Falende apparatuur verbijstert marine Moskovieten raken niet uitgepraat over conferentie Veldslag bij Tempelberg DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND ftiidóaOowiant MAANDAG 4 JULI 1988 PAGINA 4 Nieuwe stroom bootvluchtelingen HONGKONG De economi sche crisis en voedseltekorten in Vietnam drijft steeds meer burgers de grens over. Hong kong heeft het afgelopen weekeinde opnieuw alarm ge slagen over de nieuwe stroom bootvluchtelingen, nadat 468 Viétnamezen nun heil kwa men zoeken in de Britse kroonkolonie. Alle vluchtelingen zijn onder gebracht in een opvangcen trum. waar wordt nagegaan waarom zij hun vaderland hebben verlaten. Alleen poli tieke vluchtelingen krijgen asielrecht. Chinese moeders op de vlucht PEKING Moeders in China ontvluchten hun huizen om te ontkomen aan abortus of steri lisatie in het kader van het strikte regeringsbeleid van één kind per gezin. Dit schreef za terdag het Volksdagblad van Peking. Vrouwen op het plat teland zouden de werkers van gezinsplanning ontvluchten door zich te verstoppen bij hun ouders in andere provincies. Regeringswoordvoerders heb ben voorheen beweringen te gengesproken dat de bevol kingspolitiek verplichte vruchtafdrijving en sterilisatie zou inhouden. Verraadster „Axis Sally" overleden COLUMBUS De Amerikaanse die als „Axis Sally" („Sally van de Asmogendheden") in de Tweede Wereldoorlog op de Duitse radio Amerikaanse troe pen aanspoorde hun strijd tegen de Duitsers op te geven, is op 87- jarige leeftijd overleden. Mildred Gillars, die wegens verraad werd veroordeeld en 12 iaar in een Amerikaanse federale gevange nis doorbracht, werd op een plaatselijk kerkhof in Columbus in Ohio bijgezet Noorse koning 85 geworden OSLO Koning Olav V van Noorwegen is zaterdag 2 juli 85 jaar geworden. Hij is de oudste koning naar leeftijd en anciënniteit en hij is het met de Britse koninklijke fa milie eens dat konin gen niet voortijdig af treden maar tot aan hun dood aanblijven. Het feest rond de sinds 1955 regerende popu laire vorst is gevierd met parades en optoch ten, vuurwerk en volksfeesten. Aanslag bij stadion schokt Johannesburg JOHANNESBURG In Johannes- alle rassen aan zonder zich te bekommeren burg is geschokt gereageerd op de over normen. Wij zullen alles doen om de bomaanslag zaterdag bij het Ellis Park moordenaars te vinden", aldus Vlok. rugby-stadion; één van de belangrijk- bom ontplofte in een straat naast het - - - - - - stadion, kort nadat_een wedstrijd tussen de en de bezoe- at was geëin digd. Supporters vergeleken de aanslag ste sportcentra voor de blanke afrikanen. Omstanders begonnen zwarten te beledigen of gingen met rfioH «JmJrt.r. TT 1 U. J 1"*6". uup^uiicio «cigcicncii uc oanojag hen op de vuist. Volgéns de politie zijn met een aanval op het Newyorkse Yankee twee mensen om het leven gekomen stadion tijdens een belangrijke honkbal en raakten 39 mensen gewond. wedstrijd of op het Wembley-stadion in Londen na een grote voetbalwedstrijd. De De Zuidafrikaanse minister van wet en presentator van het Zuidafrikaanse televi- orde Adriaan Vlok stelde de verboden sie-journaal las met een grimmig gezicht zwarte verzetsbeweging Afrikaans Natio- een lijst met namen van slachtoffers voor naai Congres (ANC) verantwoordelijk voor en deed de unieke oproep aan de kijkers de aanslag. „Het ANC valt weerlozen van met hem de aanslag te veroordelen. Ontsnappende aidspatiënt doodgeschoten 0 CAIRO Een aidspatiënt in Egypte^ is door een op wacht staande politiea gent doodgeschoten toen hij uit qua-JD rantaine in een ziekenhuis was ont-bn snapt, zijn polsen had doorgesneden if 1 en de agent met het bloed bedreigde. d< Volgens de dagbladen Al Wafd en Altse: Gomhouria werd de 33-jarige Fawzil Mahmoud door de politie achternage- n zeten nadat hij ontsnapt was uit de ge-»h( sloten ziekenhuisafdeling. Mahmoud lg dreigde ten einde raad de agent onder nd te spatten met zijn bloed als hij hem kei niet met rust liet. Daarop schoot deirv agent hem neer. ion DETECTIESYSTEEM GOLD ALS BESTE TER WERELD (Vervolg van de voorpagina) AL-MANAMAH Bij de Amerikaanse marine-een heden in en rond de Per zische Golf heeft men de hele dag „met zijn hoofd tegen de muur gebonkt" uit verbijstering over het per abuis neerschieten van een Iraanse Airbus door de Amerikaanse kruiser Vincennes. Na de tragedie is al het Ameri kaanse marinepersoneel in de Golf terugeroepen naar de bases. De grote vraag is hoe een hy permoderne kruiser als de Vincennes, die is uitgerust met de meest geavanceerde radar en detectiesystemen, een der gelijke fout kon maken. Vol gens de Amerikaanse stafchef, admiraal William Crowe, wa ren er „elektronische aanwij zingen op de Vincennes die aanleiding gaven te menen" dat het oorlogsschip zou worden aangevallen door een F-14-gevechtsvliegtuig. De Aegis-radar aan boord van Amerikaanse kruisers bege leidt de lancering van Stan- dard-raketten. Het radarsys teem kan de snelheid, de koers en aard vaststellen van ruim tweehonderd doelen in een ge bied tot 400 kilometer afstand. Het is in staat tegelijkertijd vijftien tot twintig doelen aan te vallen. Bij een proef in de Middellandse Zee in 1984 neu traliseerde het systeem tien van de elf afgevuurde projec tielen, die een snelheid hadden tot mach 3 (drie maal de snel heid van het geluid) en op ge varieerde hoogte kwamen aanvliegen. Wegens een tech nisch mankement vernietigde de elfde aanvaller zichzelf. In de computers van het ander half miljard gulden kostende Aegis-systeem zijn de profie len van honderden vliegtuigen opgeslagen. Grote spanning In het schemerlicht van de ge- vechts-controleruimte op het schip wordt de informatie weergegeven door video-mo nitoren. Gesimuleerde stem men geven audio-informatie om te waarborgen dat niets wordt gemist. Het radar-sy steem heeft ten doel groepen oorlogsschepen te verdedigen tegen luchtaanvallen. Een Amerikaanse marine-ex pert verklaarde dat de beman ning in de controlekamer on der grote spanning werkt en dat daarbij kennelijk gevallen van „vergissing over de identi teit" mogelijk zijn. „Dit was zo'n geval dat het belangrijker is veilig te zijn dan sorry te moeten zeggen, en het eindig de ermee dat ze sorry moesten zeggen". „Het Aegis-systeem is veel be ter dan alle concurrende syste men in de wereld", aldus een andere deskundige. Elke ver keerde aanval is het gevolg van een „verschrikkelijke ver gissing over de identiteit" van een naderend toestel. „Het is een nachtmerrie die iedereen heeft verwacht en waarvoor men bad dat ze nooit zou ge beuren", zei hij. Maar volgens hem blijft het ook met de mo dernste apparatuur nog altijd moeilijk het type van een vliegtuig te identificeren op basis van een radar-stip, „dat recht op je af vliegt". Volgens de zegsman houden sommige officieren er reke ning mee dat de Iraniërs de Iran Air 655 met opzet op de Vincennes hebben afgestuurd. Men baseert deze speculaties op het feit dat in het comman do-centrum van de Vincennes „alle indicatoren" aangaven dat het naderende vliegtuig een Iraanse F-14 was en dat het erop leek, alsof het bezig was aan een duikvlucht op het Stark Uit de reacties het Amerikaan vrees leeft over de mogelijk heid een fatale vergissing te begaan, zoals zondag is ge beurd. Een Amerikaanse mari necommandant verklaarde on langs dat wellicht het grootste gevaar in de Golf is gelegen in een dergelijke vergissing. „In een beperkt gebied als de Golf, met alle wapens die daar zijn, is de mogelijkheid dat er een ramp gebeurt ongelofelijk §root", aldus deze comman- ant. De Amerikaanse angst voor vergissingen en overhaaste be sluiten wordt onvermijdelijk ingegeven door de herinnering aan het debacle met het fregat Stark, dat op 17 mei 1987 per ongeluk werd geraakt door een Exocet-raket van een Iraakse Mirage. Daarbij verlo ren 37 opvarenden het leven, en ging de Stark bijna verlo ren. Dat incident, dat mede werd geweten aan onvoldoende alertheid bij de commandant, leidde ertoe dat een aantal ge vechtsprocedures bij de Ame rikaanse marine-eenheden in de Golf is herzien. Aan alle bij het luchtverkeer in de Golf betrokkenen werd bekend ge maakt dat vliegtuigen die in de buurt van Amerikaanse schepen kwamen zich meteen bekend moeten maken en de commandanten van de mari neschepen kregen meer be- Slachtoffers zijn vooral Iraniërs Admiraal Crowe gaf gisteren uitleg over de gebeurtenissen in de Golf. Op een kaart gaf hij de plaats aan waar de Iraanse Airbus was geraakt door de Amerikaanse raketten. FOTO: AP voegdheden om zelf beslissin gen te nemen zonder rugge spraak met superieuren in het commandocentrum in de Golf. De gebeurtenissen in de Golf hebben de discussie over de aanwezigheid van Amerikaan se schepen in de Perzische Golf doen oplaaien. Washing ton plaatste een jaar geleden Kuwaytse tankschepen onder Amerikaanse vlag en breidde zijn vloot in de Golf uit om tankschepen te beschermen te gen aanvallen van Iraq en Iran in de zogeheten tanker- oorlog tussen deze twee lan den, die al acht jaar in oorlog zijn. In april werd de bescher ming uitgebreid tot schepen van neutrale landen. Zaterdag schoot een Amerikaanse oor logsbodem voor het eerst zo'n neutraal schip, een Deen, te hulp tegen Iraanse kanonneer boten. Deze maakten toen, na waarschuwingsschoten, rechts omkeert. Zondag kwam het echter tot een treffen, waarbij Amerikaanse schepentwee van deze Iraanse boten tot zin ken brachten en één beescha- digden. In de VS was vorige week al grote ongerustheid ontstaan over het feit dat Iran erin is geslaagd grote hoeveelheden betonnen bunkers langs de kust te bouwen, vanwaaruit Zijderups-raketten kunnen worden gelanceerd. Door die bunkers is het veel moeilijker de raketten uit te schakelen. Deze raketten bedreigen de scheepvaart in de Straat van Hormuz, de enige toegang tot de Perzische Golf. Eind vorige week was juist bekend gewor den dat de VS een extra oor logsbodem met modern luch- tafweermaterieel in de Straat van Hormuz hadden gestatio neerd om koopvaardijschepen en olietankers nog beter te kunnen beschermen. Het lot van de Iraanse Airbus roept herinneringen op aan dat van de Zuidkoreaanse Boeing 747 van KAL (Korean Airlines) met 269 inzittenden, die in 1983 ten westen van het schiereiland Sachalin werd neergeschöten door een Rus sisch gevechtsvliegtuig. Mos kou stelde zich toen op het standpunt dat de Boeing zich niet op voorgeschreven koers bevond en een spionagemissie uitvoerde. Een Brits defensie blad schreef later dat de Boeing opzettelijk verkeerd was gestuurd om het defensie systeem van het Sovjetlucht ruim te beproeven, maar dit werd heftig ontkend door Washington. Door het incident met de KAL-Boeing verkoel den de betrekkingen tussen beide supermogendheden voor jaren. President Reagan be- TEHERAN/WASHIN Volgens de Iraanse lucht verkeersleiding vloog het toe stel op een hoogte van 2300 meter wél binnen de interna tionale corridor. De Airbus was op het moment dat hij werd getroffen zeven minuten onderweg vanuit Bandar Ab bas in Iran richting Dubayy. Het toestel had volgens Radio Teheran behalve vijftien be manningsleden 274 mannen, vrouwen en kinderen van twaalf jaar en ouder aan boord. Van de inzittenden wa ren er 250 Iraniërs. De overi- gens kwamen uit India, Pakis tan. Zuidkorea, Japan, Joego slavië en Afghanistan. Volgens het Iraanse persbureau Irna hebben kikvorsmannen in middels 150 lijken gebprgen. Het is voor de eerste keer dat een passagiersvliegtuig boven het Golfgebied in de vuurlijn i terecht kwam. Dat dat nog niet eerder is gebeurd, mag een wonder heten, temeer om dat het commerciële vliegver keer boven de Golf ondanksi de gevechten daar altijd min of meer gewoon is doorgegaan. schuldigde de Sovjetunie toen van „barbarij". De Sovjet-tv bracht het nieuws van het neerschieten van het Iraanse vliegtuig door de Amerikanen gisteren zonder verder com mentaar. Volgens de Amerikaanse ad miraal Crowe zitten er „zeer fundaméntele verschillen" tus sen beide incidenten. Het KAL-vliegtuig vloog volgens hem niet in een oorlogsgebied, bevond zich op grote hoogte en werd volgens hem niet ge waarschuwd Moskou zegt dat dit wel gebeurde. JERUZALEM Palestijnse activisten heb ben gisteren op de bijbelse plaatsen in het oude, oostelijke stadsdeel van Jeruzalem een harde veldslag geleverd met de Israë lische politie, waarbij talrijke gewonden zijn gevallen en een onbekend aantal ar restaties is verricht. De rellen ontstonden door werkzaamheden op een archeologische plek bij de Tempelberg. Volgens de Jeruzalemse stadsarcheoloog Bahat worden daar graafwerkzaamheden uitgevoerd om een deel van een ondergrondse tunnel schoon te maken die de Klaagmuur verbindt met de „kruisweg" Via Dolorosa. Bij Palestijnen was de vrees ontstaan dat met het graafwerk voor het Israëlische leger een ondergrondse verbinding tot stand gebracht wordt met de moskeeen en heilige moslimplaat sen op de Tempelberg. Honderden Palestijnen trokken met stenen naar de Tempelberg nadat via de moskeeën was opgeroepen „de heilige plaatsen te beschermen". Het Israëlische leger stelde zich te weer met rubber kogels en traangas. Alle toegangswegen werden afgesloten en in de talloze nauwe straatjes werd verbeten gevochten. Later op de dag kwamen Israëlische en Arabische functio narissen overeen zich verder over de kwestie te beraden. Het Israëlische leger heeft zaterdag een soldaat aangeklaagd wegens het van dichtbij dood schieten van een jonge Palestijn tijdens een anti-Israëlische demonstratie vier maanden ge leden. Het was de ernstigste beschuldiging te- Palestijnse schoolkinderen vluchten weg met zakdoeken voor de mond nadat gen een militair sinds zeven maanden geleden een traangas-granaat is ontploft in de oude stad van Jeruzalem, de Palestijnse opstand uitbrak. FOTO: AP 1 Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer 105) De onderzeeër komt langszij en de vliegers kunnen gemak kelijk overstappen. Maar eerst nemen zij hartelijk afscheid van hun vriend Rob en bedanken hem nogmaals voor de hulp. Rob echter wil van al die lof niets weten en wenst beide vliegers een goede reis toe. Zelf klimt hij nog even aan boord van de onder zeeër en maakt kennis met de kapitein, luitenant ter zee 1ste klasse O'Kelly. Nou, dat ziet er hier aan boord wel een beetje anders uit dan op „De Vrijheid". Maar Rob zou toch niet graag willen ruilen. Kapitein O'Kelly vraagt: „Hoe lang dobbert u hier nu al rond?" „O, al wel een week", zegt Rob, „niets aan te doen". „Niets aan te doen? De ene dienst is de andere waard.... wij nemen uw schip op sleeptouw", stelt kapitein O'Kelly voor. Natuurlijk vindt Rob het uitstekend en zo, met een flink vaartje, getrokken door de onderzeeër, vervolgt „De Vrijheid" haar reis. Rob is weer alleen, maar hij heeft enkele vrienden gemaakt, van wie we later nog meer zullen horen. „EINDELIJK ZIJN WE WEER IN POLITIEK GEÏNTERESSEERD" MOSKOU Na vier da gen van opmerkelijk hef tige en openhartige de batten tijdens de partij- conferentie in de Sovjetu nie lijkt één conclusie ge wettigd: partijleider Mi- chail Gorbatsjov die de gehele conferentie kalm en zelfverzekerd leidde zit vaster in het zadel dan ooit tevoren. Het ziet er naar uit dat de Sovjetunie, die zes decennia met harde hand van boven af werd geleid, zich opmaakt Gorbatsjov's visie van een nieuwe stijl van communisti sche democratie ten uitvoer te brengen. „Er is niet alleen sprake van dooi, het is al len te en mogelijk zelfs zomer", verklaarde Vladimir Laksjin, een vooraanstaande literaire criticus en al lang voorstander van hervormingen. In het centrum van Moskou verzamelden zich het afgelo pen weekeinde grote groepen mensen in parken en op plei nen om te praten over de par tijconferentie en de voorge stelde hervormingen. Op ban ken langs de met bomen om zoomde boulevards kon men de hele week Moskovieten aantreffen, gebogen over kranten met toespraken van afgevaardigden waaruit soms op luide toon werd voorgele zen. „Gorbatsjov heeft dit veroorzaakt", aldus een om stander. „Na vele jaren zijn de mensen eindelijk weer in po litiek geïnteresseerd. Voor het eerst geloof ik dat dit land er gens naar op weg is". Een buitenlandse waarnemer bevestigde deze indruk. „Hij is er zeker in geslaagd tot de verbeelding te spreken. Wat echter veel belangrijker is: zijn handelswijze in de afgelo pen week toont aan wat een handig politicus hij is". Een Aziatische diplomaaat ging nog verder. „Hij heeft aange toond de consensuspolitiek te beheersen, iets wat elke poli tieke leider moet kunnen, met name een politicus die radica le hervormingen nastreeft en die daarbij ook de conserva tieven mee wil krijgen. Hij laat zien dat hij weet hoe je vanuit het centrum moet re geren". Heldin „Glasnost, zo verklaarde Gor batsjov tijdens de slotzitting van de partijconferentie in het Paleis der Congressen in het Kremlin, was een van de heldinnen van deze conferen tie". Dank zij deze glasnost, die nauw verbonden is met zijn programma van perestroj ka (herstructurering), werd de bevolking van de Sovjetunie gewaar dat er zich een waar achtig politiek debat afspeel de. Hervormingsgezinden en con servatieven namen beurte lings plaats op het spreekge stoelte, waar de afgelopen twintig jaar tijdens Brezjnev's „geruisloze Stalinisme" alleen maar lof te horen was op de „triomfen van het socialis me". Gorbatsjov hield de toe spraken krachtdadig maar be leefd in de hand waarbij hij soms sprekers er toe bracht meer te zeggen dan zijn van plan waren. Toen een partijleider uit het noorden van de Sovjetunie zei dat leiders die te lang onder Brezjnev hadden gediend dienden af te treden vroeg Gorbatsjov om namen, en hij kreeg ze. Tot grote schrik en applaus van de verga dering noemde de spreker met name president Andrei Gromyko en het politburolid Michail Solomentsev. Op de laatste dag van de con ferentie kreeg de vormalige partijchef van Moskou Boris Jeltsin de kans het podium te betreden om onder meer op te roepen voor snellere hervor mingen en eerherstel voor zichzelf. Jeltsins toespraak leidde tot een langdurig en emotioneel antwoord van de nummer twee in het Kremlin, Jegor Ligatsjov, die de conser vatieve stroming verdedigde terwijl hij tegelijkertijd ont kende dat er dergelijk kamp bestond. In zijn behendige slottoe spraak bekritiseerde Gorbats jov Jeltsin. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan dat hij vond dat de standpunten van Jeltsin zich nog steeds binnen de doelstellingen van het Kremlin bevinden en de Sovjetrussische partijleider wist op tevens behendige ma nier te voorkomen partij voor Ligatsjov te kiezen. Gorbatsjov lijkt voorbestemd om volgend jaar behalve par tijleider ook president van de Sovjetunie te worden. De par tijconferentie stemde in met zijn voorstellen voor ingrij pende hervormingen van het politieke systeem, waaronder het voorstel voor een echt parlement en een president met uitgebreide bevoegdhe den. „Niemand denkt aan een ander voor die post. Na de af gelopen week is er zelfs nie mand anders", aldus een hoge regeringfunctionaris in Mos kou. Dit wil zeggen dat het nieuwe Congres van volksvertegen woordigers de secretaris-gene raal van de partij Gorbats jov zal kiezen tot voorzit ter, c.q. president. Dat ver leent Gorbatsjov een macht die sinds Lenin en Stalin geen partijleider meer heeft gehad en dit betekent tevens het einde van het collectieve lei derschap. Gorbatsjovs strategie op de partijconferentie was duide lijk. Hij heeft zich als redder in de nood gepresenteerd en ontleende daaraan het recht absolute volmachten te eisen teneinde zijn noodzakelijke perestrojka te kunnen voltooi en. De vijfduizend gedele geerden hadden eigenlijk geen andere keus. Het alter natief was immers, zoals Gor batsjov het zelf formuleerde, „de ondergang van het socia lisme". De grote problemen op het gebied van de economie, de reorganisatie van het partij apparaat en de ombouw van de politieke structuur en de Sovjetmaatschappij ziin na tuurlijk nog niet opgelost. Er zal nog veel weerstand gebro ken moeten worden. Maar Gorbatsjov heeft nu bereikt dat perestrojka onomkeerbaar is geworden en dat is even zeer een mirakel als het ver loop van de partijconferentie zelf. HONGAARSE LEIDER WIL DIALOOG MET ROEMENIË BUDAPEST De Hongaarse premier en partijleider Karoly Grosz heeft zaterdag gepleit voor directe besprekingen met Roe menië om de toegenomen spanning tussen beide landen te ver minderen. In een vraaggesprek wees Grosz op de „politieke noodzaak en de morele verplichting" om een rechtstreekse dia loog aan te gaan. Roemenië sloot vorige week een Hongaars con sulaat nadat in Budapest betoogd was tegen het Roemeense plan om 7.000 boerendorpen met de grond gelijk te maken. In Honga rije is intussen een nieuwe radiozender in gebruik genomen, die de Hongaarse minderheid in Roemenië van nieuws moet gaan voorzien. (ADVERTENTIE) STAAT DER NEDERLANDENfc 6LENING 1938 PER 1996 inschrijving op 5 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 2

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4