Perfecte, maar peperdure rookmelder bij bosbranden ^binnenland Windhoos vernielt oen Door bevrijders gestolen antieke bekers terecht Blinden boos over btw op hulpmiddelen VD voelt niets voor nieuwe discussie over rijsnelheden Bukman weer naar Suriname Siemens levert eerste 4-megabitchip CckbeSouatmi MAANDAG 11 JULI 1988 PAGINA 3 Anonieme brief ■Mmoord Karaman andc AMSTERDAM - De Amsterdam politie is be gonnen met het natrekken van informatie die staat vermeld in een anonieme brief aan de Turkse arbeidersorganisatie HTIB over de moord op Nihat Karaman. Karaman was mede oprichter en voorzitter van de HTIB. In de de be brief zou staan dat politieke motieven wel de- jlijk ten grondslag liggen aan de moord op [araman. iets wat de HTIB en andere organi- Jsaties van buitenlanders in Nederland telkens *^el met nadruk naar voren hebben gebracht. „Wij bes| kunnen nog niets zeggen over de waarde van grot rfe informatie die in de brief wordt verschaft, lit maar we hebben er wel met belangstelling ken- genomen en zullen alles nauwkeurig natrekken", was het enige dat de politiewoord voerder over de anonieme brief kwijt wil. plu iU *ar Grote bollenoogst Honderden kisten met bloembollen staan klaar voor transport. Het mooie weer van vorige week zorg de ervoor dat de bollen massaal ge rooid konden worden. foto: anp Nijpels: meer controle op industrieel afval DEN HAAG Minister Nijpels (Milieubeheer) vindt dat bedrijven pas nieuwe produkten mogen gaan maken als zij bij het rijk een „af valpreventieplan" hebben inge diend. In dat plan moet staan wel ke soorten afval bij het vervaardi- fen van het nieuwe produkt over- lijven en op welke manier dat af val zal worden verwerkt. Nijpels kondigde dit gisteren aan via de Vara-televisie. Nog deze zomer wil hij een wetsontwerp bij de Tweede Kamer indienen waarin deze ex tra controle op industrieel afval is geregeld. Pas als een afvalpreven tieplan van een bedrijf door het rijk is goedgekeurd, krijgt het be drijf een produktievergunning. Ambtenaar krijgt andere baan na uitlatingen over Greenpeace DEN HAAG - Het verkeer en waterstaat heeft één van zijn topambtenaren bij de directie Noordzee van rijkswaterstaat, J.H. van den Broek, overgeplaatst vanwe ge zijn aantijgingen aan het adres van de milieu-organisatie Greenpeace. Ondermeer in onze krant van j.l. za terdag had Van den Broek gezegd dat Greenpeace twee miljoen gulden van de oliemaatschappij Shell had gekre gen. In ruil daarvoor zou Greenpeace boorplatforms van Shell met rust la ten bij haar acties op de Noordzee. Greenpeace en Shell ontkenden dit. Van aen Broek wordt nu intern overgeplaatst. Waar hij naar toe gaat is nog niet bekend. De directeur van de directie Noordzee heeft in een brief aan Greenpeace zijn excuses aangeboden en de overplaatsing aan gekondigd. Van den Broek is overigens zelf nog niet op de hoogte van zijn overplaat sing, aldus de woordvoerder van Verkeer en Waterstaat. Hij is op dit moment met vakantie. „Als hij op zijn vakantie-adres een ochtendblad koopt zal hij het wel zien", aldus de woordvoerder. Vermoedelijk heeft hij niet overzien wat hij allemaal te weeg zou brengen met zijn woorden, voegde hij daar nog aan toe. luen 1 qstrand- pavilj °P PETTEN - Een lokale wind- von hoos heeft zaterdagmiddag op pecishet strand tussen Petten en :htin Callantsoog een groot strand- j paviljoen vernield. Drie Duitse jen twee Nederlandse toeristen,' 'die voor een plotselinge bui in het etablissement een droog it heenkomen hadden gezocht, raakten daarbij zo gewond dat lij dooreen arts behandeld moesten worden. Het strand- g st( p^djoen stortte gedeeltelijk pas betil ;^"i>e -E 000 Kolprandwi hagelbui. De strand- aine bezoekers vluchtten plotselinge bui, tal van hen het strandpaviljoen Kossen. Zij tagen tien de slurf van de windhoos uit een inkt- loeAwarte wolk zakken. Het pa- In uiljoen werd binnen uut door de hoos zwaar De rhad igd: dak en voorzijde lerden deels weggezogen, een van het paviljoen stortte nogal wat mensen liepen rlijkverwondingen op door rond vliegend glas. Strandhuisjes op korte afstand van het verniel de paviljoen bleven echter beschadigd. nd™leer EG-reizen f'Aoor studenten se< AMSTERDAM - De Univer saliteit van Amsterdam (UvA) *euiJtal met ingang studiejaar deelnemen aan m dertig Erasmus-uitwis- ilingsprogramma's binnen Europese Gemeenschap I). Tot nu toe waren dat Door die uit- ïiding kunnen ongeveer tventig studenten in het ko- nende jaar met een beurs de EG enige maanden in et buitenland doorbrengen, rasmus stelt zich ten doel enkele jaren ten minste rijf procent van de studenten de EGdidstaten de kans te lieden enige tijd in het bui- iland te studeren. PRODUKTVANTNO DEN HAAG/ARNHEM - TNO heeft een rookmel der ontwikkeldj die bij een beginnende bosbrand onmiddellijk alarm slaat. Deskundigen juichen de vinding van deze perma nente bewaking toe maar vragen zich tegelijkertijd af wie het nieuwe sy steem moet betalen. Het bewakingssysteem zou al leen al voor de Veluwe een investering vergen van circa vijf miljoen gul den. Brein achter de vinding is drs J. de Vries van het TNO-labo- ratorium in Den Haag. Hij deed het onderzoek op ver zoek van het Bosschap. De wen, zij het sterk „gevoeli ger". De rookmelders moeten worden bevestigd op masten die net boven de toppen van de bomen reiken. Om de vijf tot tien kilometer een mast. Geen brandje dat dan nog de VANDAAGi IN HET lEUWi een onbedwingbare Twijfels Woordvoerder F.H. de Vries van de Onderlinge Bossen Verzekerings Maatschappij (OBV) - onderdeel van de Heidemij in Arnhem - juicht de vinding toe. Bij de OBV is zeventig procent van het Ne derlandse bosBestand tegen brand verzekerd. De OBV in casseert jaarlijks 700.000 gul den aan premies. Voor de Ve luwe, waarvan de gemeenten voor een deel eigenaar zijn, wordt op jaarbasis circa 250.000 gulden neergeteld. De Vries verwacht lagere De brandbewaking op de Veluwe wordt uitgevoerd met vliegtuigjes. De snuffelpalen van het nieu we TNO-systeem zouden er veel eerder bij kunnen zijn. Een rookpluim van een beginnende brand zoals op deze foto te zien is, zou geen kans krijgen te ontstaan. foto: anp premies bij toepassing van het nieuwe TNO-systeem, maar betwijfelt of het zover zal ko men. „Het natuurlijk een prachtige vinding, maar wie gaat dit betalen?" Passanten Woordvoerder W. Meijerink van de Stichting Het veluws Bosbrandweer Comité in Doorwerth deelt deze mening. Volgens hem hebben de klei ne gemeenten op de Veluwe té weinig in kas voor deze ex tra kostenpost omdat ze het Comité jaarlijks ook nog 150.000 gulden contributie be talen voor het uitvoeren van de brandbewaking. Dat ge beurt onder meer door het op warme dagen uitvoeren van rondvluchten met vliegtuigjes kleinere brandjes. Afgezien van enkele jaren waarin gro tere bosbranden zijn ontstaan. bedragen de schadevergoedin gen die de OBV uitbetaald jaarlijks meestal ongeveer 40.000 gulden. Volgens Meijerink worden negen van de tien brandhaar den door de vliegtuigjes wijze opgespoord. De Vries van TNO ontkent dat. Volgens hem worden de meeste brandjes door „toevallige pas santen" ontdekt. „Dat bewijst dat het huidige systeem verre van perfect is. Hoewel ik het belang van vliegtuig-bewa king natuurlijk niet wil weg cijferen". Feit blijft dat de Nederlandse bossen over het algemeen be spaard blijven voor forse brandschade omdat brandjes meestal reeds in de kiem ge smoord worden. Waarom dan zo'n kostbaar TNO-systeem De Vries: „Ik wil niet zeggen dat het huidige systeem die niet zou voorkomen. Maar ons systeem is gewoon beter om dat je er werkelijke rampen mee kunt voorkomen. Boven dien zijn de rookmelders niet te duur. De eerste investering is weliswaar fors, maar dat verdien je in de loop der jaren terug omdat het systeem bij zonder onderhoudsarm is". Hij wijst er op dat de vliegtui ginspecties van het Comité van Meijerink 200 gulden per uur kosten en voor een jaar lijkse kostenpost van gemid deld 150.000 gulden zorgen. De Vries verwacht zijn sy steem binnen twee jaar te kunnen testen. „Het liefst op de Veluwe. Dat is het grootste en dichtstbeboste gebied van Nederland". Wannéér het sy steem dan uiteindelijk op de markt komt, is nog volstrekt onduidelijk. De Europese Ge meenschap heeft al bijzondere interesse voor de TNO-vin- ding getoond, „maar voorlopig is het puur een financiële kwestie", aldus de TNO-on- derzoeker. De drie teruggevonden bekers. foto: anp GRONINGEN - Drie antieke zilveren bekers die tijdens de be vrijding in 1945 door Canadezen werden gestolen uit het water schapshuis in Nieuwolda, zijn weer terug. Het Waterschap Eemszijlvest heeft de bekers teruggekocht voor een bedrag van 65.000 gulden. De bekers stonden op het punt geveild te worden in Londen. Bij de bevrijding in april '45 was door de Canadezen danig huis gehouden, zo blijkt uit mededelingen van het waterschap. De kluisdeur werd opengebroken en er werden verschillende din gen meegenomen, waaronder de bekers. Conservator Leopold van het Groninger Museum ontdekte ze onlangs in het tijd schrift The Antique Collector, waarin de veiling van de bekers werd aangekondigd. Door bemiddeling van het museum en en kele kunsthandelaren konden ze worden aangekocht. Wie de bekers bij veilinghuis Phillips in Londen heeft aangeboden, is bij het waterschap niet bekend. De zilveren bekers, die door deskundigen van het museum ove rigens hoger in waarde worden geschat dan de prijs die ervoor betaald is, zullen eind juli worden tentoongesteld in het mu seum, samen met de kopieën die het waterschap in 1961 heeft laten maken. UTRECHT - De Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (NBVS) is er boos over dat per 1 juli op de hulpmiddelen voor blinden en slechtzienden het btw-tarief van 20 procent wordt geheven. Tot nu toe werd op hulpmidde len voor visueel gehandicapten geen btW geheven, aldus de NBVS. De vereniging noemt het „driewerf schande" omdat aangepaste apparatuur en spe ciale hulpmiddelen voor blin den en slechtzienden onmisbaar zijn. Zij vreest dat de btw-hef- fing in combinatie met eerdere bezuinigingen de ontplooiings kansen van visueel gehandicap ten zal verminderen. Daardoor wordt hun integratie in de sa menleving bedreigd, aldus de NBVS. De speciale hulpmiddelen zijn onder meer de witte stok, de te levisieloep, braille-apparatuur maar ook aangepaste huishou delijke apparatuur. -»EN HAAG - De WD oelt niets voor het idee an haar regeringspartner IDA om de maximum- nelheden van 100 en 120 be ilometer per uur weer er discussie te stellen. !et CDA-Kamerlid Ben lennekam zei gisteren in ten radio-interview dat de renzen tussen 100 en 120 m. niet op alle wegen jVen logisch zijn gekozen. an( Automobilisten zien vaak ipeens gele bordjes met lolilOO" opduiken, terwijl "P an de weg niet is te mer en waarom er opeens langzamer moet worden gereden", aldus Henne- kam. Het VVD-Kamerlid Hans Dijkstal zei vanmorgen dat zijn fractie geen behoefte heeft aan een nieuwe politie ke discussie over de snel heidslimieten. „Het heeft geen enkele zin om zo kort na de invoering van de nieu we regels weer twijfel en on duidelijkheid te gaan zaaien. Mijn indruk is dat de auto mobilisten zich door de bank genomen goed aan de aange geven maxima houden. Als je nu weer hele trajecten gaat herzien is het hek van de dam". Ook de Algemene Verkeers Dienst van de rijkspolitie (AVD) in Driebergen wijst de uitlatingen van Henne- kam van de hand. Men wijst erop dat de meeste automobi listen zich goed aan de „gele bordjes" houden. Volgens een woordvoerder van de AVDJs de gemiddelde snel heid Van de automobilisten sinds de invoering van de nieuwe limieten slechts één kilometer gestegen. Ook de opmerking van de CDA'er dat de controle op de rijsnel heden danig is verslapt is volgens de AVD uit de lucht gegrepen. „De controle is de laatste maanden niet ver minderd en indien nodig kan de controle zelfs nog opge voerd worden", aldus een zegsman van de AVD. DEN HAAG Minister Buk man van ontwikkelingssa menwerking zal komende week naar Paramaribo reizen om opnieuw met de Suri naamse regering te onderhan delen over de hervatting van de Nederlandse ontwikke lingshulp. Bij Bukmans be- j.l. liepen de be sprekingen stuk. De definitieve datum van ver trek staat nog niet vast, maar volgens een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken is het waar schijnlijk dat Bukman zondag of maandag al in het vliegtuig stapt. De Surinaamse regering had Bukman in mei een half miljard gulden gevraagd. Buk man wilde daar toen niet op ingaan. Hij eiste dat premier Arron en president Shankar eerst een gedegen financieel- economisch herstelplan op ta fel zouden leggen. Ook de We reldbank had in een eerder advies aan Suriname om een dergelijk plan gevraagd. >E KNOLLEN Historische overtocht Zeilboten laveren voor de haven van Hellevoetssluis voordat ze aan de oversteek naar zuid- Engeland beginnen. Ter gelegenheid van de William- en Maryherdenking herhaalden zaterdag ongeveer 125 zeilboten de historische overtocht van stadhouder Willem III in 1688. Het was zaterdag driehonderd jaar geleden dat de Nederlandse stadhouder met een vloot naar Engeland vertrofc om de bevolking te bevrijden van het schrikbewind yan de toenmalige Engelse koning Jacobus II. foto: anp MADRID - Het Westduit- se elektronicaconcern Sie mens heeft aan zijn afne mers zijn eerste 4-mega- bitchip gestuurd voor proefnemingen. Siemens verwacht volgend jaar met de serieproduktie van de chip te kunnen begin nen. Karlheinz Kaske, be stuursvoorzitter van Sie mens, heeft dit gisteren in Madrid bekendgemaakt. Siemens zit nu op het schema dat in 1984 bij het begin van het megabitproject is opge steld. Dit project wordt in nau we samenwerking met Philips uitge.oerd. De concerns heb ben samen de basistechnieken ontwikkeld voor de vervaardi ging en massaproduktie. Met de produkie van de vier-mega- bitchip richt Siemens zich op toepassing in de industrie, ge bouwen en installaties, Philips produceert de 1-megabitchip, bedoeld voor consumentene lektronica. De ontwikkelingskosten van de 4-megabitchip van Siemens hebben 700 miljoen mark ge vergd, waaraan de overheid in Bonn 240 miljoen mark heeft bijgedragen. In het gehele me- Jessica gabitproject (de 1- en de vier- megabitchip) wordt ongeveer drie miljard mark gestoken. «ïtgerust. De ontwikkeling van de megabitchip was bo vendien noodzakelijk om geen ononverkomelijke achterstand op te lopen op de elektronica concerns in Japan en Oostazië. Er zijn enkele Japanse con cerns die eveneens proef-me- gabitchips hebben geprodu ceerd. Siemens en Philips stellen zich op het standpunt dat de mega bitchip-techniek in de nabije toekomst de basis zal vormen voor alle elektronica. Philips beweert bijvoorbeeld dat de produktie van personal com puters weinig meer zal voor stellen dan lopende-band- werk waarbij de hardware met enkele megabitchips wordt Nog voordat de massaproduk tie van de megabitchip is ge start, wordt nu reeds een nieuw, nog geavanceerder me- gabitehipproject opgezet. Dit zogeheten Jessica-project, waaraan naar alle waarschijn lijkheid meerdere Europese elektronica-producenten zul len deelnemen, is gericht op de ontwikkeling van nog klei- nerechips. In de race om de Japanse con cerns en het kleine, razendsnel opkomende Zuidkorea bij te houden, moeten de Europese concerns in aller ijl hun pro duktie nog veel verder ratio naliseren en automatiseren. Dat leidt tot ontslagen, niet al leen bij Philips zoals in de af gelopen maanden pijnlijk dui delijk is geworden, maar ook bij Siemens. Het Westduitse concern had eind mei over de hele wereld 356.000 mensen in dienst, 3000 minder dan een jaar ervoor. Er zullen de ko mende maanden nog eens twee- tot drieduizend banen verdwijnen. Het concern spreekt van een „adempauze", nadat er in de afgelopen vijf jaar ongeveer. 50.000 banen zijn bijgekomen. De verminde ring vindt niet plaats via ge dwongen ontslagen, maar via natuurlijk verloop. Jaarlijks neemt het concern, evenals Philips, duizenden nieuwe tpensen aan. Northrop verkoopt helft belang in Fokker LOS ANGELES - Het Ameri kaanse vliegtuigbouwconcern Northrop heeft de helft van zijn belang van tien procent in Fokker verkocht. Een woord voerder van de onderneming verklaarde dat de verkoop in juni heeft plaatsgevonden. Northrop besloot toen ook om niet mee te doen aan de ver dubbeling van het aandelen kapitaal van Fokker, waar door het Amerikaanse concern zijn belang al zag verminderen met de helft. Wat de verkoop Northrop heeft opgeleverd is niet bekend, maar berekend aan de koers van de aandelen Fokker van afgelopen vrijdag zal dat zo'n 6,5 miljoen dollar zijn. Northrop bouwde zijn belang in Fokker in de jaren zestig op. Wat er met het nu reste rende belang in Fokker ge beurt wilde de woordvoerder niet zeggen. Hij liet zich ook niet uit over mogelijk plannen met het belang van lo,3 pro cent in het Spaanse vliegtuig bouwconcern CASA. Volgens de woordvoerder wil Northrop zich gaan toeleggen op zijn kernactiviteit, de produktie van militaire vliegtuigen. Arts had relatie met zes patiëntes ZWOLLE - Het Medisch Tuchtcollege in Zwolle heeft een huisarts voor maximaal één jaar geschorst in de uit oefening van de genees kunst. Tijdens de behande ling van een klacht van een patiënte met wie de huisarts een intieme relatie had on derhouden, bleek dat de huisarts met nog vijf andere patiëntes een relatie en ge meenschap had gehad. De huisarts die in dienst was van de Stichting Eerstelijns Voorzieningen is eerder ont slagen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3