Eenling Dekker alleenheerser Kristiansen Zwem bond met handen in het haar LijKe nederlaag STORM SPEELT ZEILERS PARTEN SPORTLeklóg Courantmaandag 4 juli i988 pagina -g Stormloop op olympische toegangskaarten SEOUL Op de eerste dag van de vrije verkoop van toegangs kaarten voor de Olympische Spe len in Seoul, die van 17 september tot en met 2 oktober worden ge houden, vond in Zuikorea een stormloop op de tickets plaats. De voor de Zuidkoreanen beschikbare plaatsen voor de finales van het boksen, voetbal, dames turnen en het synchroon-zwemmen (duetten) waren in enkele uren uitverkocht. In totaal werden in het gehele land bij banken en postkantoren 358.087 kaarten verkocht met een totale waarde van bijna vijf mil joen gulden. Motie voor Noordkorea bij Spelen SEOUL Ruim honderd Zuidko- reaanse parlementsleden, zowel van de regeringspartij als de oppositie, hebben zaterdag een motie inge diend waarin ervoor wordt gepleit dat Noordkorea meedoet aan de Olympische Spelen, die komend na jaar in Seoul worden gehouden. „We vragen Noordkorea met klem deel te nemen aan de Spelen van Seoul in de heilige olympische geest en met de overtuiging dat hun deelname een impuls kan geven voor nationale hereniging", aldus de motie van 101 van de 299 parlementsleden waaro ver volgende week wordt gestemd. MEDEMBLIK De twee Nederlandse zeil- équipes in de Flying Dutchman-klasse, die nog kans maken op uitzending naar de Olympische Spelen van Seoul, zijn de wereldtitelstrijd bij Medemblik met wisselend succes begonneh. Terwijl Henry Koning en Hans Schelling acht ste werden, brak de mast van Sjaak Haakman en Guido Alkemade al voor aanvang van de wedstrijd, bij het „warm draaien". De storm achtige wind, die tegen het maximum van kracht zeven aanblies, vaagde de kansen van veel deelnemers op een goede klassering in de eerste race weg. De boot van Haakman werd overigens meteen na de wedstrijd hersteld, want hij kan zich de komende dagen geen en kele misstap meer veroorloven. De toot van wereldkampioen Luis Doreste sloeg om, hij ein- J:"'de op de voor hem ongewone 29e plaats. Vekemans en Rooymans winnen satelliet- toernooi TILBURG Johan Vekemans en Nico- lette Rooymans hebben het eerste satelliet-tennistoer nooi, gisteren in Tilburg, gewonnen. Vekemans versloeg in de finale de Ar gentijn Gerhard Marcus in twee sets: 6-0, 6-4. Nicolle Rooymans versloeg haar zus Mariëlle: 7-5, 6-1. AMERSFOORT De Ne derlandse zwembond (KNZB), die dit jaar met gepaste trots het eeuw feest ook in Seoul hoopte te kunnen vieren, zit sinds de over twee weekeinden uitgesmeerde nationale kampioenschappen lelijk met de handen in het grij ze haar. De zes dagen ti telstrijd brachten de me dailles weliswaar bij de voorspelbare kandidaten, de tijden waarvoor ze moesten .worden omge hangen, deugden, op spo radische uitzonderingen na, van geen kant. Alleen Conny van Bentum (100 meter vlinderslag in 1.01,04) en Ron Dekker (1.02,63 op 100 meter school slag) haalden op eigen kracht Seoul. De Amsterdamse medi cijnstudente Van Bentum sleepte in haar kielzog ook Karin Brienesse, Mildred en Marianne Muis mee in de olympische estafetteploeg op de 4x100 meter vrije slag, met een reserveplekje voor Diana van der Plaats. De overige olympische kandi daten rest de bange hoop voor de onderhandelingen van de zwembond, na samenspraak met bondscoach Bert Sitters, morgenavond met het Neder lands Olympisch Comité. Zo wel Sitters als bondsvoorzitter Klaas van de Pol hielden zon dagavond angstvallig verbor gen volgens welke strategie het NOC zal worden overge haald een grotere afvaardiging naar Seoul te sturen dan vijf zwemsters en één zwemmer, die op de behaalde richttijd kunnen wijzen. Toverformule Het belooft een spannende sa menspraak te worden. De to verformule zal geen andere zijn dan voorgaande jaren: de estafettes. Voor de dames opent dat nog enig perspectief. Schoolslagzwemster Linda Moes haalde in de series de li miet van 1.11,0 tot op een frac tie (1.11,08), maar verspeelde buiten eigen schuld (twee val se starts en een verkeerde der de) haar retourtje Korea. Door dat euvel kwam onmiddellijk ook het team voor de wissel slag in de kou te staan, omdat rugslagspecialiste Jolanda de Rover ver uit de buurt bleef van haar olympische vorm uit Los Angeles. Het rekenma chientje leerde echter dat de individuele prestaties van De Rover (rug), Van Bentum (vlinder), Moes (school) en Brienesse (vrij) bij elkaar op geteld maar enkele tienden boven de limiet is. Een ver schil waar, ook gezien de in ternationale verhoudingen, over te praten moet zijn. Bij de heren ligt de situatie complexer en zijn de argu menten twijfelachtiger. Een wisselslagploeg kan alleen op de been worden gebracht bij de gratie van de wereldtijd van Dekker op de 100 meter schoolslag. Hans Kroes' ver richting op de rugslag (57,90) was verdienstelijk, maar ook niet meer, en Frank Drost ging zondag op de vlinderslag juichend ten onder. Zijn 55,14 uit de serie beloofde iets, in de finale was ook bij Drost 20 me ter van de verlossende kant het depot leeg. Zijn triomfan telijke opgestoken vuist had ook zeker iets wrangs. Blijven nog over de kanidaten voor de vrije slag: Erik Ran, die als startzwemmer van zijn club HZ Zian tot 51,29 kwam, of Patrick Dybiona, die in de fi nale na 51,44 aantikte. Hoe het voorstel ook uitvalt, feit blijft dat de beste vier specialisten boven de reële limiet van 3.46,5 bleven, al is het verschil minder dan een seconde. Voor de 4x100 en 4x200 meter vrije slag is het verhaal hetzelfde of nog somberder. Sitters, die een week geleden nog meldde er niet over te pie keren de selectie van een 4x200-ploeg te verdedigen, was zondag, wijs geworden door de vele tegenvallers, erg op zijn hoede. Toch wees hij voorzich tig op de ontbrekende wed strijdervaring en wedstriid- mentaliteit. „Een echte verkla ring kan ik niet geven. Maar ik heb te weinig ellebogen wijd gezien. We hebben helaas maar vijf zwemmers, die in aanmerking komen voor de vrije slag estafettes. Er is te weinig gewerkt om samen die richttijd, het enig zaligmaken de, te halen. Dat is kwalijk, terwijl er wel in overleg met de trainers aan is gewerkt". Wat de KNZB, de trainers en de zwemmers wellicht kwalijk valt te nemen, is het ontbre ken van de bij topsportniveau horende medische begeleiding. Drost hekelde de zinloze keu ring in oktober, Dekker even eens, maar die zei er gelijk bij er ook geen prijs op te stellen. Sitters onthulde wel dat er een aanbod is geweest om het trai ningsproces van de olympisch gegadigden ook fysiologisch te volgen, maar dat daar weer een bedrag tegenover stond. De geldkwestie van de armlas tige zwembond speelde de top weer eens parten. De beschul digend vinger mag echter ook op de verenigingen en de be kendste leden worden gericht. „Een trainer kan aan de hand van een verhoogde rustpols en mindere prestaties conclude ren dat er iets mis is", zei Sit ters. „Ik heb op de koortsig heid van Mildred Muis en ae angina van Kroes na niets ge hoord. De topvorm was dom weg niet aanwezig. En dat hebben we na de succesvolle winterkampioenschappen niet zien aankomen". schoolslag brachten hem niettemin als enige Nederland se zwemmer direct in Seoul. Niet onder de jongens te kun nen zijn in Zuid-Korea is voor hem echter geen prettig voor uitzicht. „Het is niet inspire rend de enige zwemmer te zijn. Je moet wat jongens om je heen hebben al was het al leen al voor de teamgeest. Frank Drost, Hans Kroes, Erik Ran, Patrick Dybiona, Edsard Schlingemann, allemaal wil den ze naar de Spelen. Begrij pelijk. Het is geweldig daar bij te zijn. Dat is maar een heel klein percentage van de bevol king gegund. Die jongens heb ben er ongetwijfeld hard ge noeg voor 'getraind. Kennelijk is er toch iets fout gegaan. Ze moesten zich nu helemaal vastklampen aan de 4x100 me ter wisselslagploeg. Kroes, die 57,9 zwom op de 100 rug, was dolblij met mijn schoolslagtijd. Toch betekende die, dat Drost op de 100 meter vlinderslag dik onder het Nederlands re cord moest blijven. Dat was in deze situatie te veel gevraagd. Het zal heel moeilijk worden voor het NOC, dat zeker, maar ik acht een paar collega's om me heen wenselijk en eigenlijk noodzakelijk", schatte Dekker zijn uitzonderingspositie met bange vermoedens in. „Onno Joustra heeft op de 200 wissel en de 100 school heel goed ge zwommen. Hij was dit seizoen niet beneden de 1.06 geweest en haalt hier toch 1.04,7. Ech ter met een limiet van 1.03,5 kom je daarmee ook als reser ve in Seoul, denk ik. Voor mij was die richttijd vrij gemakke lijk. Vorig jaar was ik al twee keer sneller geweest. Als ik het hier niet had gehaald, dan had ik die uitzending niet ver diend. Simpel". Beste acht Met zijn record van 1.02,63 plaatst Dekker zich momen teel bij de beste acht ter we reld. Toch is het niet de aard van de 22-jarige MEAO-leer- ling, die op de 25-meterbaan als enige Nederlander op alle vier slagen de 100 meter bin nen de minuut heeft afgelegd, om al over een medaille te fi losoferen. „Het wordt vaak verkeerd begrepen, maar mijn eerste doel voor Seoul is de fi nale halen. Pas al je daarin zit, mag je aan een medaille den ken. Het is moeilijk te voor spellen, maar ik denk dat 1.02,5 genoeg is voor een plek onder de laatste acht. Dat moet voor mij haalbaar zijn. Ik kom momenteel wedstrijdervaring op de 50-meterbaan te kort en heb bovendien te weinig te genstand. Tijdens die recordra ce was ik na 75 meter sneller dan in de serie. Op vijftien meter van de kant dacht ik kapot te zullen gaan. Mijn slag werd korter. Ik kon er geluk kig even bij nadenken en wist dus dat ik er doorheen moest. De laatste meters gingen weer iets beter. Het duidt evenwel op gebrek aan ervaring in 50- meterbaden. Met nog tien we ken tot Seoul kan daar veel aan verbeterd worden. Ik kan in Amersfoort gaan trainen. In juli hebben we een trainings kamp van een dag of twaalf met deelneming aan de open Engelse kampioenschappen. Met tegenstand van niveau moet er dit jaar een tijd in kunnen zitten van 1.02". De damesploeg van de Am sterdamse zwemclub De Dol fijn, bestaande uit Ingrid Baars, Diana van der Plaats, Jolanda de Rover en Conny van Bentum heeft gisteren het Nederlands verenigingsrecord op de 4x100 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 3.48,69. Het oude record stona sinds een jaar met 3,52,73 op naam van Dedemsvaart AC. De nieuwe tijd van het Am sterdamse viertal was onder de NOC-limiet, die op 3.49,5 is ge steld. Afgesproken was even wel dat alleen de tijden van de beste vier op het individuele vrije slag nummer zouden tel len voor de kwalificatie voor Seoul. Het voordeel van drie vliegende starts werd daardoor weggenomen. De jongensploeg van de Dol fijn bracht het nationaal aspi rantenrecord op de 4x200 me ter vrije slag omlaag tot 8.06.77. Ron Dekker (rechts) wordt door Edsard Schlingemann gefeliciteerd met zijn nieuwe record op de 200 meter wisselslag. FOTO: ANP Robert de Wit waagde zich af-Ji gelopen weekeinde niet aanrol een tienkamp. i» FOTO: ANP' ère •h< OSLO De jaarlijkse Bis- let-games in Oslo hebben zaterdagavond vier beste wereldseizoenprestaties opgeleverd, het verwachte 47e wereldrecord in de Noorse atletiek- en schaatstempel bleef echter uit. Zoals gebruikelijk vormden de loopnummers de hoogtepunten van de wedstrijden, die te lijden hadden onder zware re genval. Het Noorse pu bliek was getuige van de eerste nederlaag op de tien kilometer van Ingrid Kristiansen, de nationale trots op de lange afstand. De wereldrecordhoudster op de 5000 en 10.000 meter en de marathon moest buigen voor de Britse Lyz McColgan- Lynch, die met 31 minuten en 06,99 seconden voor de beste wereldseizoenprestatie op de tien kilometer zorgde. Ook op de tien kilometer bij de heren werd de beste prestatie van dit seizoen geleverd. De Engels man Eamonn Martin werd de verrassende winnaar in 27.23,06, de vijfde tijd ooit op de 10.000 meter gelopen. De Fransman Pascal Thiebaut liep op de 5000 meter met 13.17,48 de beste tijd van dit seizoen. Steve Cram zorgde in het afsluitende nummer, de z.g. „droom-mijl" voor de vier de beste seizoenprestatie met een tijd van 3.48,85. De 27-jari- ge Brit zegevierde voor de vierde achtereenvolgende maal op het hoofdnummer van de Bislet-games. Steve Cram, de Europese kam pioen op de 1500 meter, voor wie 1987 teleurstellend ver liep, toonde op de mijl zijn tac tisch inzicht. De Amerikaanse „haas" James Mays voerde het veld door de eerste 800 meter in 1.54,47, waarna de Brit Pe ter Larkins het tempowerk overnam. Op dat moment lie pen wereldkampioen Abde Bile en Cram nog achter in het twaalf man sterke veld. Op 200 meter van de finish kwam het tweetal naar voren. Cram leek ingesloten te raken door dat de Oostduitser Herold, snelste dit seizoen op de 1500 meter, en de Engelsman Elliott hun eindsprint inzetten. Op 60 meter kon Cram binnen door, waarna hij duidelijk won in 3.48,85, ruim twee seconden boven het wereldrecord (3.46,32), dat hij twee jaar gele den in Oslo liep. Elliott eindig de als tweede (3.49,20), Herold werd derde (3.49,22) en Bile vierde in 3.49,40. Heike Drechsler (OD1) won met een rugwind van 1,8 me ter de 100 meter in 10,91 sec, een verbetering van haar beste seizoenprestatie met eenhon derdste. Van uitstekend gelate was ook de 800 meter bij de heren, die in 1.44,10, tweede tijd van dit seizoen, werd ge wonnen door de Rus Vladimir Graoedin voor de Westduitser Braun (1.44,21) en de Engels man Morell (1.44,59). Decker Mary Decker, de tweevoudige wereldkampioene op de 1500 en 3000 meter van 1983, heeft zaterdag bij de jaarlijkse Steve Prefontaine atletiekwedstrij den in Eugene een sterke in druk gemaakt. De Amerikaan se atlete, die twee jaar niet heeft gelopen als gevolg van een ernstige blessure en de ge boorte van een een kind, won in Eugene de mijl in 4 minu ten en 21,25 seconden. Decker bleef minder dan vijf seconcen verwijderd van het wereldre cord, dat sedert 21 augustus AMERSFOORT De De venter zwemvereniging De IJsel staat niet bekend als grootste Nederlandse kweekvijver van zwemta- lent. Het badwater is kost baar en schaars. Toch stuurt de club in de per soon van Ron Dekker al enkele jaren een eenling naar de nationale zomer- kampioenschappen in Amersfoort. Die liet zich in het olympische jaar 1988 met records op de 100 meter (1.02,63), 200 meter schoolslag (2.21,41) en 200 meter wisselslag (2.06,60) kronen tot de al leenheerser van het va derlandse herenzwem- men. Waar de medekandi daten voor Seoul stil ston den, wees Dekker als eni ge op progressie. Waar bondscoach Bert Sitters en enkele teleurstellende en dus teleurgestelde potentiele Olympia-gangers het falen van de zwemmers klagend verstopten achter de combina tie van overtraindheid, gebrek aan medische begeleiding en wedstrijdritme en sfeerloos heid van het kwalificatie-eve nement in Amersfoort, kon Dekker eenvoudigweg stellen dat,.magere middelen met een positieve instelling ook vette prijzen kunnen op leveren. „Ik weet echt niet wat anderen doen en waarom het zo slecht gaat. Ik heb me op dezelfde manier voorbereid als vorig jaar en sta er op het juiste mo ment. In vergelijking met an deren, die twintig uur per week in het water kunnen lig gen, moet ik het nog steeds met negen uur doen. Plus nog twee of drie uur krachttrai ning. Toch blijkt het te kun nen. Voor dit NK was ik op tijd klaar, de piek kwam op het juiste moment. Als anderen klagen over over traindheid, dan is dat volgens mij de schuld van de eigen trainer. Ik vertrouw miin broer René, die mij begeleidt, volkomen. Ik weet dat zijn schema's goed zijn en heb dus geen medische keuring nodig om te weten waar ik sta. Als ik van René vier keer 200 me ter moet zwemmen op 90 pro cent en bij de derde voel, dat het niet meer gaat, dan zwem ik de laatste banen rustig door. Het heeft geen zin je te force ren en over de kop te laten ja gen. René past dan voor mij het programma gewoon aan". Nuchterheid Ron Dekker geeft er ook zon der fysiologische kennis mee aan, dat extra hard trainen niet automatisch extra hard zwemmen betekent. Zijn nuchterheid en talent voor de ning leverde een voortreffelij ke prestatie bij het polsstok hoogspringen door over 5,85 meter te gaan. Slechts drie at leten sprongen dit seizoen ho ger met de polsstok: Sergei Boebka (Sov, 6,05 m, wereldre cord), Miroslav Chmara (Pol, 5,90 m) en Earl Bell (VSt, 5,87 m). Ook de Rus Rodion Ga- taoelin haalde in 1988 5,85 me ter. Achter Tarpenning wer den Bell en Doug Fraley (VSt) met 5,65 meter respectievelijk tweede en derde. De Ameri kaan Kenny Harrison hinkte, stapte en sprong 17,12 meter. Willie Banks (VSt) werd ge steund door een niet toelaatba re rugwind, tweede met 17,01 meter. De Amerikaanse Gwen Tor- rence zou voor de beste we reldseizoenprestatie op de 100 meter dames hebben gezorgd, wanneer zij bij haar 10,87 se conden niet gesteund zou zijn feweest door een rugwind van ,43 meter per seconde. Derde De Nederlandse damesploeg eindigde tijdens de meerkamp interland in Kopenhagen als derde. Zweden won, voor Ca nada. De individuele overwin ning ging naar de Noorse Anne Skveeland, die tot een totaal van 5815 punten kwam. Beste Nederlandse, vijfde, was Anouschka Daans met 5581 punten. De Nederlandse tienkampers eindigden ook als derde. Zon der nationaal recordhouder Robert de Wit bleef een ver zwakte nationale vertegen woordiging duizend punten achter bij Denemarken, dat tweede werd. De winst ging naar Zweden. Beste tienkam per was de Deen Lars War ming, die tot een weinig op zienbarende score van 7733 punten kwam. De Wit beperkt Un zich tot polsstok pe irk ith KERKRADE TienkamperTlS Robert de Wit heeft zich afge-»lt( lopen weekeinde beperkt tot bi het polsstokhoogspringen. De^.e' Nederlandse recordhouder, die l met 8447 punten de wereld-F ranglijst van dit seizoen aan-jc voert, won gisteren tijdens in-ilC ternationale wedstrijden inïijt Kerkrade met 4,90 meter.»^ Aanvankelijk zou de atleetl- van Unitas, vorig jaar met een niet erkend nationaal record,* van 8039 punten 32e op de'QC mondiale jaarlijst, zich ditsrt weekeinde nog in Kopenhageniht testen. De Eindhovense stu-U dent koos echter voor een ster-'at ker bezette tienkamp in Ta-f~ lence over enkele weken,F maar hield in Kerkrade hetfe J wedstrijdritme vast. jn Een Nederlandse estafette-ike ploeg 4 x 100 meter en horden-pre loopster Petra Huijbrechtsein hebben tijdens een landen-'/ wedstrijd meisjes in PamplonaF. voldaan aan de eisen voor hetstr toernooi om de wereldkampi-j oenschappen voor junioren. In^ Nelleke Koppelaar, Anniek^1 Goudemond, Monique Boo-.,, gaards en Annerose Schols-1 berg legden de 400 meter win-^1 nend af in 45,42 seconden/ p, Huybrechtse won de 100 meter L horden in 13,95 seconden. Het' toernooi om de wereldtitels P wordt van 27 tot 31 juli in"tr Sudbury, Canada gehouden. n Overwinningen in de Noord- spaanse provinciestad kwamen |er verder op naam van 800-me-^ terloopster Marian Kortman LiJ (2.07,9) en kogelstootster ue Christa Speyer (14,63 meter). De drielandenwedstrijd lever-j de een zege op voor Spanje (125 1/2 punten), voor Italië n (110) en Nederland (92 1/2). Lyz McColgan-Lynch gaat zegevierend over de finish in Oslo, nadat zij haar grote concurrente Ingrid Kristiansen van zich heeft r afgeschud. FOTO: AP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14