Navratilova erkent einde souvereiniteit J 'eeidóc @chi/mi/vit7 sport Steffi Graf neemt macht definitief over Halve finale Becker-Lendl vol frustraties Bontempi troeft Nederlands duo af in illegaal voorspel mr Schrijfmap met calculator Deze handige schrijfmap (22 x 16 cm) bevat een hagelwitte blocnote, een calculator op zonne-energie (werkt ook onder kunstlicht), een balpen en een opbergvak. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee De nieuwe abonnee wordt verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken Noteer als nieuwe ingaande aam: Voorl.: j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daama wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal per acceptgiro f 70,93 (voor controle bezorging) Stuur als dank de schrijfmap en calculator naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar JNZ j Lcidse Courant, Antwoordnummer 998,25ÓÖ VD Den Haag. CeicLeSouAa/nt - m MAANDAG 4 JULI i»oo 11 IMichels begint aan laatste karwei ips, £n- Van de ene staande ovatie naar het volgende applaus. Van één miljoen handen in Amsterdam tot twintigdui zend in Leverkusen. Rinus I Michels gaf zich een week over aan die zonnige zijde van zijn vak. Gisteren in het iet Ulrich-Haberlandstadion te )rt- Leverkusen nam Michels af scheid van zijn rol als de succes-coach achter de Eu ropese voetbalkampioenen uit Nederland. De 60-jarige trainer begon na de zoveel- ste huldiging dit weekeinde met het dagelijkse werk bij de plaatselijke Bundesliga- club TSV Bayer 04. -f- De fit en ontspannen ogen- len de Michels werd in het Ha- lde berland-stadion door een kleine tienduizend kijkers ina onthaald. De „Generaal", ird door Bild al weer op de kor- iin, rel genomen, keek zijn ogen rjk uit bij zoveel enthousiasme op de vroege morgen, ni. schouwde bij een demon- de stratiepartijtje negen-tegen- acht van zijn selectie, aaide lne kinderen en invaliden over ja_ de bol, deelde handtekenin- irk gen uit en gaf het ene na ine het andere interview weg. sn, Michels leek geen moment op een man, die nog even fn: de zakken komt vullen voor het verlossende pensioen daar is. De Amsterdammer wil nog zeker twee jaar aan de bak, in zijn geliefde om geving van veld en stadion, met elke dag leergierige |f8 voetballers om zich heen in plaats van kantoren met klerken. ld- S Leerzaam 59. in] IeIDEN Spartaan atlete ig' (nneffe van Veldhuizen heeft ar- n het Spaanse Pamplona haar iebuut gemaakt in de nationa- gë je ploeg. Met een tijd van tra '0.11.23 minuten werd ze zes ts, Ie en laatste in de strijd tegen lo" talie en Spanje. „Na een eer- te erg snelle (3.15 minuten) ïni ylometer kwam ik helemaal sy- Vleen te lopen en dat is niet cht leuk". Ondanks haar laat- d- le plaats kon de jonge Spar- glj panse terugzien op een fraaie on tip. „Ik liep daar echt als de ft. man te rond, al die andere neiden leken wel al 20 jaar in franje" te zitten, maar daar eer je alleen maar van. Het pas er wel warm". 10- n Leiden deed Mare de Boer yat Curt Sheaffer niet lukt. )p aanwijzingen van Sheaf- N. jers trainer heeft De Boer zijn \fwerptechniek met de speer g- iterk verbeterd en dat resul- eerde zaterdag in een nieuw l0, Uubrecord. Dp Boer verbeter- ie zich van 42.42 meter naar 16.02 meter. Bij meerkamp- wedstrijd in Schoonhoven yerd AA V atlete Trudy van peuren kampioene op de ze- Ifenkamp voor de afdeling ïïouda. Rina van der Stouwe eed hetzelfde bij de meisjes A net bijna evenveel punten $.454 om 3.416). Heert van der 1 {rogt en Gert Velthuizen H verden bij de heren respectie- H lelijk achtste en tiende. Van I er Krogt noteerde veel per- oonlijke records waarbij met lame zijn speerworp van 35.04 peter opviel. Door de niet af- k aten de regen werden de af- 3 juitende 800 (vrouwen) en pOO (heren) meter afgewerkt U h baan 3 die overigens ook a oiledig blank stond. Bij de 0 \eteranen was de regio Leiden 3 terk vertegenwoordigd met \ad Pley, Jan van der Hoe- 3 fen, Uwe Voss, Bernhard a trabbendam en Simon van 3 [er Klaauw. Pley liet zien het peerwerpen nog steeds niet 'erleerd te zijn. In zijn leef- ijdsklasse verbeterde hij het iationale record met ruim drie b eter. PC Den Haag last op Alphenaar Peter Gerse )EN HAAG FC Den Haag jnderhandelt met de spits Pe- pr Gerse van Alphense Boys •ver een mogelijke komst naar jet Zuiderpark. De 22-jarige Mphenaar hielp zijn club het Ugelopen seizoen met 21 tref fers aan promotie naar de eer- te klasse van de zondag- £NVB. Peter Gerse stond on- ler meer ook in de belangstel- Ing van Sparta, maar de be ll brekingen met de Rotterdam- ij fe eredivisieclub zijn inmid- j Iels afgeketst. FC Den Haag dat zaterdag met 2-1 van Karl darx-Stadt verloor) hoopt 80 leze week met Gerse tot over- 20 lenstemming te komen. Israel wil eerst overleg met Libregts ATHENE Rinus Israel wordt volgende week maandag in Thessaloniki verwacht. De Nederlandse trainer, die een contract voor twee jaar tekende bij PAOK, wil voordat hij de selectie treft, overleggen met Thijs Libregts. De Nederlandse bondscoach had tijdens zijn verblijf in Griekenland dat vier seizoenen duurde onder meer PAOK onder zijn hoede. Is rael viert momenteel vakantie in Malaga. Volgens het Griekse persbureau ANA kost de komst van Israel de club uit de Griekse havenstad een maandsalaris van 10.000 dollar (ruim 20.000 gulden). Vorige maand vertrok Israel bij Feyenoord, na dat zijn positie onhoudbaar was geworden. De oud-international ging akkoord met een aantrekkelijke afkoopsom. Nederlanders opgepakt in Francorchamps VERVIERS In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Fran corchamps, aan de vooravond van de Grote Prijs van België motorsport, 80 mensen opgepakt bij ongeregeldheden. Tegen 18 arrestanten, allen Nederlanders en Westduitsers, zal een aan klacht worden ingediend. Enke le honderden mensen raakten in Francorchamps slaags met de politie. Daarbij vielen circa 25 gewonden, onder wie vijf poli tiemensen. De politie kreeg 40 meldingen van diefstal van mo toren. LA BAULE Wind kracht 8 was nog niet „Hollands" genoeg om een Nederlander de eerste gele trui van de 75e Tour de France te laten aan trekken. Guido Bontempi overmeesterde in de pro loog de tegenwind en het Nederlandse duo Peter Stevenhaagen-Jelle Nij- dam. De Italiaan trok de gele trui aan. Stevenhaa- gen moest zich troosten met het groene tricot, dat overigens ter discussie staat, omdat het uitreiken van alle mogelijke onder scheidingen de illusie zou kunnen wekken dat de rit van gisteren toch een ech te wedstrijd is geweest. Dat nu wil de FICP niet. Nijdam krijgt in ieder ge val niets. Hoe dan ook, de proloog van mm - .w Jelle Nijdam, derde, viel net buiten de prijzen. foto: anp de 75e Ronde van Frankrijk spektakel op. Over de boule- was geen succes. De ploegen- vard tussen de Bretonse bad- tijdrit met lancering van één plaatsen Pornichet en La Bau- renner voor de laatste kilome- Ie woei een stormachtige wind. ter leverde in storm en regen Zware stortbuien in de och- bepaald niet het verwachte tend hielden het meeste pu- LONDEN Met een overwinning in drie sets (5-7, 6-2, 6-1) op Martina Navratilova heeft de 19- jarige Westduitse Steffi Graf zaterdag op Wim^ bledon de macht bij de dames definitief overge nomen. Een historisch gebeuren, zo als door Navratilova goed werd begrepen. „Het einde van een hoofdstuk" en „het overgeven van de fakkel", waren begrippen, die zij han teerde en die haar gemoeds toestand goed weergaven. Vorig jaar toen Steffi Graf op 17 augustus de eerste plaats op de wereldranglijst over nam, kon Navratilova nog te gensputteren. Hoewel de aanstaande troonsafstand toen nabij was, gezien het feit dat dat gebeurde op basis van kwantiteit en niet op kwali teit. Zij won immers van de Grandslam-toernooien zowel Wimbledon als Flushing Me adow. Nu is dat anders. Met de titels van Australië, Parijs en Wimbledon in haar bezit, behoeft Steffi Graf alleen nog in Amerika te winnen om Grandslam te spelen, iets dat Navratilova nooit is ge lukt. Dit jaar hadcfen beide dames elkaar nog niet ontmoet. Met zes toernooi-overwinningen •en een totaal van 43 gewon nen partijen tegen slechts driemaal verlies (tweemaal Evert en Zvereva in Parijs) leek ze ongeveer van gelijke klasse als Graf, die in 40 op tredens tweemaal verloor (beide keren van Sabatini). De waarheid bleek anders. Op 31-jarige leeftijd heeft Navratilova alles uit haar li chaam gehaald, wat eruit te halen was. De spieren verzet ten zich tegen nog groter in spanningen. De pezen heb ben hun soepelheid verloren en de benen willen de geest niet meer gehoorzamen. Eens moest na 48 achtereenvolgen de partij-zeges op Wimbledon het einde komen. „Ik ben blij dat het op deze manier is ge beurd. Hier in de finale van Wimbledon. Tegen iemand, die sterker is dan ik. Tegen wie ik eigenlijk geen kans heb gehad. Het is mooi zo". Verzoend Navratilova heeft zich ver zoend met de gedachte dat zij Wimbledon niet voor een ne gende keer zal winnen. Het blijft, bij acht en dat record deelt zij met Helen Wills- Moody. Als het aan Navrati- Brenda Schultz in jeugdfinale LONDEN Brenda Schultz heeft de finale van het toernooi in het meisjesenkelspel op Wimbledon bereikt. De Neder landse won in de halve eindstrijd in drie sets van de Ameri kaanse Amy Frazier. Schultz kreeg in de eerste set op 6-5 een set-punt, maar verloor de reeks tenslotte in de tie-break, 6-7 (5-7) om haar plaats in de eindstrijd vervolgens veilig te stel len met 6-4 en 6-2. In de finale, gisteren verregend, speelt Schultz tegen de Francaise Emmanuella Derly, die in de an dere halve eindstrijd met 6-3 en 6-3 van Jana Pospisilova uit Tsjechoslowakije won. lova ligt, gaat zij in Califor- nië op bezoek bij de 82-jarige dame. „Om haar respect te betuigen. Ik weet hoe moei lijk het is om zo'n record op te bouwen". De plechtigheid van het mo ment werd min of meer ver stoord door het gegiechel en de weinigzeggende uitspra ken waarmee Steffi Graf de pers tegemoet trad. De West duitse mag zich op de baan koel en meedogenloos gedra gen, een ware kampioene is zij daarmee nog niet. Buiten tennis bestaat er niets voor haar. Navratilova voelt zich bij veel meer zaken betrok ken. Ze heeft een heel team van vriendinnen, aanver wanten en trainers om zich heen verzameld. Het gevolg is zo groot dat niet iedereen kon worden ondergebracht in het buitenhuis bij Wimble don, dat de titelhoudster had afgehuurd. Ze doet aan lief dadigheid en heeft in haar woonplaats Fort Worth een stichting in het leven geroe pen voor gehandicapte en misbruikte kinderen. Ze vindt dat een kampioene ook op die manier actief moet zijn. Bemoeizucht Het is niet onlogisch dat die belangstelling door anderen als bemoeizucht wordt erva ren. In de eerste plaats door Peter Graf, de vader van Steffi, die er over denkt in zijn achtertuin vier tennisba nen te laten aanleggen. Eén van gras, de ander van gra vel, de derde van cement en de vierde van kunststof. De materialen van de vier Grand Slamtoernooien. Zijn dochter kan zich dan thuis voorbereiden. Telefoontjes van Navratilova werken in zo'n geval storend. Hoe goed bedoeld haar adviezen ook waren. Het is meer dan het leeftijdsverschil van twaalf Martina Navratilova (rechts) feliciteert Steffi Graf met haar eerste Wimbledon-titel. foto: ap jaar dat de twee scheidt. Navratilova kan terugzien op een doodvermoeiend Wim bledon. Op tijdstippen dat haar jongere collega's al op één oor lagen, was zij ver wikkeld in zenuwslopende driesetters tegen Ros Fair- bank en Chris Evert. Vrij dagavond stapte zij in de kwartfinales van het ge- mengddubbelspel zelfs van de baan, omdat de pijn in de benen te hevig werd. In het droge Engels van assistent wedstrijdleider Peter Mor- mard heette het: „Mevrouw Navratilova heeft zich terug getrokken uit de partij van wege het onvaste weer, het late uur en haar redelijk be langrijke partij van de ko mende dag tegen Steffi Graf." Het was verwonderlijk, dat zij zaterdagmiddag nog zo goed van start ging, toen Bec ker en Lendl het centre- court eenmaal hadden vrijge geven. Nog meer, dat zij soe peitjes een achterstand van 3- 5 omzette in setwinst (7-5) en vervolgens een voorsprong van 2-0 nam. „De volgende game was beslissend. Mijn service liet het afweten en Steffi gooide er nog een schepje bovenop," aldus Na vratilova. Twee opslagen in de richting van Grafs meest gevreesde wapen; de fore hand, vormden de inleiding tot een periode, waarin ne gen achtereenvolgende ga mes naar de Westduitse gin gen en Navratilova bij tijd en- wijle van de baan dreigde te worden geblazen door de ka nonschoten, die rond haar in sloegen. De regenbui, die al enige tijd bezig was naderbij te komen ontlastte zich op het moment dat de Ameri kaanse eindelijk weer eens een game maakte: een servi ce-doorbraak voor 1-3. De pauze, die 39 minuten duur de, verstijfde haar spieren meer dan die van haar jonge re tegenstandster. De hervat ting had nauwelijks nog iets om het lijf. Na iets meer dan anderhalf uur speeltijd werd de loper uitgelegd voor de in trede van de nieuwe tennis- koningin. Boris Becker reageert, na weer een gemist matchpoint, zijn frustraties af op het net. foto: ap LONDEN Het kostte Boris Becker een slapelo ze nacht, heel wat frus traties en zelfs momen ten van wanhoop om de finitief van Ivan Lendl af te komen. De koele cijfers (6-4) waarmee de voorsprong van de avond tevoren van 6-4, 6-3, 6-7 (8-10) werd uitgebouwd tot een overwinning zeg gen weinig van het dra ma, waarin de door een dijbeenblessure gehin derde Lendl niet wilde verliezen en Becker niet kon winnen. Breekpunt na breekpunt en matchpoint na matchpoint gingen in de halve finale on gebruikt voorbij. Becker snoof als een dier dat zich be dreigd voelt. Schreeuwend en vuistenballend pompte hij de adrenaline door de ade ren. Het was een doorzichtige poging de natuurlijke vlucht- reactie te onderdrukken en de vijand te intimideren. Niet elke toeschouwer was er mee ingenomen. Het officiële pro gramma van Wimbledon vergeleek de Westduitse spierkolos zelfs met Tarzan en Rambo; ongeveer het erg ste dat een heer van stand in Engeland kan overkomen. Bij het missen van het acht ste matchpoint (de drie van de avond tevoren meegere kend) schreeuwde Becker zijn frustraties uit tegen het zeildoek achter hem. Hij draaide zich om en begon een praatje met de dame, die de achterlijn in het oog hield. „Ik vroeg haar wat ik moest doen. Zij wist het ook niet". Later gaf de Westduitser toe dat het een vorm van psy chologische oorlogsvoering was geweest. „Sommige spe lers kletsen tien minuten te gen de scheidsrechter, ande ren tegen het publiek. Er zijn er die hun schoenen vastma ken. Het heeft allemaal niet veel met tennis te maken, maar als je eenmaal in de halve finales of de finale van een Grand-Slamtoernooi staat, is veel, zoniet alles, ge oorloofd". Op Lendl maakte het allemaal geen zichtbare indruk. Hij sloeg er weer een ace tegenaan. Maar enkele mislukte volleys later was het dan toch zo ver. Becker plaatste zich met 6-4 in de vierde set voor de finale te gen Stefan Edberg, die in verband met de hevige re genval in Londen naar van daag moest worden ver plaatst. i Belanov geruild voor aardolie BERGAMO Igor Belanov, de Russische voetballer die in de finale van de strijd om het Eu ropees kampioenschap tegen Nederland een strafschop zag gestopt door Hans van Breuke- len, speelt komend seizoen in Italië. De 27-jarige aanvaller komt uit voor het naar de hoog ste afdeling gepromoveerde Atalanta Bergamo. De Noordita- liaanse club zal echter geen transfersom in geld behoeven over te maken naar de Sovjetu nie. In plaats daarvan levert Bergamo ter waarde van bijna 600.000 gulden aardolie aan de Peter Stevenhaagen werd gisteren tweede in de „preface" en startte vandaag in de groene trui. foto: anp bliek van Loire Atlantic in hun huizen. Het voorspel had een illegaal tintje. Het was een trucje van de organisatoren om de Tour, tegen de nieuwe regels in, tot vier weekeinde te verlengen. Renners en ploeg leiders vonden het allemaal maar niets, schikten zich er niettemin in om goede vrien den te blijven en waren al blij, dat ze goeddeels droog bleven.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11