Synode Anglicaanse kerk wil priesterwijding vrouwen £ddóC<3omo/n» 1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk en wereld Mexicaanse kerk mengt zich weer in politiek brieven fleidóe u a WOENSDAG 6 JULI 1988 PAGINiT Apostolisch administrator in Bulgarije VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft de 36-ja- rige priester Gheorgi Ivanov Jovcev benoemd tot apostolisch administrator van het bisdom Sofia-Plovdiv, dat sinds 1983 zonder bisschop zat. Tegelijkertijd verleende hij hem de rang van bisschop. Een apostolisch administrator doet in feite het werk van een bisschop. Bulgarije telt ongeveer 80.000 rooms- katholieken, verdeeld over twee bisdommen. Zij worden be diend door 30 priesters die merendeels boven de 65 zijn. Bulga rije heeft zelf geen priesterseminarie. Jovcev heeft in Rome ge studeerd. De betrekkingen tussen Bulgarije en het Vaticaan verkoelden toen de Bulgaar Sergei Antonov beschuldigd werd van medeplichtigheid aan de moordaanslag op de paus in 1981. Hij werd later uit rechtsvervolging ontslagen wegens gebrek aan bewijs. Lintje voor hervormde Van Vliet LEIDSCHENDAM Th, van Vliet, de scheidende directeur beleggingen van de Nederlandse Hervoermde Kerk, is bij zijn afscheid benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Hij was meer dan 25 jaar verbonden aan de hervormde raden voor de kerkelijke medewerkers, voor de predikantstraktementen en voor de predikantspensioenen. Als directeur beleggingen was hij verantwoordelijk voor het beheer van het vermogen waaruit de pensioenen van de her vormde predikanten worden gefinancierd. Als zodanig was hij een verklaard en welbespraakt tegenstander van pogingen hervormde beleggingen terug te trekken uit bedrijven die za ken met Zuidafrika doen. Men verzoent zich het gemakkelijkst met een dode. Menandros Bredase kerk mag van Rome dicht BREDA De Apostoli sche Signatuur, de hoog ste kerkelijke rechtbank in de Rooms-Katholieke Kerk, heeft definitief be slist over het beroep van de vereniging Behoudt Kerkgebouw - H. Hart- kerk Baronielaan Breda'. Zowel de vereniging als de afzonderlijke gelovi gen zijn niet ontvankelijk verklaard. Dit heeft de Apostolische Signatuur aan de bisschop van Bre da medegedeeld. Een en ander betekent dat de Bredase kerk nu defini tief dichtgaat. Begin 1986 gingen parochianen over tot bezetting van het kerkgebouw in een po ging de kerk open te hou den. Vervolgens legden zij de beslissing tot slui ting van bisschop Ernst van Breda aan Rome voor. Volgens de Signatuur hebben de gelovigen geen persoonlij ke schade geleden in belan gen die zij op grond van het kerkelijk recht kunnen laten gelden. De Signatuur spreekt verder uit dat het aan de bis schop toekomt parochies op te richten, op te heffen of te ver anderen. Deze uitspraak heeft tot gevolg dat een verdere be handeling van de zaak uitge sloten is. De verdere uitvoe ring van de besluiten tot op heffing van de parochie en sluiting van de kerk, die was stilgelegd, kan nu voortgang vinden. Bisschop Ernst heeft het col lege van burgemeester en wethouders van Breda be richt, dat hij afwijzend staat tegenover herbestemming van de H. Hartkerk, bijvoor beeld om daar woningen in te bouwen. Het kerkbestuur van de paro chie in liquidatie zal binnen kort in overleg met de bis schop definitief beslissen over de bestemming van het kerk gebouw. Oostduitse kerkleiders hekelen censuur OOST-BERLIJN De Bond van Evangelische Kerken in de DDR heeft scherpe kritiek geuit op de voortdurende cen suring door de staat van de kerkelijke berichtgeving. Het bestuur van de Bond betreurt dat het gesprek met de staats secretariaat voor kerkelijke aangelegenheden niet heeft geleid tot de verwachte posi tieverbetering van de kerke lijke bladen. De Bond noemt het „onge past" dat in „ontwikkelde be trekkingen tussen staat en kerk" bepaalde bijdragen in kerkelijke tijdschriften zon der enige vorm van overleg worden afgekeurd. „De ker kelijke pers moet de mogelijk heid hebben volledig en zon der beperkingen te berichten over bijeenkomsten zoals een synode", aldus de bond. De kerkelijke leiders onder strepen voorts dat opdracht tot evangelieverkondiging van de kerk zich niet kan be perken tot pastorale zorg, maar betrekking heeft op alle terreinen van het menselijke leven. Bepaalde artikelen mochten op last van de auto riteiten niet verschijnen om dat er thema's in behandeld werden waarover de kerk niets te zeggen zou hebben. Door het ingrijpen van. de overheid wordt bovendien niet alleen de kerkelijke pu bliciteit in de DDR schade be rokkend, maar wordt ook de berichtgeving in het Westen over de kerkelijke situatie in de DDR negatief beïinvloed, aldus de verklaring. Vacature na 45 jaar opgevuld STOLWIJK De gerefor- meerde gemeente van Stol wijk, die sinds ze in 1943 werd opgericht vacant is, krijgt een predikant. C.A. Van Dieren uit Waddinxveen heeft uit de 53 beroepen die op hem wa ren uitgebracht Stolwijk uit verkoren. Cornelis van Die ren heeft les gegeven aan de scholengemeenschap „De Driestar" te Gouda. De ge meente van Stolwijk telt on geveer 200 leden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De generale synode van de Anglicaan se kerk heeft gisteren de historische beslissing ge nomen voortaan ook vrouwen tot priester te wijden, een mogelijkheid waarover al veertig jaar werd gepraat. De waar schuwing van dr. Robert Runcie, aartsbisschop van Canterbury, dat een der gelijk besluit een grote scheuring zou kunnen veroorzaken, („de tijd is nog steeds niet rijp voor vrouwelijke wijdingen") werd door de Anglicaan se generale synode in de wind geslagen. Dr. Run cie vreest ook dat de wij ding van vrouwen tot priester de verdere toena dering tussen de Anglica nen en Rome in de weg zal staan. Tijdens het vier uur durende debat dat aan de stemming voorafging, verklaarde Run cie dat hij in principe voor stander was van vrouwen in het priesterambt, maar dat hij vreesde dat het voorstel zoals het daar lag tot „een soort wettelijk schisma" zou leiden en noch de zaak van de vrou wen in het ambt noch de geestelijke gezondheid van de kerk goed zou doen. Het schisma waar Runcie op duidde betreft een bepaling in het voorstel die het geloofsge- meenten en bisdommen mo gelijk maakt vrouwelijke priesters te weigeren. Een an dere bepaling stelt bisschop pen in staat financiële com pensatie te verlenen aan priesters die wegens gewe tensbezwaren over deze kwestie de kerk willen verla ten. Deze compensatie kan oplopen tot 30.000 pond. Tijdens het debat bleek dat de standpunten ten aanzien van vrouwen in het ambt ver uit een lagen. Voorstanders stel den dat het idee nu eenmaal in de anglicaanse kerk heeft postgevat en met geen moge lijkheid meer valt tegen te houden. Ondanks de meerderheid van 82 stemmen, waarmee de re solutie om in de toekomst over te gaan tot de wijding van vrouwen werd goedge keurd, zal de kerk van Enge land wellicht pas in 1993 kun nen bogen op haar eerste vrouwelijke priester. De ker kelijke wetgeving inzake der gelijke wijdingen moet nog worden uitgewerkt en goed gekeurd. Er dient ook een fi nanciële regeling getroffen te worden voor uittredende geestelijken die hun kerk vaarwel zeggen omdat zij het niet eens zijn met de beslis sing van gisteren. Het historische besluit van de synode waarin bisschoppen, priesters en leken vertegen woordigd zijn werd met een veel kleinere meerderheid van stemmen aangenomen dan was verwacht. Vooral de bisschoppen toonden zich niet bepaald eensgezind: Achten twintig stemden voor en een entwintig tegen. De aartsbis schop van Canterbury was af keurend. „Ik ben doodsbang voor de gevolgen van een bit tere scheuring in de kerk van Engeland", verklaarde hij. Runcie zei onmogelijk te kun nen instemmen met een wet geving die het episcopale en parochiale karakter van de Kerk van Engeland, zoals Robert Runcie men dat nu kent, in gevaar kan brengen. Diverse comités zullen zich de komende maanden bezig hou den met de voorbereiding van de noodzakelijke nieuwe ker kelijke wetgeving. Over pre cies een jaar zal deze worden voorgelegd aan de generale synode, die dan opnieuw bij eenkomt. De controversiële hervorming ifizake vrouwelij ke priesters moet trouwens nog vele horden halen. Vol gende keer is er een meerder heid van tweederde van de stemmen nodig; de goedkeu ring van gisteren was een stuk minder ruim. Slowaken massaal naar Maria-bedevaart Dat het katholicisme in Tsjechoslowakije springlevend is, en met name in het Slowaakse deel, blijkt opnieuw uit de zeer om vangrijke deelname aan de Maria-bedevaart in de middeleeuw se Slowaakse stad Levoca. Naar schatting tweehonderdduizend bedevaartgangers namen daar zondag deel aan deel. „Wij kre gen niet de gelegenheid paus Johannes Paulus II te groeten toen hij in Oostenrijk was," zei mgr. Stefan Garaj, apostolisch administrator van Levoca. Slechts 200 Tsjechoslowaken moch ten het pausbezoek aan Oostenrijk bijwonen, een handjevol vergeleken bij de ruim 100.000 Hongaren en Joegoslaven. FOTO: AP Vredesgroepen in actie tegen Ceaucescu LUND/DEN HAAG Europese vredesbewegin gen hebben 15 november uitgeroepen tot een inter nationale protestdag te gen het beleid van partij leiders Nicolae Ceaucescu in Roemenie. Het is dan een jaar geleden dat ar beiders in Brasov, het in dustriecentrum in de Karpaten, in opstand kwamen tegen de slechte levensomstandigheden in het land. De vredesbewegingen beslo ten tijdens hun jaarlijkse con ferentie (END-conventie) die tot en met zondag in het Zweedse Lund werd gehou den en waaraan onder ande ren vertegenwoordigers van de Sovjetvredesraad deelna men, tevens bij Ceaucescu te protesteren tegen zijn plannen een groot aantal dorpen te ontruimen. Ook werden alle grote vredesbewegingen ge vraagd zich wat meer op de problemen in Roemenië te richten. Westerse kerken zou den hun Hongaarse geloofsge noten bovendien meer moeten bijstaan in de opvang van Hongaarse vluchtelingen uit Roemenië. Evenals in voorgaande jaren waren er nauwelijks 'niet-of- ficiële' deelnemers uit Oost- Europa aanwezig op de END- conventie. Tot verrassing van velen waren Jacek Kuron van het onafhankelijke Poolse arbeiderscomité KOR en Ja nus Onyskiewicz, de woord voerder van het verboden vakverbond Solidareiteit, wel van de partij. Luthers vredesfonds voor Midden Oosten ADDIS ABEBA (DPA- LWI) De Lutherse We reldfederatie (LWF) heeft een vredesfonds voor verzoening tussen het Palestijnse en het Is raëlische volk opgericht. Het fonds, dat een start kapitaal van 160.000 dol lar (ongeveer drie ton) heeft, is ook bedoeld om het vredesproces in Mid- den-Amerika te stimule- Dit heeft het uitvoerend comité van het LWF in Addis Abeba, de hoofd stad van Ethiopië, beslo ten. LWF-voorzitter Han- selmann, evangelisch bis schop van Beieren, noem de het bedrag van drie ton „relatief bescheiden", maar zei erop te rekenen dat er spoedig meer geld voorhanden zal zijn. Het fonds is een poging van de kerk een bemidde laarsrol te spelen. De Lutherse Wereldfederatie bereikte in Addis Abeba over eenstemming met de commu nistische regering van Ethio pië over de hoogte van een schadevergoeding voor het christelijke radiostation „de stem van het evangelie", dat in 1977 werd genationaliseerd. Volgens LWF-secretaris Gun nar Staalsett betaalt de rege ring 1.256.000 birr (ongeveer 1.2 miljoen gulden). Dit be drag zal voor oktober worden uitbetaald. Het geld moet in Ethiopië worden besteed ten behoeve van humanitaire pro- jekten. Het radiostation, dat door het LWF werd gefinancierd, ver zorgde vanaf 1963 dagelijks in tien talen vanuit Addis Abeba christelijke programma's en actualiteiten voor een groot aantal landen in het westen en zuiden van Afrika. De verhouding kerk-staat in Ethiopië verbetert langzamer hand, hoewel de door de grondwet gegarandeerde vrij heid van godsdienst nog maar voor een deel is gerealiseerd. Tot deze conclusie is LWF- voorzitter Hanselmann geko men, zo zei hij na afloop van de vergadering in Addis Abe ba. De positie van de kerk verschilt van provincie tot provincie. Terwijl op sommige plaatsen nog steeds kerkge bouwen worden gesloten, worden op andere plaatsen weer kerken geopend. Met steun van de LWF zijn het laatste jaar ongeveer 100 kerkjes gebouwd. Kruispunt over Kromstaf Het KRO-programma Kruis punt (donderdag 12.05 - 12.20, radio V) gaat in op het boek van oud-Volkskrantjournalist Richard Auwerda, De Krom staf als wapen. Daarin wordt het (benoemingen)beleid van het Vaticaan ten op zichte van de Nederlandse rooms- katholieke kerkprovincie ge hekeld. Aan het gesprek neemt behalve de auteur ook deel bisschop J. Möller van Groningen deel. MEXICO STAD In Mexico waar vandaag presidentsverkiezingen gehouden worden laat voor het eerst sinds lange tijd de katholieke kerk haar stem in de politiek doorklinken. De katho lieke kerk in Mexico heeft er de afgelopen tijd een groot aantal nieuwe bisschoppen en priesters bij gekregen, en dit is duidelijk te merken in de pastorale brieven en pers verklaringen die men aan de vooravond van de ver kiezingen het licht heeft doen zien. De kerk zegt zelf dat 90 procent van de Mexicanen katholiek is. De bevolking wordt openlijk opgeroepen de beslissing over de stem die ze gaan uitbren gen goed te overdenken, en zich niet gebonden te voelen aan een bepaalde politieke partij. De bisschoppen van Monterrey keerden zich on langs in een herderlijk schrij ven openlijk tegen de corrup tie en de fraude waar de rege ringsbureaucratie van door trokken is. Deze „schending van het stemrecht" .is volgens de bisschoppen ernstiger en schadelijker dan economische fraude. In hetzelfde schrijven wordt de bevolking opgeroe pen actiever aan de politiek deel te nemen. Soortgelijke oproepen zijn ook gedaan door andere bisschoppen, vooral in het noorden van het land. Vervolging Voor een kerk die volgens de Mexicaanse grondwet officieel niet eens bestaat, die geen ei gendommen kan hebben en waarvan de priesters geen stemrecht hebben zijn dit op merkelijke uitlatingen. Aan het begin van deze eeuw is de kerk in Mexico onder invloed van de revolutionaire socialis tische en nationalistische ten dens zwaar vervolgd, waar aan pas in 1940 een einde kwam. President Plutarco Elias Calles verbood de katho lieke opvoeding en legde de bewegingsvrijheid van de kerk sterk aan banden. Dit leidde aan het eind van de ja ren twintig tot de Cristero Re volutie, een vruchteloze po ging om van de rabiaat anti- clericale regering meer vrij heid af te dwingen. De huidi ge regeringspartij, de Institu tionele Revolutionaire Partij (PRI) beheerst het politieke toneel sinds haar oprichting in 1928. Na de opstelling van de grondwet vermeed de ge ïntimideerde geestelijkheid ja renlang alle activiteiten die een politiek karakter hadden; als geestelijken zich opmer kingen veroorloofden met een politieke inslag werd hun on middellijk overtreding van de grondwet voor de voeten ge worpen. Genaro Alamilla, de woordvoerder van de Mexi caanse bisschoppenconferen tie, meent dan ook dat de kerk in die tijd vooral zichzelf het zwijgen heeft opgelegd. Hierin is echter verandering gekomen met de komst van jongere geestelijken, en omdat de kerk zich is gaan realise ren dat de politieke leiders weliswaar formeel atheïst zijn, maar hun kinderen naar katholieke scholen sturen en hun huwelijk door de kerk la ten inzegenen. Van president Miguel de la Madrid, die zelf een katholieke opvoeding heeft genoten, is bekend dat hij zien van tijd tot tijd ver staat met de bisschoppen om de problemen van het land te bespreken. Deze ontmoetin gen vinden altijd achter geslo ten deuren plaats, en er wordt Verwijten De luidere stem van de clerus heeft bij sommigen in de PRI tot enige onrust geleid, ken nelijk omdat men zich voelt aangesproken door de verwij ten over corruptie en fraude. De presidentskandidaat van de PRI, Carlos Salinas de Gortari, is zich duidelijk be wust van de toenemende macht van de bisschoppen, met wie hij tijdens zijn cam pagne in het land gesprekken heeft. Deze bezoeken worden niet meteen gemeld, maar men draagt er zorg voor dat ze naderhand naar de pers uitlekken. Ofschoon er geen tekenen zijn dat de katholieke kerk pogin gen doet om een andere partij dan de PRI in het zadel te krijgen, is het volgens Anto nio Alberto Loyola, een hoog leraar en katholieke leken- leider, duidelijk dat de kerk het politieke stelsel probeert open te breken en meer de mocratisch te maken. Loyola, die ook persfunctionaris van de conservatieve Nationale Actie Partij (PAN) is, bestaat er een historische band tussen de Mexicaanse samenleving en de kerk, die zich niet door regeringsdecreten laat verbre ken. „De kerk begint in Mexico te ontwaken," meent Maneul Gomez, de directeur van het nu vijf jaar oude Mexicaans Instituut voor Sociaal-Christe lijke Doctrine, een particulie re studie-organisatie. Volgens hem heeft de nieuwe genera tie kerkleiders een veel beter contact met de leken, en is er een nieuw bewustzijn van de noodzaak tot verdediging van de mensenrechten en de waardigheid van de menselij ke persoonlijkheid. De kerk ontkent dat men in de politieke arena een partij standpunt heeft ingenomen. Alamilla: „De kerk maakt de katholiek bewust van zijn menselijke waardigheid en zijn burgerplichten, en op grond daarvan brengt hij zijn stem uit. Hij moet van de re gering eerbiediging van de mensenrechten, de democrati sche beginselen, het algemeen belang, en eerlijke verkiezin gen eisen." Volgens Alamilla heerst er in Mexico nu in bre de kringen onder de bevol king onvrede en wantrouwen, en is er sprake van een gees telijke crisis die het noodzake lijk maakt dat de bevolking zich actiever gaat opstellen in de politiek. ELOY AGUILAR Een schoon automotortje >rz KLEINE auto's - met een cilinderinhoud van minder 1 1400 cm3 - zijn in de meerderheid. Het is daarom van j belang dat deze kleine auto's volgend jaar gaan voldoengd. dezelfde strenge normen voor uitlaatgassen als voor grtfl re auto's gelden. Als het aan minister Nijpels ligt zal Nederig daardoor in het jaar 2000 een van de Europese landen; met de minste luchtvervuiling door uitlaatgassen van aiL Ondanks de verwachte toename van het autoverkeer z^ter uitstoot van schadelijke gassen dan tot een derde zijn tejgd gebracht. Rht nde De opstelling van Nijpels na de teleurstellende uitku— van het Europese ministerberaad is verheugend. Op de -, ste plaats omdat het Europa van de Twaalf onder drutyV. Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië, de voornaamste prt centen van kleine auto's, verouderde normen gaat hante Het zijn de normen die drie jaar geleden voor grotere ai werden vastgesteld, maar die niet het gewenste effect ben gehad en daarom voor de grotere auto's inmiddels, verscherpt. De Bondsrepubliek, als producent van gref automobielen in staat tot verdergaande verbetering, zich vorige week bij de dtie landen aan. De Duitse voorzl van het overleg verkoos de zekerheid van een klein sJ boven het risico van nog grotere schade voor de Duitse sen als een akkoord zou uitblijven. Met kleine landen als Denemarken en Griekenland nel ons land het standpunt in dat een gericht pakket maatnH len de luchtvervuiling door uitlaatgassen sterker kan te^J dringen. Nog geen week na afloop van het Europees be^| komt Nijpels met een subsidieregeling voor auto's met^^ geregelde katalysator (die voortdurend de schadelijke [JIV ménten uit de uitlaatgassen laat verdwijnen), gecombin(n met een prijsverhoging voor niet schone auto's. Ongejste benzine blijft bovendien goedkoper dan benzine met looger por Dit is een tweede reden om het besluit van Nijpels tc|n J juichen: de financiële prikkel voor de automobilist. d hoeft nu geen nadeel te ondervinden van de hogere pd schafprijs van de schone auto. Nederland gaat de str^t Amerikaanse normen hanteren die ook al gelden in larlp1 als Oostenrijk, Zwitserland en Zweden. Weliswaar looptfijki land daarmee uit de pas met het merendeel van de Euro) partners - in die landen zal de automobilist tevoren de p|jze pen met ongelode benzine op de kaart moeten opzoek^ve maar het belang van de zaak is het waard. Er kan zelfsf^a£ een klacht tegen Nederland bij het Europese Hof wordei£n^ gediend, maar Nijpels weet dat Nederland sterk staat en kent erop dat de behandeling voor het Hof zolang duurt1" tegen die tijd het Nederlandse voorbeeld navolging heeft^ vonden. f [bij WORDT ons land nu een schoon eiland in een zee van vuiling? Natuurlijk niet. Luchtvervuiling laat zich niet^ genhouden door landsgrenzen. En bovendien: ook de inérij trie en de intensieve veehouderij zijn grote bronnen «lei zure regen. De maatregelen om die bronnen in te damfho zijn nog lang niet zo vérstrekkend. Het probleem voor1 milieu blijft groot, maar het voortvarend beleid van Nij^a geeft wel aan hoe aan de oplossing ervan kan worden^ werkt. En dit verdient waardering. Een enkele bui DE BILT (KNMI) Een de pressie, die al een week lang ons weer bepaalt, ligt het ko mend etmaal boven Schot land en neemt langzaam ver der in betekenis af. Toch blijft ons land ook de komen de 24 uur nog binnen de in vloedssfeer van deze depres sie. Met een matige zuidwes tenwind wordt tamelijk koe le oceaanlucht via het Engel se Kanaal naar ons land ge voerd. In de aanstromende lucht komen gebieden met opklaringen voor. Deze op klaringen worden afgewis seld door bewolkingszones. Uit deze bewolking kan vooral in de middag of avond plaatselijk een bui vallen. De kans op een bui is in het oos ten van het land het grootst. Na een nacht met een mini mumtemperatuur van rond 12 graden lopen de tempera turen morgenmiddag op tot 18 graden aan zee en 20 gra den in het binnenland. Voor vrijdag wordt weinig veran dering verwacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Af en toe zon en vooral in de middag of avond plaatselijk buien. Mid- dagtemperatuur 18 tot 22 gra den.' Britse Eilanden: Enkele buien, vooral in de middag en avond. Ook plaatselijk zon. Middag- temperatuur van 16 graden in het noordwesten tot 20 graden in het zuidoosten. Denemarken, noordwest- Duitsland, Benelux, noord- Frankrijk: Af en toe zon, vooral in de middag of avond afgewisseld door een bui. Aan de Noord zeekusten weinig of geen bui en en wat meer zon. Middag- temperatuur van 17 graden bij zee tot 20 graden in het bin nenland. Rest van Duitsland, midden- en oost-Frankrijk: Af en toe zon. Vooral in de middag of avond plaatselijk buien, moge lijk met onweer. Middagtem- peratuur van 20 tot 27 graden. Zuidwest-Frankrijk, noord- Spanje, noord-Portugal: Vrij zonnig, vooral bij zee. Landin waarts hier en daar een bui. Middagtemperatuur 19 tot 23 graden. Alpengebied: Veranderlijk be wolkt. Hoofdzakelijk aan de zuid- en zuidoostzijde van de Alpen plaatselijk nog fli^u onweersbuien. Middagten ratuur aan de noordwest; in het laagland en in de di tot 24 graden en aan de zijde tot 30 graden. Portugal, midden- en Spanje: Zonnig, middagtenl ratuur van 24 graden in wï Portugal tot 28 a 34 gradeil ders. Franse Middellandse ZeeM noord-Italië, noord-JoegC vië: Voornamelijk meer i het noorden en oosten en| flinke onweersbuien, gens vrij zonnig. Middag! peratuur 27 tot 33 graden. Midden- en zuid-Italië, Joegoslavië en Griekenla, Zonnig. Heet weer. Mi< temperatuur op de eilande bij zeewind 30 tot 35 gra Elders tot 44 graden. In den-Italië op vrijdag v; het noorden iets afkoelen^ Weer Max Min Amsterdam zw.bew 18 11 De Bilt zw.bew. 20 12 Lefebvre in Engelann Een dezer dagen las ik1 boek over de geschiedenis de rooms-katholieke kerl^i Engeland. Volgens de a unie schreef de bisschop van Jiu coin in 1250 in niet mis te i stane bewoordingen het L i gende aan paus Innoceir, III: „De priesters verkondp6 hier ketterij. Als een gehocf me zoon ben ik nu ongeh|^| zaam, protesteer ik en kof in opstand. U kunt tegen rebellie niet optreden, vt mijn woorden en daden ftfl. eigenlijk niet rebels maar&C bewijs van de onderdanig^// die ik bewijs aan Gods g den". Blijkbaar was voor deze schop, evenmin als voor! schop Lefebvre, trouw aai paus niet identiek met ti| aan de apostolische kathol; leer. J.F.J. Jansen, LEIDSCHENDAM

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2