we de vijf kinderen. Ik heb meer gewerkt dan nodig was, maar dat ging zonder problemen. Ik werd overal bij betrok ken, verjaardagen, bruiloften, doopfees ten enzovoort. Toen ik een keertje in een winkel werd opgelicht ging madame er meteen op af'. Veel meisjes spreken van een heel zake lijke relatie met hun familie. In tegen stelling met wat weieens gedacht wordt is een au pair een vrij dure kracht. De familie moet een kamer huren of er een tje in huis vrijmaken. Daarbij komt het eten, 230 gulden per maand voor het ziekenfonds, 450 gulden zakgeld en reis geld voor meisjes in de verre voorste den. Alles bij elkaar al gauw dertienhon derd gulden per maand, voor meisjes die een werkweek van dertig uur hebben. Ti neke: „Daarom wordt er steeds meer van ze geëist. Maar het is en blijft een culturele uitwisseling. Je kunt een au pair niet zien als je werkster. Vroeger was het verplicht dat het meisje een ka mer in huis had, ze was de oudste doch ter. Maar dat is veranderd. Tegenwoor dig gaan ze weg van huis juist om het vrije leventje. Ze vragen zelf om een on afhankelijke kamer. Officieel moet een au pair in het gezin wonen om de cul tuur te leren kennen, maar van beide kanten vervlakt dat". Wederzijdse irritaties en problemen blij ken vaak gebaseerd op misververstan den en cultuurverschillen, zo is de erva ring op de Mission. In een slecht jaar haakte een vijfde van de meisjes af. Soms ligt dat aan de au pair, die „het echt niet kan" of onvoldoende verant woordelijkheidsgevoel heeft. „Of een he kel krijgt aan de kinderen", zegt Tineke met een ondertoon van begrip. „Kinde ren hier zijn gewend als godjes te worden behandeld. We hebben avoeden- de ouders meegemaakt omdat de au pair met hun kind was gaan wandelen terwijl het een beetje regende. Gewoon een dik ke jas aangetrokken, een muts opgezet, een paraplu en naar buiten. In Neder land is dat niets bijzonders, maar jé hebt Franse ouders die denken dat hun kind dan in levensgevaar verkeert". Om de meisjes enige rechtszekerheid te geven heeft de Raad van Europa in 1969 een lijst arbeidsvoorwaarden opgesteld voor au pairs. Maar in de praktijk blijkt controle daarop ondoenlijk. „Je hoeft maximaal maar twee avonden in de week op te passen, maar als ze je een vierde keer vragen om te blijven durf je niet te weigeren", zegt een meisje. Lies- beth durfde dat wel. „Ik heb hier in elk geval geleerd dat je voor jezelf moet op komen". Loopt het de spuigaten uit dan trekt de Mission aan de bel. „Dat helpt doorgaans wel", zegt Carla. Franse ge zinnen die „vergeten" of weigeren de au pair in het ziekenfonds te verzekeren ko men op een „zwarte lijst". Blijven Voorzichtig hekelen de maatschappelijk werksters de praktijken van een aantal commerciële bureaus in Nederland die zich van de arbeidsvoorwaarden weinig aantrekken en hun meisjes laten aan modderen als ze eenmaal in Parijs zit ten. We kennen commerciële bureaus die wel zeshonderd gulden inschrijfgeld vragen en de meisjes dan net zo makke Au pairs Karin (links) en Charlotte in Parijs FOTO: BOB VAN HUET lijk bij families onderbrengen die niet willen verzekeren. Dat gaat weieens verkeerd en dan komt zo'n au pair bij ons terecht. Natuurlijk helpen we zo'n kind". Slechts een heel klein aantal au pairs blijft in Parijs hangen. Beroemd is het verhaal van Maruschka Detmers uit Drente, die zonder een woord Frans te spreken aan het avontuur begon en werd ontdekt door regisseur Jean-Luc God- dard die haar de hoofdrol gaf in zijn film „Prénom Carmen". Detmers is nu een ster in Frankrijk. Maar dergelijke droomcarrières zijn uitzonderlijk. Mis lukte fotomodellen zijn er meer. „De Hollandse meisjes staan hier als vrij naï ef bekend", zegt Carla. „Je hebt echte „au-pairjagers". Wij hebben het gelukkig nog niet meegemaakt, maar je hebt van die gladde, aardige versierders die erop uit zijn de familie van het meisje te be roven. Ze komen langs wanneer ze een avondje alleen oppast en halen dan het huis leeg. Vandaar dat veel families hui verig zijn wanneer hun au pair met een vriendje aankomt". „Een meisje blijft hier erg kwetsbaar", zegt oud-au pair Wendy Jol (24) uit Haarlem. Ze werkt al drie jaar in Parijs en is getrouwd met een Nederlander. „Als je eenzaam bent of heimwee hebt en iemand doet een beetje aardig tegen je, ga je snel voor de bijl. Op de dansa vonden van de Mission heeft pater Har ry heel wat van dat soort versierders er uit gezet. Maar het zijn niet alleen de Fransen, je hebt hier ook Nederlanders die op au pairs jagen", zegt ze, terwijl ze haar man met een grote glimlach aan kijkt. BOB VAN HUËT Voorzitter Norm Hill van het A. Philip Randolph Instituut: „Met de positie van zwarten is het nog altijd slecht gesteld". Amerikahet land van de onbegrensde mogelijkheden. Verslaggeefster Marga Rij er se dwaalde er een tijd rond en deed er tal van indrukken op. In een serie verhalen doet zij daarvan verslag. Deze week aandacht voor de stelselmatige discriminatie van latino's, zwartenvrouwen, en armen. LOS ANGELES In Los Ange les staat een lange rij mensen urenlang voor de deur van de im migratiedienst te hopen op een verblijfsvergunning. In het even verderop gelegen pand waar vrij willigers gratis medische zorg verlenen aan illegalen die uit angst voor uitzetting niet naar een ziekenhuis durven, krimpt een vrouw ineen bij het horen van een politiesirene. In een war me nacht ligt in een portiek in Houston een moeder met twee kinderen te slapen. In Washing ton wacht een groep zwervers ge duldig tot de soep wórdt uitge deeld. In New York verwarmt een haveloos geklede man zich aan de warme stoom die uit een rooster opstijgt. Al deze mensen hebben behalve persoonlijke el lende met elkaar gemeen dat hun huidskleur niet blank is. Directeur Lee Levin van de Amerikaanse Vrouwenbond CLUW: „Meeste vrouwen werken uit puur economische noodzaak". FOTO'S: MARGA RIJERSE Hoewel discriminatie sinds 1964 in de Verenigde Staten bij wet verboden is wordt er in de praktijk van alle dag nog vaak onderscheid gemaakt op grond van sekse en huidskleur. Geen directe achter stelling analoog aan het Zuidafrikaanse apartheidsregime, maar een meer subtie le discriminatie die tot uiting komt in hoge werkloosheidscijfers, armoede en een onevenredige vertegenwoordiging in voornamelijk lage en slechtbetaalde functies. President Reagan mag zich dan in het buitenland opwerpen als dè voorvechter van eerbiediging van mensenrechten, in zijn eigen land lijkt hij het met de indi viduele rechten van de mens niet zo nauw te nemen. Zijn politiek is de poli tiek van het recht van de sterksten. Wie niet mee kan heeft pech. De door zijn voorgangers in gaijg gezette maatregelen die de kansen van minderheden op de arbeidsmarkt vergroten, worden beetje bij beetje onder zijn bewind afgebroken. Subsidies die tot doel hebben achterstan den weg te nemen worden onder Reagan teruggedraaid. Volgens vertegenwoordi gers van verschillende mensenrechtenor ganisaties is sinds de komst van Reagan in 1981 „de klok teruggezet". Critici be weren dat onder zijn bewind het minis terie van justitie (uitvoerder en bewaker van de Civil Rights Act) veranderde van beschermer in aantaster van burgerrech- Positieve actie Dank zij positieve actieplannen steeg in de jaren zeventig het aantal zwarten en vrouwen op hogere posten binnen de overheidsdiensten. De huidige federale overheid is echter weinig gelukkig met deze bij wet vastgelegde „voorrangsre- gel" en velen noemen het beleid discri minerend voor blanke mannen. Door middel van positieve actie wordt binnen bedrijven en overheidsdiensten gestreefd naar een evenredige vertegenwoordiging van mannen en vrouwen, van blanken en zwarten. De wet schrijft voor dat bij gelijke ge schiktheid de voorkeur moet worden ge geven aan een vertegenwoordiger van een minderheid. Is de werkgever onwil lig dan kan dit recht via de rechter worden afgedwongen. Het bewijs dat ie mand ten onrechte is afgewezen voor een bepaalde functie is echter moeilijk te leveren. Rechtszaken die vaak gevoerd worden tot aan het opperste gerechtshof (Supreme Court) nemen soms jaren in beslag en schrikken veel mensen af. De hoogste rechters, die door Reagan worden benoemd, getuigen bovendien in de praktijk steeds minder van vrouw vriendelijkheid. Tot begin jaren zestig zijn zwarten, kleurlingen en vrouwen op brute wijze gediscrimineerd. Ook de Amerikaanse vakbeweging maakte zich hieraan schul dig. Zwarten waren in die periode vaak nog in aparte bonden georganiseerd en op congressen waren de verschillende huidskleuren zorgvuldig van elkaar ge scheiden. In 1941 maakte president Franklin D. Roosevelt bij wet een einde aan het on derscheid dat tot dan toe werd gemaakt tussen blanke en zwarte werknemers in de defensie-industrie. Andere overheids diensten en particuliere bedrijven volg den. In de jaren vijftig laaide de strijd voor gelijke burgerrechten op. Naast anti-discriminatiewetgeving eisten zwar te activisten meer banen. „Het hebben van een goede baan is het paspoort naar betere rechten", luidde een slogan uit die tijd, die ook vandaag de dag nog niets aan kracht heeft verloren. Missie A. Philip Randolph was in die jaren een van de grootste voorvechters van gelijke rechten. Zijn missie als vakbondsman was het organiseren van zwarten en het ageren tegen discriminatie die hen uit sloot van de beter betaalde banen in de fabrieken. Zijn geweldloze strijd bereikte in 1963 een hoogtepunt toen tweehon derdvijftigduizend mensen in Washing ton demonstreerden voor „banen, gelijk heid en vrijheid". De protestmars leidde in 1964 tot een wettelijk verbod op alle vormen van discriminatie. De geest van Randolph leeft ook nu nog voort in het A. Philip Randolph Insti tuut in New York. Voorzitter Norm Hill is somber als hij praat over de huidige positie van zwarten in de Verenigde Sta ten. „Een kwart eeuw na de mars in Washington is de zichtbare discriminatie weliswaar afgenomen maar zijn de pro blemen onder zwarten nog altijd dezelf de: slechte opleidingsmogelijkheden, slechte behuizing en een groot tekort aan banen. Sociale en economische vooruit gang van zwarte burgers kan niet worden bereikt zolang er geen sprake is van volledige werkgelegenheid en van fundamentele economische hervormin gen", zegt Hill. Vijftien procent van de zwarte Amerika nen is werkloos. Het percentage is ruim twee keer zo hoog als onder blanken. Bijna de helft van de zwarte jongeren heeft geen baan. Het inkomen van zwar te families bedraagt gemiddeld de helft van dat van blanke gezinnen. Drie op de tien zwarte gezinnen is arm. Ondanks de recente economische groei lukt het veel zwarten niet de armoedespiraal te door breken: ze zijn laag geschoold en scho lingsprogramma's zijn er als gevolg van bezuinigingen nauwelijks meer, zodat ze aangewezen zijn op banen die vaak on voldoende salaris opleveren om er een gezin van te kunnen onderhouden. Noodzaak Hoewel de werkgelegenheid in de VS de laatste tijd weer toeneemt is er met name sprake van nieuwe banen die overwegend slecht betalen. Mede om die reden treden steeds meer (gehuwde) vrouwen toe tot de arbeidsmarkt. Vol gens directeur Lee Levin van de Ameri kaanse Vrouwenbond CLUW, werken de meeste vrouwen uit economische noodzaak. „Je kunt rustig stellen dat de meeste families twee inkomens nodig hebben om te kunnen leven". Momenteel heeft ruim vijftig procent van alle vrouwen een baan. Twee derde werkt in traditionele vrouwenberoepen, functies die over het algemeen slechter gehonoreerd worden dan mannenberoe pen. Van elke dollar die een man ver dient, ontvangt een vrouw in haar baan gemiddeld maar 64 procent. Verdient een verpleegster 19.000 dollar per jaar, een ongeschoolde fabrieksarbeider maakt een jaarinkomen van 22.000 dol lar. Een baan in een kinderdagverblijf (waar overwegend vrouwen werken) be taalt aanzienlijk slechter dan een baan in een hondenkennel (waar met name man nen werkzaam zijn). Ook als het gaat om gelijke beroepen verdienen vrouwen minder dan mannen. De centrale over heid weigert een onderzoek in te stellen naar deze ongelijke betaling en adviseert vrouwen die menen onderbetaald te worden elders te gaan werken. „Een ab surde redenering", zegt Lee Levin, „het is net zoiets als wanneer je zegt tegen mensen die in hun eigen buurt zijn be roofd: dan moet je maar ergens anders gaan wonen". Het gevolg van het toenemend aantal werkende moeders is dat er een schreeu wend tekort is ontstaan aan kinderop vang. De bestaande particuliere kinder dagverblijven zijn voor veel ouders te duur en de overheid heeft geen bemoeie nis met kinderopvang. De laatste en eni ge keer dat zij dat wèl had was in 1942. Ten tijde van de Tweede Wereldoorlog moesten de plaatsen van de mannen in de fabrieken worden ingenomen door vrouwen. Kinderdagverblijven werden probleemloos opgezet met behulp van overheidsubsidies. De wet werd na het einde van de Tweede Wereldoorlog weer ingetrokken en de vrouwen keerden te rug naar het huishouden. In 1971 nam het Amerikaanse congres een wet aan waarin werd voorzien in een uitbreiding van kinderopvang, gesubsi dieerd door de overheid. De wet werd echter getroffen door het veto van de toenmalige president Nixon. Hij blok keerde de wet omdat hij vreesde dat hierdoor de traditionele Amerikaanse fa miliezin zou worden aangetast en het land zou afstevenen op een communisti sche samenleving. MARGA RIJERSE Wie in de komende weken op stap gaat en de vakantie in eigen land doorbrengt, kan van de gelegenheid gebruik maken een of meer evene menten te bezoeken op het gebied van tuinieren en planten kweken. Op verschillende plaatsen in het land zijn shows en tentoonstellin gen, her en der liggen fraaie tuinen die voor het publiek toegankelijk zijn. Allemaal de moeite van een bezoek meer dan waard. Een overzichtje van enkele van die eve nementen: In het Gelderse plaatsje Bredevoort wordt van 6 tot 14 augustus een ten toonstelling van fuchsia's gehouden. Ook zijn er kamerplanten te zien. De planten staan in die week in het mooie park van het bejaardenhuis St. Bernar- dus. Meer fuchsia's te zien op een show in Rotterdam, die duurt van 10 tot 14 au gustus. In het 10.000 vierkante meter grote tuincentrum Kooiman aan de Schaapherdersweg in die stad zijn niet alleen fuchsia's te bewonderen, er wordt ook een groot aantal cactussen ten toon gesteld. Enkele weken geleden heeft prins Bernhard de kasteeltuinen van Arcen (L) officieel voor het publiek geopend. In de tuinen van het kasteel is een overzicHt te vinden van bijna alle in Nederland ge kweekte siergewassen. Daaronder een groot rosarium, verdeeld in tien rozen tuinen die elk op zich een apart onder deel uit de rozencultuur vertegenwoordi gen. Het kasteel zelf is prachtig gerestau reerd en vormt een aantrekkelijk mid delpunt van de klassiek aangelegde tui nen. In het kasteel worden enkele zalen gebruikt voor wisselende tentoonstellin gen over planten en kunst. Onderdeel van de kasteeltuinen is ook het sparren bos, een sprookjesachtige plaats met naald- en loofbomen. Naast het oude en oorspronkelijke kasteelpark zijn nieuwe tuinen aangelegd met daarin het tien meter hoge kassencomplex Cassa Verde. In die subtropische kas planten uit alle delen van Zuid-Europa: kurkeiken, olijf bomen, mimosa, vijgebomen en andere hier onbekende soorten. Bezoekers kun nen ook veel informatie over de aanleg van tuinen opdoen in de twaalf nieuwe patiotuinen die bij het kasteel zijn aan gelegd. Die liggen voor een deel in een vallei en zijn met pergola's aan elkaar verbonden. In die modeltuinen wordt de toepassing van een uitvoerig assortiment eenjarige planten op verschillende ma nieren duidelijk gemaakt. Ook zijn er leuke ideeën te vinden voor het gebruik van hout en natuursteen in de tuin. Ver der in de kasteeltuin van Arcen een rots wand van meer dan een kilometer lengte waar planten uit het berglandschap bij een zijn gebracht op een geheel natuur lijke manier. Aanleg van de nieuwe tui nen en reconstructie van de oorspronke lijke hebben meer dan 30 miljoen gulden gekost en er is jaren aan gewerkt. Bezoe kers met belangstelling voor groen kun nen er makkelijk een hele dag doorbren gen zonder dat ze zich een moment ver velen. Tuinen waaraan nog langer gewerkt is om er kleine paradijsjes van te maken, zijn te vinden in het Drentse Ruinen. Beeldend kunstenaar Ton Terlinden kocht daar in 1971 een vervallen boerde rijtje met een hectar? grond. De enige beplanting op die hele hectare was een grote appelboom, die Terlinden als mid delpunt en inspiratiebron gebruikt voor de aanleg van verschillende types tui nen. Met behulp van natuurlijk materi aal maakt hij zalen en kamers waarin elk tuintype zoveel mogelijk tot zijn recht komt. Kleur is een van de leidraden ge weest die Terlinden gebruikt heeft tij dens de vele jaren die hij aan de aanleg werkte. Zo zijn er tuinen in de kleuren wit, geel, blauw, violet en rood. Daar naast is er een daglelietuin, een kruiden tuin en een Gelders rozenbosje en meer. Er is een wandelroute door de tuinen, die ervoor zorgt dat geen enkel onder deel van het complex wordt overgesla gen. In de afgelopen jaren vonden al vele tienduizenden tuinliefhebbers hun weg naar Ruinen. Dit jaar voor het eerst kunnen die liefhebbers met behulp van een prachtig geïllustreerd boekje voor- en nagenieten van hun bezoek. Vriend Anne van Dalen van Terlinden schreef een boekje c -er de tuinen en Marijke Heus maakte daar de kleurenfoto's voor. De kunstenaar zelf zorgde voor een aan tal pentekeningen die ook als illustratie gebruikt zijn. Het boekje is uitgegeven door Terra en kost ongeveer 25 gulden. In de provincie Groningen zijn circa tachtig particuliere tuinen voor publiek toegankelijk. Ze liggen verspreid over de hele provincie, maar zijn gebundeld in het boekje „Het tuinpad op", dat voor vier gulden te koop is bij de meeste VVV-kantoren in ons land. Die particu liere tuinen zijn te bezoeken nadat een telefonische afspraak is gemaakt. In En geland is het al jarenlang een goede ge woonte dat talentvolle amateurtuinders hun tuinen aan belangstellenden tonen. Het gaat daarbij niet alleen om het be kijken van eikaars produkten, maar vaak groeien er warme en groene vriend schappen uit die bezoeken en ontstaat er een levendige ruilhandel in diverse plan ten. Tenslotte nog een grote bloemen- en plantenbeurs in het oosten van het land. die van 26 tot 29 augustus wordt gehou den in het openluchttheater De Zandkuil in Lochem. Op zaterdag 27 augustus is daar bovendien een grote succulenten- beurs. Keus te over voor wie in vakan- tietijd eens een andere tuin dan de eigen tuin wil zien. JAN VAN KOOTEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 23