Terrein voor carpooling in verlengde Plesmanlaan Fraaie reiswekker STAD OMGEVING der wet Feest in tent op Arsenaalplein foidóc Sou/tWlt 4 Achterlicht Verbied gebruik tropisch hardhout in huizenbouw Maredorp/De Camp gered van de verkrotting Project De Leidse over emancipatie DINSDAG 12 JULI 1988 PAGINA 9 Wat een hoop mevrouwen", ep kantonrechter De Haan sterochtend uit toen zo'n ijftien dames en een enkele eer de zittingzaal binnen- :huifelden. „Bent u allemaal out geweest?". Het leverde em behalve gelach een en- ele vernietigende blik op. én van de aanwezige vrou- en pareerde de opmerking iet de constatering dat „het iet al die regen vandaag >ch niks werd met de was". en 42-jarige Leidenaar ond in het beklaagdenbank- omdat hij met een defect chterlicht op zijn scooter had ireden. Een ijverige agent ad hem daarop opmerkzaam imaakt en daar een prijs- aartje van vijf tientjes aan •hangen. „Ik bedankte hem riendelijk voor de waar- huwing. Ik beschouw dat ak als een belangrijke taak an de politie. Maar de straf ond ik wat overtrokken", ij achtte het vervolgens zijn ak („ik zit in het onder ijs") om de agent eens te iderhouden over de wer- ig van een achterlicht. In daarop volgende discussie ie volgens de verdachte wel in uur duurde legde hij de ;ent omstandig uit dat de le- ensduur van een lamp nu enmaal beperkt is. „Zo ook us die van het achterlicht an mijn scooter. Je heb de leten die je met een aai over bol of een flinke schop op unt lossen en defecten die ;er technische benade- ng behoeven". „Waarom ad u dan geen gereedschap n een reservelampje bij u. an had u de hele zaak direct unnen repareren", gaf de antonrechter hem in over- eging. Zover ging de vin- ingrijkheid van de Leide- aar echter niet Wel vroeg ij de rechter rekening te ouden met het feit dat hij ch als scooterrijder zeer be- ust is van het gevaar van inder licht rijden. „Wij £Wterbestuurders rijden 'is overdag altijd met ver- shting aan", waarmee hij wg eens extra aan wilde to ten dat het geen wonder was at het lichtje nu defect was. Ie officier van justitie meen- dat de hele zaak voor de erdachte van enorm educa- ef belang was geweest. „Ik enk dat u in de afgelopen )d nog nooit zoveel hebt na- edacht over een achter- cht". Desondanks vond zij at deze wijze les nog moest rorden verzwaard met een loete van 65 gulden. e Haan zei bovendien de andvastigheid van de agent ie zich na een uur discussie- n nog niet liet vermurwen waarderen. Hij veroordeel de onderwijzer tot vijftig ilden boete. 'er plekke had een stopbord over het oofd gezien in Katwijk en as daardoor in botsing ge- omen met een andere auto- aobilist. De 37-jarige Leidse af het direct toe. Ze was fout iweest en had niet goed op liet. Het verbaasde haar ihter hogelijk dat zij daar- oor enige tijd later een be- euring van 185 gulden in de rievenbus kreeg. „Je kunt ich alleen maar een bekeu- ng krijgen als die je ter lekke wordt aangeboden", roeg zij de kantonrechter in overtuiging dat er een fout smaakt was. Welnee", hielp hij haar ech- r snel uit de droom. „De enstdoende agent heeft uw erhaaltje opgeschreven, is et later op het bureau uit aan tikken en heeft toen ge- instateerd: Verrek, die me- rouw heeft het stopbord niet ezien. Dat is een strafbaar lit en daarom is het bij de [ficier van justitie terecht ikomen die u een bekeuring eeft gestuurd". Haar dat het zo'n hoge boete as had ik helemaal niet ver- 'acht", ging de vrouw ver- er. „En de tweede keer dat een accept-girokaart kreeg 'as het bedrag nog hoger". Waarom heeft u dan zo lang ewacht met betalen of waar- m hebt u niet even opgebeld m te vragen waarom u een loger bedrag moest betalen, loe langer u wacht, hoe leer geld u moet betalen. Als en zaak voorkomt, kost dat eld. De officier van justitie, griffier, de parketwachter, e bode en ikzelf moeten al- smaal betaald worden. Al- een op die manier krijgen fc'e de kosten eruit", 'it argument leek de ver achte heel redelijk. Zij ging an ook akkoord met een oete van 185 gulden die de echter haar oplegde. JEANNETTE SCHREUDER Alarmpistool in beslag genomen LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar is gister middag in de Hartensteeg aangehouden, omdat hij met een alarmpistool openlijk aan de gesp van zijn riem op straat liep. Een dergelijk alarmpistool genaamd Little Joe valt on der de vuurwapenwet omdat het als vuurwa pen geschikt te maken is. Het pistool is in be slag genomen. Katwijkers vernielen ruiten LEIDEN Drie Katwijkers van 17 en 18 jaar zijn gisteravond op heterdaad betrapt toen zij een aantal ruiten van de nieuwbouw van het Academisch ziekenhuis aan de Wassenaarse- weg vernielden. De drie zijn aangehouden. Winkeldieven in kraag gevat LEIDEN Vier mannen zijn gis termiddag op heterdaad betrapt toen zij trachtten achttien flessen sterke drank uit de slijterij van V&D in de Breestraat mee te ne men. Twee inwoners van Dor drecht van 30 en 31 jaar hielden een verkoopster aan de praat, ter wijl twee inwoners van Zwijn- drecht van 18 en 20 jaar in hun binnenzakken de flessen cognac en whisky meesmokkelden. In to taal hadden deze een waarde van 458 gulden. De bedrijfsrecherche wist de twee Dordtenaren direct aan te houden. De andere twee winkeldieven werden op enige af stand van de slijterij gepakt. Maatregel tegen pitbullterrier ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester en wethouders van Al phen hebben per brief een inwoner meege deeld dat hij verplicht is zijn pitbullterrier op de weg aan te lijnen en te muilkorven. Deze maatregel is genomen naar aanleiding van een voorval dat plaats had op 23 maart. De hond beet toen een kat dood, ondanks dat de hond aan de lijn werd uitgelaten. Toch bleek Auto beschoten LEIDEN Een auto die geparkeerd stond aan de Hogewoerd is in de nacht van zon dag op maandag met een vuurwapen be schoten. De 21-jarige eigenaar vond zijn auto gisterochtend met een kapotte voor ruit en schade aan het stuur en dashboard terug. Er lag een ko gel in de auto die af komstig is uit een vuurwapen. De tech nische recherche stelt een onderzoek in. Peters opent parkeergarage LEIDEN Wethouder J.A. Peters van ruimtelijke orde ning opent vrijdag 15 juli om 16.00 uur de nieuwe parkeergarage op het Ir. Driessenplein. De nieuwe voorziening maakt deel uit van een multifunctioneel centrum. Dit bestaat verder uit 2.500 vierkante meter winkels, 1.000 vierkante meter kantoren en een dansschool. In totaal biedt de parkeervoorziening ruimte aan driehonderd au to's. De kosten voor de bouw van het complex be droegen ongeveer tien mil joen gulden. LEIDEN Er komt mogelijk in 1993 een carpooling terrein bij de aansluiting van de in aanleg zijnde S4 (Kat wijk-Leiden) op rijks weg A44 (Amsterdam- Wassenaar), in het ver lengde van de Plesman laan. Het gaat om een terrein van ongeveer 100 plaatsen op de plaats van de huidige oprit naar Wassenaar. Die wordt in de toekomst via een lus verlegd naar de andere kant van de rijksweg. Het plan is geopperd door Rijkswaterstaat. Volgens W. Anemaat, hoofd van de Dienstkring 's Gravenhage- Noord, voorziet het terrein in een behoefte voor het au toverkeer dat uit de Bollen streek komt en richting Den Haag rijdt. Zodra een auto mobilist uit bijvoorbeeld Katwijk bij de nieuwe oprit naar rijksweg A44 is geko men, kan hij zijn auto op het terrein zetten en daar van daan met iemand anders meerijden. Zo'n terrein is ook al in gebruik bij de af slag Zoeterwoude van rijks weg A4 (Den Haag-Amster dam). „Er wordt goed ge bruik van gemaakt", aldus Anemaat. Hoe groot het terrein precies wordt is nog onbekend. Een omvang van zo'n 100 plaat sen is heel goed mogelijk, al dus Anemaat. Rijkswater staat wil er een „volledig uitgevoerd" terrein van ma ken. Anemaat: „Op dit mo ment zijn er op allerlei plaatsen stukken grond in gebruik die niet officieel zijn ingericht als terrein voor carpooling, zogenaamde overhoeken. Maar dit moet echt iets moois worden met een deugdelijke aansluiting op de rijksweg. Dat stimu leert het gebruik bovendien. Naar verwachting kan de aanleg van het terrein in 1992 of 1993 beginnen. De aanleg van de S4 is ruim een maand geleden begonnen. Het werk wordt in fases uit gevoerd, begonnen is bij Valkenburg. De weg is een aftakking van de provinciale weg tussen Katwijk en Was senaar. Hij loopt tussen de Katwijkse Molenwijk en het vliegveld van Valkenburg naar Leiden, waar hij aan sluit op rijksweg A44 en de Plesmanlaan. De oprit naar Wassenaar wordt verlegd naar de oostkant van de rijksweg. Verkeer komende uit de Bollenstreek moet dan linksaf slaan naar Wasse- LEIDEN In een grote feest tent op het Arsenaalplein langs de Witte Singel wordt donder dag, vrijdag, zaterdag en zondag de No Blanket No Sheet Party gehouden in het kader van de Leidse Lakenfeesten. Donder dagavond vanaf tien uur gaat het feest van start met een op treden van de groep Soul Train. Vrijdagmiddag is er een Franse receptie met een demonstratie van de jeu-de-boulesvereniging Heleboule 's Avonds is er een diner-chantant. Vanaf tien uur treden de groepen Eddy Vagan- za en Zero Zero op. Zaterdag middag om half twee treedt de band Comfort and Joy op en worden de Eerste Leidse Glib- berpaal-wedstrijden gehouden boven het water van de Witte Singel. Leids horecapersoneel balanceert dan op een met groe ne zeep ingesmeerde paal. 's A- vonds is er weer een diner- chantant, gevolgd door muziek van De Raspers en Fruta Bom- ba. Zowel donderdag-, vrijdag als zaterdagavond is er een disco LEIDSE J9 LAKENFEESTEN tot besluit. Zondagmiddag vanaf vijf uur wordt in de tent de fina le van het straatmuzikantencon cours De Gouden Pet gehouden. Skiërs met enkelvoudige en dubbele slato's, rapid-fire's en schroef salto's zijn zaterdagmid dag tussen een en vijf uur te zien op de Beestenmarkt. Ze ma ken onderdeel uit van de Coca Cola Ski Show, die met een hoge skischans naar Leiden komt. Ook wordt er een trampolinede monstratie gegeven. LEIDEN Het gebruik van tropisch hardhout in nieuw bouw- en verbouwingsprojecten moet zoveel mogelijk beperkt worden. Dat stelt het raadslid J. Laurier (Links Leiden) in een aantal schriftelijke vragen aan het college. Hij vraagt B en W bovendien te onderzoeken of er in de bouw voldoende betaalba re andere materialen beschik baar zijn om tropisch hardhout te vervangen. Indien dit zo is, vraagt hij het college over te gaan op het verbod van hard hout bij bouwprojecten in Lei den. Laurier gaat daarbij af op een initiatief in de gemeente Schiedam. Daar besloot men onlangs om bij de ontwikkeling van een nieuwe wijk zo ecolo gisch verantwoord mogelijk te bouwen. Behalve experimenten op het gebied van energiezuini ge woningen, is tropisch hard hout van de lijst van bouwma terialen geschrapt. Hardhout is voornamelijk afkomstig uit het Amazonegebied en Maleisië. Het gebruik op grote schaal in de geïndustrialiseerde landen is de oorzaak van ontbossing in die gebieden. Dit heeft weer consequenties voor het milieu en bedreigt het bestaan van grote delen van de bevolking daar. Laurier vindt nu dat dit initiatief ook in Leiden navol ging verdient. „Die bestemmingsplannen zijn onze redding geweest. Het was echt een dubbeltje op z'n kant hoor, want de wijk was ver heen. Vooral in de Camp stapelden de krotten zich op. Maar ook Maredorp was er slecht aan toe. Het gebied rond de Mirakelsteeg en de Jan Vossensteeg bijvoorbeeld was sterk verkrot. In de Jan Vossensteeg zaten nogal wat café's. De bezoekers scheur den 's nachts met hun auto's door de wijk en hielden de bewoners uit hun slaap. Die steeg was echt berucht. Mis schien gaat het nu een stuk beter omdat er meer mensen zijn komen wonen. Er zijn Leiden is vrijwel volge bouwd. Sinds de eerste bewoners zich rond 300 voor Christus op Leids grondgebied vestigden, heeft de stad zich lang zaam maar zeker uitge breid. Met name de laatste honderd jaar was de groei buiten de singels explosief. Met het uitdijen van de stad en het toenemen van het aantal inwoners, ontstonden ook de wij ken. De woonbuurten met hun eigen voorzie ningen als kerken, scholen en winkels. Elk met zijn typisch ei gen sfeer die wordt be paald door de aard en hoeveelheid bewoners en gebruikers, bebou wing, verkeer en groen. Meer dan vijftig leefge meenschappen telt Lei den op dit moment Uit wijken brengt die Leid se wijken in kaart en laat zien hoe de mensen er leven: aan rustige la nen waar je de vogels kunt horen fluiten, maar ook in straten met torenflats, waar plantsoentjes dreigen te worden bebouwd. een paar café's verdwenen. En natuurlijk is de wijk opge knapt: er zijn nieuwe huizen gebouwd, panden zijn gereno veerd. Ja, het is allemaal een stuk mooier geworden". Harry Schoch, voorzitter van wijkvereniging Maredorp/De Camp en al meer dan vijftien jaar op de bres voor het wel zijn van „zijn" buurt, noemt met gepaste trots de grondige aanpak van de Hekkensteeg, de nieuwbouw in De Camp en de nieuwe Boerhaavezalen. „We hebben ontzettend veel te danken aan een aantal ambtenaren. In deze wijk werd in 1975 de eerste pro jectgroep opgericht. Een werkgroep met ambtenaren, bewoners en winkeliers die zich boog over de toekomst van Maredorp/De Camp. De wijk liep in de zeventiger ja ren leeg. Er moesten plannen worden gemaakt om aan sub sidies te komen. De groep was het paradepaardje van Lei den, zonder die groep was de wijk beslist in elkaar gezakt. Die ambtenaren hebben zich het vuur uit de sloffen gelo pen voor ons. Met succes". Zijspoor Het succes had nog groter kunnen zijn, denkt Schoch, als die ambtenaren niet op een zijspoor waren gezet. „Ik denk dat ze voor andere amb tenaren tè veel betrokken wa ren bij de wijk en dat dat als bedreigend werd ervaren. De invloed van de werkgroep is nu veel kleiner en dat is jam mer, want er is nog wel wat te doen". Daarbij kan worden gedacht aan de Haarlemmerstraat. De winkeliers hebben met elkaar en de gemeente afgesproken dat de langste, autovrije win kelstraat van Nederland een grote opknapbeurt zal onder gaan. Tot grote tevredenheid van de bewoners, die echter nog twee wensen hebben: een toename van de bewoning van de ruimtes boven de win kels en het afschaffen van de rolluiken. „Er zijn de laatste jaren al steeds meer mensen boven de winkels komen wo nen, omdat de winkeliers in zien dat dat voor hun een be langrijk voordeel heeft. Hoe meer mensen in de buurt, hoe groter de sociale controle ten slotte. Maar de middenstan ders moeten daarvoor wel hun opslagruimte opofferen. Ik begrijp best dat je die be langen niet altijd tegelijk kunt dienen en dat niet alle winke liers voorrang geven aan een woonfunctie", zegt Schoch. „Maar het zou een positieve invloed hebben op de wijk". Ook bij de kwestie van de rol luiken is sprake van uiteenlo pende belangen: enerzijds de wens van de middenstanders om hun winkel te bescher men tegen inbraken, ander zijds de wens van bewoners en gemeente om de Haarlem merstraat minder sinister te maken door ze weg te halen. „Dan zijn we meteen van die graffiti verlost", verzucht Bep Diets, bestuurslid van de wijkvereniging en sinds 40 jaar bewoonster van de wijk. „Dat vind ik wel zo afschuwe lijk". Schoch: „Sommige win keliers hebben hun rolluik leuk laten bespuiten, maar meestal is het een zooitje. En het kwalijke is dat die jongens zelfs overdag gewoon hun gang gaan. Niemand die er wat aan doet". Er is nog meer troep waar de wijk graag vanaf wil, merkt Diets op. „Natuurlijk de hon- depoep, maar waar ik me ook aan erger is dat studenten hun vuilniszakken vrijdags al op straat zetten terwijl ze maandag pas worden opge haald. Je kunt wel raden wat Grassprieten De voornaamste steen des aanstoots betreft echter het Vrouwenkerkplein. Opge knapt voor meer dan een mil joen gulden bleef het een af grijselijk stukje binnenstad. Inmiddels is besloten dat het voor de helft wordt bebouwd met woningen. Het pand van de groenteboer op de hoek van de Haarlemmerstraat met de Vrouwenkerkkoorstraat wil de gemeente slopen om de aandacht van passanten op de winkelstraat te vestigen op het plein. Maar onderhande lingen met de eigenaar over aankoop van het pand verlo pen moeizaam. Als het Vrouwenkerkplein bebouwd is, wacht Maredorp- /De Camp geen ingrijpende veranderingen meer. De dichtbevolkte wijk met zijn vele stegen tussen de Rijn, Oude Rijn en Oude Vest heeft „geen last" van de inbrei- dingsplannen (het bouwen op groen) om de simpele reden dat er in de wijk hooguit een paar verdwaalde grassprieten vallen te bekennen. Dat was ruim zes eeuwen geleden wel anders. De noordgrens van de stad hield toen nog op bij de Oude Rijn. Dat was een be langrijke, maar onbeschermde levensader van de stad. Lei den annexeerde het overwe gend agrarische gebied „aan de overkant", dat bij Oegst- geest en Leiderdorp hoorde. De vestgracht (Oude Vest) werd de nieuwe noordgrens. Het gebied werd verkaveld, de reeds bestaande bebouwing uitgebreid. Sloten begrensden de kavels. Later werden het de stegen die het gebied ten westen en ten oosten van de Mare kenmerken. De Haar lemmerstraat, vroeger Heer- strate en Marendorpstraat ge heten, was de de hoofdstraat van het nieuwe stukje Leiden. De huidige Caeciliastraat heette destijds De Camp. In de volgende eeuwen ont wikkelde het gebied zich snel. Er kwamen kloosters rond De Camp, scheepswerven en brouwerijen langs de Rijn en de Mare. Het Elisabethgast- huis en het Caeciliaklooster fungeerden als verpleeghui zen van leprozen, krankzinni gen en pestlijders. Na de her vorming namen vrouwen van lichte zeden hun plaats in. De wijk kreeg een slechte reputa tie. In de twintigste eeuw is een nieuw verval van Mare dorp/De Camp uitgesloten. Nieuwbouw, renovatie en een bruisende Haarlemmerstraat hebben de toekomst van de wijk veilig gesteld. PIETER EVELEIN LEIDEN Scholengemeenschap De Leidse voor mavo, leao, lhno, ihno en Ito heeft een emancipatieproject afgesloten. Dit driejarige project is erop gericht rolpatronen voor jongens en meisjes bij de keuze van vakkenpakket en beroep te doorbre ken. Het project waarbinnen een lesmethode is ontwikkeld, werd op gezet door de Stichting Regionaal Orgaan voor het leerlingwe zen. Behalve de Leidse, werd het project ook op scholengemeen schappen in Alphen, Delft en Rijswijk gebruikt. De lessen wer den in de tweede, derde en vierde klas gegeven. De bedoeling is jongens en meisjes niet per se een traditionele beroeps- en vak kenpakketkeuze te laten maken, maar ook een eventuele keuze buiten het bekende rolpatroon te laten overwegen. Volgens De Leidse is dat in een aantal gevallen geslaagd. „Een beperkt aan tal leerlingen heeft de overstap wel gemaakt en dat is precies de bedoeling van onze scholengemeenschap, waar de opleidingen in technische en verzorgende beroepen beide bestaan". Levensgrote impressie Niet iedereen zal het er direct uithalen, maar dit is een impressie van het beroemde schilderij van de Antwerpse schilder Van Bree dat in de Lakenhal hangt. Burgemeester Van der Werft biedt daarop zijn arm aan aan de hongerende Leidse bevolking tijdens de Spaanse belegering. De kunstenaars Sjef Oltheten en Henny Hartevelt schilderen hun interpretatie aan weerszijden van het grote doek dat momenteel op het Vrouwenkerkplein hangt. Vrij dag zijn ze begonnen en zondag moet het kunststukje af zijn. Als het niet te hard gaat waaien zal dat wel lukken, zo verwacht Ol theten. „Regen is niet zo erg, maar als het te veel waait beweegt het doek te veel De twee studenten aan de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten hopen het doek na de Lakenfeesten te kunnen verkopen. Dat zal niet meevallen, zo beseft ook Oltheten, want niet iedereen heeft zo veel ruimte ter beschikking: „Maar misschien is het wat voor de Lakenhal". FOTO: WIM VAN NOORT Bridge Het Dienstencentri{m De Kooi organiseert een cursus bridge voor beginners, be stemd voor mensen vanaf 55 jaar. Bij voldoende belang stelling gaat de cursus op maandag 5 september van start. De cursus bestaat uit 15 lessen van twee uur. Aan melden bij mevrouw C. de Waal, Dienstencentrum De Kooi, Driftstraat 149, telefoon 071-221742. De kosten bedra gen 3,50 per maand. Droomfabriek (1) Art Center de Droomfabriek (Oude Singel 56) houdt de komende maanden een aan tal cursussen. Het gaat om workshops shiatsu (genezing door middel van handopleg ging), t'ai chi en aiki jo (be wegingskunsten) en een psy chotherapeutisch getinte cur sus. Nadere informatie is ver krijgbaar via telefoonnum mer 071-133883. Droomfabriek (2) In Art Center de Droomfa briek wordt op vrijdag 15 en zondag 17 juli een swinga vond gehouden met als disc- jockey Joury Perestrojka. Aanvang 21.30 uur. Headhunters De Haagse rock roll band The Headhunters treedt vrij dag op in het LVC-zoldercafé aan de Breestraat 66. Het op treden begint om half twaalf 's avonds. De entree be draagt een rijksdaalder. Expositie De Delftse kunstenares Wil- lemien van Ineveld exposeert haar pastels, olieverf- en acrylschilderijen tot en met donderdag 25 augustus in de praktijk van de Leidse ortho dontist P. de Bakker aan de Rijnsburgerweg 7. De prak tijk is dagelijks open van maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 tot 17.00 uur. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank d» reiswekker naar Naam: ll I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 1 £cidócQowuvnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9