Donderspeech geeft Van Poppel vleugels ïormoonpreparaten niet prestatieverhogend Sa OP DE LOSSE TOUR Engelse clubs moeten trips geheim houden U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles mee! RT EcidóeSou/uwit WOENSDAG 6 JULI 1988 PAGINA 7 ffiV en Ajax geschermd" (g^N Europa Cup I- ^^iaar PSV heeft van de een beschermde po- toegewezen gekregen ,et toernooi voor lands- ipioenen. PSV komt in jerste ronde niet uit te- Werder Bremen, Ra- Wien, Club Brugge, Madrid, FC Porto, ja Bukarest en IFK 'borg. Ook Ajax, dat It in het UEFA Cup- ooi, is geplaatst, net lertien andere clubs, inde week dinsdag It geloot voor de eer inde. BBC BETAALT 135 MILJOEN VOOR TV- RECHTEN VOETBAL LONDEN De Britse omroepor ganisatie BBC heeft zich voor de komende vier jaar verzekerd van het uitzenden van voetbalwedstrij den in Engeland. Met het verkrij gen van de rechten is een bedrag van ongeveer 135 miljoen gulden gemoeid. Het contract moet nog door de 92 profclubs worden goed gekeurd. Plannen van enkele toon aangevende teams een eigen cofh- petitie op te zetten en de rechten daarvan aan een commercieel tele visiestation te verkopen, zijn hier mee van de baan. De privé-omroe- pen vrezen nu verstoken te blijven van voetbalflitsen. Drie Nederlanders in wereldelftal PARIJS Ruud Gullit, Marco van Basten en Frank Rijkaard, staan in het wereldelftal zoals dat is sa mengesteld door het gezaghebbende Franse voetbal blad „France Football". In het gisteren verschenen nummer wordt de balans opgemaakt van de drie grote voetbaltoernooien, te weten de EK, de Copa America en de Coupe d'Afrique. De laatste twee zijn de respectievelijke Zuidamerikaanse- en Afrikaanse tegenhanger van het Europees kampioenschap voor landenteams, dat onlangs in Duitsland is afgewerkt. Het Nederlandse trio staat opgesteld in de „équipe du monde" met onder anderen de Algerijnse keeper Drid, back Josimar van Brazilië, de Russische mid denvelder Mikailichenko, de Kameroense spits Ro- Ronald Koeman en Jan Wouters zitten bij het wereld- ger Milla en uiteraard Diego Maradona. Op de rijk elftal op de reservebank. gevulde reservebank hebben Ronald Koeman en Jan FOTO'S: ANP Wouters ook een plaatsje gekregen. NOG TWEE VANDALEN VAST IN MÜNCHEN MUNCHEN Tien dagen na de door Nederland ge wonnen finale om het Europees voetbalkampioen schap zitten op het politiebureau van Mtlnchen nog twee van de 21 vastgezette vandalen in voorarrest. Eén Nederlander en één Westduitser wachten nog op de uitslag van het vooronderzoek. Op de zaterdag van de finalewedstrijd in München werden 73 fans in hechtenis genomen, 63 van hen waren Nederlanders. Tweeëndertig mensen werden direct weer vrijgela ten. 41 verschenen er voor de rechter van instructie. In 21 gevallen werden de supporters van rechtsver volging ontslagen. Van de daadwerkelijk aangeklaag den, allen in overtreding bij de jacht op de schaarse toegangsbewijzen, is het onderzoek tegen één Neder lander nog niet afgerond. Hij heeft zich schuldig ge maakt aan roof met geweld. De vraag of geweld werd toegepast, is nog niet duidelijk beantwoord. Poulidor altijd jchter Anquetil JE MANS Na vier jaar af wezigheid heeft Raymond jfoulidor zijn rentree ge haakt in de Ronde van frankrijk. Bij het Franse te- Wisie-station Antenne 2 as- ïsteert hij Robert Chapatte het deskundige commentaar. jPoupou" is de opvolger van jacques Anquetil, die vorig kar november aan kanker [verleed. Ook ver na zijn ac- Heve loopbaan is de inne- nende schoonvader van Adri [an der Poel de eeuwige Ifweede gebleven. In l'Equipe, Bet sportdagblad dat de Tour (e France patroneert, deed Voulidor enige onthullingen. Joe het kwam dat Anquetil rijf keer de Tour won en hij liet één keer. „Ondanks dat wij grote rivalen waren, had |c altijd bewondering voor inquetil. Hij kon verschrik kelijk diep gaan als hij een jchterstand moest goedma ken. Dat kon ik niet. Als we li hetzelfde hotel logeerden, [leven we altijd uit eikaars LE MANS Bij de start pal voor de wondermooie kathedraal van Nantes leunde Jan Raas op de motorkap van z'n auto. Z'n gezicht stond grim mig. De ogen achter de brilleglazen schoten vuur. De avond ervoor had Raas in het hotel een donderspeech gehouden. Vooral Jean-Paul van Poppel moest het ontgel den. Hij werd in de eer- MET JEAN NELISSEN IN DETOUR lurt. Jacques ging door de ste etappe uit de wielen ifdingang naar binnen, ik gereden omdat hij achter ir een achterdeurtje", inquetil had Poulidor ook jen keer verschrikkelijk te {razen genomen. In 1963 jron Poulidor de tijdritten fan Lugano en Landenprijs. )0K n de Trofeo Baracchi voor ippels reed hij samen met nquetil. Aan de zijde van ionsieur Chrono" kon Pou- i de trilogie voltooien. jOK halverwege lag het Franse foppel twee minuten voor. {Toen het een beetje begon te £genen kon Anquetil geen :op meer nemen. Later ben s erachter gekomen, dat hij jiet wilde dat ik weer won". Tet nieuws dat Anquetil on- jeneeslijk ziek was, greep Poulidor zo aan dat hij hon- lerden kilometers ging fiet sen. „Ongelooflijk was dat hij doorging met normaal te le ven en grappen te maken over vroeger. Plotseling bel le hij me op", vertelde Pouli- ïor, „het is afgelopen zei hij, jnkele dagen later was hij in het peloton tussen de Colombianen zat te suf fen. Daardoor gingen kostbare punten voor de groene trui verloren. Jan Raas was dus woedend. „We zijn naar de Tour geko men om hard te werken en niet om te dromen", zei hij. De introverte Van Poppel, die soms de indruk geeft dat hij met z'n gedachten mijlen ver weg drijft van het spek takel in de Tour, stond er wat bedremmeld bij. „Wat Jan Raas tegen me gezegd heeft is niet voor herhaling vatbaar", mompelde hij. Jean-Paul van Poppel ver wijderde zich naar de start lijn. Hij was kwaad op zich zelf. Raas keek hem na. „Het wordt tijd dat we hier in de Tour de aandacht weer op het wielrennen vestigen", zei hij, „ik gunde het Nederlands voetbalelftal alle goeds. Ik was supporter. Maar nu is het ^Kelly op de vuist met Lilholt Direct na afloop van de derde etappe van de Ronde van Frankrijk in Le Mans ging Sean Kelly op de vuist met Sö- ren Lilholt. „Als je me nog én keer aanraakt", dreigde de Ier de Deeh, „zal ik je echt in elkaar slaan". Met een rechtse hoek sloeg Kelly de zonnebril van Lilholts neus Woest was de Ier. „Ik had wel dood kunnen zijn", mopperde hij, „in de laatste scherpe bocht zat die Lilholt nij met zijn elleboog in mijn zij te porren 'Schaafwonden voor Kuiper Hennie Kuiper heeft dinsdag tijdens de derde etappe van 410fe Ronde van Frankrijk schaafwonden opgelopen aan lin ker- arm, heup en knie. De oudste profrenner kwam te vallen bij een brug. „Plotseling werd er geremd. Een Zwit- —^er viel het eerst. De Tsjechoslowaak Jurco viel over mij Skieen. Die knaap weegt 92 kilo.Pascal Richard, wereld- wScampioen veldrijden, werd met een hersenschudding naar ziekenhuis gebracht. Hij werd de eerste uitvaller. onze beurt. Daarom ben ik voor de wielersport blij dat Teun van Vliet de gele trui draagt en dat Erik Breukink er zo goed voorstaat". Even over twaalf verlieten de renners Nantes en het de partement Loire-Atlantique waar hun vijfdaags verblijf verstoord werd door slecht weer. Ze draaiden het bin nenland in, weg van de zee. De hemel klaarde op en het werd warmer. Jean-Paul van Poppel die een gruwelijke hekel heeft aan regen, had tegen Gerrit Solleveld, met wie hij de kamer deelt, ge zegd: „Als de zon doorbreekt, kunnen jullie op me reke nen". Ruim vijf uur later kwam Van Poppel z'n belofte na. In een zeldzaam mooie sprint, waarin de koelbloe digheid van de Brabander weer eens boven kwam, wachtte Van Poppel tot hon derd meter voor de streep om dan, net als bij een raket ge beurd, z'n laatste trap te ont steken. Gevloerd De snelste mannen van het peloton werden op rij ge vloerd. Matthieu Hermans („Jean-Paul is zolang ik hem ken altijd al ietsje sneller ge weest..") kwam een fietsleng- te tekort. Eric Vanderaerden twee lengten. Eddy Planc- kaert, Sean Kelly, Adri van der Poel, Etienne de Wilde en Malcolm Elliott nog meer. Net over de streep, toen de ploegmaats van Super Con- fex elkaar complimenteer den, lachte Van Poppel nau welijks. Hij had wraak geno men. Vooral op zichzelf. Raas liet zich niet in de buurt zien. Hij houdt er niet van opzich tig in het succes van een ren ner te delen. Hij stond wat achteraf met Joop Zoetemelk te praten. Nam de felicitaties onbewogen in ontvangst. Maar z'n ogen spraken boek delen. Hij knikte tevreden. Jean-Paul van Poppel laat er geen twijfel over bestaan. Hij laat van links naar rechts Planc- kaert, Van der Poel, Hermans, Kelly. De Wilde en Vanderaerden achter zich. FOTO: AP „De eerste winst is binnen, daarvoor zijn we immers hier". In de derde etappe ontbrand de de strijd na een uur. De waakzame Panasonicploeg werd keer op keer tot extra inspanningen gedwongen door een reeks demarrages. „Dat blijft niet goedgaan", riep Teun van Vliet tegen z'n ploegmaats, „ik ga zelf wel mee". Vlak na een sprint die John Talen won, glipte Van Vliet mee in een groepje van acht dat behalve de gele trui drager bestond uit de Fran sen Lavainne, Marie en Du- clos-Lassalle, de Belg Willem Wijnant, de Deen Johnny Weltz, alsmede Johan Lam- merts en Frans Maassen. Het leek een voorspoedige vlucht te worden. Na 60 km bedroeg de voorsprong 2.05 minuut. En het zag ernaar uit dat Van Vliet door deze actie de gele trui wel eens tot aan de bergen zou kunnen dragen. Oorlog In het peloton plaatste zich toen echter de ploeg van Jan Gisbers op kop en begon ach ter de groep Van Vliet te ja gen. Radio Tour sprak van oorlog tussen de Nederlandse ploegen. Uiteindelijk moesten de acht koplopers na 80 km capituleren. Intussen had Van Vliet aan de vlucht wel 8 seconden winst via twee bonificatiesprints overgehou den. Op 68 km voor Le Mans viel het peloton in stukken door een massale valpartij, weer eens veroorzaakt door een helicopter. Er hangen dit jaar hoven de karavaan vier heli's en die produceren zo veel lawaai dat de renners niet meer horen als voor hen in de remmen geknepen wordt. Vijftig renners lagen op de grond, onder wie Hennie Kuiper, Steve Bauer en de Zwitser Pascal Richard. Van de verwarring maakten de Belg Roger Ilegems en de Fransman Henri Abadie ge bruik om 2 minuten voor sprong te nemen. Ze werden in de straten van Le Mans achterhaald omdat eerst de ploeg van Post, vervolgens de ploeg van De Cauwer en Van kilometer tot kilometer LE MANS In Nantes starten 198 renners voor de derde etappe van de Ronde van Frankrijk, over 213,5 kilometer naar Le Mans. 44 km: Talen wint dagelijk se 44 km-sprint voor Heyn- derickx. 45 km: Kopgroep met Weltz, Duclos-Lassalle, Lammerts, Van Vliet, La vainne, Wijnant, Marie en Maassen. 60 km: Voorsprong 2 min. 15 sec. Ploeg Gisbers leidt achtervolging. 67 km: Eerste bonificatie- tussensprint: 1. Maassen (6 sec.) 2. Van Vliet (4), 3. Lammerts (2). 78 km: Tweede bon.-tussen- sprint: 1. Lammerts 2. Van Vliet 3. Duclos-Lassalle. Voorsprong gedaald tot 44 sec. 88 km: Derde bon.-tussen- sprint: 1. Lammerts 2. La vainne 3. Maassen. Val in peloton met Poels en Yvon Madiot 89 km: Kopgroep ingelopen. 100 km: Vierde bon.-tussen- sprint: 1. Planckaert 2. Lil holt 3. Duclos-Lassalle. 145 km: Vijfde bon.-tussen- sprint: 1. Planckaert 2. Vanderaerden 3. Phinney. 156 km: Aanval van Abadie en Ilegems. 166 km: Grote valpartij in peloton met o.a. Kuiper en Richard. 193 km: Doorkomst Cote Souligne (4e cat): 1. Abadie, 2. Ilegems. 207 km: Abadie en Ilegems ingelopen. 213,5 km: Van Poppel wint in massasprint derde etappe voor Hermans en Vande raerden. Van Vliet behoudt gele trui. ten slotte de ploeg van Raas tempo maakten. De gele trui van Teun van Vliet werd er door gered. In de laatste kilo meters legden Gerrit Solle veld en Jelle Nijdam de basis voor het succes van Jean- Paul van Poppel. Vooral Nij dam joeg aan 55 per uur naar de finish met Van Poppel in het wiel. De snelste sprinter ter wereld toonde zich dank baar en behaalde de 33e zege in z'n 3e seizoen als profes sional. Maandagavond was hij het zwarte schaap in de ploeg, gisteravond zorgde hij voor champagne aan tafel. ÏUW KUK OP DOPING IN WIELERSPORT BWIJK Een nieuw Ierk is ingeluid in het :en over doping in de ïrsport. Staatssecreta- )ees kreeg kort gele- op het ministerie van in Rijswijk het eind- eef)ort van een experi- fteel onderzoek naar thvloed van hormonen uuile maximale prestaties beroepsrenners aan- 1 .^den. Opvallend resul- ft'j ACTH helpt niet. Phiessor ^00P Huetin6< leider r ihet onderzoek, vatte het 98 <Üe dertien letters samen, j S/H (Adreno-Cortico-Tro- gjqlormoon) heette het mo- r^te prestatieverhogende aaJlri in de wielersport te qq Daarom werd dit prepa 'gebruikt in een test, waar- rok zest'en beroepswielren- aa- uit Nederland en België winter vrijwillig hun ewerking verleenden. Eén van de zestien was Adri van der Poel. „De uitwerking van dit onderzoek heeft tijd nodig. Dat ben ik me bewust en mis schien is het wel zo, dat ik er geen voordeel van heb. Maar dan heb ik het in ieder geval voor de generatie na mij ge daan". Het idee voor het onderzoek naar de vraag of hormoonpre paraten inderdaad prestatie- verhogend werkten, werd ge boren in een onderhoud tussen professor Hueting en Hein Verbruggen. In zijn hoedanig- ^ein Verbruggen wil de wiel- heid als voorzitter van de renners als gesprekspartners. FOTO: ANP twintig jaar geleden vast, dat bruggen vooral de renners amfetaminen niet prestatie- voorlichten; aan straffen heeft verhogend werken. Hij voor hij een hekel. „Laat mij eerlijk spelde, dat ACTH eveneens de en duidelijk zijn", zegt hij, „ik maximale prestatie van wiel- ben voorzitter van de FICP renners (of andere duurspor- om de wielersport uit te dra- ters) niet zouden verbeteren, gen en te propageren. Daar Hueting nam het risico zijn ei- tig procent bekostigd door het bevat) hetzelfde atletische ver- ministerie van wvc, dertig mogen leverden. procent door de Nederlandse Het onderzoek moet ertoe lei- len' sen willen dat wij een beroeps- niet dat doping alleen te be- renner levenslang veroorde- strijden is met levenslange uit- Stichting Bevordering roepswielrennen en tien pro cent door de Belgische Wiel- ren Bond. Zestien renners wa ren vijf dagen lang drie tot vier uur actief in het instituut van Hueting in Brussel, waar een team van zes wetenschap pers zich met hen bezig hield. De pedaleurs leverden, een tussenpoos van een week, den dat de dopingbestrijding bij het wielrennen op een an dere manier wordt aangepakt. „Met onderzoek, voorlichting en begeleiding in plaats van alleen controles", stelt Ver bruggen. „Ik wil de renners als gesprekspartner in deze. De wielersport heeft het voor touw genomen van de doping- met controles. We leven nu in een andere tijd, we moeten ophou- Dat gebeurde onlangs met de Deen Kim Andersen. Ver bruggen kon het niet verhin- sluitingen. Die benadering vind ik eenzijdig en weinig doeltreffend. Mijn gedachten over doping zijn genuanceer- deren. „In dat soort zaken was der. het dopingbeleid maak ik ook maar een stem tegen- ik mij zorgen over de rechts- over een meerderheid. Te veel- positie van de sporter. De dopingcontroleurs zitten in sporter moet centraler komen een machtspositie. Ik voorzie te staan. Het dopingbeleid moet acceptabeler worden. Simpele neusdruppels of zelfs de anti-conceptiepil kunnen al prestaties op de fietsergometer den met de dopingstrijd te zien tot op de grens van uitputting, als van de jachtopziener en de Zij werden geinjecteerd met stroper". ACTH of met een placebo Verbruggen wil debuterende (nepmiddel). De vrijwilligers profs verplichten zich te ver werden niet geinformeerd of diepen in de problematiek van ze wel of niet de bewuste „do ping" in hun lijf hadden. Allen medische begeleiding en do ping. Hij vindt dat de interna- overigens dat Andersen bin nenkort weer rijdt". Met het onderzoek van profes sor Hueting wil Verbruggen *ot problemen leiden", iets op gang brengen. „Het rapport gaat naar de renners Volgens Dees dient een natio- toe en wordt vertaald in alle naai dopingcentrum de beno- gangbare talen. De medische digde voorlichting te geven, commissies van alle wieier- „Ik heb de beraadsgroep me- bonden zijn uitgenodigd voor disch adviesbeleid gevraagd een speciale bijeenkomst over kan ik twee zaken heel slecht bij gebruiken: dopingschanda- len en koersen verkopen". 'en voorspellingen te moeten logenstraffen. Achteraf con cludeerde hij zijn eigen gelijk. Professor Joop Hueting stelde Het onderzoek werd voor zes- maar geen werkzame stoffen meenden ze dat ACTH hun tionale wielren-unie onder po- prestaties zou verhogen. Hue- litieke invloeden staat. Hij ting toonde wetenschappelijk noemt het Internationaal aan, dat ze met ACTH en met Olympisch Comité, dat veel het placebo (middel dat lijkt invloed uitoefent op de inter en smaakt als echte medicijn, nationale sportbonden, Huetings onderzoek". Staatssecretaris Dees maakte door subsidie-verlening het dat centrum van de grond te krijgen. De wielersport is de eerste met een groot voorlich tingsplan. Ik wil daar mijn onderzoek mogelijk. „Interna- blijvende steun aan geven met tionaal ben ik niet populair in zake het dopingstandpunt", zei hij, „in de Raad van Europa deel ik de algemene mening handhaving van de controles. Een beleid, dat hopelijk uit mondt in een een eerlijker en gezonder sport". REGERING THATCHER NEEMT MAATREGELEN LONDEN Engelse clubs op tournee in het buitenland moeten min of meer in het ge heim hun wedstrijden spelen. Dat heeft de Engelse league gisteren geadviseerd aan de clubs, die toestemming hebben gekregen om in het buitenland vriendschappelijke wedstrij den te spelen. Tijd, plaats en tegenstander moeten uit de openbaarheid worden gehou den om het risico van rellen over de grens te beperken. Verschillende prof ploegen kregen een principe-verbod te gaan voetballen in landen als Nederland, België en Spanje. De uitsluiting van Nederland en België heeft te maken met de gemakkelijke bereikbaar heid van die landen voor grote groepen fans. In Spanje zijn in de zomermaanden traditiege trouw tienduizenden Britse jongeren op vakantie. Dit jaar deden zich al relletjes voor. Britse voetbalvandalen zouden in de toekomst zeer snel achter slot en grendel kunnen komen te zitten. De regering-That- cher, die noodgedwongen spe ciale maatregelen in overwe ging heeft genomen ter bestrij ding van Brits vandalisme en banditisme in binnen- en bui tenland, onderzoekt de moge lijkheid om voetbalhooligans nauwelijks enkele dagen na hun misdrijf in de gevangenis te doen stoppen in plaats van hen lang te laten wachten op hun vonnis. Britse rechtbanken zullen ver moedelijk opdracht krijgen overtreders, die tijdens een be paald weekeinde de boel op stelten hebben gezet, al de week nadien te horen. De rechters zullen hen dan boetes of gevangenisstraffen opleg gen. Geen topsalaris voor Belanov f- 0,-M -• 'lp r cqcp Igor Belanov krijgt in Italië een „modaal" salaris. FOTO: EPA BERGAMO Igor Belanov, de spits van Dinamo Kiev die volgend seizoen voor Atalanta Bergamo speelt, zal in Italië niet gaan behoren tot de rijen van best betaalden. Per maand krijgt hij ongeveer 8.000 gul den, niet meer dan een modale Italiaanse voetballer. De eerste Rus in de Italiaanse competitie heeft daarnaast een auto tot zijn beschikking. Franco Landri, directeur spor tief van het naar de Serie A gepromoveerde Atalanta, maakte gisteren details over de onlangs beklonken transfer bekend. Hij ontkende eerdere berichten, als zou Bergamo voor een bedrag van 600.000 gulden aardolie aan de Russi sche voetbalbond betalen. Vol gens Landri bedraagt de trans fersom ongeveer 300.000 gul den, een- bepaald lage som voor de Europees voetballer van het jaar in 1986. „Je moet het meer als een symbolisch bedrag zien", liet Landri we ten. Belanov kan overigens pas op 30 oktober, tijdens de derde competitiewedstrijd van Ata lanta, voor het eerst meedoen. In het contract met de Russi sche sportautoriteiten is vast gelegd, dat hij tot het einde van de competitie op 25 okto ber voor Dinamo Kiev moet blijven uitkomen. Ten Caat naar Emmen EMMEN Emmen is er in geslaagd Freddy ten Caat van FC Twente los te weken. De eerste divisieclub en de 21-ja- rige verdediger kwamen een overeenkomst voor één sei zoen overeen. Het transferbe drag ligt in de buurt van een ton. Emmen heeft nu vijftien spelers onder contract. Het wil nog een aanvaller aantrekken, waarvoor de Groninger Hans Reussing de voornaamste kan didaat is.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7