Koning en Schelling met hakken over sloot naar olympische limiet B Joegoslavisch voetbal blijft ter discussie Rienks en Florijn lichtpuntje bij zwak presteren roeiers Wereldrecords Boebka en Reinscl *etj Senna profiteert van natte baan Hockeyen blijven winnen Nederland herovert softbaltitel Voorzitter judobond afgetreden SPORT CeidaeGomotif MAANDAG 11 JULI 1988 PAGINA Twee zeges voor kanoduo Derckx/Cox NOTTINGHAM/AMSTERDAM Annemieke Derckx en Annemarie Cox hebben tijdens kano wedstrijden in het Engelse Nottingham twee ze ges geboekt. Het olympische duo zegevierde op de K2 500 meter en in de tweepersoonsrace over zes kilometer. In de éénpersoonskano eindigde Derckx op de 500 meter als derde en Cox als vierde. Ronald en Eric Pel behaalden tijdens de Nederlandse kampioenschappen op de Amster damse Bosbaan verrassende overwinningen. De broers, die geen moment uitzicht hadden op af vaardiging naar Seoul, hadden zich ongedwon gen op deze wedstrijden kunnen voorbereiden. Tegenover dit tweetal was de situatie voor de af gewezen kandidaten Nijkamp/WeijZeri veel moeilijker. Nijkamp bleek nog niet over de te leurstelling heen, Weijzen, die de beide titels in de K 1 veroverde, wel. Gabriele Riensch is trots op haar wereldrecord in Neubrandenburg. NICE/NEUBRANDENBURG De Grand Prix van Nice, de tiende uit de reeks van zestien wedstrijden, is gisteren de beste tot nu toe geble ken. Het evenement leverde een wereldrecord polsstokhoogspringen van het Russische fenomeen Sergei Boebka (6,06) en vier beste wereld- seizoenprestaties op: op de 1500 en 3000 meter dames en de 1500 meter en 3000 meter hindernisloop bij de heren. Voor Boebka was het de negende keer dat hij het wereldrecord verbeterde nadat hij op 26 mei 1984 in Bratislava met 5,85 me- FOTO: ANP ter voor de eerste maal wereldrecordhou der werd. In Nice sprong Boebka, die slechts twee sprongen maakte, op 5,70 en 5,86 meter, voordat hij de lat op 6,06 meter liet leggen, het wereldrecord in zijn eerste poging. De lat kwam daarna nog wel op 6,10 meter te liggen, maar Boeka's drie sprongen op die hoogte mislukten. De Roemeense Paula Ivan zorgde tijdens de Grand-Prix atletiekwedstrijden in Nice voor de beste wereldseizoenprestatie op de 1500 meter: 4.00,14. Elly van Hulst werd in 4.04,88, de beste Nederlandse seizoen prestatie, derde. Ze bleef 1,25 seconden verwijderd van haar nationale record, dat zij vorig jaar bij de WK in Rome liep. Discuswerpen burg alle aandacht op zich. De 24-ja discuswerpster verbeterde zaterdag wereldrecord met liefst 2,24 meter. 76,80 meter. De sportstucjenté uit Cc heeft in één jaar tijd een vooruitgang bijna tien meter gemaakt. er> gouden medaille op de 100 meter veroveren, de enige die in haar collectie nog ontbreekt, onderstreepte voornemen door de sprint te winnej 10,89 seconden. Dè 30-jarige Oostjr evenaarde daarmee de béste werèl zoenprestatie van de Amerikaanse rence Griffith-Joyner. Heike Dredl zorgde voor een Oostduits recórd springen met 7,48 meter. Die prestatie een maand geléden nog een nieuw reldrecord hebben betekend. >n i Ref de k het 1 MEDEMBLIK Echte amateurs komen nauwe lijks meer in aanmerking voor de Olympische Spe len. In de Nederlandse zeilploeg, die begin sep tember met een recor daantal stuur- en beman- ningslieden naar Zuidko- rea reist, overheersen de atleten die alles aan de kant hebben gezet voor hun sport. Zeilers als de FD-specialisten Henri Koning en Hans Schel ling, die hun schaarse vrije tijd opofferen voor de sport, vor men een minderheid. Voor dergelijke amateurs is het ha len van de olympische limiet in steeds professioneler wor dende velden amper haalbaar. Koning en Schelling, maar ook de andere Nederlandse kandidaten Haakman en Al kemade bewezen bij de WK Flying Dutchman, de afgelo pen week op het IJsselmeer bij Medemblik, de juistheid van die stelling. Met de hakken over de sloot, dat was uitein delijk de vorm waarin Koning het halen van de limiet voor de Spelen - een plaats bij de eerste acht landen van de we reld - goot. De organisatie-ad viseur uit Blokker, met in de trapeze de fysiotherapeut uit Leiden, finishte in de regatta om het wereldkampioenschap op het vertrouwde water voor de Westfriese kust en met een meer dan stevige Hollandse bries in de zeilen als elfde. Hartkloppingen De aanwezigheid van twee Denen, twee Fransen en twee Noren in de top-tien van het klassement zorgde ervoor, dat de positie van achtste land, die vrijdag in de voorlaatste race eindelijk in Nederlandse han den was gekomen, werd ge handhaafd. Dat ging zaterdag middag, in de slotrace, wel met behoorlijke hartkloppin gen gepaard. Ondanks het ziek aan de kant blijven van de Westduitse concurrent Batzil en het mindere verrichten van de Israëliër Sela bleven Ko ning en Schelling onder hoog spanning. Bij het ronden van de eerste bovenboei, vrijwel in leidende positie, ging het dan ook mis. Bemanning Schelling liep om met zijn trapeze die echter van de geleidende staaf schoot. De met twaalf kilo extra-gewicht uitgeruste trapeze-werker schoot over boord. Voor hij weer terug was in de Flying Dutchman, waren er zeker tien boten voorbij. Het Neder landse duo eindigde tenslotte als vijftiende, ver achter dag winnaar Delage en wereld kampioen Bojsen-Möller, de Deen die al tien jaar zes dagen per week vaart en zeker bij stevige wind de vrucht van zijn trainingsarbeid kan oog sten. Koning en Schelling, bij de vorige wereldtitelstrijd in Kiel veertiende en negende land, misten door die fout, niet de eerste overigens in zeven wed strijden, de kans op te schui ven naar de positie van zeven de land. Coach Van der Aat en ploegleider Dupon hadden dan morgenavond in Den Haag, op het kantoor van het NOC, toch een iets makkelijker verhaal te vertellen, zeker met de we tenschap dat de Verenigde Staten in Medemblik niet ver tegenwoordigd was. „Maar achtste land is achtste land. Zo is de limiet. Die is nu gehaald, maar de beslissing blijft na tuurlijk aan het Nederlands Olympisch Comité", vond Henri van der Aat, die in de iacht op de limiet zijn ploeg liefst drie keer in de juryka mer liet verschijnen. Twee Ërotesten werden gewonnen, •e derde klacht, vrijdag tegen het wedstrijdcomité wegens de verschijning van een duwbak in het finishrak, haalde het niet. Eremetaal Koning en Schelling behoren volgens eigen waarneming tot de kandidaten voor eremetaal op het olympische water van Pusan. In kleine startvelden, bij de Spelen mag elk land per Hans Schelling (in de trapeze) en Henri Koning in actie op het IJsselmeer. klasse slechts één boot afvaar digen, komen zij beter tot hun recht, vindt Koning, vorig jaar goed voor een vierde positie in de voor-olympische wedstrij den. Van der Aat kan mee gaan in die meningsvorming, maar heeft het eerder over de rol van outsider. In elk geval is Nederland weer vertegen woordigd in de Flying Dutch man, een Nederlands ontwerp uit 1952. In 1984 op de Pacific bij Long Beach ontbrak het H-zeil in die klasse. Toen was Neder land in vijf van de zeven klas sen vertegenwoordigd en haal de het één plak, de gouden van plankzeiler Van den Berg. In Pusan waar acht klassen varen, de 470-dames is nieuw, heeft het KNWV zeven vaar tuigen in de strijd. Kwantita tief is de ploeg gegroeid, ge zien magere kwalificaties als die van de broers Drontmann, Bakker-Vandenberg en Ko ning-Schelling is de kwaliteit echter niet toegenomen. Heiner De Nederlandse Finnjoll-zeiler Roy Heiner bewijst bij de in ternationale wedstrijden in Marstrand dat hij terecht is aangewezen voor deelneming aan de Olympische Spelen. Hij won de eerste en de tweede wedstrijd en eindigde in de derde race als tweede. Plank- zeiler Peter Paul Tellier ein digde twee keer als vijfde, in de eerste twee races. FOTO: ANP Het echtpaar Quist heeft op het IJsselmeer voor Uitdam bij het NK in de Flying Junior- klasse de titel veroverd. Quist nam op het IJsselmeer na de eerste dag de leiding en stond die, ondanks de concurrentie van Splithoff en Van Rees, in de resterende twee dagen niet meer af. Voor de tweede achtereenvol gende keer is de Dragon Cup, een zeilkampioenschap in de draken-klasse, gewonnen door een Nederlander. Fred Imhoff zegevierde zaterdag in het Ka naal voor de Franse plaats Le Havre in de 44e editie van het evenement. Vorig jaar ging de titel naar Ad Bakker. De Westduitser Vincent Hösch werd tweede. SEOUL Het Nederlands renhockeyteam heeft de ningsstage in Seoul succei afgesloten. Na de winst Zuidkorea en Australië eej deze week, beide duels eirj< den in 3-1, werd ook hét tw de duel tegen het gastland wonnen. Dit keer werd het voor het team van Hans ritsma. Floris-Jan Bóvelan scoorde tweemaal uit straf corner, Erik Parlev nam treffer nummer drie v zijn rekening. Vandaag T trok de Oranje-selectie, na tussenstop in Singapore, n Australië waar weer een a tal oefenwedstrijden bini vrije korte tijd op het gramma staat. Prijsvragen DEN HAAG De resulta van de verschillende spi prijsvragen van het afgelo weekeinde waren: Lotto 27: 8-9-22-27-29-36, servegetal: 41. Deelnem 540.093. Inleg: 2.306.358. zen: 1.217.127,00. Cijferspel 27: 705.344. Deel mers: 247.637. In f 371.456,00. Prijj f 148.582,00. Westduitse lotto: 8-18-19 37-42. Reservegetal: 26. Spel '77: 3756962. Belgische lotto: 10-12-17 36-41. Bijkomend nummer Jokernummer: 2140124. t W-5: 3-10-8-7-1. OM f 28.920,00. Ayrton Senna balt zijn vuist na zijn overwinning op Silverstone. SILVERSTONE Op de helft van het seizoen voor Formule I-rijders, is de vraag welke McLaren-rij- der wereldkampioen wordt, weer open. De Bra ziliaan Ayrton Senna bracht in zijn onderlinge strijd met stalgenoot Alain Prost de stand na acht van zestien races in evenwicht: vier-vier. Maar belangrij ker was dat hij, door het uitvallen van Prost, negen punten van zijn achter stand afknabbelde. De Fransman staat nu nog maar zes punten voor. De omstandigheden op het cir cuit van Silverstone waren in het voordeel van Senna, die bij slecht weer goed pleegt te rij den. De baan was nat, het zicht slecht. Voor de Oostenrij ker Berger, die van pole-posi- tion startte, was dat een reden veel risico's te nemen. Ferrari- coureur Berger, met 21 punten derde in de stand om de we reldtitel, behield zijn eerste plaats tot de achtste ronde. Toen kwam Senna. De Braziliaanse regenspecia list, die tijdens de laatste „nat te" wedstrijd (Estoril, 1985) zijn eerste Grand Prix-over- winning boekte, nam de kop over. Dat ging overigens niet zonder problemen. Terwijl hij met Berger streed om de kop positie, botste hij bijna met met zijn ploeggenoot Prost, die een slechte dag had en een ronde achter lag. Na de ris kante inhaalmanoeuvre van Senna bleek pas goed hoe groot het vermogen van de Turbo-motoren, die volgend seizoen verboden zijn, is. Bin nen korte tijd reed de Brazili aan een straatlengte weg van Berger, die niet meer in het spel voorkwam en uiteindelijk genoegen moest nemen met de negende plaats. Prost bleef voor het eerst dit seizoen zon der punten. Hij haalde zelfs de finish niet. In de 29e van de 65 ronden viel hij uit, omdat zijn benzinedruk te laag was. Spannend was de strijd om de tweede plaats, die door het uit vallen van Prost nou eens niet naar een McLaren ging. Voor de meer dan 100.000 Britse fans was het leuk, dat Nigel Mansell daarbij betrokken was. Mansell, vorig jaar win naar op Silverstone en toen in de eindstand om de wereldtitel tweede achter Nelson Piquet, maakt een mislukt seizoen door. Nog geen enkele keer had hij de eindstreep gehaald. De meeste concurrentie had hij te duchten van het Itali aanse talent Alessandro Nan- nini, maar de Britse fans zagen hun favoriet tweede worden. Op bijna 25 seconden van Sen na, dat wel. Bobby Robson mag blijven LONDEN Bobby Robson, trainer van het voetbalelftal van Engeland, zal zijn con tract, dat duurt tot en met het toernooi omwereldkampioen schap van 1990 in Italië, ge woon uitdienen. De Engelse voetbalfederatie, de FA, heeft gisteren bekend gemaakt in de teleurstellende prestaties van het nationale team bij het toer nooi om het Europees kampi oenschap in West-Duitsland geen aanleiding te zien Robson te ontslaan. De oorzaak van het falen moet, volgens de be stuurders, in eerste instantie bij de spelers worden gezocht. Engeland eindigde in West- Duitsland als laatste in de pou le, achter de Sovjetunie, Ne derland en Ierland. De ploeg verloor drie keer. v BELGRADO Marko Ilesic, voorzitter van de commissie van beroep van de Joegoslavische voetbal bond, heeft zaterdag zijn functie neergelegd. Ilesic nam die beslissing nadat de zes strafpunten, die eerder waren opgelegd aan Celik Zenica en Pris- tina, door zijn commissie waren kwijtgescholden. de divisie. Beide clubs speel den op de laatste competitie dag tegen elkaar, Celik won, door drie doelpunten in de laatste drie minuten, met 3-2 en veroordeelde daarmee Sut- jeska Niksic tot degradatie. De strafcommissie besloot eerder beide ploegen zes punten in mindering te brengen wegens opzettelijke competitieverval sing. Ilesic verklaarde zaterdag, na dat de commissie van beroep met vijf tegen drie stemmen had besloten de straf ongedaan te maken: „Wij hadden de mo gelijkheid het Joegoslavische voetbal zuiverder te maken en enigszins te rehabiliteren ten opzichte van het publiek. Wij hebben die kans voorbij laten gaan en daarom heb ik beslo ten op te stappen". Joegoslavi sche kranten hebben zaterdag fel gereageerd op de beslissing van de commissie van beroep. Vecernje Novosti schreef: „Een onthutsende beslissing, die echter, jammer genoeg, als normaal moet worden be schouwd in de corrupte Joego slavische voetbalwereld". KOPENHAGEN Nederland heeft gisteren in Kopenhagen de Europese softbaltitel hero verd. Op de slotdag van het toernooi in de Deense hoofd stad werd aartsrivaal Italië in drie duels teruggewezen. Be slissend was de zege van 4-0 in de derde ontmoeting. Nederland, onder leiding van de Amerikaanse coach Diana Schuhmacher en assistent Ton Hendriks, had de eerste wed strijd met 4-2 gewonnen, de tweede ging met 3-0 verloren. Daardoor was een derde tref fen noodzakelijk. Beide landen waren in de voorronde onge slagen gebleven. In Horsholm, een buitenwijk van de Deense hoofdstad, werd Nederland voor de vijfde keer Europees kampioen. Twee jaar geleden, in Antwer pen, had Nederland de titel verspeeld aan Italië. Dat was de enige keer in de de korte historie sinds 1979 dat Neder land de titel afstond. DEN HAAG Jan-Wil- lem Dompeling is niet langer dan twee maanden voorzitter geweest van de Judobond Nederland. Dompeling, sinds begin mei in functie, liet pen ningmeester Henk de Wolff en secretaris Jan Post vorige week weten met onmiddellijke ingang af te treden. De overige leden van het hoofdbestuur ontvingen zater dag een brief van zes kantjes, waarin Dompeling zijn besluit toelicht. Dompeling schrijft in de brief geschrokken te zijn van de financiële situatie waarin de judobond verkeert. Ook meent hij zich te hebben verkeken op de hoeveelheid werk dat het voorzitterschap met zich brengt. Vice-voorzit- ter Toon Harks neemt voorlo pig het voorzitterschap waar. Naar alle waarschijnlijkheid zal tijdens de najaarsvergade ring van de JBN, in novem ber, een opvolger worden ge kozen. LUZERN De Neder landse zware roeiers we ten na de Rotsee-regatta wat, internationaal gezien, hun plaats is. In wellicht 's werelds sterkst bezette wedstrijd ging de olympi sche ploeg vrijwel geheel ten onder. Nico Rienks en Ronald Florijn, Neerlands regelmatigste topploeg, zorgden voor het enige lichtpuntje, zij handhaaf den zich onder de sterk- sten. Uit een veld van 32 boten plaatste de Amsterdams/Leid- se combinatie zich via winst in de herkansing en in de halve finale bij de laatste zes. In de eindstrijd werden de Neder landers vijfde. Het was een ui termate snelle finale. De Rus sische winnaars Martsjenko en Jakoesja bleven bijna een volle seconde onder het baanrecord. De Bulgaren Jordanov en Ra- dev, houders van de wereldti tel, moesten met de vierde plaats genoegen nemen. De overige Nederlandse zware roeiers stelden sterk teleur. De vier zonder stuurman van 't Spaarne/Triton/Laga, de dub- bel-vier van Treviris/Euros/I- sala/Nereus en skiffeur Henk- Jan Zwolle werden al zater dagmorgen in de herkansin gen uitgeschakeld. Bij de da mes reikten skiffeuse Harriet van Ettekoven en de Willem 3/Rijnland/De Hunze/Okea- nos-dubbelvier nog tot de hal ve finales. Daarin speelden beide boten echter geen rol van betekenis. De Nereus- roeister werd zesde, de combi natie vierde. Beide boten mis ten daardoor de finale. Behalve Rienks en Florijn le verden ook de Nederlandse lichte ploegen goede prestaties. Laurien Vérmülst en Ellen Meliesie verrasten door een zege in de dubbel twee. Skif feur Frans Göbel eiste de tweede plaats op. Theo Nieu- weboer en Jan van Bekkum waren goed voor de vierde plaats bij de dubbel twee. Griepvirus De heren zware dubbelvier kampt met een griepvirus dat door de ploeg rondwaart. Des ondanks besloten de roeiers te starten. Bondsbestuurslid Sip- ke Castelein, die de topsport onder zijn beheer heeft, daar over: „Ze hebben zelf de be slissing genomen. Dan kan je achteraf de ziekte niet meer als verontschuldiging aanvoe ren. We hebben als bondsbe- stuur dan ook een indringend gesprek met dé ploeg gevoerd. Ook over de vier zonder stuurman zijn we ontevreden. Het is begrijpelijk dat als de aanwijzing voor de Spelen eenmaal een feit is er wat druk van de ketel gaat. Maar ook dat mag niet". Na de teleurstellende presta ties van de'olympische ploe in Luzern dringt zich de i gelijking op met de afwij: van het NOC van de kano Jan-Dirk Nijkamp-Mérc VI zen. Het duo voldeed aan eisen die het Olympisch Co té stelde: het halen van fin in Hazewinkel en Parijs. L werd gesteld dat op die v strijden de tegenstand te ring zou zijn geweest Vooi roeiers golden de regatta's Essen én Amsterdam als se tie voor Seoul. In Essen maar in enkele nummers i ke van een represent: veld. De inschrijving vöiSt „Koninklijke" viel zelfs ro uit tegen. Desondanks sl den lang niet alle kandid erin zich tweemaal voor eindstrijd te plaatsen. Toch werden de voorste van de roeibond aanvaard, het, dat Harriet van Ettékp en Henk Jan Zwolle ais serves" werden aangëw en formeel niét voor het. numnmer werden ges teerd. Om wedstrijdritme behouden zullen ^e straks Seoul echter zonder t\y worden ingeschreven voor eenzaamste nummer vai roeisport. Als men de rei-, ten die toproeiers en- -ka Kai vaarders dit seizoen boeigO, vergelijkt komt de gedai op, dat de „machtige" roeit* De gemakkelijker gehoor vind een het NOC dan de afgevaar hin den van de kleine Nederla|var se kanobond. Ronald Florijn (rechts) en Nico

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12