Paus doet concessies aan aanhangers mgr. Lefebvre GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk en wereld beroepingen Besturen in vrijheid": profiel van een katholieke onderwijsbond weer EtidwOowuvnt maandag 4 iuli 1988 pagina g Lijkwade van Turijn lijkt van Middeleeuwse oorsprong LONDEN Wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond dat de Lijkwade van Turijn uit de Middeleeuwen komt en niet geweven is in de tijd van Jesus Christus. Dit schrijft de doorgaans goed geïnformeerde historicus en biograaf Kenneth Rose in zijn rubriek in de Britse krant de Sunday Telegraph. Als Rose het bij het rechte eind heeft, krijgen de vele skepti- ci gelijk die altijd hebben gezegd dat de omstreden lijkwade een produkt is van de levendige handel in vervalsingen van religieuze voorwerpen; voor de kerk vormde deze industrie in de Middeleeuwen een flinke bron van inkomsten. De lijkwade, die in een Turijnse kathedraal wordt bewaard, is lange tijd aangezien voor het doek dat om het lichaam van Jesus Christus gewikkeld was. Het heeft de afdrukken van een man met baard en bevatte bloedvlekken. Na vele iaren van discussie heeft de aartsbisschop van Tu rijn, kardinaal Ballestrero, een aantal stukjes stof opgestuurd naar laboratoria in de Verenigde Staten, Groot-Brittannie en Zwitserland. De lijkwade wordt onderzocht met de C-14 methode; hierbij wordt door meting van de radio-activiteit van in alle mate rie aanwezige koolstof de leeftijd van deze materie met een marge van 200 jaar bepaald. De officiële uitslagen van de onderzoeken worden binnenkort bekend gemaakt. Ik respecteer slechts wat ik hoogacht Bijbeluitgave in eenvoudig Nederlands op komst ZEVENHUIZEN Binnen- kort verschijnt een uiterst gemakkelijk leesbare versie van de bijbel in alledaags Ne derlands. Volgens het princi pe van .Living Bibles Inter national' is deze bijbel niet woord voor woord, maar .ge dachte voor gedachte' ver taald. ,Het Boek', zoals de ti tel luidt, is even gemakkelijk te lezen als een gewoon boek, zo meldt de Nederlandse tak van deze internationale orga nisatie. Grondlegger is de Ameri kaan dr. Kenneth N. Taylor, voormalig docent aan een Bijbelinstituut in Chicago. Omdat zijn kinderen weinig begrepen van de dagelijkse bijbellezing aan tafel, begon hij bijbelfragmenten in een voudig Engels te vertalen. Langzamerhand ontwikkelde hij een eigen systeem. In 1962 verschenen de eerste bijbel gedeelten in eenvoudig En gels, tien jaar later de eerste complete „Living Bible" (le vende bijbel). Wereldwijd zijn er inmiddels tientallen miljoen levende bijbels ver kocht. In 55 talen wordt nu aan 115 vertaalprojecten ge werkt. Volgens „Living Bibles Hol land" .gevestigd in het Zuid hollandse Zevenhuizen, zal „Het Boek" geen concurren tie voor andere bijbelverta lingen zijn. In landen waar een „levende vertaling" uit kwam, nam ook de verkoop van „gewone" bijbels toe, al dus directeur B.A. Ramaker. Franse non heilig verklaard VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gis teren een Franse non die on der Amerikaanse Indianen heeft gewerkt, en een Spaan se monnik heilig verklaard. Rose-Philippine Duchesne (1769-1852) werkte de laatste 34 jaar van haar leven als missionaris onder Ameri kaanse Indianen. In 1940 werd zij door paus Pius XII zalig verklaard. Simon de Rojas (1552-1624) werkte aan vankelijk onder de armen. Later werd hij biechtvader van koningin Isabella van Bourbon. In 1766 werd hij door paus Clemens XIII zalig verklaard. Nederland»* Hervormde Kerk Beroepen te Gent-Centrum (Vere nigde Protestantse Kerk in België) dr. H. Geurs te Willemstad die dit beroep heeft aangenomen; bedankt voor Delft (toez.) A.F. Troost te Er- Gereformeerde Kerken Beroepen te Rinsumageest drs. J. Wielenga, kand. aldaar die dit beroep heeft aangenomen. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft dit weekeinde aan gekondigd dat een com missie in het leven zal worden geroepen die de terugkeer in de schoot van de moederkerk moet bevorderen van de pries ters, priesterstudenten, kloosterlingen en gelovi gen rondom de traditio nalistische aartsbisschop Marcel Lefèbvre. Uit het pauselijk stuk blijkt dat de aanhangers van mgr. Lefèbvre mogen vasthouden aan bepaalde liturgische praktijken, voornamelijk de viering van de mis volgens de regels van het concilie van Trente, de Tridentijnse mis. Dit werd al min of meer mogelijk gemaakt in de over eenkomst tussen mgr. Lefeb vre en kardinaal Ratzinger begin mei. Voorheen was voor het houden van een dergelijke mis speciale toe stemming nodig van de plaatselijke bisschop. Wel werd in het akkoord in mei van Lefebvre geëist dat hij letter en geest van het twee de Vaticaans concilie zou on derschrijven. Maar na deze tegemoetko ming herinnert de paus de aanhang van Lefèbvre eraan dat formele onderschrijving van een schisma „een zwaar vergrijp tegenover God". Ook de gelovigen en priesters die de traditionalistische aartsbisschop Lefebvre trouw blijven, dreigen te worden geëxcommuniceerd (uit de RK Kerk gezet), voor het ge val dat zij zich niet van hem distantiëren. In een persoonlijk schrijven doet paus Johannes Paulus II een dringend beroep op de aanhangers van de donder- jeëxcommuniceerde ïop „de zware Ruim twee jaar geleden had in Rotterdam onder leiding van mgr. B&r een Tridentijnse mis plaats. Deze worden als tegemoetkoming aan aanhangers van de geëxcommuniceerde mgr. Le febvre op ruimere schaal mogelijk. foto- pers unie plicht te vervullen met de plaatsbekleder van Christus verenigd te blijven in de een heid van de Katholieke Kerk en zich ervan te weerhouden de beweging (van Lefebvre) op enigerlei wijze te steu nen". Niemand mag voorbij gaan aan het feit dat „deelna me aan het schisma een zwa re belediging van God is en op grond van het kerkelijk recht automatisch tot excom municatie leidt", aldus de paus. In een verklaring, die is on dertekend door de prefect van de congregatie voor de bisschoppen, kardinaal Ber nard Gantin, wordt gemeld dat niet alleen aartsbisschop Lefebvre en de donderdag gewijde bisschoppen zijn geëxcommuniceerd, maar dat ook de vorige aartsbisschop van Campos (Brazilië), Anto nio de Castro Mayer uit de RK Kerk is gezet. Hij had bijstand verleend bij de onge oorloofde wijding van de vier bisschoppen. De weekend-editie van de .Osservatore Romano' het dagblad van het Vaticaan, heeft aartsbisschop Lefebvre van hoogmoed beschuldigd. In een in memoriam voor de overleden Zwitserse theoloog Hans Urs van Balthasar prijst de Osservatore zijn „gelovige deemoed en creatieve ge hoorzaamheid". Deze hou ding wordt vergeleken met „de zonde der hoogmoed" die dezer dagen de kerkelijke ge meenschap leed berokkent. Oude rite Kardinaal Lustiger, aartsbis schop van Parijs, heeft de volgelingen van Lefebvre voorgehouden dat „alleen diegenen worden geëxcom municeerd die zelf hiertoe besluiten". Hij verzoekt dege nen die de oude rite aanhan gen en zich tekort gedaan voelen door de gebeurtenis sen in de Kerk van de afge lopen twintig jaar, niet met de Katholieke Kerk te bre ken. Lustiger deed deze op roep in. een verklaring na mens de Franse bisschoppen conferentie. Ook de Zwitserse bisschop pen hebben de aanhangers van Lefebvre gevraagd „de eenheid met de bisschop van Rome en de gehoorzaamheid aan het Concilie te bewaren. Dit behoort tot het wezen van de traditie der Rooms- Katholieke Kerk." Als voorzitter van de bis schoppenconferentie heeft kardinaal Simonis per tele gram de paus ervan op de hoogte gesteld dat de Neder landse bisschoppen hun me deleven betuigen „met het leed van de verdeeldheid dat U als .voorzitter van de lief desbond' en heel het volk Gods treft. Wij zeggen U de intensivering van ons gebed toe voor de eenheid in de kerk waarvoor U zich zo on vermoeibaar inzet," aldus het telegram van kardinaal Si monis aan paus Johannes Paulus II. PRIESTERRAAD WIL EXPERIMENT MET PASTORAATSGROEP ROTTERDAM De Pries terraad van het Bisdom Rot terdam heeft mgr. R. Ph. Bar geadviseerd toe te staan, dat in parochies waar men dit wenst of nodig acht, gedu rende een proefperiode van vier jaar wordt gewerkt met een pastoraatsgroep. Met pas- toraatsgroep wordt bedoeld dat een of meer gewijde be dienaren samen met enkele leken uit de parochie in een collegiaal verband het pasto rale werk leiden. De priesterraad baseerde zijn advies op basis van een nota over dit onderwerp van de hand van DPC-directeur drs. P. Noordermeer en DPC-me- dewerker kerkopbouw, drs. H. van Hout. In deze nota die voortgaat op het rapport Be leid en Dienstverlening van Rotterdamse theologen aan de KTUA (1986) en de Con tourennota voor de parochies van het Bisdombestuur (1987), wordt een beschrij ving gegeven van de pasto raatsgroep. Leken-gelovigen kunnen ook delen in de dienst van de pastorale lei ding als consequentie van het principe van de gezamenlijke verantwoordelijkheid. Daar bij dient wel het nieuwe ker kelijk recht in acht genomen worden waarin geldt dat- de pastoor de hoofdverantwoor delijke is voor de pastoraal. Een voorbehoud tekende de- priesterraad aan ten aanzien van de voorgestelde benoe ming door de bisschop van leken in een pastoraatsgroep. Volgens de samenstellers van de nota zal de pastoraal in persoonlijke zin - met de ta ken ,waarvoor de wijding vereist is - het terrein zijn van de ambtsdrager, terwijl de leken-leden van de groep (met.de status van vrijwilli gers) algemeen pastoraal, vol gens hun lekenstatus, zullen functioneren. Met het ge mengd functioneren is echter te weinig ervaring en voor zien wordt dat er nog veel begeleiding - met name door de dekens - nodig zal zijn. In deze situatie verkiest men zorgvuldigheid, minstens ge durende een experimenteer fase, boven de (zwaarder en definitiever klinkende) per soonlijke benoemingen van leken door de bisschop. In plaats van het persoonlijk benoemen van leken in een pastoraatsgroep koos de raad voor de mogelijkheid, dat aan de bisschop een parochieel pastoraal werkplan voor een bepaalde periode (waarin de namen wel worden vermeld) ter goedkeuring wordt voor- ISMfffWSs Toen er in de vorige van oecumene tussen Rome en Reformatie nog geen sprake kon zijn, zorgde de paus er indirekt voor dat de katholieken en de protestanten in de Ne derlandse politiek gin gen samenwerken. Dat was naar aanleiding van de gemeenschappelijke belangen in de school strijd. In 1864 publiceerde de paus een encycliek (Quanta Cura, met de daarbij behorende Syllabus Errorrum), waarin hij zich uitsprak tegen de openbare school. De Nederlandse bisschoppen kwamen op basis van die en cycliek in 1868 met een man dement. Daarin wordt neu traal lager onderwijs beschre ven als een droeve noodzaak waartoe katholieken in het uiterste geval hun toevlucht mochten nemen. Het was een katholieke plicht om te pro beren tot eigen, katholieke scholen te komen, aldus de bisschoppen. Van protestantse zijde be stond ook grote weerstand te gen de neutrale staatsschool, die kinderen opvoedde tot de „christelijke en de maat schappelijke deugden", maar hen niet de weg naar Jezus wees. Daarom kwamen de eerste bijzondere scholen, met of zonder toestemming, niet zelden betaald uit de vaak kleine portemonnees van ouders. Aan het eind van de jaren ze ventig, toen de nieuwe schoolwet van de Kappeyne van de Copello subsidiering van de bijzondere school bleef uitsluiten, toen zagen katholieken en anti-revolu tionairen dat het zaak was de handen ineen te slaan. Abra ham Kuyper had grote moei te met de samenwerking; hij was immers opgegroeid met de Heidelbergse Catechismus, een bij uitstek anti-katholiek leerstuk van de reformatori sche belijdenis. In Zondag 30 is sprake van de „paapse mis", die „een vervloekte af goderij" wordt genoemd. Aan katholieke zijde was het de priester Herman Schaep- man die het belang van con fessionele samenwerking in de politiek zag. Hij kwam in 1880 in de Kamer en streefde net als Kuyper, naar een po litieke partij op basis van confessionele overtuiging. Wat Kuyper in 1878 gelukt was met de gereformeerden, duurde bij de katholieken nog een geruim aantal jaren. Jubileum De geschiedenis van de schoolstrijd en de confessio nele samenwerking staat be schreven in het net versche- De historicus G.P.M. van Leeuwen belicht de onder- wijsgeschiedenis van de laat ste honderd jaar (uiteraard) met name vanuit de katholie ke invalshoek. Maar onver mijdelijk komt de nadrukke lijke rol van de protestants- christelijke politici aan de orde rond de schoolstrijd. Dit volksdeel werd op direk- tere wijze aangesproken door geestelijke en politieke leids lieden. In katholieke kring waren het vooral de priesters en de religieuzen die zich druk maakten over wat de paus in 1864 en de bisschop pen in 1868 hadden gezegd. Mede daarom was het zoge heten Volkspetitonnement tegen de wet van Kappeyne van de Copello toch vooral een protestantse zaak: drie honderdduizend protestantse en 164.000 katholieke gezins hoofden zetten hun handte kening (of een kruisje!) onder „het smeekschrift" aan de koning om de wet niet te te kenen. Het boek van Van Leeuwen zet allerlei politieke, kerkelij ke en maatschappelijk ont wikkelingen op een rijtje en in dat kader wordt de (katho lieke) onderwijsgeschiedenis beschreven. De jubileum-pu blicatie is vooral een geschie denis van organisaties gewor den. Begrijpelijk, want het verscheen ter gelegenheid van een jubileum van een onderwijsorganisatie. Actualiteit Aan protestantse zijde zijn de afgelopen jaren diverse pu blicaties geweest over meer inhoudelijke aspecten van het confessioneel onderwijs. Te denken valt aan het werk van drs. T.M. Gilhuis, de oud-voorzitter van de Unie School en Evangelie. En vo rig jaar verscheen het proef schrift van L.C. Stilma waar in de vraag wordt gesteld of het protestants onderwijs uit de vorige eeuw ook een eigen pedagogisch concept had. Eigenlijk is die vraag uiterst actueel: is er sprake van een eigen pedagogisch gezicht bij het huidige confessionele on derwijs? Op dezelfde manier kan de vraag worden gesteld wat de feitelijke opvattingen zijn van de confessionele school en haar ouders. Het ant woord kan worden gegeven door te kijken naar wat er feitelijk op die school ge beurt. Prof. dr. Lea Dasberg, bij wie de genoemde Stilma promo veerde, gebruikte graag het beeld van de achteruitkijk spiegel. Voordat ie met de auto verantwoord in kunt halen, moet je achterom kij ken. Zo kan de historische pedagogiek inspirerend zijn om verder te komen in het heden, op weg naar de toe komst. De studie van Van Leeuwen een beschrijving van vooral organisaties zou eigenlijk gevolgd moeten worden door een studie naar de inhoudelijkheid van het katholiek onderwijs in het verleden. Met die kennis kan wellicht ook een beter antwoord worden gegeven op de kri tiek die kardinaal Simonis kort geleden tot de onder wijsminister en de scholen richtte. Dat was op de jubi leumviering van de Bond KBO, op dezelfde dag dus dat het boek van Van Leeuwen werd gepresenteerd. De kar dinaal gebruikte zelfs de term „onchristelijk" in zijn beschrijving van het onder wijsbeleid. Tegelijkertijd wees mgr. Si- Dr. Herman Schaepman monis erop dat onderwijsbe leid feitelijk de opvattingen in de samenleving weerspie gelt. En dus ook de opvattin gen van ouders van katholie ke scholen. En wie weet leidt die her nieuwde aandacht voor de inhoudelijkheid van het on derwijs tot wéér een vorm van samenwerking tussen katholieken en protestanten. Want de protestanten moeten zich de woorden van de kar dinaal natuurlijk net zo goed foto: pr aantrekken; er is immers zo veel gemeenschappelijks tus sen de katholieke school en de protestants-christelijke. Niet alleen dat ze samen midden in dezelfde Neder landse samenleving Staan, maar ook in hun pretenties! LÜTSEN KOOISTRA Besturen in vrijheid De Bond KBO 1963-1988 door G.P.M. van Leeuwen. Uitga ve: Stichting Histosearch, Utrecht. Loep en lampje UlT een enquête van het NIPO blijkt dat 96 procent vaniber Nederlandse bevolking gehoord heeft van de problem"^ rond dp invoering van het nieuwe paspoort. Dat is een bjr®j( ongekend hoog percentage. Het onderwerp leeft kennel^, onder de bevolking en het is daarom plezierig dat de par Voc mentaire enquêtecommissie onder leiding van de VVDbet Hermans vorige week snel en efficiënt de fase van het getd€r genverhoor heeft afgewerkt. Het is de bedoeling dat zij him? onderzoek reeds volgende maand met een eindrapportage.*™^ sluit. Daarna kan de Tweede Kamer een oordeel uitsprei^ over het jarenlange politieke en ambtelijke gestoethaspel is uitgemond in de „paspoortaffaire". Als het aan ruim procent van de Nederlandse bevolking ligt zal de Kamer 1U windslieden die verantwoordelijk zijn voor de problem-®- rond de invoering van het nieuwe paspoort dwingen tot treden. Dat zou voor de eerste keer zijn na een parlementa'y' enquête. MlSSCHIEN ligt tegen die tijd het zo vurig gewenste frs^ debestendige grensdocument toch nog op tafel. Tijdens z optreden in de getuigenbank van de parlementaire enquêlgj commisie bleek KEP-manager Van Dijk in elk geval moed niet verloren te hebben. Integendeel. Volgens de vot_, malige Philips-directeur, die enige tijd geleden werd aan|l steld om de geteisterde joint venture in het rechte spoori krijgen, zal KEP voor 1 september het „beste paspoort wereld" produceren. Op wasechtheid simpel te controleifgj*; met behulp van een loep en lampje. Dat zou dan een meevtste Ier zijn. Niemand uitgezonderd wellicht de Staatsdrukls rjn rij zit te wachten op een fiasco van KEP. Er is al zeer vtee| geld in het consortium geïnvesteerd. Het onvermijdelijke j ridische gevecht rond een eventuele contract-opzegging aen wederom een sloot gemeenschapsgeld kosten. En terwijl 19, va; en het Europa-zonder-grenzen aan de horizon gloren, znjj ons land afhankelijk blijven van het huidige „zwarte vod m€ mc Toen minister Van den Broek zich nog politiek veraiei§ woordelijk voelde voor het nieuwe paspoort vorige we de dacht hij daar bij nader inzien aanmerkelijk genuanceerd *er over heeft hij geprobeerd om al te openhartige getuigen sen van zijn ambtenaren te voorkomen. Terecht nam de e ,gg( quêtecommissie daar niet op voorhand genoegen mee. Hi mf, mans en de zijnen hebben tijdens de verhoren echter niet we zoals Van den Broek vreesde gevraagd naar bijzonderh Dii den over het contract dat Buitenlandse Zaken met Kjbe< heeft afgesloten. Dat prikkelt uiteraard de nieuwsgierighei J]ie Het wekt tevens bange vermoedens, gezien de voorgeschi ti^ denis en de nasleep. yn der dat er rond de beoogde opvolger van het „zwarte vod" slslu vig is geblunderd stond al geruime tijd vast. Hoe erg geblu pr( derd, is door de verklaringen van diverse betrokkenen dejn gelopen week nog eens nadrukkelijk onderstreept. Eeistu wordt een „stammenoorlog" tussen departAnenten uitgf'j*1 vochten. Als de strijd is beslecht, wordt geen normale off«vei te-procedure gevolgd bij het vergeven van een miljoenenQ der. Eén enkele ambtenaar begeleidt vervolgens die ordvar namens de opdrachtgever: gelukkig maar dat de man van i pra werk z'n hobby maakt. Staatssecretaris nummer één (Vivat Eekelen) bemoeit zich intussen nauwelijks met het miljQ^ut nencontract. Hij zet alleen handtekeningen. Nummer twi (Van der Linden) neemt slechts informatie tot zich als hc^ een „politiek beslispunt" wordt voorgelegd. En dat is volge stu hem niet gebeurd. het Ve PREMIER Lubbers vindt dat de Tweede Kamer zich f. laatste tijd wel erg vaak en gretig stort op de „manageme; de kant" van het overheidsbeleid. Het parlement zou zich all) vo< eerst met politieke vraagstukken moeten bezighouden t reg niet met „technische" problemen, aldus de minister-prei dent in een recent interview. Vanuit Lubbers' positie bezit is zo'n verzuchting begrijpelijk, maar hij gaat wel aan e paar dingen voorbij. Juist twee kabinetten-Lubbers hebb ger met hun strakke en gedetailleerde regeerakkoorden de po! kle tieke hoofdlijnen voor een belangrijk deel buiten de publiej de discussie geplaatst. En juist onder het bewind van Lubbers dei hoewel niet als rechtstreeks gevolg daarvan is ideolo| uit de mode geraakt en heeft de nieuwe zakelijkheid toeg taa slagen. Na de bouwenquête en na de problemen rond de st ten diefinanciering levert de paspoortaffaire in kort tijdsbesti Pn een nieuw, ontluisterend bewijs voor de dramatische zwak db" van het overheidsmanagement. De intensieve parlementai belangstelling is dan ook bepaald geen overbodige luxe. 1 zel gaan bij de overheid miljarden om en dus is er alle aanli ma ding de kwaliteit van het management stelselmatig te contr vul leren. En met meer dan een loep en een lampje. bes ple Mogelijk regen DE BILT (KNMI) Rond een kern van lagedruk boven de Britse Eilanden circuleren voortdurend storingen. Deze slechtweergebieden bereiken onze omgeving vanuit noord- Frankrijk en België. Ook het komende etmaal verandert er nog weinig in deze situatie. Bij een matige, aan de kust vrii krachtige, zuidelijke wind wordt het de komende nacht niet kouder dan 13 a 14 gra den. Hier en daar kan een bui vallen. Overdag trekt een nieuwe randstoring van Frankrijk naar midden- en west-Du itsland. De wind neemt dan in onze omgeving af en draait eerst naar zuid oost; in de middag of avond naar zuidwest. Mogelijk valt vooral in het oosten enige tijd regen. Een zwakke rug van hogedruk brengt woensdag een kleine weersverbetering van korte duur. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavie: Perioden met re gen, ook af en toe zon. Aan de Noor se westkust vrijwel droog. Middag- temperatuur van 16 graden in het westen, tot 20 graden in Zweden. Britse Eilanden: Half tot zwaar be wolkt en af en toe buien. Middagtem- peratuur van 15 graden in het noord westen, tot 19 graden in het zuiden. Denemarken. noordwest-Duitsland, Benelux, noord- en west-Frankrijk: Op veel plaatsen buien, ook af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Oost-Frankrijk, midden- en zuid- Duitsland: wisselend bewolkt en vooral in de middag en avond enkele regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur van 19 tot 23 graden. Alpengebied: Perioden met zon en plaatselijk regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur aan de noordzij- Spanje en Portugal: In het noord cie! en midden van Spanje wisselend l na* wolkt en af en toe regen. In het zu reë A landse Zeekust en Italië: Zonn LI AJ Joegoslavische Midó noord-Italië in de middag) kustgebied Middagtemi thf raden, lanoLee ratuur ongeveer 33 graden, waarts plaatselijk 39 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Sta Weer Ma* Min Regt Amsterdam zw.bew. 18 14 7; \VC De Bilt zw.bew. 18 14 6 rpo Eelde l.bew. 19 14 7 lca Eindhoven zw.bew. 18 14 16 ZO€ Den Helder regenbui 17 14 Rotterdar Aberdeen is is 13. vai k« Barcelona h.bew. - 18 - an{ Berlijn zw.bew. 22 12 2 Bordeaux niet ontv. gei Brussel niet ontv. Dublin regen 17 11 2 ter Genève h.bew. 22 15 0 y Geneve regen 21 13 1 vo Helsinki niet ontv. nig Innsbruck niet ontv |an Klagenfurt niet ontv. Kopenhagen h.bew. 21 14 ft' Lissabon niet ontv. Locarno regen 21 15 84 Dl Londen regenbui 16 13 12 Malta nie Munehen l.bi Muenchen zw Stockholm Warschau

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2