Verhaal basketballers is uit Jan Tops topper met Dor een Triomftocht Gari Kasparov Rest van de wereld schaakt tegen Sovjetunie Vier leidsters in schaakstrijd ONRUST IN DRESSUURKAMP SPORT £ekbc6ommtt sul iRuud Bos wint "open NK golf EINDHOVEN Ruud Bos heeft in 31 .Eindhoven het open Nederlands golf- 550)kampioenschap, voor amateurs en Prjiprofessionals. gewonnen. De Hilver summer. die vanaf de eerste dag de leiding had. kwam zaterdag niet l-igmeèr in de problemen. Bij de laatste "twee omlopen van 18 holes had hij respectievelijk 70 en 75 slagen nodig. j.2gZijn totaal was 285 slagen. De enige er_Nederlandse beroepsspeler bleef daardoor buiten bereik van zijn voor- jJnaamste concurrent. Cees Borst, die etajzes slagen meer nodig had. Bos werd met zijn overwinning 7000 gulden rij ker Beste amateur was Constant JSmits van Waesberghe, die als vierde indigde. BELFORT Volgend jaar maart zal in Gent een schaaktoernooi worden gehouden tus sen twee teams die de Sovjetunie en de rest van de wereld verte genwoordigen. Het toernooi, dat van 19 tot 25 maart 1989 zal plaatsvinden, wordt ge organiseerd door de Belgische schaakmees ter Illy Iclicki. Het zal bestaan uit vier ronden tussen teams van tien schakers. Elk team is samengesteld uit acht mannen, een vrouw en een jeugdspeler. Een dergelijk toernooi heeft twee maal eerder plaatsgevonden en werd beide keren op het nip pertje door de Sovjet-- teams gewonnen. Het eerste toernooi werd in 1970 gehouden in Belgrado, waar de Sovjetunie het wereld team met ondermeer Bobby Fischer versloeg met 20.5 tegen 19.5. In 1984 vond het tweede toernooi plaats in Lon den, waar de Sovjetunie won met 21 tegen 19. Naar verwacht zal we reldkampioen Garri Kasparov het Sovjet team aanvoeren, dat verder ondermeer zal bestaan uit oud-kam pioen Anatoly Karpov. Het wereldteam zal worden samengesteld uit de leidende schakers van buiten de Sovjetu nie. De Brit Jonathan Speelman, de Nederlan der Jan Timman en de Hongaren Lajos Por- tisch en Zoltan Ribli be horen tot de schakers die voor een plaats in dit team in aanmerking komen. Het schaaktoernooi wordt gehouden in het kader van een tentoon stelling over technolo gie, die wordt georgani seerd door de Vlaamse deelregering. ARNHEM Het toernooi om het Neder lands kampioenschap schaken in Arnhem kent na de vijfde ronde vier leidsters. Titel verdedigster Jessica Harmsen, Heieen de Greef, Cathy van der Mije en Hanneke van Parreren hebben 3 1/2 punt. Als enige van de top-vier behaalde De Greef zaterdag, ten koste van Misjelle Donker, de volle winst. Met nog vier ronden te schaken hebben ook Carla Bruinenberg en Mariétte Drewes, met een punt minder, nog mogelijkeheden de ti tel t£ veroveren. Mogelijk heeft De Greef de beste kansen, aangezien zij in het vervolg van het toernooi geen directe concurrenten meer treft. Harmsen lijkt het zwaarste pro gramma te hebben. GRONINGEN Het verhaal van de basket ballers in het pré-olym pisch toernooi is uit. De spelers liepen zaterdaga vond in de slotwedstrijd van groep A tegen een keiharde nederlaag op. De Britten veegden met gespierd basketbal de Nederlandse ploeg in de volle Evenementenhal in Groningen onder het parket. Zelfs de buffer van veertien punten hield Oranje niet in de race voor de eindronde in Rotterdam. De Britten deelden met 85-65 (49- 26) een knock-out uit, die de spelers nog lang zal heugen. Maar de meeste pijn leed de organisator, de NBB. Hoe moet zij zonder de Neder landse ploeg de komende week het sportpaleis Ahoy In Rotterdam vol krijgen Het gejammer was in alle hoeken van de Evenementenhal hoorbaar. De spelers konden de schuld bij zichzelf zoeken. Zij lieten zich zaterdag door de spierkracht van Groot- Brittannië op genante wijze afbluffen en holden veertig minuten trillend achter de feiten aan. Zelfs de begin- stand van 14-0, het gevolg van de Zweedse overwinning op de Britten, bleek niet aan Oranje besteed. De opening was al alarme rend. De basis-vijf Hagens, Van Helfteren, Schilp,- Ebel- tje's en De Waard poedelde tien lange minuten en maak te in die fase slechts één velddoelpunt, een driepunter van De Waard na 120 secon den. Halverwege de eerste rondgang lag de nationale ploeg al stevig aan de ketting bij de Britten (5-17). Neder land faalde over alle linies. Het was geen moment opge- wassen tegen de brute fysie ke kracht van de Britten. De Centers Ebeltjes en Van Poel geest kwamen nooit in de wedstrijd. Ebeltjes vergooide -zelfvertrouwen door drie Groot is de teleurstelling bij Toon van Helfteren, terwijl op de achtergrond de Britten hun onverwachte feestie vieren FOTO: ANP helft en 42-52 in de tweede, lay-ups te missen, Van Poel geest maakte zijn eerste nor male punten pas negentig se conden voor het einde van de wedstrijd. Toch was Nederland vooraf een gewaarschuwde ploeg. In de voorbereiding hadden bei de ploegen elkaar twee maal ontmoet. In de laatste con frontatie in het Finse Kotka gaven de Britten een voor proefje hoe zij Nederland 1 zouden aanpakken. Met een bijzonder agressieve, fysieke press en een mini-oorlogje onder de borden. Het surplus aan spierkracht moest terde ge worden uitgebuit en an dermaal bleek de opstelling van de Nederlandse ploeg te timide. Tegen Groot-Brittan- nië had coach Harrewijn de beschikking moeten hebben over zeven vechtersbazen en knokkers als Van Dinten, maar de balende forward van Weert vocht een eenzame strijd uit. Groot-Brittannië, een verzameling van Schot ten en Engelsen die eens in de vier jaar een poging doet een ticket voor de zomerspe len te versieren, speelde niet alleen het lichamelijke voor deel uit, maar ging ondanks het straffe tempo ook uitge kookt te werk. Op de mo menten dat Nederland enige controle over het duel leek te krijgen, 15-21 in de eerste boorden Ralton Way (20 pun ten) en Colin Irish (19) met loepzuivere acties de illusies van Oranje snel de grond in. Weinig keus Zonder de geblesseerde Bott- se had Ruud Harrewijn, wiens contract als bonds coach afliep, weinig keus. Hij liet center Pieterse, de ram mer iii de ploeg, op de bank en maakte nauwelijks ge bruik van de verdedigende kwaliteiten van Esveldt „Ik had scorers nodig, geen ver dedigers. We hebben goede mogelijkheden gehad, maar ze niet benut. Dan sta je machteloos." Na de rust maakte de ploeg de fout het gat te snel te willen dichten. „We kwamen op tien punten en bleven onrustig. Namen slechte schoten en gaven de bal gemakkelijk weg. Juist in zo'n fase moet je gecontro leerd spelen. Maar het span ningsveld was veel te groot. De ploeg stond onder 380 volt." De Britten ontmantel den de ploeg zonder mededo gen en verrasten hun Ameri kaanse coach Whelton, die na het duel in aller ijl zijn thuis reis moest annuleren. Einstation Groningen werd ondanks het fel meelevende publiek (2400 man) het eindstation voor Nederland. Onder de niet af latende druk van de Britten werden de spelers gedwon gen een halte te vroeg uit te stappen. Een stap met nare gevolgen. Zeker voor de or ganiserende bond, voor wie de absentie van de nationale ploeg in de eindronde in Rot terdam voelbaar zal worden in de portemonnaie. Boven dien gaat de beoogde basket bal-hoogconjunctuur aan de neus van de NBB voorbij. De spelers hebben ideale promo tiekansen laten liggen. Het sportpaleis Ahoy is de ko mende zes dagen interessant voor de happy few, de bas ketbalfanaten, die de Europe se toppers als de Sovjetunie, Joegoslavië, Italië, Spanje en Griekenland aan het werk willen zien. Het vijftal, dat om drie tickets naar Seoul zal strijden, krijgt gezelschap van drie Europese onderdeu ren: West-Duitsland, Frank rijk en Groot-Brittannië. Oranje ontbreekt. Het pre- olympisch verhaal is uit voor de basketballers. Het had veel weg van een rouwad vertentie: „Na een veertig minuten durende lijdensweg heeft de Nederlandse ploeg na een frontale botsing met de Britten het leven gelaten". Albert Voorn wordt gehoord AKEN Albert Voorn zal vandaag bij het bestuur van de Ne derlandse Federatie van Springruiters (NFS) de gelegenheid krijgen zijn lezing te geven over de gebeur tenissen tijdens het CHIO van Aken. De ruiter uit Knegsel vertrok woensdagmiddag plotseling van het evene ment na enkele matige, prestaties en kreeg later een startverbod opgelegd tot en met het weekein de. De NFS zal na het „verhoor" advies uit brengen aan de Neder landse Hippische Sport bond (NHS) over de eventuele straf die dient te volgen. Voorn zal ko mend weekeinde niet met Jan Tops en Wout- Jan van der Schans deel nemen aan het CSI in Zürich, zoals oorspronke lijk de bedoeling was. Jan Tops springt met Doreen foutloos over een oxer. AKEN De emoties laaiden j zaterdag in het Nederlandse dressuurkamp bij het CHIO in j Aken hoog op. Oorzaak: een volkomen mislukte proef van I veelvoudig oud-kampioene Annemarie Sanders-Keyzer in de Grand Prix die tevens telde I vcxir de landenwedstrijd. Voor de ogen van NOC-waar neemster mevrouw Herben- Stribosch spartelde de al 20-ja- rige Amon zo tegen, omdat de tong over het bit was gegaan, dat de huilende Zaanse amazo ne halverwege haar tot mis lukken gedoemde oefening staakte. Daardoor telden al leen de prestaties van Ellen Bontje met Olympic Petit Prince (twaalfde), debutante Anky van Grunsven met Pris- co (veertiende) en Tineke Bar- tels met Olympic Duco (acht tiende) mee voor de landentel- ling, waarin Nederland nog derde werd, achter het onge naakbare West-Duitsland en het verrassend sterke Sovjetu nie. De paniek ontstond, toen Jan van Krugten, oud-chef d'equi- pe en voorzitter van de selec tiecommissie voor Seoul, in een interview voor de radio zei, dat Sanders zich nu eerst eind deze maand tijdens de na tionale titelstrijd in Haaksber gen zou moeten meten met de aanvankelijk afgevallen Hélè- ne Pen-Aubert om de weer „open" geworden vierde plaats voor de Spelen. Vergeefs probeerde men de uitzending van de gewraakte uitlatingen, gedaan zonder dat Van Krugten overleg had ge pleegd met zijn commissiele den, te voorkomen. Het gevolg was dat de nauwelijks ge droogde tranen van Sanders opnieuw rijkelijk vloeiden en dat een al verheugde Aubert naar Aken belde, maar te ho ren kreeg dat nader overleg had uitgewezen dat ze slechts als reserve wordt toegevoegd en dat verder alles bij het oude bliift. Morgen zullen bij het NOC dus Ellen Bontje, Anky van Grunsven, Tineke Bartels en Annemarie Sanders worden voorgedragen voor uitzending naar Seoul. Het was voor Sanders trou wens toch een pechdag in Aken. Zaterdagochtend merk te ze, dat er een bedrag van circa 1000 gulden van haar ho telkamer was gestolen. En bij het inrijden brak ook nog één van de sporen. AKEN Jan Tops heeft tijdens het 51e CHIO van Aken opnieuw aange toond bijzonder goed overweg te kunnen met de achtjarige merrie Do- reen la Silla. De 27-jarige ruiter uit Val- kenswaard werd in maart der de in de Grote Prijs van Den Bosch nadat hij het dier pas vijf dagen op stal had staan. In mei greep Tops de Grote Prijs van Luzern door als enige in twee manches foutloos te blij ven en gisteren werd de vlek keloos draaiende combinatie derde in de altijd tot de ver beelding sprekende Grote Prijs van Aken hetgeen goed was voor circa 22.000 gulden. Na de twee foutloze rondgan gen in de landenwedstrijd van vrijdag volgden twee dagen la ter, voor afgeladen tribunes met 45.000 toeschouwers, zelfs drie ritten zonder een manke mentje. Slechts door een wat mindere tijd in de barrage konden de Brit Nick Skelton met de uit Nederland stam mende Apollo (net als in 1987) en de verrassend naar voren gekomen Westduitser Hendrik Snoek met Anatol zich voor Tops plaatsen. De Brabander: „Ik moest als tweede starten en vóór mij had Thomas Fuchs twee fou ten gemaakt. Daarom wilde ik voor alles op safe rijden en niet het uiterste geven voor een supertijd. Een fout is dan zo gemaakt. En ik hoopte, dat de ruiters na mij wat meer fouten zouden maken dan ze uiteindelijk deden. Maar na tuurlijk ben ik heel blij met deze derde plaats. Ik heb het gevoel dat er nog heel wat meer inzit". Voorlopig kan Tops niet ver der kijken dan de Olympische Spelen in Seoul waar hij - als alles heel blijft - ongetwijfeld naar toe zal gaan. De na 1 ja nuari eigenaar geworden Mexicaan Alfonso Romo heeft er in toegestemd, dat Tops, met wie hij al jaren goede han delsbetrekkingen onderhoudt, tot 1 oktober op Doreen mag zitten. „En daarna misschien ook wel", aldus de Mexicaan. „Maar dat moeten we na Seoul nog bespreken. Duidelijk is natuurlijk dat deze combinatie heel goed klikt en het zou zon de zijn als er geen vervolg kwam. Maar nogmaals, daar over staat nog niets vast. Voor lopig ben ik heel blij voor Jan en voor de propaganda, die hij maakt voor onze stal La Silla". Prachtdier De niet snel van zijn stuk te krijgen Tops gaf gisteravond toe, dat hij een heel speciale band met Doreen aan het vor men is. „Het is een prachtdier. Ze is supervoorzichtig en heeft een enorm vermogen. Ze komt echt overal over heen. Dat zijn allemaal goede eigenschappen. Elke keer weer sta ik er ver steld van hoeveel sterker ze weer is geworden. En dank zij Henk Nooren worden ook de details voortdurend bijgesteld. Als alles goed blijft gaan, kan ik in Seoul een heel eind ko men". Net als voor de dressuurploeg zal het Nederlands Olympisch Comité de beslissing voor defi nitieve uitzending naar Seoul van de springruiters morgen nemen. Op de voordracht ko men de namen te staan van Van der Schans (niet in Aken wegens lichte kreupelheid van Treffer), Rob Ehrens (één pechfoutje in de eerste omloop van de Grote Prijs, waardoor het voor hem meteen uit was), Van der Vleuten, Tops, Van Groesen en Laarakkers. Eén ruiter dient dan na h CHIO in Rotterdam (half a^ustus) af te vloeien en een ander zai genoegen moeten nemen met 3en reserverol. MAANDAG 4 JUU 1988 PAGINA TIMMAN BELEEFT DIEPTEPUNT UIT ZUN CARRIÈRE BELFORT Met de door hem voorspelde opper macht heeft Gari Kaspa rov het tweede toernooi in de strijd om de wereldbe ker schaken gewonnen. In Belfort was de wereld kampioen oppermachtig. Met een eindresultaat van 11 1/2 punten in het veld van sterkste schakers in de wereld, schoot hij op nieuw omhoog in de Elo- ranking. Door zijn over winning in de laatste ron de op Sokolov, die hem de ongedeelde winst in het evenement opleverde, voegde hij dertien punten aan zijn totaal toe. De speler uit Bakoe is daar mee nog maar weinig ver wijderd van het voor lan ge tijd als onbereikbaar geachte puntentotaal van het Amerikaanse schaak genie Bobby Fischer. Van de Nederlandse inbreng in Belfort kwam weinig te recht. Jan Timman beleefde in het Franse stadje een van de grootste dieptepunten uit zijn loopbaan. De Amsterdammer ontkwam in de slotronden aan de vernedering alleen op de laatste plaats te eindigen. Hij deelde met Hjartarson en Joe- soepov die deprimerende posi tie met het totaal van 5 1/2 punten. De triomftocht van Gari Kas parov in Belfort nam onge kende grootte aan. De Sovjet bleek na de schaakvierkamp in Amsterdam, die hij overtui gend won, in blakende vorm te verkeren. Hij leek in Bel fort in de loop van het toer nooi alleen wat te duchten te hebben van zijn landgenoten Jaan Ehlvest en, gewoontege trouw, van Anatoli Karpov. Met de jongste schaakontdek king uit de Sovjetunie rekende de wereldkampioen zelf af. In het onderlinge duel probeerde Ehlvest met een kleine afwij king van het protocol zijn landgenoot te verrassen. De jonge Sovjet had echter, net als zoveel van zijn collega's, de toch al niet geringe analyti sche kwalititen van Kasparov nog onderschat. De wereld kampioen dacht kort na en vond het lek in de speelwijze van Ehlvest en strafte dat hard af. Wrang De eindzege van Kasparov, die al voor de veertiende ronde zeker was, kreeg toch een ui terst wrange bijsmaak. Al thans voor de wereldkam pioen. In die voorlaatste ronde speelde hij het prestigeduel te gen Karpov. Was in Amster dam de balans in de eeuwige tweekamp tussen de twee sterkste schakers in de wereld weer doorgeslagen in het voordeel van de jongste van het duo, in Belfort oeleefde Kasparov een kleine nacht merrie. Karpov won het on derlinge duel, nog voor er door beide spelers veertig zet ten waren afgewerkt. Het moet de wereldkampioen pijn hebben gedaan. Zijn eindzege in Belfort kwam er wel niet door in gevaar, het extra tintje door een triomf op Karpov had Kasparov toch wel graag aan zijn triomf gegeven. Een getergde wereldkampioen bleek echter nog gevaarlijker dan anders. In het slotduel had de speler uit Bakoe aan remise genoeg om Karpov achter zich te houden. Toen de ex-wereld kampioen zijn partij tegen ex- landgenoot Spasski al snel won, na 22 zetten gaf de Fransman de partij gewonnen, wilde Kasparov nog een keer aantonen dat het verlies tegen Karpov een slippertje was en dat hij in Belfort ongenaak baar was. Hij slaagde ook voor die test. Kop van Jut In de schaduw van het geweld van de Russen speelde Jan Timman een uiterst ongeluk kig toernooi. De Nederlander bleek te fungeren als de kop van Jut. Hij was in het sterke veld de speler waar iedereen op het volle punt gokte. De Amsterdammer bleek niet in staat partijen waarin hij op winst stond, tegen bijvoorbeeld Karpov en Speelman, zegevie rend af te sluiten. Beide duels gingen voor de vroeger num mer drie van de wereld, op de nieuwste lijst is Timman ge zakt, zelfs verloren. De Neder lander klaagde in Belfort, ei genlijk als enige, doorlopend over de hitte en droogte in de hal die hem parten speelden. Uiteindelijk eindigde Timman nog enigszins redelijk met twee remises. Van de zestien spelers in Bel fort konden er zeven punten aan hun Elo-totaal toevoegen. Ehlvest was koploper met 24 punten, Spasski 18, Kasparov 13„ Karpov 10, Hübner en So kolov 11, Ribli 6 en Nogueiras 3 waren eveneens positief. Grootste verliezer was Tim man met een aftrek van 32 punten. De partij tussen de Joegoslaaf Ljubojevic (met wit) en Jan Timman iverliep als volgt: 1. e2-e4, c7-c5; 2. Pgl-f3, e7-e6; 3. Pbl-c3, Pb8-c6; 4. d2-d4, Pc6xd4; 5. Pf3xd4. a7-a6; 6. g2- g3, Dd8-c7; 7. Lfl-el, Pg8-f6; 8. 0-0 Pf8-e7; 9. Tfl-el, 0-0; 10. Pd4xc6, d7xc6; 11. e4-e5, Tf8- d8; 12. Lcl-d2, Pf6-d5; 13. Ddl- g4, b7-b5; 14. Ld2-h6, g7-g6; 15. Tal-dl, Lc8-b7; 16. Pc3xd5, c6xd5; 17. Tdl-d4. Td8-c8; 18. c2-c3. a6-a5; 19. a2-a3, b5-b4; 20. a3xb4, a5xb4; 21. c3xb4, Dc7-c2; 22. Lh6-g5, Le7-f8; 23. Lg2-fl, Dc2xb2; 24. Lfl-d3. Ta8-al; 25. Telxal, Db2xal+; 26. Kgl-g2, Tc8-c4; 27. Ld3xc4, d5xc4; 28. f2-f3, Dal-b2+; 29. Td4-d2, c4-c3; 30. Td2-f2, c4- c3; 31. Dg4-d4. Lb7-d5; 32. Dd4-b6, h7-h6; 33. Lg5-e3, g6- g5; 34. Le3-c5, Lf8-g7; 35 h2- h3, c3-c2; 36. Lc5-e3, Lg7xe5; 37. Db6-c5, Le5-c3; 38. b4-b5, Db3-b2; 39. b5-b6, c2-cl D; 40. Ie3xcl, Db2xcl; 41. Dc4-c8+, Kg8-g7; 42. b6-b7, Ld5xb7; 43. Dc8xb7, Lc3-d4; 44. Tf2-fl Dcl-d2+; 45. Kg2-hl, Ld4-f2; 46. Tfl-bl, Lf2xg3. Remise. Jan Timman beleefde in Belfort een van zijn dieptepunten uit zijn schaakloopbaan. FOTO: DIJKSTRA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13