„Een ticket naar de zon, geeft niet waar naar toe" Schipholtunnel file-vrij door extra rijstroken binnenland VAKANTIE '88: s: NIEUWE MEDISCHE TECHNIEKEN NIET UIT BIJSTAND VERGOED Voor vrouwenhandel 2,5 jaar geëist 3INA EcidócSouAcmt DONDERDAG 14 JULI 1988 PAGINA 3 haar f aaar p< - - Igers Werkloosheid stijgt met 26.600 DEN HAAG De werkloosheid is in juni met 26.600 gestegen tot 674.000. De stijging deed zich zowel voor bij de mannen (7400) als bij de vrouwen (19.200), aldus gegevens van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Het is gebruikelijk dat de werkloosheid in juni stijgt, omdat dan veel schoolverlaters zich op de arbeidsmarkt melden. Dit jaar is de stijging echter groter dan in andere jaren omdat zich meer school verlaters hebben aangemeld. In juni noteer den de arbeidsbureaus 39.500 nieuwe school verlaters als werkloos, anderhalf twee keer zoveel als in juni 1987 en juni 1986. Hierdoor nam het bestand aan werkloze schoolverlaters (tot 23 jaar) met 7300 meer toe dan volgens het seizoen kon worden verwacht. Lekkende lading Anna Broere onder water overgepompt DEN HAAG Een deel van de levensgevaarlijke lading van de in mei gezonken Nederlandse chemi- caliëntanker Anna Broere zal onder water worden gelost. Uit het schip lekt sinds het op 30 juni rechtop werd getrokken het levengevaarlijke acrylonitril. Als de operatie slaagt, zal het Rotterdamse bergings bedrijf Smit Tak de al ruim een maand durende berging naar verwachting begin volgende week kunnen voortzetten, afhankelijk van het weer. Het dodelijke gif lekt uit tank vier. Daar wordt op een aansluitpunt een slang bevestigd, die verbonden wordt met een zusterschip van de Anna Broere. Te gelijkertijd wordt via een andere slang zeewater in de tank gespoten. Op die manier wordt de lading overgepompt. De lading acrylonitril in tank twee, die niet lekt, wordt boven water overgepompt. Privatisering waarborgfonds in wettelijk jasje DEN HAAG De eerder aangekondig de privatisering van het waarborgfonds motorverkeer is in een wettelijk jasje ge stoken. Het kabinet is gisteren met het voorstel hiertoe akkoord gegaan, dat nu om avies naar de Raad van State wordt gezonden. De taak van het waarborg fonds zal in de toekomst worden overgè- nomen door een stichting, die zal worden opgericht door de centrale orga nisaties van automobielverzekeraars en van weggebruikers. Op het fonds kan een beroep op schadevergoeding worden gedaan als bij door een motorrijtuig ver oorzaakte schade geen verhaalsmogelijk- heid bestaat op de veroorzaker. Rechtbank: samenleving beveiligen tegen Ferdi E. (Vervolg van de voorpagina) De rechtbankpresidente nam het E. bijzonder kwalijk dat hij zijn plan geruime tijd van te voren had overdacht en het tot in de kleinste details had uit gewerkt en uitgevoerd. „E. heeft zonder enig mededogen de hem tevoren niet bekende G.J. Heijn, die hem nimmer iets had misdaan, om het leven gebracht na hem eerst ruim 12 uur lang van zijn vrijheid te hebben beroofd". „Verdachte heeft de hierop gevolgde af persing met een verregaande, kennelijk weldoordachte wreedheid tot uitvoering ge bracht. Niet alleen heeft hij bij de familie van G.J. Heijn en het Ahold-concern voortdu rend de indruk gewekt dat Heijn nog in leven was, maar toen naar zijn oordeel niet snel genoeg op zijn eisen werd irt- gegaan, heeft hij het met suc ces doen voorkomen alsof de Ahold-topman daardoor direfct lichamelijk werd getroffen". De brief met de eis van extra losgeld aan mevrouw Hank Heijn, die vlak voor Kerstmis via de televisie een oproep had gedaan haar man alsnog vrij te laten, vond de president uiter mate stuitend. „E. heeft ook tóén nog getrafcht grof mis bruik te maken van de diepge wortelde wens van de familie Heijn met echtgenoot en vader te worden herenigd, terwijl hij wist dat deze hereniging nim mer meer kon plaatsvinden". De rechtbank stelde voorop dat in verband met de ernst van de feiten en vooral hét aan de familie Heijn toege brachte leed, aan de verdachte in elk geval een langdurige vrijheidsstraf moest worden opgelegd. Omdat uit het psychologisch rapport blijkt dat „bepaald niet is uit te sluiten dat E. opnieuw een spectaculair misdrijf zal plegen, legde de rechtbank t.b.r. op zodat de samenleving tegen E. beveiligd wordt en psychologische behandeling al tijdens de gevangenisstraf mo gelijk is. •en volle rechtszaal gisteren in Leeuwarden waar een uit Sche- veningen afkomstige verdachte terecht stond voor vrouwenhan- foto: anp SCHIPHOL Het opvoe ren van het aantal rijstro ken van drie naar vier in de oostelijke buis van de Schipholtunnel heeft er toe geleid dat er zo goed als geen files meer zijn, al dus projectleider Th. Ver schoor van Rijkswater staat. Files met een lengte van zeven kilometer wa ren een regelmatig voor komend verschijnsel voor de Schipholtunnel in de richting Amsterdam in de ochtendspits. Op woensdag 20 juli zal echter de westelijke buis (richting Den Haag) van de Schiphol tunnel voor alle verkeer geslo ten worden. In bijna vier we ken tijd worden daar de meest ingrijpende gedeelten van de totale renovatie uitgevoerd. Tot 14 augustus zal al het ver keer door de oostelijke buis ge leid worden. Eind september moet dan ook de westelijke buis vier rijstroken hebben. Reizigers naar Schiphol kun nen het best met de trein ko men. Komen ze toch met de auto dan moeten ze rekening houden met vertraging. Rijks waterstaat verwacht op basis van de ervaringen van de af gelopen weekeinden, toen de westelijke buis zaterdag en zondag al gesloten was voor alle verkeer, filevorming op rijksweg 4 in de richting Den Haag voor de tunnel. Met uit zondering van de zaterdagen moeten de weggebruikers re kening houden met files van twee en een half tot drie kilo meter die na de ochtend kun nen gaan optreden. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/LEIDEN Woordvoerders van de reisorganisaties De Jong Intra en OAD spreken van een gekkenhuis. Gro te collega Holland Inter national bevestigt deze „run" naar de zon. De reisorganisatie heeft voor deze maand niet veel meer de bieden. Hier en daar wordt nog gepoogd wat accommodatie te be machtigen, maar met vliegtuigstoelen ligt dat moeilijker, aldus Holland International. De afgelo pen tien dagen heeft het bedrijf een stijging van 20 procent geboekt. Een reis alstublieft, het geeft niet waarheen, vragen ver twijfelde reizigers aan de OAD-balies. Het mag niet ba ten. Er is praktisch niets meer te verkopen, aldus de OAD- woordvoerder. Zijn collega van De Jong Intra tours had gisteren wat extra accommo datie in Spanje bemachtigd. Nauwelijks stond het in Tele tekst of alles was uitverkocht. In het aanstaande topweek- einde vertrekken 220 bussen van De Jong met meer dan 8.500 passagiers. Zestig pen delbussen vervoeren de men sen naar vooral Spanje en Joegoslavië, de excursiebus sen hebben vooral de Alpen landen als eindbestemming. OAD Reizen vertrekt met tweehonderd bussen en circa achtduizend passagiers vooral naar Spanje, Oostenrijk en Frankrijk. De moderne busreiziger ver langt steeds meer luxe, zo blijkt uit de twintig „royal class"- en de 25 slaapbussen van OAD. De fietsbussen heb ben vooral Frankrijk als eind bestemming (Dordogne, Les Landes en de Pyreneeën). De opvallende bestemming in het voor- en naseizoen is bij OAD de Sovjetunie: dertig procent meer Doekingen dan vorig jaar. Verder zijn bij OAD opvallende „stijgers" Portugal en Kreta. Bij Arke-reizen is vooral het aantal reizigers naar de Vere nigde Staten procentueel ge zien spectaculair gegroeid. Verder zijn naast de traditio nele vakantiebestemmingen dit jaar Portugal en Cyprus erg populair. Holland Interna tional zal dit weekeinde (met ingang van vandaag) 20.000 reizigers vervoeren. Van hen gaat 8.500 met het vliegtuig. Naast de klassieke Middel - landse-Zeelanden zijn dit jaar Portugal en Tunesië erg popu lair. Turkije trok 21 procent meer reizigers dan vorig jaar, aldus Holland International. Van de 20.000 gaan verder 10.000 reizigers met de auto (vooral naar Frankrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en Oostenrijk) en de rest gaat met andere vervoermiddelen. In totaal verzorgt het bedrijf in juli 35.000 vliegvakanties, dat zijn ongeveer 260 vliegtui gen vol. Niet leeg Toch is Nederland na komend weekeinde niet erg leeg. Ons land wordt deze zomer over spoeld door 4,8 miljoen bui tenlandse toeristen. Vorig jaar waren dat er 4,7 miljoen. Dit jaar zijn het wederom voorna melijk onze oosterburen, de Engelsen en de Fransen, maar de wervingsactiviteiten van de buitenlandse NBT-kanto- ren hebben er in geresulteerd dat er dit jaar ook veel Itali aanse, Deense en Spaanse toe risten zullen kunnen worden waargenomen. Volgens de becijferingen van het Nederlands Bureau voor Toerisme wordt het erg vol in Nederland want ook het aan tal Nederlanders dat in eigen land de vakantie zal door brengen zal stijgen van 6 mil joen vorig jaar naar 6,4 mil joen dit jaar. Dit komt doordat de mensen tegenwoordig meerdere (en dus kortere) va kanties nemen. Anders dan in het verleden toen er sprake was van een topweekend waarop record aantallen passagiers vervoerd werden, merken de lucht vaartmaatschappijen nu de gevolgen van de vakantie- spreiding duidelijk. Er is een aantal zeer drukke weken ontstaan zonder duidelijke pieken. Martinair voert in de periode van 9 tot 24 juli 73 charter vluchten per week uit, inclu sief de vluchten van en naar de Verenigde Staten en Cana da. 22.000 mensen per week worden daarmee van en naar hun vakantiebestemming ge bracht. Dit is volgens de woordvoerder tien procent meer dan in het hoogseizoen van vorig jaar. Het aanstaande weekeinde is voor Transavia Airlines waar schijnlijk het drukste van deze periode. Met 42 charter vluchten brengt deze maat schappij meer dan 12.000 Ne derlanders van en naar hun vakantiebestemming. Grie kenland is dit jaar voor Transavia nummer één, waar bij Heraklion bovenaan staat. De groei in het vakantiever keer ligt bij Transavia in de piekperiode tussen de vijf en tien procent ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar. Voor Air Holland is het aanstaand weekeinde het be gin van de topdrukte die Voor een paar weken Spaanse zon nemen veel toeristen de drukte op de koop toe. foto.- upi duurt tot en met augustus. Ook bij deze maatschappij êaan de meeste vluchten naar iriekse en Spaanse zonbe- stemmingen. Vakantiegangers vullen nu ook in groten getale de vliegtuigen van de KLM. Alle lijndiensten zijn propvol. Het passagiersvervoer was in de maanden april tot en met juni dit jaar vijf procent hoger dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Het aantal voertuigen dat vanaf januari tot eind juni dit; jaar met de autoslaaptrein richting Frankrijk, Italië en Joegoslavië is getrokken, ligt 35,4 procent hoger dan het aantal voertuigen in dezelfde periode van 1987. Een forse stijging, constateert een NS- woordvoerder. Het verkeer per trein richting Milaan is zelfs met 53,3 procent geste gen. Rustiger is het juist op de. autoslaaptreinen naar Enge land. ONDERZOEK NAAR OPSLAG VAN CHEMISCH AFVAL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van milieubeheer heeft extra actie onder nomen voor de bestrijding van wan toestanden bij de opslag van che misch afval. Afvalverwerkende be drijven moeten de komende weken een lijst invullen met vragen over binnen- en buitenlandse onderne mingen die bereid zijn opslag te ver zorgen. Met deze actie loopt Milieubeheer vooruit op de in het najaar in te voeren wet die export van che misch afval naar Derde-Wereldlan den verbiedt. Minister Nijpels van milieubeheer wil nagaan hoe de markt in de afvalverwerking en - opslag er precies uitziet. De aanleiding voor het versturen van de vragenlijst is de groei in het aantal landen dat bereid zou zijn Nederlands chemisch afval op te slaan. Naast Groot-Brittannië heb ben ook Canada, Turkije, het Griekse deel van Cyprus en Joego slavië belangstelling getoond. Mi lieubeheer heeft formeel geen be zwaar tegen export van chemisch afval naar EG-landen en lidstaten van de Organisatie van Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling (OESO). !)en HAAG De kosten van lieuwe medische technieken, oals bij hart- en longtrans- tlantaties, mogen niet worden ergoed uit de Algemene Bij- tandswet. Deze wet kan niet j k-orden gebruikt als indirecte 5 inanciering voor medische in grepen en behandelingen die liet worden gedekt door ziek- ekosten verzekeringen. 2j )at schrijft staatssecretaris De ïraaf (sociale zaken) aan bur gemeester en wethouders van Eindhoven. Deze gemeente had de bewindsman gevraagd om duidelijkheid rond de pro blemen die ontstaan als pa tiënten voor de vergoeding van medische kosten een beroep doen op de bijstand. De 'Graaf meldt in zijn antwoord dat het departement van WVC overweegt een experiment te starten met nieuwe technieken voor hart- en longtransplanta ties. Als deze transplantaties door de sociale diensten uit de bijstand zouden worden ver goed, wordt het beleid van WVC volgens De Graaf door kruist. Bovendien wil de staatssecretaris voorkomen dat de Algemene Bijstandswet een financieringsbron wordt voor allerlei voorzieningen waar voor geen geld beschikbaar is of waarvan de noodzaak niet vaststaat. Premie voor snel indienen van "'onderwijskaarten GRONINGEN Het ministerie van onderwijs looft een premie uit aan natigi (jnaximaal 25 van de 3300) scholen huidi voor het voortgezet- en voortgezet aanho ipec'33' onderwijs die onderwijskaar ten voor leerlingen, waarop de in- ling van lesgeld is gebaseerd, zo snel fnogelijk naar het ministerie instu- rvindren. De premie bedraagt 1000 gulden per school. Een woordvoerder van de (atholieke Onderwijs Vakorganisatie loemt de actie van het ministerie ,een belachelijke oplossing". De actie joet de woordvoerder van de Abop Algemene bond van onderwijzend >ersoneel) „zot aan". t op rskri 'NO oet :and mnn LEEUWARDEN Öffi- van justitie mr. H. v Calsbeek heeft gisteren /oor de Leeuwarder echtbank 2,5 jaar celstraf ingrj jeëist tegen de van vrou- de wenhandel, verkrachting j 'n mishandeling verdach- e J. S. (41) uit Schevenin- [en. S. wordt er van ver lacht onder valse voor- vendselen in elk geval wee Filippijnse vrouwen iar Nederland gehaald hebben. Hij zou de iwen een baan in luxe •ls beloofd hebben, mzar eenmaal in Neder- id werden zij te werk iteld in bordelen. vrouwen werden volgens in zeggen door schijnhuwe- ';en aan een Nederlandse dentiteit geholpen. S. gaf toe lat hij de huwelijken finan- :ierde. Ook wordt hem ten aste gelegd dat hij de twee olke ilippijnse vrouwen ver- sn trachtte en mishandelde. Dit L^Jpbeurde nadat hij hun pas- >oorten had afgenomen, al- lus hun verklaring. )e affaire kwam in 1984 aan iet licht, nadat een nu 32-ja- bew 'êe Filippijnse vrouw aan- UL a ifte deed bij de rijkspolitie ,et zn Friesland van vrouwen- wee landel, verkrachting en mis- M landeling. Zij ontsnapte des- lai ijds me behulp van een in lant uit een seksclub in het 'riese Oldeberkoop. Uit on- kwam vast te staan at niet alleen Nena, maar reel meer Filippijnse vrou- iren gedwongen als prosti- uée werkten in bordelen in Jldeberkoop, Wolvega, teenwijk en Meppel. jgfi 1, ontkende gisteren dat hij d ich schuldig had gemaakt ijk an verkrachting. Wel gaf lij toe Filippijnse vrouwen laar Nederland te hebben e Mehaald, maar dat gebeurde noo 'olgens hem op vrijwillige nasis, onder meer om zijn 'rouw. gezelschap te houden, )e raadsman van S., mr. H. Anker, pleitte voor onmid dellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Volgens hem vallen de verkrachtingen niet te bewijzen. Omdat in dat geval alleen de vrouwen handel overblijft, waarvoor maximaal vijf jaar celstraf staat, mag S. volgens hem niet langer in voorlopige hechtenis blijven. Officier van justite mr. H. Kalsbeek gaf toe dat het bewijs voor de verkrachtingen weliswaar „flinterdun" was, maar vond daarin onvoldoende reden om S. op vrije voeten te stel len. De verdachte werd voor het eerst aangehouden in decem ber 1985. Na vier dagen werd hij echteF weer vrijgelaten omdat er volgens de officier van'justitie mr. H. Eigenberg onvoldoende mogelijkheden waren hem langer vast te houden. S. vluchtte daarop via Spanje naar de Filippij nen. Begin februari van dit jaar reisde een delegatie van de Leeuwarder rechtbank af naar de Filippijnse hoofdstad om S. te zoeken. Terwijl rechter-commissais mr. H. Pruiksma, officier van justi tie mr. H. Kalsbeek en grif fier W. Dijkstra op 9 februari onverrichter zake het vlieg tuig naar Nederland namen, hoorden ze onderweg dat S. was aangehouden tijdens een paspoortcontrole. Kalsbeek en Pruiksma keerden daarop hals over kop terug om S. aan de tand te voelen. Met het nieuwe onderzoeksmate riaal, maar zonder de ver dachte, keerden ze naar Ne derland terug. S., die al die tijd in de gevan genis van Manila verbleef, gaf half mei te kennen vrij willig naar Nederland te wil len komen om zijn onschuld te bewijzen en zich te verde digen. Op 1 juni landde de verdachte op Schiphol. Hij verblijft momenteel in het Leeuwarder huis van bewa ring. De uitspraak is op 26 juli. Het nieuwe wegdek in de westbuis van de Schipholtunnel krijgt extra open asfaltbeton (rechts) dat een betere afwatering en een lagere geluidsproduktie heeft dan het oude asfalt (links). foto: dijkstra DE KNOLLEN ZB HEfc68N pa/m PIEÊT-deskunoigê De achtergeble ven krakers van het voormalige Rijkskledingma gazijn aan de Amsterdamse Conradstraat maken zich op om zich te ver zetten tegen de geplande ontrui ming aanstaande maandag. Op de plek van dit com plex moeten 144 woningwetwonin gen komen. is foto: anp

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3