,Mensen.moeten betrokken blijven bij het plaatselijke kruiswerk" BKMDn JOUR IUAAL Wipwatermolen Oudenhof in oude luister hersteld fieidócSounont agpuzzel Bibelebon voorkomt sleutelkinderen Bewaker op dievenpad MEVROUW ZOET INITIATIEFNEEMSTER VOOR STICHTING ACTIEVE GEZONDHEIDSZORG: LEIDEN OMGEVING DONDERDAG 14 JULI 1988 PAGINA aan tafel Sche'visfilets met worteltjes en aardappelpuree - yoghurt met kersen Voor twee personen: 2 schel- visfilets a 150 g.zout, 3 le pels bloem, olie; 500 g of 1 bos wortels, zout, suiker, 1 plak gekookte ham, peterselie; 0.5 tot 1 kg aardappelen, zout, melk. peper, ui of sja lot, peterselie; 200 g kersen, 1 dl water, 50 g suiker of 1 blikje kersen, 1 theelepel aardappelmeel, 4 dl yoghurt. Spoel de vis af met koud wa ter. bestrooi hem met rout en leg hem in een veigiei. Maak van bloem en koud water een papje, dat de dikte van yog hurt heeft. Laat een laagje olie heet worden in de koekepan en leg er de door het papje ge haalde vis in. Bak de vis op een flink vuur bruin en keer hem dan. Con troleer of de vis gaar is door het vlees op het dikste deel iets uit elkaar te duwen; gare vis ziet door en door wit. Borstel en was de worteltjes schoon en snijd ze in gelijke stukken van drie a vier centi meter. Kook de groente in weinig water met zout en sui ker in twintig minuten gaar, giet haar af en meng haar met gesnipperde ham en fijnge knipte peterselie. Maak de aardappelpuree op smaak af met peper, fijnge snipperde ui of sjalot en klein- geknip te peterselie. Kook de gewassen en ontpitte kersen in water met suiker tot ze beginnen te barsten of breng het sap van een blikje kersen aan de kook. Voeg een papje van aardappelmeel en koud water toe en laat het sap aan de kook komen. Verdeel de yoghurt over dessertbordjes en leg er de afgekoelde kersen met sap op. JEANNE >dienstuerlening APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 15 juli waargenomen door de apotheken die ook weekenddienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- huls). De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-897762, 071- 142201 of 033-620244. Het laatste nummer is dag en nacht bereikbaar. CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lei den e.o. Voor een gesprek van mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar. Telefoonnummer achterop de telefoongids (071- 125202) MAATSCHAPPELIJK WERK Stich ting Maatschappelijk Werk. Lange- gracht 1b, spreekuur ma. t/m vr. 9 00-10.00 en volgens afspraak, tel. 142144. Gezondheidscentrum Meren- wijk. spreekuur ma. 11.00-12.00 en do 14.00-15.00, tel. 212195. Gezond heidscentrum Stevenshof. spreekuur do. 10.00-11.00. tel. 311506. Sector Noord: Herensingel 53, spreekuur ma. t/m vr. 9 00-10.00. tel. 146041. Sector Zuid: Morsweg 83. spreekuur ma. t/m vr 9.00-10.00 en volgens af spraak. tel. 316167. Algemeen Maatschappelijk Werk in geval van directe noodsituaties 'S nachts en in het weekeinde bereik baar onder nummer: 06-8212141. Horizontaal: 1. stad in Duitsland; 4. pas: 7 lengtemaat: 8. lartgbouw- werktuig; 9 voorzetsel. 10. nacht- roofvogel; 12. bittere afgunst; 13. sleepnet om gevogelte te vangen; 16 muzieknoot; 17. voorzetsel; 18. beweegbare waterkering in een ri vier; 21 hoogste punt; 22. metaal; 23 voorzetsel: 25. uitroep: 26. op- sporingsapparatuur; 27. trekslui- ting: 28. deel v e. boom. Verticaal: 1. beroep; 2. larve yan de langpootmug; 3 zelfkant van linnen; 4. Japanse munt; 5. om gang v.e. toren; 6. hels lawaai; 11. paardeslee; 14 mager; 15. streling met de hand; 18. laddertree; 19. bolgewas: 20 vertrek bij een hard loopwedstrijd; 24. identiteitsbewijs; 25. zangstem. OPLOSSING SZ :sed pz :uejs oZ 61 :Wods 81 -!ee si :|3| yi '.je u iwmuouj -apued -g :subjj g 'p :6eu e :nouja z 'Jnajisinboe i iieeogjeA ujbjs 8Z *s)!J LZ :jepej 9Z T?q SZ ;do ez :uii zz 'doj iz ■smis -81. :ujo Li :is 91 isejg ei ■Pi!" Zi -11" '01 '6 :60 '8 Uejeui L :dejs p :uaw 'L :|«»|uoiijoh VOORSCHOTEN Met in gang van het nieuwe school jaar start de Stichting Bibele bon in Voorschoten met bui tenschoolse opvang voor kin deren tot 12 jaar. Het gaat daarbij om de opvang van zo genaamde sleutelkinderen, scholieren die tussen vier en zes uur niet meer op school te recht kunnen, maar van wie nog geen ouder thuis is. Er bestond enig misverstand na het besluit genomen in het middernachtelijke uur van de juni-raadsvergadering. Vol gens het voorstel van burge meester en wethouders zouden zowel de Stichting Kinderop vang als de Stichting Bibele bon voor anderhalf jaar subsi die krijgen voor de kinderop vang. De nadruk werd gelegd op de hele dagopvang voor kinderen van 0 tot 4 jaar, daarmee belast de Stichting Kinderopvang zich. De Stich ting Bibelebon had echter naast de opvang van de 0- tot 4-jarigen ook een subsidie ge vraagd voor de opvang van de 4 tot 12-jarigen voor de tijd tussen het uitgaan van de school en de terugkomst van de werkende moeder. Zowel burgemeester en wethouders als ook de gehele gemeente raad kwamen tot de conclusie dat de buitenschoolse opvang eventueel kan geschieden in een schoolgebouw, maar tot nu toe is geen enkel schoolbestuur daartoe bereid. De raad ver leende tenslotte de door de stichtingen aangevraagde sub sidie, verzocht beide stichtin gen tot samenwerking te ko men met de nadruk om de op vang te richten op de 0- tot 4- jarigen. De heer Niissen van de Stich ting Bibelebon deelt mee dat er overleg is over een lokali teit in de wijk Noord-Hofland en dat de stichting de eerste anderhalf jaar met de toege kende subsidie een start kan maken en dat ook graag wil, omdat de behoefte aan opvang van basisleerlingen erg groot Alphense jongens bekennen inbraken ALPHEN AAN DEN RIJN De twee Alphense jongens van 17 en 18 jaar oud die gisternacht werden betrapt bij een inbraak in de Rehoboth-school aan de Anna van Burenlaan, hebben bekend dat zij nog dertien andere inbraken in scho len hebben gepleegd. Daar hadden ze spullen meegenomen en vernielingen aangericht, zoals het onder water zetten van lokalen in de Kardinaal Alfrink- en de Timotiusschool. Een deel van de gestolen spullen werd in de woning van één van de inbrekers aangetroffen. De jongens worden binnenkort voorgeleid voor de officier van justitie. Om dit soort gevallen in de toekomst te voorkomen heeft de gemeente Alphen het plan opgezet om deze zomer een groot aantal scholen van inbraakbeveiliging te voorzien. Het gaat hierbij om waakverlichting, zodat er een bepaald lichtniveau 's nachts in de school wordt gehandhaafd. De ramen worden van dievenklauwen voorzien en er komen inbraakvrije kas ten om de waardevolle spullen op te bergen. Ook is er een infraroodalarm dat in de school zelf niet te horen is, maar direct een melding doorgeeft aan de meldkamer van de poli tie. Inbraak in woning VOORSCHO TEN Bij een inbraak in een woning aan de Leidseweg in Voorschoten zijn gisteravond rond half elf een fototoestel en enkele sieraden gestolen. De da ders zijn binnen gekomen door een bovenlichtje in de achterka mer te openen. D,e waarde van de buit is nog niet bekend. NOORDWIJK Een 18-jarige Friese jo gen heeft gistermiddag een aantal diefst len bekend op een camping bij Langev< derslag. De jongen logeerde zelf op de cai ping en was bij de beheerder in dienst i nachtwaker. Hij heeft de afgelopen di maanden steeds 's nachts geld en rookwj gj gestolen. De waarde van de gestolen spi len is ongeveer 2000 gulden. Een 22-jarige vrouw die enige tijd Noordwijk verblijft, is gisteren op heti H daad betrapt bij een diefstal in een boeti Ij in de Hoofdstraat. De vrouw bleek ook twee andere boetieks ingebroken te hi ben. De waarde van de gestolen kledii was ruim 340 gulden. Passantenhaven Leidschendam blijkt mis lukking te zijn LEIDSCHENDAM Hartje zomer ligt de gemeentelijke passantenhaven bij de sluis in Leidschendam er voor de der de achtereenvolgende zomer verlaten bij. De haven, ooit be doeld om pleziervaarders voor een kort of langer verblijf te trekken en daarmee de mid denstand in het oude centrum aan wat extra handel te hel pen, is een mislukking geble ken. De haven trok in het eer ste jaar nul bezoekers en in de twee volgende jaren gemid deld twee vaartuigen per sei zoen. Het eerste jaar werd door de gemeente nog onbekendheid bij de watersporters aange voerd. Opname in de Vooral manak van de ANWB zou hier volgens wethouder mevrouw J.J. van Nievelt ongetwijfeld verbetering in brengen. De wens was echter de vader van de gedachte, geen boot te zien. Voornaamste, en misschien wel enige, reden voor het niet aandoen van de haven is de ophaalbrug die regelrechte toegang verhindert. De brug was nodig om ouderen een be tere toegang te verschaffen tot het dienstencentrum De Schuitejager. De bediening met een ketting en een haak, volgens omwonenden levens gevaarlijk en voor één man bijna onmogelijk, zou via een overeenkomst met de provin cie door de sluiswachters ge beuren. Die hoeven dus nooit in actie te komen. Pleziervaar ders zouden aan de Vlietoever moeten aanleggen, zich naar het sluiswachtershuisje moeten begeven, terug gaan naar de boot en vervolgens wachten tot de sluiswacher komt. Terug in omgekeerde volgorde, een omslachtige zaak die volgens velen tot mislukking was ge doemd. B en W hebben onlangs mee gedeeld dat de haven voortaan het hele jaar (totnutoe alleen in de winter) door botenbezit- ters met lage inkomens en 65- plussers tegen een zacht prijsje als ligplaats mag worden ge bruikt. Afgewacht moet worden wie zich dan door een ligplaats in te nemen openlijk als minvermogende bekend wil makén. Afgezien hiervan wil de Leid- schendamse middenstand dat vastgehouden wordt aan het oorspronkelijke doel. De enor me toename van het aantal pleziervaarders moet beter worden uitgebuit. Een oplos sing zou zijn de ophaalbrug te vervangen door een eenvoudig te bedienen platdraaiende loopbrug. Verbetering van de haven (nieuwe, volgens insi ders veel te dure, kanten en plaatsen van aanlegsteigers) en bouw van de brug hebben des tijds circa twee ton gekost. De Watersportvereniging Leidschendam Omstreken (WSVL O) had in eerste in stantie de toenmalige Tengro- jachthaven willen overnemen maar dan zonder een nieuwe brug. De gemeente, met achter zich de middenstand in het oude centrum, zag echter meer in een haven voor passanten. De WSVL O heeft intussen een schitterende haven in het Recreatiegebied Vlietland. Bij het begin van deze zomer heeft het gemeentebestuur nog geprobeerd de loop, of liever de vaart, in de haven te krij gen door de brug permanent open te houden. Dat leidde echter tot hevige protesten van bezoekers van De Schuite jager waarna het besluit weer ongedaan werd gemaakt. De enigen die de haven nu ge bruiken zijn de vissers. Die gooien er, niet gestoord door rumoerige botenbezitters, da gelijks hun hengeltje uit Viswedstrijd De Weipoort ZOETERWOUDE Het zo- merprogramma van het Zoe- terwoudse buurthuis De Wei- poort gaat morgen van start met een viswedstrijd voor de senioren. De viswedstrijd gaat om 19.30 uur van start ter hoogte van de boerderij van de familie Van der Salm aan de Noord Aa. Vanaf 19.00 uur kan men ter plekke inschrij ven. Buurthuis-leden betalen 2,50 en andere belangstellen den 3 gulden. Er wordt gevist tot 21.30 uur en daarna vindt in het buurthuis de prijsuitrei king plaats. De jeugd vist op 20 juli van 19.00 tot 21.00 uur en het inschrijfgeld is dan slechts één gulden. Indien een of meerdere activiteiten vanwege het weer geen doorgang kun nen vinden schuift dat onder deel een week op. ALKEMADE „Uit het oogpunt van bezuinigin gen en efficiënt werken is de fusie prima. Ik ben er echt niet op tegen. Maar het werk gaat in dat geval te ver van de men sen af staan". Dit zegt mevrouw A. Zoet-Van der Poel uit Oude Wete ring over de fusie van de regionale kruisverenigin gen Plassengebied, Rijn streek en Alphen aan den Rijn tot de Vereniging van Samenwerkende Kruisverenigingen Hart van Holland. Om het contact met de bevolking te behouden nam zij het initiatief tot de oprichting van de Stichting Actieve Gezondheidszorg. De stichting moet een brug vormen tussen het Hart van Holland en de plaat selijke bevolking in het Plassengebied. Of de twee andere gebieden ook voor zo'n oplossing kiezen, is niet bekend. Toen de werkelijke plannen voor een fusie tussen de drie kruisverenigingen op tafel kwamen, wilde mevrouw Zoet zich daar niet zomaar bij neerleggen. Zij is inmiddels al dertig jaar werkzaam bij de kruisvereniging Alkemade, dat samen met de dorpen Nieuwkoop/Noorden, Rijnsa- terwoude/Leimuiden, Zeven hoven, Aarlanderveen, Hoog- made/Rijpwetering/Oud Ade, Woubrugge, Nieuwveen, Ter Aar en Roelofarendsveen/Ou de Wetering/Nieuwe Wete ring de regionale vereniging Plassengebied vormt. In al die jaren heeft mevrouw Zoet de ontwikkeling van het kruiswerk van dichtbij ge volgd. „Ik begon op mijn ze ventiende met jeugdwerk en na mijn trouwen nam ik deel aan het bestuur van het kruis- Mevrouw Zoet, die al dertig jaar bij het kruiswerk betrokken is. „De bevolking zal weinig merken van de herstructurering van het kruiswerk. En zo hoort het ook". FOTO: WIM VAN NOORT werk in Oude Wetering. In 1979 was er een fusie tussen het Groene Kruis in Oude Wetering en het Wit-gele kruis in Roelofarendsveen. Het kreeg toen de naam In- terkruis Alkemade. Later werden veel meer plaatsen wat betreft het kruiswerk bij elkaar gevoegd tot de kruis vereniging Plassengebied. En nu gaan we weer een stapje verder. Ik vind het prima, maar de mensen moeten er niet onder lijden. En daarom heb ik, met de medewerking van veel andere mensen die zich bij het kruiswerk betrok ken voelen, het initiatief ge nomen deze stichting op te richten", aldus mevrouw Zoet. De toekomstige overkoepelen de organisatie Hart van Hol land heeft positief gereageerd op de plannen een dergelijke stichting op te zetten in het Plassengebied. Ook het kruis werk van Alphen en de Rijn streek staan er positief tegen over, maar of zij in de toe komst op dezelfde manier te werk te gaan, is niet bekend. Contact Mevrouw Zoet is, zoals ge zegd, van mening dat door de samenvoeging van de drie re gionale kruisverenigingen het directe contact met de plaatse lijke bevolking verloren gaat. „Als per 1 januari 1989 de be sturen van de kruisverenigin gen in de dórpen worden het opgeheven, zou de plaatselijke bevolking geen direct contact meer hebben met de organisa tie. En dat laatste mag abso luut niet gebeuren. Denk maar eens aan het organise ren van allerlei voorlichtings avonden. Nu weet iedereen een contactpersoon in het ei gen dorp te vinden om iets af te spreken of waar hij of zij naar toe moet. Er zullen wei nig mensen zijn die daar in de toekomst voor naar Alphen gaan of iemand van dat be stuur daar opbellen. Nee, het gaat veel beter als het kruis werk in dorpen zelf direct aanspreekbaar blijft". De bestaande activiteitencom missies in de dorpen staan na de fusie in direct contact met de Stichting Actieve Gezond heidszorg. De stichting houdt op zijn beurt nauw contact met het bestuur van Hart van Holland. „Wij zijn dan direct aanspreekbaar voor de activi teitencommissies. Dat werkt efficient en de mensen zijn di rect te benaderen en dus ook direct aanspreekbaar", aldus mevrouw Zoet. De stichting krijgt een be stuur bestaande uit geïnteres seerde mensen uit het bestuur van de plaatselijke kruisvere nigingen. eventueel aange vuld met twee deskundigen die eveneens zitting hebben in het centrale bestuur van Hart van Holland. Behalve de werkzaamheden van de acti viteitencommissie zal de stichting zich bezig houden met onder andere het contact tussen de bevolking en het gecentraliseerde kruiswerk, achtergrond-informatie geven aan de wijkverpleegkundige, voorlichtingscampagnes orga niseren. het behartigen van patiëntenbelangen, overleg gen met welzijnsinstanties en maatschappelijke verenigin gen en het coördineren van allerlei projecten met deze in stanties. Statuten De statuten voor de Stichting Actieve Gezondheidszorg worden op dit moment in el kaar gezet. De financiering zou als vanouds door moeten gaan. Wie lid is van een kruisvereniging moet daar nu f 42,50 per jaar voor betalen. Dat blijft zo en 2,50 daarvan vloeit naar de stichting. De rest is voor de AWBZ, een ge subsidieerde overheidsrege ling waar het kruiswerk deel van uit maakt. „We kunnen door middel van de stichting in de dorpen nog heel veel werk doen. Wan neer de samenwerking met het centrale orgaan goed loopt, zal de fusie een juiste zaak zijn. Vanaf 1 januari 1989 gaan we van start. Tot die tijd zijn we nog druk bezig om alles goed op papier te krijgen en de juiste mensen te vinden. Die zijn uiteraard te vinden in de besturen van het kruiswerk zoals dat nu geor ganiseerd is. De mensen en vooral de patiënten zullen daarom van de herstructure ring niet direct veel merken. En dat hoort ook zo. Het con tact met de bevolking moet blijven zoals het is", aldus me vrouw Zoet, voorzitster van de plaatselijke activiteiten commissie. JULIA VAN BOHEMEN Oud papier In Oud Ade wordt zater dag wederom oud papiei opgehaald. Iedereen dit oud papier in huis heeft, wordt verzocht dit die da& aan te bieden. Muziek De When For Oil-Band uit Haarlem treedt zaterdaga vond op in muziekcafé Dt Voogd aan de Hoofdstraat in Sassenheim. De groef is geformeerd rond Gut Pleines en Jacques van Schie en speelt eigentijdst rock- en soulmuziek. Dt band begint om elf uur en de entree is vijf gulden. Zaïre veen is zaterdag zijn op dt braderie in Oude Wete ring. Behalve met de ver koop van „rommel" zal dt werkgroep starten met een „stenenactie". Doel: ieder een in de gelegenheid stel len 5, 10 of meerdere ste nen te bekostigen voor bouw van een slaapzaal voor de dove kinderen bij Zr. Reginald a in Zaire. In- lichtingen over de werk groep bij: mevr. I. Hogen- boom, telefoon 01713-4741. Benoeming M.J. Heemskerk, adjunct- directeur van het bedriji Heembouw b.v. in Roelo farendsveen is per 1 juli met de VUT gegaan. C.L van Berkel en P.J. Lam- mertink zijn de nieuwe adjunct-directeuren. Gaten in wegdek HAZERSWOUDE De flink regenbuien van de afgelopen d gen hebben gisteravond aan <j Rijndijk in Hazerswoude va overlast gezorgd. Doordat enke ft putten daar verstopt zitte stond een deel van de weg tijdlang onder water. Het h« niet tot echte ongelukken gelei In de Herman Gorterstraat een gat met een diepte van de tig centimeter ontstaan door hevige regen. Het gat ontston naast een put. Er is waarschij lijk door de regen zand wegg f spoeld. De gemeente is bezig h gat weer te dichten. OEGSTGEEST De res tauratie van de wipwater molen Oudenhof aan de Lelylaan is voltooid. Wet houder A.J.W.F.M. Kohl- beck en molenmaker N. Vavier hebben de molen gisteren officieel in ge bruik genomen. De werk zaamheden aan het uit 1783 daterende monument hebben drie maanden ge duurd. Deze poldermolen van het Rijnlands type had een belang rijke bemalingsfunctie in de voormalige polder Oudenhof. De wipwatermolens behoren tot de oudste maalwerktuigen van West-Europa. De molen draait thans nog op gezette tij den. Het is één van de monu menten die Oegstgeest rijk is. Evenals de andere monumen ten kwam de wipwatermolen voor op de urgentielijst van restauratiewerken. De molen verkeerde in een miserabele toestand, hoofdzakelijk ver oorzaakt door aantasting door houtworm. De molen is voor het grootste deel vervaardigd uit eikenhout. Van veraf leek het nog heel wat, maar van dichtbij kon men de aange richte verwoestingen door het houtwormleger goed zien. Door het Rijk en de Provincie toegezegde vergoedingen en na goedkeuring van het be schikbaar te stellen krediet door de gemeenteraad werd het licht op groen gezet om tot uitvoering van de restauratie over te gaan. Het aanvankelij ke bedrag voor de restauratie was geraamd op 112.000 gul den. Door tègenvallers tijdens de sloopwerkzaamheden, waarbij meer verborgen ge breken aan het licht kwamen werd het krediet met een be drag van 24.000 gulden over schreden. De Provincie heeft inmiddels toegezegd voor deze niet voorziene tegenvallers een extra subsidie beschikbaar Beeld van de restauratie van de te stellen. Uit het onderhouds- krediet werden onder andere de wiekzeilen, windijzer en herstel van het metsel- en voegwerk van de fundering bekostigd. Het werk is uitgevoerd door B.V. v/h fa. Jan de Gelder uit Arkel. De familie Vavier, die achter de naam van het bedrijf schuilgaat, is nog een echt mo lenmakersgezin. Vader en zoon zijn „oude rotten" in het vak en hebben al heel wat mo lenrestauraties op hun naam staan. In Nederland zijn in to taal 34 molenmakersbedrijven met gemiddeld 3 man perso neel en zij onderhouden geza menlijk 1000 kleine en grote molens. Het molenmakersvak is nog puur ambachtelijk. Met zeer lange steekbeitels, trekzagen, handboren wordt een stuk ei- molen. FOTO: PR ken van enkele honderden ki lo's bewerkt tot een corbeel, daklijst, achterbalk, vorsthout, achterhoekstijl, waterlijst, staartstuk of een kruibril. De opbouw van een molen wordt gevormd door een ondertoren en een bovenhuis met kap. Bij het losnemen van de zware onderdelen komt er veel stut- en stempelwerk aan te pas. De wieken hebben een vlucht van 15 meter. Bijna angstaan jagend is het om te zien hoe de op de wind gezette wieken (in het molenaarswerk heet dat kruien) met de bevestigde zei len als windvangers met grote snelheid de gehele molen doen schudden en het gekraak van de houten constructies is dui delijk hoorbaar. Door een fer me ruk aan een touw wordt de rem in werking gezet en ko men de wieken langzaam tot stilstand.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10