icUc SouAO/nt Lakenf eesten trekken steeds meer toeristen Amateurs schilderen Leiden STAD OMGEVING lontrole nodig op lternatieve genezers ;j/VV-DIRECTEUR C. HUGENS: VENEMENT WIJD EN ZIJD BEKEND MAANDAG 11 JULI 1988 PAGINA 5 va A tgangster gewond N Een 21-jarige uit Rijnsburg is zater- Idag gewond geraakt op het Stationsplein aangereden door een vrouw stak samen andere voetgangster en zebrapad, volgens tuige op het moment dat "öetgangerslicht op rood Toen er verkeer aan keerde de andere v terug naar de midden- Ier, de Rijnsburgse be door te lopen. Een 29-ja- automobilist uit Leider kon haar niet meer ont rouw is met ringen aan knie en der naar het Academisch nhuis gebracht. Groente en fruit ontvreemd LEIDEN Een 46-jari- ge Leiderdorper trof za terdagmiddag de pallet met groente en fruit, die daags tevoren uit zijn koelcel in de groen teveiling was gestolen, aan op de markt in Lei den. De pallet stond in de vrachtwagen van een mede-groentehan delaar. De politie heeft niet ingegrepen, maar zal de van diefstal be tichte handelaar deze week horen. Leidenaar steekt eigen flatwoning in brand LEIDEN Een 39-jarige bewoner van een flat aan de Valkenhorst heeft in de nacht van zaterdag op zon dag zijn flatwoning in brand gestoken. De man was overspannen vanwege relatieproblemen. De brand bleef dankzij ingrij pen van de brandweer be perkt tot de woonkamer. De schade wordt geschat op 5.000 gulden. De Leide naar is aangehouden we gens opzettelijke brand stichting. Nieuwe CAO voor EWR op 1 oktober bekend LEIDEN De nieuwe arbeidsvoorwaarden voor de Energie- en Watervoorziening Rijnland gaan per 1 oktober in. Het is echter niet bekend of de nieuwe salarissen van het regionale nutsbedrijf per deze datum of met terugwerkende kracht worden betaald. Dit staat in een informatiebulletin van het College van Vertegenwoordigers (CVV), dat is sa mengesteld uit bestuurders van bedrijven die over leggen over de vorming van het EWR in Zuid-Hol land Noord. Vorige week werd duidelijk dat deze fusie door kan gaan, nu voldoende gemeenten hun steun aan de plannen verlenen. Een grote meerderheid van het personeel is ak koord gegaan met de arbeidsvoorwaarden die gel den bij de overgang van het personeel naar het nieuwe bedrijf. Op korte termijn ontvangen alle personeelsleden een boekje met de nit waarden en de bedrijfeigen regelingen. Verbreding Rijksstraatweg al in augustus van start WASSENAAR/LEIDEN Met de ver- breding van rijksweg 44 (Rijksstraatweg) tussen Den Haag en Wassenaar wordt in augustus begonnen. De weg wordt ver breed, zodat een middenberm kan worden aangelegd. In januari 1989 kan het werk klaar zijn. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit zaterdag bekend gemaakt. Vanaf 1 oktober zal ook het viaduct in de Landscheidings- weg vervangen worden. Dat viaduct is voor sommige vrachtauto's te laag met als gevolg dat die van de weg afmoeten. De verbreding van de weg en aanpassing van het viaduct kosten zo'n 10 miljoen gulden. De Rijksstraatweg staat bekend als zeer gevaarlijk. Enige tijd geleden kwamen bij een ongeval vijf personen om het leven. Vechtpartij op Blauwpoortsbrug LEIDEN Twee groepen jongeren zijn zaterdagnacht rond vier uur slaags ge raakt op de Blauwpoortsbrug tussen de Steenstraat en de Prinsessekade. Bij de vechtpartij raakte om onduidelijke rede nen ook nog de eigenaar van een bouvier betrokken. Drie Leidenaars van 23, 22 en 16 jaar dolven uiteindelijk het onderspit. De 23-jarige kreeg van een belager een slag met een ketting in zijn gezicht en liep hondebeten op. De 16-jarige kreeg van de hondebezitter een klap in het gezicht en liep eveneens hondebeten op. Volgens de politie is de toedracht van de vechtpartij onduidelijk. De eigenaar van de hond is bekend bij de politie en zal nog worden gehoord. De groep jongeren die slaags raakte met het drietal is onbekend geble- Auto-inbraken in Merenwijk LEIDEN De Merenwijk is zaterdag overspoeld door een golf van autoinbraken. Auto's aan de Sleedoorntuin, Forsitia- dal, Donsvlinder, Draadzegge, Violaduin en de Appelbes werden opengebroken. In vrij wel alle gevallen werd de ra- diocassettespeler meegenomen. Ook wagens aan de Kloksteeg, Pasteurstraat, Kalvermarkt, Haarlemmerweg en het Robert Kochplein en in de Sandersga- rage werden opengebroken. De dieven hadden het niet aL leen op radiocassettespelers voorzien, maar namen ook een camera en een dure zonnebril n. De h' i Vervolg van voorpagina) EI DEN Of het nu oor het stralende weer wam of de uitbreiding in de festiviteiten, het kt erop dat de Leidse akenfeesten steeds leer aan het doel beant- oorden waarvoor ze ■werk}er J3-1" werden jgezet. „Het is natuur- jk heel erg leuk en be- dingrijk dat er veel Lei- jmen >naars en mensen uit 1 st3ss regi0 naar de Laken- 09 esten trekken, maar rat mij vooral verheugt dat er steeds meer bin- ?n- en buitenlandse eristen op af komen. Uiteindelijk is het de be- ieling dat het een ootschalig toeristisch eids zomerevenement lame órdt. Het lijkt erop dat naai t langzamerhand wijd zijd bekend wordt", \dius C.Hugens, direc tedvan de VVV Leiden, Iteren. aan het in van de belangrijkste pu- are iekstrekkers bleken de he- ud roptervluchten boven de voo id te zijn. Voor vijftig gul- )thee :n ,per persoon konden be- rigstellenden vanaf het hoc- ■yveld Roomburg een toch- 'boven de stad maken. Zou oorspronkelijk tussen elf vijf uur plaatsvinden, ,oj.hor de enorme belangstel- g de helicopter nog langer door om alle limeld'ingen te kunnen ho ok Werfpop in het Van der Het straattheater op het Stadhuisplein trok veel bekijks Werfpark dat dit jaar geheel in het teken van de etnische muziek stond was een groot succes. Het fofkfestival op de Burchtheuvel trok vele lief hebbers die in de sfeervolle omgeving van de Burcht mu zikaal weer aan hun trekken kwamen. Geheel in navolging van de jaarmarkt in de Middeleeu wen was het Stadhuisplein weer het centrum van straat theater. Veel bekijks trok de Summer Procession die 's middags met veel „oerwoud- muziek", kleurige kostuums, dans en zang door de binnen stad trok. De theatergroep Tender trok de aandacht met haar Brui- denact. Een toneelstuk over een bruiloft die geheel en al in het honderd loopt. Opval lend daarbij was dat de spe lers van het stuk individueel of in groepjes hun rol speel den terwijl zij overal op de Lakenmarkt rondliepen. Uit eindelijk kwamen zij samen op het Stadhuisplein waar de finale van het stuk opge voerd werd. Een blaasorkest uit Olden- zaal gaf een grandioos con cert, dat sommige omstanders spontaan tot een dansje kreeg. Laken Net als voorgaande jaren was er weer één textielhandelaar die het authentieke degelijke laken verkocht. Dit onver- slijtbare textiel is nu verder nergens meer te krijgen. Vroeger werden daar onder meer de legeruniformen van femaakt en de bekleding yan oetsen. Dankzij het mooie weer had den vooral de eigenaars van terrasjes, eethuisjes en snack kraampjes niet te klagen. Overal rook het naar suiker spinnen, sateetjes, patat en andere hapjes. „Het is alleen jammer dat de mensen de TENTOONSTELLING IN HOOGLANDSE KERK Werfpop in het Van der Werfpark stond dit jaar geheel in het teken van de etnische muziek. Het popfestival was succes. verpakking zoals blikjes en patatbakjes overal maar neergooien. De hele stad ligt bezaaid met afval", verzucht te één van de hapjesverko- ^Talloze standwerkers die één van de rondes van het natio naal standwerkersconcours gisteren op de Leidse markt uitvochten, zorgden er af en toe voor dat er rond hun kra men geen doorkomen meer ntjen pN/DEN HAAG - fjgöle moeten komen op de held, en kwaliteit van hulp ordt geboden door alterna- genezers. Dit gezien' het - gebruik dat hiervan gemaakt en de kwetsbare van de patiënt. Dat staat jaarverslag 1987 van de bkundige Inspectie Zuid- nd. die klachten binnen onder meer de hoge behandeling bij som- alternatieve genezers. De itië stelt dat de huidige mogelijkheden skunst onbevoegd uit te jn en tot gevolg hebben, dat /effect van eventuele vervol ging klein is. De inspectie wil het komende jaar verder extra aandacht besteden aan het voor komen van epidemieën van in fectieziekten. Omdat in .delen van Zuid-Holland de vaccinatie graad onder de bevolking soms minder is dan zeventig procent, is de kans vergroot dat een in fectie-ziekte als mazelen, rode hond of' polio in deze gebieden tot een epidemie uitgroeit. De mazelen-epidemie die eind 1987 plaats vond baarde de inspectie daarom grote zorgen. Het ver slag wijst ook op het tekort aan verpleegkundigen en ziekenver zorgenden in de verpleeghuizen, waardoor ondeskundig perso neel moet worden aangetrok ken. Een knelpunt bij de zieken huizen is volgens het rapport de nijpende financiële situatie, waardoor hoger gekwalificeerd personeel zou moet worden vangen door lager gekwalifi- ceerden. Bij het ambulancever voer blijkt het problemen te kunnen leveren als de leiding van de centrale post bij de brandweer berust. Ook is er ver schil in kwaliteit van het ambu lance-personeel. In 1987 ontving de inspectie 280 klachten en meldingen. Het Medisch Tucht college behandelde zes klachten, die door de geneeskundige spectie waren ingediend. LEIDEN In de Hoog landse kerk zijn nog tot zondag de 53 inzendingen van deelnemers aan de Rembrandt Schilderwed strijd te zien. De tentoon stelling biedt een geva rieerd beeld waarbij voor al de figuratie de ooven- toon voert. Het feit dat al leen amateur-kunstenaars aan deze Rembrandt Schilderwedstrijd mee mogen doen, zal daar waarschijnlijk debet aan zijn. Een kenmerk van amateurschilders is over het algemeen dat zij de werkelijkheid zeer na tuurgetrouw willen weer geven. Toch kan zeker niet gezegd worden dat de tentoonstelling een amateuristisch beeld geeft. De wijze waarop met die wer kelijkheid is omgegaan heeft zeker niveau. Zo kan gezegd worden dat het werk „Zomer in de Burcht" van Gerard Ko- nings, dat van de jury van de Rembrandt Schilderwedstrijd de eerste prijs kreeg, door de geconcentreerde manier van werken en het subtiele kleur gebruik zeker de moeite wdard is. Ook de aquarel van de Breestraat van Alberto Biz- zoni, dat de tweede prijs won, is aantrekkelijk door de inge togen wijze van werken waar door de aquarel iets teers of vluchtigs heeft. Veel amateuristischer vind ik in dit kader het schilderij „De brief van Deetman" van P. Antens, die de derde prijs won. De figuren in het schil derij zijn nogal stijf en gede tailleerd neergezet en de schil- Volgende week is er opnieuw een Lakenmarkt in de Leidse binnenstad. Tussen elf en vijf uur zijn er dan behalve de vele nonderden kraampjes activiteiten zoals het Natio naal Concours voor Straat muzikanten om de Gouden Pet, de presentatie van res taurants Leiden Culinair op het Pieterskerkplein en op tredens van diverse artiesten. Slechts bij een koopman was gisteren het echte laken te koop. Bij deze handelaar kon men alleen voor de „gewone" lapjes terecht. F0T0'S: henk van den ende dertoets is ook vrij eentonig. Interessanter is naar mijn me ning het werk van de vierde prijswinnaar „De Meelfa briek" van J.W. Hengeveld. Hij weet door een fraai kleur gebruik en evenwichtige com positie een sprekend schilderij te maken. In het rijtje van prijswinnaars staat voor mij Ankie de Reus met haar „Im pressie Rapenburg" bovenaan. Ze kreeg van de jury echter de zesde prijs. Haar impressionis tische en haast abstracte weer gave van het spiegelende wa teroppervlak in het Rapen burg geeft heel duidelijk een sfeer weer, die ver boven het alledaagse uitstijgt. Bovendien is ook haar schildertoets boei end. Eveneens veel creatiever en speelser is het crhilderii Mor gen komt weer een nieuwe Zuid-Holland Post" van J.C. Lampe, dat de zevende en laatste prijs kreeg. Het onder werp, wat weggeworpen kran ten, is heel beeldend weerge geven. Verder is nog een aan tal andere schilderijen te noe men, die niet in de prijzen vie len, maar die zeker kwaliteit hebben. De linosnede van P. Zuurbier van de Hooglandse kerk staat bijvoorbeeld als een huis. In dit werk zijn door de maker duidelijk 'eigen inter pretaties gemaakt ten gunste van de beeldende kwaliteit. Zijn rond weergegeven lucht contrasteert heel fraai met de horizontale lijnen van het vrij wel alleen in essentie aange ven stadsgezicht. Een ander schilderij dat sterk miin aandacht trok is hot vork van F. Kappe. In dit acryl- schilderij wordt op fragmenta rische wijze een impressie van Leiden gegeven. Zo is de „sky line" van de stad in een groen polderlandschap te zien, is ha ring en wittebrood geschil derd, is de Korenbeurs, het stadhuis, spiegelingen in het water en een winkelstraat bii avond waarneembaar. Vooral de wat nevelige weergave van de Korenbeurs en het stad huis, de rake typering van een winkelstraat bij nacht, geven een sterk sfeerbeeld. Hoewel er misschien compositorisch wel iets op aan te merken is, wordt in dit schilderij wellicht op de meest persoonlijke en kunstzinnige wijze iets over de stad gezegd. En tenslotte zou ik nog de N-.oMuracht" van Wim Mcv- er willen noemen. Met deze „kopie" var. de Nachtwacht van Rembrandt lijkt namelijk meer aan de hand te zijrr. Ten eerste is het natuurlijk frap pant dat iemand een dergelijk schilderij instuurt naar een Rembrandt Schilderwedstrijd. Ten tweede bestaat het schil derij uit allemaal losse vellen. Alsof het hier tegeltjes of een puzzle betreft. Door dit tegel tjes-effect lijkt de draak gesto ken te worden met dit be roemde kunstwerk van Rem brandt van Rijn, maar wellicht ook met deze wedstrijd. Het schilderij, hoe kitcherig het ook mag lijken, zet aan tot denken, lokt discussie uit en is daarom wellicht het enige ech te pure kunstwerk van deze tentoonstelling. CVT.VTA VAN LEEUWEN „Zomer in de Burcht". Met dit werk won Gerard Konings de eerste prijs van de Rembrandt-Schilderwedstrijd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5