an Mierlo wil wind de politiek danst met Ruding de „bezuinigingstango" IHjNNENLAND fiektac Commit )E MACHT VAN HET CDA MOET !n [NDELIJK WORDEN GEBROKEN" ZATERDAG 9 JULI 1988 PAGINA S «eW-p HAAG Echt ZOOi„okkende dingen levert kabinetsberaad over (groting voor volgend in tegenstelling tot „•gaande jaren, nog niet Het kabinet voert de iggnjririkelijke rituele dan- op, maar minister Ru- (financiën) kan geen er meer vinden voor favoriete bezuini- itango, nu ook pre- 'Lubbers liever over snoeimaatregelen hebn walst". Of Ruding jen blijft staan, laat tot hi niet voorspellen; het °P"kte woord daarover 61 pas in augustus als de roting voor 1989 defi- aris %f wordt vastgesteld. aan b ruim drie miljard be- 22fglhgen voor 1989 en 1990 raan kabinet en parlement reeds gebonden hebben, ""tRuding volgend jaar nog —4450 miljoen extra bezuini- Althans zo zag het beeld er vorige week uit. Nu, na een paar dagen van onderhande len, lijkt het erop dat Ruding aan het „bieden" is en dat zijn eis al met honderd miljoen is gezakt. De minister wil dat alle departementen, overeen komstig de hoogte van hun be groting, een bijdrage leveren aan de extra uitgaven die vol gend jaar verwacht worden. Zo zou ondermeer 64 miljoen ten laste moeten komen van de VROM-begroting, 43 mil joen voor Verkeer en Water staat, 32 miljoen voor WVC en last but not least, 122 voor On derwijs. Nu lijkt dat laatste bedrag een schijntje op een totale begro ting van ruim 29 miljard, maar de veelgeplaagde minister Deetman heeft geen idee waar hij die bezuiniging nu weer vandaan moet halen. Hij zit nog met een aantal gaten als gevolg van het uit de hand lo pen van de kosten voor studie financiering. Vooral nu de Ka mer een stokje heeft gestoken voor zijn plan de aanvullende studiefinanciering naar de banken over te hevelen, zal het hem nog meer moeite kos- Regeerakkoord Bij de totstandkoming van het kabinet Lubbers-2 werd in de onderwijsparagraaf van het regeerakkoord overeengeko men dat het departement van onderwijs binnen vier jaar zo'n zevenhonderd miljoen zou moeten bezuinigen. De onder wijsdeskundigen uit de fracties van VVD en CDA konden het destijds niet eens worden over de invulling van de bezuini ging en besloten het probleem over te laten aan de minister van onderwijs zelf. En dat heeft Deetman geweten, voor al daar het niet bij de zeven honderd miljoen bleef. De be grotingsbesprekingen van de afgelopen jaren werden dan ook meer dan eens opgeschrikt door een morrende, met deu ren slaande en met de porte feuille zwaaiende Deetman. Nog eens 120 miljoen bezuini gen extra op een toch al volle dig uitgemolken onderwijsbe groting vertikt hij. Voor het eerst sinds jaren wordt Deetman in zijn verzet gesteund door premier Lub bers. Nam Lubbers de voor gaande jaren de rol van be middelaar op zich en kon hij in die hoedanigheid Deetman steeds opnieuw over de streep trekken, nu blijkt dat ook de premier wel te porren is voor de gedachte dat de bezuinigin gen het komend jaar op een laag pitje moeten staan. De vraag is of er in dat geval ruimte over zal blijven voor belastingverlaging. Vooral daar een aantal bewindslieden, met een knipoog naar de op doemende belastingmeevaller van drie miljard gulden, nieu we wensen op tafel heeft ge legd: Nijpels wil extra geld voor een schoner milieu, Kort hals Altes heeft meer geld no dig voor de bestrijding van de criminaliteit en Brinkman (WVC) wil zestig miljoen voor de bejaarden. Om die laatste twee wensen kan schatkistbe waarder Ruding moeilijk heen, omdat ze de steun van een brede kamermeerderheid hebben. Ondertussen lijkt Ru ding de enige in het kabinet te zijn die zich nog houdt aan het eerste gebod van het regeerak koord: gij zult geen belasting meevallers besteden aan extra uitgaven maar aan het ver kleinen van het tekort van de overheid, öf teruggeven aan de burgers. Maar, redeneert Lubbers, aan gezien de economische groei in '89 evenals dit jaar zal toene men, zijn extra bezuinigingen voor verlaging van het tekort niet echt noodzakelijk. De doelstelling om dit tekort in deze kabinetsperiode terug te brengen wordt immers ruim schoots gehaald. Leuke dingen Zou het toch tot een teruggave van de belastingmeevaller ko men, dan zal dat, de VVD ten spijt, niet veel kunnen zijn. Vooral als het kabinet vast houdt aan de voorgenomen verhoging van de kinderbij slag. Maar ook zal er geld ge reserveerd moeten worden voor 1990. In dat jaar moet Ne derland niet alleen naar de stembus traditioneel worden er in een verkiezings jaar „leuke dingen voor de mensen gedaan" maar ook is 1990 het jaar waarin een be gin gemaakt moet worden met de invoering van de vereen voudiging van belastingen („Oort") en de nieuwe ziekte kostenverzekering („Dekker"). Beide grote operaties kosten geld, al is het alleen maar om de koopkracht van de burgers en dan met name van de laagstbetaalden op peil te hou den. Het kabinet heeft inmid dels hiervoor reeds 1250 mil joen gereserveerd. De Centraal Economische Commissie, een hoog ambtelijk adviesorgaan, heeft het kabinet echter voor gerekend dat drie miljard gul den nodig zal zijn. Doordat de prijzen de afgelopen jaren nauwelijks stegen, de inflatie nihil was en lonen werden ge matigd, kon, ondanks de be vriezing van de laagste inko mens, de koopkracht voor ie dereen redelijk op peil blijven. Economen voorspellen echter dat de aantrekkende werelde conomie de inflatie zal aan wakkeren en dat betekent dat het kabinet meer geld moet reserveren voor koopkracht- behoud in 1990. Lot Het kabinet heeft overigens nog een doelstelling. Bij zijn aantreden werd het terugdrin gen van de werkloosheid tot een half miljoen in 1990 als dè belangrijkste uitdaging gezien. Premier Lubbers hing er in een onbewaakt ogenblik zelfs zijn politieke lot aan op. Ver wacht werd dat door econo misch herstel, loonmatiging, herverdeling van arbeid en extra scholingsmaatregelen de werkloosheid jaarlijks met 100.000 zou kunnen dalen. In tussen is gebleken dat in de periode mei 1987 en mei 1988 de werkloosheid met slechts 6.000 daalde. De extra vijfhonderd miljoen die is uitgetrokken voor scho- lings- en werkgelegenheids- maatregelen, is nog nauwelijks uitgegeven omdat die maatre gelen slecht functioneren. Het kabinet denkt nu via invoe ring van scholingsionen in Siljgjrect nadat staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) vorige week een mirrbrede motie tegen een personeelsstop in het speciaal onderwijs last zich had neergelegd en CDA en VVD geweigerd hadden haar weg te uren, spoedde Hans van Mierlo zich naar zijn werkkamer aan het innenhof. orvfyar greep de fractievoorzitter van D66 naar zijn blocnote. Hij moést zijn a£. Ablusbare onvrede kwijt. Dat resulteerde in een kort maar uiterst aar Jachtig commentaar. „Het is buitengewoon inconsequent, halfslachtig !we1 vernederend voor de Kamer, en bedroevend voor de kinderen dat de tennamer geen voet bij stuk heeft gehouden", concludeerde Van Mierlo. ca,4ze actie typeert de sombere en cynische gedachten die de bijna 57- jrige Van Mierlo heeft over de huidige gang van zaken in parlement en /uteri ng. „De coalitie tussen CDA en VVD is uitgewerkt. De bron is [gedroogd. Dat is een politicologische vaststelling", meent Van Mierlo, ren fc een zeer optimistische visie heeft op de rol die D66 de komende jaren in vervullen. Gewoontegetrouw kan Van Mierlo, een begenadigd reker, het niet laten zich over te geven aan wetenschappelijk- ing iosofische beschouwingen. Van Mierlo: Het kabinet-Lubbers heeft de normen overschreden. combinatie met lagere uitke-. ringen, met name langdurig, werkloze jongeren wel te kun nen prikkelen scholing te vol- fen. Op Prinsjesdag zal be- end worden gemaakt dat de uitkeringen voor jongeren om laag gaan naar 765 gulden in de maand. Deze bezuiniging levert ruim 350 miljoen op. Toch zullen krachtiger maat regelen noodzakelijk zijn om „het half miljoen van Lub bers" aan het einde van de rit te kunnen halen. Het voorstel van de vakbeweging de werk-, gevers premievrijstelling te geven voor mensen die moei-, lijk aan de slag kunnen ko men, stuit op bezwaren van minister De Koning (sociale zaken) omdat hij een verdrin gingseffect hiervan verwacht De creativiteit bii het te lijf gaan van de werkloosheid lijkt vrijwel ten einde. Alleen ge luk en forse economische groei kan deze doelstelling nog bin nen handbereik brengen en daarom praat men er maar lie ver niet over. „Mag ik deze dans van u MARGA RIJERSE ook dat het kabinet-Lubbers de normen heeft overschre den. „Elke maatschapij heeft eigen grenzen. Dat heeft de re gering niet in de gaten. In En geland en Frankrijk kun je in zekere mate autoritair rege ren, bij ons niet". Als de regeringsfracties de coalitie in stand houden, is het natuurlijk altijd mogelijk dat bewindslieden aftreden als hun falend beleid wordt ver weten. Dat dit niet gebeurt, zit Van Mierlo in hoge mate dwars: „Als de regering zorg vuldiger was geweest en be windslieden waren opgestapt, had die paspoortaffaire nooit zo'n vlucht genomen. Neem Van der Linden, de staatsse cretaris van buitenlandse za ken. In het vooijaar nam mi nister Van den Broek de pas poortkwestie tijdens een debat van hem over. Als ik Van der Linden was geweest, had ik het woord gevraagd en gezegd: voorzitter, ik dank de minister voor zijn bescherming, maar ik word kennelijk van mijn bevoegdheden ontheven en stap daarom naar de koningin om ontslag in te dienen. Een ander voorbeeld: op Onderwijs heerst een enorme chaos bij de studiefinanciering. Deetman stuurt wel zijn secretaris-gene raal w;eg, maar blijft zélf zit ten. Dan sta je als 'minister ge woon zwak". Van Mierlo is echter geen voorstander van de laatste tijd veel geopperde mogelijkheid om maar meteen een hele reeks zwakke ministers en staatssecretarissen te vervan gen of te verplaatsen naar een ander departement. „Nee zeg, alsjeblieft geen zuiveringen naar Chinees of Russisch mo del!" Onderscheid De vraag dringt zich op in welk opzicht D66 zich kan on derscheiden, met name van de VVD. D66 heeft immers ook een liberaal gezicht en pre mier Lubbers zei onlangs in het partijblad CD-Aktueel dat het net is alsof hij een D66'er hoort praten als VVD-fractie- voorzitter Voorhoeve het woord voert. Even kijkt Van Mierlo ver twijfeld: „Is dat zo? Dat heb ik nog niet gelezen. Ach, Voor hoeve heeft zich de laatste tijd duidelijk geprofileerd en wordt nu natuurlijk een beetje als een stoute jongen be schouwd". Handig als hij is legt Van Mierlo meteen de vinger op een zijns inziens zwakke plek in de VVD. Hij verwijst naar een recente uit lating van de liberale vice- fractievoorzitter Bolkestein. Die zei dat de ministeriële ver antwoordelijkheid op een „be tere wijze" beleefd moest worden. Ministers zouden moeten kunnen opstappen zonder dat het hele kabinet valt. „Daar is toch niets nieuws aan!", schampert Van Mierlo. „We kennen de minis teriële verantwoordelijkheid al sinds 1848!" Volgens Van Mierlo onder scheidt D66 zich wel degelijk van de VVD. „Wij hebben geen achterban die uit werk gevers en middenstanders be staat. Wij kunnen een onaf hankelijke koers volgen. Kijk maar naar de initiatief-ont werpen van onze fractieleden voor de winkelsluitingswet en de euthanasiewet. Bij de ver ruiming van de winkelslui tingstijden ging de VVD niet mee vanwege de middenstan ders. Het euthanasie-wetsvoor- stel van de regering zit juri disch lamlendig in elkaar en doet geen recht aan de eerdere VVD-oplossing op dit punt". Persoonsverheerlijking Ondanks het politieke pro gramma van D66 lijkt de partij toch voor een groot deel af hankelijk van de populariteit van Hans van Mierlo, in 1966 één van de oprichters. Hoewel hij erkent dat het politieke sy steem vraagt om persoonsver heerlijking, heeft Van Mierlo geen bezwaar tegen de zware rol die hem wordt toebedeeld. Toch gaat hij even in de ver dediging: „Voor alle partijen geldt dat de eerste man of vrouw stemmen trekt. Dat is niet onfatsoenlijk. Ik ben niet bang voor de druk, er wordt niet zo'n vreselijk offer van mij gevraagd en bovendien speelt het eergevoel ook een rol. Als ik doodongelukkig word ga ik weg. Ik denk dat bij de komende verkiezingen het Van Mierlo-effect veel minder geldt dan in '86. Onze fractieleden hebben zich de af gelopen twee jaar bewezen". Grote leugen D66 zal de verkiezingsstrijd in gaan met onderwijs, milieu en infrastructuur als speerpunten. „Het is een grote leugen de sa menleving een belangrijke be lastingverlaging in het voor uitzicht te stellen, terwijl er investeringen nodig zijn", vindt Van Mierlo. Zijn plei dooi voor een verhoging van de overheidsinvesteringen zal hem door de regering niet in dank worden afgenomen. „D66 is wel voor een kleine belastingverlaging voor koop- krachthandhaving in verband met de plannen van 'Oort' (vereenvoudiging belasting stelsel) en 'Dekker' (nieuwe ziektekostenverzekering), maar er is geen ruimte voor méér. Er zijn immers forse" overheidsinvesteringen nodig. Milieu en onderwijs moeten we op peil houden. De infra structuur moet drastisch worden verbeterd. We gaan namelijk onze geografische voorsprong verliezen. In West- Duitsland komt binnenkort een supersnelle TGV-goede- rentrein van Hamburg naar München. Tussen Engeland en Frankrijk komt de Kanaaltun nel met aansluiting op een TGV-lijn. Het is dus zaak ons wegennet gigantisch te verbe teren. Dat kunnen we niet, zo als het kabinet wil, vooral la ten afhangen van particuliere investeringen". Of de ideeën van D66 ooit ger stalte zullen krijgen in rege*. ringsbeleid wordt bij de coalK tievorming in 1990 duidelijk^ Hans van Mierlo kijkt daar verlangend naar uit. „Het wordt voor de grote drie par< tijen steeds moeilijker doordaf allerlei ideologieën en 'ismen' wegvallen. Dat begint de men sen steeds duidelijker te worden. Ik ben zéér benieuwd naar de slag die tussen CDA, PvdA, VVD en D66 zal worden geleverd". ELSBETH KEGGE ROB SEBES Van Agt en Den Uyl was er te veel oud zeer. Dat had niets met ons te maken. Na het uit treden van de PvdA had D66 geen inhoudelijke redenen óók te breken. We hebben wel verkiezingen afgedwongen. Als we louter aan stemmen winst hadden gedacht, waren we er wél uitgestapt". Achterlijk Als na deze terugblik de huidi ge stand van zaken in politiek Nederland weer ter sprake komt, is Van Mierlo's woor denstroom bijna niet te stop pen. Hij gebaart druk, schuift onrustig op zijn stoel en heft af en toe waarschuwend 'het vin gertje'. Stelt vragen waarop hij zelf onmiddellijk het antwoord geeft. „We hebben feitelijk een ach terlijk politiek systeem, dat zich tot 1917 heeft ontwikkeld en daarna niet meer is gewij zigd, terwijl de maatschappij voortdurend blijft verande ren!". Nog steeds wil D66 dat de minister-president recht streeks wordt gekozen en dat het parlement via een soort districtenstelsel wordt samen gesteld. „Maar dat is voor de langere termijn. Voor nu geldt dat het beleid eindelijk weer eens zorgvuldiger moet worden ge voerd, op basis van een be perkt regeerakkoord. Wat te denken van de studiefinancie ring? Daar heb ik mij enorm aan geërgerd. Deetman komt met een ingrijpend voorstel, zonder dat de overwegingen netjes in een nota zijn aange geven. Bezuinigen wordt als hoofdreden opgevoerd. Bij elke maatregel verzint het ka binet een filosofie in plaats van andersom. Dat laat dit ka binet keer op keer zien. Kijk naar de personeelsstop in het speciaal onderwijs. Daar gaat het om een bezuiniging van twaalf miljoen gulden, een schijntje. De hele Kamer vraagt om uitstel van de maat regel. Maar omdat de sfeer in het kafeinet en de verhouding met de Kamer verziekt zijn en bovendien de gedachte leeft dat de paspoortcommissie op bloed uit is, houdt de regering de poot stijf". Van Mierlo concludeert dan HAAG Onder milieu en infrastruc- zijn voor D66 de ko- jaren de sleutel- Als het aan Hans van zullen de over- op toene- Dat is geen mode van de Demo- „Een gewijzigde is noodzakelijk, an- 'erliezen we de slag toekomst", bena- Van Mierlo. iie andere koers past achtjens Van Mierlo 'ook i in perken aan de „reële" ieliikheid van een re- zonder het CDA. hij na de verkie- in 1990 een coalitie CDA, D66 en als CDA, D66 en niet op voorhand kan Van Mierlo laten de positie christen-democra- discussie te stellen. „Ik heb niets tegen het CDA zelf. Het is ook normaal dat een middenpartij vaak aan de macht is. Maar ik maak be zwaar tegen de vanzelfspre kendheid ervan, hoe de ver kiezingsuitslag ook is. De con fessionelen zijn al zeventig jaar aan de macht. Dat merk je aan alles. Niet alleen in de da gelijkse politiek, waar de be sluitvorming om het CDA draait, maar ook in het be stuur. Daarin zit immers het onzichtbare CDA, de stilzwij gende protectie bij benoemin gen van ambtenaren. Een re gering zonder het CDA zou een frisse wind doen waaien in geledingen als de militaire wereld, de rechterlijke macht en administratieve organen. Daar ligt een belangrijke taak, nee, een opdracht voor D66". Van Mierlo wijst de beschuldi gende vinger in de richting van PvdA en VVD: „Die zit ten te ver van elkaar vandaan. Zij willen het CDA in woorden best passeren, maar zien in die partij in de praktijk natuurlijk een coalitiepartner. PvdA en VVD zitten braaf op en wachten hongerig op een stuk brood". Aan de ene kant heeft D66 makkelijk praten. Zonder vas te belangengroep waarmee voortdurend rekening moet worden gehouden en zonder regeringsverantwoordelijkheid kan de Tweede-Kamerfractie een onafhankelijke koers va ren, in de wetenschap dat de regeringspartijen het in de opi niepeilingen slecht doen. An derzijds verkeert D66 juist in een moeilijke positie. De popu lariteit van de partij ging de afgelopen jaren als een jojo op en neer. Van zeventien zetels bij de verkiezingen van 1981 (met Terlouw als lijsttrekker) ging D66 ruim een jaar later na de val van Van Agt-II te rug naar slechts zes zetels. Met Van Mierlo als lijsttrek ker, na een afwezigheid van tien jaar terug in de Tweede Kamer, bloeide D66 bij de jongste verkiezingen weer op tot negen zetels. In recente opiniepeilingen staan de De mocraten rond de twaalf ze tels. D66 kan bij de kabinetsforma tie in 1990 een sleutelrol ver vullen. De PvdA wil alleen de regering in als D66 ook kan meedoen. Is die liefde weder zijds? „In principe wel", laat Van Mierlo weten. „Vanwege mijn analyse dat de coalitie is uitgewerkt, is het niet conse quent te denken dat een rela tief kleine partij als D66 de coalitie weer tot leven kan brengen. Bij het huidige beeld is dat onvoorstelbaar. Maar het is te vroeg om nu al een defi nitieve uitspraak te doen over de verkiezingen van 1990". Waarmee Van Mierlo toch de deur op een kier houdt voor samenwerking met CDA en VVD. D66 heeft geen al te beste her inneringen aan de tweede en voorlopig laatste keer in haar 22-jarige bestaan dat het in de regering zat. In '81 en '82 vormde D66, met Van Mierlo als minister van defensie, een coalitie met PvdA en CDA. Toen de PvdA eruit stapte, bleef D66 zitten om vervolgens een enorme verkiezingsneder laag te lijden. Was dat geen beoordelingsfout? Van Mierlo veert op. „De eni ge fout is dat we aan het kabi net hebben meegewerkt! De PvdA had beleidsmatige belof ten gedaan die niet konden worden nagekomen en tussen Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer zijn de manieren van Peer de Schuymer: met de beman- een gekaapt schip worden korte metten gemaakt: dood het komt er niet op aan, de matrozen worden eenvou- boord gegooid en dat gebeurt nu ook met de Spanjolen, de Schuymer hoort het gekerm der ongelukkigen nauwe- 'hij heeft de verblijven van de kapitein reeds geïnspecteerd Srgenoegd heeft hij een juwelenkistje te voorschijn gehaald, stuurman, Lambert Claeszoon, staat er met open mond bij. Ia'". grijnst Peer de Schuymer, „en jij was nog wel bang voor die acht-en-twintig stukken! Ben je hier soms ook bang voor?" En hij toont de stuurman een zware, kunstig bewerkte gouden ketting. „Awel", zegt hij, het kistje wegzettend. „Dat be kijken we later nog wel eens. Jij, Lambert Claeszoon, wordt be velhebber op dit schip, vice-admiraal van de vloot, haha! Hoe klinkt dat? En ik. Peer de Schuymer. ben voortaan de admiraal van onze piratenvloot! Zo gaan de zaken goed. stuurman. Haal dat vervloekte Spaanse vod naar beneden en laat de bloedvlag hijsen! De vlag van Peer de Schuymer!"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5