Aanpak van vrouwenhandel neemt serieuze vorm aan Kabinet zegt akkoord met specialisten op Nieuw gezicht bepaalt CDA-program —Besmet rundvlees »p vrachtschip jopnieuw onderzocht Tropicana zwemparadijs aan de Maas ie m tefayMpH het mÊM mie fi** ,et vrachtschip uldig lan boord wordt ntere UTRECHT De overheid zegt het in 1984 tussen kabinet en Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) gesloten „generaal akkoord" per 1 augustus op. Het akkoord omvat afspraken over inkomens en kosten, bezuinigingen en de „instroom" van jonge specialisten, die op de meeste punten nog steeds niet zijn uitgewerkt. De drie betrokken bewindslieden stellen dat sinds 1984 voor een bedrag van 230 miljoen is bezuinigd, zoals de LSV heeft berekend. Volgens hen is er juist sprake van een overschrijding van 40 miljoen. De overheid wil op korte termijn de tarieven van de specialisten wijzigen. Als het generaal akkoord blijft bestaan is dat niet binnen een redelij ke termijn mogelijk. Minister De Koning van sociale zaken zal waarschijnlijk dit najaar een besluit nemen over het definitieve norminkomen van de specialisten. Dat zal uiteindelijk flink hoger uitkomen dan de aanvankelijk door hem voorgestelde 148.500. Op vrij korte termijn moet staatssecretaris Dees van volksgezondheid beslissen over de verlaging van de praktijkkostenvergoeding van de specialisten. Het tarievenorgaan COTG besloot vorige maand deze vergoeding met 40 mille te verlagen tot 65.000. Dees moet dit besluit goed- of afkeuren. Tien Russen van start in record- Vierdaagse NIJMEGEN De Koninklijke Nederlandse Bond voor Licha melijke Opvoeding (KNBLO), organisator van de 72ste inter nationale Vierdaagse van Nij megen, verwacht voor dit jaar een record-aantal wandelaars. Het ziet er naar uit dat er aan staande dinsdag meer dan 33.000 wandelaars van start gaan, 4000 meer dan vorig jaar. Eén derde van de deelnemers is afkomstig uit hét buitenland. Er zijn deelnemers uit 43 lan den, met als grote verrassing - en de KNBLO beschouwt dit als een doorbraak - de deelnar me van tien Russen uit Pskov. Mevrouw J.H. Berkhout uit Voorburg loopt dit jaar voor de 52ste keer mee, een evenaring van het record. De oudste deel nemer is de 86-jarige W.J. van Parijs uit Rotterdam, die voor de 33ste keer meeloopt. De oud ste deelneemster is de 85-jarige mevrouw F. Tsuzuki uit Tokyo. Zij neemt voor de eerste keer deel aan het wandelspektakel. De oudste Nederlandse deel neemster komt uit Den Haag; het gaat om de 83-jarige M.A. Bushoff. De jongste deelnemer is de 11-jarige jongen R.J.P. Ruesdiskeli uit Doorn. De jong ste deelneemsterkomt hele maal uit Willemstad (Curasao); ook zij is 11. Willem Veldhoven en Hanneke Roos zijn dolblij met de vesti gingspremie van bijna vierduizend gulden die zij gisteren van de gemeente Lelystad hebben ontvangen vanwege de verhuizing van hun biologisch-dynamisch verwerkingsbedrijf Gaiapolis naar de hoofdstad van Flevoland. Het geld komt uit de Premieregeling Stimulering Ontwikkeling Lelystad. Gaiapolis is het eerste bedrijf dat van deze regeling gebruik maakt. In Lelystad bevindt zich een grote concentratie van BD-bedrijven. foto: axï^ress AGIN' BINNENLAND I M 11 l/Tlf tormvloedkering ieuwe Waterweg Jjekoort kabinet SM iEN HAAG In de ministerraad is isteren positief gereageerd op het lan van minister Smit-Kroes om in Nieuwe Waterweg een stormvloed- jring aan te leggen. Deze zou in -de laats komen van de noodzakelijke ijkverhoging, die in een periode van ertig jaar voltooid zou moeten intern 'orden. De stormvloedkering, die met xd str en kostprijs van bijna anderhalf mil- blijft War uilen zi ird gulden altijd nog ƒ400 miljoen oedkoper is dan de dijkverhoging, an al in 1996 voltooid worden. Een enzeerfefinitieve goedkeuring wordt pas ge- even als duidelijk is hoe het project an worden gefinancierd. treden JAVO Ceidóc (2omant Vredesmarathon Zes hardlopers begonnen gisteren op de Dam in Am sterdam aan een vredes marathon naar Moskou. Atleet Rob Druppers (in licht trainingspak) liep het eerste deel van de tocht mee. De lopers hopen op deze manier een bijdrage leveren aan de vrede tus sen de volkeren. Ze willen een afstand van 2020 kilo meter afleggen, ofwel 160 kilometer per dag. Tevens hopen ze er geld door bij een te krijgen voor het Emma-kinderziekenhuis en een project voor geestelijk gehandicapte kinderen in de Sovjetunie. foto: anp Onderzoek sabotage Dijkzigt- ziekenhuis levert niets op ROTTERDAM Het justitieel onderzoek naar mogelijke sabotage van narcose-apparatuur in het Academisch Zie kenhuis Diikzigt in Rotterdam heeft niets opgeleverd. De politie hééft tijdens het onderzoek in totaal zestig mede werkers van het ziekenhuis verhoord. Enige tijd bestond verdenking tegen een verpleegkundige van de afdeling anesthesiologie, maar de aanwijzingen die de politie tegen de betrokkene heeft gevonden, zijn onvol doende. De directie van het ziekenhuis schakelde in de loop van mei justitie in, nadat een aantal keren aan de narcose-ap paratuur mankementen waren geconstateerd die niet al leen door technische oorzaken verklaard konden worden. De mankementen hebben overigens geen gevolgen gehad, omdat voor elke operatie de apparatuur wordt getest. VRIJDAG 15 JULI 1988 PAGINA 3 Man zit half jaar dood thuis AMSTELVEEN Een glazenwasser heeft tij dens zijn werk in een flat in Amstelveen eén 53-jarige man aange troffen die al een half jaar dood bleek te zijn. De man zat nog in zijn stoel en is volgens de politie een natuurlijke dood gestorven. Aan de hand van de op gehoopte post en een krant van 6 januari concludeert de politie dat de man rond die da tum moet zijn overle den. Purperslak seksueel gehandicapt VLISSINGEN Veel purperslak ken in de Oosterschelde blijken sek suele afwijkingen te vertonen waar door zij impotent zijn geworden. Uit een onderzoek door de dienst getij dewateren van Rijkswaterstaat blijkt dat bij veel vrouwtjesslakken een penis groeit en dat de mannetjes een kronkel in hun geslachtsdeel krijgen. De dieren kunnen daardoor impotent worden en zich dus niet voortplanten, waardoor een belang rijke schakel in de voedselketen wordt uitgeschakeld. Volgens de dienst getijdewateren blijkt het bo- demslib ernstig vervuild te worden door tributyltin, dat een bestanddeel vormt van een anti-aangroeimiddel dat veel in de watersport wordt ge bruikt. Campings matig bezet Kamperen in Nederland is deze dagen geen pre tje. Volgens het Nederlands Bureau voor Toeris me (NBT) valt de bezetting van de Nederlandse campings dan ook „iets tegen". Op basis van de wekelijkse peiling onder ruim zeventig toeristi sche bedrijven in het hele land, schat het NBT de gemiddelde bezetting van de kampeerterreinen op circa zeventig procent. foto: anp CONSUMENTENBOND: Toerist rechteloos bij vertraging vliegverkeer SCHIPHOL De Nederlandse vakantieganger die met een chartervlucht naar de zon gaat, kan bij vertragingen maar wei-, nig anders doen dan zich in zijn lot te schikken. Niet alleen kan de toerist de schade niet op een touroperator of chartermaat schappij verhalen, ook de op vang op de luchthaven waar de vertraging zich voordoet laat vaak te wensen over. De Con sumentenbond wil dat de reis wereld de positie van de reizi ger in dit opzicht gaat verbete? ren. De bond signaleert dat de reizi ger afhankelijk is van de goede wil van de maatschappij. Scha de die wordt geleden doordat vertragingen een vakantiedag in het water laten vallen wordt doorgaans door de annulurings- verzekering pas vergoed als het oponthoud langer dan acht uur heeft geduurd. De bond zegt dat het groeiende luchtvaartver- keer niet alleen voor méér maar ook voor langere vertra gingen zorgt. De bond plaatst ook vraagtekens bij de gevolgen die het drukkere vliegverkeer voor de veiligheid heeft. Inmiddels heeft de Spaanse rijksluchtvaartdienst in ver band met de stiptheidsacties en onderbezettingsproblemen be terschap beloofd in de afhande ling van het drukke vliegver keer. Zo zullen er nog deze zo mer extra verkeersleiders worden aangesteld op de vlieg velden van Mallorca en Ibiza. Rente speciale belening omhoog AMSTERDAM De Neder- landsche Bank heeft de rente op de nieuwe speciale belening fors verhoogd. Vandaag kon den de banken op deze bele ning, die loopt van 15 tot 21 juli, inschrijven tegen een ren tepercentage van 4,4 procent. De voorlaatste belening droeg een rente van 3,9 procent. De markt had wel gerekend op een hogere rente, maar een zo forse verhoging is toch wat te gengevallen, aldus een geld markthandelaar. Speciale be leningen behoren tot de in strumenten die De Nederland- sche Bank hanteert om ruimte en de rente op de geldmarkt te beïnvloeden. Vestigingspremie voor Gaiapolis DE KNOLLEN DEN HAAG - Een com missie van vijftien CDA'ers onder leiding van de bedrijfseconoom drs. F.J.M. Werner uit Voorburg gaat zich buigen over een nieuw ontwerp- verkiezingsprogramma voor de periode 1990-1994. De commissie krijgt tot 1 maart 1989 de tijd de programmapunten te for muleren op grond waar van het CDA zich wil pro fileren op de „kwaliteit van het leven". Bepalend voor het beeld van het CDA moeten de standpun ten zijn over zaken als eutha nasie, gezondheidszorg, bio technologie en de bescherming van de minima. Na de discus sies in de afdelingen zal de CDA-najaarspartijraad het nieuwe verkiezingsprogramma volgend jaar vaststellen. Werner (45) is vice-voorzitter van de raad van bestuur van het academisch ziekenhuis van de universiteit van Amster dam en financieel directeur van het Academisch Medisch Centrum. Hij was voorzitter van de studiecommissie van het wetenschappelijk instituut van het CDA dat in 1987 het rapport uitbracht over de ge zondheidszorg. Volgens CDA-voorzitter Van Velzen is de keus op Werner gevallen omdat hij geldt als een „typische representant van een nieuwe generatie christen-democraten". Hij heeft ervaring met maatschap pelijke organisaties, de over heid en het bedrijfsleven en „staat met beide benen in de verantwoordelijke samenle ving". Hij is rechtstreeks CDA-lid en aan hen geeft het CDA-partijbestuur de voor keur. Onder de leden van de programcommissie bevinden zich ook mevrouw Lodders, plaatsvervangend SER-kroon- lid, hoogleraar openbare fi nanciën Van Muiswinkel, de econoom Kolnaar, Europarle mentariër Penders, Eerste-Ka- merlid mevrouw Michiels van Kessenich, hoogleraar onroe- rend-goedrecht De Haan, Eer- ste-Kamerlid mevrouw Hou- ben, hoogleraar dermatologie Bleumink, fractievoorzitter De Vries, partijsecretaris Brem- mer en directeur Oostlander van het CDA-wetenschappe- lijk instituut. e onts rhand and (I i voor hij oi ceerde troe| •pnieu\ de we; niet is dat in de wijzigingsvoorstel len sprake is van „misbruik maken van uit feitelijke om standigheden voortvloeiend overwicht", ofwel een uitbui tingssituatie, zoals de minister van justitie zelf zei. Marjan Wijers vindt het voor stel een verbetering. Tot nu bestaat de bewijslast vaak uit de verklaring van de vrouw die lijnrecht tegenover de verklaring van de man of handelaar staat. In dit nieuwe voorstel wordt dat gemakke lijker. Een uitbuitingssituatie kan door de politie vrij een voudig geconstateerd worden, zegt zij. Meer aangiftes Veel zaken met betrekking tot vrouwenhandel worden door het openbaar ministerie geseponeerd omdat de vervol ging zo moeilijk is. De bewijs last is daar een voorbeeld van. Wijers vindt dat verkeerd. „Eigenlijk zouden alle zaken voor de rechter moeten ko men, hoe mager de bewijslast ook lijkt. Dan ontstaat er jurisprudentie. Het is verder voor de vrouwen verschrik kelijk aangifte te doen en dan' te merken dat er niets meer gebeurt". Dat is overigens ook voor de politie uitermate ont moedigend, meent zij. Tussen de politie en de STV bestaat een goede samenwer king. De politie steekt tijd en energie in het onderzoek naar de vrouwenhandel en als zij van het bestaan van de stich ting op de hoogte is („helaas is dat nog niet overal zo") wordt de STV ingeschakeld. Het aantal aangiftes van vrouwenhandel neemt toe en hulpverleners en politie zijn alerter. Wat waarschijnlijk ook meespeelt is dat buiten landse vrouwen tegenwoordig niet meer meteen het land uitgezet worden maar in elk geval gedurende het justitiële onderzoek een tijdelijke ver blijfsvergunning krijgen. „Vroeger werd gedacht: ille gaal, prostituée, buitenlandse, weg. Dat is hier gelukkig niet meer zo. Bovendien is dan je belangrijkste getuige onbe reikbaar". Represaille De STV is voorstandster van een permanente verblijfsver gunning voor vrouwen die niet meer terug willen. Veel vrouwen willen niet terug omdat zij zich schamen voor wat er gebeurd is of omdat ze bang zijn dat hun familie er achter komt en dat zij daar door niet meer geaccepteerd worden. Daar komt nog bij dat hun in eigen land vaak represaillemaatregelen of op nieuw de prostitutie te wach ten staan omdat ze geen mid delen van bestaan hebben. Het omgekeerde deed zich overigens ook voor. Vrouwen die wel de Nederlandse natio naliteit hadden gekregen (door bij voorbeeld een schijn* huwelijk) raakten die moeilijk kwijt en konden dus niet te rug. In 1985 is overigens die wet veranderd. Tegenwoordig krijgen buitenlanders die met Nederlanders trouwen pas na drie jaar de Nederlandse na tionaliteit. Hoeveel vrouwen in Neder land door vrouwenhandel te recht zijn gekomen en de prostitutie in zijn gedwongen is onmogelijk te schatten. „Enige duizenden", zegt Mar jan Wijers. Ze zijn voorname lijk afkomstig uit de Filipij- nen, Thailand, Indonesië, Co lombia, Ghana en de Domini caanse Republiek. Ook Joego slavische vrouwen worden het slachtoffer en één keer heeft de STV te maken gehad met een Marokkaanse vrouw. Opvang Dé stichting heeft sinds april 1987 een bureau in Den Haag. „De prioriteiten momenteel zijn een betere regeling van opvang en hulpverlening. Zo is er een schreeuwend tekort aan passende opvangadressen omdat deze vrouwen door de omstandigheden en de taal toch een speciale opvang ver eisen. Zie maar eens een the rapeut te vinden die Thais spreekt". De STV is ervan overtuigd dat de vrouwenhandel inter nationaal georganiseerd wordt. De vrouwen rouleren op artiesten- of toeristenvisa van drie maanden van land naar land. Er zijn banden met de drugshandel en wapenhan del gesignaleerd. „Een werkelijke aanpak van het probleem moet dan ook internationaal gevonden worden. Maar een uitgebreid onderzoek kost tijd en geld en dat heeft men er nog niet voor over", aldus Marjan Wij ers. derzoek van de keurings dienst van waren de eerder door de Venezolaanse autori teiten geconstateerde radio actieve besmetting van het vlees. De milieuorganisatie wijst de minister op eerder door hem gedane uitspraken, dat het vlees vernietigd zal worden als het niet aan de EG-norm van 600 bequerel voldoet. De Vervoersbond FNV heeft gisteren zijn leden in de ha ven van Rotterdam opgeroe pen de deels radio-actief be smette lading vlees van de Panamese vrachtboot Reefer Rio niet te lossen. Het gaat hier om een 'bijzondere la ding met een risico waaraan havenwerkers niet mogen worden blootgesteld, aldus bestuurder' Marges van de Vervoersbond FNV in een toelichting op de oproep. ROTTERDAM Center Pares heeft al in veel bun galowparken fraaie sub tropische zwembaden la ten aanleggen, maar Tro picana in Rotterdam over treft voorlopig alles. Het zwemparadijs werd giste ren geopend door de grondlegger van Center Pares, de heer Derksen, en oud-judokampioen en IOC-lid Anton Geesink. In Tropicana, neergezet door een Belgische hoofdaannemer uit Hasselt plus vele Neder landse onderaannemers en smaakvol ingericht door me vrouw Derksen, is voor negen ton aan palmen en andere be groeiingen neergezet. De bijna 150 personeelsleden moeten jaarlijks zo'n 600.000 bezoekers (op per keer 350 parkeerplaat sen) begeleiden in de doorzich tig overkoepelde (golfslag)ba- den, watervallen, glij- en wild waterbanen, sauna's, zonne- grotten, zoutwater-zweefbad, gezondheidscentra met Aqua Sana en Thalasso (lichaamsbe handeling op basis van zeewa ter en algen), chique bar met draaiend restaurant, serre met bazar, pizzeria, pannekoekhuis en café. Elke eerste zaterdag taten he lei aid ei van her :n var ieeft z< er ge< in ei n kun r opni DEN HAAG - Nederland met loopt nog tamelijk voorop zo bij de aanpak van vrou- gaat wenhandel. Er worden bier ten minste actief amen! maatregelen getroffen, succe De vrouwen worden op gevangen en niet meteen het land uitgezet, de poli tie reageert alert. Maar volgens Marjan Wij ers van de Stichting Te gen Vrouwenhandel (STV) was de eis van twee en een half jaar in het woensdag in Leeu warden gevoerde proces een lage en magere eis. Daar stond een man te recht wegens handel in Filipijnse vrouwen verkrachting. ïjven tiek. maximum straf voor vrou- wenhandel is vijf jaar. Bij de Eerste Kamer ligt nu het )UDlie voorstel de straf te verhogen naar zes jaar. Dat houdt te vens de juridische mogelijk heid in iemand in voorlopige [hechtenis te nemen. Dit voor stel is verbonden met de beter 'bekende verwijdering uit het etboek van strafrecht het bordeelverbod. Belangrijk r (OTTERDAM De ve- 6ri erinaire hoofdinspectie leeft een nieuw onder- Mid oek gelast naar de lading en, q und vlees in het vracht je chip „Reefer Rio". Vol- in ;ens een woordvoerder jrsbui ran ket ministerie van volksgezondheid zullen ipnieuw monsters worden ;enomen van de partij, R ivaarvan uit eerder onder hoek is gebleken dat de adioactiviteit boven de EG-norm van 600 beque- i' rel uitkomt. )e milieu-organisatie Green- >eace heeft in een telex aan ninister Braks van land- »uw geëist dat de lading van de „Reefer Rio" in be- wordt genomen en wordt vernietigd. Volgens Greenpeace bevestigt het on- van de maand komt er een Tropische feestnacht voor maximaal 1500 bezoekers met levende muziek en een 100.000 watt lasershow (na Las vegas de tweede ter wereld in een zwembad). Tropicana ligt aan de Maas boulevard in „Rotterdam Wa terstad" en volgens de toe spraak van Anton Geesink aan „een slootje". Eenmaal aan de bar vertelde de goedmoedi ge reus lachend: „Ik zei maar slootje, want ik wist niet meer of het nou de Waal of de Maas was". Voor Center Pares is Tropicana niet de laatste in vestering. Jaarlijks heeft dit succesvolle bedrijf een half miljard over voor nieuwe pro jecten. Men is volop bezig in Nederland, België, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. In deze tropische omgeving aan de Maas worden jaarlijks 600.000 bezoekers verwacht, foto: pr

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3