^Amerika zeer beducht voor Iraanse reactie Piloten twijfelen niet aan veiligheid luchtgebied Golf Radar-informatie Vincennes vertoonde een „blinde vlek" 1» £iitk>e Soinant Noordierse politie bestraft voor doden BELFAST Twintig Noordierse poli tiemannen worden disciplinair bestraft naar aanleiding van de dood van zes vermeende terroristen. Het ging om on gewapende katholieken. De politiemen sen zouden de zes personen zonder par don hebben doodgeschoten (shoot-to- kill-policy). De disciplinaire maatrege len volgen op een onderzoek van een hoge Britse politiefunctionaris, op last van Tom King, de Britse minister voor Noord-Ierland. Een eerder besluit de politiemannen vrijuit te laten gaan, viel destijds zeer slecht in de Ierse Repu bliek; de Britse regering werd ervan be schuldigd de betrokkenen het hand bo ven het hoofd te houden. BUITENLAND Ui jidkoreanen )tsen met politie irwijl de datum van IM4 Olympische Spelen .p.naar dichter bij ,CW,. houden de on sten in de Zuidko- aanse hoofdstad toul aan. Gisteren akten studenten' tags met de oproer- ilitie, die hen wilde iletten een demon- •atieve optocht te Over gewon- ^n is niets bekend. N betogers willen ^rwording met prd-Korea. FOTO: AP Amnestie voor alle Sovjet-deserteurs Poging heropening Sharpevilleproces JOHANNESBURG De advo- eaten van de ter dood veroor deelde „Zes van Sharpeville" hebben gisteren bij de hoogste rechtsinstantie in Zuidafrika ge vraagd om heropening van het- proces. Wanneer het Hof van Beroep in Bloemfontein afwij zend beschikt op dit verzoek, is president Pieter Botha nog de enige hoop voor de veroordeel de vijf mannen en één vrouw. De advocaten willen een her opening van de rechtszaak om dat de kroongetuige onder druk een valse getuigenis heeft afge legd. De executie van de zes is vastgesteld op 19 juli. MOSKOU De Sovjetunie heeft giste ren onvoorwaardelijke amnestie afge kondigd voor alle Sovjet-soldaten die in Afghanistan uit het leger zijn gedeser teerd of die in andere landen zijn gaan wonen na eerst gevangenen te zijn ge weest van Afghaansen opstandelingen. Daartoe heeft het Presidium van de Opperste Soviet besloten. Van de 312 soldaten die door het islamitische ver zet gevangen zijn genomen sinds de Sovjetunie in 1979 binnenviel, wordt aangenomen dat er zeker nog 200 in le ven zijn. Een deel leeft in Afghanistan of Pakistan; anderen zijn naar de VS, Canada of Westeuropese landen ver trokken. DINSDAG 5 IULI 1988 PAGINA 5 Spanning Frankfurt bij proces Hamadi FRANKFURT Onder uiterst strenge veiligheidsmaatregelen is vandaag in Frankfurt het proces begonnen tegen Mohammed Hamadi, de Libanese shi'i- et die ervan wordt beschuldigd betrok ken te zijn geweest bij de kaping van een toestel van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij TWA in Bayrut in 1985. Frankfurt heeft 12,5 miljoen gul den uitgetrokken om de rechtszaal in de richten voor een van de belangrijk ste processen in de justitiële geschiede nis, vergelijkbaar met die tegen de Baa- der-Meinhoffgroep. Het wordt een moeilijke beslissing in de Bondsrepu bliek, omdat in Libanon nog een West duitser is ontvoerd, voor wiens leven wordt gevreesd. .WITTE HUIS WIL CRISISSFEER VOORKOMEN (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON In de Amerikaanse hoofdstad Washington is de afgelo pen dagen met zeer ge mengde gevoelens geluis terd naar de vele bedrei gingen die Iraanse func tionarissen hebben geuit na het neerschieten van een Iraanse passagiers vliegtuig zondag boven de Perzische Golf. „We zullen deze misdaad niet onbeantwoord laten", kondig-v de radio Teheran vlak na het neerschieten van de Airbus waarbij 290 mensen het le ven verloren aan. De Iraanse minister van buiten landse zaken Ali Akbar Ve- layati drukte zich in minstens even krasse termen uit, ter wijl een woordvoerder van de Iraanse VN-delegatie in New York zei dat „Amerika de consequenties zal moeten dra gen van deze daad van agres sie". Amerikaanse terrorisme-des- kundigen bogen zich zondag al over de vraag op welke wijze Iran zal antwoorden op het neerschieten van de Air bus 300. De meeste deskundi gen waren het erover eens dat Iran min of meer gedwongen is iets te ondernemen. Tehe ran heeft met zijn harde en onverzoenlijke verklaringen bepaalde verwachtingen zo wel in binnen- als buitenland gewekt. Vooral de zeer radi cale aanhangers van de Iraan se revolutie zoals de moei lijk te controleren Revolutio naire Wachters zullen de leiders in Teheran aan die verklaringen houden of mo gelijk zelf tot actie overgaan. De VS kampen daarbij met de volgende problemen: Er was de afgelopen twee maanden sprake van een ze kere „toenadering" tussen Washington en Teheran. Wel iswaar bestond die uit niet meer dan „signalen", maar Washington was er zeer in ge ïnteresseerd. Het staat vrijwel vast dat deze toenadering door het incident van afgelo pen zondag ongedaan is ge maakt. Washington bereidde zich voor op een soort omwente ling in Iran, nadat Ameri kaanse veiligheidsdiensten tot de bevinding waren gekomen dat Imam Khomeiny aan prostaatkanker lijdt die de le ver van de 86-jarige leider van de Iraanse revolutie al heeft aangetast. Overigens hebben de Amerikaanse be leidsmakers Khomeiny al va ker doodziek verklaard. Het probleem is evenwel dat het incident van zondag de positie van de radicale, sterk anti- Amerikaanse krachten in Te heran heeft versterkt. Iran stapt naar de Veilig heidsraad van de VN met het oogmerk een internationale veroordeling van Amerika voor het neerschieten van de Airbus te bewerkstelligen. Hoewel het lang niet zeker is dat de Veiligheidsraad tot een veroordeling van de VS komt, zal tijdens de debatten in de VN opnieuw felle kritiek op de VS worden geuit. Hoewel de Hezbollah-leider in Libanon sjeikh Fadlallak gisteren wraakacties tegen de negen Amerikaanse gijzelaars in Libanon uitsloot, vreest men in de VS dat de westerse gijzelaars alsnog het slachtof fer zullen worden van het in cident in de Golf. Het door Iran aangeblazen internationaal kabaal over het incident, kan grote invloed hebben op de Amerikaanse congresleden die nog steeds aan het nut van de aanwezig heid van de Amerikaanse vloot in de Perzische Golf twijfelen. Bovendien willen tal van congresleden dat pre sident Reagan de zogenaamde War Powers Act in werking stelt, hetgeen onder meer be tekent dat het Congres expli ciete toestemming moet geven voor het blijvend inzetten van de VS-strijdkrachten in de Golf. Reagan wil niets van het in werking stellen van die wet weten. Het is niet uitgesloten dat Iran nieuwe incidenten in de Golf zal uitlokken. Weliswaar zullen confrontaties door de VS-vloot met kracht worden afgeslagen, maar tegelijkertijd bestaat de kans dat die vloot een aantal beoordelingsfouten maakt zoals ook zondag het geval was hetgeen de Amerikaanse aanwezigheid in de Perzische Golf verder compromiteert. De kans dat Iran tot een dergelijke aanpak besluit is volgens deskundigen groter dan de kans dat het tot regelrechte terroristische ac ties overgaat. In het laatste geval heeft Teheran alleen maar te verliezen, vooral om dat het toch al in een sterk in ternationaal isolement is ge drongen, waarvan Teheran in toenemende mate de nadelige gevolgen ondervindt. Iran heeft het kustgebied van de Perzische Golf ver sterkt en heeft de lanceerin- President Reagan wijst naar de lucht terwijl hij bij het Witte Huis in Washington verslaggevers te woord staat over het neer schieten van de Iranair-Airbus. FOTO: AP Tennessee en vice-president Bush was in Maine. Tijdens telefonisch overleg van het drietal met het Witte Huis en het Pentagon werd besloten meteen toe te geven dat het Iraanse passagiers vliegtuig per ongeluk door de Amerikanen was neerge haald. De Amerikanen waren bijzonder beducht voor het zogenaamde „KAL-effect". Ze wilden koste wat kost voorko men dat er eenzelfde situatie ontstond dat die in welke de Russen belandden toen die op 1 september 1983 een uit de koers geraakte Koreaanse Boeing 747 neerschoten. Dat leidde tot een nagenoeg una nieme internationale veroor deling van Moskou's handel wijze. richtingen voor de in China gekochte Zijderupsraketten aanzienlijk verbeterd en veel beter tegen tegenaanvallen beveiligd. Crisis Het Witte Huis heeft er intus sen alles aan gedaan om de indruk te weken dat er niet van een crisis sprake is. Daar om bleef president Reagan af gelopen zondag in zijn buiten verblijf Camp David en ble ven de her en der over de VS verspreide regeringsfunctio narissen waar ze waren. Mi nister van buitenlandse zaken Shultz was in Massachusetts, de nationale veiligheidsadvi seur, generaal Powell, was in SCHIPHOL Tot op he den bestond er voor de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers (VNV) „geen enkele twij fel" over de veiligheid van het luchtgebied, waarin zondag de Iraanse Airbus door Amerikaanse luchtdoelraketten is neer geschoten. Voor gebieden waarin zich afspelen, voor burgerluchtver- keer afspraken gemaakt. Deze betrekking op de waarop moet worden gevlogen en op de luchtroutes die moeten worden gevolgd, ftan deze afspraken moeten Vliegers zich wel strak hou den, aldus de VN V-president drs. T. Duursma. KLM, die lijndiensten on derhoudt op meerdere be stemmingen op het Arabische schiereiland, maakt op vluch ten van en naar het Midden- Dosten en het Verre-Oosten geen gebruik van de luchtrou- te waarin de Iraanse Airbus Eich bevond toen het werd neergehaald. De KLM volgt noordelijker en zuidelijker foutes. De internationale vereniging /an luchtvaartmaatschappijen [ATA heeft gisteren wel een dringend beroep gedaan op de regeringen van de betrokken landen om samen te werken. Jan een diepgaand onderzoek naar de toedracht van het fa tale incident met de Iraanse Airbus. In een korte verkla ring werd een dringend beroep gedaan op alle rege ringen om de nodige stappen te nemen die herhaling van dergelijke incidenten kunnen voorkomen. Luchtdruk Luchtvaartspecialisten veron derstelden gisteren dat de Iraanse Airbus wellicht tech nische problemen had. als ge volg waarvan het met een hoge snelheid op een te gering hoogte was gaan vliegen. Een KLM-vlieger zei dat de piloot wellicht besloten had op ge ringe hoogte (ruim twee kilo meter boven zeeniveau) te blijven vliegen omdat de luchtdruk in de cabine zou kunnen zijn weggevallen. De Iraanse Airbus was tien mi nuten voor de beschieting op gestegen in Bandar Abbas, en had normaal gesproken al een hoogte van zeven kilometer moeten kunnen bereiken. Iraanse woordvoerders ont kenden dat het toestel techni-' sche problemen had en buiten de voor de burgerluchtvaart bestemde corridors vloog. Bo vendien werd weersproken dat de „Vincennes" waarschu wingen zou hebben gegeven. „De Amerikanen braken on zin uit. Zij willen onder de schaamte vandaan", aldus di recteur Mohammad Reza Ma- jidi van Iranair. „Als er waar schuwingen gegeven zijn, hadden ze opgevangen moeten worden op de ver keerstoren van Bandar Abbas, op het Iraanse communicatie- centrum voor burgerlucht vaart in Teheran, op anders stations in Iran en ook in Du- bayy". Een team van het Ameri kaanse ministerie van defen sie vertrok gisteren naar de Golf om een onderzoek naar het incident in te stellen. De groep deskundigen moet bin nen twee weken verslag uit brengen over de vraag hoe de Amerikaanse kruiser Vincen nes de Airbus heeft kunnen aanzien voor een gevechts vliegtuig. Het onderzoeksteam moet verder advies uitbren gen over eventuele discipli naire maatregelen. De directeur van Iranair heeft intussen internationale luchtvaartdeskundigen uitge nodigd naar Teheran te ko men. Zij zouden documenten met betrekking tot het onge luk moeten onderzoeken, met inbegrip van de vluchtrecor- der van het vliegtuig. Of de „zwarte doos" al geborgen is werd niet vermeld. Het hoofd van de Iraanse organisatie voor burgerluchtvaart, Mo hammad Javad Ranaeifar, zei voor radio-Teheran dat het vliegtuig volledig bezet en bij na maximaal beladen was. Toen het getroffen werd, was het nog aan het stijgen. „On der die omstandigheden kon het de maximumsnelheid niet halen. Het zal op zijn hoogst 400 km per uur gevlogen heb ben. Zelfs een analfabeet had het Iranair-logo met het blote oog kunnen zien", aldus Ra naeifar. Een politieman te paard verdrijft twee demonstranten bij de Amerikaanse ambassade in Toronto, waar gisteren geprotes teerd werd tegen de Amerikaanse aanwezigheid in de Golf. FOTO: AP Ambassadeur Iran op bezoek bij Van den Broek DEN HAAG Minister Van den Broek heeft gisteren de Iraanse ambassadeur in Ne derland ontvangen en hem zijn leedwezen overgebracht. Tevens deed de minister van buitenlandse zaken een beroep op de ambassadeur om terughoudendheid in acht te nemen, gelet op het feit dat er geen sprake zou zijn van een opzettelijke aanval op het vliegtuig van Iranair. De PPR-fractie in de Tweede Kamer eiste gisteren dat de Nederlandse regering initia tieven ontplooit die ertoe lei den toat alle Westerse marine schepen op korte termijn de Perzische Golf verlaten. Dukakis en Bush beiden bedroefd WASHINGTON De presi- dentskandidaten George Bush en Michael Dukakis hebben gisteren beiden blijk gegeven van hun „bedroefdheid" over het tragische incident in de Golf. De verklaringen van de republikeinse en democrati sche kandidaten liepen op hoofdpunten weinig uiteen. Dukakis zei dat de strijd macht „nog steeds het recht heeft zich te verdedigen tegen aanvallen". Vice-president George Bush stelde vast dat de gezagvoerder van de Vin cennes „volgens de regels te werk is gegaan en dat hij heeft gedaan wat hij moest doen". Alleen de democrati sche kandidaat Jesse Jackson veroordeelde de aanval op de Airbus van Iranair fel. (Van onze medewerker kapitein ter zee b.d. A.H. Lind) WASSENAAR Zelfs de meest geavanceerde tech niek kan niet voorkomen dat menselijke besluiten en handelingen feilbaar zijn. Dat heeft het tragische inci dent waarbij zondag de Iraanse Airbus A300 werd neergeschoten, eens temeer aangetoond. De Amerikaanse commandant van de kruiser USS Vincennes moet die fatale zondagochtend voor een vreselijk dilemma heb ben gestaan. Hoewel de „Vincennes" het meest geavanceerde radar- en detectiesysteem ter wereld aan boord heeft (kosten: 1 miliard dollar) kon hij niet met absolute zekerheid vaststellen of net vliegtuig dat op de kruiser aanstormde vijandelijke of vriendelijke bedoelingen had. Computer Het zogeheten Aegis" detectie- en wapensysteem van de krui ser, is gekoppeld aan een geavanceerde computer die de radar- gegevens filtert en berekent en daarna de commandant een kunstmatig beeld van de omgeving biedt. De commandant krijgt daarbij in één oogopslag informatie over gegevens zoals naderingssnelheid, richting en koers van het toestel. Ten slotte wordt ieder vliegtuig elektronisch ondervraagd naar zijn iden titeit. En dit is zeer belangrijk: de Airbus heeft vermoedelijk niet op deze ondervraging gereageerd. Waarschijnlijk was de „responder", die de identiteit van het toestel automatisch door geeft, stuk of uitgeschakeld. Bij de beslissing of het naderende toestel vijandelijk was of niet moest de commandant dus afgaan op een beslist niet volledig informatiepakket. Daarbij liep hij het risico dat het „anonie me" toestel binnen enkele minuten tot de aanval zou kunnen overgaan. Hierbij mag niet vergeten worden dat de Vincennes zojuist verwikkeld was geweest in een conflict met Iraanse ka nonneerboten waardoor de bemanning in hoogste staat van pa raatheid was, overeenkomend met een oorlogssituatie. Achteraf is het niet onbegrijpelijk dat de commandant tot zijn tragische besluit kwam. Na de Iraakse aanval op de Ameri kaanse kruiser USS Stark, waren de procedures aanmerkelijk verscherpt. Zo had de Vincennes de instructie bij dreiging on middellijk het vuur te openen. Volgens de Amerikaanse mari ne werd het beeld van een aanval bovendien nog bevestigd doordat het vliegtuig niet op herhaalde waarschuwingen zou hebben gereageerd en bovendien zeven kilometer buiten de voor de burgerluchtvaart toegewezen corridor zou hebben ge vlogen. Beide gegevens werden bevestigd door een Italiaans fregat dat in de nabijheid voer, maar weersproken door ver scheidene Iraanse woordvoerders. Het is wel merkwaardig dat de afluisterapparatuur van de USS Vincennes de radar van de Airbus 300 kennelijk niet heeft kunnen onderscheiden van die van een F-14. Coördinatie Er zijn nog een aantal andere punten die opheldering behoe ven. Zo is, het verbazingwekkend dat de vluchtleiding van het Iraanse luchtverkeer een vlucht boven of nabij een gebied waar een zeegevecht plaats vond of net had plaatsgevonden, heeft toegestaan. Ook hier is kennelijk onvoldoende coördina tie tussen de Iraanse marineleiding en de Iraanse vluchtleiding geweest. Verder kan men zich afvragen waarom de piloten van de Air bus niet gereageerd hebben op de oproep? Hadden zij op deze korte vlucht hun aandacht meer gevestigd op de vertrek-en aankomstfrequenties van de verkeerstorens en daardoor geen acht geslagen op de internationale frequentie waarop de oproep werd uitgezonden? Tenslotte rest de vraag: waarom was er geen waarschuwing van het AWACS-vliegtuig, de vliegende radarpost die vanuit Saudi-Arabië opereert? Niet alleen het besluit van de commandant, maar een samen loop van omstandigheden zal tot het ongeluk hebben geleid. Daarbij blijkt eens te meer dat dergelijke catastrofes alle moderne apparatuur ten spijt nooit uitgesloten kunnen worden. Zeker in de Perzische Golf, waar alle betrokken par tijen nu eenmaal met vuur spelen. Moskou reageert mild op incident MOSKOU De Sovjetunie heeft opmerkelijk mild gerea geerd op het neerschieten door de Amerikaanse marine van de Iraanse Airbus met 290 inzittenden. Woordvoerder Gen- nady Gerasimov van het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken stelde weliswaar „schietgrage" Amerikaanse marine officieren voor het gebeuren verantwoordelijk, maar bena drukte tevens dat de Sovjetunie niet van plan is dit incident te gebruiken voor propagandistische doeleinden. Met dit laatste doelde hij op de ongekend scherpe Amerikaanse veroordeling van het incident met het Zuidkoreaanse passa giersvliegtuig dat viif jaar geleden per vergissing door de Sovjets werd neergehaald. Aanvankelijk sprak Radio Mos kou nog van een „massamoord", maar deze veroordeling werd later afgezwakt. Gerasimov benadrukte wel dat de Amerikaanse aanwezigheid in de Golf „vragen om moei lijkheden" is. De Sovjetunie is van mening dat de VS zijn vloot uit het gebied moet terugtrekken. Palesti jnen op pelgrimstocht ALLENBY BRIDGE Honderden Israëlische Pales- tijnen, veelal gehuld in een wit gebedskleed, zijn gisteren de Israëlische post Allenby Bridge aan de grens met Jor danië gepasseerd om zich op de jaarlijkse pelgrimstocht naar Mekka te begeven. Deze maand ondernemen zo'n vijfduizend Palestijnen uit Israel de hadj; dat is het hoogste aantal sinds 1977, toen Saudiarabië aan de Is raëlische Palestijnen toe stemming gaf naar Mekka te komen. Het aantal pelgrims uit de bezette gebieden is met 75 procent gedaald. De Palestijnen wijten^at aan gebrek aan geld err de extra reisbeperkingen die door Is- r%fel zijn ingesteld om de" op stand te onderdrukken. t>) Voortgestuwd door de passaatwind rvolgt „De Vrijheid" haar weg naar het Iden. Het weer blijft uitstekend en om tijd te doden besluit Rob het merk- ardige scheepsjournaal uit de 17e uw, dat hem op die avontuurlijke tocht igs de Noordafrikaanse kust door een nkbare vriend is ter hand gesteW, eens or te bladeren. Het is een journaal van het driemastschip „De Argonaut", onder bevel van Peer de Schuymer, een beruch te zeerover. Een woeste kerel moet het zijn geweest, peinst Rob. Maar kijk.... leest hij daar zijn eigen naam achterin het jour naal? Dat is onmogelijk.... Kapitein Robert Janszoon van Ylpendam, bijgenaamd „De Stoere". Maar ja, waarom zou deze Ro bert Janszoon niet één van Robs voorva deren kunnen zijn? Aha, maar hij is van een ander slag dan Peer de Schuymer. Hij was het, die tenslotte de zeerover te lijf ging. Kijk, daar is het uitvoerige relaas van de slag. Tjonge, dat ging er heet toe in die tijd! Rob besluit het journaal, dat zijn be langstelling heeft gewekt, nu maar eens op zijn gemak teUezen.... Het nieuwe Ameri kaanse ruimteveer Discovery (Ont dekking) is giste ren tevoorschijn gekomen uit de assemblagehal en naar het lanceer- platform gereden. Het 85 ton zware ruimteschip werd luid toegejuicht door werknemers, die sinds de trage die met de Chal lenger hebben meegewerkt aan de wedergeboorte van het ruimte vaartprogramma. Het ruimteveer wordt begin de cember gelan- cé$rd. FOTO: AP Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer Discovery naar lanceerplatform

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5