^Democraten willen in Atlanta iioop en nieuw elan uitstralen VIERDAAGSE? Vrijlating Mandela zou Botha goed doen Boorplatf orm kan veiliger door centrale controle Debat over Airbus brengt geen nieuws BUITENLAND Zaid&iQouxant VRIJDAG 15 JULI 1988 PAGINA 5 ezetter nbassade rermeesterd H! N' uk. Hi te let donki he J1* N Een gewapende man gisterporgen de Libische Je' bassade in Bonn binnen ga rmde en het personeel twaalf lang gegijzeld hield, is van- ht door de politie overmees- Dat bleek een eenvoudig vei, omdat de man in slaap gevallen. Het ging om een jarige Libanees, die op 8 juli een gevangenis was ontsnapt ar hij een celstraf uitzat voor gewapende overval. Wat hij zijn actie wilde bereiken is i bekend. Vliegtuig baby maakt het goed Een verpleegster verzorgt de baby, die deze week werd gevonden In een toilet van een vlieg tuig op de lijn Ne wark San Fransisco. Het acht pond zwa re kind tijdelijke Elizabeth genoemd maakt het goed. Tegen de moeder, die in het vliegtuig van het meisje be viel en het daar achterliet, loopt mo menteel een proces. FOTO: AP Hoofddader van Grieks drama mogelijk gedood ATHENE De Griekse autoritei ten hebben bevestigd dat de vrouw, die op een internationaal versprei de foto staat aangeduid als een ter- roriste, een Franse secretaresse was, die vakantie vierde. De vrouw blijkt te zijn omgekomen bij het bloedbad op het cruiseschip City of Poros. Overigens houdt de poltie er rekening mee dat de hoofddader ook is omgekomen. Nog niét alle slachtoffers zijn geïdentificeerd. Griekse experts hebben gisteren verklaard dat het cruiseschip zo zwaar is beschadigd omdat ook twee zware bommen zijn ontploft Afghaans verzet treft Kabul zwaar ISLAMABAD Afghaanse rebellen hebben vanmorgen meer dan twintig raketten afgevuurd op de hoofdstad Kabul. Daarbij zijn twintig mensen ge dood en tientallen gewond, alus Tass. Het Afghaanse verzet heeft gisteren verklaard tegen de vorming van een brede Afghaanse interimregering te zijn. Volgens Sayed Gailani, de voor man van de zeven groeperingen bin nen de verzetsalliantie, blijven de mu- ëhedeen streven naar verkiezingen, e VN-onderhandelaar Diego Cordo- vez gelooft echter dat Afghanistan nog niet klaar is voor vrije verkiezingen. In een overgangsregering zou overi gens geen plaats zijn voor de door Mos kou gesteunde Afghaanse leider Najib. Aligator sterft van het geld DUSSELDORF On- danks het verzoek om geen geld in het water te gooien hebben bezoekers van de Aqua-Zoo in Düs- seldorf een achtjarig zeldzaam alligatorvrouw tje doodgevoerd met muntstukken. Bij het on derzoek van het kadaver vonden de veeartsen tal rijke munten in de maag van het twee meter lange dier. Het verlies van de alligator is nog betreu renswaardiger dan nor maal, want het bleek dat zij een voldragen ei droeg. Iran erkent vertrek troepen uit Iraq TEHERAN Nadat Iraanse troepen door Iraq uit de Westiraanse stad Deh- loran zijn verdreven, heeft Iran aange kondigd zijn legereenheden terug te trekken uit het gebied Haj Omran in noordoost Iraq. Als onderdeel van een nieuwe oorlogsstrategie worden ze in gezet in andere verdedigingslinies. Dat heeft het Iraanse persbureau IRNA donderdag meegedeeld. De opperbe velhebber van het Iraanse leger, Ali Akbar Hashemi Rafsanjani, verklaar de dat de troepenterugtrekking onder deel is van een nieuwe strategie om zich voor te bereiden op een langduri ge oorlog en om de wereld tevens te laten zien dat Iran het Iraakse grond gebied niet wil behouden. '00 id inmid oor 'JÜA eei ken ziji di .50 to (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON In de m Amerikaanse stad Atlan- 71 a (Georgia) begint ko- SX nende maandag de De ll locratische partijcon- M entie, de vergadering jY/|vaar Michael Dukakis fficieel zal worden aan- •t éwezen als kandidaat roor de op 8 november e houden presidentsver kiezingen. Van echt kie- en is overigens nauwe- ijks meer sprake. Het temgedrag van de 5373 edelegeerden staat bij roorbaat vast. Ze hebben ich tijdens de voorver- tiezingen aan hun kan- in vo. Kdaten gebonden, er aar efoch zal de conventie nog nenvatnig politiek vuurwerk te bed jen geven. De zwarte kandi- aat, Jesse Jackson, was zelf raag voor het vice-presi- entschap in aanmerking ge- omen, maar Dukakis pas- /erkrifeerde hem ten gunste van en rr e behoudende LLoyd Ben- ipring ien. Jackson zal ongetwij- idbew eld aan willen tonen dat met 8 eer em rekening moet worden aardij ;houden. Maar zelfs dat is k ma en politieke formaliteit. en vast onderdeel van de ipiventies is het aannemen in het „platform", het poli- '.'ke verkiezingsprogramma, rerigens hebben Democra- ische topmannen dat pro- nma al nauwkeurig ge- luleerd en zijn de debat- en daarover eveneens poli- ieke formaliteiten, let belangrijkste van de ge- lele bijeenkomst is daarom iet beeld naar buiten toe. De onventie moet een manifes- atie van eenheid en vastbe- adenheid worden, willen de )emocraten in november en kans maken tegen de Re- lublikeinen. Zodoende is de tien erwachting dat Jesse Jack- 80 q In Atlanta zijn de voorbereidingen voor de Democratische conventie in volle gang. Op de vloer van de immense hal worden bordjes geplaatst, waarachter ae afgevaardigden zich per staat zullen opstellen. son zich na enkele politieke schermutselingen in het ga reel zal voegen en zijn voor namelijk zwarte achterban zal oproepen het duo Duka- kis-Bentsen te steunen. Met, als Dukakis president wordt, een invloedrijke minister spost als beloning. Media-spektakel De Amerikaanse omroepen maken van de vierdaagse Democratische conventie maar ook de Republikeinse in augustus in New Orle ans een waar media-spek takel. De „netwerken" ver zorgen urenlange uitzendin gen. Maar het merendeel van de Amerikanen begrijpt niet veel van het ritueel dat zich op een conventie voltrekt. Het wordt nog moeilijker omdat het echte politieke spel grotendeels achter de schermen wordt gespeeld en de belangrijkste beslissingen derhalve in de hotels van de delegaties en de kandidaten worden genomen. De feitelij ke conventie neemt slechts drie uur per dag in beslag, maar dat belet de politieke machine niet vrijwel 24 uur per dag op volle toeren te draaien. Het grootste bezwaar hebben de Amerikanen tegen de clowneske sfeer, het spekta kel en de show van de con ventie. Er zal quasi spontaan worden gejuicht, gezongen en .geapplaudiseerd en de mil joenen televisiekijkers zullen niet of nauwelijks in de gaten hebben dat een en ander de vrucht is van een nauwkeu rige regie. Bovendien hebben de gewo ne kiezers geen enkele zeg genschap op een conventie. Het zijn uiteindelijk de partij- Atlanta De Democratische conventie wordt gehouden in het Omni Coliseum, een reusachtig bas ketbalstadion dat iets buiten het centrum van Atlanta ligt. Dat Coliseum moet 35.000 mensen bergen. Dat zijn niet alleen de gedelegeerden, maar ook duizenden afge vaardigden van de partij, de medewerkers en staven van de kandidaten, de speciale gasten en de 15.000 man ster ke pers. Die pers heeft in een aanpalend congrescentrum een werkruimte van 150.000 vierkante meter opgeëist. Dat zijn ongeveer zeven voetbal velden.' De Democraten kozen Atlan ta overigens niet omdat de faciliteiten daar zo goed zijn. Atlanta is voor de Democra ten zo belangrijk, omdat het nu eenmaal het Democra tisch bolwerk van de zwarte burgemeester Andrew Young is. De presidentskandidaat die het Zuiden weet te vero veren, is er bijna zeker van dat hij ook het Witte Huis in handen krijgt. Daarom was de keuze van Atlanta in hoge mate politieke bepaald. Daar komt nog bij dat Atlan ta het toonbeeld is van de economische successen van de VS. De 2,6 miljoen inwo ners tellende stad breidt zich razendsnel uit. Het inkomen per hoofd van de bevolking is twaalf procent hoger dan het gemiddelde inkomen in de VS. De „hoofdstad van het zuiden" oefent een geweldige aantrekkingskracht uit op buitenlandse investeerders en bedrijven. Maar liefst 200 buitenlandse bedrijven, waaronder vele Nederlandse, hebben een vestiging in At lanta, waar jaarlijks 100.000 nieuwe arbeidsplaatsen ge creëerd. Nieuw elan De Democraten hebben het buitengewoon succesvol At lanta vooral uitgekozen om hun nieuw elan te demon streren. Want het is de De mocraten er alles aan gelegen te tonen dat de Reagan-perio- de echt voorbij, dat Democra ten wel degelijk tot zeer suc cesrijk bestuursdaden in staat zijn en dat ze daarom gereed staan om de macht over te nemen. Of dat zal lukken is overi gens aan grote twijfel onder hevig. George Bush maakt de achterstand die hij nog altijd op Michael Dukakis heeft langzaam maar zeker goed. En miljoenen Amerikanen zijn niet bereid de Reagan- revolutie, die ze met zoveel nadruk hebben gesteund en die hen een nieuw zelfver trouwen en een herleefd pa triottisme heeft opgeleverd, zomaar af te vallen. ADVERTENTIE opvi anks >h is een wei ivend or n >vers men stom eil js f! Wandelt u mee? Geef de voetjes even rust en stap fit uit op 't js g Nijmeegse perron. Wij voldoen aan onze sportieve plicht n dij door de treinen uit Arnhem, Boxmeer en Oss (en terug) naar deze pleisterplaats 24 uur per dag te laten rijden. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? Drie lijken Piper Alpha geborgen ABERDEEN In de Noord zee zijn nog drie lichamen ge borgen van bemanningsleden van het olieplatform Piper Al pha, dat op 6 juli door een reeks explosies en een enorme brand werd verwoest. Van 141 van de 166 omgekomen be manningsleden zijn de stoffe lijke overschotten nog altijd niet geborgen. De Amerikaan se brandspecialist Red Adair stelt nog steeds pogingen in het werk de brand onder con trole te krijgen. In Londen heeft de Britse minister voor energie Parkinson, bekend ge maakt dat een spoedonderzoek wordt gedaan naar de veilig- heidsvragen die de catastrofe met de Piper Alpha hebben doen rijzen. vol; ISKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS Uunirrtn lerft rutuur/ull met 'lilt illn trfen dl muur (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. STA VANGER Het is mogelijk een compleet boorplatform vanuit één centrale controlekamer te bedienen. Hiermee kan de veiligheid van installaties op zee voor de winning van olie en gas aanmerke lijk worden verhoogd. Bovendien kan het aantal be manningsleden van dergelijke kunstmatige eilanden door de vergaande automatisering en strakkere organisatie aanzien lijk teruggebracht worden. Een ramp van een omvang zo als die Zich twee weken gele den op de Noordzee met de Pi- per Alpha voordeed, waarbij meer dan 160 mensen omkwa men, zal zich dan niet kunnen woordoen. Dit meldt het Noorse onder zoekscentrum Rogalandsfors- kning in Stavanger, dat bezig is met de ontwikkeling van een boorplatform waarop alles automatisch is geregeld vanuit een centrale controlekamer. Het onderzoekcentrum denkt dat de bemanning van een booreiland op die manier met bijna een kwart kan worden verminderd. De controleka mer zelf kan door slechts drie man bediend worden. Een ander groot voordeel van het nieuwe systeem, dat de naam draagt van Advance Drilling Control Room (ADCR), is dat de exploitatie kosten aanmerkelijk omlaag kunnen worden gebracht. De olie- en gasmaatschapijen be sparen dan niet alleen op de personeelskosten, maar tevens op de dure vervoerskosten van en naar het boorplatform en op de voorziening van eten, drinken en allerlei andere goederen ten behoeve van het personeel. Ook de verzeke ringspremies zullen minder zijn. Hond emigreert naar westen Elsa is weer terug waar zij hoort, namelijk bij haar bazen Brigit en Gerd Bornschein. Het Oostduitse echtpaar keerde vorig jaar niet terug van een tijdelijk familiebezoek in West-Duitsland. Na een jaarlang wachten, kreeg hond Elsa officieel toestemming naar het westen te emigreren. NEW YORK Iran heeft in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties het neer schieten van een Iraanse Airbus door de Amerikaanse marine in de Perzische Golf geweten aan Amerikaanse onbekwaamheid en agressi viteit. Vice-president George Bush, die het debat over de zaak voor de Verenigde Sta ten bijwoonde, wees dit ver wijt van de hand en zei dat Iran zelf verantwoordelijk was. De beide woordvoerders namens Iran minister van buitenlandse zaken Ali Ak bar Velayati hielden op vallend gematigde toespra ken, waarin zij eikaars versie van de gebeurtenissen be streden, maar geen nieuwe feiten ter tafel brachten. La ter vandaag wordt het debat in de Veiligheidsraad voort gezet. Overigens bestaat in New York het vermoeden dat de komst van vice-presi dent Bush naar de Veilig heidsraad op de eerste plaats een verkiezingsstunt was. De aanwezigheid van een Ame rikaanse vice-president in een zitting van de raad is zonder precedent. ANC-LEIDER VIERT ZEVENTIGSTE VERJAARDAG IN CEL: DEN HAAG „Ik ben zeer gesteld op mijn vrij heid, maar mijn zorg gaat nog meer uit naar uw vrij heid. Uw vrijheid en de mijne kunnen niet los van elkaar staan". Met deze woorden zag Nelson Man dela in 1985, na 23 jaar ge vangenschap, af van zijn vrijlating in ruil voor het afzweren van geweld. De vrijlating van Mandela staat opnieuw ter discussie nu hij maandag zeventig jaar wordt. Ter ere van zijn ver jaardag werd 11 juni in het Wembley-stadion in Londen een rockconcert gegeven met als thema „Laat Mandela vrij". In Nederland sloeg een felici tatie-actie enorm aan en het Komitee Zuidelijk Afrika kon gisteren vele tienduizenden fe- licitatiekaarten opsturen naar Geen concert in Zuidafrika JOHANNESBURG De regering van Zuidafrika heeft een popconcert ter ere van de 70ste verjaar dag van de gevangen ANC-leider Nelson Man dela verboden. Het concert zou zondag in de buurt van Johannesburg worden gehouden. Minister van justitie Coetsee gaf de or ganisatoren geen toelich ting op op zijn besluit. De regering is de afgelopen dagen diverse malen in ac tie gekomen om te voorko men dat Mandeia's ver jaardag wordt herdacht. Posters zijn in beslag geno men en minstens negen mensen opgepakt. Mandeia's cel in de Polls- moore-gevangenis. De Zuida- frikaanse regering heeft ech ter een ander verjaardagsca deau voor Mandela in gedach ten: hij mag op zijn verjaardag een bezoek van zes uur van zijn hele familie hebben. De nu al 26 jaar durende ge vangenschap van Mandela heeft president Botha in een politieke houdgreep. Mandela is inmiddels uitgegroeid tot het symbool van het zwarte verzet tegen de apartheid in Zuidafri ka. Botha zou winnen bij zijn vrijlating, elk jaar dat Mandela gevangen zit draagt immers bij aan de mythevorming rond zijn persoon. Zijn vrijlating zou ongetwijfeld goed zijn voor het internationale, poli tieke prestige van president Botha. Bovendien is het mogelijk dat een bejaarde Mandela buiten de gevangenis niet kan vol doen aan de hooggespannen verwachtingen die de anti apartheidsbeweging van hem heeft. Aan de andere kant ziet de rechtervleugei van Botha's Nasionale Party Mandela als een soort zwarte Khomeini of als een terreur verspreidend communistisch beest. Botha zal Mandela dan ook niet kunnen vrijlaten zonder van hem te eisen dat hij zich van geweld onthoudt. Eenzaamheid De schaarse bezoekers van Mandela vértellen dat hij zeer goed op de hoogte is van de laatste ontwikkelingen in en buiten Zuidafrika. De Ameri kaanse advocaat Samuel Dash die hem in 1985 bezocht kreeg de indruk „niet in het gezel schap van een guerrillastrijder of een radicaal ideoloog te ver keren, maar van een staats man". Dit werd bevestigd door de missie van „eminenten" van het, Gemenebest in 1986. Dwingt hij binnen de gevange- ANC-leider bekend bij Britten LONDEN Meer dan driekwart (77 procent) van de Britten weet wie Nel son Mandela is. Alleen eerste minister Margaret Thatcher scoorde hoger dan ^ïandela. Van de mensen die wisten wie Mandela was, vond zeven tig procent dat de ANC- leider, die al sinds 1964 in de gevangenis zit, moet worden vrijgelaten. Over de weigering van de rege ring Thatcher om een har de boycot in te stellen te gen de Zuidafrikaanse apartheidsregering werd verschillend gedacht. nis het ontzag af van medege vangenen en bewakers, buiten de gevangenis blijft hij de man waarnaar de jonge generatie militante Afrikanen opziet als hun gids naar een Zuidafrika zonder apartheid. Hij is zich ervan bewust dat hij symbool waarde heeft gekregen. Dit blijkt uit de brieven die hij schreef naar zijn vrouw en die zij openbaar heeft gemaakt. Het klinkt ook door in de woorden waarmee hij in 1985 zijn voorwaardelijke vrijlating afwees :„Teveel mensen zijn gestorven sinds ik de gevange nis ben ingegaan. Teveel men sen hebben geleden om hun vrijheidsliefde. Ik heb ver plichtingen aan hun weduwen, aan hun wezen, aan hun moe ders en aan' hun vaders die om hen getreurd en gehuild heb ben. Ik ben niet de enige die geleden heeft in deze lange, eeAzame, verspilde jaren". Gulliver weer onder kleine mensen Gulliver is opnieuw ten prooi gevallen aan de kleine mensen, die hem hebben vastgebonden op het strand en vervol gens over hem heen draven. De Ierse thea tergroep, die een model van Jonathan Swifts' Gulliver gistéren nabij Dublin aan land trok, gebruikt de hoofdfiguur van het beroemde boek tijdens een festival. FOTO: AP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5