Jammer dat u pas na de vakantie ziet hoe goed onze Fotoservice is. 3ndernemers lopen niet hard voor Europa '92 2J5 HEMA 33?s ECONOMIE CcidócSoirtcmt DINSDAG 5 JULI 1988 PAGINA U )EN HAAG - Toen het WD-Kamerlid Frans Weis- ;las een paar weken geleden tijdens een vergadering ii de Tweede Kamer niet staatssecretaris Van der Lin- len (buitenlandse zaken) maar staatssecretaris Even- luis (midden-en kleinbedrijf, consumentenbeleid) „het vmbool van de Europese integratie" noemde, werd op Ie publieke tribune gegniffeld. Dat zal wel als sneer •edoeld wezen, want Evenhuis is een „binnenlandse" jewindsman. Even leek het er ook op dat Weisglas zijn lartijgenoot een vriendschappelijk bedoelde terecht wijzing wilde geven omdat het departement van Eco- omisch Zaken 'as such' in Europese aangelegenheden OU niet de meest voortvarende indruk maakt. tenminste dat vinden de fracties van PvdA en D66 in de Twee- e Kamer. laar Weisglas meende het niet zo als het oppervlakkig be- ïhouwd even leek. Hij bedoelde te zeggen dat Van der Linden teer betrokken is bij 'de bovenkant' (de bestuurlijke kanten an de zaak) maar dat Evenhuis aan 'de onderkant', aan de basis iaat waar de consument iets van het Europese ideaal moet kun- en ervaren. Gebeurt dat, dan ontstaat er wat Van der Linden irecht het broodnodige „maatschappelijk draagvlak" noemde, oegegeven, het zijn stilistisch afgrijselijke woorden maar Van er Linden heeft natuurlijk wel gelijk. Als de burger-consument r niets van merkt, kun je het wel vergeten. Aan de basis moet het dus gebeuren, van waaruit de Europese eenwording meer kan gaan voorstellen dan de bekende cliché matige prietpraat, die de afgelopen maanden te pas en te onpas is rondgestrooid. Want het zijn niet alleen de grote ondernemin gen die het succes van de Europese eenwording-bepalen, maar toe; de basis dus. Daar en niet alleen aan de grens waar de burger straks zijn paspoort niet meer behoeft te laten zien, moet Cursus ook te merken zijn wat Europese eenwording betekent. Het as sortiment in de levensmiddelenwinkel zal toenemen, de prijzen kunnen dalen, tenminste, als de leveranciers annex producenten tijdig de openbrekende markt bespringen, dat wil zeggen nog voordat het eigenlijke 'openbreken" begint, dus nog voor '92. Evenhuis is de man die de voorwaarden moet scheppen waar door ook de kleinere ondernemer zijn Europese winst kan bin nenhalen. Eind dit jaar start een speciaal op de ondernemer ge- geest. De ondernemers reageren nauwelijks, althans de kleinere. In Frankrijk en Duitsland maken de kleinere ondernemers zich wèl op voor het Europa van de jaren negentig. Als de Neder landse ondernemer het er bij laat zitten en vergenoegd achter over blijft leunen omdat hij denkt er al te zijn, mist hij toch de boot". De Stichting Regio Baak in Noordwijk startte kort geleden een kersverse Europa-cursus voor ondernemers. Staatssecretaris me vrouw Van Rooij (Buitenlandse Handel) hield een 'stevige' ope ningsspeech, die het qua omvang nog bescheiden groepje belang stellenden probeerde warm te maken voor de Europese gedach- richte voorlichtingsactie, juist gericht op die kleinere onderne mer. En dat is hard nodig, zo beaamt R. J. Glaser. Hij is jarenlang werkzaam geweest op het kabinet van Europees Commissaris Andriessen in Brussel maar sinds enige tijd zelfstandig opere rend adviseur in de relaties tussen bedrijfsleven, overheid en Europese Gemeenschap. Glaser: „Voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie heeft een tijdje geleden gezegd dat vooral het Nederlandse za kenleven in verhouding aanmerkelijk meer van de eenwording kan profiteren, omdat wij een open economie zijn en al jaren als vanzelfsprekend sterk op Europa gericht zijn". „Maar ik maak mij zorgen", zegt Glaser. „Ik mis de handels te. Warmte was er wel maar voor een ongebreideld enthousias me is meer nodig. Het zal voor een belangrijk deel van de aan gekondigde voorlichtingscampagne en van dit soort cursussen afhangen in hoeverre de vonk kan overslaan. Want er is genoeg te halen. Bekend is de al vaak gesignaleerde, schrijnende laks heid van gemeenten die onvoldoende aanspraken doen gelden op de Europese subsidiepotten voor projecten die de werkgele genheid stimuleren. Glaser: „Men realiseert zich nog niet goed dat de subsidiestro men die nu nog meestal een nationale bron hebben, in de loop der tijd zullen plaatsmaken voor Europese subsidiestromen. In Brussel worden bijvoorbeeld bijna dagelijks nieuwe bijdrage-re- gelingen ontworpen voor bedrijven die werkzaam zijn op het terrein van research en development, in de wandeling 'R en D' geheten. Over de gehele Europese Gemeensehap genomen gaat dat om vele miljarden guldens". Dat het Nederlandse bedrijfsleven bij de poort staat te dringen om iets van die stroom mee te pikken, kan niet gezegd worden. Neem nu de jongste leden van de EG: Griekenlana (nieuw in '81) en Spanie-Portugal ('85). De regeringen van deze landen zijn druk bezig hun economie te industrialiseren. Dat gaat zo hard, dat al geruime tijd met enige vrees openlijk gesproken wordt over een verschuiving van industriële centra in Zuideuropese richting. Het Ruhrgebied zal komende decennia aan belangrijk heid inboeten. Maar valt er iets te bespeuren van Noordeuropees tegenwicht? Nog niet veel. Van de industrie naar de levensmiddelenbranche is in dit ver band niet zo'n grote stap, „De Europese levensmiddelendetail handel is bij uitstek een branche die ertoe kan bijdragen dat de burgers in verschillende lidstaten zich zullen beschouwen als in woners van een gemeenschappelijk territorium. Maar het verko- g?n van Duitse worstjes in Engeland, van Nederlands bier in uitsland, Frans stokbrood in ons land of van Deense pasta iQ, Italië zit er nog niet in. Alle lidstaten van de EG voeren nog steeds een ongekende politiek van protectionisme", stelde mr. A.L. Schmid van de Koninklijke Ahold NV onlangs, die vanuit de voorlichtende sfeer nauw bij de Europese zaak betrokken is en meewerkt aan de cursussen van Regio Baak. Als ergens re gelgeving de handelsgeest waarover Glaser sprak, frustreert, is het volgens Schmid wel in de levensmiddelensector. Handels geest kan alleen floreren als er commerciële ruimte is. ED FIGEE VOpblaasbaar zwem bad. Ca. 125 cm 0. Hoogte 30 cm. Met wateruitlaat 19.75 Onze Fotoservice maakt prachtige afdrukken, maar een mooie foto begint met een perfect rolletje. Onafhankelijk onderzoek heeft aangetoond: topkwaliteit tegen haarscherpe prijzen. Wie nu een dubbel- pak koopt met 2 pocketfilms 2x24 opn. 11.50,2 kleinbeeldfilms 2x24 opn. 14.50 of 2x36 opn. 17.50, ontvangt daarbij een waardebonDeze geeft recht op 3.75 korting op het ontwikkelenen afdrukken. Verpakte cake. 500 j gram. 2.50 nü Geldig t/m 17 september 198a ¥Jeu de boules-set met 4 metalen, gemerkte ballen en cochonnet 39.75 nü Bandeau-beha. Polya mide of met katoen. A-, B-enC-cup.Wit, ivoor of rose. 9.75. Leren herenbillfold,-rits- portemonnee, -dames huishoudportemonnee of -valutamapje 23.75 nü Serie "Spanning en Avontuur". Keuze uit 20 titels. 2.50. Nü 3 voor 6.- Vakantieautostoel- hoezen. Uni badstof. Voor 2 voorstoelen of voor achterbank. 19.75 ¥Multigrade motorolie 5 Itr. SF/CC-15/W5016.75. SF/CD-10W4019.75. Nü met 2.- korting Nylon ritskoffer. In zwart of marine Met riemen. 70 cm 75.-, 75cm 85-, 80 cm 95.-. Nü met 15.- korting Rummy gezelschaps spel. Voor kinderen vanaf 10 jaar. 7.75 nü ¥10 zachte puntjes of bolletjes. 2.50 nü Dubbel autorolgor dijn. Apart en aaneen te monteren. 14.7 5 nü ¥Kempischeham 1 QC jram. 2.25 nü J.? NIEUW: vruchtensiropen. Siytf Cassis, aardbeien, citroen en sinaasappel. Zonder kleur- en conserveer middelen. Inh. 3/4 Itr. 4.75nüOQC o. Aanbiedingen zijn geldig t/m 9 juli 1988. .Echt Waar Voor Je Geld.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11