„Als ik bang word hou ik er meteen mee op" m - Gorbatsjov ontdooit Siberische kou Polen Slecht weer brengt operatie „Piper Alpha" in gedrang Kuwayt kiest bij wapen aankoop voor Sovjetunie 11 Teamster-voorzitter Presser overleden DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Vorstelijk BUITENLAND Ceidóc Soutuut MAANDAG 11 JULI 1988 PAGINA Britten: Airbus vloog correct LONDEN In een rapport van de Britse geheime dienst wordt zeer ern stige kritiek geleverd op de Ameri kaanse marine in verband met het neerhalen van een Iraanse Airbus, al dus de Sunday Times. Volgens het rap port bevond het toestel zich op een juis te koers, had het slechts drie minuten vertraging en was het toestel aan het stijgen en niet, zoals de Amerikanen beweerden, aan het dalen. Het rapport is gebaseerd op de radiocommunicatie, die Britse afluisterposten in de Golf op vingen, de twee uur voorafgaand aan de tragische ramp, die aan 290 mensen het leven kostte. Postuum eerherstel bolsjewiek Boecharin MOSKOU De communistische partij van de Sovjetunie heeft postuum eer herstel verleend aan Nikolaj Boecharin en Aleksej Rykov, twee vooraanstaande revolutionairen die in de jaren dertig onder het bewind van Josef Stalin wer den geëxecuteerd. Volgens persbureau Tass zijn de bolsjewieken Boecharin en Rykov, die in februari al gezuiverd werden van de aanklachten op grond waarvan zij ter dood werden veroor deeld, nu postuum weer in de partij op genomen. De rehabilitatie betekent dat hun denkbeelden niet langer taboe zijn. Boecharin, lange tijd de voornaamste theoreticus van de partij, kwam eind ja ren twintig met Stalin in conflict over de economische koers van het land. VN vormen groep voor het milieu OSLO De Verenigde Naties hebben een nieuwe groep opgericht ter be scherming van het milieu, die zich voornamelijk gaat bezighouden met de strijd tegen milieuvervuiling, gifaf- val, uitputting van natuurlijke hulp bronnen en de effecten van klimato logische veranderingen. De VN willen de prioriteiten gaan leggen op een ra dicale heroverweging van het bevol kingsbeleid, bescherming van de atmosfeer en van de oceanen. Behalve de dreiging van een kernoorlog be schouwen de VN de achteruitgang van het milieu als gevolg van armoe de een van de grootste wereldproble- EG wil gelijke BTW-tarieven BRUSSEL Als de grenscontroles in de Europese gemeenschap eind 1992 verdwij nen, mogen de BTW- en accijnsverschillen tussen de lidstaten niet groter zijn dan drie procent. Bij grotere verschillen blijven con troles noodzakelijk om concurrentieverval sing tegen te gaan. Dat staat in een advies van het Economisch en Sociaal Comité (ESC), een van de belangrijkste adviesorga nen van de EG. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur heeft voorgesteld in heel Europa nog maar twee BTW- tarieven toe te staan: een normaal tarief tussen de veertien en de twintig procent en een ver laagd tarief, voor eerste levensbehoeften, dat tussen vier en negen procent mag schommelen. LAKEWOOD Jackie Presser, de voorzitter van Amerika's grootste vakbond the International Bro therhood of Teamsters, Chauffers, Warehousemen and Helpers of America, kortweg the Teamsters is za terdagavond overleden aan de gevolgen van een her sentumor. De 61-jarige Presser werd in 1983 vak bondsvoorzitter nadat zijn voorganger was veroor deeld wegens fraude en omkoping. Maar ook hij bleek niet zuiver op de graat te zijn en werd al spoedig aan geklaagd wegens afpersing en verduistering. De ui terst machtige bond heeft de reputatie nauw verwe ven te zijn met allerlei mafiose bendes. Meerdere hoge bestuurders, onder wie oud-voorzitter Jimmy Hoffa werden veroordeeld. 'S WERELDS BEROEMDSTE BRANDWEERMAN „RED" ADAIR: HOUSTON Ook op 73- jarige leeftijd zit Paul „Red" Adair, het rossige haar grijzend aan de sla pen, nog altijd enigszins onrustig op zijn directie- fauteuil van Red Adair Company Inc. in Houston, met één oor voortdurend alert op de rinkelende te lefoons in zijn kantoor. Voor Adair's bedrijf ko men de opdrachten door gaans niet op afspraak. Adair heeft sinds hij in 1938 zijn eerste olielek bedwong meer dan 2.000 brandende olie- en gasbronnen gedoofd, maar hij geeft toe dat hij nog steeds niet alle technieken be heerst om de vele soorten on gelukken die er bij de olie winning kunnen gebeuren te bedwingen. „De dag dat ik er bang van word hou ik ermee op", zegt hij. „Dingen worden pas beangstigend als je er bang van wordt". De schade die oliemaatschap pijen lijden als brandende olie en gas met een enorme snel heid uit een zogenaanmde „blow-out" spuiten is moeilijk te ramen, maar ligt rond de 1.000 dollar per minuut. Adair stelt een dergelijk ongeluk, dat meestal dagen, maar soms ook weken en maanden kan duren, dan ook gelijk aan „het „uitschrijven van een blanco cheque„Hoe eerder je ze onder controle hebt, des te beter", meent hij. In een bedrijfstak waar één menselijke fout, één verkeer de beweging, of gewoon dom me pech een catastrofe kun nen veroorzaken, mag het op merkelijk heten dat Adair nog nooit een dodelijk onge val onder zijn ploeg heeft ge had. Adair wuift vragen naar de reden van zijn succes en beroemdheid echter weg. „Voor mij is het gewoon je werk doen, en er veel goede vrienden bij maken", zegt hij. „Het geeft je een lekker ge voel". Zijn werk heeft Adair toegang verschaft tot konin gen, koninginnen en sjeiks, en hij wordt behandeld als een soort filmster. Voor Adair was naar zijn zeggen echter de op- #windendste gebeurtenis dat John Waine hem speelde in de film „Hellfighters" uit 1968. Waine en hij zijn naar zijn zeggen „geweldige vrien den" geworden. Roekeloos De carrière van Adair begon in 1938, toen hij tegen een ka rig loon werkte in een olie veld bij Oklahoma in de Ame rikaanse staat Texas. Bij één van de boortorens begaf een veiligheidsklep het. en er on stond een enorm olielek. Ie dereen zette het op een lopen, maar Adair zette gewoon de klep weer op zijn plaats. Voor deze roekeloos geachte daad werd hij bijna ontslagen, maar hij had \vel de aandacht op zich gevestigd van Myron Kinley, het hoofd van de be strijdingsdienst van oliebran- den. Kinley nam Adair in dienst, en toen hij in 1959 met pensioen ging, richtte Adair zijn eigen bedrijf op. Drie jaar later doofde Adair één van de meest spectaculai re oliebranden, de „Sigarette naansteker van de Duivel", in een olieveld in de Sahara. De enorme vlammenzuil van deze blow-out werd zelfs door de Amerikaanse astronaut John Glenn vanuit zijn ruim teschip waargenomen. Andere opmerkelijke acties van Adair waren zijn assistentie bij het doven van een blow-out in de Paul „Red" Adair Noordzee in 1977, en de blow out op het olieplatform IX- TOC 1 in 1979 in de Golf van Mexico. Daarnaast heeft hij een groot aantal grote en kleine bran den geblust, die hem in alle oliewinningsgebieden van de wereld brachten, van de jun gle van Sumatra tot de woes- FOTO: AP tijn van Iran. Adair geeft toe dat het lawaai en het schud den van de boorplatforms bij een blow-out angstaanjagend zijn, maar de glimlach op ie ders gezicht als de brand be dwongen is, er geen gewon den zijn, en de ramp weer on der controle is, is volgens hem „de mooiste in de wereld". ABERDEEN De man nen van de Amerikaanse brandblusexpert Paul „Red" Adair zijn dit weekeinde tweemaal aan boord gegaan van het geëxplodeerde olieboor platform Piper Alpha. Maar als gevolg van de harde wind, de onstuimi ge zee, nieuwe explosies en hoog oplaaiende vlam men boekten zij nog wei nig succes bij hun pogin gen de brand op het plat form te blussen. Vanmorgen werden de men sen van Adair opnieuw op het nog steeds brandende plat form afgezet, terwijl elders bij de „Piper Alpha" nog drie slachtoffers geborgen werden. Vanaf het schip „Tharos" leidde Adair de verrichtingen van zijn ploeg. Volgeps een woordvoerder in Aberdeen zou in een later stadium wel licht de Nederlandse maat schappij Smit Tak bij de ope ratie betrokken worden. Het verwijderen van het puin is Adairs eerste prioriteit voor begonnen zal worden met het dienten van de drie tot vier bronnen waaruit gas en olie stroomt. Wanneer het we glekken is gestopt, zal begon nen worden met het blussen van het vuur. Pas daarna kan een begin worden gemaakt met de inspectie van het plat form en berging van de stof felijke resten in de beman- ningsverblijven die deels on der water liggen. De oorzaak van de catastrofe, waarbij 166 arbeiders om het leven kwamen, is nog steeds niet bekend. Maar een veilig heidsadviseur die tot 1985 voor Occidental Petroleum werkte, verklaarde dat de ramp waarschijnlijk te wijten is aan „nalatigheid". Tegen het Britse zondagsblad „The Observer" zei Jack Donaldson dat het platform bekend stond als het „gevaarlijkste in de Noordzee". Na een eerdere explosie in 1984 zou hij gead viseerd hebben bepaalde voorzieningen te treffen, het geen uit winstbejag niet zou zijn gebeurd. Onbevestigd bleven zondag berichten in Schotse kranten, als zouden sommige arbeiders op de Piper Alpha reeds 24 uur voor de eerste explosies in telefoongesprekken met fa milieleden hadden gesproken over weglekkend gas. Een las ser zou tegen zijn vriendin ge zegd hebben dat hij het te ge vaarlijk vond om zijn werk te doen. Vier landen OPEC willen spoedoverleg WENEN/KUWAYT Vier landen van de OPEC (Organisatie van Olie Ex porterende Landen) heb ben aangedrongen pp spoedoverleg van de mi nisters van olie van de dertien aangesloten lan den. Het Kuwaytse persbureau Kuna meldde het afgelopen weekeinde dat een niet nader genoemde bron bij het OPEC- secretariaat in Wenen heeft gezegd dat Iran, Libye, Alge rije en Venezuela voorstanders zijn van een buitengewone bij eenkomst om de daling van de olieprijzen te bespreken. De Indonesische minister van olie, Ginandjar Kartasasmita, heeft in een brief aan OPEC- voorzitter Rilwanu Lukman gewag gemaakt van „een op komende crisis op de wereldo- liemarkt". De olieprijzen, die direct na de ramp met het booreiland in de Noordzee sterk stegen, zijn intussen om laag gegaan. Deskundigen zien daarin een bevestiging dat er weinig veranderd is op de we- reldoliemarkt en dat overpro- duktie en een te kleine vraag nog steeds bestaan. Massabetoging in Armenië MOSKOU Ongeveer drie tot vierhonderdduizend men sen kwamen gisteravond bij een in het centrum van Jere van, de hoofdstad van de Sov jet-republiek Armenië. De de monstranten leken het niet eens over de vraag of de sta king van afgelopen week moest worden voortgezet. Die staking was uitgeroepen als protest tegen het besluit van de Communistische Partij om de status van de Armeense en clave Nagarno-Karabach in Azerbajdzjan ongewijzigd te laten. Eerder dit weekeinde betrokken Sovjettroepen weer stellingen op diverse plaatsen in Jerevan. DEN HAAG Michail Gorbatsjov, die vandaag tijdens de eerste dag van zijn bezoek het Pools par lement heeft toegespro ken, is de eerste partijlei der uit Moskou die zich erop kan beroemen echt welkom te zijn in Polen. De perestrojka en de glasnost waarmee Gorbatsjov het ver starde systeem in zijn land weer in beweging probeert te% krijgen, hebben hem ook in Polen zeer populair gemaakt. Gorbatsjovs aanzien is waar schijnlijk alleen nog maar ge stegen na de bijzondere partij- conferentie in Moskou, waar hij de steun van de partij kreeg voor verregaande her vormingen. Ook de Poolse leiders, gene raal Jaruzelski voorop, zijn ui terst ingenomen met het ver loop van de stormachtige de batten op de partijconferentie. Het nieuwe beleid in de Sov jetunie geeft immers ook Jaru zelski, die zich jarenlang op Steun VS aan Solidariteit WASHINGTON De regering van de Verenigde Staten helpt Poolse emigranten bij het smokkelen van communicatieappara tuur en lectuur die bestemd zijn voor het verboden Poolse vak verbond Solidariteit. Volgens de New York Times betreft de smokkelwaar onder meer drukpersen, radioapparatuur en vide- ocassetes. Ook zouden duizenden boeken en artikelen waarin kritiek wordt geuit op het communistische systeem in Polen en op de Poolse leider Jaruzelski, tot de gesmokkelde goederen be horen. In totaal bedraagt de Amerikaanse steun vijf miljoen dol lar over de afgelopen drie jaar. zijn vingers gekeken voelde door Moskou, veel meer speel ruimte. Het is nog maar de vraag of Jaruzelski zelf profijt zal trekken van de zegetocht die Gorbatsjov door het land gaat maken. Het Poolse pu bliek staat veel kritischer te genover zijn hervormingen dan tegenover Gorbatsjov. Overigens werden dit weekin- de acht dissidenten opgepakt, om te voorkomen dat zij met Gorbatsjov zouden spreken. De Polen zien tijdens dit be zoek vooral uit naar een ver wijzing door Gorbatsjov naar het drama in Katyn. In de bos sen van Katyn werden in de oorlog 4250 Poolse officieren en onderofficieren geëxecu teerd. De Sovjetunie heeft al tijd volgehouden dat de Duit sers die het massagraf in 1943 in de bossen bij Smolensk ont dekten, verantwoordelijk wa ren voor de moordpartij. His torici ziin er echter van over tuigd dat het bloedbad het werk was van het Rode Leger. Van een groep van tiendui zend ander officieren is nooit meer iets vernomen. De afge lopen tijd gaan in Polen steeds meer stemmen op van mensen die vinden dat het tijd wordt dat de Sovjetunie haar schuld erkent. Vliegende eend Dat eenden kunnen vlie gen is alge meen be kend, maar in Parijs ke ken omstan ders gisteren toch wel vreemd op hun neus toen deze 2 CV het lucht ruim koos. De „eend" van de Fransman Claude Le- cerf was één van de deel nemers aan een vlieghow voor bizarre toestellen in de Franse hoofdstad. FOTO: AP Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer 111) Stuurman - nu kapitein - Lambert Claeszoon, weet niet wat hem overkomt. Bevelhebber een schipl Zijn zoetste droom is In vervulling gegaanl En dat. terwijl Peer de Schuymer hem nog geen uur geleden van de tre had doen tuimelen.... Maar Peer de Schuymer is goed gemutst an, terug op de „Argonaut" beveelt hij de trompetter het signaal te blazen, dat de bemanning voor de grote mast moet verzamelen. En dan, met luide stem doet Peer de Schuymer mededeling van zijn besluit: Lambert Claes zoon wordt kapitein op het tweede kaperschip. De grote gebeur tenis moet ook in intieme kring worden gevierd en terwijl de bot telier de bemanning op een extra-oorlam vergast, klokt in de ka- pitelnskajuit de wijn in de glazen en probeert de chirurgijn een lofrede af te steken op de kwaliteiten van Peer de Schuymer en zijn voortreffelijke vice-admioraal. Erg best gaat het hem niet af, want hij struikelt nogal eens over zijn woorden Die avond, wanneer een volle maan de golven van de oceaan zilver kleurt, varen, op korte afstand van elkaar, twee kaperschepen verder, nieuwe avonturen tegemoet KUWAYT Voor de tweede maal is dit week einde een order aan de neus van de Amerikaanse wapenindustrie voorbij gegaan. Kuwayt tekende zaterdag een akkoord met de Sovjetunie, twee dagen nadat de Senaat in Was hington had gestemd te gen de leverantie van Amerikaanse raketten aan het Golfstaatje. Eerder be stelde Saudiarabië in Groot-Brittannië voor ruim twintig miljard gul den aan wapentuig. Het Kuwaytse persbureau KUNA meldde gisteren dat het land ervoor kiest wapens uit verschillende landen te ko pen „afgaand op de kwaliteit en geschiktheid Volgens di plomaten geeft het land hier mee een duidelijk signaal naar Washington dat het zich tot andere Tanden zal wenden als het Congres de levering van gevechtsvliegtuigen en raket ten blijft afwijzen. Welke wa pens in de Sovjetunie precies zijn besteld, werd overigens niet bekend gemaakt. Verschillende Israëlische lei ders hebben gisteren veront waardigd en verontrust gerea geerd op de Britse wapenleve rantie aan Saudiarabië. Vol gens Britse mededelingen gaat het om de levering van 50 tot 60 Hawk-opleidingsvliegtui- gen, zes mijnenvegers voor ge bruik in de Perzische Golf. 90 helikopters en wapensystemen waarover men geen nadere mededelingen wilde doen. De Israëlische minister van defensie Yitzhak Rabin noem de de wapenverkoop een „es calatie van de wapenwedloop" van de Arabische landen, die volgens hem een uitvloeisel is van de Golfoorlog. Israël maakt zich evenzeer bezorgd over het feit dat Syrië onlangs is voorzien van lange-afstands- raketten, en over de zenuw gassen. De Amerikaanse Senaat stem de tegen de leverantie van Maverick lucht-grondraketten aan Kuwayt, met het oog op een mogelijk bedreiging voor Israël. Ook onderhandelingen met Saudiarabië werden door Senaat gebombardeerd. aan| De •en a door autorr kon l nhuis /V door Bert van Velzen binger Wat we koningin Beatrix voeder n haar vijftigste veijaardag cadeau hebben gegeven ben al weer vergeten. Het was ii ieder geval iets cultureels er het werd haar wat nonchalai aangereikt door de premier, die klaarblijkelijk een zuinig I indruk wilde handhaven. De tijd van waarachtig vorstelijl i. V geschenken kreeg de Agr Khan niet jaarlijks zijn gewicht in goud? is voort Een van de laatste extravagante koninklijke geschenken was het poppenhuis, dat in het begin van de twintiger jaren aan d grootmoeder van koningin Elizabeth, Queen Mary, wen i gegeven. Het is een paleis m i veertig kamers, dat op een schaal van 1 op 12 is opgetrokken door Sir Edwin Lutyens, een vermaard Brits architect. De bouwmeester koos dezelfde schaal die Jonathan Swift had uitgekozen voor Lilliput in Gullivers Reizen: een struise man in dat wondere land stond 15 centimeter hoog en het wekt dan ook geen verbazing dat ze zich in de handpalm van Gulliver Wein gelukkig voelden. Aan de totstandkoming van het poppenhuis van koningin Mary hebben zo'n 1500 mensen gedurende een periode van twee jaar ge werk Als je er bij een bezoek aan Windsor Castle voorbijsloft It rvc BID! >or 1 wam in d kt e iker eer oord er jc >gez< k h< heb je niet onmiddellijk in o ngri naa re* este at n dat ?n- eris! oots eids t zij gaten dat hier een monumen »i van glorieuze dwaasheid stai De bibliotheek bevat 600 op schaal uitgegeven boeken, waaronder werken van Shakespeare, een speciaal va die gelegenheid geschreven Sherlock Holmes-avontuur door James Conan Doyle, et jjejn parabel over corruptie in he politieke leven door Hilaire Belloc en een spannend verhaal „Spoken in het Poppenhuis" door M.R. Jamt ordt Typerend voor de zucht naa t la authenticiteit is de aanwezigheid in de keuken van miniatuurpotjes marmelade van de vermaard^ V firma Frank Cooper te Oxford. In de kelders staan minivaatjes Bass ale voor het in va personeel en flesjes kostbare bourgogne met een inhoud van nog geen 6 centiliter vi hoog bezoek. In de bibliothet n pe ontbreekt een bijdrage van George Bernard Shaw. Hij wees een uitnodiging om een miniboekje te schrijven af, volgens prinses Marie Louist een nicht van de koning, „o( or tamelijk grove wijze". Er zitten twee liften in het elegante huis en de muren zij rime behangen met talloze schilderijen. Er is elektrisch licht en stromend water. De minitoiletten kunnen wordei doorgespoeld. We vernemen van Mary Stewart- Wilson, d het poppenpaleis heeft geïnventariseerd, dat een oorring van koningin Mary verstrikt raakte in de baard van een loodgieter, toen dezi haar liet zien hoe zo'n vorstelijk pleetje moest worden doorgetrokken. Ook uit de acht zilveren kraantje in de koninklijke badkamer komt stromend water. De lakentjes op de bedden fn he miniatuurpaleis werden van e monogrammen voorzien dooiorc een begaafd borduurster uit Ulster, die daar 1800 uur aaiJ* heeft zitten priegelen. In de grote ontvangstsalon van hetj poppenpaleis staat een vleug die eventueel met lucifershoutjes kan worden bespeeld. Door 25 componiste ov€ zijn speciale muziekwerken va voor deze vleugel getoonzet gen van een postzegel een postzegelverzameling opgeborgen en op het bed in de koninginneslaapkamer lig een sprei waarin talloze, met het blote oog nauwelijks waarneembare pareltjes zijn geweven. Er staan zeven klokken en twee barometers in het huis, die nog steeds dl juiste tijd en de luchtdruk aangeven. Het bouwen van een vergelijkbaar meesterwerk zou vandaag de dag honderden miljoenen guldens vergen, maar als je eenmaal echt van plan bent een vorstelijk geschenk van allure aan te slepen, dan kijl 0 je niet op een grijpstuiver. D tandenborstels en de nagelschuiers in de skur hebben haartjes die geoogst zijn uit de schelp van het a van de geit. Nergens ter wereld is beter haar te vindt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4