4u> ontdekt te worden vraagt De Lot vraagt erom De rattenvanger van Woudsend 'CeidócGou/tatxi' VOOR WIE OP VAKANTIE ACTIEF WIL ZIJN 'id. oler i be tOf ?dt ZATERDAG 16 JULI 1988 PAGINA 21 In het kader van „Nederland Museumland" belichten we in deze rubriek elke week een minder bekend museum. In juli staat Friesland centraal. Vandaag aandacht voor het Fluiten Museum in Woudsend. WOUDSEND - Het enige fluiten- museum in de wereld, gevestigd in de Midstijitte in Woudsend, is in elk geval niet moeilijk te vinden. Wie door het centrum van Wouds end loopt, hoort vanzelf de fluit- klanken door de straat klinken en kan zo op het gehoor het museum vinden. „Ik speel een beetje de rat tenvanger van Hameien", zegt Ber nard Visser, die het museum zelf heeft opgezet. Zijn fluitspel trekt het publiek naar het museum toe. Zijn museum beleeft nu zijn zesde sei zoen. In de ruimte hangen vierhonderd vijftig fluiten. „Het zijn allemaal heden daagse fluiten, die over de hele wereld nog bespeeld worden", aldus Visser, die erop wijst dat er ook een fluit van het jaar 500 voor Christus in het museum ligt. Vanaf zijn zesde jaar verzamelt Visser al fluiten. Op een gegeven moment hing zijn hele woonkamer ermee vol. Al die fluiten verhuisden zes jaar geleden naar het pand in de Midstrjitte. Visser nam de exemplaren mee van reizen of kocht ze in Derde-Wereldwinkels. „Maar ook anderen die mij kennen of van het mu seum gehoord hebben, nemen van hun reizen fluiten voor mij mee", aldus Vis ser. De vierhonderd vijftig fluiten zijn alle maal even bijzonder. „Het is hoofdzake lijk handwerk wat hier hangt", vertelt Visser. „In het buitenland kunnen uit één straat wel drie verschillende fluiten komen". De meeste fluiten in het mu seum zijn bewerkt. Zo staat op een fluit, afkomstig uit een klooster in Nepal, de levensgeschiedenis van de mens gete kend. Als er flink wat mensen in het museum zijn of er komt een groep dan geeft Vis ser een rondleiding die ongeveer ander half uur duurt. Visser kan alle fluiten uit het museum bespelen en geeft daar blijk van tijdens de rondleidingen. Meestal laat hij muziek horen uit het land waar de fluit vandaan komt. „Als er fluitisten onder het publiek zijn, mogen die de fluiten ook bespelen. Ze moeten tenslot te elke dag bespeeld worden", legt Visser uit. Volgens Visser kan men van alles wat hol is een fluit maken. In het museum is dat ook duidelijk te zien. Er zijn fluiten gemaakt van peulvruchten, steen, blik en veel van bamboe. Ook heeft Visser er zelf een gemaakt van de stengel van een bereklauw. Glazen fluiten bestaan ook, maar daarvan is nog geen exemplaar aanwezig in het museum. Ook zelfgemaakt is „het fluitje van een cent", gefabriceerd uit een frisdrank blikje. „Het is een eigen vinding en aan scholen vertel ik vaak hoe ze deze fluit kunnen namaken", aldus Visser. In het museum kan men verder één speciaal soort fluit kopen: de spaarfluiten, ge maakt van steen. Het zijn fluiten in de vorm van een spaarpot, waarin geen gaatjes, maar gleuven aanwezig zijn. Bijzonder is de speciaal voor een lilliput ter vervaardigde fluit, die Visser via een uitdrager te pakken kreeg. Hoewel er vierhonderdvijftig fluiten in het pand aanwezig zijn, zijn er slechts vijf soorten te onderscheiden: de kopfluit, de dwars fluit, de blokfluit, de panfluit en de occa- rina. Behalve de fluiten, waarvan de meeste aan de muur hangen, zijn in het museum ook enkele andere muziekin strumenten te bezichtigen. MARIA VAN DER SLEET Fluiten Museum, Midstrjitte 57, Wouds end. Geopend elke middag van 14.00 tot 17.00 uur, gesloten op zon- en feestda gen. Altijd open op afspraak, waarvoor gebeld moet worden met B. Visser 05141- 1579. Entreeprijs: volwassenen een gul den, kinderen drie kwartjes. Openbaar vervoer: met de trein naar Sneek en daar de bus nemen naar Balk, die op zijn rou te Woudsend aandoet. een bezoek aan zo'n grot te brengen. Op een echt hete dag - vanaf maart is het vaak al mogelijk buiten te lunchen en in juli en augustus is het het warmst - is een uitstapje naar zo'n „kunstgalerie in een natuurpaleis" bovendien een welko me verkoeling. Scooter Een ervaring apart is het doorsnijden van het landelijke gebied op een scooter. Voor 80 gulden per dag kun je op de eenvoudig te bedienen super-brommer rijden waarheen je wilt. Vanaf St. Sozy, het dorp aan de Dordogne waar de ver huur plaats heeft, is het mogelijk om door te steken in de richting van Roc- Amadour. In de buurt van dit plaatsje zijn vlak bij elkaar een openluchtpark waar Macaque-apen leven en een park waar roofvogels gekweekt worden om ze tegen uitsterven te behoeden. Om het kweekprogramma te kunnen betalen, wordt er een show gegeven. De speciaal afgerichte vogels en hun trainers houden het bij de demonstratie talrijke publiek in de ban met hun voorstelling vol knappe kunststukjes. Een tochtje met een luchtballon om De Lot eens uit een andere hoek te bekijken, behoort ook tot de mogelijkheden. Blijft, eenmaal terug op vaste bodem, het water trekken en is de honger naar het verleden nog niet bevredigd, dan is het een goed idee om in de boot te stap pen met een gids. In Bouzies, bij hotel Les Failaises, is het mogelijk met een motorboot over de Lot en de Célé te va ren. Dan herleeft onder het gebrom van de motor de geschiedenis. De tijden dat de Lot al bevaarbaar was en de wijn uit de streek op boten - die de omschrij ving „met stokken voortgeduwde vlot ten van sinaasappelkisten-hout" meer eer aandeden - naar Cahors werd ver voerd. De periode ook van de 100-jarige oorlog waarin de Fransen het rond de 16e eeuw met de Engelsen aan de stok hadden en de kort erop volgende gods dienstoorlogen, waarin nogal wat forten gebouwd en verwoest werden. De boot tocht voert ook langs een eeuwenoud, in de rotsen uitgehakt voetpad vlak naast de rivier, met steile klimmetjes naar de hoogliggende dorpjes. ERIK HUISMAN Meer informatie is verkrijgbaar bij Co mité Regional du Tourisme Midi-Pyré- nées - 12, rue Salambo 31200 Toulouse - France (tel 09-3361471112). Over de streek De Lot is informatie verkrijgbaar bij Comité Départemental du Tourisme du Lot, Chambre de Commerce, B.P. 79 - 46002 Cahors Cedex France (09- 3365350709) of bij Safaraid. Albas - 46140 Luzech, France (09-3365362354). Zwerven met de bus In de vakantiemaanden maken veel mensen gebruik van het openbaar vervoer om er op uit te trekken. De streek- en stadvervoerbedrijven haken in op die reis lust met de ZomerZwerfkaart". Deze goedkope dagkaart is geldig op alle bus sen. trams en metro's. En dat betekent dat kopers van de ZomerZwerfkaart bij ruim 35.000 haltes kunnen instappen. De kaart kost negen gidden per persoon, wanneer tenminste twee personen samen reizen. Kinderen van 4 tot en met 11 jaar en 65plussers kunnen met z'n tweeén van één kaart gebruik maken. Voor een gezin betekent dat dus, dat vader, moeder en twee kinderen voor 27 gidden een hele dag lang kriskras door net land kunnen reizen met het openbaar vervoer. De dag kaart is tot en met 11 september te koop bij de chauffeurs van de streekbussen, bij de kantoren van de streekvervoerbedrij- ven en bij een aantal VVV-kantoren. Waterskiën In Hei no (Overijssel) worden morgen de Heinose waterski-kampioenschappen ge houden. Er wordt gestart in drie klassen: recreanten, wedstrijd- en free-style. In de eerste twee klassen van dit open kampi oenschap dienen de deelnemers zich ge kostumeerd aan. Om de amusements waarde te verhogen is er een batavieren race" uitgeschreven, wat wil zeggen dat de deelnemers op boomstammen een parcours van 500 meter moeten afleggen. Deze sportieve activiteiten spelen zich al in en om het Overijssels kanaal bij de Bolterburg. Het spektakel begint om 13.00 uur. Fietsen Twintig verschillende routes heeft de Ko ninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege klaarliggen voor fietsliefhebbers die hun vakantie doorbrengen op de Ve- luwe. Er zijn verschillende opstapplaat sen. De tochten, gemiddeld zo'n veertig kilometer, voeren door de vrije natuur. Ze zijn zo uitgekiend dat deelnemers halverwege de benen kunnen strekken in een militair tehuis van Pro Rege. Ook kan men daar een verfrissing of hapje nuttigen. De starttijden liggen tussen ne gen uur 's ochtends en zes uur 's a- vonds. Iedere deelnemer kan dus in zijn eigen tempo fietsen, zonder zich iets aan te trekken van andere deelnemers. De militaire tehuizen staan open voor fiet sers op 26 en 27 juli en 2, 3, 9, 10, 17, 24 en 31 augustus. Opstapplaatsen zijn de Protestants Militaire Tehuizen in Apel doorn (Frankenlaan 38). Ede (Nieuwe Kazernelaan 4), Ermefo (Leuvenumse- weg 68), Harskamp (Deventerweg 42), Vierhouten (Elspeterweg 177), 't Harae (Eperweg 140). Opgave is mogelijk voor aanvang van de tocht in het betreffende PMT. Barokconcerten In de Amsterdamse Nieuwe Kerk worden tot en met 15 augustus elke maandag- en donderdagavond Barokconcerten bij kaarslicht"gegeven. De concerten vinden plaats in het Kader van de manifestaties rondom Willem III en Mary Stuart. De uitvoeringen beginnen om 21.30 uur. Meer muziek uit de tijd van de koning stadhouder en zijn gemalin zal tijdens het Holland Festival van Oude Muziek in Utrecht (26 augustus-4 september) ten gehore worden gebracht. Kijken naar de hemel Kijken naar een wereld die met het blote oog niet waar te nemen is. Als de hemel tenminste onbewolkt is. Dat kan tijdens de vrijdagse instructieve avonden van de Volkssterrenwacht Bussloo, die in de loop der jaren de naam „kijk-in" hebben gekregen. Vanaf half acht richt de Volks sterrenwacht z'n kijkers op de hemel om het publiek een blik te gunnen op sterren en planeten. Ook als het bewolkt is, heeft het zin een bezoek te brengen aan het honk van de sterrenwacht. Er is altijd een medewerker aanwezig die een dia-te- zing over een actueel onderwerp houdt. De entreeprijs voor een kijk-in-avond is twee gulden vijftig: kinderen tot en met twaalf jaar betalen een gulden. TOULOUSE - De vakantie vierder die een broertje dood heeft aan „werkeloos" toezien hoe de vakan tie verglijdt, kan zijn actieve hart 4 ophalen in de Lot. Dit tamelijk on bekende vakantiegebied in Zuid- Frankrijk, waarvan Toulouse het centrum is, vormt met nog zeven andere „regions" het gebied dat als Midi-Pyrénées door het (toeristen)- leven gaat. Om de bekendheid wat groter te maken, is het Comité Re gional du Tourisme Midi Pyrénées een campagne begonnen met de slogan „Toulouse Midi-Pyrénées, tout le monde nous envie". Hier is de wens een beetje de vader van de gedachte, want hoe kan „iedereen de mensen uit de Midi-Pyrénées benijden" als bijna niemand die streek kent? Maar wat waar is, is waar: wie De Lot wél heeft verkend, blijft inderdaad zitten met een licht gevoel van afgunst. Want daar te mogen leven is een voorrecht. De Lot, een zeer dun bevolkt gebied on geveer 140 kilometer ten noorden van Toulouse, kan het bijna elke vakantie- vierder naar de zin maken. Daarbij zijn de mensen die in hun vakantie niet al leen willen uitrusten maar óók activitei ten willen ondernemen en de streek wil len onderzoeken, duidelijk in het voor deel. De zeer landelijke Lot, waar drie rivieren doorheen stromen en waar de historie in elke straat, op krijtrotsen en ondergronds overdadig aanwezig is, is bij uitstek geschikt om ontdekt te worden. Kano Een van de leukste manieren om De Lot „te doen", is met een kano of kajak de riviertjes de Lot, de Célé of de Dordogne af te zakken. Dat biedt veel mogelijkhe den: van een uurtje of een dag peddelen tot meerdaagse tochten. Safaraid, gedre ven door de Nederlandse Ien Walhout en haar „compagnon aimable" Michel legrand, is een van de kanobedrijven die kan zorgen voor kano- en kajaktoch- ten op maat, inclusief waterdichte baga- getonnen, campingreservering en fiets verhuur. Met busjes brengen ze de klant terug naar het vertrekpunt en transporte ren ze eventueel bagage. Een week met een tweepersoons kano op „pad" kost ongeveer 325 gulden. Het is zeker geen wildwatervaren, dus er blijft alle tijd over om rond te kijken. Om dan bij voorbeeld de soms ogenschijnlijk ver dwaald gebouwde huizen en statige cha teaux te ontdekken hoog op de witte kalkrotsen. Ook zijn er hele dorpen te gen de berg aan gebouwd, waarbij de rotsen vaak de achterwand van de hui zen zijn. Tussen de rotswanden komt zelfs de bedrijvigste toerist tot rust, al krijg je tussen de hoge kalksteenmuren soms het gevoel dat een mens moet be kruipen tussen wolkenkrabbers. Maar dan wel zonder het verkeersgeraas en mét talrijke zandstrandjes om lekker uit te rusten, te zonnen of - als de tijd daar is - te picknicken. Voor wie niet zo van water houdt, is het tevens mogelijk De Lot te doorkruisen met de fiets, de (eigen) auto, een paard (al of niet met een huifkar erachter) en de aloude benenwagen. En wie de tent wil laten voor wat die is, heeft een cara van, hotel, appartement en bungalow als alternatieven. Pareltjes Vanzelf komt het verlangen boven om eens een kijkje te nemen in een van de dorpen die aan het water liggen. Het zijn stuk voor stuk pareltjes met een rijke traditie. De twee mooiste dorpen zijn de bedevaartplaats Roc-Amadour en Saint- Cirq-Lapopie. De laatste ligt zo'n 80 me ter boven de langsstromende Lot, is nog in geheel oorspronkelijke staat en wordt „draaiende" gehouden door een groot aantal kunstenaars. Duidelijk is dan wel dat De Lot bepaald geen uiterst commercieel toeristengebied is; schreeuwerige uithangborden ontbre ken vrijwel. Rust is dan ook het ken merk van de bewoners, die overwegend van de agrarische produktie en het toe risme leven. Het gevolg is dat De Lot een relatief arme streek is. De mensen weten met produkten als truffels, ganze- lever, riviervis, maïs, zonnebloemen, ta bak, groente en de hoogwaardige (appel lation d'origine contrölée) wijn het hoofd net boven water te houden. Een van de oorzaken van het achterblijven van de streek is dat de sluizen die de wa terstand van het riviertje Lot reguleer den in 1926 buiten werking werden ge steld. De regio „sliep" daardoor een beetje in. Het herstel van de sluizen is echter in zicht. De chateaux die regelmatig in beeld ko men zijn er niet alleen om langs te varen of te rijden; die vragen om een nader onderzoek. Een aantal ervan kan be zocht worden. Een enkel kasteel is als hotel in gebruik, zoals Chateau de la Treyne in de buurt van Souillac, waar een overnachting een vorstelijke beleve nis is. Picknickmand Bij de arbeid verricht in de kano, op de fiets of tijdens een bezichtiging hoort een goede maaltijd. Dat is geen pro bleem in De Lot. Het is een genoegen de inhoud van de meegenomen picknick mand of de vers gekochte etenswaren op te eten op een strandje aan de rivier of „gewoon" in alle rust op een plek waar het uitzicht een langere pauze noodzake lijk maakt of op zijn minst daartoe uit nodigt. Uit eten gaan kan ook en dat is 's middags, maar zeker 's avonds genie ten geblazen. Er is immers weinig mooi er dan je op een terras in alle rust te bui ten gaan aan zaken als notenlikeur, ri viervis, met truffels bestrooid mals lams- of rundvlees, ganzelever, gebakken aardappelschijfjes, salade en (zelfge maakt) notenijs. Dat de wijn even ge nietbaar is, zal geen verbazing wekken. En duur is dat allemaal niet. Ook de vele grotten in het gebied Het dorpje Saint-Cirq-Lapopie. schreeuwen om een bezoek. Het is wel nodig in een folder op te zoeken of te vragen waar de te bezoeken grot precies is, want in reclame maken of de nchting wijzen naar hun eigen toeristische attrac ties blijkt men niet zo sterk te zijn. Dat mag echter niemand ervan weerhouden

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21