Jachtseizoen op studenten geopend wil naatregelen dreigement vEP-directeur Eeidócgouocmt OPMERKELIJK INITIATIEF NUTSSPAARBANK IEUWO duinrell Jules de Corte Ik blijf gewoon thuis Beraad over begroting steeds moeilijker G1ÜINNENLAND DONDERDAG 7 IUU 1988 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redactie) HAAG - De VVD-ka- •leden Wiebenga en Weis- ht ijs hebben de ministers Van Broek (buitenlandse za- i) en Korthals Altes (justi- gevraagd maatregelen te admen naar aanleiding van de EP jatingen die directeur W.L. terd van paspoortproducent gedaan heeft. Baard orfft in een interview ge- >igd het oude paspoort na te i len maken en aan de (Am- l-damse) onderwereld te le ren, zodra de staat het con- |ct met KEP zou opzeggen. den Broek heeft KEP tot de kans gegeven ïorjt een paspoort te komen, st^arop niets meer valt aan te jurken. Wiebenga en Weis- s willen van de bewindslie- '..Ti weten of „een dergelijk ^Jigement oirbaar is". Zij duigen zich nu af of de staat >po<iverstandig aan doet „zaken verdoen met een ondernemer &ng die zich een dergelijk jigement veroorlooft". De """lspraken van Baard bevor- ren het vertrouwen van het j bliek niet, aldus de twee ka- rieden. 1 jerim-manager H. van Dijk ji KEP zegt de uitlatingen n Baard „te betreuren en it te begrijpen". Hij wijt een ander aan de stress waarin drukker de laatste maan- verkeert. „De uitlatingen voor zijn persoonlijke re- uing en inhoudelijk vol- ekt onzinnig. Het is een uit- •sting van emotionele aard", us Van Dijk. t PvdA-kamerlid De Visser de misstanden bij de invoe- g van een nieuw paspoort, feerste aan de kaak gesteld jft, overweegt juridische ppen tegen Baard. Die »mde het kamerlid „een if, tuig en de grootste leuge- ir van het stelletje". „Ik tfTicludeer daaruit dat hij mij t zo mag", aldus De Visser. Vereniging voor Bevol- .gsboekhouding en Militaire ;en (VBM) heeft in een iet aan de Tweede Kamer waarschuwd dat de nieuwe spoortwet die bij de Kamer behandeling is de persoon- ce levenssfeer in gevaar •ngt. Volgens de nieuwe wet len alle paspoortgegevens handtekening) in een cen- al computersysteem worden geslagen. Het beheer zou ^^eten worden gevoerd door particulier bedrijf (KEP), ^ftvijl vrijwel alle opsporings- ^■atenaren het register mo- BB raadplegen. Ook het in- iren van een signaleringsre- 'cnjer (voor Nederlanders zon- end paspoort) stuit op kritiek 4de VBM. De regels om ie- ™pnd in dat register op te ne en b zijn veel te ruim, terwijl zijd^ralsnog niemand te weten atnt of hij of zij in het regis- n. is opgenomen, aldus de IM. et huidige wetsontwerp jaagt burger ook op onnodige ten. De VBM gaat ervan uit na 1992 een identiteitsbe- voldoende is om binnen te reizen en dat daar- het dure nieuwe paspoort 'ig is. Medicijnknaak kan vervallen bij nieuw tariefsysteem DEN HAAG Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) wil dat ziekenfondsverzekerden vanaf 1 januari 1989 een eigen bijdrage gaan betalen voor dure medicijnen. Tegelijkertijd wordt dan de huidige 'medicijnenknaak' afgeschaft. De nieuwe eigen bijdragen maken onderdeel uit van het zogeheten 'ijkprijzensysteem'. Dees had dit systeem het afgelopen voorjaar al willen invoeren, maar door organisatorisdche problemen en te genstand in de Tweede Kamer lukte dat niet. Volgens het nieuwe tariefstelsel voor geneesmiddelen wordt er een lijst gemaakt met de medicijnprijzen die de zieken fondsen voortaan aan hun verzekerden zullen vergoe den. Voor elke categorie medicijnen wordt een vergoe dingsbedrag ('ijkprijs') vastgesteld die overeenkomt met de prijs van het goedkoopste middel uit die categorie. Wil een ziekenfondspatiënt een duurder geneesmiddel hebben, dan moet hij het verschil met de ijkprijs zelf bij betalen. Geschat wordt dat de ziekenfondsen hierdoor 535 miljoen per jaar goedkoper uit zijn. Amerikaan in Nederland berecht wegens moord UTRECHT De 34-jarige Amerikaanse mili tair van Soesterberg die in maart van dit jaar zijn vrouw om het leven bracht, wordt in Ne derland berecht. Dat heeft de rechter-commis- saris gistermiddag beslist. De verdachte ver brijzelde met een hamer de schedel van zijn vrouw, stak haar in het hart en sneed haar vervolgens de hals af. Daarna verminkte hij het stoffelijk overschot. De resten werden langs een dijk bij het IJsselmeer gevonden. Vorige week besliste de rechtbank in Den Haag dat de Amerikaan niet mag worden uit geleverd aan de Verenigde Staten - dat voor- rangsrecht heeft - omdat de VS de Neder landse regering geen garanties wilde geven over het niet opleggen van de doodstraf. Makelaars overtreden eigen regels AMERSFOORT Makelaars ver spreid over het gehele land houden zich niet aan de regels van de Neder landse Vereniging van Makelaars (NVM) waarbij zij aangesloten zijn. In acht van zeventien woninggidsen die in verschillende delen van het land verschijnen, staat niet vermeld bij welke makelaar een woning in de verkoop is. Vier gidsen hebben geen adreslijst van de makelaars in de regio, terwijl zeven gidsen onvermeld laten dat in formatie over de bemiddelende make laar kostenloos is. Dit staat in het gis teren verschenen maandblad van de vereniging Eigen Huis, die de woon- gidsen daarop heeft bekeken. Tweejarig doctoraal voor ex-hbo'ers DEN HAAG De Vrije Universiteit van Am sterdam introduceert het komend studiejaar een verkort studieprogramma voor ex-studen ten uit het hoger beroepsonderwijs. Hierbij gaat het om een aantal studierichtingen aan de fa culteit van de sociaal-culturele wetenschappen. Onder meer worden de studies politicologie, be stuurskunde, culturele antropologie en ontwik- kelingssociologie in verkorte vorm aangeboden. De universiteit maakte gisteren bekend dat stu denten die na 1 januari 1980 een hbo-diploma hebben behaald in aanmerking komen voor de twee jaar durende studie. De betreffende stu denten kunnen drie jaar over het doctoraalpro gramma doen. Het aanbod van de universiteit is een reactie op het besluit van de overheid over de beperking van de inschrijvingsduur van studenten in het hoger onderwijs. N VANDAAG IN HET VJ DEN HAAG Vroeger kon een student alleen met veel moeite een re kening openen bij een bank. Tegenwoordig doen banken er alles aan om onder groep zo veel mogelijk klanten te wer ven. Zo maakte de Haag se Nutsspaarbank giste ren bekend overeenstem ming te hebben bereikt met de Haagse Hoge school over een betalings regeling van het college geld. Met dit initiatief is het jachtseizoen op stu denten geopend. Al enige tijd is minister Deet- man (onderwijs) in onderhan deling met verscheidene ban ken, waaronder de Postbank en de Rabobank, om de aan vullende lening, die studenten nu nog bij de overheid kun nen afsluiten, naar deze ban ken over te hevelen. Dit heeft de Nutsspaarbank in Den Haag aan het denken gezet. Onder het motto „De Nuts spaarbank doet meer voor studenten" probeerde de bank gisteren door middel van een advertentie de aandacht te trekken van de studenten van de Haagse Hogeschool. Aanbieding Wetende dat studenten elk jaar in nood verkeren als zij voor 1 augustus het hoge col legegeld in één klap op tafel moeten leggen, kwam de bank met een opmerkelijke aanbieding: „De Nutsspaar bank biedt de mogelijkheid het collegegeld in plaats van ineens in tien termijnen te be talen. Hiervoor worden u geen kosten en geen rente in rekening gebracht". De bank speelt hiermee handig in op de behoefte van studenten aan een gespreide betaling van het collegegeld. Nu de zo veelste verhoging van het col legegeld door de Eerste Ka mer is geloodst, wordt de situ atie voor studenten nijpender. Studenten in het hoger be roepsonderwijs moeten dit jaar 1400 gulden betalen tegen 1292 vorig jaar. Het college geld voor universitair studen ten gaat van 1604 naar 1750 gulden. In de tijd van de renteloze voorschotten (het systeem voordat de Wet Studiefinan ciering per 1 oktober 1986 van kracht werd) leverde een ho ger collegegeld minder pro blemen op. Toen kreeg iede- ren beursstudent aan het be gin van het studiejaar voor drie maanden geld, inclusief het volledige bedrag aan col legegeld. Met de invoering van de Wet Studiefinancie ring (WSF) kwam deze rege ling te vervallen. Studenten krijgen nu in het voorafgaan de jaar per maand een bedrag dat zij zelf moeten reserveren voor het collegegeld. Eerste jaars-studenten worden daar door al aan het begin van hun opleiding geconfronteerd met een betalingsprobleem, terwijl ouderejaars-studenten door hun kleine budget steeds moeilijker geld opzij kunnen zetten. Concurrentieslag Met het initiatief van de Nutsspaarbank is de concur rentieslag om de studenten definitief begonnen. Zij heeft rechtstreeks met de Haagse Hogeschool overeenstemming bereikt over een betalingsre geling voor studenten. Hoe wel de studenten geen kosten en rente in rekening worden gebracht, doet de bank na tuurlijk niets voor niets. Stu denten die van de regeling gebruik willen maken zijn verplicht om een rekening bij de bank te openen en daarop de toelage uit de WSF te ont vangen. In de afspraken met de Hoge school heeft de bank zich ver plicht het collegegeld voor elke aangemelde student vóór 1 augustus van dit jaar aan de HBO-instelling over te ma ken. In tien termijnen betaalt de student op zijn beurt het bedrag weer aan de bank. Ook studerenden aan de in stelling die geen aanspraak kunnen maken op studiefi nanciering kunnen meedoen als ze maar kredietwaardig zijn. Dat wil zeggen wanneer ze een vast inkomen hebben. De studenten hoeven dus al leen een rekening te openen. De bank zorgt voor de rest. Dat de bank hierdoor een aantal maanden rente derft neemt zij op de koop toe. De financiële instelling mikt op rendement op de lange ter mijn. „Iedereen kan op zijn tien vingers natellen dat de regeling voor de bank niet rendabel is. Maar daar gaat het ook niet om. Het rende ment zit in andere dingen. Wij proberen met de soepele regeling nieuwe, veelbeloven de klanten aan de bank te binden", liet een woordvoer der van de bank gisteren we ten. Vakantie De Haagse Hogeschool telt on geveer 11.000 studenten, maar hoeveel mensen op het aan bod zullen ingaan zei de woordvoerder niet in te kun nen schatten. „Veel studenten Studenten protesteerden begin juni bij de Postbank tegen het plan van minister Deetman de aanvullende lening bij onder meer deze bank onder te brengen. FOTO: ANP zijn al met vakantie. Wat ons betreft kunnen studenten nog het hele studiejaar een beroep doen op de regeling. De HBO- instelling wil echter formeel voor 1 augustus geld zien. Het hangt er dus vanaf in hoever re zij daaraan vasthoudt", al dus een woordvoerder van de bank. Of de regeling de onderhan delingen van minister Deet man met andere banken zal beïnvloeden is nog niet duide lijk. Verwacht mag worden dat ook de Postbank en de Rabobank van studenten zul len eisen dat zij bij hen een rekening openen voordat een studielening kan worden af gesloten. De echte jacht op studenten begint echter pas volgend jaar te spelen. Naar verwachting zal de studielening a la Deet man pas op zijn vroegst per 1 april 1989 worden ingevoerd. Bovendien is het nog maar de vraag of het „bankenplan" van Deetman ongeschonden door het parlement zal ko- mCn ELSBETH KEGGE Meeste kansen voor studenten theologie en techniek ROTTERDAM Zijn voor de meeste afgestu deerden in ons land de kansen op de arbeids markt de komende jaren (tot 1992) weinig roos kleurig door de grote toe name van het aantal af- studerenden, in techni sche vakken en theologie liggen de kansen gunsti ger. Daar is de verhou ding tussen vraag (uit breiding- en vervangings- vraag) een aanbod (aantal afgestudeerden) in 1992 het gunstigst. Dat blijkt uit een onderzoek van de rijksuniversiteit Lim burg. Bij dit onderzoek is niet alleen gekeken naar de vraagontwikkeling in de ver schillende beroepsklassen, maar ook naar het aanbod van afgestudeerden. Het blijkt dat de aanzienlijke groei van de werkgelegenheid voor aca demisch geschoolden tot 1992 (plus 27 procent) ten opzichte van een totale werkgelegen heidsgroei met tien procent toch niet voldoende is om de enorme aanwas van het aan tal studenten op te vangen. Voor theologen en afgestu deerden in technische weten schappen zijn de kansen goed. Econometrie, actuariaat (ver- zekeringswiskunde) en be drijfskunde bieden redelijke vooruitzichten. Matig zijn die voor rechten, wis- en natuur kunde (met name door biolo gie), medische- en sociaal-cul turele opleidingen, en slecht voor agrarische wetenschap pen, letteren en farmacologie. Erg slecht zijn de kansen in de kunsten. (ADVERTENTIE) ^TUNTSVAN DE BOVENSTE PLANK Op DuinrclI presenteert Choq de "American Eagles" High Diving Show uit Hongkong, met bloedstollende capriolen. Ineen wervelende show duiken internationaal vermaarde artiesten van een 30 meter hoge stellage in klein bad. Met salto's, als clowns, ja zelfs Info:01751-14765 Koningin en prins in 1989 naar China DEN HAAG - Koningin Beatrix en prins Claus brengen waar schijnlijk in de eerste helft van volgend jaar een staatsbezoek aan China. China heeft de koningin al geruime tijd geleden uit genodigd voor een bezoek, aldus directeur Van der Voet van de RVD. Volgens hem wordt er nu in wederzijds overleg gezocht naar een geschikte datum. Hieuw wegdek A-28 "irdat tevoren gemaakte berekeningen van de geluidhinder 8 )s de rijksweg 28 niet blijken te kloppen, ziet rijkswaterstaat ,61 genoopt een deel van de nog geen twee jaar oude weg van i7i nieuw wegdek te voorzien. Daarom is de weg vanaf maandag J^sen Zeist en Amersfoort over zo'n drie kilometer afgesloten, ij: verkeer wordt omgeleid. In de richting Amersfoort-Utrecht J5 het verkeer gedurende de vijf weken dat het werk duurt ge- 19 (Ki doorrijden. H FOTO: DIJKSTRA EG wil wereldpatent op intellectueel eigendom BRUSSEL - De Europese Commissie is gisteren met een plan gekomen voor de wereld wijde bescherming van intel lectuele eigendom zoals au teursrechten en patenten. Het plan zal worden voorgelegd aan de Uruguay-ronde van in ternationale handelsbespre kingen van het GATT. Het plan heeft betrekking op pa tenten, handelsmerken, copy rights, computerprogramma's, ontwerpen en modellen. Vol gens de Internationale Kamer van Koophandel in Parijs is met de inbreuk op dergelijke auteursrechten wegens het ontbreken van een sluitende internationale regeling jaar lijks een bedrag van 120 mil joen gulden aan gederfde in komsten gemoeid. I': KNOLLEN 11 0 "fN NAMAAK- &CNTIAS ?S,KT FEJTÊUJK VCÈLTÊ vakan tieverblijf beslist de moeite waard. Dit geldt ook voor liedjesschrijver, zanger en pianist Jules de Corte, blijft het liefst thuis, in het „Peelse" Helenaveen. „We hebben ook hier in de Peel verschillende natuurreservaten. Maar je zou net zo goed mensenreser vaten in de natuur kunnen hebben, dat is eerlijker", meent Jules de Corte. FOTO: PR „Ik ben niet zo'n reizi ger. Ik was vroeger al in zoveel plaatsen tij dens optredens, maar in vakanties wil ik ze ker niet meer in een auto zitten. Ik blijf dus gewoon thuis. We doen trouwens niet zo expli ciet aan vakantie hou den. Vroeger zetten we alleen de telefoon af, met op de beantwoor- der de tekst: .Jongens, bel maar na de vakan tie terug, dan zitten we weer te popelen om de hoorn op te pakken'. Misschien ga ik nu eens een dag naar Jan, Piet of Klaas, met wie ik graag eens praat. Maar ik ga zeker niet naar toeristische eve nementen. Vorig jaar zijn we nog wel naar Portugal geweest; was leuk. Kijk, ik woon nogal plezierig in Hele naveen, dus waarom zou ik mij in de drukte begeven? Toch woon ik niet midden in de na tuur, want dat bestaat in Nederland niet meer. Zeker hier in de Peel niet. Maar de bo men zijn de bomen, dat is plezierig. Men spreekt over na tuurreservaten, dat is iets waarover ik nog steeds verbijsterd ben. Je zou net zo goed mensenreservaten in de natuur kunnen heb ben, dat is eerlijk. Maar goed, het is zoals het is. We hebben hier ver schillende natuurreser vaten en daar is het goed toeven als het niet regent. Het is fijn als het zonnig is, maar ik behoor niet tot de mensen die overstuur raken door slecht weer. Teksten schrijven tij dens de vakantie zal ik zeker niet doen. Ook niet als ze zomaar op komen dwarrelen. Dan laat ik ze maar dwarre len. Toen ik nog offi cieel optrad, had ik na tuurlijk een veel dpide- lijker scheiding tussen vakantie en geen va kantie. Dat wil niet zeggen dat ik nou altijd vakantie heb, maar het was vroeger veel druk ker. Nu studeer ik nog piano en schrijf teksten en voer allerlei corres pondenties met deze en gene. Kortom, ik heb mijn dagen wel gevuld, maar het is niet meer zo strak. En dat bevalt me prima. Verder ben ik een heel schaars radioluisteraar. Ik luister 's morgens om acht uur naar het nieuws en om één uur 's middags naar mede delingen voor land- en tuinbouw. En naar Oogluik van de KRO en VPRO op vrijdag (niet de hele dag). Er zijn ook dagen dat ik absoluut niet naar de radio luister, namelijk maandag en donder dag. Dat zijn de diepte punten in de radio. Ik heb een keer een verhaaltje geschreven over iemand die voor zijn vakantie zo ver- Schrikkelijk veel moest organiseren, dat hij toen het moment daar was, besloot om niet te gaan, waarna hij weer heel veel moest organi seren om het weer on gedaan te maken. Maar diepgaandere beschou wingen over de vakan tie heb ik nooit ge maakt; dat hoort ook niet bij vakantie. Vroe ger zeiden ze ook altijd wat je- in je vakantie niet moest doen, of wel. Maar in je vakan tie moet niets zus of zo. Je moet ontspannen zijn en niet steeds van verbijstering in elkaar zakken als je weer iets ziet. Degenen die per se alle stenen van een kathedraal willen tel len, gaan hun gang (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het beraad in het kabinet over de begroting van volgend jaar bevindt zich op dit moment nog „in de sfeer van de jaarlijks terugke rende rituele dansen". Dat wil zeggen dat de (vak)ministers en hun tegenspeler minister Ruding van financiën over de mate van bezuiningen en over de vraag óf er nog wel ruimte is om te bezuinigen het voorlo pig nog niet eens zijn. Volgens kringen rond het kabinet „wordt het wel steeds moeilij ker overal een plakje van af te halen". Het zou echter nog te vroeg zijn om te spreken van „over winnaars of verliezers". Vol gens sommige berichten zou de kogel echter al door de kerk zijn en heeft Ruding, die een extra bezuinigingsronde van circa 450 miljoen wilde, nu al een 'vierkante' afwijzing van zijn collegaministers ge kregen. De Rijksvoorlichtings dienst liet vanmorgen weten „het voor deze conclusies nog wat te vroeg te vinden". Het beraad is nog maar net begon nen; ook de gehele volgende week is voor het overleg uitge trokken. Onderwijs Evenals vorig jaar is ook dit jaar de onderwijsbegroting één van de grootste struikelblok ken. In die begroting zit nog altijd een gat als gevolg van de uit de hand gelopen kosten van de studiefinanciering. Daarnaast zou Ruding onder wijsminister Deetman een ex tra bezuiniging van 120 mil joen gulden opgelegd hebben. Zoals de stand van zaken nu is „liggen de posities van de be windslieden nog vast". Zij voe len zich in hun verzet tegen de wensen van Ruding gerugge- steund door de ontwikkeling van de economie en het terug lopende financieringstekort Ook premier Lubbers, die „in dit soort vergaderingen altijd een bemiddelende rol speelt", zou daarom wel te porren zijn voor de gedachte de bezuini gingen het komend jaar maar eens op een laag pitje te zetten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3