Am® buschauffeurs vrezen Noordwijkse discogangers Hoogste punt omstreden Voorhoutse supermarkt Alternatief plan voor Zanderij Westerbaan [jjVEEL VERNIELINGEN IN LAATSTE BUS NAAR LEIDEN Warmondse modeshow wijkt voor noodweer \Blauwe vlag wappert terecht in Noordwijk UNA EIDEN OMGEVING£eidóe<2ou/umtDONDERDAG 14 JULI 1988 PAGINA 11 Markt op Lindenplein NOORDWIJK Het Lindenplein in Noordwijk-Binnen vormt zaterdag het decor voor de kunst en antiekmarkt van de vereniging De Oude Dorpskern. Nieuw dit jaar is een vrijmarkt voor kin deren. Kinderen mo gen op de markt spulletjes ruilen of tegen een klein prijs je verkopen. De markt begint 's och tends om tien uur en duurt tot 's avonds zes uur. Betrapt bij snelheids controle NOORDWIJK Bij een snelheidscontrole, gistermiddag tussen drie en vijf uur, op de provinciale weg tussen Katwijk en Noordwij- kerhout zijn 1.752 au to's gecontroleerd. Een proces verbaal werd uitgereikt aan 142 au tomobilisten. De hoog ste snelheid die werd gemeten was 140 kilo meter per uur. De toe gestane snelheid is 100 kilometer. Hanen-expositie in bibliotheek ZOETERMEER De Hoofdbibliotheek van Zoetermeer toont van 25 juli tot en met 29 au- fustus een verzameling anen van mevrouw Lida de Haan. Me vrouw De Haan werd door haar achternaam geïnspireerd tot het op bouwen van haar ver zameling. De eerste twee exemplaren bracht zij negen jaar geleden mee van een vakantie in Engeland. Sindsdien speurt zij op vakanties rommelmarkten en beurzen af. Peter Spaan, bedrijfsleider van de Voorhoutse Dagmarktvestiging, hees gisteren de vlag ter gele genheid van het bereiken van het hoogste punt. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORHOUT De nieu we omstreden supermarkt aan de Herenstraat be reikte gisteren het hoogste punt. Reden voor mede werkers van de Dag- markt, die zich in de nieuwbouw zal vestigen, en de aannemer om de vlag te hijsen. Op dit mo ment is de Dagmarkt nog gevestigd in het pand van Bierman aan de Jacoba van Beierenweg, even buiten het centrum van het dorp. De gemeenteraad gaf een tijd geleden haar goedkeuring aan een bouwplan van aannemer KATWIJK De Valken- burgse architect Guus Westgeest heeft gisteren een plan voor de verbou wing van de Zanderij Westerbaan aan burge meester C.A. Bos van Kat wijk aangeboden. Dit plan, dat sterk afwijkt van de door de gemeente ont wikkelde plannen, maak te Westgeest in het kader van een afstudeeropdracht van de afdeling bouwkun de van de technische uni versiteit in Delft. Het meest opvallende ele ment van het plan West geest is de bijzondere aan dacht voor een natuurlijke overgang tot het aangren zende duingebied. Gemeten naar de woonbehoef te denkt het Katwijkse ge meentebestuur in het begin van de negentiger jaren de Zanderij Westerbaan te moeten gaan bebouwen. Daar mee verdwijnt het laatste on bebouwde stuk landelijk ge bied van Katwijk. Nu geldt de Zanderij nog als uitstekende tuinbouwgrond, waar diverse telers hun bedrijf hebben. De door de gemeente raad goedgekeurde plannen voorzien echter in een bebou wing van het overgangsgebied naar de Katwijkse zuidduinen met circa 1000 woningen. Al thans de drie varianten van de gemeente Katwijk liggen tus sen de 830 en 1350 woningen. Burgemeester Bos verwacht echter dat de provincie de goedkeuring voor het bouwen van achthonderd woningen zal verstrekken. Het plan Westgeest houdt re kening met de specifieke func tie van de Zanderij Wester- Gerard van der Hulst voor het bouwen van een supermarkt op de plaats aan de Heren straat waar in die tijd nog een bollenbedrijf was gevestigd met oude opstallen. Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land beslisten evenwel anders en weigerden een verklaring van geen bezwaar af te geven voor de nieuwbouw. De ge meenteraad nam daar geen ge noegen mee en spande een be roepsprocedure aan. Intussen waren in het dorp ook al di verse handtekeningenacties op gang gekomen en ook in de carnavalsoptocht maakte het Voorhoutse publiek duidelijk dat het een supermarkt wilde in het centrum van het dorp. Ook in de wijk Oosthout zou baan, namelijk een overgangs- en rustgebied naar de duinen toe. Naar zijn mening geldt dit principe voor de rest van de gemeente Katwijk ook. De grens tussen woonbebouwing en de duinen is steeds bepaald door drukte afremmende ter reinen, zoals het sportpark Nieuw Zuid, de Zuidcamping en een tweetal instellingen. Westgeest verbaasde zich na melijk dat de gemeente juist bij de Zanderij een bufferfunc tie weggelaten heeft. Sterker nog, de gemeentelijke plannen gaan uit van een randweg in de voet van het duin, die voor de hele gemeen te Katwijk als een ontsluiting aan de zuidzijde zal dienst doen. De openheid naar het duinge bied creëert Westgeest, door de bebouwing te centraliseren rondom de huidige bebouwing van de woonwijken Koestal Overduin, Het Tranendal en de Molenwijk. Woontechnisch gezien geeft dat ook een na tuurlijke stedelijke bebouwing. Vooral, zoals de plannen van Westgeest tonen, als de Sl in gegraven wordt vanaf de hoogte Zeeweg tot aan de kruising bij de Molentuinweg. De logische samenklontering van deze wijken wordt daar door bevorderd, aldus West geest. Alhoewel het gros van de wo ningen Westgeest ging van 1000 woningen uit eenge zinshuizen zijn, pleit hij ook voor een aantal flatwoningen. Flatwoningen van een luxe soort, die aansluiten bij de flat gebouwen in de Koestal. In te genstelling tot de plannen van de gemeente wil de heer West geest de straten van deze nieu we wijk laten aansluiten op een kruising met de Sl. Daar naast moet er een aansluiting komen op de Julianalaan en de vColignylaan. namelijk een supermarkt worden gebouwd. De Arob- commissie besliste vervolgens positief. De Dagmarkt gaat dus verhui zen naar het nieuwe pand aan de Herenstraat met 650 vier kante meter verkoopopper vlakte. Er komen onder meer een am bachtelijke slagerij, een be- dien-u-zelf-groente en fruitaf- deling, een kaas-, brood- en notenboetiek en een bloemens- hop. Er komen vijf kassa's en buiten worden 40 parkeer plaatsen gecreëerd. De ope ning zal eind oktober plaats vinden. De officiële opening zal verricht worden door bur gemeester M.Th. van de Wouw. WARMOND Op het laatste moment hebben de weergoden de Warmondse Kaagweek in het water doen vallen. Hoewel met wat improvisatie het avondpro gramma toch kon worden afge werkt, zat de organisatie tijdens het slot van de met fraai weer gezegende feestweek niet mee. De modeshow op het Pleintje bij de Pomp, altijd goed voor veel publiek, moest zich noodge dwongen terugtrekken in de gymzaal. Daar wordt echter de tentoonstelling Warmonders Ex poseren gehouden, zodat niet ie dere belangstellende een plaatsje kon vinden. Dit tot spijt van de deelneemsters die de zelfge maakte creaties graag aan een groot publiek hadden willen showen. De aanvang van het touwtrek ken moest een uur worden uit gesteld. Tot vlak voor het einde kon het programma worden af gewerkt. Bij de damesploegen kwam het, in de stromende re gen nog tot een beslissing. De WIJC I-ploeg zegevierde over Oosteinde. Voor de beslissing bij de herenploegen viel moest een onweersbui afgewacht worden. Dat ging ten koste van de con centratie bij De Kade en bezorg de Oosteinde L de overwinning. Cupido Antiek werd tweede. Er deden in totaal vierentwintig ploegen mee. Na een dag rust neemt de onder nemersvereniging het initiatief van de feestweek over met de manifestatie Jazz Behind The Toll en de braderie. Op vrijdag en zaterdag treedt er in elke Warmondse horecagelegenheid een gerennommeerde jazzband op. Voor degenen die alles wil len zien onderhoudt een paar dentram een verbinding tussen de diverse etablissementen. Het programma ziet er op beide da gen als volgt uit: in de Saloon speelt de Evergreen Jazzband, bij Corry en Dick speelt Frits Katee, in het Wapen van War mond is Trio Rob Agerbeek aan wezig, in Stations Koffiehuis Sonny Day en in Meerrust speelt Jaap Dekker. Aanvang 21.30 u. Toegang gratis. De bra derie vindt plaats op zaterdag 16 juli in de Dorpsstraat. Drie kunstenaars in Voorschoten VOORSCHOTEN Drie jonge kunstenaars expose ren van 23 juli tot en met 21 augustus tekeningen en schilderijen op de zolders van het Ambachts- en Bal juwhuis te Voorschoten. De kunstenaars, Jaap van Es, Martinka Jansen en Ellen van Wijhe, zijn dit jaar afgestudeerd aan de Academie Zuid West Ne derland te Delft. Dagelijks open van 14.00 tot 17.00 uur. Toegang Gratis. Het Ambachts- en Baljuwhuis staat aan de Voorstraat 12. lek flinl >pen d< aan <j va t enke zittel veg e« gelei I traat an de i door ntston rschiji weggi hi I De NZH houdt op alle moge lijke manieren een zo goed mogelijk contact met de poli- tie-korpsen in de streek om de jongelui in de hand te hou den. De angst van de chauf feurs wordt er echter niet minder op. Volgens Van Haasteren melden sommige chauffeurs zich zelfs ziek als ze weten dat ze op zaterdaga vond dienst moeten draaien. Dit laatste wordt niet door districts-chef van de NZH B. Leeuwenburgh bevestigd. „Ik weet niet of het echt zo is dat het personeel zich ziek meldt. Het is echter wel zeker dat het op zaterdagavond in de bus vanuit Noordwijk, en ze ker in de zomermaanden, ie dere keer weer hommeles is", aldus Leeuwenburgh. De dis- tricts-chef vertelt dat het een bekend probleem is dat al ja ren speelt. Leeuwenburgh: „Ik weet van horen zeggen dat vroeger de oude tram vanuitNoordwijk op zater dagavond al door de politie werd begeleid". Er rijden iedere zaterdag nacht rond 0.30 en 1.15 uur steeds drie bussen tegelijk vanuit Noordwijk in de rich tingen Leiden, Lisse en Kat wijk-Wassenaar. Volgens Van Haasteren zijn er vooral pro blemen op de lijnen 40 en 42 richting Leiden. Het gaat in totaal om zo'n 120 jongeren die met de laatste bussen mee moeten. „In de meeste geval len is het slechts een groepje van 10 a 15 jongeren dat de boel op stelten zet. Het gaat vaak om dezelfde groep jon geren die de vernielingen aanricht zoals het slopen van de tl-verlichting en de ban ken", vertelt adjudant van de Noordwijkse politie C. Baljeu. Volgens buschauffeur Van Haasteren loopt het schadebe drag vaak op tot gemiddeld 4000 gulden per zaterdaga vond. „Het schadebedrag is soms wat meer en soms wat minder, maar het kost de NZH handen vol geld", aldus Van Haasteren. De politie van Noordwijk heeft sinds afgelopen week strengere maatregelen geno men om de vernielzucht van de jongeren in te dammen. „We proberen op zaterdaga vond zoveel mogelijk een ex tra surveillance uit te voeren. Het gaat hierbij vooral om de halte aan de Parallelboule vard. Daar staan grote groe pen jongeren op de laatste bus te wachten. Soms rijden we mee met de laatste bus tot deze Noordwijk uit is", aldus adjudant Baljeu. Ook de NZH laat het er niet bij zitten en heeft ook maatregelen geno men. Op zaterdagavond zal er zo vaak als het maar kan een controleur van de busmaat schappij in een personenauto achter de bus aanrijden. Als hij ook maar iets van verniel zuchtige jongeren in de bus merkt, neemt hij via een mo bilofoon in de auto contact op met de politie. Volgens de politie blijft het echter een probleem. „We rij den niet in die bus mee, dus kunnen niet altijd controleren wat er in de bus gebeurt", al dus Baljeu. Volgens Leeuwen burgh mag het probleem ech ter niet op zo'n manier worden weggewuifd. „De man die achter het stuur zit, wordt het meest getroffen. Hij raakt geïrriteerd en ik kan me voorstellen dat die man zich niet lekker voelt wan neer hij met een kapotte bus bij de garage terug komt", al dus Leeuwenburgh. I Het zeewater is momenteel aan de frisse kant. Tien dagen mooi weer en de temperatuur stijgt enkele graden. FOT( Blauwe Vlag van Europa wappert sinds vorige week donderdag fier in Noordwijk, Jmaar als je de folder „Zwem- I water in de provincie Zuid- iHolland 1988" moet geloven, [dan moet dat dundoek maar gauw worden gestreken. Voor \alle duidelijkheid: de blauwe [vlag wordt uitgereikt aan badplaatsen die onder meer eschikken over schone tranden en schoon zeewater. IVolgens Rijkswaterstaat is een De coli-bacteriën komen door lozingen via het Uitwaterings kanaal in Katwijk in het zee- prater terecht. De bacteriën wemmen uitsluitend in noor delijke richting en belanden zo in Noordwijk. De miniscule Lbeestjes" zijn overigens onge vaarlijk, maar zij zijn wel een aadmeter voor de aanwezig heid van schadelijke soortge noten. Wim Rovers, directeur I van de VVV Noordwijk, is op I de hoogte van de provinciale wem waterfolder, die hij zegt |met een „korreltje zeezoutte Inemen. Volgens Rovers kan [hooguit twee kilometer Noordwijks zeewater in het F zuiden van het predikaat J„voldoende" worden voorzien I en 7s het water voor de overi- Ige elf kilometer strand goed. Belangrijk is dat het zeewa- I ter voor het centrale gedeelte I (de beide boulevards) goed is, I daar baden toch de meeste I mensen Volgens de baas van I de VVV is de Blauwe Vlag te- w recht uitgereikt. „Wij voldoen 1 aan de De zwemwaterkwaliteit van de Noordzee voor de kust van de Zuidhollandse eilanden is uitstekend, al kan de helder heid door de branding soms wat minder zijn, zo conclu deert Rijkswaterstaat. Bij Scheveningen krijgt het zee water, net als het gedeelte in Noordwijk een voldoende. Door lozingen via de ongezui verde afvalwatering voor de kust van Scheveningen is het aantal coli-bacteriën soms te hoog in Scheveningen. Rond 1990 is de nieuwe zuiverings installatie bij Den Haag ge reed, waardoor de kwaliteit van het Scheveningse zwem water volgens de provincie aanzienlijk zal verbeteren. De rest van het zeewater voor de kust van Zuid-Holland wordt goed genoemd. Door onze Oosterburen wordt daar echter aan getwijfeld. De algenplaag in de Noorse wate ren en de zeehondensterfte in onder meer de Waddenzee hebben ervoor gezorgd dat in West-Duitsland de indruk is ontstaan dat er iets mis is met het zeewater. In enkele bad plaatsen, waaronder Katwijk, heeft dat tot enkele afzeggin gen geleid. Wim Rovers be vestigt deze berichten. Hij zegt dat de vestiging van het Nederlands Bureau voor Toe risme in Keulen de Duitse media heeft voorzien van in formatie over de kwaliteit van het water van de Noord zee, die zelfs nog beter is dan vorig jaar- Hoe goed het zeewater in Noordwijk en andere bad plaatsen ook mag zijn, echt aantrekkelijk zwemwater is het nog niet. Daarvoor is het water toch nog wat aan de frisse kant. Het zeewater voor de kust van Noordwijk was gisteren precies 16.8 graden Celcius en zelfs dat was te danken aan de gunstige zui denwind. „Als we Noordwes ten wind krijgen, dan koelt het water nog een paar gra den af", zo vertelt een mede werker van de Stichting Zee bad in Noordwijk. Volgens hem hebben verschillende factoren te maken met de wa tertemperatuur. Naast de wind zijn dat natuurlijk de zon, maar ook de maan. De maan heeft invloed op de VEEL GOED ZWEMWATER Wie in Zuid-Holland op zoek is naar goed zwemwater hoeft zijn heil niet uitsluitend in zwembaden te zoe ken. In de provincie zijn mogelijkheden genoeg voor een duik in uitstekend of goed buitenwater. De kwali teit van het zwemwater in de Zoetermeerse Plas, het Oostvoornse Meer, de Grevelingen, Plas Hagestein, de Reeuwijkse Hout, natuurbad Vianen en natuurbad Hoornaar is uitstekend, zo is te lezen in de zwemwater folder van de provincie Zuid-Holland. Put te Werve, Plas Madestein, het Wilhelminapark, de Delftse Hout, Hoekje van alle winden. Plas Prinsenbos, Het Ooster- duinse meer in Noordwijkerhout, de Valkenburgse Plas, Vlietland en Plas Leidsenhage worden „goed" ge noemd. De Delftsche Schie, de Vliet, de Rijn bij Leiden en de Oude Rijn tussen Leiden en Alphen aan den Rijn krij gen de kwalificatie „voldoende", terwijl het Katwijks Kanaal, het Korte Vlietkanaal, de Gouwe, de Oude Rijn tussen Alphen en Bodegraven en het Oegstgeester kanaal in de folder „slecht" worden genoemd. De Ka- gerplassen, de Houtkamp, de Nieuwkoopse plassen, de Zegerplas, de Woudwetering en het Aarkanaal zijn volgens de provincie goed zwemwater. De Wijde Aa, het Braassemermeer en de Langeraarse Plassen zijn deels uitstekend en deels goed te noemen. De waterkwaliteiten zijn gemiddelden, zo staat in de folder. Langs oevers met veel recreatie en bij lozingen van afvalwater kan de kwaliteit minder zijn. In het zomerseizoen controleren Rijkswaterstaat en de water schappen elke veertien dagen de kwaliteit van het zwemwater in hun gebied. Voor de meest actuele in for1 ma tie kan men de zwemwatertelefoon bellen, telefoon 070 117550. De folder, waarin 74 zwemplaatsen ver meld zijn, is aan te vragen bij de gemeenten, VVV's en bij bureau voorlichting en inspraak van de provincie, telefoon 070 116622. stromingen in het water en deze stromingen bepalen uit welke hoek water wordt aan gevoerd. Om het zeewater een beetje op temperatuur te krijgen, zijn tien achtereenvolgende dagen met goed weer nodig. De ideale temperatuur ligt rond de twintig graden. „Maar die hebben we vorig jaar niet gehaald", weet de man van de Stiching Zeebad. Volgens hem kan zeewater wel tweeëntwintig graden ha len, wanneer het zand heel warm is geworden door de zon en het vloed wordt. Het warme zand verwarmt het water en vlak onder kust worden dan welhaast tropi sche waarden gehaald. CNB Lisse viert feest met zomerbloemenshow Dt uur en den. NOORDWIJK/LEIDEN Buschauffeurs van de NZH zijn bang om dienst te draaien op de laatste bus die zaterdagavond vanuit Noordwijk naar Leiden vertrekt. Zij worden iedere zaterdaga vond opnieuw geconfron teerd met vernielzuchtige dronken jongelui die de discotheken en cafés in Noordwijk aan Zee heb ben bezocht. Dit vertelt A. van Haasteren, chauf feur bij de NZH. Van Haasteren maakt zich grote zorgen om zijn col lega's die die dienst moeten draaien en wil dat er maatregelen worden genomen. LISSE In het CNB-complex aan de Grachtweg wordt morgen tot en met zondag een show van zomerbloemen gehouden. De expositie heeft plaats ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe CNB-Handelscentrum. Met name bol- en knolgewassen als dahlias, lelies, gladiolen en knolbegoni a's worden getoond. Daarnaast zullen echter ook de vaste planten in groten getale hun opwachting maken evenals zomerbloemen als matricaria, leeu wenbekken, asters en delphinium. De show krijgt een oppervlakte van zo'n 600 vierkante meter en wordt gehouden in Hal II van het CNB-complex aan de Grachtweg in het gedeelte tussen het nieuwe Handelscentrum en het tij delijke huidige onderkomen van de vertegenwoordigers. Leo Strengers uit Noordwijkerhout is de ontwerper van deze tentoonstel ling. Hij is de man die de Midwinterflora drie jaar onder zijn hoede heeft. In verband met de beperkte tijd die beschikbaar is om de tentoonstelling op te bouwen en af te breken, is gekozen voor een eenvoudig ontwerp, dat een diagonaal ruimtelijke opstelling laat zien. In totaal moeten 250 bloemstuk ken een plaatsje krijgen. De show is op vrijdagavond van vijf tot acht uur geopend, op zaterdag van tien tot vier uur en op zondag van twaalf tot vier uur. Ook het nieuwe han delscentrum en de kantoren zijn op die tijden te bezichtigen. De toegang is gratis.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11