Complete overwinning partij leider Gorbatsj ov finale 8 4* Kennis E en 32b 7 22 25 Tour Kamerleden vallen Van der Linden af Gerrit Jan Heijn bleef rustig en rationeel IG 21 EXTRA BIJLAGE TOUR DE FRANCE £cicUc 0omaivt Zaterdag 2 juli 1988 80e jaargang no. 24154 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Weslerpers. behorende tot Sijtholl Pers. Apolhekersdi)k 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23,74 (aut. betaling), kwartaal I. 70.93. jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)I. 0,65 per mm, familieberichten I. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A.Buijteweg. e nummers f. 1,10 Af en toé zon en vooral later op de dag enkele buien, moge lijk met onweer. Middagtem- peratuur omstreeks 18 graden. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog af en toe krachtige zuidwestelijk wind. Zon op: 05.26, onder: 22.02; hoog water Scheveningen: 06.15 en 18.57; laag water: 02.04 en 14.20. O) CÖ Zie pagina 16 Deurwaarder naar studenten DEN HAAG - Studenten en scholie- en die wisten dat zij ten onrechte en dubbele studiebeurs ontvingen of lie na beëindiging van hun studie ïog studiefinanciering hebben ont vangen, worden aangepakt. In totaal i5.872 studenten en scholieren krij- ;en uitstel van terugbetaling van te veel uitgekeerde studiebeurs. De ui- erste betaaldatum is verschoven ïaar 31 augustus 1988. Studenten die >ok dan nog buiten hun schuld in de iroblemen komen bij de terugbeta- ing, kunnen een betalingsregeling reffen, maar anderen kunnen een ieurwaarder verwachten, aldus het ninisterie. Er is 225 miljoen te veel pitgekeerd. Klaar voor de show Op de vliegbasis Deelen was gisteren alles if| gereed voor het hoogtepunt van de festivi- teiten rond de viering van het 75-jarig be staan van de Koninklijke Luchtmacht, de grote luchtshow van vandaag. Tijdens de generale repetitie stroomde het publiek al massaal naar de basis, waar de regen aan vankelijk dreigde spelbreker te worden. Het succes van show staat of valt immers met het weer. Wellicht worden vandaag bepaal de onderdelen van demonstratievluchten af gelast of ingekort. Het optreden van het de monstratie-peloton van de Luchtmacht gaat echter in elk geval door. Dit onderdeel werd eerder als gevolg van bezuinigingsmaatre gelen opgeheven, maar is ter gelegenheid van het jubileum heropgericht. De lucht show wordt vandaag rechtstreeks op televi sie (Nederland 3) uitgezonden. FOTO: PERS UNIE Geen wapenstilstand met leger Suriname PARAMARIBO De Surinaamse rege ring zal vooralsnog geen staakt-het-vuren in de strijd met het Jungle Commando van Ronny Brunskwijk afkondigen. Para maribo wil eerst contact opnemen met lei ders van de bewoners in Oost-Suriname. Een staakt-het-vuren was een van de pro tocollen waarover eerder deze week een regeringsdelegatie het met Brunswijk eens werd. Volgens oud-president Chin A Sen hebben leden van het Jungle Commando deze week zeven militairen van het natio nale leger gedood tijdens gevechten nabij Patamacca; zeven soldaten zouden krijgs gevangen zijn gemaakt. Ontsnapte solda ten verklaarden in Paramaribo dat zich Frans-sprekende blanken" onder de re bellen bevonden. Ontvoerd Haags jongetje (9) in Arnhem bevrijd DEN HAAG Het 9-jarige Haag se jongetje dat op 9 juni werd ont voerd uit de woning van zijn moe der aan de Fisherstraat is terecht. Het kind werd gisteren na een in val door een arrestatieteam van de Haagse politie aangetroffen in een Arhemse woning. Het jongen tje, dat in goede gezondheid ver- keerj, werd vastgehouden door een 22-jarige Arnhemmer. De man is gearresteerd op verden king van wederrechtelijke vrij heidsberoving. De politie ver moedt dat de ontvoering verband houdt met een schuld van zijn on langs gescheiden vader. De Vries: controle Kamer geen bijzaak DEN HAAG CDA-fractie- leider Bert de Vries is het niet met premier Lubbers eens dat de Tweede Kamer zich met bijzaken bemoeit als zij contro le uitoefent op de manage- hentkant van het kabinetsbe leid. „Als je merkt dat er bij de uitvoering van het beleid din gen scheef gaan, dan gaat het mij te ver om te zeggen dat de Kamer zich daarover maar niet druk moet maken", zegt De Vries in een vraaggesprek met onze krant, be fractieleider vindt ook dat cfeze bemoeienis van de Ka- ^ner succes oplevert. „Kijk eens op Volkshuisvesting. Daar gaat het nu toch heel an ders dan een paar jaar gele den. En kijk eens wat er ver anderd is op het terrein van de Steunverlening aan bedrijven en naar de positie van de ac countants op de departemen ten". Hij reageert hiermee op uitlatingen van premier Lub bers die zich vorige week in het partijblad CDA-Actueel I nogal laatdunkend uitliet over sommige activiteiten van de Kamer. Lubbers vindt dat de jKanier zich 'vroeger' meer met de inhoud van het beleid bezig hield. De Vries wijst ook die kritiek van de hand. Pagina 5: „Ik zie niets waar kabinet op kan vallen" LONDEN De partij conferentie in Moskou is gisteravond geëindigd met een complete over winning voor secretaris generaal Michail Gor- batsjov. De partijleider verklaarde in zijn slot rede tot de krap vijfdui zend afgevaardigden, dat de driedaagse bij eenkomst al haar doel stellingen had bereikt. Zes resoluties in verband pe restrojka en een grondige politieke hervorming van de Sovjetgemeenschap werden goedgekeurd. Een en ander betekent dat het dagelijkse leven in de Sovjetunie een grondige democratisering kan ondergaan. De glasnost- politiek wordt voortgezet en het juridische systeem gewij zigd. Ook de interne rassen problemen kunnen op een menselijker manier worden aangepakt. Gorbatsjov zei in zijn slot rede dat de partij nu op basis van deze resoluties snel voort moet gaan met de pe restrojka en niet moet wach ten tot het volgende partij congres, dat over drie jaar wordt gehouden. „Wij moeten de hervorming van het politieke systeem niet op de lange baan schuiven", al dus Gorbatsjov. Hij noemde de partijconferentie in zijn slotrede een „grootse ge beurtenis" in de geschiede nis. De partijleider leverde felle kritiek op de tegenstanders van de perestrojka, die „pro beren ons een stok in de wielen te steken". Gorbats jov wijdde tijdens zijn rede veel tijd aan voormalig par tijchef van Moskou, Boris Jeltsin en gaf een uitgebrei de kritiek op diens hande len. Jeltsin deed gisteren een beroep op de afgevaardigden om hem van alle politieke blaam te zuiveren. Gorbats jov kondigde verder aan dat er in Moskou een monument wordt opgericht voor de slachtoffers van de Stalin- terreur. Pagina 7: „Sovjetburgers zijn toch geen slaven" DEN HAAG De vier paspoort-specialisten in de Tweede Ka mer, Kohnstamm (D66), De Visser (PvdA), Wiebenga (VVD) en Gualthérie van Weezei (CDA) hebben staatssecretaris Van der Linden van buitenlandse zaken verweten de Kamer onvoldoen de te hebben ingelicht. De Visser sprak als enige over „mislei dende en op onderdelen onjuiste" informatie. Op de laatste dag van de verhoren door de parlementaire enquê tecommissie gaven de kamerleden ook toe de zaak aanvankelijk onderschat te hebben. Daardoor werd op sommige belangrijke momenten verzuimd de staatssecretaris te dwingen voorlopig een punt achter de invoering van een nieuw, fraudebestendig paspoort te zetten. Eén van die momenten was de ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst („bron van alle ellende") tussen de staat, Kodak, Elba en Philips. Daarover is geen ka merdebat gehouden, omdat de deelname van 'klinkende namen' als Kodak en Philips in het algemeen gezien werd als waarborg. Overigens stellen Wiebenga en De Visser zich nog steeds op het standpunt dat „we geen staatssecretarisje moeten spelen", zoals Wiebenga het uitdrukte. Het verhoor van Van Weezei leidde nog tot enige opwinding omdat de CDA'er weigerde de naam van een fractiegenoot te noemen die hem een kopie van een voor het paspoort negatief testrapport had gegeven. Van Weezei had het rapport openbaar gemaakt omdat „hij dat zijn parlementaire plicht vond". Commissievoorzitter Hermans verklaarde gisteren na afloop van de verhoren het niet uit te sluiten dat in de periode tot 10 augus tus opnieuw een paar mensen worden uitgenodigd om in het openbaar voor de enquêtecommissie te verschijnen. Pagina 3: „Toen ik ze zag dacht ik: dat is geen oude adel" Franse uittocht kost 24 levens LYON De uittocht van vele duizenden Franse gezinnen naar hun vakantieverblijven is gisteren dramatisch verlopen. Bij verkeersongelukken in het gehele land vielen 24 doden en zeker zeventig personen raak ten gewond. Zo raakte de snel weg van Parijs naar Lyon, na bij Tournus in Midden-Frank rijk geblokkeerd door twee kettingbotsingen, waarbij twintig auto's en een vracht auto waren betrokken. Onge woon zwaar weer eiste zijn tol op de Middellandse Zee, waar drie mensen verdronken. Op de vlucht na explosie Een Syrische soldaat begeleidt een echtpaar met kind, dat vlucht na een enorme explosie, gisteren in West Bayrut. Bij het ontploffen van de lading van tien kilo TNT, die verstopt zat in een auto, kwam een persoon om het leven en raakten tientallen mensen gewond. Ook de materiële schade was groot. Het is nog niet duidelijk welke groepering achter de aanslag zit. HAARLEM De rechtszaak tegen Ferdi E. heeft gisteren enig licht gebracht in de wijze waarop Gerrit Jan Heiin zijn laatste levensdag heeft doorge bracht. Uit de processen-ver baal en uit antwoorden die E. gisteren gaf op vragen van rechtbankpresident mevrouw mr. Terwee-Van Hilten bleek dat Heijn weliswaar angstig en onzeker moet zijn geweest, ar dat hij tevens tot op het eind de rationaliteit zelve bleef. Terwijl hij al uren in de macht van zijn gewapende ontvoer der en latere moordenaar was, zei hij dat het hem speet dat hij zijn attaché-koffertje niet bij zich had. Hij had nog graag wat willen werken. Heijn maakte deze opmerking in de bossen bij Deelen waar hij met zijn ontvoerder de hele dag ronddoolde, nu en dan in de auto zittend, dan weer over een bospad wandelend. Van tijd tot tijd ging het twee tal op een bankje zitten om even te rusten. Ferdi E. had de ontvoering zo goed gepland, dat hij voor momenten als deze brood en sinaasappelsap had meegenomen. Heijn zou heel wat minder rustig zijn ge weest als hij had geweten dat E. behalve deze onschuldige attributen ook een spade, een scherp slagersmes, een plankje en een thermoskan met ijs had meegenomen voor z'n begrafe nis en het afhakken van een pink. Ferdi E. had Heijn wijsge maakt dat het werkelijk alleen een ontvoering was. „Mijn maat zal ons straks opwach ten", hield hij zijn slachtoffer steeds voor. „De heer Heijn liet het allemaal maar over zich heen komen", vertelde Ferdi E. later tegen zijn onder vragers. De relatie tussen E. en zijn slachtoffer was niet onvrien delijk. „Hij was heel aardig", herinnert E. zich later. Het tweetal, dat elkaar steeds met „U" bleef aanspreken, conver seerde over onderwerpen als muziek, filosofie en Heijns kinderen. Toch moet die dag in de bossen, zoals de president van de rechtbank gisteren al suggereerde, geestelijk vrij be lastend zijn geweest. „Hebt u zich vooraf gerealiseerd wat u die dag allemaal zou doen?". E.: „Ik zag er wel erg tegen op. Maar of het achteraf meeviel zou ik niet kunnen beantwoor den". Cynisme Heijn heeft zijn ontvoerder en kele malen gevraagd te mogen vertrekken. Later werden zijn pogingen wat vasthoudender, gecombineerd met een tikkel tje cynisme. „Uw nep-snor staat u helemaal niet" en „Ik zie u niet in Rio zitten met een stel mooie vrouwen om u heen", voegde Heijn zijn ont voerder toe, kennelijk in een poging deze te intimideren. „Ik denk niet dat dat humoris tisch bedoeld was, ik denk dat hij het meende", aldus E. Op een werkelijke confronta tie met zijn ontvoerder was Heijn evenwel niet uit. Inte gendeel, er was weinig aan drang voor nodig om hem een bandje te laten inspreken met een tekst over zijn toestand en met een rijtje cijfers en letters. Heijn adviseerde zelfs waar de afpersingsbrieven heen te stu ren, compleet met het dicteren van namen, adressen en tele foonnummers. Pagina 3: Levenslang geëist tegen Ferdi E. ADVERTENTIES AUTCEHEEMSKERK - - OFF. DEALER - LEIOEN LamminKhinimg 128 KümiccamI ROELOFARENOSVEEN Tel. 071-310811 Alktmsdelaan I Tel. OI7t3-28S6 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teletoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond na bezorgd. audio boortoestellen Steenstraat 22, 2312 BW Leiden, 071-141538. HOORTOESTEL MAAND OP PROEF P\ VANMIOOAG NA 17.00 UUR IS DE NIEUWE WOONINFO UIT 2^^ Neem mee uit de woomnto- y box naast de huizenetala- ge bt) ons kantoor Ol bel even Van Beiikering Makelaardij Zonnebloem Leiden 071-214521 AC Milan verkoopt al 60.000 seizoenkaarten MILAAN AC Milan, de Italiaanse thuisbasis van Ruud Gullit, Marco van Basten en Frank Rijkaard, heeft al 60.000 seizoen kaarten verkocht. In het Meazza stadion in Milaan is ruimte voor 80.000 toe schouwers. De club meld de dat de verkoop van de seizoenkaarten meer dan 20 miljard lire heeft opge bracht, ruim 30 miljoen gulden. Voetbalclub Juventus uit Turijn onderhandelt met Manchester United over de transfer van aanvaller Mark Hughes. Juventus onderhandelt ook met Eintracht Frankfurt over de aankoop van de Hon gaarse middenvelder Lajos Detari. Het dit jaar gepro moveerde Atlanta uit Ber gamo wil de Russische ster-speler Igor Belanov kopen. Guillermo rijdt knipperbol om WASSENAAR Bij een uitwijkmanoeuvre is Jorge Guillermo, echtgenoot van prinses Christina, gis teren op de Buurtweg in Wassenaar tegen een oranje knipperbol gere den. Hij en de prinses hadden net hun kinderen uit school gehaald en wil den via de Buurtweg de 'Zijdeweg inrijden. Een te veel op het midden van het wegdek rijdende tegenlig ger hinderde de heer Guiller mo zodanig, dat deze de oranje knipperbol niet kon ontwij ken. De knipperbol bij de Kie- vietsschool klapte tegen de grond. De auto van de heer Guillermo liep voor enkele duizenden gulden schade op. Een leraar van de Kieviets- school zorgde met twee start kabels dat de auto van de fa milie Guillermo weer op gang kon komen. 34 PAGINA'S in vier katernen Dieren beter af dankzij moeder van Pippi Langkous „Fiat schaadt imago auto branche" Het andere gezicht van Zuid- Holland Het veer van Zijpe zal nooit meervaren Moderne reiziger laat overal zijn sporen na GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLAND 3/5 BUITENLAND7 ECONOMIE SPORT LEIDEN OMGEVING KUNST RADIO EN TELEVISIE 18/19 FINALE21 T/M 28 TOUR DE FRANCE ..29 T/M 34 ...9/10/11 13 14/15 Een hele toer, telkens weer het volgen en nauwkeu rig verslaan van de Tour de France. Maar het werk van onze verslaggevers - het circus begint weer! - verzinkt natuurlijk in het niet vergeleken bij de prestaties die de wielrenners moeten leveren om na elke etappe weer, liefst als eerste, de eind streep te halen. Toch wordt er zo, elke dag weer, gedurende de hele Tour in tweeërlei opzicht ge zorgd voor een krachttoer, die bewondering af dwingt. Eerst door de renners, die cols bedwingen en records breken, en vervolgens door onze journa listen, die - als de renners al lang weer ergens ge strekt liggen te rusten - er toch maar voor zorgen, dat u er alles over te weten komt. En vergeleken daarbij is het vast zo'n toer niet om de bon even in te vullen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement nor- den geweigerd. §eiclóc£ou/ia/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1