grond voor bedrijven die minderheden bevoordelen Bestuur d'Oude Morsch beschuldigd van fraude STAD OMGEVING Vier automaten met kaarten van Leiden Noodhandlamp Wasserij Ozon naar Roomburg leiden verbindt voorwaarden aan zakelijke contacten Handhaving zevende wethouder onbetwist ^erfpop vernieuwt formule DINSDAG 5 JULI 1988 PAGINA 13 lEN Wasserij Ozon wil zo snel v (elijk verhuizen van de Hoge Rijn- 3'naar het toekomstige bedrijfsterrein imburg. De firma heeft de ge- ite een bedrijfsterrein van 3000 me- ivraagd. Zekerheid over de verhui- heeft het wasserijbedrijf niet. We •n nog niets definitief van de ge- ite vernomen", aldus een woord- „Wij willen weg van de Hoge jdijk omdat we hier geen uitbrei- Ismogelijkheden meer hebben. Het !dt ons een beetje te krap". Het ver- 'j van het wasserijbedrijf zou voor de [onenden aan de Hoge Rijndijk een opluchting betekenen. „Wij zitten hier best naar ons zin, maar de buurt heeft natuurlijk wel last van ons. Nieuwbouw in Roomburg betekent voor ons ook, dat we beter kunnen inspelen op zwaardere eisen die ongetwijfeld in de toekomst gesteld gaan worden aan wasserijbedrij ven. Eisen ten aanzien van het milieu en de hinderwet. Om in de vestiging aan de Hoge Rijndijk aan die eisen tege moet te komen, zou heel moeilijk worden. Bij nieuwbouw in Roomburg kunnen we daar natuurlijk makkelijker op in spelen. Kortom, we willen graag verhuizen", aldus een woordvoerder van Ozon. Trein reizigers bedreigen conductrice LEIDEN Twee Ha- genaars van 14 en 20 jaar oud zijn gistermid dag door de politie aan gehouden, omdat zij zonder kaartje in de trein reisden. Boven dien hadden zij een conductrice bedreigd toen zij hen wilde be keuren. De twee wer den op het Stations plein in de kraag gevat. Man springt op auto LEIDEN Een 52-jarige man uit Zoe- terwoude heeft gisteren door bovenop een auto te springen voorkomen dat hij aangereden werd. De man rende op de Vijf Meilaan met vaart een zebrapad over. Een 66-jarige automobilist uit Lei den sloeg echter net vanaf de Roosevelt- straat de Vijf Meilaan in en kon on danks het feit dat hij heel langzaam reed de hollende voetganger niet meer ontwijken. Deze kon ook niet op tijd stoppen en sprong daarom bovenop de voorruit van de auto. Behalve enkele schaaf- en snijwondjes bleef hij onge deerd. In de voorruit van de auto zat een ster en de motorkap liep een deuk op. Besluit over Burchtheuvel LEIDEN Het college van B en W neemt van daag een besluit over een eventuele afsluiting van de Burchtheuvel. Namens bewoners van Pancras- West overhandigde voormalig PvdA-raadslid en buurtbewoner J. van Meijgaarden gisteravond een schriftelijk verzoek om een snelle afhandeling aan wethouder F. Kuijers (groen). De wethouder zei dat het onderwerp eerder van de agenda van de commissie groen was afgevoerd omdat de benodig de stukken nog nief klaar waren en onduidelijk was hoe de gemeente de kosten zou moeten beta len. Omwonenden willen dat de Burchtheuvel ge heel of gedeeltelijk wordt afgesloten vanwege de overlast die bezoekers daar met name in de avond en nacht veroorzaken. De gemeente is nog bezig een oplossing te bedenken voor de modder die bij zware regenval de woningen rond de heuvel in schuift. Eerste meloenen LEIDEN De eer- ste meloenen zijn gisteren in Leiden geveild. De vruch ten, afkomstig van de gebroeders De Graaf uit Zoeter- woude, zijn gekocht door commissionair J. Ravensbergen uit Katwijk voor de groentehandel P. Rijnsburger in Lei derdorp. De meloe nen werden ver handeld voor 4,70 per stuk. Leidenaar verdacht van incest LEIDEN Een 45-jari- ge Leidenaar is gister ochtend aangehouden op verdenking van in cest met een nu 20-jari- ge stiefdochter en een 14-jarige dochter. Zijn stiefdochter zou hij tot voor enkele jaren gele den sexueel misbruikt hebben. Met zijn 14-ja- rige dochter heeft hij onzedelijke handelin gen gepleegd. Een hulp verlener heeft bij de po litie aangifte gedaan. 1. wi aidi, 41 1IDEN De gemeente gaat de mogelijk heden onderzoeken om •drijven te stimuleren ïeer vertegenwoordi- Engei|ers van doelgroepen in ienst te nemen of op te iiden. Dat kan bij het van grond als bedrijf zich in Lei den wil vestigen en wan neer de gemeente beslist bij welk bedrijf zij pro- dukten of diensten wil kopen. Dit staat in de nota Werving, bed rijf scontacten en doel groepenbeleid van de afde ling economische zaken van de gemeente. Daarin staat de rol van die afdeling bij het creëren van werkgelegen heid voor vrouwen, etnische minderheden en langdurig werklozen. De gemeente gaat bekijken in hoeverre een apart stimu leringsbeleid mogelijk is voor bedrijven die een „vrouw vriendelijk" beleid voeren en bereid zijn meer leden van doelgroepen in dienst te ne men, of daarin een voor beeldfunctie vervullen. Mo gelijkheden zijn voorrang verlenen bij de uitgifte van grond, prioriteit bij het ver delen van voorzieningen ten behoeve van hun bedrijfsves tiging (parkeerplaatsen, woonruimte voor personeel). Bij de aankoop van diensten en produkten kan de ge meente als voorwaarde stel len dat een bedrijf een be paald aantal leden van doel groepen in dienst heeft of gaat opleiden, zogenaamd „contract-compliance". Bijko mende voorwaarden kunnen zijn .dat het bedrijf geen rela ties onderhoudt met Zuid- Afrika, niet discrimineert en een Leids bedrijf is, aldus de nota. De gemeente denkt aan bedrijven uit het Bio Science Park die daar willen uitbrei den. Er moet dan worden sa mengewerkt met het arbeids bureau. Als de gemeente besluit de vormen van contract-compli ance uit te breiden die wordt nu al toegepast bij leer-werkprojecten in de bouw worden twee ge meentelijke afdelingen aan gewezen om een proefproject te starten. De gemeente wil dat (ex)cur- sisten van het CVV, de Suze Baartschool, het CBB en van de leerlingwezenopleidingen van dit beleid profiteren. LEIDEN De handha ving van de zevende wet houder in het college van B en W is onbetwist. Eeri motie van het CDA om die functie op te heffen kreeg gisteravond in de gemeenteraad slechts de steun van D66 en de SP. De VVD, die na de aankondi ging van het vertrek van wet houder J. Peters naar het mi nisterie van VROM had ge zegd dat zijn plaats niet hoefde te worden opgevuld, verkon digde gisteren bij monde van fractievoorzitter M. van der Nat „dat het nu best een goede zaak is dat er zeven wethou ders zijn". Van der Nat had al aangekondigd dat de VVD zich aan de afspraak met PvdA en Links Leiden zou houden dat het college uit ze ven wethouders moet bestaan. In 1986 is het aantal wethou ders van zes naar zeven uitge breid omdat samenwerking tussen PvdA, VVD en Links Leiden anders niet mogelijk was. Inmiddels gaan steeds lui der stemmen op om dat aantal weer met één te verkleinen. Overigens bepleitte P. Lan- genberg (D66) dat Peters een half maandsalaris in de ge meentekas stopt, omdat hij per 15 augustus als wethouder ver trekt, maar pas twee weken later officieel uit zijn functie wordt ontheven. Hij geniet daarom twee weken een dub bel salaris. Wethouder H. de la Mar vond dat een „onfatsoen lijk verzoek", D. Tesselaar meende dat „je daarover niet in het openbaar uitspraken moet ontfutselen". Langen- berg vindt zo'n gebaar niet meer dan logisch. ters mag Flan karweien ergeir rimaken pst/Jl )EN Wethouder J. mag zijn karweien ^flken. Het CDA kreeg ichoiiravond in de raad var» steun voor de stel- ro'v dat de wethouder po- ronkk zwaar beladen on- Maverpen had moeten la- rusten nadat hij zijn rek (naar het ministe- van VROM) eind april Jijend had gemaakt. )uie£DA vindt dat een wethou- >nen{ie voor het einde van een Jjperiode vertrekt geen po- CjD belangrijke onderwerpen berg-1 maê behandelen omdat sinkjaar niet op zou kunnen Chrtn aangesproken door de ^fenteraad. tEen motie Van heeft immers geen rs; a meer als toch al vast staat erseiij vertrekt", vond fractie- J. Walenkamp. „Daarom l hij zich opstellen als een ssionair bestuurder op lo- fiiveau". (PvdA) vertolkte de ng van de meeste andere jleden met de opmerking L?iet een wethouder, maar artij altijd kan worden proken over het gevoer- eid. Hij prees Peters er- j dat hij zijn vertrek heeft teld om zaken als de '.raat en het bouwen op Ver) af te kunnen ronden, der Nat en wethouder D. ar omschreven de opvat van Walenkamp als chtelijk volstrekte ANONIEME BEDREIGINGEN NA RUZIE OVER WACHTGEBOUW LEIDEN Bestuursleden van buurtvereniging d'Oude Morsch zijn ano niem beschuldigd van fraude. Onbekenden heb ben hun bovendien op di verse manieren bedreigd en geïntimideerd. Als ge volg hiervan zijn twee be stuursleden 'opgestapt. De overige leden zijn echter niet van plan te wijken omdat zij naar hun me ning niets verkeerd heb ben gedaan. Wethouder D. Tesselaar (volkshuis vesting) heeft vandaag aan het college van B en W een voorstel gedaan dat de problemen moet beëin digen. De problemen in d'Oude Morsch sudderen al enige tijd. Drie weken geleden kwamen zij voor het eerst duidelijk aan de oppervlakte, toen onder be woners een anonieme uitnodi ging werd verspreid voor een speciale vergadering in het Wachtgebouw bij de Mor- spoort. De uitnodiging maakte duidelijk dat een aantal bewo ners ernstige kritiek had op het bestuur: het zou geld ver duisteren en ondemocratisch te werk gaan. Vanaf dat moment werden be stuursleden regelmatig be dreigd en geïntimideerd. Van hun auto's zijn de antennes en ruitewissers vernield, 's nachts kregen zij scheld-, zwijg- en dreigtelefoontjes, soms met ra cistische uitlatingen. Uitwerp selen werden in de brievenbus gestopt, stenen tegen hun rui ten gegooid. Zondagnacht nog ging bij één van hen een ruit aan diggelen. Secretaris M.M. Kervers heeft de politie enige tijd geleden van de problemen op de hoogte gebracht. De secretaris weerspreekt alle beschuldigingen. „Iedereen kan alle stukken inzien. Ze zijn in orde bevonden door een onafhankelijk boekhoudkun dig bureau. Nooit is er een cent verdwenen. Het kost ons alleen maar geld". Over het democratisch gehalte van de buurtvereniging zegt zij dat „iedereen lid kan worden. Er is wel een ballotagecommissie, maar er is nog nooit iemand geweigerd". Volgens Kervers zouden tegenstanders van het huidige bestuur zich massaal kunnen aanmelden en vervol gens een ander bestuur kiezen. Op dit moment telt de vereni ging tien leden en negen be stuursleden. Twee bestuursleden zijn opge stapt na de gebeurtenissen van de afgelopen weken. Mevrouw Kervers en de andere leden zijn niet van plan te wijken. „Ik heb er altijd lol in gehad. Die neemt nu wel af, maar ik laat me niet op zo'n manier in timideren. Dan bereiken ze juist wat ze willen". Kervers vindt dat degenen die de be stuursleden te weinig open heid aanwrijven eerst zelf maar eens hun naam bekend moeten maken. „De pot ver wijt de ketel dat 'ie zwart ziet". De moeilijkheden zijn ontstaan door het beëindigen van de huurovereenkomst met een dansgroep van een ruimte in het Wachtgebouw. Maar voor al de wens om het contract met H. van der Bijl, eigenaar het Huis De Bijlen, niet te ver lengen is een belangrijke bron van ellende. De buurtvereni ging heeft het gebouw in be heer gekregen van de gemeen te en mag het verhuren aan instellingen op sociaal-cultu reel gebied. Volgens secretaris M.M. Kervers is het contract met de dansgroep vrijwillig beëindigd toen de eigenaresse werk kreeg in Amsterdam. De eigenaar van het Huis De Bij len houdt tegen de afspraken in commerciële activiteiten in een gehuurde ruimte. Kervers zegt dat de onder huurders van de Amsterdamse huurder nu ongerust zijn ge worden omdat zij geen ruimte meer tot hun beschikking heb ben. Daarnaast is een aantal omwonenden voorstander van Van der Bijls commerciële ac tiviteiten. Inmiddels heeft de gemeente ingegrepen. De buurtvereni ging is verzocht voorlopig geen vergaderingen of andere activiteiten te houden voordat er een gesprek met het ge meentebestuur is geweest. Daarom is gisteren een verga dering niet doorgegaan. Het college van Ben W heeft van daag een besluit genomen over de kwestie nadat wethouder Tesselaar gisteren met het be stuur had overlegd. Over de uitkomst van het gesprek wil de slechts Kervers kwijt dat het „voor het bestuur de beste oplossing is". Gezien de om standigheden lijkt dat een be ëindiging van het contract met Van der Bijl, nu die zich niet aan de schriftelijke afspraken houdt. j JPFESTIVAL MET UITSLUITEND ETNISCHE MUZIEK DEN Dit jaar be idt de gemeente Lei- I extra aandacht aan thema „cultuur en jderheden". Dat het nde Werfpop-festi- zijn zevende editie se|ondag 10 juli dezelfde itsüule volgt, is daarom j meer dan logisch. Ze- -niet als men bedenkt, tie directie cultuur en ■irectie welzijn van de ente Leiden als geld- [eters en mede-organi- en een flinke vinger Ie pap hebben. In het [erencentrum Stats culturele minderhe- heeft men een be- jrijke compagnon voor rganisatie gevonden. ens de directie cultuur Frits Bruins de opmerke- koerswijziging toe. „De urbeoefening van de ierheden staat dit jaar aal. Het is de bedoeling en ander te inventarise- Waar liggen de knelpun- Uiteindelijk zal dat dan en resulteren in een Ferry Rigault van het Stats voor et- ^Jie minderheden is vervol- met het plan gekomen thema „cultuur en minder en" toe te passen op het lijkse Werfpop-festival. spuitgewerkte plan heeft de LEIDSE Jf LAKENFEESTEN werknaam „Werfpop Zwart Op Wit" meegekregen. Het oude vertrouwde programma met bandjes, die in het clubcir cuit redelijk aanslaan, is com pleet op de helling gegaan. Daarvoor in de plaats is geko men een festival met meer avontuur in de programme ring. Het festival met een blank verleden krijgt een nieuw zwart jasje. Er zal uit sluitend etnische popmuziek ten gehore worden gebracht in het Van der Werfpark. Het rondkrijgen van de affiche was geen enkel probleem. „Gewoon kijken, luisteren en bellen," vat Ferry die hande lingen kernachtig samen. Eerder dit jaar toog het twee- tal ondermeer naar Breda, om een gelijksoortig cultureel fes tival voor etnische minderhe den te bezoeken en om er ideeën op te doen. Een tweede opvallend verschil met de vorige jaren is de ver huizing van Werfpop van de traditionele laatste zaterdag in augustus naar de Lakenfeesten in juli. Frits Bruins verklaart ook* deze beslissing: „Dat past volledig in het beeld om Werf pop onder de aandacht te brengen van een breder pu bliek dan voorheen. De La- kenmarkt voert langs het Van der Werfpark. Nieuwsgierige voorbijgangers worden zo naar de muziek gelokt. We zijn niet meer specifiek jongerengericht bezig. Vroeger trokken we meer het doorsnee LVC-pu- bliek". Stats Daarmee is direct een derde ingrijpende verandering aan geroerd. Het LVC doet niet meer mee in de organisatie. Jongerencentrum Stats, voor namelijk actief voor Marok kaanse jongeren, is de voor de hand liggende vervanger. Bo vendien kent Statsman Ferry Rigault als oud-LVC-mede- werker het klappen van de zweep, als het om het organi seren van een festival gaat. Hij spreekt de hoop uit, in de toe komst op de een of andere an dere manier een eventueel succes van de nieuwe formule te kunnen uitbouwen. „Maar het is heel goed denkbaar, dat we volgend jaar geen Werfpop meer hebben. Vergeet niet, dat het waterpodium nu goed be gint te draaien," voegt Frits Bruins er haastig aan toe. „Wie weet komt er volgend jaar wel een nieuw multi-cul- tureel festival, met de duur N van een volle week en waarin diverse kunstuitingen aan bod konvfen. Bijvoorbeeld toneeluit- Organisator Frits Bruins met het affiche voor Werfpop: „Kijken, luisteren en bellen". FOTO: WIM VAN NOORT voeringen op het Stadhuis plein en filmvertoningengen in de openlucht. Het is niet uitgesloten dat een deel van het Werfpopprogramma dan verhuist naar het waterpodi um. Zo is het jaarlijkse slag werkersfestival in de Burcht in maart ook al verplaatst naar het ^raterpodium voor de eer ste week van juli". Mocht „Werfpop Zwart Op Wit" onverhoopt, door bijvoor beeld slechte weersomstandig heden, op een fiasco uitdraai en, dan draagt de gemeente de financiële strop. Maar het pro gramma zelf met Inity, Belgi- kal, Ifang Bondi, Hassan Band en Sankofa biedt al voldoende Wethouder Fase neemt onder het goedkeurend oog van WV-directeur C. Hugens (tweede van links) de stadskaartenautomaat bij de VVV-vestiging aan het Stationsplein in gebruik. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN Leiden krijgt vier zogenaamde stads- kaartautomaten op ver schillende plaatsen in de stad. Wethouder J. Fase van economische zaken heeft gistermiddag de eer ste in gebruik gesteld. Ze deed dat bij de VVV-ves tiging aan het Stations plein. De automaten staan ook op de Europaweg en bij Holiday Inn. Voor de vierde wordt nog een goe de lokatie bij een invals weg gezocht. Bij de auto maat is voor een gulden een eenvoudig platte- grondje van Leiden ver krijgbaar. De plattegrond bevat wel een volledige index, maar de kaart geeft alleen de belangrijkste wegen weer. Met behulp van de index kan men wel uitzoe ken in welk gedeelte van de stad men moet zijn. „Het is duidelijk bedoeld voor mensen die snel even de weg willen weten en die 's avonds of 's nachts arriveren. Je ge bruikt hem hooguit een paar keer, en dan gooi je hem weg. We zitten niet in de markt van de grote kaarten van vijf tot tien gulden", aldus een woord voerder van het Bredase be drijf Rondo, dat de automaten in samenwerking met de VVV Leiden heeft geplaatst. Vol gens VVV-directeur C. Hu gens is de stadskaartautomaat bij de VVV ook een uitkomst voor toeristen die niet in de rij willen staan voor informatie. De VVV Leiden krijgt een deel van de opbrengst van de verkochte kaarten. De exploi tatie is commercieel aantrek kelijk, omdat op de platte grond ook geadverteerd kan worden. De automaat bij het VVV-kantoor geeft er ook nog een foldertje met de gegevens van hotels in Leiden en omge ving bij. Zo'n veertig steden in Nederland en België hebben dergelijke automaten al bij de invalswegen staan. Vrouw beroofd Een zak kenroller heeft gistermiddag de portemonnee van een 26-jarige vrouw uit Leiden ontfutseld. Daarin zaten zeven biljetten van honderd gulden, een giromaat- pas, girobetaalkaarten, een dia manten ring en een zilveren dasspeld. De portemonnee werd gestolen in een supermarkt aan het Bevrijdingsplein. Dat is nog eens handig: een handlamp met houder die u b.v. in de meterkast kunt ophangen. Zodra u de lamp uit de houder neemt gaat hij branden. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Batterijen worden De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl.: Adres: j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de noodhandlamp naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I Sluurdere bon in een open envelop-postzegel niet nodig-naar ^ZZ&t*\JSZ I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. I1 CeidaeSoiwant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13