Laboratorium bloembollen- onderzoek blijft in Lisse Woningen Lisserweg krijgen aansluiting op riolering VAN DER VEEN BIJ OPENING NIEUWBOUW CNB: Zeilschool Vlietland geopenc Parkeerterrein in Buitenkaag Bewoners: Korteraarseweg mag niet worden afgesloten AARLANDERVEEN Een groot aantal in woners van Aarlanderveen wil niet dat de Korteraarseweg wordt afgesloten voor ver keer. De Belangenvereniging Aarlanderveen heeft dit B en W van Alphen aan den Rijn per brief laten weten. Volgens de bewoners wordt de reeds bestaande verkeersoverlast op het smalle Noordeinde groter, moeten veel weggebruikers omrijden en valt de sociale controle op fieters weg als de Korteraarseweg wordt afgesloten. B en W hebben de Belan genvereniging laten weten dat ander onder zoek wordt gedaan naar de gevolgen van af sluiting van de Korteraarseweg voor gemoto riseerd verkeer. In het Verkeersveiligheids- plan staat een passage waarin wordt gesteld dat afsluiting in verband met verhoging van de veilgheid kan worden overwogen. ZATERDAG 16 JULI 1988 PAGI] WISSELEND 0nd PARKEERVERBODfiilö OPGEHEVEN to WASSENAAR In de Johan de straat mag voortaan alleen aan de zijd de even huisnummers worden g Het betreft het gedeelte tussen Kerkdam en de Van Zuylen van Nij» straat. Voorheen gold er een wisselenc1 keerverbod: de ene helft van de n [f, mocht aan de even zijde en de andere van de maand aan de oneven zijde w( geparkeerd. Dit wisselende beleid ve zaakte echter veel verwarring en I gevolg dat er onnodig parkeert moesten worden uitgedeeld. B en W Wassenaar hebben daarom besloten wisselende parkeerverbod op te heffe jtoool LISSE Het Laborato rium voor Bloembolle- nonderzoek blijft in Lisse. „Ik acht het ongewenst, zowel uit managements- als uit onderzoeksoverwe- gingen, om voor een even tuele nieuwbouw een an dere lokatie te kiezen", al dus de heer J. van der. Veen, directeur-generaal landbouw en voedselvoor ziening van het ministerie van landbouw en visserij gisteren bij de opening van het handelscentrum en de nieuwe kantoren van de Coöperatieve Ne derlandse Bloembollen- centrale (CNB) in Lisse. Van der Veen liet ook we ten dat de Rijks Middelba re Tuinbouwschool in Lis se blijft. Van der Veen maakte met zijn mededeling een einde aan een voortdurende stroom van ge ruchten over de verhuizing van het laboratorium. „Ik wil Markt er geen misverstand over laten bestaan dat de nieuwbouw in Lisse zal zijn", zo merkte hij op. De man van het ministerie zei dat momenteel wordt ge zocht naar oplossingen voor fi nanciering van de nieuwbouw. Hij benadrukte dat van het bedrijfsleven een aanmerkelij ke financiële inspanning wordt verlangd. Burgemeester G.J. van der Kroft van Lisse (rechts) overhandigde de heer G.P.J. Brouwer, voorzit ter van het bestuur van de CNB. de gemeentevlag van Lisse. Van der Kroft ontving op zijn beurt een flink geldbedrag van de CNB. dat door hem direct werd doorgeschoven naar de regionale stichting gehandicaptensport en recreatie. FOTO: HENK VAN OEN ENOE Volgens Van der Veen is het handhaven en versterken van de goede marktpositie van de Nederlandse bloembollensec tor het belangrijkse punt van aandacht voor de bollenbsec- tor in de komende jaren. „Dit handelscentrum kan daarin een belangrijke rol gaan spe len". De directeur-generaal riep gisteren ook op tot samen werking binnen de sector. „Die is van wezenlijk belang voor een perspectiefvolle toe komst". Het zoeken naar nieu we afzetmogelijkheden werd door Van der Veen van le vensbelang genoemd. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat die nieuwe afzetmogelijkheden er zijn. Van der Veen waar schuwde gisteren voor een overmatig gebruik van de prijsconcurrentie bij de export van bloembollen. Hij zei er de voorkeur aan te geven de con currentie te laten plaatsvinden op punten als kwaliteit, betere rassen, verpakkingen en ken nis van teeit. De directeur-generaal wees gisteren op het dreigende ge vaar van versnippering van het gebruikswaarde-onder zoek. „Dit onderzoek is voor de ontwikkeling van de bol- lensector van wezenlijk belang en de uitkomsten dienen dan ook voor elke betrokkene vrij beschikbaar te zijn. Versnippe ring van gegevens werkt con- tra-produktief". Van der Veen maakte gisteren ook bekend dat de Bloembollenkeurings dienst toch kans heeft gezien de „onvermijdelijke bezuinin- gingen in haar beleid in te passen". „Met het ministerie van landbouw en visserij is overeenstemming bereikt over de financiering van extra over te hevelen taken. Het afzien van verder procederen vind ik een zeer verstandig besluit". Over het tekort aan tijdelijke arbeidskrachten, zoals bollen- pellers zei Van der Veen dat de sector zelf aan oplossingen zal moeten werken. De heer G.P.J. Brouwer, voor zitter van het bestuur van de CNB, zei dat de CNB onder meer tot nieuw- en verbouw van het hoofdkantoor had be sloten omdat men ervan over tuigd is dat de zuidelijke Bloembollenstreek het hart van de bollenbranche in han delsopzicht is. De organisatie beschikt nu over nieuwe kan toren en een handelscentrum onder één dak. De belangrijk ste bemiddelingsvorm van de CNB is het in- en verkoopbu reau, dat ruim 90 procent van de omzet voor zijn rekening neemt. De veiling CNB, die 1700 leden telt, heeft ongeveer 40 procent van de markt in handen, vorig jaar werd 300 miljoen gulden omgezet. De to tale waarde van de Nederland se bloembollenexport bedroeg in 1987 1 miljard gulden. Vol gens Van der Veen kan de af zet van bloembollen in de ko mende jaren met drie vier procent per jaar in volume toenemen. Burgemeester W.F. de Vreeze van Leidschendam blaast met scheepstoeter de nieuwe zeilscho Vlietland open. De zeilinstructeurs kijken toe. 1 FOTO: CEES VERt erd LEIDSCHENDAM Burgemeester W.F. de Vreeze van Leidschendam heeft gisterochtend in het recreatiegebied Vlietland officieel een zeilschool ge opend, die overigens al meer dan honderd leer lingen, compleet met bre vetten, heeft afgeleverd. De Zeilschool Vlietland wordt geëxploiteerd door Vlietland BV die voor de bedrijfsvoering een echte zeiler, Frans Schlae- pler, heeft aangetrokken. Schlaepler heeft een jachtha ven op de Antillen gedreven en is gepensioneerd marinier. Hij heeft een zekere naam op gebouwd als zeiltrainer in de klasse Optimist, een kleinere boot die uitstekend geschikt is voor kinderen. De Zeilschool beschikt over twee van die bootjes en verder over vijf „Zestienkwadraten" en twee Lasers. De vloot kan zonodig worden versterkt met vijf „stalen bakken" die wel door zeeverkenners worden ge bruikt. De Vlietland-directeuren Bart Carpentier Alting en Bert van Spronsen verwachten veel van de zeilschool zo dicht bij Den Haag en de randgemeenten en hebben zich dan ook al verze kerd van een tiental ervaren zeilinstructeurs die op afroep beschikbaar zijn. Als verken ning van de markt is eerst de gemeente Leiden benaderd die via de afdeling Sport en Re creatie een honderdtal leerlin gen leverde die voor geredu ceerde prijzen een mocht volgen. Na het bel van het brevet hebben a len besloten met zeill|iei^ door te gaan, aldus Schlaepner. Zeilschool Vlietland is vc 1^ar pig ondergebracht in een naast het witte paviljoen, pentier Alting denkt e '8 aan een eigen onderkoere' een soort „prefab" van tw in* bij zes meter waar de cursirer*1 kunnen worden gehuisve gevoed. Douchen en san '8 I gebruik moet voorlopig ir' paviljoen. De Zeilschool land wil op korte termijiiEa.aJ mogelijkheden scheppen 1 zomer-zeilkampen zoals 1,15 ook op andere Zuidhholla J®"* meren worden gehouden "ee de opening gaf de vloot Zeilschool Vlietland nog demonstratie admiraalzeili Christel ROELOFARENDSVEEN Winnaars van de playback- show, die donderdag werd ge houden* in Roelofarendsveen, waren bij de kinderen ouder dan 9 jaar Sonja Zoet en Chris tel Van der Pouw-Kraan. In onze krant van gisteren stond abusievelijk vermeld dat Christel van Braak een van de winnaressen was. iver T T 1 1 "I j teec LISSERBROEK De rio lering van het aan de noordkant gelegen deel van de Lisserweg in de bebouwde kom van Lis- serbroek, wordt aangeslo ten op het bestaande ri oolstelsel van het dorp. Het rioolwater zal worden afgevoerd naar de afval waterzuiveringsinstallatie in Zwaanshoek. Momen teel loost het gebied ten noorden van de Lisserweg nog rechtstreeks op de Lissertocht. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vinden het goed dat B en W van Haar lemmermeer de gemeentelijke begroting voor 1988 daarvoor hebben gewijzigd. De aanslui ting op het rioolstelsel gaat de gemeente 235.000 gulden kos ten. Voor dat bedrag kan een pontgemaal worden geplaatst en een persleiding worden aangelegd. De aansluiting wordt mede tot stand gebracht voor de vijftien te bouwen vrije sector woningen aan de Pijlkruidstraat in Lisserbroek. Vrijdag 8 juli sloeg wethouder W.M.C. De Vrey-Vringer van ruimtelijke ordening de eerste paal van deze woningen. De bouwer van de woningen le vert een bijdrage in de kosten van de noodzakelijke voorzie ningen. Van het rijk ontvangt de gemeente Haarlemmermeer nog een bijdrage voor het tot stand brengen van de vier huisaansluitingen aan de zuid zijde van de Lisserweg. leel Het was aanvankelijk de let doeling om de aansluitin ïale het bestaande rioolstelsel t aliseren door de aanleg een stamriool langs de Li et z tocht, maar om financiel io^ technische redenen is gek >par voor de variant met het p< taar gemaal en de --»• -*-«- har CeidaeSouttcmi Geld voor Space Center De heren K.J. Rubingh en A. de Boer hebben gisteren in het ge bouw van de AMRO-bank aan de Voorstraat in Noordwijk een sponsor-overeenkomst getekend. De Boer deed dat namens de bank, Rubingh zette zijn handtekening voor Space Center Noordwijk. De bank is met een gift van 50.000 gulden de eerste officiële geldschieter van het Space Center. Voor het ruimte vaartcentrum, dat wordt gebouwd op het terrein van de ruimte vaartorganisatie Estec in Noordwijk, is in totaal een bedrag van 2,2 miljoen gulden nodig. De helft daarvan wordt geleend tegen gunstige voorwaarden bij bovengenoemde bank, de andere helft moet komen van sponsors. Gemeenten in de Bollenstreek en de provincie Zuid-Holland geven drie ton en door de Italiaanse in dustrie is 75.000 gulden toegezegd. Volgens de heer F. van Eg- mond, woordvoerder van Space Center Noordwijk, is het reste rende bedrag snel bij elkaar. Met de bouw van het Space Center moet snel worden begonnen, want Estec wil dat het ruimtevaart- cenrum wordt geopend bij het 25-jarig bestaan. Dit zilveren jubi leum wordt volgend jaar gevierd. Space Center moet een grote toeristische attractie worden op het gebied van de ruimtevaart. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN OMGEVING BUITENKAAG De Buitenkaag krijgt een parkeerterrein met 35 plaatsen. Het wordt aangelegd op een duizend vierkante meter groot terrein aan de Eimerstraat. De grond is eigendom van de RK paro chie Johannes Evangelist in Buiten kaag en wordt gehuurd door de ge meente Haarlemmermeer. De sym bolische huurprijs bedraagt 25 gul den per jaar. De aanleg van het ter rein kost 165.000 gulden. De ge meente Haarlemmermeer hoopt hiermee de parkeerproblemen in Buitenkaag te hebben opgelost. Onder redactie van Ton Pieters. tisch bevorderd. Uit dien tijd is vooral de Pool Nikolaas Co pernicus bekend. Sindsdien werd de sterren kunde geregeld beoefend; de verschillende uitvindingen der vorige eeuw bevorderden haar zeer en door het bouwen van steeds betere sterren wachten vond men gelegen heid de geheimen der lucht steeds meer bloot te leggen. Vroeger werden de sterren wachten op torens geplaatst, maar die hooge gebouwen wa ren aan trillingen onderhevig, hetgeen de nauwkeurigheid der waarnemingen belem merde. In onzen tijd zijn het de gebouwen, waarin de groote instrumenten op hech te pilaren zijn geplaatst. Zij liggen op een rustige plaats. In ons land vindt men ster renwachten te Leiden en Utrecht, terwijl er over de ge- heele wereld meer dan drie honderd verspreid zijn. We geven hiernevens enkele fo to's van de Treptower ster renwacht, die den langsten verrekijker der wereld, 'n reus van 21 meter lengte, be zit. Deze kijker, door electri- sche kracht bewogen, kan 6000 maal vergrooten een spionnenoog, waarvoor de he mellichamen bang zouden zijn, als ze zich niet op zoo'n veilige afstand bevonden!" Met de luim maar weer op het einde aan. „Poëet tot redac teur van een litterair tijd schrift: „In dat stuk ligt mijn gansche wezen, mijnheer de redacteur". Redacteur: „Voor zoo wezenloos had ik u niet aangezien!" „Amice, nu zal ik je eens wat fijns laten proeven", „Zoo, zoo! 'n Sigaar met een band je". „Ja, proef maar eens goed. Hoe vin je 'm, wat, zeg?" „Hm! Precies mijn vrouw". „Hoe bedoel je dat?" „Ze gaan beide boven haar stand ge kleed!" „Mijnheer Parellicht, profes sor: „Ziet ge nu wel, aan mijn vest zitten twee knoopen te veel". Kleermaker: „Pardon, professor, boven zijn twee knoopsgaten ongebruikt!" Professor: „Och wat, boven! Onzin, beneden moet ik ze hebben!" „Heer tot een bedelaar: „Wij geven niet aan de deur". Be delaar: „Dat is niets, mijn heer! ik wil wel binnenkomen om het te ontvangen". „Na eenigen tijd het drillen bouw, dat de meeste onzer le zers wel zelden zullen bezoe ken en waarschijnlijk zijn er velen onder hen, die nooit meer dan den naam onder de oogen hebben gehad. Zooals het woord al aangeeft dient een sterrenwacht tot 't doen van sterrenkundige waarne mingen. Reeds in de grijze oudheid werd de sterrenkun de beoefend. De oude Indiërs, die de planeten waarnamen en haar standen ten opzichte van de maan bepaalden; de Chineezen, bij wie reeds in 2697 v.Christus de waarne ming van een zonsverduiste ring vermeld staat; de pries terkaste van Egypte, die een tamelijk belangrijke sterren kundige kennis bezat; de oude Grieken, die een tijdrekening vast stelden; zij allen reeds stelden belang in de verschil lende hemellichamen, die voor de wetenschap van zoo groote beteekenis zijn. De Romeinen hielden zich en kele eeuwen voor en na Christus met de sterrenkunde bezig en voerden nieuwe theorieën in. Toen kwam er verval, tot de Arabieren in de achtste eeuw zich weer aan haar wiidden. Vanuit Arabië kwam de sterrenkunde naar Europa, maar eerst in de vijf tiende eeuw werd deze we tenschap theoretisch en prac- LANGE SPION: „De Treptower Sterrenwacht". SMOG: „Trafalgar Square in Londen, in den morgen gefotografeerd, toen de zwarte mist d) dag in den nacht veranderde". Wat later had je, als „evergreen", de song: „A foggy day London town". Maar dat is nu allemaal over. L van een aantal recruten aan gezien te hebben, riep een dame uit: „Ik begrijp maar niet wat het beteekent die arme jongens zoolang op één been te laten staan„Wel, heel eenvoudig", antwoordde de heer die bij haar stond, „zóó leeren zij zich in den oorlog behelpen, als een kogel soms het andere been weg neemt". Die „humor" kon nog in het Nederland van '26. „Welnu Tom", zeide de smid tot zijn leerling, „gij zijt nu drie maanden bij mij geweest en hebt alle bijzonderheden van ons vak gezien. Ik wil u de keus laten van het werk dat gij nu voortaan doen wilt". „Ik dank u, baas". „Welnu, welk gedeelte der bezigheden bevalt u het best?" „Den winkel te sluiten en te gaan eten, baas". „Kellner, die geen fooi heeft gehad: „Heeft mijnheer mij vergeten?" Professor: „Neen, waarachtig niet, beste hoe maak je 't? Mag 'k je mijn vrouw voorstellen?" Onder de aanhef: „De spion nen van het Hemelruim" be steedde het „Geïllustreerd Zondagsblad" op zaterdag 17 juli 1926 ruime aandacht aan het menselijk observeren van het heelal. Ook voor Leide- naars, die een echte sterren wacht in de stad hadden, aar dig om te lezen. Het ging een beetje omslachtig, maar het kwam er toch uit, in het Zon dagsblad. „Een sterrenwacht is een ge- PORTRET: „Prof.Dr.W.H.Keesom te Leiden, die na langdurige proefnemingen er in geslaagd is, het helium in vasten toe stand te brengen".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12