Vaticaan excommuniceert mgr. Lefebvre En de Onderwijsraad dan? £cidóc6otiAcmt BISSCHOPPEN WILLEN SCHERPER BELEID TEGEN ZUIDAFRIKA Regen teistert Spanje GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSoivuwtt kerk wereld VANDAAG VERKLARING OVER LOT AANHANGERS beroepingen Schoolwijzer Kinderen van de rekening De geloofwaardigheid van het CDA heeft door de uiteinde lijke knieval van Hermes en de zijnen een deuk opgelopen. Politieke belangen hebben opnieuw voorrang boven inhou delijke. Dat is een trieste constatering, vooral omdat het hier gaat om kinderen die extra zorg nodig hebben om overeind te kunnen blijven. uueer 1 VRIJDAG 1 JULI 1988 PAGINA 2 Anglicaanse geestelijken willen vrouwelijke collega's LONDEN Een (kleine) meerderheid van de uitsluitend mannelijke geestelijken in de anglicaanse kerk is er voor dat het priesterambt wordt opengesteld voor vrouwen. Dat is be kend gemaakt door een organisatie die zich tegen toelating van vrouwelijke priesters verzet. Volgens AAM blijkt hieruit dat van de „gebruikelijke consensus over zaken van funda menteel belang" geen sprake is en dat de Anglicaanse kerk van basis tot top verdeeld is. De generale synode van de kerk die maandag bijeenkomt zal zich uitvoerig met de kwestie van de vrouwelijke priesters bezighouden. Het onderwerp staat ook hoog op de agenda van de mondiale anglicaanse bisschoppenconferentie, die van 17 juli tot 7 augustus in Canterbury zal worden gehouden. Kerken Zuidafrika: boycot verkiezingen JOHANNESBURG Zuidafrikaanse kerkleiders, die strijd voeren tegen de apartheid, hebben donderdag opgeroepen tot een boycot van de komende gemeenteraadsverkiezingen. De kerkleiders dagen hiermee de regering uit, die dergelijke op roepen onder de noodtoestand heeft verboden. Een verklaring, waarin gelovigen wordt opgeroepen niet deel te nemen aan de verkiezingen van 26 oktober, werd onderte kend door 16 kerkleiders en tien vertegenwoordigers van kerkleiders, die lid zijn van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken. Onder de ondertekenaars zijn aartsbisschop Desmond Tutu, de voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken dominee Allan Boesak en de blanke dominee Beyers Naude. Het geloof dat God het liefste ziet is de hoop (Van onze correspondent) ROME/ECONE Met een dag van rouw heeft het Vaticaan gereageerd op de wijding van vier bisschoppen door de tra ditionalistische Franse bisschop Marcel Lefeb vre. De 82-jarige bisschop en zijn vier volgelingen zijn geëxcommuniceerd en het schisma tussen Le- febvre's groep en de offi ciële rooms katholieke kerk is nu een feit. Het Vaticaan heeft met "diepe smart" kennis genomen van de wijdingen. Een klassiek concert dat de Italiaanse staatstelevisie RAI gister avond ter ere van paus Jo hannes Paulus II georgani seerd had werd door de paus afgezegd. Het Vaticaan heeft er de afge lopen dagen alles aan gedaan de geschorste bisschop, die het Tweede Vaticaanse Concilie verwerpt, op zijn schreden te doen terugkeren. Tijdens de wijdingsmis ont hulde Lefebvre dat de paus de nacht tevoren nog een auto had gestuurd om hem mee te nemen naar Rome, en zo de wijding te voorkomen, een stap die hem naar zijn zeggen had „verbaasd". De traditio nalistische bisschop werd werd via een telegram dat door de pauselijke nuntftis in Zwitserland werd overge- Bisschop Lefebvre vlak voor de wijding van de Franse priester Tissier de Mallerais, een van de vier wijdelingen. FOTO: AP bracht opgeroepen onmiddel lijk naar Rome te komen en af te zien van de wijdingen en herinnerd aan de eed om trouw te blijven aan de paus. Volgens de verklaring die het Vaticaan gisteren na afloop van de wijding in Ecöne uit gaf betreft het hier een schis- matische daad, die opzettelijk tegen de wil van de paus is voltrokken. Eerder deze week hadden de volgelingen van Lefebvre nog aangevoerd dat wijdingen zonder toestem ming van de paus geoorloofd zijn als er sprake is van een „noodsituatie". In de verkla ring zegt het Vaticaan echter dat de enige noodzaak in de kwestie is aangevoerd door Lefebvre, die de „houding van verdeeldheid binnen de kerk wenst te handhaven...". De komende dagen zal het Vaticaan zich in verdere ver klaringen uitspreken over de positie van de volgelingen van Lefebvre. Pauselijk woordvoerder Na varro Valls deelde verder mee dat de bejaarde Brazili aanse bisschop De Castro Meyer, een volgeling van Le febvre, niet door de excom municatie is getroffen. De Ca stro Meyer bevindt zich mo menteel in het Zwitsere Ecö ne om de wijdingen bij te wo nen en steun aan Lefebvre te betuigen. Volgens Navarro Valls is De Castro Meyer niet als concelebrant opgetreden tijdens de wijdingsplechtig heid. Wijding De wijding van Bernard Fel- lay, Bernard Tissier de Malle rais, Richard Williamson en Alfonso de Galarreta werd bijgewoond door ongeveer 10.000 volgelingen van Lefeb vre, die uit heel Europa naar Ecöne waren gekomen. „Wij zijn ervan overtuigd dat wij hiermee de stem van God vol gen," zei Lefebvre tijdens de mis, waarbij ook 180 door Le febvre gewijde priesters en 150 seminaristen aanwezig waren. „Dit is geen schisma, wij zijn niet schismatisch," bezwoer Lefebvre. Hij beschuldigde de huidige katholieke kerk weer van „modernisme, liberalis me, communisme en zionis me", en zei dat de verande ringen die sinds het Tweede Vaticaans Concilie zijn door- De vier bisschopskandidaten tijdens een toesprak van mgr. Lefebvre (v.l.n.r. Tissier de Mallerais, Richard Williamson, Alfonso de Galarreta en Bernard Fellay). gevoerd „niet katholiek" zijn. De ondertekening van een akkoord met het Vaticaan, waarvan in mei bijna sprake was, zou volgens hem een „zelfmoordoperatie" zijn ge weest. Verder zei Lefebvre in de preek dat zijn beweging „niet de bedoeling heeft een paral- lelkerk met een eigen paus te stichten". Er kan geen sprake van zijn „dat wij ons van Rome losmaken en dat wij een tegenkerk willen oprich ten". De ceremonie onderstreept volgens hem veel meer „de binding met de kerk", die on der de talloze dwalingen van het Tweede Vaticaans Conci lie lijdt Daardoor worden zo wel de RK Kerk als het rk geloof vernietigd, zo voegde hij eraan toe. „De Kerk bevindt zich na het Concilie op wegen die niet katholiek zijn. Naar mijn me ning vergist de paus zich, want ik blijf een bisschop van de Rooms-Katholieke Kerk." In een reactie op het telegram van woensdagavond waarin de paus hem vroeg onmiddel lijk naar Rome te komen, zei mgr. Lefebvre dat hij de afge lopen maanden meermalen in Rome was geweest „waarbij ik niet één keer door de paus zelf werd ontvangen". Hij er kende dat hij op 5 mei een overeenkomst met het Vati caan had gesloten. Daarin werd van hem verlangd boete te doen voor zijn fouten en alle besluiten van het Tweede Vaticaans Concilie te erken nen. „Dat zullen we nooit van ons leven doen," zo riep de 82-jarige aartsbisschop uit Niettemin zijn er tekenen dat in de boezem van de traditio nalistische stroming de hoop bestaat dat er alsnog, een rege ling met het Vaticaan zal ko men. Franz Schmidberger, de superieur-generaal van de Orde van Pius X, zei in een interview met het Westduitse blad Die Welt dat nieuwe contacten met het Vaticaan „slechts een kwestie van tijd" zijn. Excommunicatie houdt in dat de betrokkenen niet langer mag deelnemen aan de sacra menten zoals doop, avond maal, priesterijding. Boven dien leeft de geëxcommuni ceerde volgens ae kerk in een permanente staat van dood zonde. Alleen de paus zelf kan een excommunicatie op heffen. De breuk met Lefebvre kan. FOTO: AP ertoe leiden dat de Rooms- Katholieke Kerk meer bewe gingsvrijheid op oecumenisch gebied krijgt. De terughou dende opstelling ten opzichte van de oecumene was vaak het gevolg van het feit dat het Vaticaan rekening met de ui terst conservatieve vleugel rondom Lefebvre hield. In vergelijking met de geëxcom municeerde aartsbisschop komt paus Johannes Paulus II naar voren als een „man van het midden" die voor dialoog met andere kerken en niet- christelijke godsdiensten is. Tenslotte laat de breuk ook zien dat de RK Kerk niet ach ter het Tweede Vaticaans Concilie en de besluiten over de oecumene terug wil gaan. Dit zegt het vooraanstaande oecumenisch instituut van de EKD in het Westduitse Ben- sheim. Het noemt het „para doxaal en ook een beetje tra gisch" dat iuist onder deze paus, „de belichaming van een conservatieve koers", de uiterst rechter vleugel uit de RK Kerk stapt. Door allerlei disciplinaire maatregelen te gen onder anderen Schille- beeckx, Küng, Boff en Curran is de RK Kerk er daarentegen wel in geslaagd de afwijkende opvattingen ter linker zijde te neutraliseren. De bijbel in de moderne wereld De Kamper nieuw-testamen- ticus dr. C.J. den Heyer pro beert in zijn boekje „De oude bijbel in een moderne we reld" uit te leggen hoe de moderne mens de bijbel vooral niet moet lezen. De bijbel als Gods boek van kaft tot kaft is een onhoudbare stelling en een al te massief beroep op de bijbel („God wil het") heeft al te veel bloed gekost. De bijbel zegt niets concreets over genetische manipulatie of over de eco nomische verhoudingen op wereldschaal, vindt Den Heyer. Wat de bijbel wél zegt. is dat er een Messiaanse weg is, die mensen een be vrijdend perspectief biedt. Wat deze karakteristiek van de bijbel concreet betekent, komt niet in dit boekje aan de orde. De hoofdzaak is im mers uit te leggen wat de bij bel niet is. Stof te over dus voor nóg een boekje. Uitgave Kok, prijs 27,50. Vroeg werk van Emanuel Levinas De Frans-joodse filosoof Emanuel Levinas is wellicht de meest besproken eigen- tijdsè filosoof. Zijn werk, vooral gekenmerkt door de ethiek van de Ander, spreekt veel mensen erg aan. Belang rijke werken zijn van hem in het Nederlands vertaald, on der meer „De totaliteit en het Oneindige" (Ambo, 1987). Nu verscheen een vroeg werk van Levinas, namelijk de vertaling van „De l'existance a l'existant": „Van het zijn naar de zijnde". Het is een werk uit 1947, waarvan voor al de passages over „er is" van belang zijn voor het late re werk van Levinas. De vertaling is van Ab Kalsho- ven, een leerling van prof. Theo de Boer (Universiteit van Amsterdam) die het woord vooraf schreef. Uitgave: Ambo, prijs/25,-. UTRECHT De Nederland- aangedrongen op een scher per beleid tegen het apart heidsbewind. Het „minimumpakket aan ac tie" zou moeten bestaan uit reductie en degradatie van de Nederlandse ambassade en consulaten in Zuidafrika, ver scherpte regelingen voor de verstrekking van visa aan Zuidafrikanen en reductie van de staf van de Zuidafri kaanse ambassade en consula ten hier. Bepleit wordt voorts een embargo op steenkool uit Zuidafrika, geen vernieuwing van Zuidafrikaanse leningen bij Nederlandse banken, stop zetting van directe vluchten van Schiphol naar Zuidafrika en ontzegging van landings rechten aan South African Airwys. De bisschoppen wijzen in hun brief aan de minister op de noodtoestand in Zuidafrika,. die op 11 juni voor het derde jaar is verlengd. „De Zuidafri kaanse regering verspert met haar maatregelen de weg voor vreedzame verandering en opteert voor een totalitair re gime." Ze citeren voorts de Zuidafrikaanse bisschoppen dat dit minimumpakket wel licht wel de laatste mogelijk heid is voor Europa om op vreedzame wijze te komen tot afschaffing van apartheid. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Glanerbrug G.H. Hoek man te Ommelanderwijk en Meeden Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Nuenen (herv.ge- ref.) (part-time) mw.drs.G.F. Struys, kand. aldaar. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Zuidhorn (3e pred F.H. Folkerts te Stadskanaal; te nen en te Lemele-Lemelerveld drs.P.L. Storm, kand. te Kampen Het is al lang bekend: er zijn grote verschillen van mening over de uitleg van allerlei on derdelen van artikel 23 van onze Grondwet. Daarin is on der meer de vrijheid van on derwijs vastgelegd. De grote vraag is nu, hoe dat verder moet. Kun je die uitleg*over- laten aan de (wisselende) meerderheden in het parle ment, of zou bijbvoorbeeld de rechter er beter over kunnen beslissen? Vorige week aanvaardde prof. mr. dr. A. Postma het ambt van bijzonder hoogleraar in het onderwijsrecht aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Zijn rede, toen uitge sproken, had als titel: „De vrijheid van onderwijs be dreigd?", en ging over boven genoemd vraagstuk. Ook in het verleden zijn er al lerlei interpretatie-kwesties geweest over het onderwijsar tikel in de Grondwet, zo be-, toógt Postma. Hij haalt het voorbeeld dan uit de jaren tachtig van de vorige eeuw. Aanvankelijk meenden de li beralen, dat de Grondweet geen subsidiëring van het bij zonder onderwijs toeliet. Eni ge tijd later waren zij van me ning zonder het grondwet sartikel te willen wijzigen dat het wèl kon. Een kwestie van interpretatie dus, door de beslissing van een parlemen taire meerderheid in onder wijswetten vertaald. Momenteel zijn er zelfs een flink aantal interpretatie-ver schillen aan de orde. Postma noemt er in zijn oratie een aantal. Bij al die verschillen is het vaak zo, dat de z.g. confes sionele partijen (CDA, RPF, SGP en GPV) het ene stand punt huldigen tegenover an dere partijen als PvdA, VVD en D'66. In feite dus de tegen stelling, zoals je die tijdens de Schoolstrijd (1878-1920) ook had! Als voorbeelden worden thans genoemd: de kwestie van de decentralisatie, wie zijn de „dragers van de onder wijsvrijheid de uitleg van het begrip richting, de gren zen van de vrijheid van in richting en van de benoe mingsvrijheid van de school besturen. Het CDA c.s. is uitsluitend voor zogeheten functionele decentralisatie (dus bijvoor beeld naar schoolbesturen), de PvdA en anderen vooral voor territoriale (dus bijvoorbeeld naar gemeentebesturen). Het CDA c.s. vindt dat de rechtspersoon die het onder wijs geeft de drager is van de vrijheiod van onderwijs, de PvdA en anderen vinden daar ook de onderwijsgebrui-- kers voor in aanmerking ko men. Bij de vrijheid van rich ting en vooral ten aanzien van de vrijheid van inrichting (actueel bij de Wet op de Ba sisvorming en met name bi. de kwestie van de zogeheten eindtermen) constateeer ik, dat de politieke meningsver schillen minder duidelijk zijn. Wat betreft de benoemings vrijheid is dat weer wèl het geval. En dat gaat het over het wetsvoorstel inzake gelij ke behandeling, over de voor waarden die de overheid mag' stellen op dit punt ook aan be sturen van bijzondere scholen. Scheidsrechter? Interpretatie-verschillen te over dus. De vraag rijst dan natuurlijk: Wie is hier de scheidsrechter? Het antwoord luidt: het parlement zelf. Het opmerkelijke is nu, dat prof. Postma hier een vraagtkenen plaatst en zegt: „de toetsing in handen te geven van de ge wone rechter, verdient naar mijn mening verdere overwe- ging". Ik moet zeggen, dat mij deze suggestie niet zo aanspreekt. De argumentatie is nogal zwak, met name wanneer wordt aangevoerd dat er mo menteel in verhouding tot vroeger zo weinig juristen in het Nederlandse parlement zitten. Moet dan uitsluitend politiek in deze de doorslag geven? In wezen wel, maar er zitten hier natuurlijk wel kanten aan, die zeer delicaat zijn, waar de politiek heel voorzichtig mee moet zijn. Die zich niet lenen voor beslissin gen van de helft plus één zeis niet van een twee-derde meerderheid. Dat komt, omdat op de ach tergrond speelt de zaak van de geestelijke vrijheid, een zaak van het geweten. Daar om is in 1917, toen het huidige onderwijsartikel in de Grond wet tot stand kwam, ook ge streefd naar een parktisch unanieme aanvaarding ervan. Dat heeft tot gevolg, dat men ook nog steeds spreekt van de Pacifacite van 1917 (de „vre- destichting"). En zo'n parcifi- catie leent zich niet voor zo veel politiek geweld. Minister De Visser, die de Pa cificatie-politiek moest rege len, heeft dat ook ingezien. Hij heeft in 1919 de Onder wijsraad ingesteld. Deze werd het „finaal adviesorgaan" van de regring inzake onderwijs zaken. Daarbij werd uitdruk kelijk aangetekend, dat die Raad moest geven „onpartij dig advies om de uitvoering van de parcificatie op een voor alle parijen aanvaardba re wijze te waarborgen". Ik zou zeggen: ziehier de scheids rechter in principe die we nodig hebben bij de inter pretatie-verschillen van de G rondweg. Helaas is de praktijk van de Onderwijsraad in de loop der iaren anders geworden En dat heeft zich ook weerspiegeld in de samenstelling van de raad. Ik zou er vor willen pleiten in het beleid toch eens te over- door drs. K. de Jong Ozn. wegen die oude doelstelling van de Onderwijsraad weer in ere te herstellen. Immers: de politiek mag dan in dezen de eindbeslissing houden, maatschappij, met name zoals ze zich heeft uitgekristalli seerd in de verschillende on- derwijsrichtingen, kan hiérbij niet worden gepasseerd. En die maatschappij zou af standelijk middels de On derwijsraad z'n stem kunnen laten horen, en mogelijk tot overeenstemming komen, zo als ook vroeger is gebeurd. Temeer, daar er wel zware in terpretatie-verschillen zijn ten aanzien van de Grondwet, maar deze nog lang niet vol doende zijn uitgediscussieerd. Intelligente en verdraagzame discussie, zich verheffen bo ven het directe groepsbelang, de gemeenschap allereerst in het oog houden, zouden hier best nog eens tot verrassende uitkomsten kunnen leiden. De staatssecretaris van onderwijs, mevrouw Ginjaar-Maas, gaat de zomervakantie niet in als ambteloos burger. Toen mi nister Deetman gisteren zijn politieke gewicht in de schaal legde bij haar conflict met de Tweede Kamer over bezuini gingen in het speciaal onderwijs, ging de CDA-fractie over stag. Tot het laatst toe had het erop geleken dat de christen democraten de motie van afkeuring over het bezuinigingsbe leid in het speciaal onderwijs zouden steunen. Maar toen de minister eenmaal te kennen had gegeven de staatssecretaris te zullen volgen wanneer die gedwongen zou worden op te stappen, bond de grootste regeringsfractie in. Zo'n hoge prijs wilde het CDA ook weer niet betalen voor een conflict met als inzet de kinderen van het speciaal onderwijs. VOOR een beoordeling van de gebeurtenissen is het nodig de voorgeschiedenis van het conflict er bij te betrekken. Die is, kort samengevat, als volgt: de scholen voor speciaal onder wijs barsten uit hun voegen. Steeds meer kinderen redden het niet meer in het „gewone" onderwijs en worden verwe zen naar het veel duurdere speciaal onderwijs (bijvoorbeeld een LOM-school). Regering, parlement en onderwijsorganisa ties zijn het erover eens dat die groei fnoet worden gestopt. De vraag is alleen: hoe? Om het antwoord daarop te krijgen kregen twee hoogleraren (Stevens en Doornbos) een studie opdracht. Pas als duidelijk is waarom het speciaal onderwijs zo groeit, kan een weloverwogen, samenhangend beleid worden gevoerd, zo luidde de redenering. Voordat de onder zoekers met hun werk klaar waren, nam het parlement ech ter het besluit om een plafond aan te brengen in de uitgaven voor het speciaal onderwijs. Het deed dit ondanks felle pro testen en waarschuwingen van deskundigen en onderwijsor ganisaties. INMIDDELS zijn de heren Stevens en Doornbos klaar met hun werk. Uit hun studie blijkt onder meer dat het onmoge lijk is om met simpele bezuinigingshandelingen de groei te stoppen. De staatssecretaris noemde haar gewraakte bezuini ging (bevriezing van het aantal leerkrachten) dan ook niet primair een bijdrage tot de groeibeheersing, maar een logisch gevolg van de uitspraak van de Tweede Kamer: een plafond in de uitgaven. De staatssecretaris gaf, met andere woorden, dus vorm aan wat de Kamer zelf heeft gewild. De veront waardiging van met name het CDA over de bezuinigings maatregel van de staatssecretaris is dan ook een beetje hypo criet geweest. Het beleid waartegen woordvoerder Hermes, op zichzelf zeer terecht, zo fulmineerde heeft het CDA onte genzeglijk zelf mede opgeroepen. (Vervolg van de voorpagina) MADRID Onverwachte hevige regenbuien hebben grote schade toegebracht aan de oogst in Spanje. Ook het verkeer en het toerisme ondervinden grote hinder van het slechte weer. Bij zware stormen hebben de boeren in Murcia en Valencia een schade geleden van bijna 40 miljoen gulden. In de meer centraal gelegen provincie Toledo kwam het door hagel tot een verlies post van 20 miljpen gulden. Het verkeer op de oude, vaak niet al te beste autowegen zal zo veel mogelijk worden ontzien. Geplande werkzaamheden gaan de komende dagen niet door. Ook zal het ministerie van Ver keer cassettebandjes met muziek en adviezen verstrekken aan alle automobilisten die in de verwachte lange files vastzitten. Klimaat Er treden verschuivingen op in het klimaat op aarde, als gevolg waarvan in het westen van Europa in de toekomst kan worden gerekend op zachtere winters en nattere zomers. Als gevolg van het zogeheten broeikaseffect, dat wordt veroorzaakt door het ge bruik van fossiele brandstoffen, wordt het op aarde gemiddeld warmer. Enkele buien DE BILT (KNMI) - In een snel tempo heeft de invloed van een oeeaandepressie zich tot over onze omgeving uitge breid. Het centrum van deze depressie ligt het komend et maal boven de Britse Eilan den. Rond dit centrum stroomt nu koelere oceaanlucht via west-Frankrijk en België naar onze omgeving. In deze stro ming trekken buienstoringen mee. Bij een matige, af en toe krachtige en aan zee zelfs har de zuidwestelijke wind worden het komend etmaal van tijd tot tijd buien ver wacht. Mogelijk gaan enkele van deze buien vergezeld van onweer. De temperaturen blij ven de komende dagen aan de lage kant: meer dan zo'n graad of 18 wordt het in de middagu ren niet. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: Zaterdag vrij zonnig en middagtempera- turen van 23 tot 29 graden. Zondag vanuit het zuiden en kele regen- of onweersbuien en enige afkoeling. Britse eilanden: Half tot zwaar bewolkt. Vooral in de middag en avond énkele buien. Mid- dagtemperatuur van 16 graden in het noordwesten tot 20 gra den rond Londen. Denemarken: Zaterdag in de loop van de dag opkomende regen- of onweersbuien. Zon dag enkele perioden met zon. Middagtemperatuur rond 21 graden, zondag iets lager. Noordwest-Duitsland, Bene lux, noord- en west-Frankrijk: Af en toe zon. Van tijd tot tijd enkele buien, vooral in de middag en avond met name meer landinwaarts. Middag- temperatuur van 18 tot 20 gra den. Zuid-Duitsland, noordoost- Frankrijk: Vooral in de mid dag en avond enkele buien. Ook enkele perioden met zon. Middagtemperatuur van 19 tot 22 graden. Alpengebied: Perioden met zon maar op zaterdag naar het oosten wegtrekkende regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur in de dalen en in net laagland aan de noordzijde tot 21 graden, aan de zuid- en oostzijde echter tot 28 graden. Spanje en Portugal: In noord- west-Spanje en noord-Portugal af en toe regen of motregen; elders overwegend droog en hoe meer naar het zuiden hoe meer zon. Middagtemperatuur 20 graden in het noordwesten tot 34 graden landinwaarts in zuid-Spanje. Griekenland: Zonnig en vooral op het vasteland zeer warm. Middagtemperatuur van 29 graden op de eilanden tot 37 plaatselijk op het vasteland. Amsterdam Dc Bilt Eclde Eindhoven Den Helder Vlissingen regen Zd. Limburg regen Aberdeen regen Klageïïurt Kopenhagen a/.bcw. 22 16 0.6 29 19 27 16 26 20

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2