EeidócSou^cmt Camping in Leiden stapje dichterbij STAD OMGEVING Rijnsburgerweg weer open 'rie jaar celstraf geëist wegens afpersing en diefstal d dt Honderdjarige Leidenaar maakt nog dagelijkseen autoritje BEHEER WELLICHT DOOR STUDENTEN Schrijfmap met calculator VRIJDAG 15 JULI 1988 PAGINA 9 andtas cstolen IDEN Van 37-jarige me- urerkster van kinderdag- >blijf aan de oigracht is gis- iniddag een ndtas gestolen. tas zat een ,„ort, een Jiboekje, che- s en een be- ig van 1.300 den. De tas is tolen toen de luw met enke- tinderen bezig Diefstal badjassen LEIDEN Een 31-ja- rige Voorschotenaar is gistermiddag op heter daad betrapt toen hij uit een winkel aan de Lange Mare vijf bad jassen weggriste. Twee politieagenten zagen de diefstal gebeuren en konden de man, die met de jassen op de fiets wegreed, aanhou den. De jassen hadden samen een waarde van bijna 500 gulden. Meisje valt van schuurdak LEIDEN Een 4-jarig meisje is gis termiddag van het schuurdak bij haar wo ning aan de Agaathlaan in Leiden geval len. Zij is met onbekend let sel overge bracht naar het Acade misch Zieken huis. Oplichters verkopen kaarten voor goede doel LEIDEN Drie uit Den Haag afkomstige jongens van 12, 14 en 15 jaar zijn gistermiddag door de politie in hun kraag gevat omdat zij onder valse voorwendselen ansichtkaarten aan de deur verkochten. Met een nep-legitimatie probeer den zij de setjes kaarten voor vier gulden per stuk te verko pen. De opbrengst zou ten goe de komen aan „zieke mensen". Zij bleken de kaarten voor rond de ƒ1,50 gekocht te heb ben en de winst in eigen zak te steken. De jongens hebben vooral in de omgeving van de C. Tooropstraat gehandeld. Zij krijgen een proces-verbaal we gens oplichting. Werkloosheid gestegen LEIDEN De werkloosheid in Zuid-Holland is in de maand juni toegenomen met 3.600, on geveer 2,6 procent. Vorig jaar was die stijging slechts 600. De totale stijging van het aanbod deed zich vooral voor bij mensen onder de 25 jaar. Die toename valt voor het overgrote deel toe te schrijven aan de inschrijving van schoolverlaters. Met uitzondering van het ge west Dordrecht deed de stijging zich voor in alle gewesten van Zuid-Holland. De stijging was in absolute aantallen het grootst in Den Haag (900), Rotterdam (800), Delft (400) en Leiden (400). Wat betreft de beroepsgroepen steeg de werkloosheid het meest bij het kan toorpersoneel (1.300), handelspersoneel (600), sociaal- en geneeskundig personeel (500) en metaalbewerkend personeel (400). De geregis treerde vraag naar personeel nam af met 300 (3,8 procent). In juni 1987 was juist een toena me van 200 te zien. Lijst toegankelijke recreatie-projecten LEIDEN De provincie heeft een lijst opgesteld met recreatie-projecten in Zuid-Holland die toegan kelijk zijn voor rolstoelge bruikers. De lijst bevat ruim 200 adressen van toe gankelijke ANWB-kanto- ren, attractiepunten, mu sea, horeca-gelegenheden, sportaccommodaties, zwembaden, vissteigers en dergelijke. De lijst en een bijbehorend kaartje zijn Stichting, Groot Hertogin- nelaan 28, 2517 EG Den Haag, tel: 070-468200. Provincie bezorgd over uitvoering milieutaken DEN HAAG De uitvoering van milieutaken in Zuid-Holland komt in gevaar, nu de bijdrage van het rijk voor dit onderdeel van het beleid daalt met 19 procent, ruim drie miljoen gulden. Dat zegt de provincie Zuid-Holland. De achter uitgang in de bijdrage blijkt uit een ontwerp- Algemene Maatregel van Bestuur. Gedeputeer de Staten hebben in een brief aan de minister van binnenlandse zaken gevraagd om terug trekking van deze maatregel. Volgens GS wordt geen rekening gehouden met de bijzon dere positie van Zuid-Holland door het ophef fen van het Openbaar Lichaam Rijnmond: er zijn afspraken gemaakt dat de provincie hierom een extra bijdrage zou krijgen. Verder ontvangt Zuid-Holland 29 procent van de Rijksbijdrage, terwijl zij 36 procent van de landelijke milieu uitgaven voor haar rekening neemt. Provinciale actie veilig oversteken LEIDEN De provincie Zuid- Holland houdt in augustus op tientallen plaatsen langs provin ciale wegen een actie om „scho lieren van het voortgezet onder wijs een veilige start voor het nieuwe schoolseizoen te geven". Medewerkers van de dienst Ver keer en Vervoer van de provin cie houden die maand een extra oogje in het zeil en zullen tijdens de ochtend- en avondspits zo no dig hulp verlenen en informatie verstrekken aan scholieren. De automobilisten zullen via span doeken worden gewezen op het feit dat het schoolseizoen van start is gegaan. ibedi J voor esubsidieerde istellingen logelijk nog linder geld [DEN/DEN HAAG De vincie Zuid-Holland wil in opnieuw rijksbezuinigin- doorberekenen aan de ge lieerde instellingen. Dat in het programma Wel- iswet Zuid-Holland 1989. Het om instellingen in de sec- I ouderenbeleid, biblio- ekwerk, kunstbeleid, jeugd- Izijn, maatschappelijke ont- ikeling, emancipatie en de onische hulpdiensten. GS jen besloten de instellingen evenredigheid te korten, antrek brede spreiding zorgt er vol- hen voor dat de instellin- niet in onoverkomelijke fi- 0 iciéle problemen komen. Als voortbestaan toch wordt eigd, willen GS binnen de iciële mogelijkheden naar _singen zoeken. bezuinigingen zijn aange- j, idigd in de zogenoemde 58623 isbrief van het kabinet, op nd waarvan de WVC-begro- wordt gekort met 150 mil- gulden. Als het parlement deze paasbrief akkoord krijgen de provincies ge- lenlijk in totaal 6,5 miljoen ider. Het aandeel in de he iligingen voor Zuid-Holland raagt 936.000 gulden, ^■l is voor sommige instellin- ^1 de vierde of vijfde maal dat Jnet omvangrijke bezuinigin- te maken krijgen. Het pro- Welzijnswet Zuid-Hol- is onlangs aan de be- ikenen gepresenteerd. Tot augustus kan schriftelijk op voornemen worden gerea- fcri Op 22 september wordt provinciehuis een hoor- ittiitf gehouden. Het is de be- xluig dat het programma m/dit jaar wordt vastgesteld. LEIDEN Langs de Wassenaarseweg in Lei den wordt mogelijk vol gend jaar een kleine stadscamping in gebruik genomen. De al jaren bestaande plannen voor een camping zijn vol gens D. Halfwerk van de directie ruimtelijke ordening van de ge meente Leiden de laat ste tijd wat concreter ge worden. Voor de twee belangrijkste proble men, het bouwrijp ma ken van de grond en het beheer van de camping, zijn een paar ideeën ont wikkeld. Die worden momenteel verder uitge werkt. Een camping staat al jaren op het verlanglijstje van de gemeente. Diverse lokaties passeerden al de revue, zoals de Cronesteynkade, het park Cronesteyn en de Wasse naarseweg. De laatste plaats bleef uiteindelijk over. Het gaat om het stuk grond tus sen de Blauwe Vogel weg en de manege Moedig Voor waarts aan de Nachtegaal laan. Volgens Halfwerk een goede plaats voor een cam ping: „Dichtbij het centrum van Leiden en goed bereik baar". Resterende problemen wa ren het bouwrijp maken van de grond en het beheer van de camping. De grond is wel eigendom van de gemeente, maar het college is niet be reid om diep in de buidel te tasten voor het inrichten van de camping. Nu bestaat het plan om naast het beoog de kampeerterrein een nieuw onderkomen voor het Pedologisch Instituut De Brug te laten verrijzen, dat nu nog aan de Bloemfontijn- straat is gevestigd. Volgens Halfwerk zou bij het bouw rijp maken van de grond ook de lokatie voor het kam peerterrein direct onder handen genomen kunnen worden. Het bouwrijp ma ken van alleen het kampeer terrein zou te duur zijn. „In principe is de verhuizing van De Brug rond, alleen moet er nog toestemming komen van het ministerie van onderwijs over zaken als de indeling en de functie van het gebouw. Daar is ei genlijk het wachten op", al dus Halfwerk. Bij het bouw rijp maken van de grond voor het Pedologisch Insti tuut, zal dan ook het kam peerterrein onder handen genomen worden. Beheer Ander probleem was de ex ploitatie van de camping. Volgens Halfwerk is het niet haalbaar om daar een volle dige baan voor te creeëren. De gemeente praat nu met de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLSH) over de mogelijkheid om studen ten de camping te laten be heren. Omdat de SLSH met een groot tekort aan woon ruimte voor studenten kampt, bestaat het plan om langs de Wassenaarseweg nog meer barakken voor studenten neer te zetten. Die staan bijvoorbeeld al een eindje verderop, langs de Oude Rijnsburgerweg en bij het Eysingahuis. „We heb ben het idee geopperd dat de beheerders van de barakken ook het beheer van de cam ping op zich zou kunnen ne men. Die zouden dan bij voorbeeld het sanitair on derhouden. We zouden een proef kunnen houden om te kijken hoe dat loopt. Studen tenhuisvesting stond niet ne gatief tegenover dat plan", aldus Halfwerk. Als alles een beetje meezit acht hij het mogelijk dat vol gend jaar zomer de eerste toeristen neerstrijken op de camping aan de WassenaarS- weg. Het wordt een vrij een voudige camping met zestig plaatsen, bestemd voor kam peerders die maar een paar dagen blijven. „Het is niet de bedoeling dat mensen daar de hele vakantie gaan staan", aldus Halfwerk. Directeur C. Hugens van de VVV zou het een goede zaak vinden als de camping ein delijk van de grond komt. „Het hoogtepunt in de vraag naar een dergelijke voorzie ning is wel een beetje voor bij. Een paar iaar geleden was de behoefte aan een camping duidelijk groter. Niettemin is er nog steeds wel vraag naar. We hebben in Leiden toch al niet zoveel voorzieningen voor mensen die goedkoop willen over nachten, al gaat het de laat ste jaren wat beter". De Rijnsburgerweg wordt „opengewalst" door Peters en Visser. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Met behulp van een antieke stoomwals heeft wethouder J.A. Peters gister middag de gereconstrueerde Rijnsburgerweg weer „openge reden", daarbij geassisteerd door zijn vertrekkende be- stuursmedewerkster E. Visser. In het gevolg reden burge meester Sj. Scheenstra en wet houder A. Kohlbeck van Oegstgeest in een paardentram mee. Na drie weken voor al het verkeer afgesloten vt? zijn geweest konden de bussen en auto's gisteren na de officiële handeling weer van de hoofd rijbaan gebruik maken die nu voorzien is van een asfaltlaag. Bovendien is de riolering ver nieuwd. Wethouder Peters zei verheugd te zijn dat het op knappen van de Rijnsburger weg nu is voltooid na jarenlan ge protesten van bewoners die vooral van de bussen die over de klinkers denderden over last ondervonden. Het werk is zelfs acht maanden eerder klaar dan gepland. Hoewel het oorspronkelijk de bedoeling was dat het busverkeer tijdens de werkzaamheden gewoon van de weg gebruik zou kun nen maken, werd besloten al het verkeer om te leiden. De reconstructie kon daardoor binnen drie weken af zijn. Het is verder de bedoeling dat er weer bomen aan weerszij den van de weg geplant worden, dat er nog een dek laag op de rijbaan wordt aan gebracht en dat het fietspad een rode kleur krijgt. Ik kan er gewoon niks aan oen. Het is vanzelf gegaan. had niet gedacht dat ik de onderd zou halen, maar ik eb er ook nog nooit óver ge- icht om dood te gaan". De krasse Leidenaar J. Ciere laakt er wel een grapje van, naar feit is dat hij vandaag laad werkelijk zijn honderdste erjaardag viert. Burgemees- ?r Goekoop was er vanoch- tnd al vroeg bij om de kwie- e jarige persoonlijk de hand p schudden. De heer Ciere sg het niet zitten om samen iet zijn familie op uitnodi- ing van de burgemeester aar het stadhuis te komen. igs it zou wel willen, maar je urit in de Leidse binnenstad POU ergens je auto kwijt". \utorijden is de grootste hob- y van de honderdjarige. On- Zestig jaar geleden schafte Ciere zich voor het eerst een auto aan. Hij had zijn oog la- ings is zijn rijbewijs weer ten vallen op een T-ford die net vijf jaar verlengd. „Ik destijds voor 375 gulden aan- nag nu weer tot mijn 104e geboden werd. „Het is niet hor blijven rijden. Gelukkig mijn gewoonte om direct te naar, want ik zou mijn auto- itjes niet kunnen missen", ijn trots is dan ook een glim- iend Dafje 44 van veertien Bijdrage: Jeannette Schreuder de APK-keuring heengeko- betalen wat ze vragen. Ik bood de eigenaar een klompen fabrikant 275 gul den voor de auto en daar en vervoert. „Tegenwoordig Ciere nu wel een auto had, naak ik geen lange ritten maar nog geen rijbewijs. „Die ieer, maar ik ga nog wel bij- a elke dag met de auto bood- nhapjes doen. Elke zondag ga klompen fabrikant had mij wel met auto en al thuisge bracht, maar ik moest zelf nog mijn dochter in Oegstgeest leren rijden". Gul bood de fa brikant echter aan hem die vaardigheid op de koop toe bij te willen brengen. „Gelukkig ben ik niet bang uitgevallen. ipzoeken en rijd ik langs een ennis in Katwijk. Mijn Dafje s in prima staat. Dat komt mdat hij altijd binnen staat, lij is pas weer met glans door Ik moest direct zelf rijden, terwijl ik dat nog nooit ge daan had", herinnert Ciere zich. De „proefrit" werd ech ter wonderwel tot een goed eind ge.bracht tot volle tevre denheid van beide partijen. „Toen had ik nog geen rijbe wijs. Dat vroeg ik aan en eni ge tijd later moest ik onder het toeziend oog van een oud mannetje met een grijs baard je een paar keer voor- en ach teruitrijden op een bruggetje. Ik slaagde in één keer. Dat is tegenwoordig geloof ik wel anders". Sindsdien is autorij den zijn lust en zijn leven. Ze ven auto's heeft hij in de afge lopen zestig jaar versleten en nog nooit heeft hij een echte aanrijding gehad. Hoewel het verkeer om hem heen alleen maar drukker werd, heeft dat Ciere nooit doen besluiten het autorijden aan de wilgen te hangen. „Als ik bang zou zijn, zou ik er mee ophouden Ciere zelf mag dan doodge moedereerd over de wegen tuffen, zijn familie en kennis sen houden elke keer hun hart vast. „Hij heeft volgens mij wel een heel speciale be schermengel", vertelt zijn buurvrouw die al negen jaar lang de dagelijkse verzorging van de honderdjarige op zich neemt. „Ik sta er verbaasd over dat alles altijd goed gaat". Koelkast Een andere liefhebberij van de heer Ciere is knutselen aan elektronische apparatuur. Hij repareert alles wat kapot is. De televisie, oude radio's, de koelkast. Er gaat niets zomaar de deur uit. Hij haalt het net zo lang uit en zet het weer in elkaar totdat het gerepareerd is", zegt de buurvrouw hoofd schuddend. Die keer dat de koelkast kapot was staat haar daarbij nog glashelder voor ogen. „Meneer vond dat het vriesvak niet meer goed werkte. Hij eet elke dag twee ijsjes, dus dat ding moet goed vriezen. De monteur van een elektronicazaak achtte het ap paraat rijp voor de kraakwa gen dus ik heb toen maar een nieuwe koelkast voor hen ge kocht. Daar deugde volgens hem dus helemaal niets van. Hij is toen een maand lang in de kou in de schuur met die ouwe koelkast bezig geweest. Hij gaf niet op en kreeg het nog voor elkaar ook. Na een maand knutselen deed dat rotding het weer". Van het knutselen aan machi nes maakte de heer Ciere in dertijd ook zijn beroep. Zevenendertig jaar lang was hij machinist in het slachthuis in Leiden. „De techniek is in al die jaren wel heel erg ver anderd", moppert de Leide- Een glimmende Daf 44 is de grote trots van de honderdjarige Leidenaar J. Ciere. FOTO: WIM VAN NOORT naar en voegt daaraan toe in Een kant en klaar geheim de moderne apparaten soms voor zijn goede gezondheid en dingenm tegen te komen hoge leeftijd heeft Ciere niet. waar hij in eerste instantie Tot voor enkele jaren terug niet veel van snapt. rookte hij nog honderd siga ren per week. „Die kon je Televisie kijken is verder een toen nog voor één gulden en zaak waar hij het liefst al zijn een kwartje per honderd krij- avonden mee vult. Om zeven gen", maar met deze „kwalij- uur zit hij paraat om het eer- ke gewoonte" is hij gestopt, ste journaal te volgen. Hij staat dan niet eerder op dan Regelmatig eten, plezier in de dat het hele avondprogramma bezigheden hebben, op je is afgelopen. „En als er een dooie gemak je gang gaan en nachtfilm is, dan zit hij rustig tot half drie voor de buis", voegt zijn buurvrouw er nog aan toe. verder nergens veel van aantrekken zij verder ingre diënten van zijn recept om honderd jaar te worden. HAAG/LEIDEN i 29-jarige inwoner van liden heeft gisteren voor [rechtbank in Den Haag jaar onvoorwaardelij- i gevangenisstraf tegen horen eisen wegens prsing en diefstal met freld. Voor deze delic- i en gezien het feit dat ;man al eerder met jus- ie in aanraking kwam, 'nd de officier van justi- onvoorwaardelijke ge- i ingenisstraf op zijn lts. Op 4 april van dit jaar zou de Leidenaar bij een bevriende verpleger van het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn inge broken en hem onder bedrei ging van een groot mes ge dwongen hebben 100 gulden te geven. Toen het slachtoffer met slechts 50 gulden over de brug kon komen maakte de verdachte nog een ronde door het huis en zou een videore corder en een radio-cassettere corder hebben meegenomen. De verpleger deed later aan gifte en de man werd aange houden. Op de zitting was de verpleger aanwezig -omdat de verdedi ging van de verdachte hem nogmaals enkele vragen wilde stellen. Zo beweerde de ver dachte dat hij 50 rohypnolpil- len van de verpleger had ge kregen om zijn pijn van een vorig jaar opgelopen schot wond te kunnen onderdruk ken. Ook werd de verpleger beticht van het sexueel bena deren van verdachte terwijl deze zich onder de verdoving van het sterke rohypnol be vond. Het slachtoffer, nu in de rol van getuige, wees alle beschul digingen met klem van de hand en herhaalde zijn versie van het gebeurde. Hij zou zijn ben toegestopt als deze daar om vroeg. Na verloop van tijd was de man steeds veeleisen der geworden en vroeg de ver pleger om pillen toen hij wist van zijn betrekking in het AZL. Uiteindelijk was het hem na alle bedreigingen te veel geworden en was hij naar de politie gegaan. Nog vorige maand was hij tweemaal ge beld door de verdachte vanuit de gevangenis bij welke gele genheden hij met de dood was bedreigd, zo vertelde hij de rechtbank. trouw van het slachtoffer en vond het bovenal schokkend te moeten horen van de telefo nische bedreigingen vanuit de gevangenis. Hij verwees naar rapporten van de reclassering, die de verdachte als onbehan delbaar aanmerkte en mee deelde hem niet te willen be- feleiden omdat men bang voor em is. Ook wees de officier op de schier onafzienbare rij eerdere veroordelingen we gens geweldsdelicten, waaron der afpersing, bedreiging, ver krachting, brandstichting en poging tot doodslag. Raadsvrouwe mr. J. Gouds waard wees behalve op een bewijsvoering vooral op de volgens haar extreem hoge eis van de officier. Daargelaten of alle verklaringen van het slachtoffer en een getuige he lemaal correct waren vond zij dat de feiten binnen hun con text bekeken moesten worden. Ondanks dat haar cliënt als ui terst slecht bekend staat bij de Leidse politie vertelde mr. Goudswaard dat haar cliënt zeker ook aardige kanten had, alleen werden die vaak onder gesneeuwd door zijn angsten en de daaruit voortvloeiende gedragingen. slëfihts af en toe wat geld heb- tui^d te zijn van de goeder paa* technische punten in de De Uitspraak is over 14 dagen. Duivesteijn lost startschot Tour de Frats LEIDEN J. Duivesteijn, hoofd van de directie Sport en Recreatie van de gemeente Leiden, lost maandagochtend 25 juli het startschot van de Tour de Frats. Dat gebeurt in de Leidse Drie Oktoberhal. De Tour de Frats is een tiendaag se jeugd fietstocht die vanuit Leiden via het Gooi, de Oost- veluwe, Drente, Westveluwe en Utrechtse heuvelrug naar de finishplaats Culemborg gaat. De fietstocht is ontstaan dankzij een initiatief van de Arnhemmer Joop Legerstee die in zijn woonplaats een meerdaagse fietstocht voor de jeugd organiseerde. In Leiden werd een soortgelijke activiteit gehouden door Joop Vervoorn. De maximaal 120 deelnemers betalen 160 gulden per per soon. Voor nadere inlichtingen tel. 071-146881. Deze handige schrijfmap (22116 cm) bevat een hagelwitte blocnote, een calculator op zonne-energie (werkt ook onder kunstlicht), een balpen en een opbergvak. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. |~Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postco Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 23,74 (voor controle bezorging) kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de schrijfmap en calculator naar Naam: Adres: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar Leidse Courant. Antwoordnummer 948.2500 VD Den Haag. CcicLe Souiarit i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9