ieuw tijdperk voor ploeg Post WK in VS nederlaag voor Derde Wereld SF' si Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! ^VARM ONTHAAL VOOR 19)RANJESPELERS OP ARUBA OP DE LOSSE TOUR EeidaeGotvumt DINSDAG 5 JULI 1988 PAGINA 9 ;ANJESTAD Duizenden mensen >ben gisteren Marco van Basten, ink Rijkaard en John van 't Schip warm onthaal bereid bij aankomst ëaniAruba. De sterren van Oranje wer- op het vliegveld onder meer be- aaiét door minister-president Henny atelan en minister van sportzaken Wat- e[%os. c"Hdrie spelers van Oranje brengen de 'eh%ende twee weken hun vakantie ittejr op het Caribische eiland. Zij kre- Cij daartoe een uitnodiging van de Iooibaanse regering wegens hun presta- I t€i tijdens het Europees kampioenschap 1 eritbal in de Bondsrepubliek Duitsland, deglkom kampioenen" was te lezen op gft een groot lichtbord. Het koningin Bea trix vliegveld was behangen met Oranje vlaggen, terwijl op Aruba gelegerde Ne derlandse mariniers hun gezichten had den .gecamoufleerd' in de kleuren rood- wit-blauw. Het publiek was tot zelfs op het dak van het vliegveld geklommen om een glimp op te kunnen vangen van zijn helden. De tocht naar het hotel was één lange stoet van toeterende auto's en juichende mensen. In de lobby van het hotel was een doel opgesteld en de drie spelers mochten pas naar hun kamers nadat zij een doelpunt hadden gescoord. Het doel werd verdedigd door een hostess van het hotel. Marco van Basten poseerde bij aankomst in Oranjestad geduldig met jeugdige supporters. FOTJp: ANP Snelders rond met Aberdeen ENSCHEDE FC Twente heeft het bod dat Aberdeen dit weekeinde via Ton van Dalen schriftelijk heeft uitgebracht op doelman Theo Snelders van de hand gewezen. De Schotse eerste divisionist heeft naar verluidt 850.000 gulden over voor de goalie, wiens contract bij de Enschedeërs per 1 juli afliep en die zelf voor drie jaar rond is met Aberdeen. Twen te wil echter ruim een miljoen voor de sluitpost. Snelders zelf was donderdag en vrijdag op bezoek bij Aberdeen en nam onder meer deel aan een keepersweek van de Schotse voetbalbond in Largs. De persoonlijke eisen van Snelders - die na acht jaar Twente wel wat anders wil - vormden geen probleem voor de club, die al twintig jaar aan een stuk Euro pees voetbal speelt. FC Twente wacht nu af of Aberdeen het bedrag voor Theo Snelders nog zal willen verhogen. Het houdt ondertussen wel ernstig rekening met een vertrek van de goalie en oriënteert zich verder op de keepersmarkt. Kan didaat Joop Hiele, nog twee jaar aan Feyenoord verbonden, is met ongeveer een miljoen gulden te duur voor Twente. Rui Aguas naar Porto LISSABON De 28-jarige Benfica- spits Rui Aguas heeft een drie-jarig contract getekend bij concurrent FC Porto. Over de transfer zijn geen nadere gegevens bekend gemaakt, maar Rui Aguas wordt waarschijn lijk de best betaalde speler van het land. Met twee doelpunten tegen Steaua Boekarest bezorgde interna tional Aguas Benfica Lissabon een plaats in de finale van het Europese toernooi voor landskampioenen. In die eindstrijd, die na strafschoppen gewonnen werd door PSV, werd Rui Aguas aan banden gelegd door Ivan Nielsen en viel hij later gebles seerd uit. Ook verdediger Dito ver ruilt Benfica voor landskampioen en bekerwinnaar Porto. VCENIS Het werd Iroor Nederland een van He plezierigste Tourda- fcn sinds lange tijd. Dank zij de formidabele Iprestatie die de Panaso- fiic-ploeg van Peter Post %r\ de 48 km lange jjroepstijdrit leverde, akte Teun van Vliet de |ele trui en kon favoriet !rik Breukink z'n riva- en voor het eindklasse ment op behoorlijke ach- erstand rijden. jn de jaren '76 tot '83 was de 'iloeg van Post in deze disci- iline vrijwel onklopbaar. In lie tijd won de formatie met 'an Raas, Gerrie Knete- lann, Bert Oosterbosch, Hennie Kuiper en Henk Lubberding liefst negen tijd ritten op rij. Dank zij deze tufcpecialiteit van de ploeg kon MET JEAN MELISSEN IN DETOUR Joop Zoetemelk in 1980 zelfs de basis leggen voor z'n eind zege. De laatste seizoenen werd de ploeg van Post echter steeds verslagen. Raas, Knetemann, Oosterbosch en Kuiper wer den gemist. Hun opvolgers bleken kwalitatief minder. De laatste overwinning da teerde zelfs van 1982. Totdat gisteren in het regen achtige Bretagne misschien wel een nieuw tijdperk aan brak. Vanaf de eerste kilo meters raasden de Panaso- nics met een snelheid die bo ven vijftig km per uur lag, over het heuvelachtige par cours langs de Loire. Waar vele ploegen in moeilijkhe den kwamen, handhaafde de groep van Post de strikte dis cipline. Er werd prima geti med afgelost. Er vielen geen gaten, de caroussel draaide mooi rond. Al gaf Teun van Vliet later toe dat hij wel eens „Ho,hohad moeten roepen om de zegedrift van de ontketende ploeg iets in te dammen. Veel doorstaan De ploeg had dit jaar immers veel doorstaan. Op 12 februa ri liep Van Vliet zelf in de eerste etappe van de Ster van Bessèges een scheur in een ruggewervel op. Hij werd van het kruis tot aan de ok sels in het gips gezet. Nauwe lijks was het gips eraf of Van Bröe ploeg Post dendert naar de overwinning in de ploegentijdrit. ih Vliet werd op 16 maart met spoed opgenomen in het zie kenhuis met en ernstige dar montsteking. Hij kon eerste op 15 april in de Omloop van het Leiedal voorzichtig z'n come-back makën. De tweede kopman van Post, de Belg Eric Vanderaerden, viel op 2 maart in de Ronde van de Achterhoek en brak een handbeentje. Vervolgens viel Vanderaerden in de Ronde van het Baskenland op 4 april en kneusde z'n dij been. In Parijs-Roubaix smakte Vanderaerden twee keer tegen de keien en in de Ronde van Vlaanderen werd hij door het achtervolgende peloton aangereden toen hij wegens een lekke band van z'n fiets moest. Een derde man in het basisteam van Post, Theo de Rooy, brak op 17 februari bij en val in de Ronde van de Middellandse Zee het spaakbeen van z'n arm. Het voorjaar werd aldus voor Post een catastrofe. In de Ronde van Italië begon de ploeg zich te herstellen en gisteren in de Tour gooide de ploeg alle frustraties van zich af. Teun van Vliet werd de vijf tiende Nederlander die de fele trui om z'n schouders reeg en Erik Breukink deed goede zaken voor het klasse ment. Pedro Delgado verloor 1.02 minuut op Breukink, Sean Kelly 1.14, Urs Zim- mermann 1.15, Charly Mottet 1.21, Andrew Hampsten 1.39, Fabio Parra 1.46 en Luis Herrera 2.13. Het verlies van de Colombiaan valt overigens mee. De donkere lichtge wichten uit Zuid-Amerika maken vorderingen in het tijdrijden. Want vorig jaar in West-Berlijn verloor Herrera nog over 8 km kortere tijdrit 2 minuten en 42 seconden. Verliezer De verliezer van de dag werd Laurent Fignon. De populai re Fransman werd na drie kwart wedstrijd gewoon uit de wielen gereden. De Systè- me U-ploeg wachtte even op hem. Maar Fignon was total- loss, kwam nog een keer bij, loste weer en bleef met Do minique Garde achter. Een complete ontluistering. „Ik heb er geen verklaring voor", zei Fignon, „ik had Van kilometer tot kilometer MACHECOUL In Pont- chateau starten 198 renners voor de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk over 91,5 km naar Mache- coul. 18,5 km: Eerste bonificatie- tussensprint: 1. Heynde- rickx (6 sec.), 2. Nijdam (4), 3. Bontempi (2). 31 km: Koers 10 minuten onderbroken door demon stratie havenarbeiders. 44 km: Tussensprint: 1. Lil- holt. Aanval van vier ren ners: Lilholt, Verhoeven, Van Vliet en Ilegems. 50 km: Tweede bonificatie- tussensprint: 1. Verhoeven (6 sec.), 2. Van Vliet (4), 3. Lilholt (2). Voorsprong 1.16. 61 km: Derde tussensprint: 1. Van Vliet, 2. Lilholt 3. Verhoeven. 62 km: Doorkomst Cote Pornic (4e cat): 1. Verhoe ven 2. Lilholt 3. Van Vliet. 71 km: Vierde tussensprint: 1. Lilholt 2. Van Vliet 3. Delgado. Kopgroep inge haald. Lilholt gaat alleen verder. 77 km: Hergroepering. 80 km: Bauer ontsnapt. 85 km: Vijfde tussensprint: 1. Bauer, 2. Rooks 3. Lilholt. 91,5 km: Bauer wint eerste etappe 8 sec. voor peloton. k Teun van Vliet was na afloop van de ploegentijdrit de trotse bezitter van de gele trui. FOTO: ANP reed, toen al heel dicht na derde. De blokkade van pro testerende arbeiders van na bij gelegen scheepswerven, die op de beroemde Pont de Saint Nazaire het peloton een kwartier ophielden en de plensbuien, haalden het rit me uit de etappe. De renners bleef voor de ploegentijdrit slechts weinig tijd over om zich voor te bereiden. Het deerde de ploeg van Post niet. Ontroerd nam Teun van Vliet de gelukwensen in ont vangst. „Het leek een verlo ren jaar te worden", ze hij, „en dan breekt ineens toch weer de zon door. Ik ben in tens gelukkig met die trui". goed gegeten, heel lang warmgereden. Zeker wel 50 kilometer. En dan overkomt me dit. Vroeger heb ik als amateur ook al eens zo'n nare ervaring opgedaan. En in 1983, toen ik de Tour won, reed ik ook heel slecht in de ploegentijdrit. Ik wanhoop dus niet". Het was gisteren een ver moeiende dag in de Tour met twee etappes. De eerste werd gewonnen door Steve Bauer na een mooie solo van 14 km. De Canadees kreeg de gele trui, hoewel Teun van Vliet, die met Roger Ilegems, Nico Verhoeven en Sören Lilholt lange tijd in een vluchtgroep Organisatie krijgt rode kaart De Franse sportkrant l'Equipe deelt elke week een gele en een rode kaart uit aan personen of organisatoren, die op negatieve wijze in het sportnieuws zijn gekomen. Deze week is de „eigen" organisatie van de Tour aan de beurt voor een ernstige waarschuwing. De eerste etappe werd onderbroken door demonstranten, journalisten werden als vee opgedreven en renners moesten eten in een schuur. Het was nog slecht weer ook. De Tour dreigde te verzanden in de bekende Franse slag. De harde hand van de afgezette Felix Levitan ontbrak vol ledig tussen de verwaaide en verregende wijngaarden van de muscadet. De gezichten van de verantwoordelij ken stonden strak, al bestond de reactie uit een laconiek schouderophalen. Xavier Louy en de zijnen hadden puur geluk dat er niet iets vreselijks gebeurde. Roll voor de start uitgevallen De Tour de France begon gisteren officieel zonder Bob Roll. De Amerikaan werd op het allerlaatste moment vervangen door Nathan Dahlberg, een onbekende Nieuwzeelander, die onlangs naar Europa kwam om zich bij de ploeg van Andy Hampsten te voegen. Roll blesseerde zich zondag tijdens het inrijden voor de pro loog in La Baule. Hij deed ook niet mee. Omdat deze inleiding officieus was, mocht Roll nog vervangen worden. Zo kreeg Dahlberg zijn kans. In de eerste etap pe eindigde hij als 140e. i.\yoordat ik naar Düsseldorf ben ik wel eens gebeld r^apor een agent uit New aeisork die me wilde verte- n Fïnwoordigen. Ik vond het 1Hee wel grappig, maar ik en er toch maar niet op in- (Cigaan. Je moet basketbal el) i zaken gewoon goed uit £®JJkaar houden. Die zakelijke o?nt is eigenlijk het verve- a) itidste van het geheel, het ordt pas leuk als je aan de kan. Maar je moet er el doorheen. Het blijft een en om iets voor te krijgen moet je af en toe een ontevre- ïn gezicht trekken, terwijl van binnen superenthou- bent". Jasketbalster Anita ngé van het Italiaanse Varese in Play <wtöee, het is nooit gebeurd, j^ar ik weet, dat de tucht- je pmmissie een deel van de irre'EFA zelf aanklaagt. Ik zeg 2d)iet dat u terecht verbaasd 'ï^nt daarover, maar er zit midrel iets in wat u stelt. You 5) tfeve a point there. Er wordt ii^g steeds gedebatteerd over jinds schuldvraag in het Hei- 7. felstadion. Ik zal niet nu en stellen dat de UEFA ok schuldig was. Natuurlijk de UEFA in elk geval mo- eel betrokken en er hangt (Ellert B. Schramm, lid van de tuchtcommissie van de UEFA, in Voetbal Magazine) „De blanken hebben de bes te subsidies, de beste levens omstandigheden, de beste sponsors, de beste banen. De meeste leiders van de sport bonden zitten vast of mogen niet vrijuit praten, omdat ze zich hebben uitgelaten tegen apartheid. Honderden, of misschien kan ik beter zeg gen duizenden sporters zit ten om dezelfde reden vast. Er is een voorbeeld van een interprovinciale rugbywed strijd in Port Elisabeth die niet door kon gaan omdat er niet genoeg spelers waren. Die zaten in de gevangenis, omdat ze zich kritisch had den uitgelaten over het sy steem. Om die reden zijn er ook sporters om het leven gebracht". (Frank van der Horst, be stuurslid van SACOS, non- raciale bond in Zuid-Afri- ka, in Sport Internatio nal) „De tijd is de vijand van de voetballer, al is hij nog zo succesvol. Aanstaande sep tember gaan Rijkaard, Gullit en Van Basten een nieuw en schitterend seizoen voor AC Milan spelen. Hun sprookje zal seizoenen lang duren. Ze zullen fortuinen uit San Siro slepen, dat is nu wel zeker. Maar op een dag (een fractie van een seconde van het moment verwijderd dat Gullit de Europese beker voor Nederland kuste) zal hij met Frank en Marco in het seniorentehuis van Mila- nello in oude plakboeken bladeren en herinneringen ophalen, over die dag in Amsterdam dat ze „Rinus bedankt" op een rondvaart boot zongen". (Columnist Jan Mulder in Elsevier) „Ook in het gewone leven worden zo veel medicamen ten ingenomen. Van slaap middelen, kalmeringsmidde len, peppers en poppers tot asperines, alcohol en drugs. Mensen hebben altijd ge zocht naar iets anders in het leven, iets mooiers om de pijn van de realiteit te ver drijven. Het leven is te saai, te beroerd. De mens wil er uit. Dat geldt ook voor de beroepswielersport. Mis schien is het daar nog wel erger. Maar meestal nemen ze niet om 'de prestaties te verbeteren. Elke dag 250 ki lometer op de fiets zitten en m Anita Blangè: ontevreden gezicht FOTO'S: DIJKSTRA er gebeurt niets. Je moet de dag doorkomen om in de fi nale attent te zijn. Het zijn dwangarbeiders die tegen heug en meug op de fiets moeten blijven om de kost te verdienen". (Sportarts Dr. Daniëls in De Volkskrant) „In 1976 werd ik geschorst. Mocht niet meer fietsen. Omdat ik in oktober naar Zuid-Afrika was gegaan. Een vriend van me had een uitnodiging voor de Rapport Tour. Ik ging met hem mee, kwam terug en meteen was iedereen in rep en roer. We begrepen er niets van. We waren jong en beseften niet dat we door naar Zuid-Afri ka te gaan, anderen voor het hoofd stootten. Als ik daar nu op terugkijk zeg ik dat ik dat niet had moeten doen. Niet vanwege de politiek in Zuid-Afrika, maar omdat ik daardoor de Olympische Spelen heb gemist. Politiek interesseert me niet". (Wielrenner Sean Kelly in de Haagsche Courant) „Vorig jaar was iedereen ra zend enthousiast. Niet alleen bij Sittardia, maar in heel Nederland stond men te jui chen. Er werd al gesproken over de Brouweriaanse aan pak, omdat we vijfmaal per week gingen trainen. We hadden succes. Werden landskampioen en stonden in de bekerfinale. De men sen vonden dat we technisch zulk verzorgd handbal speelden. Zou ik er dan nu ineens niks meer van kun nen?" (Ontslagen trainer Bert Brouwer van Sittardia in Handbal) „We krijgen damesjudo, honkbal en bowling te zien. En in Seoul krijgen we het zelfde probleem als in Cal gary: de demonstratiespor ters worden wel uitgeno digd, maar ze horen er ver der niet echt bij. Ze wonen bijvoorbeeld niet in het olympisch dorp. Uit sportief oogpunt vind ik dat echt on zin. Ik vind dat demonstra tiesporters gewoon moeten meedoen, ik bedoel dus écht meedoen. Dan kan een land zelf beslissen over uitzen ding of niet. Nu worden ze door de internationale fede ratie aangewezen en vervol gens aan hun lot over gela ten. Dat is onrechtvaardig. Maar wij kunnen daar echt niets aan doen". (Wim Cornells, chef de mission van de Nederland se olympische ploeg, in Hockey Magazine) ZÜRICH De beslissing van De FIFA om het we reldkampioenschap voet bal 1994 in de Verenigde Staten te houden werd gisteren met gematigd en thousiasme ontvangen. De meeste Amerikanen slie pen nog, vanwege het tijd verschil met Zurich. Bo vendien vonden velen de viering van de onafhanke lijkheidsdag belangrijker en beheerste het door de Verenigde Staten neerge schoten Iraanse vliegtuig het nieuws. Over die wat lauwe reactie maakt organisator Paul Stiehl zich geen zorgen. Hij verwacht in 1994 drie miljoen kijkers in de stadions te mogen begroe ten, van wie de helft uit het buitenland. Uit een recent on derzoek is gebleken dat ten minste 49 procent van de vol wassenen van plan is minstens een wedstrijd te bezoeken. Sportief gezien, zo verwacht Stiehl, moet het voor de Ame rikanen mogelijk zijn een re presentatief elftal op de been te bregen. In een land, waarin basketbal, honkbal en Ameri kaans voetbal de belangrijkste sporten zijn, wint het „Europe se" voetbal vooral bij de jeugd aan populariteit. Acht miljoen jongeren voetballen tegen woordig op zijn Europees. Het toewijzen van de organisa tie aan de Verenigde Staten betekende een nederlaag voor de Derde-Wereldlanden. De rijkste kandidaat kreeg im mers zijn zin, nummer twee (Marokko) werd tweede, het armste land (Brazilië) kreeg slechts twee stemmen en werd kansloos laatste bij de stem ming. Toch was er in Marok ko, dat tijdens de laatste we reldtitelstrijd goed voetbalde en door latere finalist West- Duitsland (1-0) uit de laatste acht gehouden werd, naast te leurstelling ook hoop. „Wij ne men de beslissing van de FIFA sportief op", verklaarde voorzitter Driss Bamous van de Marokkaanse voetbalbond. Hij sprak van een halve over winning voor zijn land. Ma rokko was immers niet afge gaan, kreeg maar drie stem men minder dan de Verenigde Staten. „Dat resultaat is veel belovend voor de toekomst", aldus minister van sport Abde- lattif Semlali. „Zestig jaar is het toernooi door Zuid-Ameri ka en Europa georganiseerd. We hebben goede hoop dat we die reeks in de toekomst kun nen doorbreken". De Marok kaanse delegatie voegde daar aan toe dat de geplande bouw van negen stadions voor het toernooi gewoon doorgaat. Met het oog op de toekomst Internationalisatie Hermann Neuberger, voorzit ter van de Westduitse voetbal bond en organisator van de laatste toernooien om de we reldtitel, stelde dat de aanwij zing van de Verenigde Staten volledig past in het streven van de FIFA naar verdere in ternationalisatie van het we reldvoetbal. „Het rijkste land van de wereld kan eenvoudig niet een witte vlek op de kaart van het voetbal blijven. Al tien jaar geleden heb ik gezegd dat het goed zou zijn een we reldkampioenschap in Noord- Amerika te houden". Het Amerikaanse organisatie comité, garandeert de FIFA en de 23 andere deelnemende landen meer inkomsten dan welk eerder toernooi ook. Vol gens de prognoses zou alleen al de recette uit de verkoop van toegangskaarten meer dan 150 miljoen gulden bedragen. Er wordt op gerekend dat juist in Amerika de TV-rechten een recordbedrag zullen opbren gen. De dertien steden waaruit de FIFA een definitieve keus zal maken, zijn verspreid over het hele immense land. De steden met de capaciteit van de sta dions ziin: in het noord-oosten: Philadelphia (90.000 en 61.000) en Washington (55.000); in Florida: Miami (75.000) en Fort Lauderdale (75.00Q); in het centrale deel: Kansas City (78.000), Dallas (72.000), Chica go (66.000) en Blaine-Minnea- polis (45.000, in 1994 90.000), in Californië en het zuid-westen: Los Angeles (92.000), Pasadena (103.000) en Las Vegas (30.000); in het noord-westen: Seattle (72.000) en Corvallis (41.000)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9