60mant Nieuw belastingsysteem voordelig voor iedereen Om op te eten Rooks nu tweede in Tour-klassement Ambassadeur Nicaragua verlaat Verenigde Staten Dollar drie cent hoger cuses YS an VANDAAG Azerbajdzjan legt blokkade rond Nagorno-Karabach Hing: uwtje Ballet uitgev onale B ïhoreog Met: K .a. Muzi Florit childerl locumeB •oemdeB der PB lam. I Zaterdag 16 juli 1988 80e jaargang no. 24166 Uitgave Weslerpers, behorende tol Si]thofi Pers. Apothekersdi]k 34,2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23.74 (aut. betaling), kwartaal f70,93. jaar 1.270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0.65 per mm, familieberichten f. 0,59permm. telefax 070-902702 Ibv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A.Buijteweg. Veel bewolking en enkele bui en. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog krachtige wind uit noord west tot west. Begin volgende week half tot zwaar bewolkt. Temperatuur ca.18 graden. Zon op: 05.42; onder: 21.51. Hoog water Sehev.: 06.08 enl8.35; laag w.:01.51 en 14.12. ER WEGEN EN OPENBAAR VERVOER ereenstemming over betere bereikbaarheid Randstad HAAG"Er is bijna vier mil- 1 gulden nodig voor een betere ikkeling van het verkeer in de 5 ïdstad en de bereikbaarheid van deel in het westen van het land. Koesteringen moeten vooral leiden een forse uitbreiding van het ToUr|gennet en het openbaar vervoer. ministerie van verkeer en water- de besturen van Noord-Holland, I-Holland en Utrecht, alsmede de t makenk grote steden hebben gisteren hier- Een vr r overeenstemming bereikt. De Charlie plannen behelzen onder meer verdub beling van de spoorverbinding Amster dam-Den Haag-Rotterdam, met zes nieuwe stations aan deze lijn, onder meer in de Leidse Merenwijk en twee in de Bollenstreek, Voorhout en Hille- gom. Verder moeten de meeste snelwegen in de Randstad worden verbreed. Hoef ijzer- en ringwegen van de steden moeten worden afgemaakt dan wel ver breed. In het plan dat nu op tafel ligt zal 180 kilometer snelweg extra rijstro ken krijgen. Opgenomen is de aanleg van in totaal zestig kilometer nieuwe snelweg. Bekeken wordt of de „tijdelijke" verho ging van de wegenbelasting (ƒ25 per jaar voor een auto, 50 voor een vracht wagen) kan worden aangewend voor een deel van de financiering. Omdat het verkeer in de Randstad nu prioriteit nummer één is, moeten de betrokken bestuursinstanties nagaan hoeveel geld zij uit hun eigen begrotingen kunnen halen als bijdrage in de benodigde 3,8 miljard. Pagina 11 Nieuwe stations in Lei den en Bollenstreek VILLARD DE LANS Dank zij een verrassend sterk gereden bergtijdrit heeft Steven Rooks zich gistermiddag in het algemeen klassement van de Tour de France opgewerkt naar de tweede plaats. De Noordhollander, die woensdag de Koninginne- rit naar l'Alpe d'Huez op zijn naam schreef, ein digde na de 38 kilometer tussen Grenoble en Vil- lard de Lans als derde achter gele-truidrager Pe dro Delgado en specialist Jean-Francois Bernard. De Spanjaard bouwde zijn voorsprong uit tot 2 mi nuten en 46 seconden en lijkt amper meer te stui ten. Rooks' ploeggenoot Gert-Jan Theunisse, van tevoren evenmin in staaf geacht tot een snelle Steven Rooks, in de bolletjes-trui omdat hij het race te8en de klok- handhaafde zich op de zesde drit. positie. Vandaag beleeft de Tc*J 1: ap gen wachten de Pyreneeën. ADVERTENTIE OFF. DEALER LEIDEN Lammenschansweg 128 MniqcamI ROELOFARENDSVEEN Tel. 071-310811 I Alkemadelaan 1 Tel. 01713-2866 WASHINGTON - De Nicaraguaanse ambassadeur Carlos Tun- nermann heeft vrijdag de Verenigde Staten verlaten. Tunner- mann en zeven andere Nicaraguaanse diplomaten werden deze week de VS uitgewezen als vergelding voor de uitwijzing door Managua van de Amerikaanse ambassadeur en zeven van diens diplomaten. Voordat hij aan boord ging van zijn vliegtuig naar Mexico Stad zei Tunnermann dat hij zichzelf beschouwt als een goed sandi nist en christen. Hij blijft erbij dat de regering-Reagan geen recht heeft hem het land uit te zetten. AMSTERDAM De koers van de dollar is gisteren aanzien lijk gestegen op grond van de renteverhoging door de Ameri kaanse banken en de gunstig geachte handelsbalanscijfers van de Verenigde Staten over mei. In Amsterdam ging de dollar de markt uit op omstreeks 2,1110, drie cent meer dan het slot van donderdag. Kulker zegt af voor NK atletiek GRONINGEN Han Kulker zal dit weekeinde zijn Neder landse titel op de 1500 meter niet verdedigen. De 28-jarige atleet uit Leidschendam heeft de organisatoren in Groningen laten weten niet te zullen star ten. Kulker, die deze week werd aangewezen voor de Olympische Spelen van Seoul, ondervindt hinder van een griepje. Eerder moest ook 800- meterloper Rob Druppers af zeggen wegens een voor hoofdsholte-ontsteking. COMPROMIS TUSSEN CDA EN VVD DEN HAAG Na in tensief overleg met de fractievoorzitters van de regeringspartijen CDA en VVD is het kabinet het gisteravond eens ge worden over de herzie ning van het belasting- stelstel vanaf 1990. Daarbij is de regering, op de uitdrukkelijke wens van met name het CDA, voor een deel af geweken van het kabi netsplan .dat is geba seerd op het voorstel van de commissie-Oort. Het belangrijkste verschil is dat de lagerbetaalden en de middeninkomens er in het nieuwe kabinetsvoorstel be ter afkomen dan in het oor spronkelijke plan. Alle in komensgroepen gaan er op vooruit, al zal flink worden gesneden in aftrekposten. In totaal leidt de belasting- vereenvoudiging tot een lastenverlichting van ƒ4,1 miljard. Het huurwaarde forfait dat huizenbezitters jaarlijks betalen aan het rijk zal niet omhoog gaan. De fractievoorzitters De Vries (CDA) en Voorhoeve (VVD) toonden zich gister avond uitermate tevreden. Zij spraken van een aan zienlijke verbetering van het oorspronkelijke belas tingplan. Volgens de rege ring gaan de minima er een 0,5 tot 1,5 procent op voor uit. Voor modaal en twee keer modaal is dat 1,5 tot 2,5 procent en voor drie maal modaal maximaal één procent. Er gaan in 1990 drie tarief groepen gelden, waarin loonbelasting en sociale premies worden gecombi neerd. De belastingvrije voet wordt 4500, dat is ƒ250 meer dan het kabinet eerst wilde. Voor alleenver dieners die deze aftrek van hun partner kunnen over nemen (voetoverheveling) wordt dat dus ƒ9000. Het eerste tarief wordt ongeveer 35 procent en loopt tot 41.500. Voor de volgende 41.500 gulden geldt een ta rief van 50 procent en daar boven wordt het 60 procent. Voor een alleenverdiener begint het toptarief bij een belastbaar inkomen van ƒ92.000.- Vandaag zal het kabinet het begrotingsoverleg afronden. Op de agenda staan onder meer de aftrekposten. Ze ker is dat zowel in de privé- kosten als in de zakelijke kosten flink wordt gesne den, zoals de aftrek voor studeer werkkamer. wennig wintigjare Bernadette Gouvias kijkt nog wat onwennig de we- I in. Dat is niet zo vreemd, want de Frangaise is bijna haar ele leven door haar moeder (rechts) binnenshuis gehouden. t zij onlangs „ontdekt" werd bleek Bernadette nauwelijks te *en spreken en helemaal niet te kunnen lezen of schrijven. FOTO: AP Gerard Nijboer vindt Drenthe lekker rustig Democraten rehabiliteren Jimmy Carter Albert Heijn mag naar Leidse Driessenstraat XTTFÏÏ Pagina 3: De Vries en Voorhoeve als ware ma- 24 PAGINA'S in drie katernen Verdeeldheid Chinese kerk doorn in het oog van bisschop Bomers W YORK Iran heeft Amerikaanse excuses >r het neerschieten van Iraanse Airbus van de ld gewezen en opnieuw 5 duidelijke schuldbe- ïtenis van de VS geëist. de tweede zitting van de ligheidsraad van de Vere de Naties over^de Airbus ft Iran gisteren een bandje gegeven, waaruit blijkt dat Airbus nog aan het opstij- was toen hij door de Ame- lanse kruiser „Vincennes" d neergeschoten. Volgens al transcripties van de ge- :kken tussen de verkeers as van de vliegvelden van Iraanse stad Bandar Abbas Dubayy (de eindbestem- ig) vloog het toestel op het Inent van de catastrofe op hoogte van 3,6 kilometer was het juist bezig te klim- 4,2 kilometer hoog- Het Amerikaanse ministe- van defensie heeft ver- ard dat de „Vincennes" de bus aanzag voor een 9n- htsvliegtuig, dat van een igte van 1,8 a 2,1 kilometer het dalen was. Uit de ra- opnamen blijkt eveneens „vlucht 655" normale ra- ?'8nalen uitzond voor een gervliegtuig, maar dat het tie Ra n waarschuwingen opving. iaans. Amerikaanse marine zegt weeki de Airbus waarschuwings- Aad ialen heeft genegeerd. fina 7: Debat Veiligheids- d maandag verder. Hz) 1i g R* inslag opgeëist in jpent ief aan ambassade d. 13 !N HAAG De Griekse bassade in Den Haag heeft brief ontvangen waarin organisatie die zich de Je- ma vi h Defence League noemt verantwoordelijkheid opeist r de aanslag op het Griekse' iseschip The City of Poros elopen maandag. Een ordvoerder van de Griekse tiassade heeft dit bevestigd. wel de terreuractie vielen ne- S doden. De woordvoerder Ide niet ingaan op de in- para< id van de brief, die inmid- s naar het ministerie van tenlandse zaken in Athene gestuurd. Volgens een onc« °rdvoerster van de Anne ank Stichting is de organisa- niet bekend in Nederland. gina 7: Verwarring rond BRtf*ns slachtoffer. nagers Aladdin, leerschool voor Naar Mekka met een mes onder het pelgrimskleed Au pairs en de nieuwe zakelijkheid van „madame" Drinken mineraalwater wordt pure noodzaak Vakantie? Zo'n vijf miljoen Nederlanders zijn dit weekein de op vakantie gegaan; naar het buitenland of in eigen land. De laatsten hebben pech gehad. Dit beeld kan model staan voor de zomer van '88 in Nederland: een vader die met zijn kind op het strand nauwe lijks tegen de storm kan optor nen, tegen de achtergrond van een woeste zee. Op de stranden van zuidelijke landen liggen al die andere Ne derlanders in middels lekker in de zon. FOTO: ANP De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): MOSKOU De autoriteiten van de Sovjetre- Russische district Stavropol. Het Russische publiek Azerbajdzjan hebben de enclave Nagor- persbureau Tass wijt de bevoorradingsproble- no-Karabach praktisch aan een economische men in Nagorno Karabach echter aan de sta- blokkade onderworpen. Bussen en vrachtwa- kingen in het gebied. Er zouden meer dan 130 gens met voedsel kunnen het gebied nauwelijks niet geloste treinwagons op het station van Ste bereiken. Dat heeft een journalist vanuit Stepa- panakert staan. Ook zouden meer dan 300 con- nakert, de hoofdstad van Nagorno-Karabach, tainers met voedsel nog niet zijn uitgepakt door gemeld. de staking. „In onze winkels zijn geen fruit en groenten De overwegend Armeense bevolking van Na- meer te koop. We hebben op het moment nau- gorno-Karbach wil aansluiting bij de Sovjet-re- welijks economische betrekkingen meer met publiek Armenie. Afgelopen dinsdag besloot Azerbajdzjan", aldus de journalist. Volgens hem het parlement van de enclave op zijn eigen zijn ook de busverbindingen tussen Stepanakert houtje zich van Azerbajdzjan af te scheiden en en de Armeense steden Kirovakan en Kafan zich bij Armenië aan te sluiten. Naar verwacht stilgelegd. Wel vertrekken vanuit Stepanakert komt het presidium van de Opperste Sovjet bussen naar Jerevan, de hoofdstad van Arme- maandag bijeen om zich over deze Drecedentlo- nie. Maar deze bussen staan tijdens hun tocht ze gebeurtenissen te beraden. Duidelijk is even door Azerbajdzjan onder escorte van politie die wel dat Moskou het geduld met de Armeniërs naar de enclave is overbracht vanuit het zuid- begint te verliezen. Vrouwen protest Gesluierde Pakistaanse vrouwen pro testeerden gisteren in Karachi te gen het bewind van generaal Zia Ul-Haque, die onlangs regering en parlement naar huis stuurde. De vrouwen eis ten nieuwe, vrije verkie zingen. FOTO: AP De Leidse Courant is zo gemaakt, dat je er zelfs uit kunt eten. Niet letterlijk, natuurlijk. We hebben het over de recepten van onze Jeanne. Die staan elke dag die de week geeft in onze rubriek Aan Tafel. En wie bovendien wil weten wat de groente kost, die Jeanne voorschrijft, kan terecht in de ru briek Huisraad, waarin eenmaal per week de fluc tuaties bij de veilingklok wordt gevolgd. Eigenlijk geeft de Leidse Courant elke dag antwoord op tal van uw vragen. Zelfs het antwoord op de dagpuzzel kunt u in onze kolommen terugvinden. Puzzel dus niet langer als het gaat om het zoeken naar een goed dagblad. Probeer de Leidse Courant en ook u vindt het weldra een krant „om op te eten". In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1