Westduitse curiekardinaal leidt Lefebvre-commissie Rome zet Oekraïense kerk in het zonnetje Indianen worden steeds meer bedreigd CckLeSouTCLnl! GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen [['boeken SCHERPE KRITIEK OP KERKDIENST MET DIEREN Messen scherpen De medisch specialisten weten in het conflict met de bt bri< nigende overheid voorlopig niet van wijken. De Lande ?el Specialisten Vereniging heeft nu de rechter ingeschakeld Ka' LSV hoopt en verwacht dat deze het opzeggen van hetsatl, neraal Akkoord door het kabinet als onrechtmatig besi^ pelt. Het conflict dat de afgelopen maanden almaar grot geworden, lijkt de komende maanden tot een echte uit ma; sting te zullen komen. De strijdvaardige LSV heeft al i gend laten weten dat zij niet zal schromen haar eisen steeds zwaardere acties te onderstrepen. weer EcidócSotwmit MAANDAG 11 JULI 1988 PAGINi 3S Rechten voor niet-christelijke godsdiensten LONDEN Aanhangers van niet-christelijke godsdiensten mogen voortaan op Engelse scholen hun eigen gebedsdiensten houden. Dit is het resultaat van een compromis tussen verte genwoordigers van de anglicaanse, rooms-katholieke en joodse gemeenschap in het Engelse Hogerhuis tijdens de bespreking van de nieuwe onderwijswet. De Lords aanvaardden een amendement van de anglicaanse bisschop van Londen, Gra ham Leonard, dat de gebedsdienst in het algemeen christelijk moet zijn, maar dat een niet-christelijke dienst ook toegestaan is. Op een school met overwegend leerlingen van niet-christe lijke huize hebben christelijke leerlingen de mogelijkheid een eigen dienst te houden. Politie in geweer tegen evangelisatiegroepen ZWOLLE De Zwolse politie onderzoekt in hoeverre maatre gelen getroffen kunnen worden ten behoeve van bezoekers van de binnenstad die klagen over „te ver gaande evangelisa tiedrift'. De politie heeft het met name niet begrepen op een godsdienstige groepering die kinderen benadert. „Er zijn bij ons klachten gedeponeerd door ouders van kinderen van circa 12 jaar', aldus een politiewoordvoerder. Hij wil niet zeggen dat de betreffende godsdienstige groepering fout is geweest Wel zeggen wij: wees gewaarschuwd." Op kinderen zou stevig worden ingepraat om hen te bewegen tot een afspraak in een koffieshop, waar verder gepraat kan worden bij een aangebo den maaltijd. De mooiste van alle jeugden: de jeugd van de geest wanneer men niet meer jong is. Paul Léautaud Runcie tegen automatische schade vergoeding LONDEN Anglicaanse priesters die uit gewe tensbezwaren tegen vrouwelijke priesters de Kerk verlaten, zouden niet automatisch een schadeloosstelling moeten ontvangen. Wel moeten degenen die in grote moeilijkheden te recht gekomen, worden geholpen. Dit zegt de aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Run cie, in een vraaggesprek met de Engelse zondagskrant ,The Observer'. Hijfvees erop dat in landen waar de Angli caanse Kerk wel vrouwen tot het priesterschap heeft toege laten, er geen financiële re geling voor uittredende priesters was. Runcie verklaart een tegen stander te zijn van zo'n rege ling omdat deze de indruk wekt nodig te zijn om de priesterwijding van vrouwen geaccepteerd te krijgen. Te genstanders van vrouwelijke priesters zullen Runcie niet dankbaar zijn voor deze uit spraken. Naar hun mening is de uitkering (ruim een 'ton) veel te laag. Naaste medewerkers van Runcie hebben laten weten dat de aartsbisschop voor de toelating van vrouwen zou hebben gestemd als de syno de alleen over dit principe had moeten stemmen. Het voorstel werd echter uitge breid met financiële en ker- kordelijke regelingen om een meerderheid ervoor te krij gen. De beweging voor de wijding van vrouwen had om dezelfde kerkpolitieke rede nen met de verandering van het voorstel ingestemd. Runcie herhaalt in het inter view dat hij in principe voor stander van vrouwelijke priesters is, zoals hij afgelo pen week bij de opening van de synode ook had gezegd. „Om de eenheid van de Ang licaanse Kerk te bewaren" had hij de eropvolgende dag de synode (overigens zonder succes) geadviseerd ertegen te stemmen. De synode nam desalniettemin met 299 tegen 216 stemmen het voorstel aan om de komende vier jaar in de parochies en bisdommen over de toelating van vrou wen tot jet priesterambt te bespreken. Een nieuw te kie zen synode zal in 1992 of 1993 definitef over deze kwestie moeten beslissen. Nederlands Hervormde Kerk Aangenomen naar Barendrecht G. Nagel te Oosterhout (N-Br.); naar Weesp (toez.) mevr. V.T. Thurkow- Wierenga te Huizen (deelgem. De Goede Herder) (part-time). Gereformeerde Kerken Beroepen te Nunspeet G.A. Ver steeg te Dedemsvaart; te Augusti- nusga Lc.m. Surhuizum drs. G. van der Vëere te Vlaardingen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Vollenhove-Kadoelen W.Tiekstra te De Bilt-Bilthoven. Aangenomen naar Bergentheim J. van de Wetering te Haulerwijk, die bedankte voor Schildwolde; naar Loppersum i.c.m. Westeremden drs.E. Venema, kandidaat te Kam- die bedankte voor Assen-Zuid (voor de missionaire dienst in Curitiba, Brazilië), vo'or Blokzijl, voor Bruch- terveld, voor Ferwerd-Hallum, voor Ten Post i.c.m. Garrelsweer en voor Zuidbroek. Christelijke Gereformeerde Ker ken Beroepen te Middelharnis A. Baars te Dundas (Canada) (Free Reformed Church). Bedankt voor Apeldoorn-Oost A. Wagenaar te Mussel; voor Benne- kom H.E. Sterk te Ulrum i.c.m. Lut- jegast; voor Leerdam D. Slagboom te Katwijk aan Zee; voor Nunspeet J. Jonkman te Enschede-West. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Haren en Gro ningen F.R. Fennema te Assen en Westerkwartie. VATICAANSTAD De 77-jarige Westduitse cu riekardinaal Augustin Mayer is benoemd tot voorzitter van de acht man tellende commissie die moet trachten de vol gelingen van de geëx communiceerde traditio nalistische aartsbisschop Marcel Lefebvre voor de Rooms-Katholieke Kerk te behouden. De conser vatieve Mayer was tot 1 juli president van de con gregatie voor de sacra menten en de liturgie. Secretaris van de .commissie voor de Rome-getrouwe aan hangers van Lefebvre' is de Luxemburgse mgr. Camille Perl, stafmedewerker van bovengenoemde congregatie. Perl heeft vorig jaar samen met de Canadese curiekardi naal Gagnon het hoofdkwar tier van Lefebvre's beweging in het Zwitserse Econe be zocht. Paus Johannes Paulus II kondigde ruim een week ge leden de oprichting van deze commissie aan in een poging de gevolgen te beperken van het schisma dat ontstond toen de behoudende Lefebvre op 30 juni tegen de wens van het Vaticaan in vier bis schoppen wijdde. Lefebvre, de vier nieuwe bisschoppen en een Braziliaanse emeritus aartsbisschop die bij de wij ding assisteerde, werden ogenblikkelijk uit de RK Kerk gezet. Tegelijkertijd foto: anp stad. waarschuwde de paus de vol gelingen van Lefebvre dat ook zij zouden worden geëx communiceerd als zij hun banden met de Lefebvre niet zouden verbreken. De commissie moet verder onderzoeken op welke wijze de RK Kerk moet tegemoet komen aan de wens van een deel der gelovigen de mis te vieren volgens de Tridentijn- se rite die door het Tweede Vaticaans Concilie is afge schaft. Drie jaar geleden kwam de paus deze gelovigen enigszins tegemoet door on der bepaalde voorwaarden deze mis weer toe te staan. Vorige week zondag heeft de aartsbisschop van Parijs, kar dinaal Lustiger, de mis op deze wijze gevierd in de No tre Dame in de Franse hoofd- Toekomst van de kerk De Kamper hoogleraar prof. dr. K. Runia heeft in het boek: „Waar blijft de kerk?" een overzicht gegeven van meningen, gevoelens en ver wachtingen van de kerk in het perspectief van de toe komst. Begrippen als kerk verlating en secularisatie ko men uitgebreid aan de orde. Maar ook: hoe zou de ge meente van de toekomst er uit kunnen zien? De beteke nis van het boek lijkt te lig gen in het verhelderen van de problemen en van een vi sie op de toekomst, zodat een beter en vruchtbaarder ge sprek mogelijk wordt. Uitgave Kok, prijs 32,50 Bekeringsverhaal vanuit Rhodesië Alec Smith, zoon van Ian Smith, de premier van Rho desië, heeft zijn levensver haal te boek gesteld. Het is een relaas van jeugdige over moed, drank, drugs en haat, totdat een plotselinge beke ring zijn leven radicaal ver andert. Het boek: „Maar nu noem ik hem broeder" is zo geworden tot een persoonlijk geloofsdo- cument, maar daarnaast geeft het een inkijkje in wat er zich afspeelde in het leven van mensen die de hoofdrol speelden in de gebeurtenis sen aan het einde van de pe- riode-Ian Smith. Uitgave Voorhoeve, prijs 19,90. Niet alleen, aartsvaders, ook aartsmoeders De Zwitserse psychologe Christianne Méroz heeft een boekje geschreven over de „aartsmoeders". Het gaat over Sara, Rebecca, Hagar, Lea en Rachel. Op een heel „nieuwe" manier kijkt ze aan tegen deze vrouwen uit het oude testament. Soms lijken verklaringen meer inleg- dan uitlegkunde, maar datzelfde kan worden gezegd van de „vaderlijke" uitleggingen van de verhalen waarin deze vrouwen een (hoofd)rol spe len. Het boekje heet „Waren zij vrije vrouwen"? Uitgave Kok, prijs 13,90. VATICAANSTAD „De vreugde van de Rooms-Ka tholieke Kerk over het mil lennium van de Russisch Or thodoxe Kerk wordt over schaduwd door het feit dat zoveel van uw broeders en zusters hun geloof niet in vrijheid kunnen beleven, hoewel dit recht in talloze in ternationale overeenkomsten is vastgelegd. Met dit jubile um wordt voor de christenen in de Sovjetunie niet alleen een glorierijke periode afge sloten, maar begint tegelij kertijd ook een nieuw mil lennium in een sfeer die wordt gekenmerkt door hoop." Deze woorden sprak paus Jo hannes Paulus II zondag tot de leider van de Oekraïens- Katholieke Kerk, de bejaarde kardinaal Myroslav Ivan Lu- batsjivsky, tijdens de plechti ge viering in Rome van het duizendjarig bestaan van de Oekraïense Kerk. Tijdens de viering van het millennium vorige maand in de Sovjetu nie werd de Oekraïense Kerk volledig doodgezwegen, hoewel de oorsprong van het Russische christendom in de Oekraïne ligt. De paus vierde met de in bal lingschap levende kardinaal Lubatsjivsky en ruim 6.000 in het Westen levende Oekraï ense gelovigen de mis vol gens de Byzantijnse traditie, waarbij het altaar van de Sint Pieter was versierd met tientallen ikonen. De woordvoerder van de Oekraïense Kerk in balling schap, aartsbisschop André Sapalak, sprak tijdens een persconferentie de verwach ting uit dat de paus binnen twee jaar een bezoek aan de Oekraïne zal brengen. Hij ba seerde dit optimisme op het gesprek vorige maand in Moskou tussen Gorbatsjov en kardinaal-staatssecretaris Ca- saroli, de tweede man van het Vaticaan. De Oekraïense gelovigen hebben tot nu toe tevergeefs bij de paus ervoor gepleit kardinaal Lubatsjisvky tot patriarch te benoemen. Daar mee zou deze dezelfde status als de patriarch van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk krij gen. De spanningen tussen het Vaticaan en de Russisch- Orthodoxe Kerk zouden hierdoor ongetwijfeld toene- De viering van het millennium van de Oekraïense kerk in Rome werd gisteren begeleid door een optreden van een zus- terkoor voor de Oekraïense kerk Santa Sofia in Rome. FOTO: ap BONN De voorzitter van de vereniging van protestantse journalisten in de Bondsrepubliek, Wolfgang Baake, heeft scherpe kritiek geuit op een kerkdienst met ruim 50 dieren die gisteren door de Westduitse tv werd uitgezonden. Het pre dikantenechtpaar Christa en Michael Blanke in Glauberg (Hessen) ging voor in een dienst die in de pastorietuin werd gehouden met zowat alle dieren die op een Duitse boerderij zijn te vinden: van de stier tot het kanariepietje. Dit voorjaar had het echtpaar een schuldbelijdenis tegenover dieren opgesteld. Daarin wordt onder meer gezegd: „Wij heb ben als christenen gefaald omdat we in ons geloof de dieren hebben vergeten. Wij hebben onze diakonale opdracht verra den en onze geringste broeders, de dieren, niet gediend." Baake wees er op dat de EKD (Evangelische Kerk in Duits land) zich ongeloofwaardig maakt door zo'n tv-kerkdienst. Ze versterkt „de fatale indruk dat de EKD voor elke onzin te porren is". De bijbel maakt volgens Baake een duidelijk on derscheid tussen mens en dier. „Wie de bijbel kent weet dat het woord van Jezus over de geringste van mijn broeders niet op het dier maar op de mens slaat." BRAZILIAANSE RK KERK: SAO PAULO De Bra ziliaanse overheid ver wijdert missionarissen en antropologen uit het noordoosten van Brazilië waar de 200.000 overge bleven Indianen wonen. Tegelijkertijd worden duizenden goudzoekers in dit gebied toegelaten. Dit heeft de woordvoer der van de kerkelijke commissie voor de India nen, Julio Gaiger, dit weekeinde bekend ge maakt. Hij reageerde op het besluit van het overheidsorgaan dat is belast met de Indianenza- ken (Funai), dat inhoudt dat alle missionarissen en weten schappelijke onderzoekers een vergunning moeten aan vragen om tot de Indianen- gebieden te worden toegela ten. De RK Kerk heeft al la ten weten dat zij dit besluit als illegaal beschouwt en dat zij geen vergunningen zal aanvragen. Volgens Gaiger mag de Fu nai niemand de toegang tot de Indianengebieden weige ren maar kan ze slechts in bepaalde omstandigheden ongewenste personen laten verwijderen. Hij noemde het besluit „een herhaling van de repressie tijdens de dictatoriale perio de" (1964-1985). Volgens hem wil de Funai met dit besluit verhinderen dat wantoestan den in de Indianengebieden aan de kaak wordén gesteld. In de afgelopen maanden zijn al twintig missionarissen en diverse antropologen uit de Indianengebieden verwij derd. In verband hiermee heeft een groep van tien par lementsleden aan de Brazili aanse president Sarney ver zocht onmiddellijk in te grij pen om een eind te maken aan „de uitroeiing" van de 9.000 Yanomami-Indianen in de grenszone met Venezuela. Volgens deze parlementsle den zijn de Yanomami's „de laatste geïsoleerde ethnische groep in de wereld" en worden zij bedreigd door een invasie van zesduizend goud zoekers in hun gebied. Ge lijktijdig heeft de Funai art sen en missionarissen uit dit gebied gezet. Deze ontwikke ling heeft tot gevolg dat on der de Indianen allerlei ziek ten worden verspreid als ma laria, griep en leveraandoe ningen, aldus de groep parle mentsleden. Bisschop Aldo Mongiano van het in het noordoosten van Brazilië gelegen Roraima heeft tijdens een verblijf in Rome kritiek op het Brazili aanse overheidsbeleid geuit. Indianen worden beschouwd als een belemmering voor de vooruitgang van het land omdat zij niet produktief zou den zijn en geen belasting be talen. De plaatselijke autori teiten houden de grootgrond bezitters en de goudzoekers de hand boven het heeft, ter wijl missionarissen als „onge makkelijke getuigen" worden verwijderd, zo zei mgr. Mongiano. In het bis dom Roraima wonen onge veer 130.000 blanken en 30.000 Indianen. ACTIES die uiteindelijk over de rug van de patiëi worden uitgevochten. En juist dat maakt het conflict zo verteerbaar. Niemand kan het recht ontzegd worden n zijn of haar rechten op te komen en zonodig actie te voe maar op het moment dat zieke mensen de dupe worden de gezondheidszorg in het geding komt zijn grenzen ojQ-j schreden. Zover mag het in dit al jaren slepende conflict komen. Het Generaal Akkoord dat het kabinet vorige week op|pE de dateert van 1984. De specialisten en de regering von ,0c elkaar destijds in de afspraak dat 165 miljoen op de specii het tische zorg bezuinigd zou worden door de verrichtin Cal strakker te budgetteren. Verder zouden de specialisten 1 0V ter gaan werken, mede om de instroom van nieuwe, pas gestudeerde collega's makkelijker te maken. De uitwerk^ van het akkoprd, ook wel als „genereus akkoord" betithee heeft hoegenaamd niets opgeleverd. VAN een strakkere budgettering is tot nu toe nog stcP3' niet echt sprake. Ook is er geen zicht op overeenstemm over de hoogte van een norminkomen. Dat is nu 180.0001 den en zal wellicht in het najaar door minister de Korsti van sociale zaken met 30.000 gulden worden teruggeschro reg Het kabinet verwijt de specialisten het overleg getraine en zelfs gesaboteerd te hebben. Nu moet gezegd worden de regering daartoe op z'n minst gelegenheid heeft gegev De specialisten konden namelijk steeds bij een ander netslid aan tafel schuiven. Met minister De Koning moes iwa ze praten over de vaststelling van een norminkomen. In overleg over de hoogte van de praktijkkosten, nu het struikelblok, was staatssecretaris Dees van volksgezoni de gesprekspartner, terwijl zijn ambtgenoot van economist^' zaken met de specialisten diende te onderhandelen on werktijdverkorting. Zo'n versnippering werkt natuurlijk vei duidelijkheid niet in de hand. HET kabinet heeft, naar mag worden aangenomen, doende leergeld betaald. Met voorrang dient één bewindsf soon te worden aangewezen die de onderhandelingen met specialisten voert. Is het immers geen waanzin dat het flict lijkt te draaien om de vraag of je met een „halve" se< taresse kunt werken of niet? En om de vraag of een cari lte loog wel of niet zwaarder op een secretaresse moet leui^j dan een keel-, neus- en oorarts? Te hopen is dat tijdens de komende vakantieweken de specialisten het besef doorbreekt dat op zo kort mogd termijn een discussie gevoerd moet worden over de n| waarin medische handelingen zinvol worden geacht of i mede gelet op de daaraan verbonden kosten. Dat is de k ner van de zaak, zeker in een land waar een wel heel duur zondheidspakket is opgebouwd. Stof voldoende om tijd®* een (wel)verdiende vakantie over na te denken, ook voor kantievierende specialisten. Perioden met zon DE BILT (KNMI) - Het ziet er naar uit dat het morgen een aardige dag wordt. Eerst val len er nog enkele buien, maar deze trekken naar het oosten weg. Daarna breidt een rug van hoge luchtdruk zich over het land uit en klaart het van uit het westen op. Er waait een matige zuidwesten wind, rond kracht 4. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 12 graden. Overdag worden wamden van omstreeks 20 graden bereikt. Het hogedruk- gebied trekt ook weer weg en woensdag wordt een depressie boven het noorden van de Noordzee verwacht. Dit lage drukgebied doet op zijn tocht naar het oosten bij ons de tweede helft van de week de wind uit het noordwesten waaien en er stroomt iets koe lere lucht het land binnen. In de middag wordt dan een tem peratuur van omstreeks 18 graden verwacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor dinsdag en woensdag: Zuid-Scandinavië: Vrij zonnig. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur 18 tot 23 graden. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en op veel plaatsen regen of buien. Middagtempe- raturen van 16 tot 19 graden. Morgen in het zuidoosten nog vrij zonnig en 's middags 20 tot 24 graden. Denemarken, noord-Duits- land, Benelux: Flinke perio den met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 18 graden langd de Noord zeekusten tot 20 23 graden elders. Noordoost-Frankrijk, midden- en zuid-Duitsland: Overwe gend zonnig. In Frankrijk woensdagavond mogelijk een onweersbui. Middagtempera tuur van 21 tot 25 graden. Midden- en west-Frankrijk: Dinsdag zonnig. Woensdag vanuit het zuidwesten bewol king en plaatselijk een regen of onweersbui. Middagten ratuur van 20 graden langs Kanaal en oceaankust tot 27 graden elders. Alpengebied: Overweg zonnig. Woensdag in het v ten mogelijk een onweers Middagtemperatuur in de len en in het Laagland aa Alpen-noordzijde tot 26 gru aan de zuidzijde tot ront oe graden. an :d, Spanje, Portugal: Zonnig, nel noordwest-Spanje later be jj0 king. Middagtemperatuur rond 22 graden in het noi westen tot 25 a 32 graden ders. Landinwaarts in z Spanje en zuidoost-Porti en tot 40 graden. irer Middellandse-zeekust en Cf,, kenland: Vrijwel overal nig. Voornamelijk lam1 waarts in noord-Italië 'I noord-Joegoslavië een lol HOC onweersbui. Middagter tuur meest tussen 30 en 2 den. hen WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam regen 24 16 De Bilt zw.bew. 25 14 Eelde iw hew 23 13 Den Helder reg< .bew. 25 16 Rotterdam regen Berlijn"13 «bew. 20 10 «bew. 25 17 «.bew. 19 11 Helsinki zw.bew Innsbruck onbew. Klagenfurt onbew Mallorca Malta Moskou München «bew. 29 17 zw.bew. 28 23 onbew. 35 19 bew. 26 14 «.bew. 23 15 >E

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2