De martelgang van Kromme Lindert Jijgaat zeker wel héél lang oj) vakantie? Baby had „boze lach Van den Broek wilde Van der Linden niet helemaal afvallen Baan geen probleem voor wiskundigen en economen Cellofaan- motie in Kamer wekt lachlust op Ontdek het gemak van het 30-pak. Box BINNENLAND £cidóc(5oiMant VRIJDAG 1 JULI 1988 PAGINA 3 Cao-overleg PTT volledige mislukking WASSENAAR Her- nieuwde besprekingen tus sen bedrijfsleiding en vak bonden over een eerste cao voor de zelfstandig wordende PTT zijn giste ren volledig mislukt. De bonden, Abvakabo, CFO en AC, hebben de nieuwe voorstellen van de be drijfsleiding als „volstrekt onvoldoende" van de hand gewezen. De bedrijfslei ding besloot daarop zijn bod in te trekken en deel de mee zijn eigen weg te gaan. Ziekenfondsen: berekeningen in Dekker-debat zijn misleidend UTRECHT Volgens de Vereniging van Zie kenfondsen (VNZ) zijn in het recente kamerde bat over het toekomstige systeem van ziektekos tenverzekeringen „misleidende berekeningen" gebruikt. In werkelijkheid kan daardoor het deel van de premie dat naar draagkracht wordt geheven tien procent lager uitvallen dan de diverse fracties willen. De totale kosten van de gezondheidszorg en de maatschappelijke dienst verlening die onder het nieuwe verzekeringsstelsel gaan vallen, belopen in 1990 ongeveer f 44,2 miljard. Voor de premie- naar draagkracht blijft volgens de VNZ ƒ26 mil jard over, en dat is geen 75 procent van 44,2 miljard, maar minder dan 60 procent. Ook als de rijksbijdrage als „inkomensafhankelijk" wordt beschouwd omdat ze uit de belastingpot komt, blijft het percentage met 67 nog be langrijk onder de beweerde 75 van het kabinet. Justitie krijgt richtlijnen over informatie aan pers DEN HAAG Het ministerie van justi tie komt binnenkort met richtlijnen voor politie en openbaar ministerie over de informatieverstrekking aan de pers in individuele strafzaken. De minister rea geert daarmee op een aanbeveling van de Nationale Ombudsman. In een uit spraak over een klacht van een man uit Dreumel stelde de ombudsman dat het openbaar ministerie, waarvoor de minis ter van justitie verantwoordelijk is, zich niet behoorlijk gedragen had. Met name niet op het gebied van de informatiever strekking aan de media. De man onder vond beroepsmatig en sociaal ernstig na deel door de uitlatingen van de officier van justitie nog voordat een rechterlijk vonnis was geveld. 32 bedrijven betrapt DEN HAAG Tijdens een con trole-actie naar lozingen in het oppervlaktewa ter is gebleken dat 32 van de 217 door Rijkswater staat bezochte bedrijven zich niet hebben ge houden aan de lozingsvergun ningen. Tegen negen bedrijven is proces-verbaal opgemaakt en dertien bedrijven zijn gewaar schuwd. MAN VERDACHT VAN ONTUCHT HELLEVOETSLUIS In Helle- voetsluis is een 54-jarige man aange houden in verband met het plegen van ontucht met zes meisjes van zes tot tien jaar. De man lokte de meisjes de afgelopen weken met mooie ver halen mee naar zijn woning en ver greep zich daar aan hen. Hij kon worden aangehouden aan de hand van getuigenverklaringen en een duidelijk signalement. De politie zit nog met twee andere ontuchtzaken van afgelopen weekeinde in de maag. Zo loopt er nog een onderzoek naar de verkrachting van een 11-jarig meisje en het lastig vallen van een 10-jarig meisje. De aangehouden man heeft met deze twee zaken niets te maken. Extra treinen naar vliegshow ARNHEM De Koninklijke Lucht macht viert morgen het 75-jarig be staan met een grote vliegshow op de basis Deelen. De organisatoren ver wachten een half miljoen toeschou wers. Omdat de show vroeg begint, worden er 's ochtends files verwacht. De politie adviseert bezoekers daar om dringend zoveel mogelijk met het openbaar vervoer te komen. De NS zet extra treinen in; ondermeer van uit Utrecht rijden dubbeldekkers. De NOS zendt het gehele evenement uit op Nederland 3 van tien tot ongeveer half zes. Het programma wordt al leen onderbroken voor flitsen van He damesfinale op Wimbledon. DEN HAAG Het werd ,,De martelgang van Kromme Lindert", zoals de sonoor pratende ban kier mr. L. Overmars het met een knipoog naar een roman van de schrij ver A.M. de Jong tref fend uitdrukte. Als er beslissingen over het paspoort genomen moes ten worden, werd eerst gekeken of „paspoortko ning" De Visser (PvdA- kamerlid) „er weer 25 vragen over zou gaan stellen" en of er lawaai in de kranten zou kun nen komen. Dat leidde in de vergaderin gen van de stichting KEP- Controle die het produktiebe- drijf bestuurlijk, juridisch en financieel in de gaten be hoorde te houden, tot langdu rige en onplezierige sessies. Overmars, die met een waar dig dédain over het politieke bedrijf sprak, is lid van het stichtingsbestuur. „Toen ik gevraagd werd erin te ko men, zeiden ze: vier vergade ringen per jaar en veel lun- ch.es; da's alles en ik zei dus ja", zei hij grijnzend. Het om gekeerde bleek het geval. En dat niet alleen, want de sfeer in de vergaderingen \Visselde nogal en over de uitkomsten werd verschillend gedacht, DEN HAAG Minister Van den Broek (buitenland se zaken) heeft gisteren afstand genomen van de uit spraken die premier Lubbers eerder deze week tij dens de verhoren van de parlementaire enquête commissie gedaan heeft. Van den Broek zei dat hij het niet met de premier eens was Van der Linden de paspoorten af te nemen. Hij was wel bereid 'stand by' te zijn. Dat het er toch van kwam, aldus Van den Broek, lag aan de Kamer (en vooral de CDA-fractie) die hem in april daartoe dwong. „Ik heb het paspoort aanvankelijk wel willen overnemen, maar toen mij na het lezen van de dossiers langzamerhand duidelijk werd wat Van der Linden allemaal gedaan had om de kar uit de modder te trekken, kwam ik daarop terug. Want had ik het wél gedaan, dan was de politieke conclusie geweest; Van der Linden moet aftreden en dat wilde ik niet. Daarom heb ik mij in april in de Kamer zo heftig verzet en verweerd, wellicht tot in het onredelijke toe", aldus de minis ter. De premier had Van den Broek begin dit jaar tijdens een Eu ropese ministerraad in Brussel over zijn zorgen ingelicht en gevraagd het paspoort voortaan zelf te behandelen. Ook Van der Linden is toen ingelicht, die dat overigens zelf ontkent. Ondanks de bescherming die Van den Broek Van der Linden gisteren gaf, erkende hij dat de staatssecretaris en zijn voor ganger - de huidige minister Van Eekelen - verantwoordelijk blijven voor hun daden. Tot aan dit voorjaar had hij het paspoortbeleid altijd geheel aan de staatssecretaris(sen) overgelaten „omdat ik die voor vol aanzie". Sinds zijn gesprek met Lubbers hield hij de ont wikkelingen nauwkeuriger in de gaten. „Vanaf dat moment deden Van der Linden en ik meer samen. Daar maakte de Kamer een eind aan en daar heb ik'nog last van", vertelde Van den Broek. zoals gisteren bleek op de vierde dag van de verhoren die de parlementaire enquê tecommissie aan de paspoort affaire wijt. Op een andere lijn Hoe kwam dat? Een ander lid van dat bestuur was mr. E.F. Jacobs, secretaris-gene raal van het ministerie van buitenlandse zaken. Hij hield namens het ministerie bij KEP een oogje in het zeil; per slot van rekening ging het niet om zomaar een pro- dukt maar om een reisdocu ment waarmee burgers een in de Grondwet verankerd grondrecht kunnen uitoefe nen: zich van land tot land verplaatsen. Jacobs zat dik wijls op een andere lijn dan de flamboyante Overmars, maar wist met zijn ietwat studentikoze uitstraling en onderkoeld intellectualisme de bankier goed te bespelen. Zo slaagde Jacobs er gedu rende vele maanden in Over mars en de andere bestuurs leden ervan te overtuigen dat het versterken van het ma nagement bij KEP niet direct noodzakelijk was. Dat was opmerkelijk, want een ande re, lagere ambtenaar, de in middels bekende over-ijveri- ge hobbyist-paspoortspecialist drs. P. Uiterlinden, had al een paar maal op versterking van het management aange drongen. De KEP-directeuren W.L. Baard van drukkerij Elba "(de enig overgebleven deelnemer in KEP) en M.F. van Assen bleken niet opgewassen tegen de steeds vaker opstekende politieke rukwinden en de den op verkeerde tijdstippen de verkeerde uitspraken, waarmee ze „dit fantastische project" (woorden van Ja cobs) ongewild verder de vernieling in hielpen. Minister Van Eekelen zette gisteren zorgen om de paspoortaffaire even opzij tijdens de jaarlijkse parlementaire barbecue op het Binnenhof. FOTO: CEES VERKERK Houwdegen Jacobs was echter bang dat er een „houwdegen zou ko men die het karwei wel even zou klaren" met alle gevol gen vandien voor „de ragfij ne draadjes van het bestuur lijk apparaat". Hij vond Baard en Van Assen „zo slecht nog niet, want ze heb ben een onvoorstelbare hoe veelheid werk verzet wat een ambtelijke organisatie nooit had gekund". Jacobs bestreed dat zijn verzet tegen de ver sterking van het manage ment was ingegeven door staatssecretaris Van der Lin den „omdat die bang was voor nieuw gedoe in de kran ten", zoals Overmars had be weerd. Van der Linden ont kende gisteren overigens ook maar iets van het manage- mentsprobleem af te hebben geweten. Jacobs besprak wel veel met hem maar kennelijk ook niet alles. Gisteren zei Overmars dat 't hem na reuze speet zo lang naar Jacobs geluisterd te hebben, want de toch al ge havende naam van KEP is langzaam verder afgegleden En behoorlijke informatie was er ook niet want Over mars moest uit de krant le zen dat kinderen tot twaalf jaar met een sticker op het paspoort van hun ouders bij geplakt konden worden. Dat scheelde wel even een paar honderdduizend paspoorten per jaar en dat was in fla grante strijd met het con tract. „Eigenlijk werd er wanprestatie gepleegd", bromde hij. En jaar later kwamen Baard en Van Assen er niet langer onder uit toch een interim manager te accepteren. Voor malig Philips-topman H.C. van Dijk trad aan. Hij pro*- beerde KEP op te vijzelen en deed dat zelfs gisteren nog tijdens zijn verhoor door te wijzen op allerlei positieve testresultaten van gerenom meerde internationale insti tuten en onvervalst reclame te maken voor het KEP-pas- poort „dat het beste ter we reld is en dat straks heel een voudig met een loep en een lampje te controleren is op vervalsingen, als je maar weet waar je kijken moet". De douane zal nog een inten sieve training krijgen KEP is klaar voor de pro- duktie en elke dag dat het langer duurt, kost uiteinde lijk de burger geld. „De taxi staat voor en de meter loopt", dreigde Van Dijk, die duide lijk liet uitkomen dat het niet KEP maar de overheid is die het er bij laat zitten. Anders gezegd, de schadeclaims voor de staat liggen gereed. Politiek bloeden Wee degeen die voor dit alles politiek moet bloeden. Wie zal het zijn? Dat kan nog wel eens een hele dobber worden. De agenda van de enquête commissie is zo opgesteld dat eerst de boosdoeners hun verhaal konden houden (de bekvechtende ministeries), dan de slimme zakenlieden (om aan te tonen hoe onte recht het is hun opdrachtge ver, Buitenlandse Zaken, de schuld te geven) en vervol gens de politici die ook alle maal uiteraard goede bedoe lingen hadden. Die volgorde heeft er in elk geval al toe geleid dat het zwarte aureool om de ambte naren van Buitenlandse Za ken iets minder donker be gint te worden, dat de zaken lieden misschien toch wel eens een goed produkt kun nen leveren, dat de onfor tuinlijke Van der Linden volop bescherming van Van den Broek kon krijgen en dat Van Eekelen ruimschoots de kans kreeg (en ook greep) om zijn positie te versterken, wat ook nodig was omdat Van den Broek hem gisteren als een baksteen liet vallen. ED FIGEE VERONTRUSTEND TEKORT PATHOLOOG-ANATOMEN ROTTERDAM Aanko mende wiskundigen, sys teemanalisten, economen, accountants en juristen hebben tot 1992 de beste vooruitzichten op werk. Zij zullen minder last heb ben van economische te genwind bij het vinden van een baan. Bovendien kunnen ze in meerdere sectoren terecht. Aankomende sociale hulpver leners, auteurs, journalisten, vertalers, beleidvoerenden en hoger leidinggevenden (exclu sief overheid) en leerkrachten hebben aanzienlijk minder gunstige vooruitzichten op werk. Ronduit slecht zijn de vooruitzichten voor theolo gisch geschoolden. Dit schrijven vier onderzoe kers van de Rijksuniversiteit Limburg in een studie naar de werkgelegenheidsontwikke ling in ons land en de moge lijkheid om naar andere secto ren uit te wijken als het in een bepaalde sector minder gaat. Naar verwachting zullen in 1992 in ons land 5.662.100 mensen een baan hebben, tien procent meer dan in 1985. De sterkst groeiende beroepen, in absolute cijfers, zijn huisbe waarders en schoonmakers (53.000 tot 1992) en winkelbe dienden (42.000). Ook de voor uitzichten voor genees- en verpleegkundigen (38.000), bankemployés en lokettisten (35.000) zijn goed. In de medische sector dreigt het al bestaande tekort aan pa tholoog-anatomen onverant woorde vorm aan te nemen. Er dienen snel meer artsen tot deze specialisatie te worden opgeleid. Prof.dr. D.J. Ruiter, hoogleraar pathologische ana tomie aan de katholieke uni versiteit Nijmegen, liet deze waarschuwing vandaag horen in zijn inaugurele rede. Door de toenemende vergrij zing wordt een sterke stijging verwacht van de behoefte aan onderzoek en behandeling van kankerpatiënten. De patholo gische anatomie speelt hierin een belangrijke rol en daar door zal volgens Ruiter ook het aantal pathologisch-anato- mische verrichtingen oplopen. Hij noemde het zorgelijk dat het percentage obducties van in het ziekenhuis overleden patiënten daalt. De kans op het „laatste consult" wordt daarmee gemist, zei hij. DE KNOLLEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een motie over de wijze waarop aan het Binnenhof brood en beleg moet worden aange boden, heeft gisteren tot hilarische taferelen geleid in de Tweede Kamer. PPR-afgevaardigde Lankhorst meent uit milieuhygiënisch oogpunt dat de etenswaren niet langer in cellofaan ver pakt mogen worden. Hij vond vier PvdA'ers bereid hun steun te geven aan deze ont- werp-uitspraak, zodat zij aan de Kamer kon worden voorge legd. „Zo'n belangrijke motie heb ik hier nog nooit gezien", sneerde kamervoorzitter Dolman. Hij noemde het tamelijk brutaal dat er over deze zaak een mo tie was ingediend, aangezien de inspectie van de warenwet juist had aangedrongen op de verpakking in cellofaan. Dr. Dolman, zelf ook PvdA'er, verklaarde onmiddellijk dat hij tegen zou stemmen, tenzij zijn fractie hem met „excom municatie" zou bedreigen. Dat gebeurde niet. Integen deel, nog negen PvdA'ers keerden zich tegen de motie, evenals de gehele fracties van CDA, VVD. SGP, GPV en RPF. „De motie kan verpakt in plastic als verworpen worden beschouwd," consta teerde Dolman tevreden, on der homerisch gelach van de andere tegenstanders. Wöltgens voorzitter van Oort-commissie DEN HAAG De PvdA'er Thijs Wöltgens is gisteravond tot veler verrassing gekozen tot voorzitter van de bijzondere Tweede-Kamer commissie die de voorgestelde vereenvoudiging van het belastingstelsel gaat behandelen. Wölt gens is een van de socialisten die zeer kritisch staan tegenover het plan-Oort. Desondanks kreeg hij van de VVD de voorkeur boven de CDA'er Frans Wolters. De liberalen waren bang dat het CDA, via Wolters, de behandeling van 'Oort' zou gaan vertragen. (Vervolg van de voorpagina) VELP Het echtpaar dat heeft bekend een baby van ruim twee maanden te hebben verbrand, hield zich al geruime tijd bezig met occulte zaken en zwarte magie. De vriendin deed dat ook. Zij had te genover het echtpaar be weerd dat ze bezeten was van demonen. Om die uit te drijven waren het echt paar en de vriendin al sinds afgelopen maandag onafgebroken bezig ge weest met de occulte han delingen. Tegenover de politie verklaar den de verdachten dat na drie dagen en twee nachten bleek dat niet de vriendin, maar de baby bezeten was. Het jongetje zou „een boze lach in zich heb- ben", aldus de ouders. Uit de verklaringen is gebleken dat eerst is geprobeerd het kindje met kussens te laten stikken. Toen dat niet lukte werd de baby met keukenmessen ge stoken. Volgens het echtpaar en de vriendin bleek dit ech ter ook onvoldoende om de boze geesten uit te driiven Daarom besloten ze de baby te verbranden. Uit het eerste onderzoek is ko men vast te staan dat de vader nog geprobeerd heeft de twee vrouwen van hun plannen af te houden. Daarbij zouden over en weer klappen zijn ge vallen. Toen dat niet lukte heeft hij zich volgens de poli tie neergelegd bij de gebeurte nissen. Het echtpaar en de vriendin hebben uitvoerig aan de politie verteld wat er in de Velpse woning is gebeurd. Tijdens de uitdrijvings-sessie zou Christus aan hen zijn verschenen. De twee vrouwen en de man zijn volgens de politie zeker niet in de war, maar ze beseffen niet goed dat ze zich schuldig heb ben gemaakt aan doodslag of moord. Het gezin heeft nog een tweede kind van vier jaar dat de afgelopen dagen bij zijn grootmoeder logeerde. Gerichte actie tegen zakkenrollen AMSTERDAM - De Amster damse politie start morgen, sa men met de marktkooplui, een campagne om het zakkenrol len op en rond de Albert Cuypmarkt tegen te gaan. Aan elke kraam komen posters te hangen. Maandag besteedt het AVRO-progamma Opsporing Verzocht aandacht aan het fe nomeen zakkenrollen. Verscherpte surveillance ge durende de laatste maanden heeft er toe geleid dat het zak kenrollen al beduidend is te ruggelopen, aldus de politie. Vier agenten houden zich er speciaal bezig en hebben de werkwijze van de berovers uitvoerig in kaart gebracht De Albert Cuyp, de grootste markt van Amsterdam, ligt aan een knooppunt van tram verbindingen. De slachtoffers van de zakkenrollers ziin vol gens de politie meestal huis vrouwen en toeristen. Zij laten hun portemonnee vaak boven in hun tas liggen waardoor de berovers makkelijk hun slag kunnen slaan.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3