Buitenland Geen zicht op oorzaak explosies „Piper Alpha NATUURLIJK, U KUNT WEER'NMAANDJE WACHTEN... Ef VS keren wellicht smartegeld uit Verwerking kernafval was complete chaos in België GOUDKOORTS POLEN NA VONDST SCHAT Italië bewijst traagheid post Delors wil Europese regering Ceicbe Sou/unit DONDERDAG 7 JUU 1988 PAGINA 5 ri sische ballon ernietigt zichzelf •PENHAGEN Een onbe- Je Russische ballon die bo- Denemarken op drift raakte een defect aan de stuurin- tting heeft gisteren de weten- ippelijke apparatuur over jjrd gezet en zich ruim een uur via een zelfvernietigingsme- isme tot ontploffing ge- ;ht. De apparatuur is aan een 7 rachute terecht gekomen in "£y ten noordoosten van Jutland zal door de Deense marine den geborgen. Denemarken wajl eerst de apparatuur bekijken £e%rdat wordt besloten om die ir de Sovjetunie te sturen. Zelfs de doden stemden in Mexico MEXICO STAD De uitslag van de presidentsverkiezingen in Mexi co, die gisteren werden gehouden, is nog niet bekend, maar het is vrij wel zeker dat op grote schaal frau de is gepleegd. Oppositieleider Car denas verklaarde dat zes tot acht miljoen namen op de kieslijsten vals waren of onjuiste informatie bevatten. Volgens hem horen vijf miljoen van de valse namen toe aan mensen die allang dood zijn. De overwinning gaat waarschijn lijk naar Carlos Salinas de Gortari, de kandidaat van de regerende In stitutionele Revolutionaire Partij (PRI). Militair programma VS met Sovjetunie WASHINGTON De Verenigde Staten en de Sovjetunie hebben gisteren plannen voor een uitge breid militair uitwisselingspro gramma aangekondigd. Hun oor logsschepen gaan eikaars havens aandoen en ook zullen hoge mili tairen over en weer bezoeken af leggen. De uitwisseling moet bij dragen aan een groter wederzijds begrip. Het programma, dat geldt voor de komende twee jaar, werd bekendgemaakt op een perscon ferentie in Washington van de stafchef van de Amerikaanse strijdkrachten, William Crowe en zijn Sovjet-collega, maarschalk Sergej Achromejev. Socialisten redden failliete liberalen BONN De Duitse sociaaldemo cratische partij SPD heeft in 1969 bemiddeld bij een lening van zes miljoen mark voor haar liberale coalitiepartner FDP. Zonder die lening zou de partii failliet zijn gegaan. Dankzij de financiële in jectie voor de kleine partner kon de regering Brandt-Scheel tot stand komen. De FD blijkt acht 1'aren nodig gehad te hebben de ening terug te betalen. De Duitse radio en televisie stonden giste ren bol van het nieuws, maar de woordvoerders van zowel de FDP als de SPD doen de zaak af als „allerminst geheimzinnig" en „heel normaal". Schip met besmet vlees geweerd KIEL Een Panamees vrachtschip is gisteren met onbekende bestemming uit de Westduitse haven Kiel vertrokken, na dat de havenautoriteiten geen toestem ming gaven zesduizend ton rendiervlees te lossen. Het Deense vlees is waarschijn lijk radioactief. De zwerftocht van de Reefer Rio duurt al sinds begin mei, toen Venezuela weigerde het schip toe te laten, nadat uit monsters was gebleken dat de mate van radioactiviteit te hoog was. De Panamees voer van Venezuela naar Ier land, vandaar naar Denemarken, nog weer door naar Nederland en naar het Westduitse Wilhelmshaven, waar hij even zovele keren niet mocht lossen. Dubcek mogelijk naar Italië PRAAG De voormalige Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek krijgt waar schijnlijk toestemming om in sep tember naar Italië te reizen. Het wordt zijn eerste buitenlandse reis in twintig jaar. Na diens afzetting als partijchef in april '69, na het neerslaan van de Praagse Lente, was Dubcek korte tijd ambassa deur in Turkije, maar later werd hij uit de partij gezet en kreeg hij een lage administratieve. De rege ring in Praag heeft de laatste maanden de beperkingen op rei zen naar het buitenland aanzien lijk verlicht. Stakers Joegoslavië bezetten parlement BELGRADO Enkele dui zenden stakende werknemers van de grootste schoenen- en rubberfabriek in Joegoslavië hebben gisteren korte tijd het parlementsgebouw in Belgrado bezet. Na een half uur werden ze door de politie gedwongen het pand te verlaten. Volgens getuigen was het voor de deur van het parlementsgebouw tot botsingen gekomen tussen de vierduizend stakers en de poli tie. De stakers eisen onder meer loonsverhoging, wijzigin gen van het bezuinigingsbeleid en het ontslag van minister van financiën. 'olitie van serbond met plaat „Neonazi s 1 iu« rdwij rerd ben (Van onze correspondent al Ij. Rink Drost) hoe ebeu "OVER De politie Niedersachsen heeft •nazi's in de hoofdstad tover herhaaldelijk jezet tot het misdrijven, om "zo :en te kunnen verza den tegen deze •pm-rechtse groeperin- i rijt oek ^brt26 ernsti8e beschuldiging pt van de Groene partij in ie deelstaat, die gisteren eiste Jrj de zaak tot op de bodem y gezocht wordt. Fminister van binnenlandse nbe£en Wil fried Hasselmann Tgaderde urenlang met zijn jambtenaren onder de in d Ur verle(*en geschorste plaats- 1 jvangend politiechef G. j emheld over de aantij- igen van de Groenen. In het jlement verklaarde Hassel- k inn vervolgens kortweg dat beschuldigingen „elke jnd missen". ^ctieleider Jürgen Trittin f» de Groenen is met die rklaring echter niet tevre- gesteld. Trittin meent dat J fee Hannoverse journalisten 't veel feiten boven water j>ben gehaald, dat aange- 3nd is dat de politie via een '^nazistische provocateur wa»ft aangezet tot roofo verval- 'J1? en inbraken, en die mis- en heeft geobserveerd en op film en video heeft _elegd. publikaties van de journa- i steunen op verklaringen Bernd Futter, de gevan- zittende leider van de neo- he groep „EK 1", en anonieme actieve neonazi. I verklaringen van Futter jrpen een nieuw licht op de •Sjorden op twee skinheads in n nnover, begin vorig jaar. v _id juni zei minister Hassel- ijg mn nog dat de moord op de '""Tige skinhead Roger Bor- inn uitsluitend was terug voeren op sadisme. Maar gens Futter betrof het een lover wogen executie. Hetf- Ede zou gelden voor de ird op de 19-jarige Niels ckeberg die officieel nog opgehelderd is. er verklaarde dat hijzelf u leider van EK 1 geregeld ^laiftact had met de geheime waa en ^at ^eze 8301611 met jeugdige neonazi's aan ader htte tot strafbare handelin- >f^ zoals brandaanslagen, in- rjken en roofovervallen. De t ig jaar vermoorde Roger nemann behoorde tot de istische groepering FAP- ;eren. Hij deed eerst mee een inbraak in een handel f- nilitaire uitrustingen, later een inbraak bij een wa- ij handel. Futter houdt vol de politie Bornemann tot laatste inbraak heeft aan- •oord. Bij die actie zouden film- en video-opnamen gemaakt, waarna Borne- m afhaakte. Hij werd ver- jens aangezien voor een tieverrader en korte tijd doodgeknuppeld door skinheads. Ook Krücken- trof hetzelfde lot. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Honderden familieleden en vrienden van de werknemers op „Piper Alpha" waren van nacht in Aberdeen samen gekomen nadat het nieuws over de ramp op het boorplatform bekend was geworden. In grote spanning wachtten zij ze ker zes uur voor de eerste overlevenden met heli kopters binnengebracht werden. In het Koninklijk Ziekenhuis in Aberdeen stond een uitgebreide staf van brandwondenspecia listen en chirurgen klaar om de patiënten, van wie er zeker 24 ernstig aan toe waren, te behandelen. Volgens Graham Page, leider van het medische team in Aberdeen, zijn veel patiënten onderkoeld omdat zij soms lange tijd moesten zien te overleven in het ijskoude zee water van ongeveer 12 graden Celcius. Het was voor Page bij zonder moeilijk er zicht op te krijgen hoeveel overlevenden nog naar het ziekenhuis on derweg waren. Veel werkne mers zijn uit zee opgepikt door schepen die op het moment Tientallen doden bij eerdere rampen: DEN HAAG De ramp op het olieplatform „Piper Alpha" in de Noordzee is naar het zich laat aanzien het ernstigste ongeluk met een booreiland uit de geschiedenis. Sinds 1975 hebben zich zeker vijftien ernstige rampen met booreilanden op zee voorge daan. 1965: Het Britse booreiland „Sea Gem" zinkt voor de kust van Midden-Engeland. Daarbij komen 13 bemanningsleden om het leven. 1979: In de Golf van Bohai verdwijnt een olieplatform in de golven wanneer het in een zware storm naar een nieuwe boor put wordt gesleept. Slechts twee van de 74 bemanningsleden worden gered. 1980: het boorreiland „Alexander Kielland" kapseist in een zware storm. Bij de ramp kwamen 137 mensen om het leven. 1980: Bij een explosie op een oliebooreiland in de Perzische Golf komen 19 mensen om het leven. De ramp veroorzaakt een enorme olievlek van 1.800 vierkante kilometer. 1982: Voor de kust van Newfoundland (Canada) vergaat het booreiland „Ocean Ranger" tijdens een storm. Alle 84 beman ningsleden komen om het leven. 1983: Een ontploffing aan boord van een Frans booreiland voor de kust van Congo kost aan dertien mensen het leven. Bij de brand die op de explosie volgde raakten 32 mensen ernstig gewond. 1984: Voor de Braziliaanse kust komen 37 bemanningsleden om nadat door een gasontploffing brand was ontstaan aan boord van een olieplatform. 1985: Bij het kenteren van het booreiland „Tonkaway" in een baai bij de Amerikaanse staat Louisiana komen elf mensen om. van de explosie in de buurt waren. Ook het fregat Abra ham CrijnsSen van de Neder landse marine en het bevoor radingsschip Smit Lloyd van de rederij Smit Internationale assisteerden bij de reddingso peratie. Een woordvoerder van Occidental Petroleum in Aberdeen kon niet zeggen of er Nederlanders aan boord van het platform waren. Het reddingswerk werd aan vankelijk vergemakkelijkt door de gunstige weersomstan digheden, die zorgden voor een rustige zee en goed zicht. „Ik moet er niet aan denken hoe het er had uitgezien als het stormde", zei Garfield Por ter, de leider van de reddings operatie. De Britse luchtmacht zette tien helikopters en een gevechtsvliegtuig in. Het red dingsschip Tharos van het platform haalde enkele arbei ders uit zee op. Het booreiland Piper Alpha is eigendom van de oliemaat schappij Occidental van de Amerikaanse multimiljonair Armand Hammer (90), die be kend is omdat hij goede ban den heeft met de Sovjetunie. Occidental is een van grootste maatschappijen met olie-boor- platforms in de Noordzee. Een woordvoerder van Occidental zei vanmorgen dat nog geen duidelijkheid bestaat over de oorzaak van de explosies. Wel wees hij er op, dat op boorei landen met een verschillende explosieve stoffen gewerkt wordt en ongelukken nooit „voor honderd procent" uit te sluiten zijn. De bemanning van het plaform zou intensief getraind zijn in procedures voor evacuatie en brandbe strijding. ONDERZOEK AIRBUSRAMP BEGONNEN OP VINCENNES: WASHINGTON De Amerikaanse regering over weegt smartegeld uit te keren aan de nabestaanden van de 290 inzittenden van de Iraanse Airbus die afge lopen zondag boven de Golf werd neergeschoten door de Amerikaanse kruiser Vincennes. Eerder had het Witte Huis gezegd dat de regering de uitslag van het onderzoek af wilde wachten dat het Pentagon naar de toedracht van de ramp instelt. De Veiligheidsraad buigt zich volgende week dinsdag over de klacht van Iran tegen de Verenigde Staten. De VS hebben zich niet verzet tegen het bijeenroepen van de Veiligheidsraad ver zet, maar maken mogelijk wel gebruik van hun vetorecht als de raad een resolutie dreigt aan te nemen die Washington niet zint. Ook de Internationale organisatie voor burgerluchtvaart (ICAO) zal volgende week op verzoek van Iran een spoedzitting aan het neerschieten van de Airbus wijden. Zes leden van het onderzoeksteam zijn gisteren aan boord ge gaan van de Vincennes. De commissie, die de commandant van de kruiser zal verhoren en elektronische gegevens over het inci dent zal bestuderen, moet licht werpen op verschillende vragen. Zo is nog steeds onduidelijk of het toestel buiten de normale cor ridor voor burgerluchtverkeer vloog, op welke hoogte het vloog en of het nu aan het dalen of stijgen was. De vragen houden nog steeds de mogelijkheid open dat een tweede vliegtuig, een F-14 vlak boven de Airbus heeft gevlogen en deze heeft gebruikt als dekmantel om de Vincennes aan te vallen. De Amerlkaane kruiser Vincennes wordt weerspiegeld i leglazen van een helikopterpiioot. Bomexplosie in Windhoek Politiemannen onderzoeken de ravage, die onstond na een bomexplosie in de Namibische hoofd stad Windhoek. Een persoon kwam om het leven, terwijl bijna twintig mensen gewond raakten. Korte tijd later ontplofte een tweede bom, maar daarbij vielen geen slachtoffers. De aanslagen zijn waarschijnlijk het werk van Swapo, de verzetsbeweging die onafhankelijkheid eist van Zuidafrika. FOTO: EPA VERNIETIGEND OORDEEL PARLEMENT OVER „MOL": (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De verwer king van kernafval in België is een „complete chaos" geweest. Bij het Studiecentrum voor Kern energie (SCK) in Mol zijn vrachten kernafval aan vaard, die in dit instituut absoluut niet konden worden verwerkt. Niet al leen de bedrijfsleiding, maar ook de controleren de en toezichthoudende organen hebben volko men gefaald. Met dat vernietigende oordeel haalt een speciale onderzoeks commissie uit de Kamer van Volksvertegenwoordigers in België vandaag fors uit naar het SCK in Mol. Het rapport van de Belgische parlementa riërs, die de afgelopen drie maanden 25 getuigen hoorden, is al het tweede dat over het SCK in Mol verschijnt. Eerder deze week besprak het Euro pees Parlement in Straatsburg het verslag van een Europese onderzoekscommissie, waarin de illegale aanvoer en opslag in Mol van grote hoeveelhe den Westduits kernafval wer den veroordeeld. De twee belangrijkste onder zoeken, van de Belgische Jus titie en van het Hoog Komité van Toezicht, zijn nog niet af gesloten. Zij zijn van nog meer gewicht dan de parlementaire onderzoeksverslagen, omdat .alleen hun bevindingen tot strafrechtelijke en administra tieve sancties kunnen leiden. Zwarte kas De omvang van het Mol- schandaal, dat door een stom toeval aan het licht kwam, werd begin dit jaar in de inter nationale pers al breed uitge meten. Een ongeluk met een met kernafval geladen vracht wagen van de Westduitse transportfirma Transnuklear waarvan de papieren niet in orde waren, bracht Justitie op het spoor van een illegale aan voerlijn van Westduits kernaf val, dat in grote hoeveelheden in Mol werd opgeslagen. Het Westduitse bedrijf Nukem, dat de hele nucleaire industrie in de Bondsrepubliek van brand stof voorziet, kwam op die ma nier goedkoop van zijn afval af. Transnuklear en de Vlaam se onderaannemer Smet Jet verdienden er goud aan, maar zij niet alleen; ook de voorma lige directeur van de afval-af- deling van het SCK, Van de Voorde, hield er een „zwarte kas" op na. Hijzelf verklaarde voor de onderzoekscommissie dat die bedoeld was om tegen vallers elders binnen het be drijf op te vangen, maar tij dens de verdere verhoren bleek dat buiten hem vrijwel niemand van het bestaan van dit reservepotje op de hoogte was. Volgens de Belgische parle mentariërs heeft niet alleen de bedrijfsleiding van het SCK onvoldoende aandacht gehad voor onregelmatigheden op de afvalafdeling (die zo'n tien procent van de activiteiten van het SCK beslaat), maar ook is overheid ernstig tekort geschoten in controle en toe zicht. Uit de verhoren van de Kamercommissie is gebleken dat directieleden van het SCK met opzet informatie onthiel den aan de Raad van Bestuur, dat Transnuklear werkte met vervalste SCK-facturen en de directie van het SCK ook na het uitlekken van het schan daal nog pogingen heeft ge daan de hele affaire in de doofpot te stoppen. Positief is volgens de Kamercommissie slechts dat de veiligheid van de bevolking niet in gevaar is geweest en tijdens het onder zoek geen elementen zijn ge vonden die wijzen op een schending van het non-proli feratieverdrag. Geruchten dat verrijkt uranium, geschikt voor het aanmaken van atoombommen, aan Pakistan zou zijn geleverd, worden daarmee ontkracht WARSCHAU In de Poolse stad Sroda Slaska is een ware goudkoorts uitgebroken, nadat bouwvakkers tijdens werkzaamheden een goudschat uit de 13e of 14e eeuw hadden opge graven met een geschatte waarde van ongeveer 25 miljoen gulden. De vondst bevat onder meer duizend gouden en zilveren munten uit het oude koninkrijk Bohemen, als ook diamanten, parels, een koninklijke diadeem en een kroon. Na het bekend worden van de vondst togen vele inwoners van de stad met een spade naar het bouwterrein om hun geluk te beproeven. De politie heeft inmiddels een aantal mensen wegens diefstal aangehouden. DE KRIMSON CRISIS (c) Standaard UltflavorlJ, Antwerpon-Weeap. ROME Een officieel on derzoek heeft aangetoond wat Italianen allang wis ten: het duurt eeuwen voordat brieven bezorgd worden. Bij wijze van proef waren 7868 brieven gepost, waarvan er zeven tien de volgende dag op plaats van bestemming ar riveerden. Gemiddeld wa ren de brieven echter ruim 8,5 dag onderweg. Brieven die in Rome en Milaan waren gepost, la gen meer dan drie dagen in de brievenbus. De rege ring heeft aangekondigd de snelheid van de Itali aanse PIT te vergroten door automatisering en aansporingspremies voor het personeel. ADVERTENTIE 1 i tf' J C(f, -k»» <J Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ STRAATSBURG Voor zitter Jacques Delors van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft gisteren in een toespraak tot het Eu roparlement in Straats burg gepleit voor een Eu ropese regering. Delors zei dat de tijd was gekomen om over dit idee serieus na te denken. „Wij zullen niet in staat zijn om tussen nu en 1995 alle noodzakelijke beslissingen te nemen zonder de een of ande re rudimentaire vorm van Eu ropese regering", aldus Delors. Hij zei voorts nogal onaange naam verrast te zijn door het feit dat afgezien van de West duitse en Britse volksverte genwoordigers de nationale parlementen van de overige EG-lidstaten kennelijk niet doorhebben dat „het centrum van besluitvorming" bezig is zich te verplaatsen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5