Deelman redt staatssecretaris Verdachte moord op Karaman vrijgelaten „Ik weet niet wat mij gedreven heeft Luchthavens gaan zelf controlekosten betalen BINNENLAND/BUITENLAND- Dem jan juk in hoger beroep Calif orniërs ontvluchten steden voor aardbeving Trendvolgers eisen 1,5 pet meer loon STAAT DER NEDERLANDEN DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer den Schuymer SaidóaOowuMit VRIJDAG 1 JULI 1988 PAGINA 4 JERUZALEM De gepensioneer de Amerikaanse automonteur John Demjanjuk heeft gisteren beroep aangetekend tegen zijn doodvonnis wegens oorlogsmisdaden. Hij ver klaarde dat er zo'n „lynch-sfeer" rond het proces heeft gehangen, dat er geen eerlijke beoordeling mogelijk was. Daarnaast wordt in het hoger beroepschrift aangevoerd dat het vonnis moet worden ver nietigd „wegens gebrek aan bewijs en veel meer dan substantiële twij- fel" aan het feit dat Demjanjuk in derdaad de wrede Nazi-kampbewa- ker Ivan de Verschrikkelijke was. Giscard terug in politiek PARIJS De Franse oud- president, Valéry Giscard d'Estaing, is terug in de poli tiek. Gisteren werd hij geko zen tot voorzitter van de „Union pour la Démocratie francaise" (UDF), een rechts-liberale partij die hij tien jaar geleden oprichtte en die op het ogenblik op haar hoogtepunt is. Nadat d' Estaing (62) een tweede ambtstermijn als president in 1981 was onthouden door Franois Mitterrand, beland de hij voor enkele jaren in de politieke woestijn. SAN FRANCISCO Duizen den mensen zijn de steden ont vlucht of hebben hun vakantie plannen vervroegd, na de waar schuwing dat zich aanstaande zondag met grote waarschijn lijkheid een krachtige aardbe ving zal voordoen in het noor den van Californië. Seismologen van de universiteit van Californië schatte gisteren de kans dat zich een grote aardbeving zal voordoen op 40 keer zo groot als nor maal. Sedert deze gegevens openbaar zijn geworden heerst er ware Nostra damus-stemming in de zonnige staat. Deze 16de eeuwse alchemist en astro loog zou hebben voorspeld dat de „nieuwe stad" in mei 1988 wordt ver woest door een ramp, hetgeen door veel inwoners van Los Angeles op hun eigen stad is betrokken. Volgens middenstandsorganisaties in San Francisco en Los Angeles worden geweldige zaken gedaan door de grote vraag naar batterijen, flessen water en andere noodvoorraden. Het Rode Kruis heeft intussen alle vesti gingen in het noorden van Californië in hoge staat van paraatheid ge bracht. Documenten vernietigd NEW YORK Aan- klagers belast met het onderzoek naar het Pentagon-schandaal hebben ontdekt dat verschillende betrok kenen inmiddels be paalde documenten hebben vernietigd. Het onderzoek spitst zich toe op de clan destiene contacten tussen Pentagon-me- dewerkers en bedrij ven, waarbij vertrou welijke informatie werd doorgesluisd. Nieuwe wet voor gemengd wonen in Zuidafrika KAAPSTAD In Zuidafrika mogen leden van verschillende etnische groepen voortaan in dezelfde wijk wonen. Tegelijk gaat de overheid streng optreden tegen zwarten die illegaal in „blanke" buurten wonen. Dit staat in wetge ving die vandaag in het parlement aan de orde komt. De wetten bieden geen duidelijk ant woord op de vraag wat er gedaan moet worden met multiraciale „grijze" gebieden die in de grotere steden ontstaan zijn. Als de nieuwe wetten aangenomen worden, neemt de dreiging toe dat ongeveer 100.000 mensen die niet-offi- cieel in „blanke" buurten wonen, uit hun wo ningen gezet worden. Overigens verscheen gis teren voor het eerst weer de New Nation, de grootste oppositiekrant in Zuidafrika, na een verschijningsverbod van drie maanden. Vietnamees opperbevel verlaat Kampuchea PHNOM PENH Het opperbevel van de Vietnamese troepen in Kam puchea heeft gisteren Phnom Penh verlaten en is teruggekeerd naar Ho Chi Minhstad. Waarnemers spraken van een belangrijke stap van Hanoi in het kader van de Vietnamese terug trekking uit het westelijke buurland. Vietnam heeft aangekondigd dit jaar de helft van zijn ongeveer 100.000 man troepen uit Kampuchea terug te trekken. De rest van de „vrijwilligers* zou in 1990 naar Vietnam worden te ruggehaald. Vanaf 1978, toen Vietnam het bloedige bewind van Pol Pot ver dreef, zijn in Kampuchea 25.000 Viet namese soldaten om het leven geko men. Ilhan Sönmez, vertegenwoordiger van de Turkse arbeidersvereniging in Nederland, voert het woord tijdens de herdenkingsbijeenkomst voor de vermoorde Nihat Karaman. FOTO: ANP AMSTERDAM De 41- jarige man die ervan werd verdacht de mede-oprich- ter en voorzitter van de Turkse arbeidersvereni ging in Nederland (HTIB), Nihat Karaman, te heb ben doodgeschoten, is gis- teravond vrijgelaten. De man heeft steeds ontkend 1 de moord te hebben ge pleegd. Karaman werd maandagavond in het bij zijn van zijn zoon in zijn auto voor diens huis in Amsterdam door een man door het hoofd geschoten. Enkele honderden mensen hebben in Amsterdam de her denkingsbijeenkomst voor Ka raman bijgewoond. Dat ge beurde in het gebouw van de HTIB. Voor slechts een deel van de mensen, die niet alleen vanuit heel Nederland maar ook uit de Bondsrepubliek en België naar Amsterdam waren gekomen, was binnen plaats; velen moesten buiten in de stromende regen via een vide oscherm de plechtigheid bij wonen. Karaman was een be langrijk vertegenwoordiger in zeer veel belangenorganisaties voor Turken in Nederland, terwijl hij ook in vele Neder landse groeperingen actief was. Het is nog niet bekend waarom Karaman werd ge dood. In sommige Turkse kringen gaat men er van uit dat Karaman slachtoffer van een politieke moord is. De po litie zegt daarvoor echter geen aanwijzingen te hebben. GINJAAR-MAAS OVERLEEFT MOTIE VAN WANTROUWEN Staatssecretaris Ginjaar Maas. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) heeft gister avond, vlak voor het be gin van de zomervakan tie van de Tweede Ka mer, ternauwernood een motie van wantrouwen overleefd. Zij had dat te danken aan de steun van minister Deetman. Deetman schaarde zich vier kant achter het voornemen van zijn staatssecretaris om met ingang van 1 augustus het personeelsbestand in het speciaal onderwijs (voor kin deren met leermoeilijkheden) te „bevriezen". Deze maatre gel moet een bezuiniging op leveren van twaalf miljoen gulden en mevrouw Ginjaar- Maas zei niet te weten waar zij dit geld anders zou kun nen vinden. CDA-minister Deetman was het daarmee volkomen eens en verklaarde dat hij eventueel tegelijk met zijn staatssecretaris zou op stappen. Dit dreigement bracht da CDA-fractie er uit eindelijk toe haar steun aan de motie-De Cloe (PvdA) te onthouden. CDA-woordvoerder Hermes verheelde niet dat dit zijn fractie ernstige moeite kostte. Het CDA had, zo legde hij uit, met „groot ongenoegen en zelfs grote onvrede" ge constateerd dat de staatsse cretaris geen millimeter van haar plan wil afwijken, on danks een unanieme uit spraak van de Kamer. De staatssecretaris had het „on aanvaardbaar" over deze mo tie uitgesproken. Toch konden de christen-de mocraten niet voor de motie van wantrouwen stemmen. „De consequentie daarvan zou zijn dat beide bewindslie den zouden opstappen. Dat willen wij niet. Een volstrek te onvoldoende betekent nog niet dat iemand ook gezakt is", legde Hermes uit. De CDA-fractie behoudt zich het recht voor in een later te houden debat over het spe ciaal onderwijs op deze zaak terug te komen. De houding van de christen democraten wekte hoonge lach bij de oppositie. Tot het laatst toe had Hermes de in druk gewekt dat zijn fractie de tweede motie van De Cloe wel zou steunen. De bevrie zing van het personeelsbe stand op onder meer de LOM-scholen had hij in on gewoon felle bewoordingen veroordeeld, omdat deze maatregel volgens hem tot gevolg zal hebben dat een aantal kinderen terug moet naar het gewone onderwijs. En het was ook op verzoek van Hermes dat de socialist De Cloe zijn motie van wan trouwen met meer argumen ten had omkleed. „Ballon", de winnende foto van Theo de Witte. Ballon scoort hoog in internationale fotowedstrijd LEEUWARDEN Een Nederlandse vrijetijdsfotograaf heeft in een interna tionale fotowedstrijd met 17.000 inzen ders een van de drie hoofdprijzen ge wonnen, een reis naar Japan en een au- tofocus-spiegelreflexcamera. Theo de Witte uit Leeuwarden zond zijn foto Ballonin voor de wedstrijd Kinderen in Beeld" die in dertien Europese landen werd ge organiseerd in het kader van het 125-jarig be staan van het Rode Kruis. De W{tte werkt als art-director bij een reclame bureau in Leeuwarden en fotografeert als ama teur pas sinds drie jaar. Volgens Paul Huf, de Nederlandse afgevaardigde in de jury, was zijn foto niet alleen technisch van uitstekende kwa liteit. maar symboliseerde deze tevens perfect het thema van de wedstrijd. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De orga nisaties van werknemers in de gepremieerde en ge subsidieerde sector (trend volgers) hebben bij minis ter De Koning van sociale zaken een looneis inge diend van anderhalf pro cent. Gisteren vond op het ministerie een. eerste, oriënterend gesprek plaats tussen minister en bonden (AbvaKabo en CFO) over de arbeidsvoorwaarden in De bonden willen één procent besteden aan algemene loons verbetering. Het overige half procent willen de bonden aan wenden voor verbetering van de werkgelegenheid van zwakke groepen op de arbeids markt. De loonsverbetering is volgens de bonden onder meer noodza kelijk om de negatieve inko menseffecten weg te nemen die het gevolg zullen zijn van de wijziging van het stelsel van ziektekosten. Bovendien willen zij dat de salarissen van de trendvolgers in de pas blij ven lopen met de lonen in de marktsector. De bestaande scholingsfacili teiten moeten verbeteren, stel len de bonden, en er moet ruimte komen voor maatrege len om de gelijke behandeling van mannen en vrouwen op de arbeidsmarkt te bevorderen door verbetering van verlofre gelingen en kinderopvang. Minister De Koning zal de wensen van de bonden inbren gen in het overleg in de minis terraad over de begroting voor volgend jaar. Op Prinsjesdag is de financiële ruimte bekend voor overleg met de bonden. De uiteindelijke beslissing wordt door de Kamer geno men. Werkgroep van Landbouwschap bepleit beter imago tuinbouw NAALDWIJK De pro blemen met het aantrek ken van personeel in de tuinbouw kunnen worden verminderd door de vor ming van arbeidspools, gerichte werving, het op zetten van scholingspro- II gramma's en het verbete ren van de beeldvorming die bestaat over het wer ken in de tuinbouw. Het moet een bed rijf stakge- richte aanpak worden. Deze conclusie trekt een werkgroep van het Land bouwschap na bestudering van knelpunten in de ar beidsvoorziening in de tuinbouw. Het onderzoek, naar aanlei ding van malafide praktijken van onderaannemers in het Westland, is deze week be kendgemaakt. De werkgroep zoekt de problemen niet alleen in het bijzondere, tijdelijke ka rakter van de arbeidsbehoefte, maar ook in het feit dat de tuinbouw onvoldoende aan trekkingskracht heeft op po tentiële werknemers en - ge zien het grote verloop - onvol doende concurreert op de ar beidsmarkt. De personeels voorziening is te weinig on derdeel van de bedrijfsvoe ring. Te vaak gaat het om een sluitpost, aldus de werkgroep. De werkgroep van het Land bouwschap wil een arbeids voorziening tot stand brengen die aansluit bij de behoeften van de tuinbouwsector. Als er behoefte is aan tijdelijke ar beidskrachten dan kan daarin worden voorzien door bonafi de onderaannemers en loonbe drijven. Ook kunnen regionale arbeidspools worden gevormd, met werknemers in vast dienstverband. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Schiphol en de andere Nederlandse burgervliegvelden zullen voortaan zelf opdraaien voor de kosten van de passagierscontroles. Dit is het gevolg van een wijzi ging in de Luchtvaartwet, waarmee de Tweede Ka mer gisteren heeft inge stemd. De fracties van PvdA en SGP waren te gen. De Kamer ging overigens niet zonder slag of stoot akkoord. Van vele kanten werden be zwaren geuit tegen het feit dat het rijk geen verantwoorde lijkheid meer zal dragen voor de personen- en bagagecontro le die plaatsvindt nadat de rei zigers de douane (paspoortcon trole) zijn gepasseerd. De in spectie van personen en baga ge geschiedt weliswaar nu al door een particuliere bewa kingsdienst, maar omdat de rijksoverheid tot op heden de kosten daarvan op zich nam, was zij medeverantwoordelijk voor de uitvoering van de con troles. Nu vervalt die over heidsbemoeienis. De vraag die bij vele fracties opkwam was of de bewakings diensten straks nog wel ge rechtigd zijn fouilleringen e.d. uit te voeren. Volgens minister Korthals Altes (justitie) is dat geen probleem. In bepaalde gevallen mogen particuliere organisaties of bedrijven uit veiligheidsoogpunt zonder tus senkomst van de overheid me deburgers aan controles onder werpen. Bovendien blijft de rijkspolitie op de luchthavens aanwezig om eventuele ver dachte personen in te rekenen, want arrestatiebevoegdheid hebben de particuliere bewa kingsdiensten nu eenmaal niet. Het is nog niet zeker of de luchthavens de controlekosten uit eigen kas zullen gaan beta len dan wel deze geheel of ge deeltelijk zullen doorbereke nen aan de passagiers. Bij doorberekening zullen de startgelden (die nu 15,- per ticket bedragen) met enkele guldens omhoog gaan. Het geld dat het rijk voortaan door het overhevelen van de con trolekosten uitspaart, zal worden gebruikt voor de bouw van nieuwe gevangenissen. (ADVERTENTIE) 8^96 LENING 1988 PER 1996 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 5 juli vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks per 15 augustus aflossing op 15 augustus 1996 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld inschrijving 5 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 augustus 1988 leningvoorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs 103) Rob heeft zijn Colt neergegooid en een bootshaak gegre pen. Als het hem lukt de haai één seconde vóór te zijn.... Daar zijn de zwemmers! Maar Rob staat gereed en wanneer de haai- enbek nog maar enkele centimeters van het been van de vlieger is verwijderd, stoot hij toe. De scherpe punt van de bootshaak dringt diep door in de weke kop van het monster. Net op tijd! Ook de tweede zwemmer heeft nu „De Vrijheid" bereikt en hijst zichzelf aan boord. „Dat was op het nippertje! hijgt de eerste, en de ander voegt er aan toe: „Ik dacht nooit, dat we het nog zou- JJL«i den halen!" Rob duikt in de kajuit en komt terug met een fles; een hartige dronk zal de drenkelingen goed doen. „Jammer van de Komeet", zegt de ene vlieger; ,,'t was een nieuw type vlieg tuig, waarmee we een non-stopvlucht rondom de aarde wilden maken. Pech! Als we maar een bericht konden verzenden.... U heeft zeker geen radiozender aan boord?" „Welzeker", ant woordt Rob. „Ik zal meteen proberen contact te krijgen met een schip in de buurt". (Vervolg van de voorpagina) HAARLEM In de ge stolen Fiat Uno waarmee hij van Bloemendaal naar Deelen reed met Heijn ge boeid naast zich, praatte E. met zijn slachtoffer over „muziek, filosofie en Heijns kinderen", aldus E. Hij voegde daaraan toe dat hij en zijn slachtoffer elkaar de hele dag met „u" hebben aangesproken. Op de vraag of hij een band met Heijn kreeg antwoordde E.: „Ik weet het niet". De con clusie van de rechtbankpresi dent dat er van zo'n band geen sprake was omdat E. Heijn uit eindelijk van het leven beroof de, deelde de verdachte niet. „Die formulering bevredigt mij niet", aldus E. „De taal is te gebrekkig, of ik beheers die te gebrekkig, om dat te ver woorden". Volgens E. heeft Heijn altijd geloofd dat hij zou worden overgedragen aan een maat van E. Heijn, die E. overigens nog zei dat diens valse snor hem niet goed stond, ging ook 's avonds toen het donker be gon te worden en Heijn met E. de bossen naar Renkum in moest, daarheen in de ver wachting dat diens „maat" daarheen zou komen. In het bos wees E., die achter zijn slachtoffer liep, hem de weg met een zaklantaarn en liet Heijn in „een dalletje" stilhou den. E.: „Ik zei tegen de heer Heijn: Stil, ik hoor iets. Toen haalde ik het geweer uit mijn holster en schoof als een automatisme de geluidsdemper over. Ik hield het wapen bijna tegen zijn achterhoofd en haalde meteen de trekker over. Heijn zakte door zijn knieën en viel. Ik heb zijn pols gevoeld; ik voelde niets. Nee, aan de fami lie Heijn heb ik op dat mo ment niet gedacht. Ik weet niet wat mij gedreven heeft". „Psychologisch onderzoek weinig waarde" WASHINGTON Een psychologisch onderzoek van een verdachte heeft niet veel waarde. Rechters en anderen zijn even goed in staat een oordeel over de verdachte vellen als professionele zielkundi- gen. Dit blijkt uit een uit gebreid onderzoek van twee Amerikaanse psycho logen dat is gepubliceerd in het wetenschappelijk tijdschrift Science. Vol gens een van de onderzoe kers zijn de oordelen die in (Amerikaanse) rechtsza len door psychologen worden uitgesproken over de toerekeningsvatbaar heid en de gewelddadige inslag van daders van mis drijven op zijn minst voor twijfel vatbaar.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4