Stormachtig weer voorbode van explosieve Tour Hoe beter de prestaties, hoe beter de commentator £eidóe Gomant Veenstra eerste Fries in Ronde OP DE LOSSE TOUf itl M Nijboer wacht schorsing JEAN NELISSEN AAN 2 IE RONDE VAN FRANKRIJK BEGONNEN SPORT MAANDAG 4 JULI 1988 PAGINA St. Mars la JaiBe Nantes LA BAULE In de persoon van Wiebren Veenstra verscheen, op het allerlaatste mo ment, de 27e Ne derlander in de Ronde van Frank rijk. Hij boekte di rect een overwin ning, want in 75 Tours is hij de eer ste Fries. Wiebren Veenstra, de 21-jarige sprinter uit Harkema, werd vrij dagavond om negen uur opgebeld door zijn Belgische ploeg leider Berten de Kim- pe. De Belg Patrick Jacobs had plotseling last van nierstenen gekregen en was in het ziekenhuis opge nomen. Veenstra moest onmiddellijk zijn koffers pakken en naar Brussel rij den. Met het privé- vliegtuig van de spon sor werd hij zaterdag morgen naar Nantes gevlogen. Veenstra was de vierde reserve van De Kimpe, maar de eerste die thuis was en de telefoon opnam. Trillend van de zenu wen kwam de Fries in Frankrijk aan. „Het is toch wat", vertelde hij in La Baule na afloop van de proloog. „Ik was niet geselecteerd voor de Tour. Ik zou twee weken naar Zweden gaan om daar acht koersen te rijden. Ik schrok geweldig van de de mededeling, maar het is wel mooi. De Tour rijden was jarenlang een droom van me Bij aankomst in Nan tes kreeg Veenstra van De Kimpe de verzekering, dat hij zich de komende week in de massa sprints mag mengen. Veenstra won er al een in het Circuit de la Sarthe. In de Tour moet hij het opnemen tegen gereputeerde sprinters als Bontem- pi, De Wilde, Van Poppel, Hermans, Planckaert en Vande- raerden. „Ik hoop dat ik me een keer tussen hen in kan dringen". Roll vervangen LA BAULE De Amerikaanse wiel renner Bob Roll, die gisteren tijdens de training voor de preface van de Tour tegen een on oplettende toe schouwer reed en ten val kwam, ver schijnt vandaag in Ponchatéau niet aan de „echte" start van de 75e Ronde van Frank rijk. Zijn plaats in de Seven Eleven- ploeg wordt inge nomen door de Nieuwzeelander Dahlberg. Post ziek thuis LA BAULE De Ronde van Frankrijk is gisteren begonnen zonder Peter Post. De ploegleider werd geveld door griep. Zijn werk werd overgenomen door zijn as sistenten Ferdi van den Haute en Walter Planckaert. Voorlichter Fred de Bruyne vertelde dat Post aan de beterende hand is en van daag of morgen in de Tour-kara vaan zal verschijnen. Zijn renners maakten op bijzondere wijze hun opwachting voor de jubileumron de. Erik Breukink c.s. verschenen in oranje-voetbaltenue tijdens de officiële presentatie. Elke ploeg werd geacht iets speciaals te doen. Zo stapten de renners van Jan Gisbers op klompen het toneel op. LA BAULE Het stormachtige weer aan de kust van Bretagne zou best eens een voor bode kunnen zijn van de atmosfeer in de 75ste Tour de France. Een nerveuze, explosieve ronde door de relatief korte etappes, waarin niemand zeker kan zijn van zichzelf. Toch wij zen de meeste renners en ploegleiders in de richting van de Frans man Jean-Francois Ber nard als de man die in de afgelopen maanden de meeste indruk op hen heeft gemaakt. In de korte proloog, het in leidende tijdritje van giste ren waarin de Italiaan Gui- do Bontempi de eerste gele trui pakte en onze landgeno ten Peter Stevenhaagen en Jelle Nijdam een tel van hun eerste succes verwijderd bleven, kwam Bernard nog macht te kort. Zijn specialis me in de wat langere tijdrit ten is echter onomstreden. De manier waarop hij bo vendien op 6 juni in de Ron de van Italië in de klim naar Merano 2000 van Urs Zim- mermann en Andrew Hampsten wegreed, heeft veel respect afgedwongen. De slagerszoon uit Luzy met z'n voorliefde voor Porsches, Ferrari's en andere snel heidsmonsters op vier wie len, wordt in het geheel niet gehinderd door valse be scheidenheid. Ook nu niet. Gisteren verklaarde hij dat de loftuitingen hem streel den maar dat hij er niet van wakker ligt. Volgens z'n leermeester Ber nard Hinault had 'Jeff al vorig jaar de ronde kunnen winnen. „Hij heeft essentiële fouten gemaakt", zegt Hi nault, „vooral in de etappe naar La Plagne toen Step hen Roche in de vallei van Maurienne aanviel. Het was Bernard die achter de Ier ging jagen en kostbare krachten verspeelde. Hij had bij Pedro Delgado moeten blijven en hem het werk la ten opknappen. Want de Spanjaard had op dat mo ment de grootste belangen bij Roche". Gevoelig Hinault heeft Bernard vanaf diens debuut in 1986 zijn op volger genoemd. „Hij heeft hetzelfde sterke karakter", zegt de Breton. Er is wel een verschil. Hi nault deed alles zelf. Hij had eigenlijk geen ploeg nodig. In z'n beste jaren plaatste Hinault zich in de bergen op kop van de groep en reed met z'n grote versnelling ie dereen stuk. Jean-Francois Bernard is gevoeliger voor z'n omgeving. Als z'n ploeg, waartoe Johan Lammerts en Jacques Hanegraaf behoren, goed draait kan hij extra krachten aanspreken. Hij heeft wel altijd iemand naast zich nodig. Want hij wil er vaak onbesuisd invliegen, hetgeen het risico naderbij brengt van wat de Fransen noemen „un jour sans", een slechte dag. In een ronde van drie weken dikwijls fa taal voor een klassementsrij der. Bij bestudering van het par cours van de 75ste Tour kan de indruk niet weggenomen worden dat het een gevaar lijke ronde is. Vooral in de korte etappes zal met een zeer hoog gemiddelde gere den worden. Wie dan in de finale tegenslag krijgt, is waarschijnlijk gezien. Ber nard heeft gelijk als hij zegt dat men deze Tour elke dag, ook in de vlakke ritten, kan verliezen. Zaterdag tijdens de officiële voorstelling van de ploegen in een live-uitzending van de Antenne 2, haakten de renners van PDM en Pana sonic in op het succes van het Oranjeteam in West- Duitsland. De ploeg van Jan Gisbers verscheen op klom pen en bood oranje bloemen aan. De renners van Peter Post presenteerden zich voor de Franse televisie als voet balploeg, natuurlijk gekleed in oranje. Tijdens deze hap pening noemden verschil lende kanshebbers hun fa voriet. Luis Herrera en Charly Mottet houden het op Andrew Hampsten, de win naar van de Giro. Ronan Pensee riep Urs Zimmer- mann. Niemand zag brood in Sean Kelly en Erik Breu kink. Verkenning Eddy Merckx, een van de Guido Bontempi is tevreden met het resultaat op de eerste dag van de Tour de France. FOTO: AP drie recordhouders in de ronde, is ervan overtuigd dat dit het jaar van Luis Herrera zal worden. Geen keien, korte etappes, iets kortere tijdritten. Herrera krijgt vol gens Merckx de kans dit maal met overbrugbare ach terstand aan de voet van de bergen te komen. De Colom biaan, dit keer later in vorm, heeft begin juni in de Daup- hine nog eens klimles gege ven. Daarna ging hij even naar huis om z'n zoveelste nationale ronde te winnen. Vloog vervolgens terug naar Frankrijk waar hij zich in de Pyreneeën afzonderde. Herrera verkende vooral de cols die in de Koninginnerit op 18 juli beklommen moeten worden. Hij passeer de in stromende regen de Peyresourde, Aspin en Tour- malet. Om alvast te acclima tiseren voor straks. Intussen vrezen de renners die tijdens hun trainings- tochten aan de Atlantische kust in Bretagne elke dag drijfnat geworden zijn, voor* een regen-Tour, zoals in 1980 toen in het hondsweer de knie van Hinault stuk ging. Maar het enige waaro ver de grote favoriet Jean- Francois Bernard zich intus sen zorgen maakt is de vij andige houding van Laurent Fignon. „Hij rijdt alleen om mij te doen verliezen", ver klaarde Bernard. De Franse media hebben de rivaliteit tussen de twee torenhoog opgeblazen. Fignon, twee voudig Tourwinnaar, ant woordde: „Ik heb niks aan praatjes. Laat hem eerst eens bewijzen dat hij een belang rijke wedstrijd kan winnen. Daar wacht ik nog altijd op". Nog een jaar in Spaanse dienst De wielrenners Matthieu Hermans, Erwin Nijboer en Rt Beuker blijven nog een jaar in Spaanse dienst. Het drh heeft het contract bij de Spaanse ploeg Caja Rural met jaar verlengd. r- Grootste brug van Europa als berg Op de Pont Saint-Nazaire, de grootste brug van Europa, vj Jen vandaag de eerste punten voor het bergklassement ViirY de Tour te verdienen. De brug wordt tot de vierde categol**-1 gerekend. I HA ia! Bijna 20landen vertegenwoordigd Ejan De 198 coureurs in de Tour vertegenwoordigen 19 landè Bei De verdeling is als volgt: Australië 1, België 31, Canadalan c Colombia 11, Denemarken 4, Frankrijk 41, Groot-Brittamfes e 3, Ierland 2, Italië 14, Mexico 1, Nederland 27, Noor wegen P u n Oostenrijk 1, Portugal 1, Spanje 37, Tsjechoslowakije 1, Vflgulc enigde Staten 7, West-Duitsland 4 en Zwitserland 8. 1 ^e' fen b Bernard fa voriet bij bookmakers jjfe' n cei Bij Britse bookmakers kunnen dit jaar weddenschappen 4.945 de Tour de France afgesloten worden. Bij hen staat Bernatl dei het hoogst genoteerd: 2,3 tegen 1. Daarna komen Fignon geh tegen 1, Kelly 4,5 tegen 1, Mottet 15 tegen 1, Hampsten 1 aar tegen 1 en Zimmermann 30 tegen 1. Ontslag voor ploegleider Köchli De Zwitserse ploeg Weinmann, met onder andere Gerafcil Veldscholten, stopt aan het eind van dit seizoen. Ploegleidi Paul Köchli heeft zijn ontslag reeds gekregen. Weinman^P gaat verder als co-sponsor van de nieuwe ploeg Domex m de Belg Walter Godefroot als ploegleider. A uto voor etappewinnaar De etappewinnaars in de Ronde van Frankrijk krijgen ijr jaar geen geld meer. Ze worden beloond met een auto 15.000 gulden en een diamanten trofee van 7.000 guld&oe Deze prijzen werden vorig jaar eveneens uitgekeerd. De var tijds kregen de ritwinnaars bovendien 6300 gulden in gehnog Die prijs is komen te vervallen. Voor de tweede tot en moen de vijftigste plaats zijn wel geldprijzen. R Gevolgen val Knol vallen mee HARDERWIJK Monique Knol is zaterdagmiddag in de wielerdriedaagse van Harder wijk, waarin ze op dat moment de leiding had, bij een een zware valpartij betrokken ge raakt. Hoewel de verwondin gen zich in eerste instantie ernstig lieten aanzien en ge vreesd werd voor een hersen schudding, bleek het letsel na onderzoek in het Harderwijkse ziekenhuis Sint Jansdal mee te vallen. De nationale kampioe ne uit Amersfoort kan over een week vrijwel zeker starten in de Tour de France. Uitein delijk hield ze aan de val een wond aan haar hoofd en enke le hechtingen in haar onder arm en knie over. Monique Knol kan, ond^ haar val, toch meedoen aar.r j Tour de France. HARDERWIJK Wielrenner Henri Nijboer wordt waarself lijk voor twee weken geschorst. De amateur uit Ernst heeft i dag tijdens de klassieker „De Parel van de Veluwe" Ronald 1 een klap gegeven, waardoor twee voortanden van de coureuy^" Loenen sneuvelden. Kok slaagde erin de tweehonderd kilometer lange klassieker te rijden en eindigde zelfs nog als achttiende. Nijboer zou klap hebben gegeven, „omdat hij op de kant werd gezet", jury die naderhand door enkele renners attent werd gemaakw het incident, besloot de KNWU te verzoeken Nijboer voor tfl w weken te schorsen. Wedstrijdleider Jo Kleisen: „Het is vei"-* aan de hoge heren om de hoogte van de schorsing te bepak *«y4EF 'nse LA BAULE Jean Nelis- sen (52) is gisteren aan zijn 21e Tour de France be gonnen. De chef van de sportredactie van het dag blad De Limburger, die ook al jarenlang voor onze krant de Tour verslaat, werkt sinds 1969 eveneens als wielercommentator voor de NOS, waar hij Ba rend Barendse opvolgde. Jean Nelissen vormt al jaren in de Tour een duo met NOS- sportverslaggever Mart Smeets. Journalisten die zelf in de publiciteit staan. Raar ei genlijk. Jean Nelissen: „Je gaat op den duur een beetje bij het spektakel behoren. Maar iedere journalist die dat wil ontstijgen is op de verkeerde weg. Ik heb geen grotere he kel dan aan collega's die het idee hebben dat zij zelf het be langrijkste zijn. Je bent maar een intermediair en absoluut niet meer. Als je dit vak een half jaar niet meer uitoefent, kent geen hond je meer. Wie praat er nog over Jan Cottaar, wie praat er nog over Barend Barendse, wie praat er zelfs nog over Theo Koomen?" Jean Nelissen: „Daar komt het wel op neer." De televisiecommentator is niet te benijden. „Vroeger kon je je op tachtig kilometer van de streep pijl snel uit de voeten maken en naar de finish rijden. Dan had je het grootste deel van de etappe meebeleefd. Nu moet ie veel vroeger weg, omdat de wegen alsmaar smaller gewor den zijn en alsmaar meer ver stopt raken. Soms moeten we er direct na de start al van- door. De reclamekaravaan waar je langs moet, is wel tien keer groter als in de jaren zes tig- Alleen in de bergen zie je de koers met eigen ogen. Dan valt het peloton uit elkaar en kun je renners passeren. Om hoog ligt het tempo op twintig, vijfentwintig kilometer per uur. In vlakke etappes kun je alleen wat zien als je ergens afsteekt en de renners laat passeren. Maar dan loop je de kans dat je in gigantische files terechtkomt. Het veiligste is het op het parcours te blijven. Toen ik in de jaren zestig be gon, zag je hier en daar een plukje Nederlanders op vakan tie. Die vonden het wel span nend om die lawaaierige kara vaan voorbij te zien rijden. Nu zijn er tienduizenden mensen die hun vakantie afstemmen op het volgen van de Tour. Zij veroorzaken enorme opstop pingen. Wie thuis naar de radio luis tert, kan het koersverloop goed volgen. „Het thuisfront is in bepaalde etappes vaak beter op de hoog te van de situatie dan wij aan de finish. Soms blijven we van alle communicatie verstoken. Dan zijn we in feite de slechtst geïnformeerden. En we zien niet meer dan de mensen thuis. We hebben ook maar een beeldje op de monitor. Een keer in de Pyreneeën lag Teun van Vliet op kop. Daarna viel alle communicatie weg. Tot we ineens weer met beelden wer den geconfronteerd. Die wis ten we niet te interpreteren, terwijl de mensen thuis precies op de hoogte waren van de gang van zaken. Dat wekt weieens irritatie. Als je in de vlakke etappes Ra dio Tour kunt volgen, hoor je „Thuisfront is vaak beter op de hoogte van situatie dan wij aan de finish Jean Nelissen (rechts) werd vorig jaar gehuldigd voor het feit dat hij twintig jaar als verslaggever de Tour de France had gevolgd. FOTO: ANP die slimme Fransman een aan- over een taakverdeling. Als ik tal minuten verzwegen. Radio denk iets te kunnen toevoe- Tour gaf het pas door toen hij al een minuut voorsprong had. Jansen en zijn ploegleider wis ten tot dat moment van niks. Zo werd er in die tijd wel ge manipuleerd. De televisiereportage is een Eurovisie-uitzending, maar men wil zich weieens verlie zen in beelden die zuiver Frans getint zijn. Vooral als er iets gebeurt met een van de fa vorieten. File Al twee uur van tevoren zitten Jean Nelissen en Mart Smeets op het platform bij de finish, wie er ontsnapt is. Dat is ook samen met zo'n twintig com- niet ideaal, hoewel het de laat- mentatoren. ste jaren is verbeterd. In 1965 „Je kunt geen risico lopen. Als verloor Jan Jansen onder we in een file terecht komen, meer de Tour van Lucien Ai- is er geen uitzending. Nee, we mar doordat ze de vlucht van hebben nauwelijks afspraken gen, zeg ik dat. Als Mart denkt een boodschap te hebben of een saillant detail opmerkt, meldt hij dat. We vullen el kaar zo goed en zo kwaad mo gelijk aan. Je moet niet verge ten dat je nogal wat kwijt kunt in een live uitzending van twee uur. Wat denk je niet dat je allemaal in vijf minuten kunt zeggen... Daarna moet je nog een uur en vijfenvijftig minuten. Ik heb eens een ver schrikkelijke etappe meege maakt. In België. Ik zat er al leen voor. Met de handjes op het stuur begonnen de ren ners. Een uur en vijf minuten later fietsten ze nog vrolijk keuvelend voort zonder dat ie mand er aan gedacht had iets van die koers te maken. Jij zit daar dan bij zo'n vertoning. Hoe kun je bij die beelden mensen amuseren? Dat lijkt mij een opgave die bijna on mogelijk is. Dan naderen de renners de fi nish met zestig tot vijfenzestig kilometer per uur. Tik, tik, ie dere seconde leggen ze twaalf meter af. Je staat dan voor de keuze naar je beeld op de mo nitor te kijken of naar wat er zich live afspeelt. Als je goed er zicht op hebt, wat niet altijd het geval is, sta je op en ga je kijken wat er aan de hand is. In zo'n sprint gebeurt heel wat. Vorig jaar won Van Pop- pel met een banddikte van Bontempi. De jury staat dan een kwartier lang de finish- film te bekijken om vast te stellen wie er eigenlijk gewon nen heeft. Maar van de com mentator wordt - zeker in dit land - verwacht dat hij direct zegt: één, twee... Dat is het verraderlijke van dit vak. Ik denk dat er geen moeilijker commentaar bestaat dan dat bij wielrennen. Want welke commentator bij sportwedstrij den zit zó ver verwijderd van zijn onderwerp... Als jij twintig meter achter de streep zit, hoe moet je dan zien wie er met banddikte wint Dat vergeten de mensen. Gevecht Na de finish verwacht de tele visiekijker direct gesprekken met de Nederlandse hoofdper sonen. „Dat is altijd een gevecht. De twee mensen die ons dwars door Frankrijk rijden, hebben de ondankbare taak uit die enorme chaos de onderwerpen te pikken voor een praatje. Dat zijn toestanden... Het mooiste wat ik op dat gebied heb meegemaakt was in 1980 met Joop Zoetemelk. Ik zat er alleen voor. De collega's wa ren al naar de Olympische Spelen in Moskou. De avond tevoren had ik met Joop afge sproken dat hij direct ha de fi nish in Parijs in de remmen zou knijpen en naar me toe zou komen. Miljoenen Neder landers wachten op jou, had ik hem gezegd, ze willen je eerste woord horen als je na zoveel mislukte pogingen de Tour wint. Je kunt op me rekenen, zei Joop. Maar wat gebeurde er Die slimme Lévitan had een paar van die kleerkasten van suppoosten ingehuurd. Die pakten Joop onder z'n armen, tilden hem op en droegen hem zo voorbij m'n podium naar de eretribune. Ik vergeet nooit die blik van Joop in mijn rich ting: ik kan er niks aan doen... Jean Nelissen heeft in de loop der jaren nogal wat kritiek over zich heen zien komen. „Als een Nederlander wint, is de commentator al iets beter dan wanneer de Nederlanders op een half uur worden gere den. Het heeft allemaal met succes te maken. Toen Jan Jansen in '68 de Tour won en tweeduizend Nederlanders in Parijs de afzetting doorbraken, dacht niemand er aan dat de commentator zich weieens vergist zou kunnen hebben. Nee, want hij was de man die het blijde nieuws bracht. Wat ik op critici tegen heb, is dat ik de meesten ervan verdenk ab soluut niet te weten hoe com mentatoren werken. Men oor deelt en veroordeelt zonder daarvoor de bouwstenen aan te dragen waarop de kritiek gefundeerd zou kunnen zijn. Natuurlijk maken we fouten. Dat zal nu in de Tour ook weer gebeuren. Je kunt geen veertig tot vijfenveertig uur televisie van een dergelijke wedstrijd brengen zonder fou ten te maken. Dat is uitgeslo ten. De kennis van het publiek is toegenomen. Dat maakt het ook moeilijker. Vroeger kon Cottaar vertellen wat-ie wilde. Men vond het allemaal prach tig. Nu heb je hele groepen mensen die de Mont Venf beklimmen, of de Tourm^ Ze hebben het zelf beleef4 tel kijken met andere ogen.hwe komen te staan en het a1 tuur is verminderd. Dat is I u de reden voor een zakel|ver aanpak in het commentaaii E< zit altijd met dit dualisme be moet praten voor een flse vrouw driehoog op een flat» r Den Haag én voor de kenf Dat krijg je nooit honderd 1 cent voor elkaar. Wil je pd®tei lair ziin en als vakman dpus gaan bij de mensen die nse een giftig pennetje in krarkce schrijven, dan moet je de sf atie neerzetten en verdeimei kop houden. Want alles waansi er aan toevoegt, stoort (ren mensen. Maar doe je dat, Üing schiet je toch te kort vooijien normale kijker die graag n)de hoort. Dat is het spannijen veld waardoor een commeln tor het nooit helemaal sen kan doen. Dan is Smeets te standelijk, dan weer te thousiast. Terwijl ik weet F het een voortreffelijk vakir.?, is. Een veelgehoorde klaclr'J* dat Nelissen te veel praat, die man eens z'n mond houru°£ Hij zit er maar doorheerimei praten... De meest ontere<{ op klacht vind ik deze: hij vé niks aan het beeld toe... AU -r dat zegt heb je er absoflX geen notie van. Ik denk da me juist daarvoor inhuren.^ Als je niet tegen kritiek kil moet je onmiddellijk thuis I ven. Als wij door Frankr rijden, staan er tienduizenj Nederlanders langs de v Soms worden er onwelvoej ke woorden geroepen, zcw H naar Smeets als naar mij. Mnor stuur je morgen Piet Janfr dan overkomt dat Piet Janf, Het gekke is dat we in Hilf e sum ook altijd meemaken mensen bellen en zeggen: Bn Belg had veel betere beel<j ges Maar het is gewoon Eurov^j c en elk land krijgt hetzelfd(na BAREND STRAr

Leidse Courant | 1988 | | pagina 16