Geplaagde Fred Vos komt weer even in het beeld Omwegen „Er is erg veel vraag naar pensionplaatsen ïïïïiïil JOUR NAAL Veel activiteiten jeugd Sassenheim „ZO ZONDER ERG MOETEN ZICH STEEDS WONDEREN HEBBEN VOORGEDAAN" LEIDEN OMGEVING QeidóaQowiant DINSDAG 12 JULI 1988 PAGINA 11 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. ilnor Ti in Pirlcrs Het is alweer lang geleden dat ik Fred Vos voor 't laatst ont moette. Hij serveerde me toen achteloos, in z'n ongezellige bewoning, een koude kop kof fie en had 't over bombarde menten. Een enkele keer zie ik hem nog weieens lopen in de stad. Hij heeft dan voor niemand oog of, aandacht en schijnt enige spoed te betrach ten, alsof hij zich van het ene onderduikadres naar het an dere rept. Hij maakt nog steeds dezelfde slordige, on verzorgde indruk als destijds. Hij is nog altoos slecht gescho len. Z'n haren worden niet grijzer, hij verliest er ook geen, zo te zien, maar zijn streken heeft hij behouden. Deze Vos preekt onopgemerkt zijn passie, maar heeft me nu plotseling overvallen met een uitgebreide missive. Fred Vos is als een vliegende kraai die altijd wat heeft, maar hij is niet te vangen; dat gaat niet zo glad. De loze Vos gedraagt zich als een geheim agent: ongrijpbaar, glad en waakzaam. En nu dan die brief van hem. „Wilt u mij spreken, dan kunt u mij vin den in de Centr.Bibl. naast de Burcht. Ik ben daar vrijwel altijd om 11.00 uur aanwezig. U.kunt mijn naam laten om roepen bij de receptie, maar dan wel twee keer, zodat ik het duidelijk hoor. Opbellen doe ik nooit. Mocht u niet ko ttien opdagen dan zal ik u een Week later, indien mogelijk, laten opbellen. Bij mij thuis moet ik niemand aan de bel, deur of binnen. Ik doe nie mand open. Ik ben te moe, of ik slaap. Uitsluitend voor cor respondentie heb ik een spe ciaal adres". Men kan Fred Vos nu en dan zien, als een zeldzame nagenoeg geplukte Vogel, maar dat is dan ook al les. .«Enige goede kennissen van mij willen u wel vertellen dat zij mijn verhaal en schetsen in uw rubriek willen zien". Enkele weken na dit plotse linge contact gingen voorbij. De verbinding werd verbro ken. Ik zocht Fred niet op in de Bibl., bellen mocht ik niet en in een schriftelijke bena dering via het corresponden tieadres zag ik geen heil. Weer een brief van de Vos, met een verzoek om terugga ve van de mij ter beschikking gestelde gegevens rond zijn Portretschets („Kan me hier niets van herinneren") blau we balpen hoofddoek '69- '70. Portretschets zwarte balpen schoolmeisjeskop 1987. Portretschets paarse viltstift „Tineke Stafleu", '69. Fecit Vos. arbeid en zijn persoon. „De man die geregeld opbelde om dat hij het in de L.Crt. wilde zien is zweminstructeur en als zodanig verbonden aan een open zwembad. Hij kon u te lefonisch niet bereiken: u was óf in bespreking (dat is iets waarin ik nooit ben, T.P.), óf weg enz., en als u de zwemin structeur heeft willen bellen zult u soortgelijke ervaringen aan uw kant hebben opge daan", schreef Fred Vos in raadselen. Ik herinner mij nu opeens, dat Vos zelf besognes had in een overdekt zwembad waar hij instructeur in het duiken was. Fred dook en kwam, volgens een voorzich tige verwachting, toch weer boven. Fred Vos is van een iets oude re jaargang dan ik ben. Toen hij een jaar of 11 was woonde hij in Den Helder en maakte daar de tumultueuze meida gen van '40 en de ondergang van een oranje tijdperk mee. Zoals velen van de late vijfti gers van vandaag heeft hij aan de oorlog nog steeds een trauma overgehouden. En dat komt nooit meer goed. Hij speelde nog lang en gelukkig met soldaatjes, verdiepte zich in de loopgravenoorlog met versperringen en zandzakjes, maar ging ook met z'n naoor logse tijd mee en begon, als autoriteit, zowaar te publice ren in een gespecialiseerde reeks. Inderdaad. Fred Vos heeft ge lijk: „U heeft me in 1970 geïn terviewd over voornamelijk het onderwerp pantservoer tuigen (eenzaam tankschrij ver) en rond '74 heb ik ook nog eens in de L.C.gestaan (duikrecord), terwijl beide ke ren o.a. het onderwerp mode- en hoedenontwerpen werd aangesneden. Ik herinner me, dat u geen opvallend gezicht had en dat u ongeveer even lang was als ik, dus ca.1,87. Vermoedelijk heeft u ook meegemaakt dat u vlak na de oorlog nog als lang werd aan geduid. U heeft ongetwijfeld ook opgemerkt dat er nu jon ge meisjes zijn die even lang of langer zijn dan wij en knullen een kop groter, ter wijl inmiddels onze lengte als middelmatig wordt omschre ven; ik heb zelfs een PTT- identiteitsbewijs dat vermeldt dat ik klein van postuur ben". Die Fred Vos! Daar is ie weer. Ik leg zijn geval aan u, als le zer, voor. Het is vakantietijd, dus het kan effe wat lijden. Fred Vos als belijdende kom kommer. „Bij enige honder den, ja duizenden mensen ben ik als snelportretschetser be kend, bij weer anderen als stadsgezichtentekenaar, bij enige duizenden ook als ge specialiseerd illustrator. Als portrettekenaar maak ik snel- schetsen, snapshots in plusmi nus 60 seconden. Practische, tekentechnische, psychische (neurasthenische spanningen, verlegen- en mensenschuw heid) en fysieke (ik kan maar even staan) factoren maken dat ik het altijd ongevraagd doen moet en doe. Bovendien vind ik vragen onnodig. Bijna niemand heeft bezwaren. De enkeling die ze bij uitzonde ring wel heeft kan het zeg gen. En dat kan, naar ik meen, op een behoorlijke ma nier gebeuren". Fred Vos, de schichtige, de schuwe, gaat nog een stuk verder. „Om mijn mening te ondersteunen dat ik met de manier waarop ik te werk ga de mensenrechten niet schend, geef ik een serie voorbeelden. Ik breng dit vooral naar voren omdat som migen mijn werkwijze als een bedreiging van de Leidse sa menleving, beschouwen. In de t.v.film Gejaagd door de storm (niet door de wind), een serie die in '83 op de beeldbuis verscheen, zag je de tekenaar Figuurschets zwarte balpen jonge vrouw met tas, '87. ongevraagd portretten teke nen in de gelagkamer van een hotel. Als hij ophoudt, wordt hij aangesproken door een man die te kennen geeft dat hij graag wil dat zijn aanwe zigheid onopgemerkt blijft. Tekenaar maakt daarop het portret van hem onherken baar. Man bedankt en wendt zich tot een hoer. Hij geeft haar geld met de opdracht de tekenaar gratis een prettige (doch slapeloze) nacht te be zorgen. Een voorbeeld, dat al thans wat de waardering voor de portrettekenaar betreft, navolging verdient!" Vos vertelt me, en passant, dat hij die uitzending bij een kennis zag: „Zelf heb ik geen t.v. en geen radio, kranten lees ik bijna nooit. Dit om, als neurasthenicus, een overmaat aan niet te verwerken in drukken te voorkomen, èn er gernis: alles wat je krijgt op gedist moet je slikken, kritiek op dis.en bereiding kan je zei- den kwijt en dan in zo'n be perkte mate dat het eigenlijk geen zin heeft". Fred Vos en iets- verwijderde Maarten Biesheuvel kunnen elkaar in menig opzicht een hand ge- Slachtoffer Ook dit is Fred Vos. We worden allengs ergens op merkzaam op gemaakt. Vos is niet alleen gespecialiseerd in vliegtuigen en schepen. Hij is slachtoffer, van een bijna ver geten soort. Hij stond enige tijd brievelings in contact met de schrijver Simon Carmig- gelt en de tekenaar Bantzin- ger, maar Carmiggelt is over leden en Cees Bantzinger pleegde „een paar maanden geleden zelfmoord". „Ik heb ze niet verteld dat ik psy chisch ben gelyncht en er ernstig rekening mee houd eerdaags door een veemge richt ter dood te worden ver oordeeld. Dat neemt niet weg dat ik mijn tekénpraktijken nog steeds oirbaar vind". Bij nader inzien geef ik Fred Vos toch erg graag weer gast vrijheid in deze kolommen. Hij hoopt dat ik „bloedige ernst en scherts" kan doen af wisselen. Ook hem heeft de ruim 40 jaar achter ons lig gende oorlog geen goed ge daan. Vos heeft me nog meer geschreven wat niet allemaal ter zake doende is. Laat hem z'n gang maar gaan: „iemand uittekenen is niet bij de wet verboden". Het is een uitlaat voor een geplaagde man met talenten. „Ik teken overigens maar weinig. Als 80 tot 100 percent arbeidsongeschikte is het voor mij al moeilijk het normale leven bij te benen. Ik kom er dus haast niet meer aan toe. En dan lukt het al leen nog maar als ik me heel positief voel en „het" wil en als de omstandigheden mee werken in bijvoorbeeld die zin dat er iets gunstig belicht schets waardigs verschijnt". Maar laat Vos alsjeblieft ver der niets vertellen over een boek „Het blauwe leger, de politie in Nederland". Want dan gaat het weer behoorlijk mis. „Schrijft u er maar niet over", adviseerde Fred Vos; „om u niet in gevaar te bren gen is het gewenst daar niet nader op in te gaan". Fred Vos, een didact al dan niet auto, kan op alles commen taar geven. Hij zit niet voor niets telkendage rond 11 uur in de Openbare Bibl.naast de Burcht. Ter illustratie voeg ik een aantal rake schetsen van deze bijzondere Vos aan de tekst toe. „Zo zonder erg moeten zich steeds wonderen hebben voorgedaan", zou hij zeggen. DIERENTEHUIS POSTBRUG UITGEBREID OEGSTGEEST De toe komst van Dierentehuis Postbrug aan de Haarlem mertrekvaart 41 in Oegst- geest ziet er tamelijk zon nig uit. Als de gemeenten in het verzorgingsgebied van het asiel, Katwijk, Oegstgeest, Warmond, Voorhout en S.assenheim, meewerken kan na de bouwvakantie worden be gonnen met de nieuw bouw en de renovatie van het oude gedeelte. Dat zou dan betekenen dat nog voor het eind van 1988 er een dierentehuis staat dat voldoet aan de eisen des tijds. „En dat wordt dan hoog tijd, want het asiel voldoet niet meer aan de eisen van de inspectie. We mogen alleen nog door gaan op grond van het feit dat er iets beters aan komt", aldus mevrouw L. Slagter, bestuurslid van de afdeling Oegstgeest van de Nederlandse Vere niging tot Bescherming van Dieren. Het Dierentehuis Postbrug ligt wat verscholen in het landelij ke gebied rond de Haarlem mertrekvaart, dicht bij de grens van Oegstgeest met de gemeente Sassenheim. Vlakbij ligt de Voorhof polder, de voormalige zandwinput van Menten, waar een recreatiege bied. wordt aangelegd en er tussenin ligt de weg, die mo menteel drastisch wordt gere construeerd om een vrijlig- gend fietspad mogelijk te ma ken. Het asiel, met bijbeho rend woonhuis, is klein van omvang en dateert uit 1958. Smds die tijd is er nooit veel meer aan gedaan dan het hoogst noodzakelijke onder houd. „Er moet nodig iets aan gedaan worden", stelt de be heerder sinds enkele jaren, Corien Wentzel. „Er is te wei nig ruimte, met name voor de katten, die we soms met bosjes tegelijk binnenkrijgen. Een zieke kal in quarantaine hou den is niet mogelijk. Het pand heeft éénsteensmuurtjes, is niet geïsoleerd dus in de win ter niet warm te krijgen. Ver der zijn er voortdurend lekka ges". Erfenis De Dierenbescherming en de Stichting Dierentehuis Leiden en omstreken, waaronder ook het asiel aan de Leidse Besje laan valt, zijn het er al jaren over eens dat er iets moet ge beuren. „Over de renovatie wordt al geruime tijd gepraat. De mogelijkheid om te renove ren en uit te breiden kregen we echter pas als gevolg van een erfenis", vertelt mevrouw Slagter. De totale kosten van het project zijn begroot op 300.000 gulden. Door de erfe nis hoeft nu nog maar 175.000 gulden te worden opgebracht. „We hadden het liefst dat geld ineens bij wijze van subsidie van de betrokken gemeenten gekregen, maar we begrijpen wel dat dat geen haalbare kaart is. Daarom zijn we te vreden met de verhoging van de jaarlijkse gemeentelijke bij drage met 10 cent per inwo ner, gedurende de looptijd van de hypotheek die zal moeten worden afgesloten. De ge meente Oegstgeest zal dan ga rant moeten staan. Dat lijkt geen probleem, want burge meester Scheenstra van Oegst geest maakt zich steeds sterk voor het Dierentehuis". De verschillende gemeenten heb ben inmiddels al positief gere ageerd op de verhoging van hun bijdrage. Om de financiering rond te krijgen zal de Stichting Die rentehuis, die nu nog een sym bolisch bedrag aan huur be taalt aan de eigenaar, de Oegstgeester vereniging, straks meer huur gaan betalen voor een moderne dierenac- commodatie. Volgens de plan nen wordt het het huidige pand ingrijpend gerenoveerd en in zijn geheel bestemd voor de katten. Een beter presenta tie van de katten aan potentië le nieuwe eigenaars en qua rantaine van zieke dieren wordt dan ook mogelijk. Op de huidige uitlaatruimte voor de honden komt het nieuwe hon dengebouw te staan. Daar kunnen dan 12 asielhonden te recht in plaats van 8 nu, en verder komt er, gescheiden van het asielgedeelte, een pen sionruimte voor honden. „Daar bestaat erg veel behoef te aan. De mensen gaan vaker met vakantie. Ik word gek ge beld door mensen die hun hond willen stallen", vertelt Corien Wentzel. Het tijdelijk onderbrengen van de hond zal de eigenaar 12 tot 15 gulden per dag gaan kosten. „Dat is ook weer een bron van inkom sten voor het asiel", aldus me vrouw Slagter. Het wegvallen van de uitlaatruimte voor hon den wordt gecompenseerd door het feit dat zandwinner Menten bereid daarvoor een stuk aangrenzende grond aan het asiel te schenken. Wan neer die grond beschikbaar komt is echter nog niet geheel duidelijk. Kosten „Bij het bouwen en inrichten van een asiel komt heel wat kijken. Zo is er bij een renova tie het probleem van het tijde lijk elders onderbrengen van de dieren. Verder zijn er nog heel wat bijkomende kosten, zoals nieuwe vlonders en der gelijke. We zijn bezig geld daarvoor bijeen te garen. Dat gebeurt bijvoorbeeld door mid del van een oud papier-actie", aldus mevrouw Slagter. Het Corien Wentzel: „Vooral katten krijgen we hier soms met bos jes tegelijk binnen". FOTO: HENK VAN DEN ENDE Dierentehuis kan verder altijd vrijwilligers gebruiken. „Maar dan niet alleen om bijvoor beeld de katten te aaien, maar ook om stevig aan te pakken bij bijvoorbeeld het schoonma ken van de hokken. Dat moet ook gebeuren", aldus Corien Wentzel. Wie zijn papier voor de actie kwijt wil kan bellen, tel. 071- 174176 of 071-173870. Even tueel wordt het papier afge haald. Verder kan het werk van het asiel worden onder steund door een bijdrage op gi ronummer 566261 ten name van de Dierenbescherming Oegstgeest, onder vermelding van „Nieuw Dierentehuis Postbrug". FRANK BUURMAN p. van Duin Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, gaat de heer P. van Duin, magazijnbeheerder/receptio nist, per 1 augustus de Noorawijkse dienst ge meentewerken verlaten. Bij zijn afscheid wordt dohder- dag vanaf 16.00 uur in het dorpscentrum De Rank aan de Golfbaan een receptie ge houden. Avondzang (1) Het Christelijk mannenkoor Jubilate verleent medewer king aan de woensdagavond zang, morgen in de Oude Zeekerk in de Hoofdstraat in Noordwijk. Sander van Ma rion bespeelt het orgel. De avondzang begint om hédf negen, de toegang is gratis. Avondzang (2) Aan de Zomeravondzang, morgen in de Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk, wordt medewerking ver leend door het Evangelisatie koor onder leiding van Jan Boonekamp. Aanvang acht uur, de toegang is gratis. Jazz Frits Kaatee treedt donder dag samen met zijn kwartet op in het Beach Hotel aan de Koningin Wilhelmina Boule vard in Noordwijk. Hij speelt tussen vijf en acht uur en de entree is gratis. Kaatee speelt swing- en mainstream- jazz. Orgelconcert (1) Johan Akerboom geeft don derdagavond een concert op het Adema-orgel in de Agat- hakerk in Lisse. Akerboom is sinds 1982 de vaste bespe ler van het Lissese orgel. Hij speelt onder andere werken van Mozart, Brahms, Reger en Franck. Aanvang kwart over acht. Toegang kost zes gulden per persoon, houders van een CJP of pas 65 moeten vier gulden betalen. Orgelconcert (2) De organist Jaap Kroonen- burg uit Maassluis geeft don derdagavond een concert in de Grote Kerk in Noord- wijk-Binnen. Op het pro gramma staan werken van Jan Zwart, Joh. Seb. Bach, Albinoni, A. Guilmant en Feike Asma. Het concert be gint om kwart over acht. SASSENHEIM De 23e Jeugdrecreatie gaat dit jaar op komende donder dag van start. Er worden weer allerlei activiteiten gehouden voor jong en oud. Dit sportieve vakan tie-programma gaat van start met rolschaatswed- strijden. De wedstrijden starten om zeven uur op de Gouverneurlaan. Van maandag 18 tot en met vrij dag 22 juli wordt de wandelvier daagse gehouden. De start is bij de gymzaal aan de Parklaan. Er kunnen verschillende afstanden worden gelopen. Voor de tien kilometer kan tussen half zeven en zeven uur worden gestart, voor de vijf kilometer om zeven Jongens van 12 tot 16 jaar; 16 jaar en ouder en vrouwen van 16 en ouder kunnen op zaterdag 23 juli deelnemen aan spuitwed- strijden op de Oosthaven. In schrijven kan van half twee tot twee uur. Om twee uur begin nen de wedstrijden. Op dinsdag 26 juli worden 's ochtends vanaf tien uur in de vijver aan de Kagerdreef vis wedstrijden voor de allerklein sten gehouden. De wedstrijd voor de jeugd van 9 tot 15 jaar is aan de Ringvaart. Om half twee 's middags vertrekt een bus van af het Oosthavenplein. Voor wie zijn favoriete artiest wil nadoen bestaat de mogelijk heid om op zaterdag 30 juli mee te doen aan een Playback-festi val. Het festival wordt om twee uur gehouden op het plein voor de Dorpskerk. De playbackers worden in twee groepen ge deeld: een groep van jongens en meisjes tot 9 jaar en een groep tot 17 jaar. Van 15 tot 17 juli kan men zich inschrijven. Het in schrijfformulier moet worden ingeleverd bij: Ria Verhoef, An- toniuslaan 30. Op maandag 2 augustus gaat de 17e Wieler-Tour-Avond-Vier- daagse van start vanaf de gym zaal aan de" Parklaan. De start is om zeven uur. Er is een route uitgezet in en om Sassenheim van 25 kilometer. Een heuse kinderstad zal te zien zijn van maandag 8 tot en met vrijdag 2 augustus op het IJster- rein aan de Kagerdreef. Elke morgen worden er vanaf negen uur diverse spelletjes gehóuden zoals een zeepkistenrace. Voor de spelen kan men zich opgeven bij Campo Caravans, Tylinger- laan 74. Zaterdag 13 augustus is er de traditionele jeugdprestatie- en wedstrijdloop. De start en de finish zijn op het Sportpark aan de Menneweg. De jeugdloop (tot en met 13 jaar) over 2 kilometer start om half drie en Prestatie- en wedstrijdloop (13 t/m 17 jaar) over 4, 8 of 12 kilometer start om drie uur. Ook volwassenen en veteranen kunnen aan de loop deelnemen. Zij lopen een afstand van 4, 8 of 12 kilometer. De inschrijving is vanaf één uur bij het Sportpark. Als laatste activiteit van dit jaar is er de traditionele Dropping op I zaterdagavond 19 augustus. De start is om half tien vanaf de Oosthaven. Men kan zich aan melden bij bij W. van Ruiten, Geestbrug 40 en bij J. Krom; Al- kemadelaan 61.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11