"EcidócSoiiACMit „Met andere corporaties zijn geen goede afspraken te maken" De Vrind overweegt eis tot schadevergoeding STAD OMGEVING Geen inspraak bij hoorzittingen WONINGBOUWVERENIGING ONS DOEL GAAT EIGEN WEG Niets te merken van stiptheidsactie NZH MAANDAG 4 JULI 1988 PAGINA 5 oorgereden yptea aanrijding tiea-j qua-IDEN Een 44-jarige Leidse ont-omobilist is gisteravond om ïdenf tien doorgereden nadat hij gde. de 5 Meibrug een 21-jarige i Aitser uit Leiden van achteren iwzil aangereden. De politie kon age-n om tien uur in zijn woning ige-»houden. De fietser werd met loud I gebroken kuitbeen en hecht- ïdernden naar het Academisch hemkenhuis vervoerd. De polite t defrweegt het rijbewijs van de jomobilist in beslag te nemen. was doorgereden omdat hij its van het ongeluk had ge- rkt. Hij verkeerde onder in- 1 ed. Vechtpartijen in Noordwijk NOORDWIJK Noordwijk heeft een rumoerige zaterdagavond achter de rug. Bij diverse vechtpar tijen in de badplaats vielen zaterdagavond in to taal vier gewonden. Een 20-jarige Katwijker raak te 's avonds gewond toen hij bij een vechtpartij voor een dancing op De Grent met zijn arm door de ruit van de toegangsdeur sloeg. De man is he vig bloedend naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Later op de avond werden twee jongelui op de Parallelboulevard aangevallen door een stel jongens met knuppels. Ook het tweetal moest gewond worden overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. Bij een vechtpartij op de Em- maweg tussen twee groepen jongeren werd een 21-jarige man uit Zwijndrecht met een stomp voorwerp in de arm gestoken. Ook hij is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. De Noordwijkse politie heeft geen aanhoudingen ver richt. Ravage door dronkenschap HAZERSWOUDE Een 40-jarige in woner van Hazerswoude-dorp heeft vannacht een ravage aangericht op de Dorpsstraat in zijn woonplaats. De man reed onder invloed en raakte van de weg. Hij reed twee lantaarnpalen kapot en ploegde vervolgens een voortuin om. Hoewel de auto zwaar beschadigd was slaagde hij er toch in om naar huis te rijden. Daar kreeg hij spoedig bezoek van de politie, op aanwijzing van getui gen. De automobilist weigerde een bloedproef. Er is proces-verbaal opge maakt. Vergadering d'Oude Morsch uitgesteld LEIDEN De vergaderingen van de wijkvereniging d'Oude Morsch gaan voorlopig niet door. Oorzaak is de slech te sfeer binnen de wijkvereniging, die er toe geleid heeft dat bestuursleden van d'Oude Morsch bedreigd worden. Een paar conflicten, onder meer over de verhuur van het wachtgebouw bij de Morspoort, liggen ten grondslag aan de slechte sfeer bannen de vereniging. Vol gens enkele bestuursleden worden ze niet alleen bedreigd, maar worden ook hun eigendommen vernield door tegen standers binnen de wijkvereniging. BIJ NOTA BOUWEN IN LEIDSE WIJKEN: LEIDEN De hoorzittingen in de wijken over de zogenaamde inbrei- dingsnota 'Bouwen in Leidse wijken' zijn geen echte inspraakprocedure ge weest. „Goed onderbouwde reacties werden door enkele raadsfracties af gedaan met 'je kan het toch nooit goed doen'. Als dergelijke kreten worden gebruikt om de zorgvuldig heid van een inspraakprocedure te beargumenteren, dan kan het politie ke bedrijf binnenkort voor de burger gesloten verklaard worden". Dat zegt de Stuurgroep Bewoners en Bouw- lokaties in een brief aan de Leidse gemeen teraad. Daarin spreekt de stuurgroep haar ongenoegen uit over het hoge tempo waarin de inbreidingsnota is afgehandeld. „Het feit dat een aantal bewonersgroepen bereikt heeft wat ze wilden, mag niet worden uitge legd als resultaat van een goede inspraak procedure", aldus de stuurgroep die van het college garanties vraagt bij de verdere pro cedures en bouwplanontwikkeling. De nota wordt vanavond in de gemeenteraad behan deld. hij1 LEIDEN „Met de an dere Leidse woning bouwverenigingen valt op bestuurlijk niveau geen goede afspraak te maken. Er is gewoon on voldoende bestuurlijke kwaliteit in corporatie- land". Voorzitter W. Meuwese van woning bouwvereniging Ons Doel is hard in zijn oor deel. Hij verwijt de ove rige corporaties kortzich tig en ondoordacht op treden en gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel bij de ontmante ling van de Centrale Boekhouding en de Technische Dienst voor Woningbouwcorporaties. Een nieuwe grote fusie is definitief van de baan. Het bestuur van Ons Doel heeft, mede naar aanleiding van een on derzoek van de Nationa le Woningraad, besloten zelfstandig te gaan ope reren. Het eigen appa raat zal van vier naar zo'n vijftien medewer kers worden uitgebreid. Het onderzoek naar de moge lijkheden van de bijna 70-ja- rige woningbouwvereniging moest het bestuur helpen bij een vrij fundamentele keuze: een actieve corporatie blijven en nieuwe projecten opzet ten, of een passieve beheer der van het bestaande wo ningbestand worden. Het be stuur heeft gekozen voor het eerste, de leden mogen 22 Sni hun opinie geven. Ons oei wil zelfstandig opere ren, want met de overige Leidse corporaties blijkt sa menwerking nauwelijks mo gelijk, aldus Meuwese. Het onderzoek van de Natio nale Woningraad leverde Ons Doel enkele organisatie modellen op, waaruit het be stuur kon kiezen. Aan de ene kant stond een groot admini stratief en technisch appa raat, aan de andere kant een „uitgeklede" corporatie die zich uitsluitend zou bezighou den met het ondërhoud van de bestaande woningen. Het bestuur van Ons Doel voelde wel voor de eerste keuze, maar dan zou een groter wo- ningbezit dan de 2100 wonin gen van Ons Doel nodig zijn. „We hebben gesprekken ge had met De Eendracht en de Goede Woning, maar die ble ken op administratief gebied al gekozen te hebben voor sa menwerking met de Woning bouwvereniging Leiden", al dus Meuwese. Onderhoud Ons Doel koos daarop voor een kleiner opgezette organi satie met een eigen admini stratie. Over de vraag of het technisch onderhoud in eigen hand wordt gehouden of wordt uitbesteed is nog geen antwoord gegeven. In elk ge val wordt het personeelsap- paraat van Ons Doel van de huidige vier medewerkers uitgebreid naar ongeveer 15. Meuwese had liever gezien dat Ons Doel met De Een dracht en De Goede Woning tot nauwere samenwerking en mogelijk zelfs tot een fusie was gekomen. Die mogelijk heid was na het uitstappen van de nieuwe corporatie De Sleutels uit de Centrale Boekhouding van Woning bouwcorporaties (CBW), het administratiekantoor voor alle Leidse woningbouwvere nigingen, in beeld gekomen. Het naderende einde zorgde ervoor dat de verenigingen zich op de toekomst moesten beraden. De Woningbouw vereniging Leiden (WVL), De Eendracht en De Goede Woning besloten de stichting ALBA op te richten, die de financieel-economische ad ministratie voor de drie gaat voeren. De stichting neemt zo'n 15 medewerkers van de CBW in dienst. Ook Ons Doel kan in de nieuwe orga nisatie meedoen, maar Meu wese vindt de stichting een „gekunstelde constructie". „De twee kleine corporaties wilden niet meedoen als de administratie bij de WVL zou zitten. Daarom hebben ze er een aparte stichting van ge maakt, en nu denken ze dat die de gemeenschappelijke belangen vertegenwoordigt". Meuwese heeft veel kritiek op de manier waarop de CBW nu wordt „leeg getrok ken". In zijn visie storten De Sleutels en de WVL zich gre tig op de CBW en halen eruit wat ze kuniten gebruiken. Van een verantwoorde af wikkeling, zowel wat betreft de 35 personeelsleden als de administratie voor de deelne mende corporaties, is volgens hem nauwelijks meer sprake. „We hebben de corporaties dan ook een brief geschreven waarin we laten weten niet meer garant te staan voor de toekomst van de medewer kers en de financiële transac ties", aldus Meuwese. Hoe het technisch apparaat van Ons Doel er uit komt te zien weet Meuwese nog niet. De Centrale Technische Dienst voor Woningbouwcor poraties (CTW) wordt net als de CBW opgeheven, omdat De Sleutels een eigen tech nisch apparaat wil opzetten. De Sleutels biedt andere cor poraties de mogelijkheid daarvan gebruik te maken. Meuwese laat weten daar niet erg voor te voelen, om dat hij vreest dat andere cor poraties voor allerlei kosten van Sleutels moeten opdraai en. „In elk geval blijft de voorbereiding bij ons. Een klacht die bij ons binnen komt spelen we in de toe komst mogelijk door naar een aannemer, of we beslui ten om zelf mensen in dienst te nemen die dat soort klus sen gaan doen. Dat is een kostenoverweging. We zullen het op zakelijke basis bekij ken". Garantie Meuwese sluit niet uit dat medewerkers van CBW en CTW bij Ons Doel aan de slag kunnen, maar wil zeker geen garanties geven. „We stellen eerst een profielschets voor de functies op, en daar kunnen onze eigen vier me dewerkers op reageren. Dan komen de CBW- en CTW- medewerkers aan de beurt en dan gaan we extern zoe ken. De mogelijkheid bestaat dat de CBW- en CTW-mede- werkers niet in de vrije plaats passen". Volgens de voorzitter van Ons Doel is met het opzetten van een eigen apparaat haast geboden, gezien de situatie bij de CBW en de CTW. „Het wordt een onverantwoorde zaak. Medewerkers weten hun toekomst niet, leidingge venden lopen weg en er wer ken veel uitzendkrachten die na twee maanden weer weg zijn. Ook bewoners worden er de dupe van, want de dienstverlening loopt terug, vragen worden soms niet meer beantwoord". Al met al denkt Meuwese dat door de keuze van De Goede Woning en De Eendracht om met de WVL in zee te gaan de mogelijkheid van een der de corporatie van redelijke grootte in Leiden niet meer aan de orde is. Jammer, vindt hij. „Dat was een bete- Een nieuwbouwproject van Ons Doel op de hoek van de Oude Rijn en de Middelste-, gracht. Volgens voorzitter Meuwese zou het reëel zijn als Ons Doel naar verhouding meer woningen zou krijgen dan de grote corporaties bij de toekenning van de contin genten. FOTO: WIM VAN NOORT re basis geweest dan de tijde lijke oplossing die nu gevon den is. Ik vind dat wethouder Tesselaar daar ook beter op had moeten inspelen". Nu Ons Doel zijn eigen weg gaat, vindt Meuwese het ook redelijk als zijn vereniging meer woningen van het rijk zou mogen bouwen dan de grote corporaties. „We moeten met ons eigen appa raat onze positie versterken. Ik denk dat de anderen al voldoende draagkracht heb ben". PAUL VAN DER BIJL, LEIDEN/HAARLEM In Leiden en omgeving is niets te merken van de stiptheidsactie die chauf feurs van het streekver- voerbedrijf NZH vandaag zijn begonnen. De actie concentreert zich in het middengebied van het vervoersbedrijf, in en rond Haarlem. Maar ook daar was er vanmorgen nog nauwelijks iets te merken. „Er zijn vertra gingen van hooguit enkele minuten", aldus een NZH- woordvoerder, die de ac tiebereidheid van de chauffeurs vooralsnog als „mager" karakteriseert. In het gebied in en rond Leiden willen de bonden komende woensdag actie gaan voeren. De actie rond Haarlem zal en kele dagen duren. De Ver- voersbonden FNV en CNV hadden hun leden tot de actie opgeroepen als protest tegen het voornemen van de NZH- directie om een aantal regelin gen die niet in de cao staan in te trekken. Woordvoerders van de bonden konden van morgen nog niet vertellen hoeveel van de 500 chauffeurs aan de actie meedoen. Wel zijn de bonden ingegaan op de uit nodiging van de directie om vanmorgen het overleg weer te openen. De stiptheidsactie moet de dienstregeling danig ontrege len, zo vinden de bonden. De chauffeurs zullen zich precies aan de verkeersregels houden en bij voorbeeld de voorge schreven tien minuten beste den aan het controleren van de bus. Daardoor kunnen ver tragingen ontstaan. De NZH-directie wil een mil joen gulden bezuinigen, omdat de rijksbijdrage aan het streekvervoer vanaf 1990 wordt verlaagd. Het gaat on der meer om een beperking van de overuren, het niet lan ger aanvullen van de wao-uit- keringen tot 100 procent en het krapper maken van de dienstroosters. Lodewijk Napoleon: een ongecompliceerd spektakel De vierde editie van de Leidse Lakenfeesten be gint pas donderdag, maar vrijdagavond reeds was de eerste opvoering van „Lo dewijk Napoleon", het spektakelstuk dat vorig jaar één van de voor naamste publiekstrekkers was van het zomerfestijn. Het massaspektakel trok toen zoveel toeschouwers dat de organisatie het graag nog een jaar in het programma wilde opne men. Het scheelde maar een haar of het gebrek aan bereidheid van ge meentewege om het thea terspektakel te subsidië ren had dat voorkomen. Gelukkig kwam het niet zo ver. Terwijl de gemeente, die toch graag prat gaat op de be titeling „culturele hoofdstad van Nederland", nauwelijks een cent losliet, staken spon sors de reddende hand toe. Ook dit jaar kan daarom geno ten worden van meer dan tweehonderd amateurspelers die in zestien scènes een beeld geven van Nederland, en dus ook Leiden, onder het regiem van Lodewijk Napoleon, broer van de beroemde Napoleon. Een regiem dat slechts vier jaar (1806-1810) zou duren, maar van grote invloed zou lleiswijker zwaar gewond in Noordwijk O™™1 ink°ffiesh°p PARKEERPLAATSEN OP KAASMARKT DORDWIJK Een 23-jarige inwoner van Bleiswijk is zater- gnacht zwaar gewond geraakt, toen hij op de kruising van de ide Zeeweg en De Grent in Noordwijk werd geschept door n auto. Volgens een woordvoerder van de politie stak de voet- nger onverwacht de weg over, waarna de automobilist de man et meer kon ontwijken. De politie vermoedt dat door de slech- weersomstandigheden het zicht ook slecht was. De'Bleiswij- is met hoofdletsel naar het Academisch Ziekenhuis in Lei- gebracht. Hij lag vanochtend nog altijd in coma. LEIDEN Een onbekende man heeft vrijdagavond om tien uur een overval gepleegd in kpf- fieshop No Name aan het Noordeinde. De man zette een 21-jarige medewerkster een pis tool op het voorhoofd en dwong haar zo'n 500 gulden kasgeld af te geven en een tas met verdo vende middelen. In de koffies hop wordt gedeald. (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. LEIDEN Het loodgie- tersbedrijf Hovemij, voor heen De Vrind, overweegt een schadevergoeding te eisen van de gemeente. Aanleiding is de toewij zing van zeventien par keerplaatsen aan de firma Berk op de Kaasmarkt. Het loodgietersbedrijf stelt in een brief aan het college dat als gevolg van het gemeentelijk ver keersbeleid zijn winkel- verkoop ten gronde is ge richt. Aanvragen van De Vrind om parkeerruimte zijn sinds 1970 afgewezen. Andere bedrijven hebben daar forse bedragen voor moeten betalen. In de brief waarin de directeu ren A. de Vrind en R. Tege laar aankondigen de schade vergoeding te eisen, geven zij als voorbeeld de overeenkomst die de gemeente heeft gesloten met C&A. Dat bedrijf moest voor parkeerruimte bij de nieuwbouw aan de Haarlem merstraat ruim 57.000 gulden betalen. Verzoeken om par keerruimte van De Vrind, ge vestigd aan de Beschuitsteeg, zijn altijd afgewezen. Ook be roepsprocedures verloor De Vrind omdat er voor dit be drijf geen uitzonderingsposi ties geschapen mochten worden. De Vrind zegt dat hij met zijn brief wil bereiken dat er een gesprek met de gemeente op gang komt. „In feite is er sinds 1970 nooit overleg geweest tus sen ons bedrijf en het college. Er is één keer een gesprek ge weest: toen wij woedend naar de gemeente zijn gestapt om dat de Nieuwstraat met palen was afgesloten en wij niét meer bij ons bedrijf konden komen". De Vrind stelt dat zijn bedrijf grote schade heeft geleden aoor het parkeerbeleid. Gewe zen wordt op parkeerkosten die het personeel moet maken. Lange looptijden met materi aal van auto's naar de werk plaats en lange zoektijden ver oorzaken overlast. De Vrind is te meer verbolgen omdat de gemeente nooit is ingegaan op verzoeken om zijn bedrijf te verplaatsen uit de binnenstad, waarvoor indertijd een subsi dieregeling bestond. Andere bedrijven zijn wel verplaatst. De Vrind keert zich daarnaast rechtstreeks tegen de firma Berk. Dat bandenbedrijf en garage werd in 1984 overgeno men door de heer Onderwater. Volgens De Vrind heeft de ge meente daarmee in strijd met het bestemmingsplan een nieuwe vestiging toegestaan aan de Kaasmarkt. Eerder werden in hetzelfde gebied de firma's Bijl en Blonk weggesa neerd omdat ze er niet passend zouden ziin. De Vrind: „De ge meente doet alles om je juri disch te laten te struikelen, en dan kan dit wel". Als ander voorbeeld van de coulante houding van de ge meente jegens Berk noemt De Vrind de bodemverontreini ging bij dit bedrijf, waar nog altijd niets aan is gebeurd. De Vrind heeft tegelijk met de brief aan het college ook hoofdcommissaris Mostert aan geschreven om te wijzen op de gevaarlijke verkeerssituatie die ontstaan is door de toewij zing van de zeventien par keerplaatsen. Auto's van Berk en zijn bezoekers zouden nogal eens de Kaasmarkt en Middel weg blokkeren. De firma Berk kreeg de ze ventien parkeerplaatsen toege wezen nadat het bedrijf het plan had geuit een opslagruim te die aan de gemeente is ver huurd, in gebruik te willen nemen als stalling. In die ruimte slaat de gemeente marktkramen op. Volgens de wethouders Tesselaar en Pe ters gaat het om een noodop lossing waarvoor is gekozen, omdat er geen andere moge lijkheden zouden zijn om de kramen te bergen. LEIDSE Jf LAKENFEESTEN Pieterskerk, Leiden: „Lodewijk Na poleon". Regie: Mieke Lelyveld en Piet van der Pa*. Muzikale leiding: René Verhoeff. Nog te zien tot en met 13 juli, uitgezonderd 3, 4 en 10 juli. Aanvang ateede 22.30. zijn op de Hollandse geschie denis. Het spektakelstuk is sober en indrukwekkend tegelijk. So ber vanwege het gebrek aan décors en de eenvoudige maar uiterst doeltreffende zetstuk ken die een paleis, de rege ringsruimte of een Duits Ku rort voorstellen. Maar ook in drukwekkend. Een keiharde knal die de ontploffing van het kruitschip symboliseert, gevolgd door ae totale verwar ring onder de Leidse bevol king. En: Franse soldaten, uit gebeeld door stuntteam Kami- kase, die vanaf de pilaren van de Pieterskerk met trapeze- touwen naar beneden zweven om het weeshuis te bestormen. Een verhaal ontbreekt in het ongecompliceerde stuk, maar dat mag de pret niet drukken. Omdat het publiek om het spektakel heen zit, is de be trokkenheid met de gebeurte nissen groot. Doelbewust worden de toeschouwers let terlijk bewierookt en deelt het mee in de hapjes op het feest ter ere van de kroning van Lodewiik Napoleon. Dat die afwisselend lichtjes hinkt en zwaar kreupelt, en als Frans man een prachtig rollende 'r' weet te produceren op de ko mische taalles, mag hem ver geven worden. PIETER EVELEIN Omvangrijke buit inbraak wasserette LEIDEN Uit een wasserette aan de Lange Mare is zater dagnacht een paar honderd kilo zeeppoeder gestolen. Ook verdwenen 180 wasmunten. De totale schade bedraagt 10.000 gulden. Het is onduide lijk hoe de inbrekers zijn bin nengekomen. Inbraak in transport bedrijf OEGSTGEEST Een hoe- veelheid buitenlands geld is zondagavond gestolen bij een inbraak in een transportbedrijf aan de Dorpsstraat in Oegst- geest. Onbekenden hebben het raam vernield en de kluis opengebroken, die in het kan toorpand stond. Om hoeveel geld het gaat is nog niet be kend. Er wordt een onderzoek ingesteld.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5