Moskou bereid naar anderen te luisteren" „Ramp op Piper niet de laatste" Rafsanjani: „Geen geweld tegen de VS" Gevangenisstraf wegens dambreuk Veel „vermisten vast in wrakstukken ITENLAND EeidócSouaant ZATERDAG 9 JULI 1988 PAGINA 7 OOTVAN fUÜONGELUKTE letMKOPTER DRONKEN J Eén van de twee piloten en Westduitse legerhelikopter gelopen zondag in de Alpen Télukte, was dronken volgens histerie van defensie in Bonn. ongeluk kwamen alle negen Jiden om het leven. De Bell 3 stortte in een ravijn in de Alpen. Eén van de piloten O alcoholpromillage van 2,5 in t>ed. Piloten mogen vanaf 12 >or een vlucht geen alcohol Opgegeven Duarte weer aan de slag WASHINGTON De Salvadoraanse president José Napoleon Duarte keert maandag naar zijn land terug om daar de macht weer over te nemen nadat hij in de Verenigde Staten is behandeld voor kanker in het eindstadium. Duarte zal een bezoek brengen aan de Amerikaanse president Ronald Reagan voor hij op het vliegtuig naar huis stapt, zo zei de ambassadeur van El Salvador in de VS, Ernesto Rivas Gallont. Duarte werd begin juni opgenomen in een Amerikaans ziekenhuis. Hoewel hij goed op de (chemo)therapie reageerde heeft hij volgens zijn artsen nog maar zes maan den te leven. Zijn conditie is, naar omstandighe den, redelijk en hij kan enkele uren per dag wer ken. Duarte moet over drie weken terug naar de VS voor een tweede chemotherapie-ronde. Doden bij bom aanslag Afghanistan MOSKOU In de Oostafghaanse stad Jalalabad zijn gisteren bij een autobo montploffing 31 mensen om het leven gekomen en raakten er 33 ernstig ge wond. Jalalabad was de eerste grote Af ghaanse stad waar de Sovjetmilitairen zich in mei uit hebben teruggetrokken. Het Russiche persbureau TASS schrijft de aanslag, die zij als „misdaad" typeert, toe aan „extremisten". Zo duidt de com munistische regering in Kabul de leden van het gewapend verzet aan. Zelf noe men zij zich liever islamitische mujahed- din. De aanslag had plaats vlak bij een bioscoop in het centrum van Jalalabad. Gebouwen stortten in en auto's die in de buurt stonden, werden volledig vernield. /JET-BUITENLANDSECRETARIS ZAGLADIN: Palestijn dood, tien uitgewezen JERUZALEM Bij botsingen tussen Palestijnse betogers en het Israëlische leger in Tubas bij Nablous op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever is gisteren een Palestijn doodgescho ten, zo werd vernomen uit Palestijnse bronnen. Dit werd niet bevestigd door het Israëlische leger, dat wel zei te hebben besloten tot uitwijzing van tien Palestijnen die worden beschul digd van opstoken tot rellen. De uit wijzing wordt door sommigen gezien als een vergelding voor het neerste ken gisteren van vier Israëlische ge vangenisbewaarders door een Pale stijnse bezoeker. IRA BETREURT BOM BIJ ZWEMBAD BELFAST Het verboden Ierse Republi keinse leger (IRA) heeft gisteren zijn veront schuldigingen aangeboden voor de explosie van een bom donderdag in de buurt van een drukbezet zwembad in Belfast waarbij twee mensen werden gedood. In een verklaring zegt de IRA dat de zwembadbom per ongeluk door een IRA-lid tot ontploffing werd ge bracht in „een operatie die op tragische wijze mislukte". Een Britse soldaat werd gisteren door een bom gedood bij het ruimen van puin bij het zwembad. In het dorp Pomeroy in het westen van Ulster is een lijk gevonden van een vermeend IRA-lid. De politie neemt aan dat de man in de nacht van donderdag op vrijdag is omgekomen bij het voorbereiden van een raketaanvd! op een politiestation. HAAG „Voor- gekeken wij de we- vanuit ons eigen 'ische standpunt. Iwoordig doen wij i98nders. Wij nemen de als één geheel en ;en dat vanuit een iieve realiteit. De moet niet in kam- worden verdeeld, jen leiden immers tot een ware over- Sovjet-ambassade te Tel. faag doet buitenlandse- Zagladin nog eens p uit de rijkelijk koekjesschaal, een zoveelste Marlboro wacht ontspannen de ^RT hg van de tolk af. „De 0 cm.ptisering en de g)as- 995,-iebben natuurljk ook het buitenlands beleid kn", zegt hij en haalt meer ae kwestie Af- tan aan. 40 «rugtrekking van de Iroepen verloopt precies ■S uit schema. Daarna moet ^urojhistan haar eigen zaken mfif'.iP; het is een onafhanke lijk land". Zagladin ontkent dat in Moskou een plan be staat Afghanistan in tweeën te splitsen: een marxistisch deel en een islamitisch deel. „Geen sprake van. Nogmaals, wij trekken ons terug en Af ghanistan moet een zelfstan dige koers gaan varen". Zagladin is eigenlijk op weg naar zijn vakantiebestemming in België, maar greep de gele genheid aan enige kameraden op te zoeken in Nederland. Voor hem is het duidelijk dat de perestrojka voortkomt uit de noodzaak tot verbetering van de economie. „Zo. bestaat niet alleen in de Sovjetunie, maar ook in de Verenigde Staten, Europa en de Derde Wereld de economische be hoefte de wapenwedloop te keren. Hoe minder geld aan wapens wordt uitgegeven, hoe meer geld ten goede kan ko men aan de binnenlandse eco nomie". Volgens Zagladin is één van de credo's „Ontwapening voor de Ontwikkeling". Boven dien, hoe minder wapens hoe meer mogelijkheden om vrede te creëren. In dat ver band geeft Zagladin Washing ton er de schuld van dat er nog geen wereldwijd verbod is op de verkoop van wapens aan landen in oorlog. In 1979 liepen de Amerikanen weg van de besprekingen over een verbod op wapenverkopen aan landen ?»an de Indische Oceaan en in Midden-Ameri' ka. Maar zelf geven de Russen ook niet het goede voorbeeld; zo leveren zij volop wapens, munitie en vliegtuigen aan Etiopië, een land waar een ja renlange, bloedige burgeroor log wordt uitgevochten. Diepe zucht: „Wij hebben met onze vrienden in Etiopië een aantal overeenkomsten en één daarvan betreft de leve ring van wapens. Wij houden ons aan die overeenkomst. Toch hopen wij dat Addis Abeba een politieke oplossing bereikt in het conflict met Eritrea en Tigray. Wij zouden zelfs graag bemiddelen, maar Etiopië heeft het ons niet ge vraagd en dus kunnen. wij ons niet bemoeien met hun inter ne geschil". Een ander voorbeeld dan: An gola. In hoeverre zijn de Sov jets betrokken bij de vredes besprekingen tussen Angola, Cuba, de VS en Zuidafrika? „In het geheel niet", ver klaart Zagladin stellig. „Nou ja, een beetje natuurlijk web op de achtergrond". Via An gola heeft de Sovjetunie toch een belangrijke politieke en economische ingang in Afri ka? Zagladin bagatelliseert dat: „We hebben alleen mili taire instructeurs. En mocht uit het vredesoverleg de con clusie worden getrokken dat zij weg moeten, dan halen wij ze terug". Nog een koekje, nog een Marlboro, nog een zucht: „Ik zeg u, met ons is best te pra ten want wij zoeken politieke oplossingen. Daarom is de Sovjetunie ook bereid meer gewicht aan de Verenigde Na ties te geven. Wij alleen heb ben niet het monopolie op de oplossingen voor alle proble men; wij zijn bereid naar an dere stemmen te luisteren". JOOS PERSOON Buitenlandsecretaris V. Zagla din, even op bezoek in de Sov jet-ambassade te Den Haag: ,,De Sovjetunie is bereid meer gewicht aan de Verenigde Na ties te geven. Wij alleen heb ben niet het monopolie op de oplossingen voor alle proble men". FOTO: MILAN KONVALINKA Premier Ryzjkov ruziet met pers PRAAG Op een pers conferentie in Praag is het gisteren tot een verhitte woordenwisseling geko men tussen Sovjetpremier Nikolaj Ryzjkov en wes terse journalisten. Op de vraag wanneer de Sovjetu nie haar troepen uit Tsjechoslowakije zal terug trekken, zei Ryzjkov ver ontwaardigd dat zijn land er niet over peinst dat te doen. Volgens Ryzjkov zullen de 100.000 Sovjetmi litairen in Tsjechoslowa kije pas teruggetrokken worden als de westerse landen ingaan op een aan bod van de Sovjetunie tot wederzijdse vermindering van de aantallen troepen in Oost- en West-Europa. Verder vond Ryzjkov eer herstel voor de vroegere binnenlandse kwestie voor Tsjechoslowakije. TEHERAN De opper bevelhebber van de Iraanse strijdkrachten, parlementsvoorzitter Ali Akbar Hashemi Rafsanja ni, heeft gisteren gezegd dat Iran het neerschieten van de Airbus van Iran Air niet met geweld zal vergelden. Hij zei tijdens de vrijdagse ge bedsdiensten dat de wereldopi nie zich darf tegen Iran zou keren. Rafsanjani riep alle weerbare Iraniërs op zich naar het front met Iraq te begeven om de aanval te vergelden. De parlementsvoorzitter zei dat de Verenigde Staten proberen Iran er toe te verleiden „een net zo afschuwelijke misdaad te plegen als de aanval op de Airbus. Wij proberen daar niet aan toe te geven. De wereldo pinie zou zich tegen ons keren. Verstandige mensen begrijpen waarom wij het niet zullen doen". De tankeroorlog is na een pau ze van vier dagen weer in alle hevigheid losgebarsten. Iraak- se gevechtsvliegtuigen vuur den in de Perzische Golf exo- cet-raketten af op twee gela den supertankers. In scheep vaartkringen is vernomen dat de bijna 270.000 ton metende Griekse tanker Fellowship L. in brand staat. De bemanning van de ruim 215.000 ton meten Cyprische tanker Star Ray wist de brand op hun schip do ven. Een Iraanse kanonneer boot opende het vuur op het Roemeense koopvaardijschip Plataresti in het noordelijk deel van de Golf. De kapitein zou bij de aanval gewond zijn geraakt. 100 mensen zijn om- toen gisteren een Ier een trein instortte coupés in een opge- lert0(meer in zuid-IncSa te- lamen. Twee- drie- het leg anderen zitten nog Iten. Het ongeluk ge- Niet albij Peruman op 650 km enen.lwesten van Madras. De en zcbrtte in toen een trein jn Incljgeveer 600 passagiers !t Ashtamudi-meer. De iet en de eerste coupé veilig over de brug, rijtuigen vielen er van •rtten in het meer. Drie ten volledig in het 10 iepe water. De drie an- ipés hangen aan de FOTO: AP TRENTO Een Italiaanse rechter heeft gisteren 10 mensen die ervan worden verdacht in 1985 een dambreuk te hebben veroor zaakt wegens constructiefouten, veroordeeld tot gevangenis straffen van 2 1/2 tot vijf jaar. Zij zijn beschuldigd van doodslag. De ramp in het Alpendorp Stava kostte in juli 1985 het leven aan 269 mensen. Het bovenste bassin van het door de dam ge vormde stuwmeer stortte door de breuk in het lagere bassin, waardoor een grote hoeveelheid water, puin eh modder de vallei beneden overdonderde. In enkele seconden werden drie hotels en 20 huizen weggevaagd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesfr (Van onze speciale verslagge- ver Paul Koopman) ABERDEEN Vastge roeste, brandkranen, ka potte reddingboten, tot een minimum terugge brachte duikinspecties en een groeiend fatalisme on der het personeel. Dat beeld schetsen werkne mers in de Schotse off shore industrie van de werksituatie aan boord van de platformen in de Noordzee. Hoewel de re gering in Londen en de oliemaatschappijen bezwe ren dat de afgelopen jaren met de veiligheid geen loopje is genomen, hebben veel werknemers het ge voel op een rokende vul kaan te werken. Zo'n 150 van hen hebben gisteren het werk neergelegd en zijn inmiddels aan wal ge bracht. Dek-assistent en kraanwerker Steve Howlett veegt het schuim van het Guinness-bier van zijn lippen. „Iedereen heeft hierop zitten wachten", zegt hij, verwijzend naar de ramp met de Piper Alpha. In de Bells Lounge, één van de trefpunten van oliewerkers in Aberdeen, vallen verschillen de collega's hem bij. Een van hen zegt: „Deze ramp moest een keer gebeuren en ik ben bang dat het niet het laatste ongeluk is geweest". Aberdeen, een bijna dorpse stad in de glooiende heuvels van Schotland, besefte deze week met een schok welk een hoge prijs voor de Noordzee- olie betaald wordt. Het Britse ministerie van energie bere kende ooit dat het werken op een boorplatform negen tot elf keer meer kans op ongeluk ken geeft dan een vergelijkba re baan in de constructiesector aan land. Cijfers die volgens Steve Howlett, een van de 30.000 Britse off-shore wer kers, nog aan de lage kant zijn. „De laatste jaren zijn de risi co's alleen maar groter gewor den", meent hij. „Sinds de val van de olieprijzen is op van al les en nog wat bezuinigd om toch nog winst te kunnen ma ken. Er zijn nieuwe, gevaarlij ker technieken opgevoerd om olie en gas te kunnen winnen. Echt, ik denk er hard over om te stoppen met deze job". Meer ongelukken Het is Howlett opgevallen dat zich de laatste jaren op zijn platform en ook op andere steeds meer ongelukken voor doen. „Twee weken geleden nog hadden we brand op de Titan. Iedereen moest in de reddingboten, maar van de vrijwillige brandweer lieten zich maar twee mensen zien. Eerder hadden we problemen met het affakkelen van gas, nadat de gasproduktie was stil gezet. Op een nacht brandde die vlam zo hevig, dat de pijp bovenin langzaam ging smel ten en het vloeibare gas bui- tenlangs naar beneden kwam. Dan slaat de schrik je wel om het hart. Sinds een paar dagen later in een van de compres- siekamers ook nog diesel ging lekken, zijn veel werknemers echt doodsbang geworden dat vroeger of later iets verschrik kelijks gebeurt". Het Britse ministerie van energie stelt niettemin vrii strenge eisen aan de veiligheid op de platformen. Op cynische toon zegt Howlett: „Op mijn platform zijn er voldoende reddingboten, maar de meeste collega's zijn doodsbang om er in te klimmen. Als je ze met slecht weer zou laten zakken, loop je het risico dat ze tegen elkaar stukslaan. Drie jaar ge leden hebben we er mee geoe fend en toen is een man ver ongelukt. Twee weken gele den hebben we het voor het eerst weer geprobeerd". Hij moet bitter lachen bij dfe her innering: „Van één boot werk te de motor niet en de andere boot blies na tien minuten va ren allebei de cylinders op. Een derde sloep moest ons weer naar het platform sle pen". Volgens Les Stuart uit het Schotse dorp Fyvie heeft het personeel van de Piper Alpha "weinig aan alle trainingen ge had: „De training is ingesteld op relatief beheersbare onge vallen. Maar voor een ramp zoals op de Piper is zo'n oefe ning niet ingesteld. De plaat sen waar je heen zou moeten zijn onbereikbaar. Het zwem vest dat je hebt aangetrokken smelt van de hitte. Het dek waarop je loopt is gloeiend heet. Ik denk dat niemand op deze ramp was voorbereid. Het enige wat je feitelijk kon doen was er afspringen, desnoods van 200 meter hoogte". Vals alarm Stuart, op verlof van het boor eiland Bree Bravo, heeft even als Steve de indruk dat het met de veiligheid op de plat forms somber gesteld is. „Daar kan ik kort over zijn", zegt hij. „De afgelopen twee weken dat ik dienst had hadden we maar liefst drie keer een vals alarm. Als je 's nachts of overdag na een lange dienst op bed lag en het alarm ging, dan dacht je toch: het zal wel weer niets zijn, ik blijf nog even liggen". Steve Howlett vult aan: „Het is werkelijk om te huilen als je kijkt naar het materiaal waar mee je moet werken. Bij ons zijn sommige brandkranen zo vastgeroest dat je er groot ge reedschap bij moet halen om ze open te krijgen"- De peperdure duikinspecties van het onderwater-gedeelte van de Bree Bravo zijn vol gens Stuart teruggebracht van driemaal per jaar naar twee maal jaarlijks. Hij veronder stelt: „Dat ga je nu voelen. Je werkt toch in een agressieve omgeving, met metershoge golven die op de constructie inbeuken. En altijd het gevaar van roestvorming en metaal moeheid. Om dat tijdig te kun nen ontdekken moet je vaker inspecteren. Maar wie te veel klaagt loopt het risico ontsla gen te worden". Olieramp-expert Red Adair was al niet gerust op de veilig heid van de Piper, nadat zich daar in 1984 al eens een explo sie had voorgedaan in het gas- compressiesysteem. Bij deze explosie, overigens in de mo dule direct naast de module C die woensdagnacht ontplofte, vielen enkele lichtgewonden. Het rapport dat de overheid over de oorzaak van dit onge luk opstelde, is nooit openbaar gemaakt. Dat wordt nu inter nationaal wel geëist. In Aberdeen twijfelt Steve Howlett er intussen over of hij nog wel wil terugkeren naar zijn platform als het weer in produktie komt. Met enige weemoed denkt hij terug aan de jaren waarin het in Aber deen nog wemelde van de Amerikanen en het ene na het andere veld in produktie kwam. „Tegenwoordig zie je weinig Amerikanen meer", stelt hij vast. „Hun plaats is in genomen door Engelsen die voor een veel lager loon willen werken en bereid zijn elke baan te accepteren. Het aantal bekwame arbeidskrachten is op elk platform teruggelopen. Er wordt veel meer dan vroe ger op contractbasis gewerkt Ook dat werkt ongelukken in de hand". Werklozen De olie-industrie lonkt ook na de ramp met de Piper Alpha nog voor werklozen uit de meer proletarische streken van het Verenigd Koninkrijk. Pete Cowell van het eiland Whight installeerde zich don derdag in een hotel in Aber deen om naar een baan te zoe ken in de off-shore industrie. „Met een overlevingscertifi- caat op zak is het niet moeilijk werk te vinden", denkt hij. Gisteren begon hij-aan de sur vival-cursus van vijf dagen, die uit eigen zak betaald moet worden. Cowell heeft het er graag voor over: „Het lijkt me ideaal om twee weken te wer ken en daarna twee weken vrij te zijn. Zo zie ik mijn fa milie nog meer dan bij een normale baan. En ach, met die risico's zul je nu eenmaal moeten leren leven". V) (Vervolg van de voorpagina) ABERDEEN Gisteravond zoch ten zes schepen en een helikopter van de RAF nog steeds naar slacht offers van de ramp, terwijl via de radio in Aberdeen op sombere toon de namen werden voorgelezen van de „vermisten". De experts die door Occidental zijn ingehuurd, vrezen dat veel slachtoffers gevangen zit ten in de wrakstukken van het plat form die onder water liggen. Hun lichamen zullen moeilijk te bergen zijn. De komende dagen zal Occidental zich buigen over de vraag hoe de bronnen van de Piper Alpha, een van de grotere productieplatformen van de maatschap pij, veiliggesteld kunnen worden. Eige naar Hammer heeft daarbij zijn hoop gevestigd op de expertise van de even eens hoogbejaarde Amerikaan „Red" Adair (73), die gistermiddag vanuit Houston in Aberdeen arriveerde. Adair heeft zijn reputatie onder meer te danken aan de gewaagde afsluiting van een spuitende oliebron in het Noorse Ekofisk-veld in 1977. Hammer: „Ik ben zeker dat Adair ons probleem kan oplossen". Volgens Ham mer hoeven de 36 bronnen onder de Pi- per Alpha niet verloren te gaan, omdat de module waarin de bronnen samen komen nog intact is. Het vaartuig Tha- ros zou de gespecialiseerde apparatuur - door Adair ontworpen - aan boord heb ben om de nog steeds smeulende brand op de Piper te doven en de bronnen veilig te stellen. Hammer tot slot: „Ik ben nergens ge lukkig mee. Ik ben erg verdrietig. Toch geloof ik dat we alles gedaan hebben om deze ramp te voorkomen. Twaali jaar heeft onze maatschappij geen ern stig ongeval meegemaakt. We hebben het goed gedaan, afgezien dan van dit". Teng-hui voorzitter Kwomintang TAIPEI De president van Taiwan, Lee Teng-hui, is giste ren tijdens het congres van de regeringspartij Kwomingtang gekozen als voorzitter van de partij, ondanks een pleidooi van de echtgenote van de his torische Taiwanese leider Chi ang Kai-shek het voorzitter schap van de partij binnen haar familie te houden. Lee is de eerste president die in Tai wan is geboren en niet in Chi na. Hij is landbouwkundige van beroep en behoorde tot voor kort niet tot het politieke establishment.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7