n t Fraaie reiswekker Geen bus kon Leidse NZH-garage in of uit ^ekiae Sou/tont STAD OMGEVING n a n Ti t g S 1 WÊÊ molen onder vuur Binnen twee jaar oordeel over bouwen in Leidse polders legen ten vieren voltooiing &an Leidsche Tafel Sntract met eigenaar huis de bijlen wordt niet verlengd leiden neemt beheer Wachtgebouw in eigen hand Boosheid bewoners Vogelwijk blijft 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8x8x1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam: Adres: Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CeidócSoivtcuit 1 (Vervolg van voorpagina) LEIDEN „Niet een bus kon de Leidse NZH- garage vanmorgen ver laten. Dat kwam door een blokkade die actie voerders vormden om werkwilligen te belem meren", aldus een woordvoerder van de NZH-Leiden. „Er was geen sprake van een blokkade", meent actie- coördinator W. Engels van de Vervoersbond FNV. „Er had vanmor gen vroeg een verhitte discussie plaats bij de poort. Meer niet". Door die discussie konden werkwillige chauffeurs de garage niet verlaten. Toen korte tijd later twee bussen met perso- neelsvervoer naar bin nen wilden, was er een heuse blokkade ont staan. Er werd ook ge roepen dat niemand er uit mocht", aldus perso neelsleden in Leiden. Normaal rijden in de platge legde NZH-rayons voor de ochtendspits dagelijks in to taal circa 350 bussen uit. Vanuit Leiden rijden er ze ker 120 bussen, waarmee zo'n 8000 tot 12.000 passa giers vervoerd. De NZH had gehoopt de zaak met werk willigen enigszins draaiende te kunnen houden. De vak bonden zijn woedend op de NZH-directie omdat die het personeel heeft laten weten dat werkwilligen zich moeten melden, maar dat ze geen loon doorbetaald krij gen als ze door de acties van hun collega's niet aan de slag kunnen. In de Leidse NZH-garage kwam het vanmorgen tot heftige duscussies tussen werkwilligen en actievoer ders. Van enig handgemeen was geen sprake. Het plaat sen of doen onstaan van een blokkade voor de uitgang was niet het voornemen van de vakbonden. Actie-coördi nator W. Engels: „Als we dat doen, dan stapt de directie ogenblikkelijk naar de rech ter en moeten we al binnen een dag stoppen". Toch ge beurde het vanmorgen in Leiden. Engels beschuldigt de direc tie van het aansturen op een onnodige escalalatie van het conflict. „Men probeert tweedracht te zaaien tussen actievoerders en werkwilli gen. Dat is bedenkelijk en bovendien buitengewoon on verstandig", aldus Engels. Afgelopen maandag was er voor het laatst overleg tus sen de bonden en de direc tie. Dat overleg werd afge broken toen de directie op geen enkele wijze de bonden tegemoet wilde komen. „Het is nu aan de directie om het overleg te heropenen. Zo lang dat niet gebeurt gaan we met onze acties door", al dus de heer Engels. Volgens een woordvoerder van de NZH drijven juist de vakbonden de zaak op de spits. „Dat doen ze met een hoop machtsvertoon en het is ons goed recht als bedrijf om tegenmaatregelen te ne men en te pogen het vervoer nog enigszins op gang te houden", aldus de NZH- woordvoerder. Publiek FNV-bestuurder F. Kohier beaamde vanmorgen dat het publiek in eerste instantie de dupe wordt van het conflict tussen NZH-directie en vak bonden en chauffeurs. „Maar wij hebben als bon den geen andere keus. We hebben tot het uiterste ge probeerd er via overleg uit te komen maar de NZH-di rectie blijft halsstarrig wei geren ons ook maar iets te gemoet te komen. Vooral de opstelling van de directie zet bij de mensen kwaad bloed. Onder die omstandigheden rest ons geen andere moge lijkheid dan acties voeren. Het is vervelend voor het publiek maar andere moge lijkheden zijn uitgeput", al dus de vakbondsbestuurder. woensdag 6 1ul1 19qh fagiina a Burchtring afgesloten LEIDEN De Burchtring wordt binnen kort 's nachts afgesloten. Dat heeft het college van B en W gisteren besloten. De afsluiting geldt bij wijze van proef voor drie maanden en betreft alleen de Burcht zelf. De heuvel blijft toegankelijk voor het publiek. De deur die toegang geeft tot de ring gaat 's avonds om elf uur op slot en 's ochtends om zeven uur weer open. Afsluiting moet een einde maken aan de overlast van nachtelijke bezoekers voor omwonenden en het vandalisme aan de Burcht. Wethouder H. de la Mar was te gen elke vorm van afsluiting voor het pu bliek, verantwoordelijk wethouder F. Kuijers (groen) wilde ook de heuvel on toegankelijk maken. Hij denkt dat de af sluiting binnen een week kan gebeuren, „in elk geval zo snel mogelijk". Leidenaar mishandeld LEIDEN Een 22-jari- ge man uit Leiden is gisteravond op de Haar lemmerstraat mishan deld door een 21-jarige plaatsgenoot. De 22-jari- ge man reed om half negen in zijn auto door de Haarlemmerstraat en werd tot stoppen ge dwongen door de 21-ja rige man, die in de au tomobilist de ex-vriend van zijn vriendin her kende. De 21-jarige gaf de automobilist een paar vuistslagen in het gezicht. Het slachtoffer heeft aangifte gedaan. Grote buit bij inbraak LEIDEN Uit een woning aan de Dia mantlaan is in de nacht van maandag op dinsdag voor 14.000 gulden aan spullen gestolen. De inbrekers gingen er van door met een kleurentelevisie, videore corder, geluidsinstallatie, een geldkistje, kleding en sieraden. Tevens verdwenen cheques en een betaalpasje. De voordeur van de flatwoning is met geweld openge broken. BESTOLEN VAN TASJE LEIDEN Een 38-jarige man uit Voor schoten is gisteren in een supermarkt aan de Langegracht bestolen van zijn polstasje met geld en papieren. De man was boodschappen in zijn auto aan het laden. Toen hij klaar was, was het tasje weg. Kinderopvang voor werknemers EBR LEIDEN De opvang van kinderen van personeel van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) is veiliggesteld. Op voor stel van raadslid R. van Lint (Links Lei den) koopt het EBR voorlopig tien tot twaalf plaatsen in een kinderdagverblijf in Leiden, waar werknemers hun kinde ren kunnen onderbrengen. Dat is beslo ten door de Algemene Raad. De fusiepartners van het toekomstige re gionale nutsbedrijf EWR waarvan de totstandkoming overigens nog altijd niet vast staat zijn met het voorstel ak koord gegaan. Volgens Van Lint is het heel goed mogelijk dat nu ook in andere gemeenten dan Leiden de kinderopvang wordt geregeld. Dat is voor het personeel een belangrijke voorwaarde geweest om akkoord te gaan met de fusie. ÏERKGROEP BETREURT EFSTAL SPANDOEK [DEN De Werkgroep Zuid-Afrika Leiden purt de diefstal van het spandoek dat over de jstraat tussen het stadhuis en Het Gulden Vlies Iig. Het spandoek met het opschrift „Leiden iagt: Shell uit Zuid-Afrika" is in de nacht van jdag op zaterdag verdwenen. De gemeente had werkgroep voorgesteld het spandoek op te han- i in het kader van het anti-apartheidsbeleid van iden. „Wij betreuren het ten zeerste dat mensen ir dergelijke ondemocratische middelen grijpen hun ongenoegen over het gemeentelijk anti- rtheidsbeleid kenbaar te maken", zo stelt de rkgroep in een verklaring. „Het is frappant dat hsen die kritiek hebben op de ondemocratische tkwijze van de radikale delen van de anti- rtheidsbeweging het beschadigen van ander- is eigendommen nu dezelfde anti-democrati- middelen gebruiken om hun standpunt kracht zetten". Vrouw aangerand in berging flat LEIDEN Een 25-jarige vrouw uit Leiden is gis teravond rond elf uur in de berging van haar flat aan de Turkooislaan aangevallen door een man. De man pakte haar van achteren vast, maar door hevig verzet te bieden zag de vrouw kans zich los te rukken. De aanrander ging er vervolgens van door. LEIDEN Een 16-jarige jongen uit Leiden heeft gisteren met schoten uit een luchtbuks de model bouw-molen van zijn buren flink beschadigd. De jongen nam de molen vanuit het dakraam van de ouderlijke woning aan de Charlie Tooropstraat on der vuur. De politie heeft de buks en een flinke hoeveelheid kogeltjes in beslag genomen en met de buren is een schaderegeling getroffen. 'een boete voor Barthen [DEN Vuiltransportbedrijf Barthen moet het schoon ma- i van het vervuilde riool in de buurt van het bedrijf betalen, bedrijf krijgt geen boete opgelegd voor het lozen van vet op openbaar riool. schrijft het college van B en W in antwoord op een brief van Socialistiese Partij. De SP had verzocht om een onderzoek het riool omdat dit vervuild zou zijn door illegale lozingen j Barthen. Volgens de firma is de vervuiling ontstaan doordat bij het wassen van de vrachtwagens vet in het riool kwam. Igens de gemeente kunnen bewuste illegale lozingen niet rden bewezen. Het schoonmaken van het riool kost een paar iderd gulden. 1 bedrijf heeft inmiddels maatregelen genomen tegen verdere vuiling en een lozingsvergunning aangevraagd. Volgens de ^eente is het aannemelijk dat Barthen wist dat het een ver ging moest hebben voor de lozingen. Dat is echter onvol- |nde reden om tot sluiting te kunnen overgaan. De gemeente J het bedrijf nog niet op die plicht gewezen omdat het „laag brde wat^ hinder, gevaar en schade op grond van de Hinder- betreft". Nu dit wel is gebeurd, hoopt de gemeente dat de Iblemen uit de wereld zijn. De hoofdactiviteiten van Barthen Hen trouwens onder toezicht van de provincie. Skosten van het schoonmaken worden geschat op niet meer 7 een paar honderd gulden. Daarbij blijft het, omdat verder ri schade aan het riool is vastgesteld. LEIDEN De Leidse politiek moet zich binnen twee jaar uitspreken over de wenselijk heid om de polders rond Lei den te bebouwen. Die mening werd gisteravond in de ge meenteraad geventileerd door PvdA en VVD tijdens de slot- behandeling van de nota bou wen in bestaande Leidse wij ken. De nota werd door de ge hele raad aanvaard, zij het dat de SP een groot aantal lokaties en het CDA een klein aantal plaatsen voor bebouwing af wees. Zoals de wethouders J. Peters (ruimtelijke ordening) en D. Tesselaar (volkshuisvesting) tijdens de inspraakavonden rond de bouwvoorstellen al herhaaldelijk .hebben betoogd, lost de extra bebouwing de woningnood in Leiden lang niet op. „Het is slechts een druppel op een gloeiende plaat", aldus het tweetal. Daarom is het nodig dat de ge meente een beslissing neemt over de vraag waar dan wel verder gebouwd kan worden om de woningbouw in de toe komst te garanderen en een grote groei van het aantal wo ningzoekenden te voorkomen. De collegepartijen PvdA, VVD en Links Leiden hebben met elkaar afgesproken dat in elk geval de Oostvlietpolder groen zou moeten blijven. Tijdens de behandeling van de nota is echter duidelijk geworden dat geen enkele polder meer heilig is, nu de discussie daarover op nieuw wordt geopend. Dit punt zal dan ook een promi nente plaats innemen in de verkiezingsprogramma's voor de volgende reguliere gemeen teverkiezingen, in 1990. Het is niet zo dat op de plaat sen waar extra woningen ge bouwd gaan worden al het groen verwdijnt. Wethouder Peters erkende dat in elk ge val een beperkte hoeveelheid groen moet worden gehand haafd. Wethouder F. Kuijers (groen) komt in de loop van volgend jaar met een nota over de verdeling en noodzaak van het groen in Leiden. Dans De expositie van de kunstenaars Wim Horster en Ubaldo Sichi in Galerie Stelling aan de Burgsteeg 14 wordt vrijdag geopend met een dansperformance van Nien-Mari Chatz en Eva Maassen. Deze perfor mance Salome (2) begint om acht uur. De toegang kost f 2,50Zaterdag is er om vier uur een herhaling. Studiehuis Het Studiehuis Leiden be gint na de zomervakantie met een cursus lezen en schrijven voor volwasse nen. De lessen die in sep tember starten zijn be doeld voor mensen die moeite hebben met ge schreven taal. Verder wordt er een cursus rijbe wijstheorie gehouden voor mensen die moeite hebben met lezen en daardoor steeds zakken voor hun theorie-examen. Neder lands voor anderstalige mannen en vrouwen, en gels, kennismaken met computers, typen en ken nismaken met kunst is verder een greep uit het cursusaanbod van het Stu diehuis Leiden. Een infbr- matieboekje is telefonisch te bestellen bij het Studie huis, 223303. Cursus Percussie Art Center de Droomfa- briek aan de Oude Singel 56 houdt van maandag 11 tot en met vrijdag 15 juli een cursus percussie voor beginners en gevorderden. De kosten bedragen vijftig gulden. Opgave via tele foonnummer 071-140897. Anjeractie De Leidse Anjeractie heeft dit jaar iets meer dan 14.000 gulden opgeleverd. De actie bestond uit een loterij en collectes tijdens bijzondere evenementen. De opbrengst is bestemd voor culturele doeleinden. Klewijk Napoleon" en zijn ïalin schoven gisteren ook bij het gezelschap in de ■tus. In hun gevolg kwam 9^ dichter Willem Bilderdijk ^•leermeester van Napole- .Hoewel Lodewijk indertijd had de Hortus op te -*ken om er een legerplaats kunnen vestigen, liet hij i de feestmaaltijd in de bo- ische tuin goed smaken. lis van der Meer heeft in lal dertien weken gewerkt het maken van de ronde il uit de stronk die is over leven van de in december |g jaar gekapte bruine beuk een respectabele leeftijd 180 jaar wist te bereiken. tafel blijft nog even in de tus staan en verhuist dan Jlo ?naardeeGr^nnoordPhal! SCMW" 9iS'ere" 330 "8 LeldSChe Ta'el °m 5amen IdEN H. van der Bijl, ei- 3QS|iar van het Huis De Bijlen, na oktober van dit jaar bOm gebruik meer maken van Wachtgebouw bij de Mor- Drt. De gemeente zal het tract, dat voor vijf jaar is isloten, niet verlengen, kaak zijn de problemen die huur door Van der Bijl in liuurt heeft veroorzaakt, i der Bijl houdt commercië le activiteiten in het Wachtge bouw. De buurtvereniging heeft het gebouw van de ge meente in beheer gekregen en mag het gebruiken voor soci- jaal-culturele activiteiten. Van der Bijl heeft er een ruimte gehuurd, waar hij vier clubs gebruik van zou laten maken. Het ging om een dam-, schaak-, kook- en Go-club. Van der Bijl gebruikt de ruim te echter voor commerciële ac- met Van der Bijl is volgens tiviteiten. Het bestuur van de hem de enig juiste oplossing, buurtvereniging wilde daarom Hij zei dat het college van B zijn contract opzeggen. Een aantal omwonenden kwam daartegen in opstand en ver volgens werden bestuursleden bedreigd en geïntimideerd. Wethouder Tesselaar heeft maandag met de bestuursleden overlegd over de problemen. Beëindiging van het contract en W hiertoe vrijdag zal be sluiten. „Het kan op geen en kele manier getolereerd worden wat er nu allemaal in de wijk gebeurt. Mensen worden bedreigd en stenen worden door de ruiten ge- gegrepen". De gemeente wil het gebouw zelf weer in be heer nemen om nieuwe pro blemen te voorkomen. Overigens zei Tesselaar geen geloof te hechten aan de be schuldiging van een aantal be woners dat het bestuur geld zou hebben verduisterd. „Voor zover wij nu uit de financiële gooid. Dat is ontoelaatbaar. Er stukken hebben kunnen con- moet onmiddellijk worden in- cluderen is alles in orde". cCó\DEN Het voltallige col- van B en W met uit- dering van wethouder J. deed zich gistermiddag [oed aan een lunch die de tkunstenaar Louis van der ;r aanbood ter afsluiting zijn project „Van Bruine ,k tot Leidsche Tafel". Het ritief werd genuttigd aan ^M( zware houten meubel, dat ^|or de gelegenheid op het prpJein van de Hortus Bota- ius was opgesteld. De lunch f echter werd vanwege het jenachtige weer in de Oran- e geserveerd. len. Daar is het kunstwerk van 9 tot 19 september te be zichtigen. Daarna krijgt de ta fel zijn uiteindelijk bestem ming bij Louis van der Meer thuis in Zoeterwoude. Het gat waar de boom heeft gestaan wordt binnenkort met aarde bedekt. In 1990 neemt dan een tien meter hoge Liba non ceder uit Italië de plaats van de oude beuk in. LEIDEN De bewoners van de Vogelwijk zijn nog steeds woedend op de wethouders Peters en Tesselaar. Vanaf de publieke tribune in de raad zaal lieten zij gisteravond hun ongenoegen op niet mis te ver stane wijze blijken. Zij vinden dat zij zijn misleid door de wethouders bij de presentatie van bouwplannen voor het terrein van de Annakliniek en het Pomona-terrein. De bewoners stellen dat zij zijn overvallen door de bouwplan nen van de gemeente. Die zou den in strijd zijn met eerdere afspraken. Met name de be bouwing van het Pomonater- rein kwam voor hun als een volslagen verrassing. Peters sprak dat tegen. „Vroe ger is al gezegd dat dit sport terrein ooit bebouwd zou worden. Dat moment is nu aangebroken. Destijds is daar geen bezwaar tegen gemaakt, dus waarom nu wel?", zo vroeg hij zich hardop af. De wethouder gaf wel toe dat de procedure in de Vogelwijk geen schoonheidsprijs ver dient. „In de plannen hebben we alleen de Annakliniek ge noemd. Dat was ongelukkig. Maar overvallen hebben wij de wijk zeker niet. Veel min der in elk geval dan andere wijken". Het college van B en W wil voor de Vogelwijk een totaalplan voor bebouwing maken. Bejaarde vrouw gewond LEIDEN Een 79-jarige vrouw uit Leiden is gisteren licht gewond geraakt toen zij op de Breestraat met haar fiets tegen een jongen botste. Zij liep snij- en schaafwonden op, haar gebit werd beschadigd en kleding was gescheurd. De vrouw kon een 14-jarige jon gen uit Leiden niet meer ont wijken toen deze tijdens een stoeipartijtje met een vriend op de rijweg terecht kwam. De vrouw kon ter plekke worden behandeld. DIEFSTAL GELD LEIDEN Uit een shoarma zaak aan de Nieuwe Rijn is in de nacht van maandag op dinsdag 1.500 gulden gestolen. Een zijdeur werd geforceerd en in de zaak zelf een binnen deur. regenten Lodewijk Napoleon en Goekoop wisselen wat wederwaardigheden uit in de Hortus. FOTO'S: WIM VAN NOORT Overigens stagneert de plan vorming rond de Annakliniek nu daar „allerlei projectont wikkelaars omheen cirkelen", aldus wethouder Tesselaar. „Wij willen daar toch graag een vinger in de pap hebben". Alle fracties uitten kritiek op de gang van zaken rond de plannen in de Vogelwijk, al concludeerden R. van der Lecq (PvdA) en W. Hettinga (CDA) dat bewoners onterecht hebben aangenomen dat het Pomonaterrein vooralsnog niet voor bebouwing in aanmer king zou komen. Reactie van Peters: „Bij Pomona moeten wij proberen de inspraak meer inhoud te geven en het ver trouwen van de bewoners te rug zien te winnen. Dat zal moeilijk zijn". Hij kondigde aan dat verdere uitwerking van de plannen in nauw over leg met de bewoners zal ge beuren. Het terrein wordt nu gebruikt door Surinaamse sportverenigingen. Vals bankbiljet LEIDEN Bij een kantoor boekhandel in de Stevenshof is een vals bankbiljet van hon derd gulden uitgegeven. Dit is' gisteren ontdekt. De ontdek king werd pas bij het opmaken van de kas gedaan. Volgens de politie duiken regelmatig valse „snippen" op.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9