»Blij dat Ferdi E. voorlopig vastzit" Ook Senaat aanvaardt beperking studieduur oningin Elizabeth besluit bezoek met kranslegging Pleidooi voor advocatenbalie op politiebureau KLM wil zeven F 50's kopen lEUWi Cosmetica maakt niet alleen mooi (GALLEG AT.l.T BINNENLAND StoAd&iQowiwnt WOENSDAG 6 JULI 1988 PAGINA 3 ^i^krakers ntre Pares iroordeeld rPHEN Een mislukte in- Jik in een Bathmense winkel e op 22 juli van het vorig de politie op het spoor van iderj Arnhemmers die een enor- an ijserie inbraken hadden ge- loenïgd. Een speciaal samenge- gr<j* rechercheteam bracht on- adermeer 'n ru'm negentig j ïkraken op parkeerterreinen den vestigingen van Centre n aits. Gisteren kregen de ver- ;r Zijiten gevangenisstraffen op- n tegd die opliepen tot het poli- Ichters-maximum van zes fnden. Aantal aids-patiënten gestegen tot 539 UTRECHT In het tweede kwartaal van dit jaar zijn er in ons land 52 aids- patiënten bijgekomen. Dat brengt het aantal tot 1 juli geregistreerde aids-ge- vallen op 539, zo heeft het ministerie van WVC gisteren bekend gemaakt. De toename in de maanden april, mei en juni was iets kleiner dan in het eerste kwartaal van dit jaar, toen 67 nieuwe aids-patiënten werden geregistreerd. Volgens de Nationale Commissie Aids- bestrijding verspreidt de aids-epidemie zich sinds vorig jaar minder snel dan volgens de aanvankelijke ramingen was verwacht. Of dit is toe te schrijven aan het succes van de voorlichting, is ondui delijk. Er ligt naar schatting acht jaar tussen besmetting met het hiv-virus en de openbaring van de ziekte aids. Raadsleden in Awacs- debat met dood bedreigd ONDERBANKEN - Drie van de der- tien raadsleden van de Zuidlimburgse gemeente Onderbanken zijn telefonisch met de dood bedreigd als zij instemmen met het voorstel van b en w over een overeenkomst met Defensie. Deze be treft enerzijds een schaderegeling voor de geluidshinder van Awacs-vliegtui- gen, die zijn pal over de grens zijn ge stationeerd op de Westduitse vliegbasis Teveren in Geilenkirchen, maar ander zijds het kappen van een deel van de Schinveldse bossen om het vliegver keer te vergemakkelijken. Een van de drie raadsleden verliet uit vrees voor repressailles maandagavond de raads vergadering en verzocht om politiebe geleiding. De raad besloot de kwestie tot na de vakantie uit te stellen. Vrouw commandant bij rijkspolitie UTRECHT - Bij de rijkspolitie is voor het eerst een vrouw tot districtscommandant be noemd. Kolonel M.P. Baars (51) wordt op 1 september commandant van het district Utrecht. Zij volgt in deze functie kolo nel Lanting op. Mevrouw Baars begon haar loopbaan in 1959 als agent van de gemeen tepolitie. In 1965 stapte zij over naar de rijkspolitie. Zij heeft onder meer in de districten Den Bosch en Den Haag ge werkt. De laatste jaren was zij verbonden aan de directie po litie van het ministerie van justitie. Oostduitse hoogleraar herenigd met gezin ROTTERDAM - De Oostduitse hoogleraar aan de Erasmus universiteit in Rotterdam, prof.dr. B. Lachmann, is na drie jaar here nigd met zijn gezin. Lachmann vluchtte in juni 1985 uit de DDR om aan de Rotterdamse universiteit hoofd onderzoek van de afdeling anesthesiologie te worden. Hij ging ervan uit dat zijn vrouw en twee kinderen, die in Oost-Berlijn ach terbleven, spoedig zouden kunnen volgen. Zij kregen evenwel geen uitreisvisum. In fe bruari richtten de medewerkers van Lach* mann een actiecomité op en verzochten de Oostduitse ambassadeur de kwestie op te lossen. Even later kreeg Lachmann het be richt dat zijn gezin eind juni uit de DDR kon vertrekken. ruk|VIER VAN NIJMEGEN" VERBIJSTERD OVER WRAAKPLANNEN VANDAAGi IN HET IJMEGEN De „Vier Nijmegen" zijn ver- dat bij het proces looien de ontvoerder en joordenaar, van Gerrit Is tcjn Heijn zij zijn genoemd it. re de drijfveer voor het ire Indelen van Ferdi E. str^t zakelijke conflict van laijim drie jaar geleden ïoptiijkt een veenbrand voor uro| geweest te zijn waarvan ie pjzelf het vuur niet kon en dat vernietigend in de bossen van t en Uit de stem -n oud-bestuurslid A. Ver- eelnuur van de stichting Nieu- j Banen Nijmegen klinkt fbijstering. „Zo'n misdrijf gaan om aan geld te komen i daarmee wraak te kunnen n|emen op ons als bestuur. Ik ingrijp het niet. Dergelijke ge in elens staan in geen enkele amfhouding tot wat er ooit tus- n~ri ons bestuur en E. is voor hallen". k „Vier" zijn er eigenlijk Jenjf Verschuur noemt ze: )nze voorzitter L.J. Groen, e directeur is van de Gelder- K Ontwikkelingsmaatschappij DM), oud-wethouder Th. jte van Nijmegen, nu burge ester van Budel, de oud-di- teur sociale zaken van Ho- drs. J.A.J.H. Uyen, en Droppert van de Akzo en ik". De stichting werd opgericht toen in 1982 bij Smit Transfor matoren (Holec) 300 banen verloren gingen en vakbewe ging, bedrijf en gemeente voor hen nieuwe banen wilden creëren, geïnspireerd als men was door de projecten van Job Creation. Voorzitter Uyen van de stichting De Wetenschap der Creatieve Intelligentie in Nederland (de beweging voor Transcendente Meditatie) in troduceerde in Nijmegen als management-adviseur Ferdi E., die een eigen BV had. E. schermde daarbij doorlopend met de naam van Job Crea tion, alsof hij zelf de grondleg ger van hun ideeën was. Job Creation pikte dit niet en dreigde E. met de rechter. Te vens meldde men het stich tingsbestuur dat E. nooit iets met Job Creation te maken had gehad. E. die via zijn management- BV in dienst was van de Nij meegse stichting, kwam al snel in botsing met het bestuur. „E. wilde het project op commer ciële basis opzetten en wij niet. Onze enige opzet was werkge legenheid creëren voor werk loze mensen", aldus Ver schuur. De tarieven die E. de clareerde vonden bij het be stuur evenmin genade, terwijl op tal van uitvoeringspunten E. heel veel pretendeerde, maar weinig klaarmaakte. De meningsverschillen werden zo groot dat het bestuur uiteinde lijk voor de verdere diensten van E. bedankte. Afkoopsom De opzegging van het contract leidde in '84 tot enkele rechts zaken omdat E. een afkoopsom eiste. De stichtfng wilde iets meer dan, tien mille betalen, maar dat vond E. te weinig. „Ik begrijp best dat hij gefrus treerd was door de beëindiging van zijn contract", zegt Ver schuur, „maar op die manier lopen honderdduizenden werklozen rond. Maar die krij gen toch ook niet ineens moordplannen? Nee, ik vind het onbegrijpelijk, zeker waar die psychiater voor de recht bank zo nadrukkelijk zei dat E. het rationele en emotionele Burgemeester Th. Wijte zegt geschokt te zijn door de uitla tingen van E.. „Ik heb me nooit gerealiseerd, zelfs er nimmer aan gedacht, dat E. zulke haatgevoelens tegen ons zou kunnen hebben. Tenslotte was het een puur zakelijk me ningsverschil. De hele affaire zet je wel aan het denken. Kennelijk wilde hij met het losgeld zeer speciale appara tuur aanschaffen voor zijn wraakactie op ons. Wat had me allemaal wel niet kunnen overkomen?" Wijte zegt met meer dan ge wone belangstelling de rechts zaak te volgen. „Het is niet zo dat ik nu met angst en beven wacht op het moment dat E. weer in de maatschappij terug keert. Maar het is nu eenmaal zo dat in ons land mensen na een veroordeling weer snel vrij op straat rondlopen. Dat wil ik dan wel graag weten". Stichtingsvoorzitter Groen re ageert nuchter. „Justitie heeft één van ons vieren gewaar schuwd, zodat we het nieuws niet uit de krant zouden be hoeven te vernemen. Ik vind het heel moeilijk te reageren op iets dat héd kunnen gebeu ren, maar niet gebeurd is. Ik richt". De beëindiging van het con tract bracht de stichting tot bij de rechtbank, want E. wenste een hogere vergoeding dan de stichting bood. Groen: „Ons doel is steeds geweest de zaak in der minne te schikken. Hoewel het verschil tussen beide partijen niet groot was, is dat nog steeds niet gelukt. Tot twee weken voor E. werd ontmaskerd liep die zaak nog en is er nog contact geweest. Ik sluit de kans niet uit dat hij uiteindelijk toch nog via de rechter een uitspraak over de schikking zal vragen". Kompas kwijt Volgens prof. F. Beyaert van het Pieter Baan Centrum in Utrecht is bij E. sprake van „chronische depersonalisatie". Wat zoveel wil zeggen dat bij hem bepaalde gevoelens in re latie tot zijn medemens vrijwel afwezig zijn. „Hij is het kom pas kwijt voor de omgang met anderen. Hij voelt niet meer wat hij anderen aandoet. Het denken heeft de functie van het voelen overgenomen", al dus dr. Beyaert. E. had bedacht dat hij bij een rechtstreekse actie tegen de „Vier" direct als dader zou worden aangemerkt. En om een perfecte misdaad in elkaar te zetten, compleet met alibi, was geld, veel geld nodig. Daarmee was het idee voor een ontvoering geboren. Vol gens de psychiaters van E. is zijn wraakgevoel jegens de Vier van Nijmegen inmiddels wat op de achtergrond ge raakt, maar geenszins verdwe nen. E. heeft verklaard niet tegen een langdurige psychia trische behandeling te zijn. „Ik zie het als een laatste stro halm. Als ik daardoor lekker der in mijn vel kan zitten, dan graag". De rechtbank zal hier over morgen een uitspraak doen. Verschuur: „Ik ben ei genlijk best blij dat hij voorlo pig vastzit. Dat geeft je toch wel een rustiger gevoel". BERT MOLENAAR WILLEM VAN DER WART In de Nieuwe Kerk in Amsterdam be- Rechts: Koningin Elizabeth was gisteren aan- koningin Elizabeth de „Tocht naar Chat- vankelijk in licht oranje gekleed en koningin f uit 1667. Beatrix in blauw. FOTO'S: ANP a7JELEN Koningin ikfabeth en prins Philip vandaag weer terug- naar Groot-Brit- aujiië. Vanochtend sloten hun driedaags bezoek Nederland af met een slegging op het oor- erkhof in Ooster beek. Het Britse gezel schap vloog vervolgens vanaf vliegveld Deelen bij Arnhem naar huis. Het letterlijke klapstuk van het staatsbezoek in het kader van de William Mary-her- denking vond gisteren op Het Loo in Apeldoorn plaats met het indrukwekkende vuur werk „The enchanted garden" (de betoverde tuin). Het feeste lijke vuurwerk was begonnen met de monogrammen in vuur van William III en Mary Stu art en eindigde twintig minu ten later met de vurige mono grammen van de huidige vor stinnen van Nederland en Groot-Brittan nïe. Daarvoor hadden koningin Elizabeth en haar echtgenoot in gezelschap van onder meer koningin Beatrix en prins Claus in Het Loo een concert bijgewoond. Ook aanwezig wa ren prinses Margriet, mr. Pie ter van Vollenhoven, kroon prins Willem-Alexander, mi nister-president Lubbers, Tweede-Kamervoorzitter Dol man, minister De Korte van economische zaken, minister Van den Broek van buiten landse zaken en staatssecreta ris Van der Linden van bui tenlandse zaken, de commissa ris van de koningin in Gelder land, ing. M. de Bruijne, en de burgemeester van Apeldoorn, mr. A.J. Hubers, Op de hoofd stedelijke Amstel vond giste ren o.a. de Beafeater Boat Race plaats in het kader van William Mary festiviteiten. De studenten van Amsterdam versloegen die van Cambridge en Oxford. ^KNOLLEN m Je tae*^ cw kan ik Me vccfóreutw- en IR 2.ULKE 2£U>24M6 UTRECHT De Stichting Natuur en Milieu (SNM) heeft gisteren ,in een brief aan mi nister Brinkman van WVC ge vraagd om een aanpassing van het Cosmeticabesluit en het Stoffenbesluit Cosmetica, waardoor er een verbod komt op het gebruik van ingrediën ten in cosmetica die een be dreiging vormen voor de ge zondheid. SN1£ heeft ook een uitgebrei de lijst opgestuurd met ver vangende ongevaarlijke be standdelen. De twee besluiten hebben tot doel de gezondheid van de cosmeticagebruikers te beschermen. In een rapport „Mooi is anders" komt SNM echter tot de conclusie dat be paalde veel voorkomende be standdelen in cosmetica juist de gezondheid bedreigen. Sommige conserveringsmidde len, .parfums en kleurstoffen kunnen bij gebruikers aanlei ding geven tot irritaties van de huid. Bovendien bestaat van sommige conserveringsmidde len, kleurstoffen en oplosmid delen het vermoeden dat zij kankerverwekkend zijn. Ook blijken cosmeticaprodukten nogal eens schadelijke veront reinigingen te bevatten, aldus het rapport. DEN HAAG Op het po litiebureau moeten raads lieden worden gestatio neerd die zowel aan ver dachten als aan slachtof fers van misdrijven nood zakelijke informatie ver strekken. Deze aanbeveling doen ruim 80 personen uit onder meer rechterlijke macht, politie en advocatuur, nadat zij in febru ari op persoonlijke titel een conferentie over „de advocaat bij het politieverhoor", hadden bijgewQond. Een verslag van de conferen tie is vanmorgen overhandigd aan voorzitter Kosto van de vaste Tweede-Kamercommis sie voor justitie. De Rotterdamse prof. C. Fij- naut had indertijd bepleit de advocaat voortaan toe te laten tot het politieverhoor. Minister Korthals AlteS van justitie zag, gesteund door een kamer meerderheid, echter niets in dit voorstel. Hij vreesde onder meer dat het aantal bekente nissen zou afnemen en dat de werkdruk van de politie zou toenemen. Ook de conferentie kon Fijnauts' conclusie niet unaniem onderschrijven. De bezoekers vonden echter wel dat de verdachte het recht moet hebben op bijstand bij elk politieverhoor dat plaats vindt nadat een gerechtelijk vooronderzoek is ingesteld en de zaak dus bij de rechter commissaris in onderzoek is. AMSTELVEEN KLM overweegt de aanschaf van een aantal Fokker 50-toestellen. De directie van de luchtvaartmaatschappij heeft bij de ondernemingsraad een adviesaanvraag ingediend over de aankoop van mogelijk zeven toestellen van het nieuwe type. Deze vliegtuigen zullen in de visie van de directie de F27 Friendship moeten gaan vervangen. De F 50 moet het toestel worden waarmee NLM Cityhopper in de jaren negentig gaat vliegen. Een KLM-woordvoerder wil op de mogelijke aanschaf van de F 50 niet vooruitlopen. Zolang de adviesaanvraag nog bij de ondernemingsraad ligt is de kwestie intern, meent hij. Zoals bekend is de KLM reeds afnemer van de grotere Fokker 100. Nog dit jaar hoopt Fokker KLM de eerste van tien bestelde toe stellen van dit type te leveren. DEN HAAG Bij hoof delijke stemming is de Eerste Kamer gisteravond laat akkoord gegaan met het voorstel van minister Deetman (onderwijs) tot invoering in het hoger on derwijs van een inschrij vingsduur van zes jaren. Na een lang debat en na enkele schorsingen voor intern fractieberaad werd het voorstel tenslotte aan vaard met 36 stemmen voor en 31 stemmen te gen. De kritiek op het voorstel tot beperking van de inschrij vingsduur kwam in het bijzon der van de fracties van PvdA, D66, PSP, SGP, RPF en GPV. Ook vanuit de regeringsfrac ties van CDA en VVD werden nogal wat kritische kantteke ningen bij het voorstel ge plaatst, zodat de uitslag over de haalbaarheid van het voor stel tot het laatst toe grote spanning veroorzaakte. De kritiek gold in het bijzon der het verlenen van terug werkende kracht aan de maat regel, waardoor zo oordeel den de tegenstanders in het bijzonder de HBO-afgestudeer- den die in 1984 met een studie in het wetenschappelijk onder wijs begonnen straks (per 1 september) door hun inschrij vingsduur heen zullen zijn. Het voorstel zou daardoor „in breuk maken op eerder ge wekte verwachtingen", zo werd betoogd. Een ander punt van kritiek gold het voor de vaststelling van de studieduur geheel buiten beschouwing laten van het deelnemen (door studen ten) in besturen van studen tenverenigingen. Door de VVD-fractie in de Eerste Ka mer werd dit „een cruciaal punt" voor de uiteindelijke be oordeling van het voorstel ge noemd. Na een enkele toezegging van minister Deetman was het pleit snel beslecht. Een aantal „aarzelende" VVD-senatoren staakte hun verzet tegen het voorstel en stemde „met de grootst mogelijke moeite" voor. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) ADRESSEN?: 01 07858 17288

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3