De jarige Sjaak Swart en het goede doel Alain Prost onstuitbaar Gardner geeft titelprolongatk nog niet op Kanoërs kunnen ongelijk NOC niet aantonen SPORT Reidó&Qowuvnt MAANDAG 4 JULI 1988 PAGIN4 AMSTERDAM De ar geloze automobilist, die zaterdagmiddag rond de klok van vier tracht het stadion van Ajax vanuit de richting Hilversum via Diemen te bereiken vraagt zich verbijsterd af hoe populair Sjaak Swart nu eigenlijk nog wel is. Een gigantische file voedt de veronderstelling dat de één dag later 50 jaar wordende, voormalige rechtsbuiten van Amsterdams tegenwoordig enige en historisch meest aansprekende eredivisieclub er voor heeft gezorgd dat voetbalgek Nederland op nieuw massaal de straat (lees: de autoweg) is opgegaan. Im mers. in De Meer wordt Abraham Swart gehuldigd en in de vloedgolf van adorering van de vaderlandse vazal van Koning Voetbal kan het best zijn dat zelfs een oud-inter national zich mag verheugen in een hausse van aanbid ding. Echter, vlak voor de lichtmasten van het hier en daar verbouwde stadion van Ajax in zicht komen wordt duidelijk dat het slechts werkzaamheden aan de weg zijn die het spitsuurbeeld hebben doen ontstaan. Want vlak voor De Meer kan een ieder zijn weegs gaan. Het stadion, waarin Sjaak Swart ooit (mede) triomfen viert, is overigens zeer goed bezet. Niet minder dan een kleine vijftienduizend, voor een groot deel zeer jeugdige toeschouwers (die Sjaak Swart dus nooit kunnen heb ben zien spelenbevolken de tribunes. Waaraan het feit dat het voorschotje op de verjaardag van de eens tot mr. Ajax gebombardeerde vroegere aanvaller wordt op geluisterd door de nodige sterren van het sinds kort met de Europese titel opge sierde oranjeteam niet vreemd zal zijn. Zo kan de jeugd zich op nieuw, maar dan in het echt vergapen aan de capriolen van Marco van Basten (weer met nummer twaalf) en Frank Rijkaard. Van wie de eerste opnieuw een fraaie treffer scoort en zich verder onderscheidt met de door de afwezige Jan Wouters on langs nog op voetbalhumor- volle wijze gekritiseerde ca priolen. Rijkaard acteert evenwel als een Italiaan, die na een jaar zwaar werken ter leniging van de fysieke no den op een campingveldje de benen sportief wat strekt. Het tweetal rukt in de pauze van het duel in, welk vertrek echter wordt goedgemaakt door de strapatsen van Jean Marie Pfaff, wie niets te dol is met zijn petje met beweeg bare oren en zijn paraplu. De Belg, vertrokken bij Bay- ern Milnchen, geeft het ver jaardagscadeau voor mr. Ajax een feestelijke verpakking, een geste waarin hij bepaald niet door alle andere aanwe zigen op het veld kan worden gevolgd. Zeker niet door Neeskens, Krol en Ger- rie Mühren, maar wel door Tahamata wie je zijn leeftijd van 32 jaar nog steeds niet afziet. Ook PSV'ers, of liever oud- Ajacieden, maken hun op wachting in het door Sjaak Swart samengestelde en door bondscoach Thijs Libregts „gecoachte" team. Vanen burg en Lerby kunnen zich nog even ploeggenoot tonen van mr. Ajax, die echter van de enige echte mr. Ajax, zeg maar sir Ajax moet afzien. In een persbericht staat hij nog wel vermeld, Johan Cruijff dus, maar de voormalige nummer veertien komt niet in actie - als enige van de lijst. Aaaaanvallen De tienduizenden in De Meer en de miljoenen thuis voor de buis malen er nauwelijks om. Onder de ophitsende aanvu ringen van wandelende voet balmicrofoon, de tegenwoor dig even onvermijdelijke als voor velen kennelijk aanste kelijke Jan Rietman wordt er nog een aantal keren aaaaaaange vallen hetgeen óp het veld ook in redelijke mate gebeurt. Waarbij mr. Ajax, als rechterspits (zo heet dat tegenwoordig immers) begonnen maar gaandeweg verwordend tot een wande laar op het middenveld, nog één keer écht kan genieten. Swart zet de kroon op het werk en zijn eigen feestje door in de laatste minuut een door de eveneens afscheid nemende Bep Thomas toege kende strafschop te benutten. Het wordt daarmee 4-4, een mooie uitslag voor een voet balvertoning, die niets om het lijf heeft, het peil van de inmiddels gedateerde con frontatie KHFC - Oud-inter nationals op Nieuwjaarsdag nauwelijks ontstijgt en be wijst dat je dit soort potjes niet te vaak moet organise ren. Bovendien doet het ge heel, waarin arbiter John Blankenstein als lijnrechter zelfs op dit niveau en bij dit tempo regelmatig de bui ten- spelregel verkracht, te veel denken aan een enige jaren geleden ook in De Meer ge speelde en eveneens live op de televisie uitgezonden duel tussen Ajax en de O ran yan kees. Ook op die dag is het warenhuis van een vroegere bokser en wielerliefhebber de sponsor van het hele ge beuren. Er is afgelopen zater dag één verschil: de op brengst van het verjaardags duel van mr. Ajax gaat naar een goed doel. En dat was een aantal jaren geleden wel anders. FRANK WERKMAN LE CASTELLET Het formule 1-seizoen is ei genlijk al voorbij. De eer ste zeven van de zestien races om de wereldtitel leverden tot nu toe even veel hoofdprijzen op voor de turbo-wagens vari McLaren. Met de Frans man Alain Prost en de Braziliaan Ayrton Senna aan het stuur hebben zij de concurrentie geen en kele uitzicht op een over winning gegeven. Op het circuit Paul Ricard, waar gisteren de Grote Prijs van Frankrijk werd gehouden, zegevierde Alain Prost voor de vierde keer dit seizoen. Team genoot Senna werd tweede op dertien seconden. Van de ove rige 24 coureurs finishte alleen de Italiaan Michele Alboreto in dezelfde ronde als de McLa rens. Prost verbeterde zijn lei dende positie in de strijd om de wereldtitel. De succesvolste coureur aller tijden, met 32 Grand Prix-zeges in 128 races, heeft 54 punten. Senna volgt hem op vijftien punten. Alleen veel pech kan Prost nog van zijn derde wereldtitel afhou den. De Grand Prix' zijn dit jaar te voorspelbaar. Dat blijkt ook uit de publieke belangstelling. Gisteren waren slechts 40.000 kijkers naar Le Castellet geko men. Het McLaren-duo laat geen gelegenheid onbenut de suprematie te bewijzen. Na de trainingen stonden Prost en Senna opnieuw op de eerste startrij. In tegenstelling tot de zes voorgaande wedstrijden was het echter dit keer de Fansman die de pole-position innam. .b Senna stond voor de moeilijke opgave zijn kopman in eigen huis een nederlaag toe te bren gen. De onstuimige Braziliaan vormde echter nauwelijks een bedreiging voor zijn teamge noot. De Fransman maakte van de start duidelijk zijn der de overwinning op Frans grondgebied niet te laten lo pen. Slechts een minder ge slaagde bandenwissel, het op onthoud duurde meer dan tien seconden, haalde Prost van de eerste plaats af. Senna, die al vrij snel de pits in ging voor nieuwe banden en daarvoor enkele seconden minder nodig had. nam de koppositie over. Daarna ontspon zich een fasci nerend duel tussen de teamge noten. Prost sloeg in de 61e ronde uiteindelijk toe. Senna werd in een bocht even opge houden door een achterblijver en het gaatje dat de nerveus geworden Braziliaan aan de binnenkant liet vallen werd door Prost snel benut. De Fransman bouwde zijn voor sprong op onstuitbare wijze rustig uit, Senna hield het daarna, mede door benzine problemen, voor gezien. Teveel benzine Achter het duo vochten Albo- reto en zijn Oostenrijkse team genoot Berger om de derde plaats. Alboreto, die ziin af scheid bij Ferrari al heeft aan gekondigd, deelde zijn race be ter in dan Berger. Deze had in de beginfase teveel benzine gebruikt en moest naarmate de race vorderde gas terugne men. Alboreto werd derde op meer dan een minuut van het onverslaanbare McLaren-duo. Berger werd, op één ronde, als vierde afgevlagd. Voor Williams verloopt het seizoen rampzalig. Vorig sei zoen beheersten Mansell en Piquet de strijd om de wereld titel die uiteindelijk bij de Bra ziliaan terecht kwam. Mansell bleef de Britse fabrikant trouw. Piquet koos voor het geld en ging naar Lotus. Willi ams liet John Judd een nieu we krachtbron ontwerpen. Re sultaat heeft dat nog niet opge leverd. Mansell bereikte dit seizoen nog niet een keer de streep. Piquet slaagde daar wel in, maar komt niet meer in aanmerking voor een nieuwe wereldtitel. Alleen Senna kan Prost nog van zijn derde wereldtitel af houden, maar de Braziliaan is nog te onervaren om zijn kan sen naar behoren te verdedi gen. Zijn onstuimige rijgedrag heeft hem ook dit jaar al weer enkele punten gekost. Prost neemt geen onnodige risico's en maakt zijn miljoenen-sala ris bij McLaren dubbel en dwars waar. Altobelli naar Juventus TURIJN Op 32-jarige leeftijd is Alessandro Alto belli nog van club veran derd. De Italiaanse aanval ler stapte wegens onenig heid met zijn huidige trai ner Giovanni Trappatoni over van Inter Milaan naar Juventus uit Turijn. Altobelli was sinds vele ja ren in dienst bij Inter. Bij de Europese titelstrijd beëindigde Altobelli in de halve finale tegen de Sov jetunie zijn interland-loop baan. Hij deed in West Duitsland voornamelijk dienst als eerste invaller. fmoxm w Dave Strijbos. FOTO: PR Strijbos levert voorsprong in BLARGIES Jean-Mi- chel Bayle heeft gisteren tijdens de Grote Prijs van Frankrijk in Blargies zijn achterstand op-Dave Strij bos in de strijd om de we reldtitel motocross in de 125cc-klasse grotendeels weggewerkt. De Honda- coureur won voor eigen publiek beide manches, waarmee hij veertig pun ten aan zijn totaal toe voegde. Strijbos scoorde slechts vijftien punten via de derde plaats in de eer ste manche. Met nog twee Grote Prijzen is de voor sprong van Strijbos ge slonken tot vier punten. Strijbos begon ontspannen aan de Franse Grand Prix. De Os- senaar was er slechts op uit het verschil van 29 punten met Bayle consolideren. Het Franse crosstalent was in de modder echter niet te stuiten. Pedro Tragter eindigde on danks een valpartij in de eer ste manche als tweede. Strijbos maakte een zwakke start enigszins goed door zich naar de derde plaats op te werken. De tweede reeks werd een drama voor de Brabander. Een ongelukkig incident met Pa trick Perrier, een landgenoot van Bayle, kostte Strijbos een topklassering. Perrier kwam op een springbult ten val. Strijbos moest vol in de rem men en werd van achteren aangereden door Tragter. Bei de Nederlanders verloren op de spekgladde helling veel ter rein. Strijbos hervatte de race als 29ste. Na veertig minuten finishte hij toch nog als zes tiende, maar die positie lever de hem geen punten voor de wereldtitelstrijd op. Bayle buitte het incident maximaal uit. Met opnieuw twintig pun ten naderde hij zijn Neder landse rivaal tot op vier pun ten. Sidecar Cup Bennie Janssen en bakkenist Frans Geurts van Kessel heb ben gisteren in Apeldoorn de internationale Sidecar Cup ge wonnen. Het Nederlandse duo won beide manches. August Muller en Henk van Heek wa ren de grote pechvogels. In beide reeksen vielen zij voor tijdig uit. De strijd om de in ternationale Sidecar Cup werd dit seizoen in één race afge werkt. Voor de overige wed strijden, die in West Duitsland zouden worden gehouden, was niet voldoende belangstelling. DUISBURG Het is de kanovaarders Rick Da- man (kl) en Jan-Dirk Nij- kamp/Marc Weijzen (k2) het afgelopen weekeinde niet gelukt aan te tonen dat het NOC onlangs ten onrechte hun deelneming aan de Olympische Spelen afwees. In Duisburg moest „iets heel moois gepresteerd worden", aldus team-manager Arend Bloem om het NOC eventueel in een laatste smeekbede nog om te krijgen, maar dat zat er door diverse oorzaken niet in. Daman kwam in de halve fi nale van deze regatta, die door vele dubbele inschrijvingen van toplanden veel sterker be zet was dan de Olympische Spelen zelf, wel in de halve fi nale op de 1000 meter. Daarin werd hij met een matige tijd laatste. Het gebrek aan voorbereiding op dit extraatje, dat volgens Bloem nog niet eens een echte herkansing genoemd mocht worden, brak ook de k2 Nij- kamp/Weijzen op. „We waren alweer bezig met de duurtrai- ning en veel minder snelheid straining", aldus Nijkamp, „omdat dat in de aanloop naar Seoul heel logisch is". Ze wer den zesde in de halve finales. Koude douche De mededeling van de eigen lijk al definitieve afwijzing door het NOC was vooral voor hen als een koude douche ge komen. Nijkamp: „Als ik zie hoe gemakkelijk roeiers worden uitgezonden op grond van hun resultaten op wed strijden, waar veel minder landen van niveau meedoen, dan onze zogenaamde te min ne wedstrijden in Mechelen en Parijs, dan zit er toch wel iets scheef. En je moet bij kanova ren niet alleen kijken hoeveel landen er voor ons landen, maar ook eens in de gaten hebben dat wij bijvoorbeeld met een twaalfde tijd een hele reeks serieuze landen achter ons laten. Dat kunnen de schaatsers, om een ander voor beeld te noemen, nooit zeg gen". Hoewel er eind juli in het Oostduitse Brandenburg nog een prima mogelijkheid zou ziin voor een herkansing (de Westduitsers selecteren hier pas hun ploeg) legde de kano- bond zich bij de afwijzing van de mannen neer en gaat de al aangewezen dames-k2 Derck- x/Cox (in Duisburg ontspan nen vijfde) naar Seoul. In 1984 voelden de kanoërs zich benadeeld door het NOC omdat Annemarie Cox niet met Annemiek Derckx in de k2 mee mocht, terwijl een me daille mogelijk was geweest. Nu blijven twee boten thuis, die mogelijk op olympisch ni veau mee kunnen strijden, maar in het grote veld van kanshebbers niet kunnen aan tonen echt bij de beste negen te behoren. Prijsvragen"" DEN HAAG De resuilR' van de diverse sportprija gen van het afgelopen wnr einde zijn: r ei'n Lotto: 14-15-17-23-26-31. Einc serve: 32. Deelnemers: 550i^a,T Inleg: 2.317.657,00. PrijProf ƒ1.166.206,00. sum Cijferspel: 162.978. ^idi Westduitse lotto: 4-ll-19mee 38-39. Reserve: 14. ,we' Spel '77: 7.642.030. resP Belgische lotto: 2-3-5-2Qz'Jr} 37. Bijkomend: 38. Jokerni^ed mer: 9.703.103. daar W-5: 1-1-6-12-2. Ii|naai ƒ25.184,50. UitbetalzeS! 1.079,30. met FRANCORCHAMPS Eddie Lawson krijgt toch i concurrentie in de strijd om de wereldtitel wegrace de 500cc-klasse. Titelverdediger Wayne Gardner haalde gisteren in Francorchamps zijn tweede achl eenvolgende Grand Prix-zege en verkleinde, met i zeven races te gaan, de achterstand op de leidej Amerikaan tot 24 punten. Gardner kreeg op het natte circuit in de Ardennen de zege ii schoot geworpen. Zijn enige rivaal, de Franse regenspecii Christian Sarron, kwam vijf ronden voor het einde ten 1 Lawson profiteerde eveneens van het incident door als twt te eindigen, waardoor hij slechts drie punten op Gardner toe Gardner en Sarron bepaalden de race op Francorchamps. duo had schijnbaar voor de juiste banden (met profiel) geko: want de overige concurrenten moesten op de glibberige b veel terrein prijsgeven. Ook Randy Mamola vierde zijn eerste succes. De Amerikaan kende vorig jaar onverwacht bij de Italiaanse fabrikant Cag een financieel aantrekkelijk avontuur dat hem tot nu toe I niet bevallen is. De overstap leverde hem slechts een reeks leurstellingen op. In Francorchamps functioneerden de ban van Pirelli voor het eerst in dit seizoen naar behoren. De po laire regenspecialist scoorde direkt zijn eerste podiumplaats d de derde plaats op te eisen. Het Zwitserse zijspanduo Rolf Biland en Kurt Waltisperg h« de zegereeks van dit seizoen ook in de Belgische Grand I niet laten onderbreken. De Zwitsers scoorden de vijfde overv ning op rij. Met het maximale puntenaantal (100) is de vijfde reldtitel voor Biland nog slechts een kwestie van tijd. De Neo landers Egbert Streuer en Bernard Schnieders voltooiden race niet. Judoka Angelique Seriese oppermacht! LEONDING Angelique Seriese heeft het laatste evenen voor de Olympische demonstratie in Seoul op haar naam schreven. De Europese kampioene in het zwaargewicht (bo 72 kilogram) was het afgelopen weekeinde tijdens de vijfde l tie van een toernooi in het Oostenrijkse plaatsje Leonding permachtig. De judoka uit Zevenbergen, die ruim een maand leden de Europese titel Overnam van de Francaise Isabelle que, is een van de drie Nederlandse judoka's, die zich voor Si hebben geplaatst. Jenny Gal eindigde in Leonding als vijfde. Gal verloot- in strijd om de dei;de plaats met een half punt (yuko) van de <j tenrijkse Petra Profanter. De overwinning ging naar de Wi duitse Regina Philips. Ruim een maand geleden was de ou( van de Gal-zusjes, die uitkomt in de klasse tot 56 kilogram, dens de Europese titelstrijd in Pamplona goed voor brons. Alain Prost (links) en Ayrton Senna waren ook in Le Castellet ongenaakbaar. De 250cc-motor van Louis Reggiani ligt in de strobalen langj circuit van Francorchamps. De Italiaan verloor de controle zijn machine en sleepte in zijn val ook de Westduitser Her Wimmer mee. Beide rijders werden opgenomen in een zie huis. FOTO: i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12