l£-eest van Dracula waart weer door Transsvlvanië ALLE WAAROM HEEFT ZIJN DAAROM. IELIKOPTER TORT IN ZEE BUSH VOERT VERDEDIGING VS IN VEILIGHEIDSRAAD GRIEKSE VERWARRING VER „TERRORIST" Arrestaties en stakingen tijdens bezoek Gorbatsjov Armenië vraagt spoedoverleg over Nagorno-Karabach Senaat VS scherp over Nicaragua H BUITENLANDCcidócSotvtcuüDONDERDAG 14 JULI 1988 PAGINA 5 JERDEEN Voor de Schotse kust heeft n helikopter met 21 mensen aan boord .jteren een noodlanding in de Noordzee •maakt. Alle 21 inzittenden werden gered oor een andere helikopter. Niemand raak- gewond. De Sikorsky helikopter maakte gn gecontroleerde noodlanding in zee, 27 'lometer ten oosten van de Shetland eilan- •n. Het toestel was afkomstig van het ho- «gèiland Safe Felicia van Shell en was op 53j Jeg naar Sumburgh op de Shetland eilan- Hl en. De passagiers waren arbeiders die bou- 1231 ren aan twee nieuwe produktieplatforms. helikopter landde rechtop in zee en _ef drijven. Er werden direct twee ande- helikopters en een reddingsboot ingezet 2Ïa [n de passagiers op te pikken. Kolonisten richten eigen persbureau op JERUZALEM Joodse kolonisten in de door Israel bezette gebieden hebben aangekondigd een eigen persbureau te zullen oprichten. Zij willen de inmiddels zeven maanden durende Palestijnse opstand op hun eigen manier gaan verslaan. Het nieuwsagentschap moet binnen en kele weken van de grond komen en zal rapporteren over de gebeurtenis sen in de bezette gebieden. In die bezette gebieden wonen 40.000 kolo nisten. In de eerste maanden van de opstand speelden Palestijnse journa listen een sleutelrol in de informa tievoorziening over de opstand. WASHINGTON President Reagan heeft zijn vice-president, George Bush, naar het debat ge stuurd dat de Verenigde Naties later vandaag houden over de neergeschoten Iraanse Airbus. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis toont de komst van Bush naar de Verenigde Naties het grote belang aan, dat Washington aan deze zaak hecht. Bush zal vooral pleiten voor een wapenstilstand in de oorlog tussen Iran en Iraq. In het gebouw van de Verenigde Naties kon men zich niet herinneren dat een Amerikaanse vice-president eerder zijn op wachting heeft gemaakt bij de Veiligheidsraad. Intussen heeft Iran tijdens een speciale verga dering van de Raad van de Internationale Or ganisatie voor de Burgerluchtvaart (ICAO) over de nergeschoten Airbus vijf eisen op tafel gelegd. Zo wil Iran een onderzoek van de ICAO, met aanbevelingen voor maatregelen om in de toekomst een dergelijke ramp te voor komen. Voorts eist Iran onder meer een „expli ciete veroordeling" van de VS. De meeste leden van de Raad van de ICAO, waarin slechts 33 van de 159 ICAO-leden zitting hebben, zijn voorstander van een eigen onderzoek naar de toedracht van de tragedie, maar schrikken vooralsnog terug voor een veroordeling van de Verenigde Staten. ICAO-functionarissen ver wachten dat de leden zich in elk geval zullen uitspreken voor verbetering van de coördinatie tussen het burgerluchtvaartverkeer en de mili taire autoriteiten. Grootste staalfabriek Joegoslavië staakt ZENICA In Zenica in Joegoslavië is een staking uitgebroken in de grootste staalfabriek van het land. Meer dan 2.500 arbeiders hebben het werk neer gelegd uit protest tegen bezuinigings maatregelen van de regering. De staal fabriek is altijd symbool geweest van de industriële ontwikkeling in Joegoslavië, maar heeft de laatste jaren te kampen met grote verliezen. In Joegoslavië loopt de arbeidsonrust de laatste maan den hoog op als gevolg van prijsverho gingen en salarisverlagingen. De beto gers in Zenica eisen naast meer salaris onder meer vrije verkiezingen en het recht op onafhankelijke vakbonden. a lOEMENIE ZET SLOOP DUIZENDEN DORPEN DOOR: 614 2S1J ÏH m UKAREST In Roeme- 1<31ië is een begin gemaakt et de sloop van zo'n ze- Hjenduizend dorpen, die jBlgen de zin van de Hon- larse bewoners loeten wijken voor in- 189!» ustrieel-agarrische cen- 191-J a. Het gebied dat inzet is 9)2) an het conflict is een 315.» eel van de meest schil- oS machtige landschappen 110.00 an de Balkan, Transsyl- *s woonge" ong lied van graaf Dracula, JMjIe fictieve bloeddorstige 40.20 'ampier wiens naam in de woo ele over hem gemaakte 49^ ilms de gesprekken in de 742a erberg deed verstom- 3440 en ong ien- gj^abij Bukarest zouden inmid- 23jo els duizenden woningen zijn 5100 etrokken door voormalige 19.60 ewoners van dorpen, die oeten wijken voor een groot- halig herstructureringsplan. 83.50 1 Hongaarse kranten is het 84.50 an openlijk veroordeeld om- 183.00 )t hiermee het Hongaars cul- reel erfgoed verloren zou 2sian, alsmede dat van andere „jO inderheden. 73.00 imers, in het betreffende 214# oemeense deel wonen 1,7 miljoen Hongaren. Massabeto gingen in Hongarije, hebben inmiddels geleid tot het sluiten van het Hongaars consulaat in Cluj-Napoca en het sluiten van de landsgrens voor Hongaren. Partijleider Ceausescu heeft echter vastgehouden aan zijn „project van systematisering van het grondgebied", dat in het jaar 2000 zijn beslag moet hebben gekregen. Habsburgers Het doel is volgens Ceausescu „het gelijkvormig maken van de samenleving" en het creër en van „één arbeidend volk.". Daarvoor is het nodig de ver schillen tussen steden en dor pen met Duitse en Hongaarse minderheden radicaal uit te roeien, nochtans met behoud van handwerk, kleine werk plaatsen en plaatselijke bron nen van energie. Het plan le vert overigens ook 300.000 hectare nieuwe bewerkbare grond op. Transsylavanië is al eeuwen een omstreden gebied. Na de terugtrekking van de Turken viel het vanaf 1691 toe aan de Habsburgers en na 1867 aan Hongarije. Transsylvaniërs kregen de Hongaarse cultuur opgedrongen door een politiek van intensieve „magyarise- ring". Maar na de ontmante ling van de Donaumonarchie in 1919 viel het gebied toe aan Roemenië, dat het roemeni- seerde. Tijdens de Tweede Wereldoor log gaf Hitier een deel van het gebied weer terug aan Honga rije, als beloning voor de trouw van de toenmalige Hon gaarse leider. Horthy; na de oorlog gaven de geallieerden dat weer aan Roemenië. Mo menteel bestaat zestig procent van de bevolking uit Roeme nen, dertig procent uit Honga ren, en vijf procent uit Duit sers; er wonen verspreid ook nog Slowaken. De Roemenen ondersteunen hun aanspraak op het gebied met de stelling dat geromani seerde Daciërs, die gelden als de voorlopers van de Roeme nen, zich hier vestigden toen de Romeinen zich in de derde eeuw uit het gebied dat nu Roemenië heet terugtrokken. De Hongaren beweren echter dat de Daciërs zich met hun Romeinse beschermers terug trokken ten zuiden van de Do- nau, en dat de Magyaren (nu Hongaren) een grotendeels verlaten gebied aantroffen toen ze het in de negende eeuw vanuit Azië binnentrok- Hongarije heeft in 1975 bij de Slotakte van Helsinki alle aan spraken op Transsylvanië la ten vallen, maar dat neemt niet weg dat de lotgevallen van de Hongaarse gemeen schap in Roemenië nog steeds met argusogen worden ge volgd. Beschuldigingen als zou de Hongaarse bevolking in po litiek, sociaal en economisch opzicht sterk worden gediscri mineerd, zijn onlangs door Amnesty bevestigd. Bukarest wijst dit verwijt met klem van de hand, en beschul digt de Hongaren van chauvis- me, inmenging in binnenland se aangelegenheden en pogin gen om Transsylvanië weer in Hongaars bezit te krijgen. De Hongaarse regeringskrant Ma gyar Hirlap schreef dat de schending van het recht van minderheden om hun eigen taal en cultuur te behouden „kan worden begrepen noch aanvaard aan het eind van de 20ste eeuw". In maart gingen de Hongaren ertoe over om een bedrag van ongeveer twaalf miljoen gulden ter be schikking te stellen voor steun aan de Hongaarse vluchtelin gen die de voedseltekorten en de barre levensomstandighe den in het door economische crises geteisterde Roemenië waren ontvlucht. waarover verwarring is ontstaan: terroriste of onschul- Franpaise (Vervolg van de voorpagina) IENE De Griekse autoriteiten hebben nog niet gerea- erd op de beschuldigingen van een Fransman, die gisteren dat zijn dochter slachtoffer was van het bloedbad of Poros, terwijl zij ten onrechte op een foto werd als zijnde één van de terroristen, de foto, waarop de vrouw een spelletje kaart met een onbekende man. Deze man zou vermoedelijk een van de echte daders zijn. Zowel de man als de die door de bemanning waren gefotografeerd, zouden aan boord zijn herkend als leden van het ter- Volgens de Griekse politie was de vrouw, Marokkaanse, gewond naar een ziekenhuis gebracht, vandaar met onbekende bestemming zijn vertrokken, een woordvoerder van het Franse consulaat in is de vrouw een Francaise. Haar dood werd noch be- noch ontkend. Acht van de negen slachtoffers zijn het bloedbad zo verminkt dat zij nog niet geïdentifi- konden worden. Grieken zetten VS onder druk over bases ATHENE Griekenland heeft de Amerikaanse regering latdh weten dat de Amerikaanse bases in Griekenland in 1990 moeten worden ontmanteld. Dit is in regeringskringen in Athene verno men. Het gaat om vier grote bases en twintig kleinere installa ties. De Griekse aankondiging is vooral een tactische zet in de onderhandelingen over een nieuw huurcontract voor de bases. De huidige overeenkomst loopt op 31 december af. Onderhande lingen over een nieuw contract liepen vorig jaar november vast. Griekenland wil dat dit akkoord zo wordt opgesteld, dat daaruit Amerikaanse steun gelezen kan worden voor de Griekse positie in het Grieks-Turkse conflict over de Egeïsche Zee. Washington zegt dat dergelijke bewoordingen, hoe vaag ook, niet horen in een overeenkomst over militaire bases. Tot nu toe is er geen compromis in zicht. De onderhandelingen duren voort, maar met het naderen van van de verkiezingen in Griekeland, die voor volgend jaar moeten zijn gehouden, zal het steeds moeilij ker worden tot een voor beide partijen aanvaardbaar compromis te komen. Een politieman in burger loopt langs het gat dat een IRA-bom gistermorgen sloeg in de muur van de Britse kazerne in Duisburg. FOTO: ap Duits-Nederlands contact over IRA-aanslagen ROERMOND Het recher cheteam van de rijkspolitie in Limburg, dat zich bezighoudt met het onderzoek naar de IRA-aanslagen op zes Britse militairen in Limburg, zal in formatie uitwisselen met het Duitse Bundeskriminalambt in Wiesbaden. Dat gebeurt naar aanleiding van de aanslag van gisteren op een Britse kazerne in het Westduitse Duisburg, waarvoor de IRA zich inmid dels verantwoordelijk heeft gesteld. Twee leden van het Limburgse onderzoeksteam uit Roermond en één lid van de Centrale Recherche Informa tiedienst uit Den Haag hebben vanmorgen gegevens over de aanslagen in Nieuw-Bergen en Roermond uitgewisseld met informatie van de politie in Duisburg. Daarbij zal worden nagegaan of er verband be staat tussen de twee aanslagen in Limburg en die in de Bondsrepubliek. De daders van de aanslag van gisteren zouden er vandoor zijn gegaan in een personenauto met een Nederlands kenteken. WARSCHAU/SZCZECIN Tijdens het bezoek van Sovjet-leider Michail Gor batsjov aan de Poolse ha venstad Szczecin zijn zes Poolse pacifisten gearres teerd en hebben arbeiders in de zuidelijke stad Stalo- wa Wola het werk neer gelegd. Op de derde dag van zijn be zoek aan Polen bezocht Gor batsjov de scheepswerf Adolf Warski in Szczecin, met de Lenin-scheepswerf in Gdansk in 1980 de bakermat van Soli dariteit. Gorbatsjov oogstte met zijn toespraak voor een gehoor van 2.000 arbeiders van de scheepswerf beleefd ap plaus toen hij beloofde zich te houden aan de „inmense taak" het Sovjet-communisme te hervormen. De Sovjetpartijleider onder streept met zijn bezoek de po gingen van Jaruzelski om steun te winnen voor diens hervormingen om een verdere neergang van de economie af te wenden. Zodra hij de kans kreeg, mengde de eerste man van de Sovjetunie zich onder het publiek om handen te schudden en zijn hervormings ideeën uiteen te zetten. Een ontmoeting met 250 Pool se intellectuelen vandaag mar keert het einde van het offi ciële vriendschapsbezoek aan Polen. Gorbatsjov blijft even wel ook nog morgen en over morgen te gast om de confe rentie bij te wonen van de lan den die aangesloten zijn bij het Pact van Warschau. Tijdschema blijft struikelblok voor akkoord Angola (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK Volgens de Amerikaanse onderminister Crocker heeft het overleg in New York geleid tot overeen stemming over „een aantal uitgangspunten die de wezen lijke elementen vormen voor een politieke regeling in Zuid- westafrika". Het draait hierbij om de terugtrekking van de Cubaanse troepen uit Angola, gekoppeld aan de Zuidafri- kaanse terugtrekking uit Na mibia en onafhankelijkheid voor dit gebied. De punten waarover nu kennelijk over eenstemming is bereikt moeten overigens nog worden goedgekeurd door de vier re geringen. Als het vredesproces „vlam vat" kan volgens Croc ker een uitgewerkte regeling in nog „twee of drie" ge spreksronden worden opge steld. Het gesprek in New York was de vierde ronde van onderhandelingen. Crocker gaf toe dat er in de principe- afspraken, die enkele pagina's beslaan, nog een aantal flinke meningsverschillen schuil gaan, waaronder met name het tijdschema voor de terug trekking van de Cubaanse troepen. Angola en Cuba heb ben gezegd dat de terugtrek king van de Cubaanse troepen vier jaar zal duren. MOSKOU Het parle ment van Armenië heeft het presidium van de op perste sovjet het natio nale parlement van de Sovjetunie om een spoedzitting gevraagd over het besluit van Na gorno-Karabach zich af te scheiden van Azerbajdzjan en aansluiting te zoeken bij Armenië. Het afscheidingsbesluit zou in Jerevan, hoofdstad van Arme nië, met gejuich zijn ontvan gen door een menigte van 200.000 mensen. Tegelijkertijd zouden regeringsfunctionaris sen nieuwe maatregelen ne men tegen Armeense activis ten en mensen die meedoen aan de nog steeds vooortdu- rende stakingen, ter onder steuning van de Armeniërs in Nagorno-Karabach. Volgens John Löwenhardt, wetenschappelijk medewerker aan het Documentatiebureau voor Oosteuropees recht van de universiteit van Leiden, is het opzienbarende besluit van de Armeense enclave een poli tieke stap, die staatsrechtelijk geen geldigheid heeft. Hij ver wacht dat Moskou zich niet bij het eigenzinnige besluit zal neerleggen uit vrees dat ande re gebieden in de Sovjetunie waar sterke nationalistische sentimenten leven het voor beeld van Nagorno-Karabach zullen volgen. Volgens Löwenhardt wil de leiding van Nagorno-Karabach Moskou met het besluit „voor voldongen feiten plaatsen" en zo de impasse in de twist om het gebied doorbreken. Maar Löwenhardt durft zich niet te wagen aan een voorspelling wat Moskou nu gaat doen. „Wij hebben te maken met si tuaties zonder precedent". Er is volgens hem geen „acuut ge vaar" dat de Sovjetunie uit eenvalt „Maar de democrati sering van de maatschappij heeft heel snel al geleid tot het opkomen van onafhankelijke» bewegingen en het opleven van nationalistische aspiraties. Allerlei volken beginnen nu de meest vergaande eisen te stellen. Dat gaat heel snel" EN WISKE DE KRIMSON CRISIS fin dl Ie Édlhen wren de dzppcnlen1 Dit Sesar gezegd ze wikher schudden'. 1 moet het neten J WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat heeft Nicaragua gisteravond veroordeeld we gens „dramatische nieuwe stappen in grofheid", en ge waarschuwd dat verdere schendingen van de mensen rechten kunnen leiden tot nieuwe militaire hulp aan de Contra's. Hoewel de uitspra ken waren vervat in een niet- bindende resolutie, is de brede steun die zowel van Republi keinse als Democratische zijde kwam, een teken van ernstige ontstemming over recente maatregelen van de Sandinis- tische regering. Daartoe beho ren het sluiten van de opposi tiekrant La Prensa en Radio Catolica, de arrestatie van veertig oppositiepolitici en de uitwijzing van de Amerikaan se ambassadeur en zeven van diens medewerkers. De resolu tie sprak ook steun uit voor het besluit van president Reagan om de uitwijzingen te vergelden door Nicaraguaanse diplomaten het land uit te zet ten. President Reagan heeft gisteren bij het Congres met klem op aangedrongen een nieuw hulppakket voor de Ni caraguaanse Contra's te steu nen. (ADVERTENTIE) Alle kranten staan dagelijks boordevol Want nieuws maakt weer méér nieuws, nieuws. Nationaal en internationaal. Maar,en En dat kan wel eens belangrijker zijn: het dat is het grote verschil, in uw Regionale raakt u immers persoonlijk. Dagblad kun. u óók leaen wa, du gevolgen J£ p£g|0^ALg DAGBLAD STAAT zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. WAT JE PERSOONLIJK RAAKT.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5