Omwegen Hein Welling, specialist in levenskunst en gegoten ornamenten "e,Basisopleiding voor alternatieve genezers nodig' Vijftien fietsers rijden zondag naar Napels >f ir M|LA TBR geëist wegens poging tot doodslag Leiden omgeving SaidóaQotvuwt VRIJDAG 15 JULI 1988 PAGINA 11 raa UIT HET ZILVEREN LEVEN VAN EEN VERSIERENDE UZERCONSTRUCTEUR ingens oud, Kan plaai bero woi zij ver aw en liep fiets naalsti n ma Een kwartiertje of drie 'n ê^dacht ik zo babbelen over t}veet|25 jaar leven en werken met P°|ijzer loopt uit tot tweeëneen half uur bomen over wat je als actief man allemaal al ge- Jdaan hebt en wat je nog ver- Jder zou kunnen doen als je er |de tijd maar voor zou kunnen vinden. Dat krijg je, als je te jmaken hebt met een figuur ials Hein Welling, wiens kwa liteiten in dienst van het ijzer opgesloten liggen. Een levens kunstenaar en groot versier der. ook als 't op het orna menteren van (Leidse) brug gen aankomt en die daarbij nog gelegenheid vindt om van alles in elkaar te zetten en te Jorganiseren. Waarvoor ik bij ihem aanliep was duidelijk: fHein J.A. Welling (59) zit een [kwart eeuw bedrijfsmatig aan jhet ijzer vastgeroest. „Ja, hou [maar op", roept hij geamu seerd uit, de ogen groot van lelijkheid: „ik weet wel wat je zeggen wilt: ijzeren Hein in ide bocht hè!" Nou, die bocht ihad ik niet opgemerkt, maar dat Hein van ijzer zou zijn lag iwel voor de hand. In elk ge val voelt hij zich feestelijk ge- istemd met z'n zilveren H.J.A. Welling b.v. Konstruktiebe- 'drijf. In het lange kille magazijn aan de Nieuwe Rijn 81 rijgen de pijpen, buizen en strippen No< zich op schappen aaneen. Er Or ligt een laag roest op; okee, maar die is er zo weer vanaf als het materiaal in functie treedt. Opzij is het kantoor van de directeur: rommelige gezelligheid met royale bu reautafels en overal ijzeren attributen, eens gegoten in mallen. Hein Welling brouwt beste koffie en is de vriende lijkheid zelve, ook als zaken- man. Hij en z'n vier mede- S werkers („zat hoor, als je kleinschalig bezig bent zoals wij") voeren alles uit wat met ijzer te maken heeft. Dat is niet stuk te krijgen: „We sme den en lassen met laserstra len, we doen gietwerk, maken ornamenten voor bruggen en de v hekwerken. Zorgen ook voor roïnei de omheining van ..vorsfelij- ,ennajke bomen in de stad: Wilhel- pp?t m. minaboom en Julianaboom. Hunne majesteiten, gehuld in dezel 'over- worden niet door ons 'verwaarloosd". Boordwerktuig kundige Leidenaar Hein Welling be- ej kwaamde zich als weetgierige jongeling op de LTS en kreeg UTO, uitgebreid technisch on derwijs. Ook veel zelfwerk zaamheid spreidde hij ten toon. Bij de Marine Lucht vaartdienst vorderde hij zeer iding stuur jn lie p van h< DEN E te aarde van )r Al de s Op mijn omwegen door stad on land |^H kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HMF: ÉnNHHH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirtrrs verdienstelijk tot BWK, boordwerktuigkundige. Daf was in het voormalige Oost Indië, waar hij 3 jaar in Soe rabaja een steeds maar door startende DC-3 aan de praa hield tijdens alle dagelijke oe- fenvluchten. Daar werden de vliegers dol van en Hein ook. Terug in het vaderland werk te Welling in de technische dienst van een Leidse vlees- warenfabriek die ondanks zijn inspanningen niet van het faillissement te redden viel. Hij bleef, echter, in het metaal. Op 1 juli 1963 koos Hein het vrije bedrijfssop en huurde aan de Oranjegracht een pand. Toen dit stadsge deelte gésaneerd moest worden verhuisde de b.v. 5 jaar later naar Nieuwe Rijn 81. „Daar hebben we het tot nog toe gerooid; je ogen goed open houden, dan kom je een eind". Er is in de afgelopen 25 jaar veel uit de handen van Hein Welling c.s. gekomen. Aan Welling was, onder andere, de revisie van het hekwerk rond de al dan niet „springende" fontein aan de Vismarkt toe vertrouwd; antieke en moder ne bruggen en bruggetjes kre gen van zijn bedrijf sierlijke leuningen. „Pak de leuning", kun je bij Welling best zeg gen. Je kunt op nagenoeg geen Leidse brug staan of Welling heeft er de hand in de leuning gehad. Leiden met z'n ruim 400 bruggen; het lijkt Amsterdam wel: „vooral bin nen de singels hebben we ons werk liggen", aldus de zil veren Hein. Hij is ook trots op het grote semi-antieke hek werk dat hij maakte voor het Rotterdamse Schieland Huis („Een soort Lakenhal", denkt hij). „Het is best een leuk pro- dukt geworden". Het Wellingpaaltje De laatste tijd met haar onvei ligheden heeft Welling veel deur- en raambeveiligingen met tralies afgeleverd, en fra mes. Maar vooral ook is er het befaamde zogeheten „Wel lingpaaltje", een jaar of 20 te rug door hem pienter ontwik keld; een verkeersbeperkend obstakel waaraan Hein z'n naam heeft gegeven. Althans de gemeente Leiden noemt die paaltjes met het hangslotje bovenin „Wellingpaaltjes". Een „onderscheiding" die Hein nog graag koestert. Niet te verwarren met de originele „Amsterdammertjes", vroeger van gietijzer, maar thans van plaatijzer omdat het anders veel te duur zou worden met die grote aantallen. „Waal paaltjes" noemt Welling „on zin; die bestaan niet, ver keerstechnisch gezien. Die paaltjes kun je niet zien, het is een bepaalde betonconstruc tie". Overigens is 't in dit verband misschien aardig een uitlating aan te halen van immer raad selachtig glimlachende Cees Waal, burgemeester van De venter en eertijds overal paal tjes neerzettende, doordram- mende wethouder van Lei den, met wie Hein nog wel vriendschappelijke connecties heeft. Onlangs, op de feestvie ring van het Stedelijk Gym nasium, ontmoette Hein Cees en hij vroeg hem hoe 't in De venter ging. Het antwoord, met een flauwe grijns, was echt Cees Waal: „Het gaat daar fijn; we hebben een hoop problemen en dat gaat heel goed. Je moet de mensen al tijd een beetje kwaad over iets laten zijn, dan loopt het 't best!" Hein Welling is nu 25 jaar „smid" en constructeur in ij zer. Hij is ook een Leidenaar die veel waardering voor z'n stad heeft: „De renovaties in de Leidse binnenstad. Man, er is ontzettend veel gebeurd de afgelopen 20 jaar. Je ziet er glanzende projecten, een lust Hein Welling: een kwart eeuw aan het ijzer vastgeroest. FOTO WIM VAN NOORT voor 't oog. Grachten liggen er weer prima bij, met mooie wallekanten. Ik ben ook erg content met het parkeersys teem van vandaag, omdat het ruimte in de city schept. Au to's zijn er nu eenmaal. Maar gek hè, op de zaterdagse top- uren staan de verdiepingen van de Sanders parkeergarage nagenoeg onbenut. Nou kun nen ze daar hun auto kwijt, maar verdomd, ze doen het niet". Dan is er nog een ander facet aan Hein Wellings persoon lijkheid. Op het sociaal-maat schappelijke vlak zeg maar. Zo was hij een tijdje voorzitter („Ik moet altijd voorzitten en dan probeer ik de zaak een beetje mijn kant uit te zien draaien") van Leiden Promo tion, een zakelijke beweging die de belangen van een zeke re bevolkingsgroep wil bevor deren. Met om de hoek altijd de guitige verschijning van burgemeester Cees Goekoop als klap op de vuurpijl. „Ver roest als 't niet waar is, maar het is een club van jongens die ieder voor zich staan te werken, het eigenbelang niet over 't hoofd ziende". Hein Welling is niet bitter, maar hij zégt 't gewoon. „Het is een mentale instelling die mij niet erg aanstond. Ik heb 't ruim 2 jaar gedaan. Parallel ermee loopt „Leiden Leeft", nog steeds een uitvoerend orgaan. Maar nogmaals: de exponen ten zijn slechts geïnteresseerd in wat er voor hun deur ge beurt. Ik ben nu buitenstaan der. Ik freewheel nu een beetje, zonder functies. Ik ben 59 en kan, hoop ik, nog een eind mee". Het gesprek loopt uit, omdat Hein volop op nieuwe ideeën met lekker eten en „charity" zit te broe den. Tegen die tijd zullen we er meer van horen. Herenclub Tenslotte nog een wapenfeit, waarop Hein Welling een stempel heeft gedrukt: de Leidse Sociëteit. Daar was hij in '74 oprichter van en is nu (actief) ere-voorzitter. Deze sociëteit is een club van on dernemers en managers, telt ongeveer 90 leden van wie zo wat de helft „papieren leden", die als donateurs beschouwd kunnen worden. Die komen nooit, maar betalen wel hun contributie. Het lijkt een beet je elitair en men knipoogt in de richting van, bijvoorbeeld, de Rotary. Maar men is „heel anders". Met wel een eigen speldje op de revers, voorzien van SL en het Leidse wapen, en een eigen stropdas natuur lijk. Hein Welling is niet kies keurig. Hij kan 's ochtends een das strikken en pas later bemerken dat daar „De Tele graaf" op staat. De club, even wel, kent gastenavonden en een ballotage. „We kijken niet naar het vakgebied dat de le den hebben, en niets wordt van het lid geëist". Een barm hartig luilekkerland voor lei dende en lijdende uitvoerders. op de dinsdagavonden, elke week. Het is ook een betrouwbare club en uitlaatklep. Hein Wel ling, nog bij lange na niet uit geblust, vertelt me een sprookje van Moeder de Gans en belijdt in alle eerlijkheid tegenover mij: Je hoeft niets; het is gewoon gezellig, met een drankje en een hapje, eventueel een biefstukje uit eigen keuken. Zoiets wordt geserveerd in onze vaste ne derzetting aan de Vestestraat. Maar moeders is er niet bij; een vrouw past niet in deze mannelijke gezelligheid die gelardeerd wordt met nogal wat, laat ik zeggen, spirituele beschouwingen. Moeder de vrouw weet verdraaid goed dat het spiritualiën zijn, maar ze weet ook dat onze leden, verenigd in een herensocië teit, niet bedreigd worden door gevaren van gewenst of ongewenst vrouwelijk gezel schap. De vrouwen van onze leden staan, gevrijwaard van elke bedenking, daartoe graag (of niet graag; daar wordt ze niet naar gevraagd) hun schatten van mannen een avondje af zodat deze zich even, in enkele vergeten uur tjes, los kunnen maken van hun dagelijkse beslommerin gen. Dat is het rustigste voor iedereen; zeker als je aan stress onderhevig bent. Ach, je heft het glas nu en dan en praat met elkaar mannen praten nu eenmaal weer an ders dan met vrouwen erbij en zo hoor je nogeens wat. Er komen ook wel transacties uit voort; problemen ook. Zeer zeker. Maar het functio neert uitstekend, bijna 15 jaar alweer". Dat is de ervaring van een ge legeerde ijzeren Hein, wiens inborst op z'n tijd weer even gesmolten is, tussen de factu ren en opdrachten door. Ove rigens kent de Leidse Socië teit haar jaarlijkse uitgaans dag, en dan zijn de dames er tot ieders onuitsprekelijk ge noegen wel bij. Maar van de club van brave jongens merk ie dan niets meer. Hein Wel ling vindt daar dan, als vanuit een roeping, het grootste ple zier in. En nogmaals: hij zint op meer... NSPECTEUR VAN DE VOLKSGEZONDHEID VOOR ZUID-HOLLAND: i< EIDEN Er zou een asisopleiding moeten ko- 'lën voor alternatieve ge nezers, zodat zij op de ^oogte zijn van de meest imentaire principes van westerse geneeskunde, )als het herkennen van epaalde ziekten. Het op- I itten van zo'n opleiding ii >u moeten uitgaan van erenigingen van deze ge- •Sezers zelf. Als zij voor- raarden opstellen voor werken in hun be- ipsgroep, is er meer mo- vjelijkheid voor controle wordt de patiënt, die nergens op terug kan en, beter beschermd, it stelt de heer H. van sch, de inspecteur van volksgezondheid voor uid-Holland, op grond an het onlangs uitgeko- ten jaarverslag 1987 van onM de ta D. et kon n de li B 7-jai a1 de geneeskundige inspec tie in deze provincie. In het verslag staat dat de in spectie geregeld klachten over alternatieve genezers ontvangt. „We krijgen verschillende soorten klachten", zegt Van Osch, die verklaart dat onder het kopje „alternatieve gene zers" een bont gezelschap wordt verstaan van onder meer iriscopisten, acupunctu risten, magnetiseurs en wi chelroedelopers. „Sommige problemen zijn vergelijkbaar met die uit de reguliere ge zondheidszorg: de behandeling heeft bijvoorbeeld geen effect, of er vinden ongewenste inti miteiten plaats. Verder zijn er veel klachten over de hoge ho noraria die sommige alterna tieve genezers vragen. En ten slotte zijn er mensen bij wie de gezondheid achteruit gaat tij dens of na de behandeling". „Het probleem met de alterna tieve geneeskunde is, dat er geen opleidingseisen zijn en dat ook aan de behandeling geen eisen worden gesteld. Ie der die dat wil kan een bord op zijn deur spijkeren en een praktijk beginnen. De patiënt mist hierdoor alle bescher ming". Verboden „Omdat er geen wettelijke ei sen zijn, kan de overheid niets doen aan eventuele uitwassen. Sterker nog, volgens de wet is het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde nog steeds verboden. Alternatieve gene zers worden niét vervolgd, omdat de overheid onderkent dat er blijkbaar behoefte be staat aan deze vorm van ge zondheidszorg. Maar het bete kent wel dat eventuele contro le-maatregelen of het instellen van een basisopleiding zoals wij adviseren, niet van de overheid kan uitgaan: die zou dan regels maken voor een groep die door de wet niet wordt erkend. Daarom is het nodig dat een dergelijke orga nisatie van de alternatieve ge nezers zelf uit gaat. Dat kun nen we niet dwingen, we kun nen alleen maar hopen dat zij de suggestie overnemen". An ders is het volgens Van Osch als een huisarts zich met bij voorbeeld acupunctuur bezig houdt. Hij kan wel vervolgd worden als hij daarbij onver antwoordelijk te werk gaat, omdat hij als arts hoort te we ten hoe hij zijn patiënten moet behandelen. Volgens Van Osch wenden veel patiënten zich tot alterna tieve genezers, omdat zij in de reguliere geneeskunde geen hulp hebben kunnen vinden of omdat zij zoeken naar een meer persoonlijke benadering. „Ik ga niet zover dat ik geloof dat alternatieve geneeswijzen allemaal waardeloos zijn. Je moet het kind niet met het badwater weggooien, al zeggen sommige mensen dat er in dit geval geen kind is. Wat wij als inspecteurs zeggen, is dat een Eatiënt per definitie in een af- Inspecteur Van Osch: „Patiën- ankelijke situatie is en dat hij ten van alternatieve genezers of zij in die situatie extra be- hebben momenteel geen enke- scherming behoeft". PETRA Ie bescherming". DE VRIES FOTO: MILAN KONVALINKA en OETERWOUDE Meer eruj ekendheid en geld voor a et kindertehuis Casa Ma- Bruj 'rna in Napels. Dat is het s g oei van de vijftien fiet- en. ers die zondag rond half gul' cht vertrekken vanuit ue" oeterwoude voor een mpi *ht van 2400 kilometer ,an J twaalf etappes naar Na fta els. r za Dnder de renners is één dame: wits istrid van Leeuwen. De ande- kop e fietsers zijn Henk Batelaan, oorKdrie van Diemen, Piet van er Geest, Johan de Groot, Rob Hockx, Herman de Jong, Henri Kortekaas, Mark de Lange, Fred van der Meer, Reinoud Minnee, Fred Onder water, René van der Salm, Ben Versteegen en Leonard Vogelaar. Drie renners (Bate laan, De Jong en Hockx) wa ren ook al van de partij toen in 1982 eveneens vanuit Zoe- terwoude naar Napels werd gefietst. Een team van zeven begelei ders staat de wieleréquipe ter zijde en zorgt voor eten, drin ken en slaapplaatsen. Wat dit laatste punt betreft is er veel voorbereidend werk verricht en zijn de overnachtingen in de verschillende etappeplaat sen al geregeld. De fietstocht wordt gehouden in het kader van de actie Fu- tura '90. De stichting „Zoeter- woude voor Casa Materna" wil bij de 85ste verjaardag van het kindertehuis in 1990 een groot kado aanbieden, namelijk nieuwe kozijnen voor het hoofdgebouw. De huidige ko zijnen zijn door ouderdom, zon en inwerking van de zee in een dermate slechte staat, dat de kinderen van het tehuis in de koude jaargetijden in de *kou zitten. Casa Materna, gesticht in 1905 door de familie Santi, moet het in financieel opzicht vooral hebben van buitenlandse steun. Nederland is één van die landen en Zoeterwoude neemt daarbij wel een heel bij zondere plaats in. Vanaf 1971 worden vanuit Zoeterwoude jaarlijks werkkampen georga niseerd om Casa Materna daadwerkelijk steun te verle nen. Jongeren verrichten dón allerlei werkzaamheden in de sfeer van onderhoud aan ge bouwen. Bij de 85ste verjaar dag wil Zoeterwoude wat spe ciaals doen, vandaar de actie Futura '90 die honderdduizend gulden moet opleveren. Morgen om 12.00 uur zal de volledige wielerploeg zich pre senteren aan de Zoeterwoudse bevolking. Dat gebeurt op het dorpsplein. De Casa Materna- fietsers hebbe.i 12 etappes voor de boeg variërend van 115 tot 260 kilometer per dag. In het schema zijn twee rust dagen opgenomen. Het route schema ziet er als volgt uit: 17 juli Zoeterwoude-Luik 235 ki lometer; 18 juli Luik-Saar- brücken 235 kilometer; 19 juli Saarbrücken-Stuttgart 220 ki lometer; 20 juli rustdag; 21 juli Stuttgart-Baden 260 kilometer; 22 juli Baden-Brig 215 kilome ter; 23 juli Brig-Milano 185 ki lometer; 24 juli Milano-Parma 145 kilometer; 25 juli rustdag; 26 juli Parma-La Spezia 115 kilometer; 27 juli La Spezia- Siena 240 kilometer; 28 juli Siena-S. Severa 215 kilometer; 29 juli S. Severa-Formia 200 kilometer; 30 juli Formia-Na- poli 125 kilometer. Een sponsorbijdrage kan ge stort worden op giro 56.36.32 of op de bankrekening bij de van Futura '90. ten name DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Ont slag van rechtsvervolging en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Dat eiste offi cier van justitie mr. J. van Eek gisteren voor de Haagse rechtbank tegen een 27-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn. De man stond terecht wegens een poging tot doodslag op zijn stiefvader op 10 maart van dit jaar. Psychiatrisch onderzoek heeft uitgewezen dat de man niet toerekeningsvat baar was ten tijde van zijn daad en ook daarna niet De officier van justitie eis te daarom ontslag van rechtsvervolging en on voorwaardelijke TBR. Op 10 maart 1988 zat de ver dachte thuis met zijn stiefva der. Hij verklaarde: „Mijn stiefvader zei een hele tijd niets en besteedde al zijn aan dacht aan de hond. Ik ben naar de schuur gegaan, pakte een hamer en heb hem op zijn hoofd geslagen". Het zwaarge wonde slachtoffer heeft de aanslag overleefd maar heeft hersenletsel opgelopen alsme de verlammingsverschijnse len. Op de zitting bleek dat niet ter discussie stond dat de verdach te het feit heeft gepleegd. Ook was duidelijk dat de man gees telijk niet in orde was. De vraag rees echter wat de meest geëigende manier zou zijn om de man te laten behandelen. Hiertoe was als getuige opge roepen dr. A. Elsman, psychia ter en de man die de verdach te eerder onderzocht. Elsman betoogde dat TBR niet de juis te manier was om dit geval te behandelen. Omdat het een zeer langdurige en intensieve behandeling moet worden, wil het gevaar voor de maatschap pij weggenomen worden, zou het beter zijn de man op te la ten nemen in een zwakzinni gen-inrichting. Daar kan hij behandeld worden op een ac curate wijze tot hij genezen is, aldus Elsman. Officier van justitie mr. J. van Eek liet weten moeite te heb ben met een eventuele opna me in een inrichting. Het be langrijkste punt voor mr. Van Eek was dat bij een TBR de rechtbank altijd toezicht kan houden op de voortgang van de behandeling en het tijdstip van beëindiging. Gedwongen opname in een inrichting kan de rechtbank ten hoogste voor een jaar uitspreken. Daarna ligt het toezicht op de behan deling en het bepalen van het tijdstip van beëindiging in handen van de medische staf van de inrichting. Ook liet de officier weten dat het strafrechtelijke aspect bij hem een rol speelde. Per slot van rekening was het slachtof fer op een haar na dood ge weest. Raadsman mr. Th. Gorter hield de rechtbank voor dat psychiater Elsman de deskun dige was en de rest van de aanwezigen leken. De beste behandeling was de beste op lossing aldus mr. Gorter. Hij wees bovendien de officier van justitie erop dat het ontoe rekeningsvatbaar verklaren van zijn cliënt automatisch in hield dat zijn daden hem straf rechtelijk niet aangerekend werden. Tevens wordt TBR doorgaans alleen uitgesproken op indicatie van een psychia trisch rapport en dat was nu net niet niet wat dokter Els man ter zitting had aangege ven, zo betoogde de raadsman. Hij vroeg daarom de recht bank zijn cliënt op te laten ne men in een inrichting omdat zo het gevaar voor herhaling zo klein mogelijk zou worden. De rechtbank doet uitspraak «óver 14 dagen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11