fh ussen verwachten geen wonderen, vel aardappelen in de winkel EG moet einde maken aan „telefoonjungle" ctiviteiten uitzendbureau tart licht gedaald in '87 ONZEKERHEID GROEIT NA PARTIJCONFERENTIE: Politburo maakt haast Bonn: Tamil-plan maakt weinig kans Paul Acket: Nederland is prachtig - i Vakantie in Nederland MNENLAND/BUITENLAND £eidóeSou/umt DINSDAG 5 jULI 1988 PAGINA 7 (Van onze correspondent II F*-ans Boogaard) SSEL In heel West-Euro- Jioeten gelijke telefoontarie- I komen. De bedrijven die I/oor verantwoordelijk zijn, len hun beleid beter op el- 1 afstemmen. Ze moeten hun |ce verbeteren en ze moeten .klanten rekeningen sturen, fop de kosten van elk tele- resprek afzonderlijk vermeld isfonclusies trekt de Europese Con- itenbond BEUC na een vergelij- warenonderzoek in alle EG-lan- rolgens de BEUC is de Westeuro- decommunicatiewereld nog lang niet klaar voor 1992, het jaar waarin de binnengrenzen van de EG worden ge schrapt. Monopolies van telefoonbedrij ven, zoals de PTT die inNederland heeft, mogen niet langer vanzelfspre kend zijn. Volgens de BEUC, die in haar onder zoek ook Oostenrijk en Zwitserland be trok, moeten vrijwel alle telefoonbe drijven veel klantvriendelijker worden. Om te beginnen moeten zij hun klan ten gespecificeerde rekeningen gaan sturen, waarin per gesprek de kosten worden berekend. Door zo'n systeem, dat nu in België en in delen van Enge land en Denemarken al bestaat, wordt de klant beter in staat gesteld zijn reke ning te controleren. Bovendien moet er een onafhankelijk instituut komen waar de klant met klachten terecht kan. Bijna overal in de EG moet een ontevreden klant nu met zijn eigen telefoonmaatschappij in de slag, waarbij hij meestal aan het kortste eind trekt. Het aantal publieke cellen, dat in Nederland lager ligt dan waar ook in de EG, moet fors worden uitge breid; voor bejaarden en andere hulp behoevenden zouden de abonnements- voorwaarden moeten worden versoe peld. Verder moet de consument volle dig vrij zijn in de keus van het tele foontoestel dat hij koopt of huurt. Volgens BEUC zijn de verschillen in kosten en service nu wel erg groot. Een telefoongesprek van Dublin naar Parijs of Bonn is tweemaal zo duur als een even lang gesprek in omgekeerde rich ting. De abonnee in Parijs die om een aansluiting vraagt, is binnen twee da gen voorzien; in Nederland staat daar ongeveer een maand voor. De Grieken breken op dit punt een treurig record: zij moeten ruim vier jaar wachten op een aansluiting. EN HAAG Sovjetu- i wat nu? De partijcon- sentie in Moskou bood beeld van een volop leussiërende commu- Ttische partij: de vuile i werd buiten gehan- Maar is de afloop overwinning voor etleider Gorbatsjov? £60t weet ik niet," zegt Huib 83(ndrikse, wetenschappelijk ifdmede werker van het ierlands Instituut voor In- iationale Betrekkingen igendael in Den Haag. irbatsjov zit goed te paard ^jdat hij voorzichtig is. En in een situatie die vol w)te onzekerheden is. Hij ziet donders goed dat het nu pas gaat beginnen." Rusland-deskundige is irzichtig. Hij spreekt van >n zeer teleurstellende ope- Migsrede" van Gorbatsjov. was een sfeer gecreëerd rin een buitengewoon nhartige discussie zou gjjatsvinden. Het idee heer- 85; dat Gorbatsjov een aantal flossende woorden zou 108ieken". Dat gebeurde ech- 127niet. ujirbatsjov, becommenta- :rt Hendrikse, ventileerde aantal algemeenheden, de bevolking zou na jaar perestrojka wel iets willen. „De mensen achten geen wonderen, willen normaal aardap- kunnen kopen." Twee indende vragen werden -eken: verbetert de voed- jituatie en wordt de rhtszekerheid van de bur- groter? ben bang dat een gevoel n katterigheid ontstaat. ;el mensen hebben hun k uitgestoken en hadden |t gevoel dat geschiedenis |rd gemaakt. Maar het pro- I dreigt halverwege te ste pt." Anders gezegd: „De lijk veel verwachtingen wekt bij de bevolking van de Sovjetunie. Zij verwachtte een doorbraak, maar die is niet gekomen." De crisissitu atie blijft onveranderd, meent Hendrikse. Drijfkracht Politiek commentator mr. J.L. Heldring is milder in zijn oordeel. De scepsis blijft de oud-hoofdredacteur van het NRC/Handelsblad wel achtervolgen. Bij hem geen teleurstelling, maar wel twij fel of het Gorbatsjov allemaal zal lukken. „Gorbatsjov heeft al mijn sympathie, maar ik ben niet vreselijk optimis tisch". Gorbatsjov heeft de democra tie nodig, maar die democra tie kan zich ook tegen hem keren wanneer de winkels leeg blijven, de prijzen om hoog gaan en de werkloos heid haar intrede doet. De grote vraag: gaat de partij op in de staat, of de staat in de partij? Waar de ideologische drijfkracht uit de communis tische partij is verdwenen, lijkt de staat hogere ogen te gaan gooien. De bevolking meet het succes vooral af aan de inhoud van het loonzakje. Heldring concludeert dat Gorbatsjov het heel goed heeft gedaan, „gegeven de di lemma's waarvoor hij staat". De manier waarop hij, zoals de televisie weergaf, de par tijconferentie heeft geleid, moet wel een groot effect hebben in Rusland, veron derstelt Heldring. Ongeacht ook de resultaten die zijn ge boekt. „Dat iemand op de conferen tie gewoon zegt dat Gromyko (de voorzitter van het presi dium van de Opperste Sovjet) moet oplazeren, dat kan nu". De tegenstand tegen Gorbats jov blijft desondanks groot: onder de bijna vijfduizend af- MOSKOU Het Poliburo heeft gisteren besloten alle partij- en regeringsorganen opdracht te geven de reso luties van de negentiende partijconferentie zo snel mo gelijk ten uitvoer te leggen. Het Politburo, het hoogste partij-orgaan in de Sovjetu nie wil duidelijk haast maken met de plannen, zoals die door Gorbatsjov zijn voorgelegd aan de afgevaardigden op de conferentie. Zo ging het Politburo ook akkoord met de oprichting van een monument ter herdenking van de slachtoffers van het Stalinbewind. Het persbu reau Tass heeft gisteren de inhoud van de resoluties openbaar gemaakt. Zij bevatten onder meer recht op in formatie; wijziging van de politieke structuur; verbete ring van de voedselsituatie en landbouwproduktie; het bestrijden van de bureaucratie en hervorming van het rechtsstelsel. ge vaardigden op de partij conferentie bevonden zich nog veel conservatieven. Hel dring constateert hoe Ligats- jov de verkiezing van Gor batsjov tot secretaris-generaal van de partij in 1985 in her innering bracht. Zonder zijn steun en die van Gromyko zou dat niet zijn gebeurd, al dus Ligatsjov, de tweede man van het Politbureau. Perspectief De onzekerheid is groot, niet alleen in de Sovjetunie, ook bij de deskundige commenta toren aan de zijlijn. Het be staande systeem is failliet verklaard, maar een nieuw systeem is nog niet voorhan den. De politieke ideeën van Gorbatsjov bieden nog geen perspectief. De Russische his toricus Medvedev noemt ze ondoordacht. Gorbatsjov wil dat de partij secretarissen, op lokaal ni veau, ook voorzitter worden van de sovjets. Een terugkeer naar het oude ideaal van Le nin die ooit alle macht aan de sovjets (arbeidersraden) wil de toekennen? Of het begin van een ontwikkeling waar bij naast het machtige partij apparaat ook de staat wordt toegerust met meer bevoegd heden? Niet ondenkbaar, wanneer binnen een jaar de Sovjetunie wordt geregeerd door president Gorbatsjov, gekozen door een parlement dat uit de Opperste Sovjet moet voortkomen. De Rusland-deskundige Huib Hendrikse meent dat Gor batsjov met zijn politieke ideeën „ongelooflijk veel on duidelijkheid" heeft gescha pen. Wat wordt de relatie tussen het Politbureau (nu het machtigste orgaan) en de president? Wat wordt de plaats van het Centraal Co mité van de communistische partij? Gorbatsjov wil een permanent parlement, maar hoe? In plaats van enige dui delijkheid schept Gorbatsjov onzekerheid. Hendrikse: „De Sovjetunie is nog steeds op zoek; Gorbats jov leidt dat proces op een voorzichtige manier. Hij pro beert allerlei stromingen bin nen de partij aan zich te bin-: den. Voor elke club moet hij aardig zijn. Er zijn maffia- klieken: misdadigers die van hun positie misbruik maken om te stelen en te jatten; er zijn sociaal-deomocratische stromingen. Gorbatsjov zit daar midden in". Militairen Niemand weet wat er gaat gebeuren: over de pijnlijkste problemen is weinig gezegd op de partijconferentie. Over de nationaliteiten in de Sov jetunie wordt een bijzondere bijeenkomst belegd. Hendrik se constateert: „Elke keer wordt het land weer opge schrikt door nieuwe, noodza kelijke maatregelen. Die ho pen zich op, terwijl de andere problemen blijven liggen. Al leen Gorbatsjov is het vaste punt." De Haagse wetenschapper verwacht dat de Sovjetunie zijn defensie-uitgaven uitein delijk gaat verminderen. „In zekere zin is dat een triomf voor de Westerse politiek," meent hij. Het Westen heeft „een redelijke defensie" op gebouwd, zonder dat teveel beknibbeld werd op de le vensstandaard van de bevol king. De Sovjetunie besteed de negentien procent van zijn nationaal produkt aan defen sie; Nederland vier procent. Heldring sluit niet uit dat de Sovjetunie het pad op gaat van Joegoslavië; ook een land dat economisch in een diep dal zit, ook een land dat in nationaliteiten uiteen dreigt te vallen. Hij acht het niet ondenkbaar dat het leger het initiatief aan zich zal trekken. Militairen kunnen redeneren dat zij nu nog over moderne wapens beschikken. „Het is nog een beetje vroeg voor die gedachte, maar er kunnen allerlei rare ontwik kelingen ontstaan". ED VAN TELLINGEN Dam één dag Queens park (Vervolg van de voorpagina) Het weer zat gis teravond een beetje tegen toen koningin Elisa- beth II van Groot-Brittannië en haar echtge noot prins Philip op vliegveld Ypenburg arri veerden (foto bo ven). Maar de stemming was er niet minder om. Het Britse gezel schap werd offi cieel ontvangen door koningin Beatrix en prins Claus, minister Van den Broek van buitenlandse zaken (foto links) en de Britse am bassadeur in Ne derland. Jenkins. Vanochtend be zochten Elisabeth en Philip Amster dam, waar de speciaal ingerich te tuin op de Dam, Queens Park geheten (foto onder), werd aangedaan, net als de Nieuwe Kerk, het Begijn hof en het Am sterdams Histo risch Museum. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN In de Westduitse Bondsdag is waarschijnlijk geen meederheid te vinden voor een plan van minister Zimmermann van binnen landse zaken om gevluchte Ta mils het land uit te krijgen. Zimmermann overwoog de bijna 27.000 Tamils naar Sri Lanka terug te laten keren met een premie van maximaal 300 mark per gezin plus vlieg kosten. Wie geen gebruik zou willen maken van de regeling zou op gedwongen uitzetting moeten rekenen. Het lijkt er echter op dat de li berale coalitiepartner FDP deze keer niet meegaat met de voornemens van de aartscon servatieve minister. Fractie voorzitter Hirsch heeft wel verklaard dat „aanmoedigin gen" om Tamils terug te laten keren „aanvaardbaar" zijn. De Groenen reageerden feller. Woordvoerster Olms: „Eerst werden de wettelijke regelin gen dermate verscherpt, dat het nog maar weinige vluchte lingen uit de Derde Wereld gelukt de Bondsrepubliek Duitsland binnen te komen. En nu moeten degenen die daarin wel zijn geslaagd mas saal uitgewezen worden". 'DA - Het uitzendbu- Start (bestuurd door ieid en sociale part ei heeft vorig jaar ijp9 mensen aan een Rlijke) baan geholpen. ■11986 waren dat er a (1. De omzet daalde, j en licht teruglopende 8 |tt voor uitzendwerk, j 552 naar 534 miljoen 5 jen. Elke derde üit- a (kracht kreeg uitein- t jk een vaste baan bij 8 nlener. gingen in het land, is een zelf standige stichting die geen subsidie krijgt. Vorig jaar be droeg het netto-resultaat ruim 11 miljoen gulden. Start werkt nauw samen met de arbeids bureaus en richt zich vooral op de positie van de kansarmen op de arbeidsmarkt. In 1987 behoorde bijna 30 procent van de geplaatsten tot die bijzonde re doelgroepen als langdurig werklozen, gehandicapten, minderheden en ouderen. In 1990 wil Start dit percentage hebben opgevoerd tot 36,5. Start verwacht dit jaar een lichte groei van de activiteiten, door de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt maar ook door verhoging van de kwaliteit van de dienstverlening. Het is de bedoeling 800 gehandicap ten te plaatsten, 7.700 mensen uit etnische minderheden, 1.900 landurig werklozen en 3.000 mensen die ouder zijn dan 45 jaar. Start tracht via cursussen de kansen van werkzoekenden op een vaste baan te vergro ten. Dat dit kan lukken blijkt uit de cijfers over 1987. Bijna 70 procent van de geslaa^ cursisten vond binnen acht weken werk. Dit jaar is Start begonnen nog marktgerichter op te leiden. Sedert de oprich ting, tien jaar geleden, zijn 400.000 mensen aan een plaats op de arbeidsmarkt geholpen. Miljoenen Nederlanders en buitenlanders brengen hun zomervakantie door in het land van Oranje. Ons vlakke land is voor een vakantieverblijf ook beslist de moeite waard, maar geldt dat ook voor de zogenaamde bekende Nederlanders, die in het buitenland vaak de anonimiteit zoeken en vinden? Onze krant laat deze weken enkelen van hen aan het woord. „North Sea Jazz"- organisator Paul Acket bijt het spits af. De Haagse impresario is na komend festival weekend als geen ander aan vakantie toe. Drenthe, Twente, het hoge noorden, de Peel, als het maar stil is. „Het North Sea Jazz festival is tot en met zondag, dan zijn er maandag en dinsdag nog wat dingetjes te doen en woensdag ver trekken mijn vrouw en ik eerst naar het jazz festival in Perugia in Italië. Dat is meer af kicken, geen zorgen over uitbetalen en or ganisatie en het is bo vendien uitermate leerzaam. een paar dagen in Ita lië, Milaan uit, Milaan in, waarna we spoor slags teruggaan. Mijn vrouw en ik zijn het liefst in Nederland in de zomer, want het rei zen 's zomers met vliegtuigen op Schiphol en overal is een ramp zo langzamerhand. Het vergalt de laatste jaren het hele plezier. Vroe ger deden we dat nog wel eens maar nu is het onmogelijk gewor den. We blijven lekker is een schitterend land, met prachtige plekjes. We zwerven door het land en ontdekken steeds weer nieuwe dingen. We gaan echt het huis uit en blijven een week, veertien da gen weg, en als het ons ergens bevalt blijven we daar. Tenzij het pij- pestelen regent. Dan gaan we weer terug naar huis, wachtend op beter weer. We reser veren ook niks van te voren. We zijn in Drenthe ge weest en dat vonden we schitterend mooi. Ook de omgeving van de Peel en het hoge noorden zijn schitte rend mooi. Het is drie keer dezelfde kwalifi catie, maar ons land heeft mogelijkheden waarvan Nederlanders nauwelijks benul heb ben. In Twente is het ook prachtig. De gast vrijheid in al die gebie den is prima, hebben we nooit klagen over. De hotelletjes zijn niet la Hilton, maar toch goed hoor. Drenthe bijvoorbeeld heeft plekken die voor het buitenland nauwe lijks onderdoen. Maar het weer is vaak spel breker. We hebben slechts één keer gehad dat we een maand on derweg waren en dat we steeds mooi weer hadden. Toen hebben we verschrikkelijk ge noten. Er zijn overal plekken die volkomen stil lig gen, waar we bijna nie mand tegenkomen. We nemen dit jaar weer cassettebandjes mee, maar eigenlijk zonder (jazz)muziek. Het zijn meer opgenomen praatprogramma's van de VPRO en debatten en weet ik allemaal. Dingen waarmee we achterop zijn geraakt omdat we geen tijd hebben gehad er naar te luisteren. Voor het North Sea Jazz-festival zijn we nu al maanden elke dag bezig van ze ven uur 's ochtends tot een uur *s nachts. Die cassettebandjes zijn een mooi tijdverdrijf voor in de auto, maar we rijden toch niet meer dan twee, drie uur per dag. Heerlijk ontspannen. Na zo n vakantie in Nederland kom ik weer helemaal bij. 's Winters zijn we ook zo'n twee keer aan vakantie toe, maar dan gaan we wel naar het buitenland, meestal Vaar Zwitserland". Katholiek onderwijs wil eigen beleid bij vernieuwingen DEN HAAG Vanaf het nieuwe schooljaar zal het katholiek onderwijs een aantal activiteiten starten onder de naam: „School, maak je eigen beleid", die eigen plannen voor onder wijskundige vernieuwing van binnenuit moet be vorderen. Het is een initi atief van de Bond van Be sturen voor Katholiek Ba sis- en Speciaal onderwijs, de Katholieke Onderwij sorganisatie, de Neder landse Katholieke Ouder vereniging en het college van Bisschoppelijke Gede legeerden. Met de activiteiten reageren de organisaties op het vernieu wingsbeleid van de overheid. Volgens hen sluit dit beleid te weinig aan bij vragen, wensen en problemen van scholen. De beschikbare middelen voor kwaliteitsverbetering kunnen effectiever worden ingezet als meer wordt uitgegaan van wensen en behoeften van scholen. Via onder meer de uitgave van een reeks brochures en de organisatie van conferenties, onderwijsdagen en scholings bijeenkomsten hopen de orga nisaties voorlichting te geven aan schoolbesturen, schoollei ders, teams en ouders over de beleidsruimte binnen de huidi ge onderwijswetgeving, op scholing van deze geledingen en op de vorming van regiona le kaders. Tevens hoopt men zo een nieuwe impuls te geven aafc' de werkzaamheden in .en rond de scholen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7