PvdA'er Pronk leidt zitting Wereldraad over monetair systeem CcidócSomon 1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Nicaragua sluit Radio Catolica Blanke kerk Z-Afrika bezorgd over troepen in Angola CIO: problemen met gelijkheidsnorm in antidiscriminatiewet Vriendschapsevangelisatie voor toeristen in Zeeland weer Qeid&iQowianl DINSDAG 12 JULI 1988 PAGINJ Anglicaanse bisschoppen: boycot DETROIT De Episcopaalse (Anglicaanse) bisschoppen in de Verenigde Staten hebben een beroep gedaan op het Ameri kaans Congres alle oliemaatschappijen te boycotten die zaken met Zuidafrika doen. Door zo'n boycot zouden Shell, Mobil, Chevron, Texaco, BP en Total. Shell had een geweldige lobby campagne op touw gezet om te voorkomen dat alleen deze maatschappij door een boycot zou worden getroffen. Desmond Tutu, de Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, had telefo nisch laten weten dat hij met zijn strijd tegen de apartheid doorgaat hoewel hij steeds vaker met de dood wordt bedreigd, zo vertelde bisschop Shannon Malory van Monterey in Califor- nië, die als missionaris in Zuidafrika heeft gewerkt, de bis schoppenvergadering. Punks verstoren mis in Turijn TURIJN Een groepje punks heeft zondag een mis in de ka thedraal van Turijn verstoord. Daarbij deelden ze pamflettèn tegen de paus uit. De kerkgangers gingen echter de in het zwart geklede punks energiek te lijf, waarop dezen de aftocht moesten blazen. De politie, die snel ter plaatse was, wist in de buurt van de kathedraal nog vijf vermoedelijke daders te arresteren. Het voorval wordt in Turijn gezien als het begin van een campagne tegen het bezoek dat paus Johannes Paulus II begin september aan deze stad zal brengen. Wanneer de hoop ons verlaat, gaat zij ons graf delven. (Vervolg van de voorpagina) MANAGUA De Nica raguaanse autoriteiten hebben gisteren het radiostation van de ka tholieke kerk gesloten, omdat het zich schuldig zou maken aan „aanzet ting tot geweld, wanorde en gebrek aan respect voor de constitutionele regering". Bisschop Bismarck Carballo, de directeur van Radio Catoli ca, noemde de maatregel „on rechtvaardig en willekeurig". De sluiting van het radiosta tion, volgde op een grote de monstratie van de oppositie tegen de regering, zondag, die door de autoriteiten op ge welddadige wijze werd beëin digd. Er werden 42 arrestaties verricht. Het ministerie van binnenlandse zaken zei dat de sluiting van het radiostation te maken had met deze de monstratie. Het station is al eerder door de autoriteiten aangepakt. Tijdens de demon stratie en de gewelddadighe den werden door agenten in burgers films in beslag geno men van persfotografen. De regering zegt dat de onrust het werk is van Amerikaanse provocateurs en wordt geleid vanuit de Amerikaanse am bassade. Dit verklaart ook de uitwij zing van de Amerikaanse am bassadeur Melton. De sandi- nistische regering heeft de af gelopen dagen herhaaldelijk het ,door haar zogenoemde „lVJelton-plan" gelaakt. Hier mee zouden de Verenigde Staten verdeeldheid en chaos' in Nicaragua willen zaaien om nog voor het einde van de ambtstermijn van president Reagan in januari het sandi- nistische bewind uit het zadel te kunnen lichten. Volgens D'Escoto waren Amerikaanse diplomaten bij de betoging aanwezig en spoorden zij aan tot geweld. Nicaragua heeft de katholieke radiozender gesloten wegens het aanzetten tot geweld en wanorde. De directeur van de zender, mgr. Bismarck Car ballo, werd schriftelijk op de hoogte gesteld van het besluit. Volgens Carballo is het een vergeldingsmaatregel voor een herderlijk schrijven waarin de bisschoppen onge zouten kritiek hadden gele verd op de sandinistische re gering. Tussen januari 1986 en oktober 1987 mocht Radio Ca tolica eveneens niet uitzen den. Managua heeft behalve de ka tholieke radiozender ook de oppositiekrant La Prensa aan gepakt. La Prensa mag twee weken niet meer uitkomen wegens het aanzetten tot wa norde, aldus een verklaring van de regering. Zomerweken in Zwanenhof te Ambt Delden Midden in de landelijke rust van Twente en in een bosrij ke omgeving gelegen nabij het dorpje Zenderen ligt het bezinningshuis de Zwanen hof. In 1927 gebouwd door de paters Redemptoristen als re traitehuis doet het nog steeds dienst als een gastvrij tehuis voor bezinning en ontmoe ting. Naast dagen en weeken den van bezinning in de loop van het jaar organiseert de staf al jaren de zogenaamde Zomerweken (in de maanden juli/augustus). Het zijn va kantieweken die speciaal be stemd zijn voor oudere men sen die er graag uit willen maar opzien tegen georgani seerde reizen met bus e.a. De Zomerweken bestaan uit mo menten van bezinning (over wegingen en conferenties over het thema, dat dit jaar luidt: Gaandeweg en liturgi sche vieringen), maar ook ontspanning: een tweetal dagtochten met bestemmin gen die nog een verrassing blijven, vrij middagen om zelf iqts te ondernemen en gezellige middagen met zang, muziek en bingo. Ten behoe ve van mensen uit Den Haag ën omgeving worden er in de eerste helft van augustus een tweetal weken georganiseerd waarvoor de mensen per bus worden opgehaald vanaf Den Haag Centraal Station zodat ze gemakkelijk (zonder over stappen) rechtsstreeks naar de Zwanenhof worden ge bracht. Kosten van een ge heel verzorgde week 490,. Inlichtingen bij het secretari aat. Tel. 074 - 66.19.04. GENEVE Het PvdA- Tweede Kamerlid Jan Pronk, voormalig onder secretaris van de UNC TAD, is voorzitter van de hoorzitting over de ge volgen van het interna tionaal monetair systeem die de Wereldraad van Kerken van 21 tot 24 au gustus in West-Berlijn houdt. Aanleiding is de jaarvergadering van hek- Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank in september eveneens in West-Berlijn. De huidige economische we reldorde berust volgens de organisatoren van de hoorzit ting op een ongekende roof>- bouw op de natuurlijke hulp bronnen en op sociaal on rechtvaardige omstandighe den in de hele wereld. Daar in speelt het internationale monetaire systeem een sleu telrol. Het duidelijkste bewijs daarvan is de wereldwijde schuldencrisis, waardoor de bewoners van landen met grote buitenlandse schulden tot moderne slaven worden gemaakt en hun basisbehoef ten onbereikbaar worden. De meeste bewoners van de rijke landen hebben slechts vage voorstellingen van de verwoestende gevolgen die het internationale monetaire en financiële systeem heeft voor de economische en soci ale structuren alsmede voor mens en milieu in veel lan den. Dat geldt evenzeer voor de consequenties van dit be leid voor die mensen in de rijke landen die met schul den en toenemende armoede te kampen hebben. Deson danks geniet de financiële wereld bij bijna iedereen veel respect ondanks het feit dat zelfs in de rijke landen het aantal slachtoffers ervan zienderogen toneeemt. Ook binnen de kerken wordt nog steeds hoog tegen de .geldwe- reld' opgezien. Uitwerking Getuigen zullen deskundigen ondervragen over de uitwer king van het monetaire sy steem op de sociale en econo mische structuren van hun eigen land. Leidende perso nen uit de nationale en inter nationale financiële wereld, van universitaire instellingen en uit de politiek zullen hier aan meewerken. Ook komen ontwikkelingsdeskundigen aan het woord uit landen die het ergst door de schulden crisis zijn getroffen. Verder komen alternatieve modellen aan de orde. Tenslotte worden kerkelijke personen ondervraagd over bijbelse be grippen als het sabbatsjaar en gerechtigheid. Tot de getuigen en juryleden behoren David Bock, bij de Wereldbank verantwoorde lijk voor het schuldenvraag- stuk, Azezale S. Muhammed, directeur van het IMF, en Philip Potter, de vorige se cretaris-generaal van de We reldraad. Uit Nederland ko men aan het woord Greetje Witte-Rang (OSACI, Utrecht), Ron Rote (FON- DAT, Den Haag) en Douglas V. Brunson (EDCS, Amers foort). Jan Pronk De Argentijnse theoloog Miguez Bonino, twee van zeven presidenten van Wereldraad, Marga Bührig uit Zwitserland en Lois Wil- neraal dr. Arie Brouwer van de Amerikaanse Raad van Kerken en emeritus-hoogle raar dr. H.M. de Lange beho- i uit Canada, secretaris-gg- mité van aanbeveling. JOHANNESBURG Binnen de Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuidafrika is een discus sie ontstaan over de „min of meer permanente" aanwezigheid van Zuida- frikaanse troepen in An gola. Het probleem werd aangesneden door hoofd redacteur Fritz Gaum van ,Die Kerkbode', het officiële orgaan de blan ke NGK. Deze kerk met anderhalf mil joen leden wordt al jarenlang als een steunpilaar van de re gering in Pretoria beschouwd. De praeses van de NGK, prof. Johan Heyns, heeft, inmiddels in een dagbladinterview ge zegd dat het een „legitieme vraag" is die in ,Die Kerkbo de' aan de orde kwam. Tot nu toe heeft de NGK zich nooit direct tegen het beleid van de regering gekeerd. De uitzonderingstoestand, die in juni 1986 door de regering- Boha werd uitgeroepen, leid de wel tot een golf van protest van de andere kerken en ge loofsgemeenschappen in Zuid afrika, maar niet van de kant van de NGK. Liberale politici en anti-apart heidsorganisaties oefenen reeds lange tijd kritiek uit op de aanwezigheid v frikaanse troepen Dat in ,Die Kerkbode' hier over in het licht van „christe lijke principes" vragen worden gesteld, is volgens waarnemers in Pretoria een teken aan de wand voor de regering-Botha. DEN HAAG De chris telijke en joodse kerkge nootschappen houden hun twijfels over het ont werp Algemene wet gelij ke behandeling, hoewel dit in vergelijking met het voorontwerp uit 1981 een aantal verbeteringen bevat. De kerkgenootschappen heb ben echter bezwaar tegen de algemene gelijkheidsnorm die volgens het wetsontwerp voor de hele samenleving en voor alle samenlevingsvormen zou moeten gelden. Die norm wordt in feite verheven tot een grondrecht van een wat hogere status dan de andere grondrechten die in de grond wet en internationale verdra gen worden gegarandeerd. Dit schrijft het Interkerkelijk contact in overheidszaken (CIO) aan de Tweede Kamer commissie voor binnenlandse zaken in een reactie op het wetsontwerp. In het CIO wer ken de rooms-katholieke, bij na alle protestantse en de drie joodse kerkgenootschappen De wet zal volgens artikel 3 niet van toepassing zijn op de kerkgenootschappen en ande re levensbeschouwelijke orga nisaties en op het geestelijk ambt. Doordat er voor de ge lijkheidsnorm als uitgangs punt is gekozen, heeft het CIO vragen bij dit artikel. Dat wat zonder meer uit de vrij heid van godsdienst volgt, wordt hier eigenlijk als een uitzondering beschouwd. Wel iswaar vallen kerken niet on der de wet, maar zij zouden wel kunnen discrimineren en dat wordt dan door de wetge ver toegelaten, zo concludeert 'het CIO. Kerkgenootschappen mogen echter ten aanzien van be paalde zaken andere normen stellen dan de overheid voor de burgers doet. Volgens het CIO is er dan geen sprake van discriminatie omdat bin nen de kerken immers op grond van de vrijheid van godsdienst andere normen kunnen gelden. Het betreft hier een van de grondrechten die weliswaar hun grenzen kennen maar die door de staat niet als toegestane uitzonde ring kunnen en mogen worden beschouwd. beroepingen M.G. Walvaart, kandidaat te Em- men; te Eemnes-Bulten A.D. Goljert, kandidaat te 't Harde. Aangenomen naar Barendrecht G. Nagel te Ooaterhout (N-Br.); naar Weesp (toezegging) mevr. V.T. Thurkow-Wierenga te Huizen (deel- ?em. De Goede Herder) (part-time), oegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar A.E. van Eeden.t Gereformeerde Kerken Vrijge- Wetering te Haulerwijk, c 43, 8084 XB 't Harde, tel: 05255-2788; H. van Ginkel, Zwalu wensingel 21, 2964 CV Groot-Am- mers, tel: 01842-2191. Toegelaten tot de evangeliebedie ning M. HelJ, Spaarne 48, 3904 NJ Veenendaal, 08385-13991. Gereformeerde Kerken Beroepen te Nunspeet G.A. Ver steeg te Dedemsvaart; te Augusti- (voor de miss.dienst in Curltiba, Hallum.voor Ten Post l.c.m. Gar- Church). Bedankt voor Apeldoorn-Oost A. Wagenaar te Mussel; voor Benne- kom H.E. Sterk te Ulrum i.c.m. Lut- jegast; voor Leerdam D. Slagboom te Katwijk aan Zee; voor Nunspeet J. Jonkman te Enschede-West. Episcopaalse kerk in VS is tegen belemmeringen homoseksuele priesters DETROIT De Ep (Anglicaanse) bissch de Verenigde Staten hebben zich gekeerd tegen belemme rende maatregelingen voor homoseksuelen die priester willen worden. „Seksuele ori ëntatie" mag geen barrière zijn voor degenen die de wij ding willen ontvangen, aldus het besluit. Zij voegden hier echter aan toe dat dit besluit hiermee „nog geen automa tisch recht op de wijding" be tekent. Kasteel Den Burgh in Haamstede - hier nog in de steigers - is het vakantieoord voor kerkelij geïnteresseerde toeristen. FOTO: P HAAMSTEDE Kerkelijk geïnteresseerde toeristen ge ven deze week in Haamstede op het Zeeuwse Schouwen- Duiveland hun vakantie een extra dimensie. Een groot aantal vakantiegangers neemt daar deel aan een spe ciale evangelisatieweek. Deze wordt voor de eerste keer ge houden in het christelijke va kantie- en conferentiecen trum De Burght. Het Zeeuw se evenement heeft als motto „Good News 88' gekregen. Zo'n vijfhonderd mensen zijn er op afgekomen en woord voerder mevrouw Coppoolse weet daarom vrijwel zeker dat het evenement van de Good News-week ook vol gend jaar zal worden her haald. In de ochtenduren geven een aantal gerenommeerde evan gelisten een optreden, onder wie Anne van der Bijl, Floyd McClung van Jeugd met een Opdracht uit Amsterdam en de Westduitser Anton Schul- te van de beweging Neues Leben. Coppoolse: „De rode draad van „Good News 88' is hoe je, overal waar je komt, het christen-zijn kunt uitdragen en zo mensen als het ware de vriendschappelijke hand kunt toestekenZij spreekt in dit verband dan ook van „vriendschapsevangelisatie'. „Het gaat er,ook om toeristen tijdens hun vakantie op een goede manier met het geloof bezig te laten zijn; dat is denk ik een goede zaak', aldus me vrouw Coppoolse. Ze hoopt overigens dat bij een volgen de keer niet alleen de toerist zich naar De Burght zal laten lokken, maar dat ook de Zeeuwen zelf blijk zullen ge ven van hun belangstelling voor het programma. De presentatie van het eve nement ligt in handen van EO-presentator Jan van den Bosch. Deze treedt overigens niet op namens de Evangeli sche Omroep, maar op per soonlijke titel. De organisatoren in Haam stede hebben bij hun voorbe reidingen weinig of niets over het hoofd gezien, 's Mid dags is er bij voorbeeld een uurtje gelegenheid om met de evangelisten van gedachten te wisselen. Verder kunnen de kinderen kunnen gewoon mee naar De Burght. Ook vbor hen is een programma georganiseerd. Per bijeen komst is de entree tien gul den, een „dagarrangement', compleet met maaltijd kost 25 gulden. Een toerist daar is dus een week lang onder de pannen voor honderd gulden. Wanneer een gezin van drie of meer leden de hele „Good News 88'-week volgt, kost dit nooit meer dan driehonderd gulden. Snel achteruit? Anderhalve maand na de invoering van de niejj snelheidsregels op de wegen gaat de discussie over effec effectiviteit ervan onverminderd voort. Niet onbegrijpe want weinig beroert ons i tusse Nijer drijfs leid stoel, stoel' leers zich mere dan vrijheidsbeperking gespc het monster waarin wij bij uitstek onze vrijheid beleven frj tiekt 1OT de invoering van de nieuwe maximumsnelheden y nink besloten vanüit een combinatie van verkeerde argumen dat toch niemand zich aan de grens van honderd kilornli* hield; dat de motoren langzamerhand schoner werden zi een hogere snelheid het milieu niet extra zou belasten; da politie voortaan beter de naleving zou kunnen controle In elk geval was het resultaat een combinatie van m mumsnelheden waarin de automobilist zich in de maand redelijk leek te kunnen vinden. Hij wachtte in elk gevj en leek niet bereid de in het vooruitzicht gestelde forse b bij overtreding te riskeren. In de telling over de maand die deze week bekend wordt gemaakt zal dat schrikei ongetwijfeld enigszins zijn weggeëbd, zodat een reëler b ontstaat van het nieuwe weggedrag van de automobilist CDA-kamerlid Hennekam is geschrokken van de resuli van een recente snelheidscontrole bij Dordrecht. Hij is mening dat de overtredingen van de maximumsnelheid een deel te verklaren zijn uit het feit dat de automobilii logica ontgaat van de overgang van 120 naar 100 km/u die vooral in de Randstad voorkomt. Men zou evenwel gen verwachten dat de automobilist inziet dat de druktt de milieubelasting in het westen van het land een beperll maximumsnelheid vereisen, zoals bij de invoering ook di lijk is verklaard. Er valt dus weinig te zeggen voo: kams suggestie nu al een onderzoek te doen naar de kt van de snelheidsmaxima op verschillende wegen. Aan einde van het jaar zal de zaak immers opnieuw worden keken. WEL is bij velen de indruk ontstaan - we lopen hier vooruit op de publikatie van de nieuwe cijfers - dat het de snelheidsbeperking weer hard achteruit gaat. Autom listen die hun voertuig bewust intomen, ergeren zich aan weer toenemend aantal mede-weggebruikers die hen hoge snelheid passeren. Te weinig zichtbare controle kar toe leiden dat meer en meer automobilisten de neiging gen het maar weer te proberen en de controleurs té slim willen zijn: hardrijden om de sport en de spanning va controle, want niet harder rijden dan honderd is slaap wekkend, zo luidt hun verklaring. Alleen met intens controle houdt men het snelheidsmonster in- bedwang, zou nuttig zijn als ook gegevens over aantal en aard vai controles voor en na 1 mei openbaar zouden worden maakt. Veel bewolking DE BILT (KNMI) - Het weer blijft de komende dagen wis selvallig. Depressies trekken van de Oceaan naar de Noord zee. Bijbehorende wolkenge- bieden bereiken ons iand en van tijd tot tijd valt hieruit re gen. Een van deze depressie trekt morgen naar de Noord zee. Bewolking hiervan be reikt reeds in de nacht ons land en in de ochtend valt hieruit enige regen. Hoewel de regenhoeveelheden niet groot zijn, is er wel veel bewolking waardoor de zon vrijwel de hele dag verstek laat gaan. De •eratuur is normaal de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: Perioden met zon, maar ook enkele buien. Mid- dagtemperatuur omstreeks 21 graden. Britse Eilanden: Perioden met zon, maar vooral woensdag nóg buien. Middagtemperatuur rond 18 graden. Benelux: Af en toe zon, maar ook enkele buien. Middagtem peratuur van 22 graden woensdag dalend tot 19 graden donderdag. Frankrijk: In het noorden kans op een bui. Overigens zonnige perioden en middag- temperaturen uiteenlopend van 18 graden in het noord westen tot 29 graden in het zuiden en 31 graden aan de Middellandse Zee. Duitsland: Af en toe zon, maar ook kans op een bui, in het zuiden mogelijk met onweer. Middagtemperatuur van 21 graden in het noorden tot 24 graden in het zuiden. Spanje en Portugal: Zonnig, maar in noordwest-Spanje ook h enkele wolkenvelden. Mid temperatuur van 21 gradei het noordwesten tot 25 i graden elders. Landinwa in zuid-Spanje en zuid< Portugal tot 40 graden Alpengebied: Overwej zonnig, maar aan de kant mogelijk een onw Middagtemperatuur in len en het laagland aan de pennoordzijde omstreeks graden. Aan de zuidzijde streeks 30 graden. Italië, Joegoslavische Griekenland: Vrijwel, zonnig. Voornamelijk lani waarst in noord-Italië noord-Joegoslavië een lc onweersbui. Middagtemp turen meest tussen V graden. "LL.1 WEERRAPPORT Amsterdam Ibew. Eindhoven zw.bew. )RGEI Min Barcelona onbew Klagenfi Malaga regenbui Warschau l.bèw. Stort uw bijdrage op I postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding/Amsterdam Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam. Tel. 020 - 93 89 73 PM

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2