„Zonder perestrojka zal het socialisme sterven" Pascontrole in Belgie onwettig Nagorny-Karabach tijdelijk onder ander bestuur Grieken moeten karwei van Helmut Kohl afmaken Theologie BUITENLAND fieidaeSotnmti VRIJDAG 1 JUU 1988 PAGINA 5 Garnalen Een geluk bij een ongeluk: het Salva doraanse vracht vliegtuig dat gisteren bij de stad La Herra- dura neerstortte, had kisten met be vroren garnalen aan boord. Het duurde niet lang of de be volking van de stad ging tussen de nog rokende wrakstuk ken op zoek naar de kostbare lading. Vijf personen, onder wie de Amerikaanse pi loot raakten ge wond. FOTO: ANP REPARATIE TELESCOOP MISLUKT MOSKOU De reparatie aan de Nederlandse fotocamera in het Russische ruimtestation MIR is mislukt. De twee kos monauten Titov en Manarov hebben vijf uur aan de camera gewerkt, maar het lukte hen niet om enkele kapotte onder delen te vervangen. Vanuit het laboratorium voor ruimte onderzoek in Utrecht reageer de de assistent-projectleider R. Jager teleurgesteld: „Ik hoop dat ze een tweede poging gaan wagen". Britten vrezen huisvuil VS LONDEN De Britse regering is bezorgd over plannen van een be drijf in Manchester om ruim twee miljoen ton Amerikaans huisvuil per jaar te importeren. Het be drijf. Power Water and Waste, heeft een contract van vijf jaar gesloten met de Amerikanen voor het importeren van huisvuil en tuinafval. De autoriteiten vrezen dat met het afval bacteriën en on gedierte mee zullen komen. Som mige leden van het Lagerhuis hebben al verklaard dat de Ame rikanen zelf maar een plek moeten zoeken voor hun afval, „in hun woestijnen of zo". Oorlogsheld moet medailles verkopen LONDEN De laatste overlevende van een speciaal sabotageteam van de Britse Koninklijke Marine tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft zijn me dailles noodgedwongen verkocht. De 65-jarige Bill Sparks uit Herstmoceux in Zuidengeland zei dat hij zijn onder scheidingen moest verkopen, omdat zijn pensioen onlangs is verminderd met 70 gulden per week. De medailles brachten op de veiling bij Sotheby's in Londen in twee minuten meer dan 100.000 gulden op. Sparks had zelf ver wacht er niet meer dan 25.000 gulden voor te krijgen. „Mijn hart is gebroken dat ik ze kwijt ben. Maar er is niets aan te doen", aldus Sparks. RECHTER BEPAALT: (Van correspondent) BRUSSEL De routine controles die de politie en rijkswacht in België aan de lopende band uitvoe ren om de identiteit van burgers vast te stellen, zijn onwettig. Op zijn minst moet de persoon die wordt gecontroleerd door de betrokken politieman of rijkswachter van een misdrijf worden verdacht. Met die uitspraak heeft een Antwerpse politierechter deze week de identificatieplicht in België aardig in het gedrang gebracht. Politie en rijkswacht hebben nog geen commentaar op de uitspraak, en ook de nieuwe Justitieminister Wa- thelet zit met de kwestie dartig in zijn maag. Overigens maak te in Nederland premier Lub bers vorige week bekend eveneens enige vorm van in- dentificatieplicht in te willen voeren. De rechtzaak over de identifi catieplicht was aangekaart door de Antwerpse docent Reyntjens, die stelde dat de identificatieplicht in België strijdig is met de grondwet en met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. De politierechter stelde hem in het gelijk. Reyntjens is bereid om zijn gelijk desnoods voor het Europese Hof van Justitie te bevechten. Die kans wordt hem wellicht geboden, omdat de prokureur in Antwerpen al heeft aangekondigd in beroep te gaan tegen de uitspraak van de politierechter. Geheim eiwit na 18 jaar ontrafeld Na achttien jaar onderzoek zijn Amerikaanse wetenschappers zijn er in geslaagd de driedi mensionale atoomstructuur te bepalen van het meest voorko mende eiwit op aarde. De ont sluiering van de structuur van het RuBisCO-eiwit betekent volgens experts een doorbraak in de biotechnologie. De ont dekker, David Eisenberg, zei dat het eiwit nu zo veranderd kan worden dat planten er sneller door gaan groeien, het kankercellen kan afbreken, suikerziekte geneest of hartin farcten voorkomt. Zelfs de bio logische wasmiddelen zouden via een aangepast RuBisCO, dat 37.792 atomen telt, verbe terd kunnen worden. Eisen berg verwacht dat zijn onder zoek binnen 10 jaar tot tastba re resultaten zal leiden. FOTO: AP GORBATSJOV IN DRINGEND BEROEP OP PARTIJCONGRES: MOSKOU Sovjet-par tijleider Michail Gorbats- jov heeft opnieuw een dringend persoonlijk beroep gedaan op de 5.000 afgevaardigden op de partijconferentie in Moskou om mee te wer ken aan hervormingen van het Sovjet-systeem. Hij waarschuwde dat „het socialisme zal sterven, tenzij wij het systeem hervormen". Het was voor de tweede keer dat Gorbatsjov het woord nam. Hij herinnerde eraan dat eerder hervor mingspogingen, in de jaren vijftig en zestig, werden „verzwolgen" door het sy steem. In zijn vurige plei dooi, dat veertig minuten duurde en door de televisie integraal werd uitgezonden, zei Gorbatsjov dat hij hen opnieuw toesprak vanwege een „zeker gebrek aan be grip" voor de voorstellen die hij eerder heeft gedaan. Hij merkte op dat een aantal van de afgevaardigden heeft geklaagd, dat zij nog geen echte resultaten hebben ge zien van de perestrojka. Maar net doen alsof er wel snel resultaten zijn geboekt zou volgens de Sovjetleider „de simpelste, snelste maar ook meest foute manier" van werken zijn. De grote vergaderzaal van het Kremlin, het toneel van het negentiende partijcon gres, kende Vandaag op nieuw een bijzondere ge beurtenis toen het woord werd gegeven aan de afge zette partijchef van Moskou, Boris Jeltsin. Hij drong, evenals sprekers gisteren, aan op het vertrek van hoge partijfunctionarissen uit het Brezjnev-tijdperk. Jeltsin, een voorstander van radica le hervormingen werd vorig jaar aan de kant gezet werd nadat hij felle kritiek had geuit op Jegor Ligatsjov, de tweede man in het Kremlin en de leider van de conser vatieve vleugel in de partij. Corruptie Gisteren, de derde dag van het congres, zorgde de hoofdredacteur Van het her vormingsgezinde blad „Ogonjok", Vitali Korotitsj, voor enige opschudding. Hij vertelde dat hij de justitie in Moskou bewijsmateriaal had overhandigd over vier afge vaardigden naar de confe rentie, die bij een corruptie schandaal betrokken zouden zijn. „Ik zou het zeer op prijs stellen als de controlecom missie van de partij en de procureur-generaal van de Sovjetunie eindelijk eens een oordeel gaven over de Schoonzoon Brezjnev voor rechter MOSKOU Joeri Tsjoerbanov, de schoonzoon van wijlen Sovjetleider Leonid Brezjnev, moet terechtstaan op be schuldiging van corruptie. Dit heeft het ministerie van jus titie in Moskou meegedeeld. Onbekend is wanneer het pro ces tegen de vroegere tweede man van de politie in de Sov jetunie begint. Tegen Tsjoerbaonv bestaat de verdenking dat hij steekpenningen heeft aangenomen tot een bedrag van zeker twee miljoen gulden. gegevens van de onderzoe kers, en ofwel degenen straffen over wie wij sprre- ken, ofwel de onderzoekers en journalisten straffen die het hebben gewaagd on schuldige mensen verdacht te maken", zei Korotitsj on der gejuich en applaus uit het publiek. Afgelopen zondag al schreef Ogonjok dat afgevaardigden uit de republiek Oezbekistan p steekpenningen hadden GTOmyko aangenomen Korotitsj werd door een van de afge vaardigden naar het podium geroepen om uitleg te geven over het artikel, nadat het hoofd van de commisie voor de geloofsbrieven had ver klaard dat een langdurig on derzoek nodig zou zijn om uit te zoeken of de beschul digingen van Ogonjok op waarheid berustten. Korotitsj zei dat de beschul digingen afkomstig waren van onderzoekers die bezig waren een netwerk van om koperij en corruptie bloot te leggen rond de in 1983 over leden Oezbeekse partijleider Sjaraf Rasjidov en de schoonzoon van wijlen pre sident Leonid Brezjnev, Joe ri Tsjoerbanov. Kritiek was er gisteren ook op president Gromyko en andere bejaarde functiona rissen, die verantwoordelijk zouden moeten worden ge steld voor vroegere beleids fouten. Het voorstel werd gedaan door Vladimir Mel- nikov, de partijleider van de autonome republiek Komi in Siberië. Hij werd onder broken door partijleider Mi chail Gorbatsjov. „Misschien heeft u concrete voorstellen. Wij zitten hier wel te luisteren maar weten niet of u het nou over mij heeft, of over hem of over iemand anders", aldus Gor batsjov. Daarop noemde Melnikov de namen van Gromyko en Solomentsev. „Ook Afana- sev en Arbatov moeten op stappen", vervolgde hij in een verwijzing naar de hoofdredacteur Viktor Afa- nasev en de vooraanstaande Kremlin-adviseur over Amerikaanse vraagstukken Georgi Arbatov. Beiden werden op hun functies be noemd onder de in ongena de geraakte voormalige par tijleider Leonid Brezjnev. Andere afgevaardigde nam het later voor Gromyko op, zo meldde gisteravond het Sovjetnieuwsagentschap Tass. Een van hen wees op de „nobele daden" van Gro myko, al zei hij wél dat de 78-jarige president „niet he lemaal meer met zijn tijd meegaat". Volgens Jefrem Sokolov, de partijchef van Wit-Rusland Gorbatsjov bezoekt Auschwitz WARSCHAU Partijleider Michail Gorbatsjov van de Sovjet unie, die halverwege volgende maand een bezoek aan Polen brengt, gaat onder meer naar Auschwitz. Gorbatsjov verblijft van 11 tot 16 juli in Polen. Als hij in Krakow is, wil Gorbatsjov graag een bezoek brengen aan het gebouw waarin vroeger een ziekenhuis gevestigd was. Daar is zijn vader in de oorlog nog opgenomen geweest. Ook denkt Gorbatsjov een bezoek te brengen aan Zelazowa-Wola, waar de componist Frédéric Cho pin geboren is. Diens geboortehuis is intact gelaten en fungeert waar regelmatig concerten gegeven worden. waar Gromyko zijn loop baan nog onder Stalin be gon, kregen deze woorden veel bijval. Op de televisie was echter te zien dat veel afgevaardigden luid klapten toen Melnikov het voorstel deed de bejaarde Gromyko met pensioen te sturen. In zijn openingstoespraak had Gorbatsjov afgelopen dinsdag overigens ook al verhulde kritiek geleverd op Gromyko. Hij veroor deelde toen het „kleine clubje" dat zich meester had gemaakt van het buiten lands beleid en dat het land in problemen heeft ge bracht, waarvoor de huidige Sovjetleiding oplossingen moet vinden. Medailledief Tijdens de vaak uiterst openhartige debatten is ook felle kritiek geleverd op de ministeries in Moskou die volgens verscheidene afge vaardigden de hervormin gen saboteren. Volgens Tass waren de meeste sprekers het erover eens dat „de mi- nisteries in hun huidige batsjov, die zei dat de media de bureaucraten r"*-- Milieu-problemen op partijcongres MOSKOU Een Russi- sche staalarbeider heeft op het partijcongres in Mos kou de regeringsleiders verweten dat zij niet in staat zijn milieu-proble men aan te pakken. Vol gens de man staat de hui dige milieuvervuiling in veel steden gelijk aan die na de ramp met de kern centrale bij Tsjernobyl in 1986. Hij haalde het voor beeld aan van zijn eigen woonplaats Yarin in de Oeral, waar eerder dit jaar 10.000 mensen de straat op gingen om te protesteren tegen de vervuiling die werd veroorzaakt door twee oude verbrandingso vens op een staalfabriek. Volgens de man zijn er vijftig tot honderd steden in de Sovjetunie waar de vervuiling zo ernstig is, dat de volksgezondheid er door wordt bedreigd. i overbodig zijn". Een afgevaardigde uit Sta- *en aanvallen. „Dan wordt vropol, waar Gorbatsjov e* ^,n heet onder de vandaan komt, spoorde de partijleider standers ka" één voor één te ont slaan. Gorbatsjov antwoord de dat hij het „een beetje te eenvoudig voorstelde". „Wij hebben van bovenaf al van de tegen- Oezbeekse partijleid de „perestroj- Nisjanov, uitte in zijn toespraak felle kritiek op Brezjnev, die hij een „me dailledief" noemde, een ver wijzing naar de gewoonte van de vroegere zichzelf alles geprobeerd, maar het t0* een onder- FOTO: AP haalt niets uit", aldus Gor- MOSKOU Het conflict tussen Armenië en het naburige Azerbajd- zjan over Nagorny-Karabach kan worden opgelost door de enclave een tijdelijke neutrale status te ver lenen, los van de twee republieken. Dit voorstel, dat tot doel heeft een oplos sing te vinden voor de explosieve situatie in het gebied die al aan meer dan 35 het leven heeft gekost, is naar voren gebracht door Grant Voskanjan, de voorzitter van de Armeense Opperste Sovjet (parlement). Het voorstel houdt in dat Nagorny-Kara bach niet meer onder toezicht van Azer- bajdzjan zou staan maar óf tijdelijk zou worden geplaatst onder toezicht van de Opperste Sovjet van de Sovjetunie, óf tij delijk deel zou uitmaken van de noorde lijker gelegen Russische Republiek. In zowel Armenië als Azerbajdzjan zijn resoluties aangenomen waarbij beide ei sen dat Nagorny-Karabach onder hun be stuur valt. De enclave was vóór 1923 Ar meens, maar maakt sindsdien deel uit van het islamitische Azerbajdzjan, terwijl tachtig procent van de bevolking nog Ar meens en christelijk is. Het gebied wordt al maanden geteisterd door stakingen door Armenen die aansluiting bii Arme nië willen, en de industrie ligt al weken voor het grootste deel stil. scheiding toe te kennen. Ook Gorbatsjovs voorgan ger, Konstantin Tsjernenko, kreeg er op de conferentie van langs terwijl tevens kri tiek werd geleverd op de talloze privileges die hoge functionarissen genieten. „Onder de partijfunctiona rissen is een „kaste van on- aantastbaren", leiders die niet mogen worden gekriti seerd", zei een van de afge vaardigden vol afkeuring, wat hem een langdurig ap plaus van de afgevaardigden opleverde. SUSKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS Columnist Joegoslavië in hongerstaking BELGRADO Een co lumnist van het Sloveense jeugdblad Mladina, die met twee anderen is aan geklaagd wegens het openbaar maken van mili taire geheimen, is een hongerstaking begonnen om zijn vrijlating uit de gevangenis af te dwingen. De journalist, Janez Jansa, werd eind mei samen met zijn collega David Tasic en een onderofficier van het le ger door militaire autoritei ten gearresteerd. Gisteren werd hun voorlopige hechte nis verlengd. De aanhouding van de journalisten leidde tot felle reacties in Slovenië, de meest liberale en economisch sterkste van de federatie Joegoslavië. (Van correspondent) BRUSSEL Met ingang van vandaag heeft Grie kenland voor een half jaar het Europese voorzitter schap overgenomen van de Bondsrepubliek. Dat gebeurt op een cruciaal moment, want de ge meenschap nadert met rasse schreden 1992, het jaar dat de EG een soort Verenigde Staten van Eu ropa moet zijn geworden. De verwachtingen over het Griekse voorzitterschap lopen nogal uiteen. Staatssecretaris Van der Linden, die zich nu nog aleen met Europese zaken mag bezighouden, zei vlak voor de EG-top in hanover dat de regeringsleiders „piketpaal tjes" zouden moeten slaan, om de Grieken de kortste weg naar 1992 te wijzen. Theodor Pangalos, Grieks mi nister van buitenlandse zaken, is nogal ontstemd over de hau taine houding van zijn Neder landse collega. „Als hij denkt dat de Grieken zich laten be voogden, dan aarzel ik niet om dat een bizarre gedachte te noemen. Aan het slot van elk voorzitterschap wordt de ba lans opgemaakt en geeft de oude voorzitter aanwijzingen aan zijn opvolger. Zo is dat ook nu met de Duitsers ge gaan. Maar voor de rest zijn wij zeer wel in staat onze ei gen prioriteiten te stellen". Vijf jaar geleden, toen Athene ook voorzitter was, lag dat in ieder geval anders. De Grie ken, voor het eerst sinds hun toetreding in de voorzitter- stoel, wekten niet de indruk het Europees leiderschap aan te kunnen. Binnenlandse pro blemen eisten de regering vol ledig op. Naar verwachting zal de Griekse premier Andreas Pa- pandreou sterk de nadruk gaan leggen op verbetering van de economische vooruit zichten van de armere en min der geindustrialiseerde landen Griekenland, Spanje en Portu gal. Griekenland heeft echter waarschijnlijk niet voldoende diplomatiek gewicht om veel vooruitgang te kunnen boeken op belangrijke terreinen zoals het landbouwbeleid. Voorts ziet het er naar uit dat het sluimerende conflict tussen de EG en de Verengde Staten over liberalisering van de landbouw dit najaar in hevig heid zal toenemen met het oog op een komende handelsconfe rentie in december. door Jo Wijnen WASHINGTON Ze zien er overal hetzelfde uit, de dames en heren die zeer terecht vinden dat de natuur moet worden beschermd tegen de overmoed en achteloosheid van de mens. Ze zijn altijd een tikkelje zorgelijk en hun gemoedsgesteldheid verraadt een ingehouden wanhoop en een minder ingehouden moedeloosheid. Ze beëindigen menige verklaring met een diepe zucht. De dame die ik ontmoette maakte daarop geen uitzondering. Maar wat haar vooral dwars bleek te zitten is het feit dat we al het moois der natuur verwaarlozen, ondanks het feit dat juist de natuur „een gift van de Schepper zelf is". Natuurbehoud moest, aldus de dame, een eersfe christenplicht r het Het was eigenlijk eerst dat ik iemand ontmoette die het waagde een rechtstreeks verband te leggen tussen religie en milieu. Vooral in Amerika is dat heel uitzonderlijk. Juist streng religieuze mensen denken hier nogal eens dat de hulpbronnen met de groots mogelijke haast moeten worden uitgeput De schepping lijkt er voornamelijk te zijn om leeg te pompen, om te hakken, weg te maaien, vol te gooien en neer te halen. Destijds heeft president Reagan een uitzonderlijk vreemde mijnheer tot minister van binnenlandse zaken benoenmd. James Watt heette deze zonderling. Watt wilde de natuur, de nationale parken, de stranden, de kusten en alles wat mooi en ongerept is zonder mankeren opofferen voor het winnen van gas. olie, ertsen, steenkool en wat dies meer zij. Hij was een oer- religieus conservatief, die beweerde slechts in naam van de Schepper zelf te handelen. Hij voegde een congrescommissie eens toe: „Het is mijn verantwoordelijkheid te gehoorzamen aan de Heilige Schrift die ons gebiedt het land in bezit te nemen tot de dag dat Jezus terugkeert". Watt zette zich daarom onvervaard aan de uitverkoop van alles wat mooi en prachtig is aan Amerika. Hij zou daar met hulp van Ronald Reagan mee zijn doorgegaan tot januari van het volgend jaar. ware het niet dat deze diepgelovige patriot al in 1983 in het openbaar grapjes maakte over regeringscommissie die volgens hem was samengesteld uit „een zwarte, een vrouw, twee joden en een kreupele". Watt moest daarom opstappen en dat heeft vele honderdduizenden hectaren Amerikaans natuurgebied voor de ondergang behoed. De dame die ik ontmoette zei niet te kunnen begrijpen dat een zo religieus land als Amerika op een zo weinig godvrezende manier met de schepping omgaat. Ze verbaasde zich erover dat het natuurbehoud geen religieuze doelstelling is, dat de vele bevlogen televisiepredikanten zich geen seconde druk maken over wat er met de schepping gebeurt, maar de mensen wel de hele dag aan hun kop zeuren over de zwakheden des vlezes en aanverwante zonden. Had ik ooit een dominee horen preken over euveldaden als het illegaal storten van afval, het dumpen van chemicaliën, het verstoren van het wild en gevogelte, de zure regen? In dat opzicht waren, alweer volgens de dame, de dominees geen haar beter dan bijvoorbeeld de paus en de bisschoppen, die het immers ook nooit hebben over de gaten in de ozonlaag of het broeikaseffect. De aanhoudende vernietiging van de schepping was de enige echt grote zonde die de hedendaagse mens beging, zo zei zij. Het kwam de dame derhalve voor dat de geestelijke leidsmannen daar nog ernstig over zouden worden onderhouden op de Jongste Dag. Want de Schepper liet niet met zich sollen Zo had ik het nog nooit bekeken en dus knikte ik wat ongemakkelijk in de richting van de dame die voor zichzelf een zo overtuigende „theologie van het natuurbehoud" had geformuleerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5