CeidóeSowvamt TMIR DE ERAItti Jubileumtour op papier niet de zwaarste Ruim honderd etappezeges ZATERDAG 2 IULI 1988 Na de proloog van morgen gaat het peloton maandag echt op weg voor de belangrijkste etappe-wedstrijd van het seizoen: de Tour de France. Via Alpen en de Pyreneeën zullen de renners op zondag 24 juli op de Champs Élysèes in Parijs arriveren. FOTO'S: ANP ten tegen de klok zijn er dit maal trouwens ook niet bij. Desondanks blijft de Tour de Tour. De wedstrijd met de bijzondere uitstraling. Een meerdaagse koers die con stant in de belangstelling staat. Ook in Nederland waar al weer het nodige wordt ver wacht van Erik Breukink. De nieuwe nog jeugdige kopman van Peter Post moet de leem te na het tijdperk Zoetemelk opvullen. Het is niet onmoge lijk dat dat op termijn inder daad zal lukken. Het zou ech ter overdreven zijn te ver wachten dat Nederland al dit jaar in hem een Tourwinnaar heeft. De Nederlandse deelne mers zullen in het algemeen klassement normaal gespro ken een bescheiden rol spelen. Naast Erik Breukink kan ook Steven Rooks bij de eerste tien komen, maar dat is ver moedelijk het maximaal haal bare. De équipes van Jan Gis- bers (PDM), Jan Raas (Super- confex) en Peter Post (Pana sonic) zullen het vooral van dagsuccessen moeten hebben. PONTCHATEAU - Nog maar amper bekomen van het voetbalspektakel in West-Duitsland wacht de sportliefhebbers een nieuw evenement. Morgen wordt in Pontchateau aan de At lantische kust een begin ge maakt met de 75e Tour de France. Een jubileum uitgave dus. Op papier is het niet de zwaarste ronde uit de geschiedenis, maar dat moet uiteraard altijd even worden afgewacht. Weliswaar maakt de Tour de naam van de renners. De manier waarop de ac teurs zich plegen in te spannen is echter wel dege lijk mede bepalend voor het eindresultaat. De ko mende editie lijkt onder een minder gunstig gestern te gebukt te gaan. De Tour directie laat het peloton de „verkeerde" kant oprijden. De renners „volgen" de wijzers van de klok en ko men derhalve al redelijk snel in de Alpen. De bergreuzen die hier liggen zullen dit jaar dan ook geen sleutelrol vervullen. Ook al niet omdat slechts sprake is van een echte berg-étappe. De minder goede klimmers krij gen derhalve alle kans een eventueel opgelopen achter stand in tweede instantie weg te werken. En ook in de Pyre- neëen - waar eveneens slechts een zware etappe staat ge-., pland - zullen zij niet voor onoverkomelijke moeilijkhe den worden geplaatst. Deze Tour wordt nog door andere zaken gekenmerkt. Verplaat singen zijn bijvoorbeeld weer schering en inslag. Liefst vijf keer worden renners auto, |trein en vliegtuig ingedreven om over dikwijls fikse afstan den te worden vervoerd. Ber nard Hinault die eens met lui de stem bezwaar heeft aange tekend, blijkt als lid van de tourstaf niet in staat dit soort zaken te voorkomen. Hij is in ieder geval wel volledig omge zwaaid. De Breton heeft te genwoordig meer begrip voor de achter de schermen leven de problemen. Ongenade En die zijn er wel degelijk. Jean Francois Naquet-Radi- quet, de met veel ophef bin nen de poorten gehaalde op volger van de in ongenade ge vallen Felix Levitan, heeft het veld al weer moeten ruimen. Hoewel iedereen geheimzin nig doet over de redenen, wordt hem vermoedelijk ver weten te snel door de knieën te zijn gegaan voor de eisen van de FICP, de profwieler- sectie binnen de UCI. In het kader van de door Hein Ver- bruggen doorgedreven ont wikkelingen heeft de Tour een ander gezicht gekregen. Min der wedstrijddagen, geen pro loog meer, geen echte zware J tochten door Het hooggebergte en voor tourbegrippen weinig kilometers. Het is voor vijf voudig Tourwinnaar Eddie Merckx zelfs reden geest na ,de presentatie uit te roepen: „Is dit echt het schema van de Tour of kijk ik naar de route van de Toer van de jToekomst. In mijn ogen is met het invoeren van al die korte ritjes knap overdreven. Dat tochtje naar Pau over veertig kilometer is helemaal een lachtertje. Ik ben ontgoo cheld". Rumoer De vele doorgevoerde wijzi gingen doen het wielerwereld- je met gemengde gevoelens vooruitkijken. De opgelegde beperking ten aanzien van het aantal deelnemers heeft ook voor veel rumoer gezorgd. De Tourdirectie heeft in in het kader van het dwars zitten van Hein Verbruggen keihard besloten niet meer dan 22 ploegen van negen renners toe te laten. Als gevolg daarvan zijn de formaties van Manza- na-Postobon, Roland-Colnago en TVM geweerd. Een een voudige oplossing zou zijn ge weest ploegen van acht ren ners toe te laten. Daarvan is opzettelijk afgezien. Het heeft allemaal te maken met het ge weldige gevecht om de macht. De voor de Tourorganisastie zo lastige Hein Verbruggen wil volgend jaar een interna tionale topcompetitie waar aan slechts twintig ploegen mogen deelnemen. De daar voor benodigde punten moeten echter wel worden veroverd tijdens de belangrij ke wedstrijden in dit lopende seizoen. Het spreekt voor zich dat deelname aan de gekort wiekte Tour van dit jaar daar voor belangrijk is. Wraak Door vast te houden aan 22 ploegen van negen man slaagt de Tourdirectie er moeiteloos in wraak te nemen op Ver bruggen die de macht van de Tourdirectie wil berperken. Verbruggen is echter in een lastige positie verzeild ge raakt. Hij heeft er namelijk alle belang bij dat er zoveel mogelijke grote internationale sponsors op de markt komen. Hoe het ook zij: de Tour de France 1988 zal als een bij zondere de geschiedenis in gaan. Ook al omdat enkele fa vorieten ontbreken. Stephen Roche tobt met knie-proble men, en Greg Lemond is nog niet hersteld van de hem overkomen ongelukken. Het betekent dat coureurs als Pe dro Delgado, Charly Mottet, en Jeff Bernard ineens hoge ogen gooien. Zelfs Sean Kelly zou ditmaal wel eens heel hoog kunnen eindigen. Van de echte klimmers behoeft niet te veel worden verwacht. De Tour is voor hen gewoon niet zwaar genoeg. Natuurlijk zullen Luis Herrera, Fabio Parra, Alvaro Pino en Ansel- mo Fuerte best eens een étap pe goed in beeld komen. Het zal echter niet voldoende zijn om de Tour naar de hand te zetten. Noodzakelijke beklim mingen als de hellingen van de Madeleine, de Télègraphe, Peyresourde, Aspin, Galibier en Alpe d'Huez doen daaraan niets af. En ook de tocht naar Luz Ardiden zal vermoedelijk niet beslissend zijn. De 75e Tour de France lijkt bijzonder geschikt voor de mannen die op kracht omhoog kunnen. Breukink Coureurs die doorgaans ook een behoorlijke tijdrit in de benen hebben. Echte lange rit Knettergekke proloog PONTCHATEAU - De 75e Ronde van Frankrijk wordt morgen ingezet met een knet tergekke proloog. In het dorp je Pornichet-La Baule rijden de 22 ploegen een ronde van 4,8 kilometer. De tijden worden opgenomen om de volgorde van de ploegen te bepalen in de echte ploegen tijdrit van maandag 4 juli. Het bijzondere aan de pro loog is dat de renners één lid van de eigen ploeg op snel heid brengen, die nog één ki lometer doorrijdt. De snelste individuele renner over die extra kilometer mag een dag later, als de Tour officieel be gint, de gele trui dragen. Nummer twee krijgt de groe ne trui. Deze circusattractie is verder een los aanhangsel van de serieuze Tour de France. De organisatie moest de pro loog, vorig jaar nog gewonnen door Jelle Nijdam, schrappen, omdat de wedstrijd niet meer vier weekeinden meer mag beslaan. Voor de 'preface' nieuwe stijl is een aparte prij- zenpot van 70.000 gulden. PONTCHATEAU - In 52 jaar hebben 48 Nederlandse wielrenners 114 etappes in de Ronde van Frankrijk ge wonnen. In 1936 namen voor het eerst Nederlandse ren ners deel aan de Tour. Dat jaar werd de Zeeuw Theofiel Middelkamp de eerste Nederlandse winnaar. Knetemann, Raas en Zoetemelk zegevierden ieder tien keer. Vorig jaar greep Nederland zes etappe-overwinningen. De ranglijst van Nederlandse etappewinnaars is als volgt: 1. Gerrie Knetemann, Jan Raas en Joop Zoetemelk 10; 4. Jan Janssen 7, 5. Gerben Karstens 6, 6. Wout Wagtmans 4, 7. Wim van Est, Hennie Kuiper, Henk Lubberding, Bert Ooster bosch, Jo de Roo, Johan van der Velde, Rini Wagtmans en Peter Winnen allen 3; 15. Theo Middelkamp, Jan Nolten, Henk Nijdam, Jean-Paul van Poppel, Cees Priem, Albert van Schendel, Theo Smit, Gerrit Voorting en Ad Wijnands allen 2; 24. Erik Breukink, Hans Dekkers, Maarten Ducrot, Leo Duyn- dam, Cees van Espen, Henk Faanhof, Daan de Groot, Fedor den Hertog, Jos Hinsen, Adri van Houwelingen, Jan Krekels, Johan Lammerts, Jo Maas, Henri Manders, Jelle Nijdam, Frits Pirard, Adri van der Poel, Henk Poppe, Anton van Schendel, Gerrit Schulte, Gerrit Solleveld, Nico Verhoeven, Gerard Via- nen, Leo van Vliet en Huub Zilverberg allen 1.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 29