Verbreding toegang naar Landbouwplein Voorschoten akkoord met sportcomplex Adegeest Duivensport is voor een beginner duurder geworden KATWUK STEMT IN MET FUSIE ENERGIEBEDRIJVEN ■iUHIil JOUR NAAL fceidócQowiarit DUINKLIEVERS VEERTIG JAAR: Scum verhuist naar Noordduinen LEIDEN OMGEVING VRIIDAG 1 IUU 1988 PAGINA 15 Katwijk maakt volkstuinen in De Mient mogelijk KATWIJK De volkstuinen in De Mient in Katwijk kun nen worden aangelegd. De Katwijkse gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met het wijzigen van het gel dende bestemmingsplan. Op het terrein in De Mient lag een agrarische bestemming. Dit wordt nu veranderd in een recreatieve bestemming. Al leen de VVD stemde tegen het voorstel. De liberale fractie wilde het liefst een dubbele bestemming aan het terrein geven. De bestemmingswijziging is nodig omdat de gemeente Kat wijk de grond van de volk stuinvereniging Ons genoegen wil gebruiken voor woning bouw. De gemeente heeft gronden in De Mient gereser veerd als vervanging. In een vorige raadsvergadering is hiervoor al 60.000 gulden be schikbaar gesteld. De VVD- fractie pleitte bij monde van mevrouw J. van Paridon voor een dubbele bestemming: agrarisch en recratief. „Dan kunnen ook beroepstuinders gebruik maken van deze gron den", stelde 'zij gisteravond. Wethouder W. van der Plas vond een dubbele bestemming niet nodig omdat alle grond nodig is om de volkstuinders vervangende grond te kunnen geven. D. Graaff (PvdA) waarschuw de het college voor al te grote haast bij het uitvoeren van de plannen. „De volkstuinders zijn er zelf nog niet uit of zij wel naar De Mient willen. Ze hebben nog een onderzoek lo pen naar de kwaliteit van de grond. Het besluit om de be stemming te wijzigen, komt veel te snel". Wethouder van der Plas drong echter aan op een uitspraak van de gemeen teraad omdat er anders min stens twee maanden verlopen voordat een beslissing kan worden genomen waarna de gehele raad met uit zondering van de VVD, zich toch achter het collegeplan schaarde. Geen kwijtschelding van hondenbelasting LISSE Er komt in Lisse geen kwijtschelding van hondenbe lasting. De gemeenteraad heeft zich gisteravond in meerderheid achter het collegevoorstel geschaard om in het kwijtscheldings- beleid van de gemeente, de hondenbelasting buiten beschouwing te laten. Dit kwam aan de orde door een amendement van de progressieven in een vorige vergadering. Daarin werd gevraagd naar de mogelijkheid dat de dorpelingen die voor kwijtschelding ven belastingen en heffingen in aanmerking komen, ook een kwijtschelding van de hondenbelasting zouden kunnen krijgen. Wethouder G. van der Berg (CDA) had toen al laten weten dat naar zijm mening door kwijtschelding van de overige lasten er ruimte voldoende ontstond om de hondenbelasting alsnog te be talen. De heer L. Robertus (VVD) kon de gedachtengang van de progressieven wel volgen, maar wilde zo'n kwijtschelding alleen invoeren voor 1 hond. Met vijf stemmen voor (VDD en PvdA/ PPR) en 12 tegen (het college, CDA en GP/GPV/RPF) werd het amendement van de progressieven verworpen. Koninklijke onderscheidingen LISSE De heer P.J.H Delnoij is gisteren benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Dat gebeur de bij zijn afscheid als direc teur van de Maatschappelijk Voortgezet Onderwijsscho- lengemeenschap voor Be roepsonderwijs in Lisse. De heer Th. Reedijk ont ving gisteren de ere-medail- le in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit handen van burgemees ter Paats in Alphen. Burge meester Paats reikte giste ren de eremedaille in goud uit aan de heer J. de Bruin. Noordwijkerhout pakt hinder aan NOORDWIJKERHOUT Er komt een voorlichtingsbij eenkomst voor het Noordwijkerhoutse bedrijfsleven waarin de gemeente de nieuwe aanpak rond de hinder wet toelicht. Tot nog toe heeft Noordwijkerhout een pas sief beleid gevoerd, maar dat gaat nu veranderen. Over tien jaar moet de opgelopen achterstand zijn ingelopen. Ook via plaatselijke kranten en bijvoorbeeld het onderne mersplatform zal de gemeente de bedrijven voorlichten over onder andere het feit dat de aanpak vooral erop ge richt is mensen begrip bij te brengen voor de hinderpro- blematiek. Verder zal de vergunningverlening kosten dekkend moeten worden. Thans wordt maar 30 procent van de werkelijke kosten gedekt door de leges. Er zal be gonnen worden met de zware gevallen. Gisteravond keurde de gemeenteraad de aanschaf van nieuwe geluid- meetapparatuur goed en ging ze eveneens akkoord met het aantrekken van een tweede milieuambtenaar die aan de uitvoering van het hinderwetprogramma gestalte gaat geven. Open dagen in Katwijkse kerken KATWIJK De Oude en Nieuwe Kerk in Kat wijk aan Zee zijn op morgen en zaterdag 27 augus tus te bezichtigen voor geïnteresseerden. In de kerken, die open zijn tussen 14.00 en 19.00 uur, is uitgebreide informatie over de gebouwen te krij gen. Ook zijn er video-opnamen van de te restau reren gedeelten van de kerken. Beide kerken, de Oude Kerk is 500 jaar geleden gebouwd en de Nieuwe Kerk 100 jaar geleden, worden opgeknapt. De restauratie is gepland voor 1990 en kost zes miljoen. Tijdens de open dagen wordt in beide kerken orgel gespeeld. Het orgel in de Nieuwe Kerk is ook te bezichtigen. Verder verkopen de vrouwenverenigingen onder het motto „Bid en werk voor de Katwijkse Kerk" badhanddoeken en lepeltjes. De opbrengst hiervan is bestemd voor de restauratie van beide kerken. Ook zorgen deze verenigingen voor koffie en iets eetbaars. Morgen wordt de open dag afgesloten met een zanguur in de Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk. Aanvang 19.30 uur. Inbraak in flat NOORDWIJK Dieven hebben gis teren toegeslagen in een flatwoning op de derde verdieping in Boerenbutg Noordwijk. Het voordeurslot werd opengewerkt, waar na de woning werd doorzocht. Dat le verde gouden siera den en wat klein geld op. INCIDENT IN RAADSVERGADERING NOORDWIJKERHOUT NOORDWIJKERHOUT De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met de aankoop van het huis op Hoogstraat 38 ter ver breding van de reeds be staande toegang aldaar naar het Landbouwplein. Tijdens deze behandeling deed zich een incident voor toen mevrouw Hul spas gepikeerd de raads zaal verliet, omdat ze over iets moest beslissen waar over pas later mocht worden gediscussieerd. De aankoop hangt namelijk nauw samen met de her inrichting van het dorps centrum en dat punt stond pas later op de agenda. (PvdA) het maar een idiote zaak vond. Burgemeester Win kel begreep niet waarom me vrouw Hulspas zo veel drukte maken. Dat muizengaatje moest gewoon verbreed worden. Ook de heer Sluis (CDA) begreep haar gedrag niet goed, want er was in de commissie al afgesproken dat de ingang van het Landbouw plein bij de Havenstraat bij wijze van proef een jaar lang op vrijdagavond en op de za terdag afgesloten zou worden. Dan moest toch de ingang bij de Hoogstraat tevens een uit gang worden en dat kon alleen als dat „muizegat" verbreed werd. Maar over die proef zou pas later op de avond worden be sloten, en omdat deze punten volgens mevrouw Hulspas dus in de verkeerde volgorde op de agenda waren geplaatst, verliet ze uit protest de raads zaal om niet mee te hoeven stemmen. Later op de avond kwam de discussie dus wel op gang. Dat was niet helemaal de bedoeling geweest, maar mevrouw Hulspas stond erop dat ze haar mening over de herinrichting van het dorps centrum mocht herhalen. Een van haar bezwaren was juist de aankoop en het afbre ken van dat huis op de Hoog straat. De Landbouwpleinin- gang in de Havenstraat kon je wel op proef sluiten, maar je kon moeilijk een huis op proef afbreken. Verder begreep ze in het geheel niet waarom er in de Dorpsstraat eenrichting verkeer moest komen vanaf Noordwijk richting centrum, „Wat heeft dat verkeer daar te zoeken?", vroeg ze zich af. Wethouder Heemskerk gaf haar eigenlijk gewoon gelijk toen hij zei dat deze verkeers- richting gekozen was, omdat rekening was gehouden met de inbreng van de winkeliers vereniging op de inspraaka vond. Er zit veel gelijk in de argumenten van mevrouw Hulspas, maar je moet tot een compromis komen, vond de wethouder. Mevrouw Hof had het liefst gezien dat de Haven straat ook autovrij was ge maakt. Alle partijen hadden bezwaar tegen de 100.000 gul den die uitgetrokken waren voor de herstrating van met name de Dorpsringweg, zeker in zoverre dit gedaan werd om de winkelwagentjes van de Di- gros makkelijk naar het Land bouwplein te kunnen laten rij den. En mevrouw Hof vond dat herstrating van de toe komstige slinger van Kerke- land-Viaductweg richting Hoogstraat niet nodig was. Toch ging de meerderheid van de raad akkoord met de plan nen van het college. Eerste paal voor verenigingsgebouw in Voorschoten Onder grote belangstelling heeft mevrouw M.J. van van der Peet gistermiddag de eerste paal van een multifunctioneel verenigingsge bouw aan de Baron van Schimmelpennick van der Oyenlaan In Voorschoten in de grond geslagen. Het pand, dat naar verwacht nog voor het einde van dit jaar wordt opgeleverd, biedt ruimte aan een peuterspeelzaal, jeu de boules vereniging en buurthuis Bloemwijk- Boschgeest. Mevrouw Van der Peet, die sa men met P. de Zwart ruim acht jaar geleden het buurthuiswerk begon, is erg gelukkig met de nieuwbouw: „We hebben echt acht jaar moeten afzien. We verhuisden van het ene naar het andere schooltje en hebben tussen door nog drie fikse branden gehad. In het pand waar we nu zitten, een oude kleuter school, is vorige week nog iemand met toilet en al door de vloer gezakt." FOTO: HENK VAN OER ENDE VOORSCHOTEN De gemeenteraad van Voor schoten heeft in het holst van de nacht ingestemd met de aanleg van twee kunstgrasvelden, een op knapbeurt van het be staande veld en de aanleg van zeven tennisbanen. Bovendien werd besloten dit sportveldencomplex „Adegeest" te privatise ren. Twaalf raadsleden stemden voor, zes stemden tegen. Drs. F. ten Have (CDA) vond het „onverantwoordelijk" om op dit tijdstip (tien over twee) het voorstel Sportvoorzienin- gen te bespreken en wilde het onderwerp voorlopig schorsen. De andere fracties wilden daar niets van weten waardoor de Voorschotense raad een nachtelijke verga dering beleefde met een overvolle tribune. D66 en PVDA/PPR wilden slechts de aanleg van een kunstgrasveld en stemden samen met het VVD-raadslid mr. drs. J. vd. Poel tegen het voorstel. Drs. H. Willemsen (VVD): „Wij zijn voorstanders van privatisering. De verenigin gen dragen nu het risico." Wethouder Marselis verde digde het voorstel aan de hand van een brief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) waarin deze akkoord gaat met de voorgenomen overdracht: „Er is thans een heel goede samenwerking tussen de vier verenigingen, die het totale sportcomplex beheren. Deze verenigingen willen graag deze voorzieningen en de ge meenteraad moet vertrou wen hebben in de bestuurs- capaciteiten van deze vereni gingen. Verhuur aan particu liere groepen is opgenomen in de voorwaarden. Kunst gras is een dure zaak, want je kunt er geen geiten op laten grazen". NOORDWIJKERHOUT „Het moest natuurlijk een Bra bander zijn die hier in Noord wijkerhout 40 jaar geleden een postduivenvereniging opzette. Dat was daar een nationaal ge beuren". Aan het woord is de huidige voorzitter van de Noordwijkerhoutse postdui venvereniging De Duinklie- vers G. van Gijlswijk. Het is zaterdagmorgen. De radio staat aan om te horen of zijn duiven al gelost zijn. Intussen graaft hij wat in de historie van De Duinklievers die veertig jaar bestaan. Dit wordt morgen ge vierd met een vlucht uit Com- piègne. In oktober is er een re ceptie tijdens de jaarlijkse kampioenshuldiging. Van Gijlswijk vertelt over het ontstaan van de vereniging: „De oprichter heette Piet Hes- en ging daar een avondje pra ten. Ze kozen als naam De Duinklievers. Al heel snel von den ze steun in de Bavo. Daar waren nogal wat broeders uit het zuiden. Onder het mom van „ontspanning voor de pa tiënten" maakten ze hokken op de zolders van de pavil joens. De ramen dienden als in- en uitvalluiken. Betere hokken waren er niet want het was er warm en droog". Tot de eerste leden van de Duinklie vers behoorden verder Sjaak Peters en Harm Dijkstra. Die twee zijn er nu allebei nog bij. Geld had de nieuwe vereni ging niet Vijf groentekisten dienden als hok. Duiven waren er ook niet. Piet Heshof en Henk van Denzen zetten daar om een advertentie in het post- duivenblad wie een beginnen de vereniging wilde helpen. Van Gijlswijk: „We kregen 20 duiven. Elk lid ging met een of twee duiven naar huis. Als ze moesten vliegen werden ze in manden gedaan en door Piet Gijs op de trein gezet. Zoveel mogelijk duiven gingen in een mand, want dat was goedko per". In België werden de dui ven van het perron of in de buurt losgelaten. Als het slecht weer was, werd een groot zeil gepakt en werden 'de duiven afgedekt. „Als het bleef rege nen, broeiden de duiven de hele dag daaronder. Dat kostte heel wat beesten", vertelt Van Gijlswijk. De omstandigheden voor de duiven zijn de laatste jaren sterk verbeterd. Nu zijn er sta len boxen met voer- en drink bakken en de auto's hebben air-conditioning. „Al moeten ze een week blijven staan, ze hebben er niets van. Vroeger gooiden ze een hand voer tus sen de rieten manden en ze moesten maar zien, die stomme beesten", meent de Zilkse dui- venliefhebber. De duiven vlie gen terug naar hun nest omdat daar de duivin wacht, het „we duwschap vliegen". De liefheb bers staan dan in hun tuintje met de voerbak te rammelen om de duiven in de hokken te lokken en „kom maar, kom dan" te roepen. De klok kan alleen gestopt worden als de ring die de duif om zijn ppot heeft er in zit. Van Gijlswijk: „Die klokken zijn peperduur en niet iedereen had er een. Dan moest je naar iemand die hem voor je beschikbaar stelde. De tijden' van de postduiven van mijn vader waren afhan kelijk van mijn conditie want ik fietste snel met de ring naar zo iemand toe. En die zei dan: „Hou je mond, ik sta net op een duif te wachten". En dan liet bij het ringetje nog eens vallen ook, want hij moest tijd winnen voor zijn eigen duif. Er gebeurden gekke dingen. Zo had er eens een zo'n haast dat hij het ringetje dat hij in zijn mond had, inslikte". Fietstijd Niet alleen hadden veel lief hebbers geen klok, ook waren er nog geen radioberichten-. Om te weten of er gelost was, moest je naar iemand toe die telefoon had en die had opge beld naar België. Maar het kwam volgens Van Gijlswijk geregeld voor dat mensen zon dagmiddag om twaalf uur gin gen zitten wachten tot 's avonds in het donker. Darj was er nog geen duif omdat ze niet gelost waren. „Of andersom, ze gingen naar de kerk en als ze terug kwamen zaten de duiven al te wachten. Dan waren ze eerder gelost. Ooit kwam Koos Nulkes de kerk inlopen en riep vanachter: „Jongens, Vilvoor de valt"! Toen liep een stel liefhebbers de kerk uit om te klokken". Van Gijlswijk zit vol met verhalen over de duiven wedstrijden uit vroegere jaren. „In de jaren '50 had je met de kermis een vlucht van de Oranjevereniging. Op het schoolplein van de Hervormde school (nu Marktplein) stond een centrale klok. Diegenen die uit het Langeveld kwamen kregen dan 'fietstijd'. Dat was uitgerekend voor ongeveer 40 kilometer per uur. Toen er au to's kwamen zijn ze ermee op gehouden want die raceten naar het dorp". Er is veel ver anderd in de laatste 40 jaar in de duivensport. Er zijn nu computerklokken met een printer. Het voer is verbeterd en de duiven worden zelf me disch begeleid. De Zilkse dui- venhouder: „Veel duiven ble ven vroeger weg omdat ze niet gezond waren. Dat zag nie mand. Heel Noordwijkerhout sprak ervan op de Steeg als een duif toentertijd terug kwam uit Orleans of zelfs Bor deaux. Nu vliegen ze allemaal die afstand en ze vliegen snel ler". Van Gijlswijk merkt wel op dat de sport hierdoor voor een beginner veel duurder is geworden. Ook is hij bang voor vergrijzing in deze tak van sport, ook al zijn er nog steeds een miljoen liefhebbers in Ne derland. „Je moet veel tijd in de duivensport steken. Je moet een goede relatie opbouwen met die beesten en het kost je een zaterdag." GERARD DE KLERK heeft gisteravond groen licht gegeven voor de fusie van de energie- en waterbedrijven in Zuid-Holland Noord. Dit gebeurde nadat wet houder J. van der Plas meldde dat het perso neel van het Katwijkse bedrijf het verzet tegen de fusie had opgegeven. Alleen twee CDA- raadsleden en de fractie van de RPF stemden tegen de overdracht van het onroerend goed van het Katwijkse bedrijf aan het nieuwe ener- mede afhankelijk van het standpunt van vele andere betrokken gemeenten. Momenteel is de fusie onzeker omdat een aantal gemeenten zich nog verzet. Alle raadsleden waren het gister avond eens dat de fusie niet meer tegen was tej houden, ook al was geen enkele fractie blij met deze ontwikkeling. H. van Mierlo (D66/Ge- meentebelangen) vertolkte de gevoelens door te stellen dat de fusie was opgedrongen en het voor zijn fractie allemaal niet had gehoeven. C. van Kesteren (CDA) toonde zich gisteravond de belangrijkste tegenstander van de op handen zijnde fusie. „Ik heb geen enkel vertrouwen dat dit nieuwe bedrijf iets goeds oplevert voor Kat wijk", meldde hij. Van Kesteren hield vast aan de eis dat Katwijk het onroerend goed niet moet verkopen aan het nieuwe bedrijf en werd hierin gesteund door een tweede CDA-raadslid en de RPF. Vanuit diverse fracties werd aange drongen om over enige tijd te bekijken hoe de overgang van het personeel naar het nieuwe bedrijf is verlopen en te bezien of er toch niet iemand op is achteruit gegaan. Als dat het geval zou zijn dan moet Katwijk alsnog iets voor de ex-werknemers doen. Wethouder J. van der Plas zegde dit toe. Gregoriaans Het Leids Gregoriaans Koor zingt zondag tijdens de mis in het bejaardentehuis Mariën- gaerde in Warmond. Er wordt gezongen volgens de moderne interpretatie. De mis begint om half tien 's- och tends. Mariëngaerde is gevestigd aan de Mgr. Aege- nentlaan 3. Nightshift De formatie Nightshift treedt zondagavond op in bar-dan- cing Blues Brothers aan het Henri Dunantplein in Hille- gom. De groep brengt een gevarieerd repertoire. De zaal gaat om negen uur open. Modeshow Mevrouw Riem vis geeft op de dinsdagavonden 5, 12, 19, 26 juli en 2 en 16 augustus modehows in het Leeuwen- horst congres center aan de Langelaan 3 in Noordwij' kerhout. De shows beginnen om acht uur. De 68-jarige mevrouw Riem vis ontwerpt kleding en beschildert die met sprookjesachtige tafere len. Haar dochters tonen de creaties, terwijl mevrouw Riemvis toelichting geeft. Mevrouw Riemvis wil met deze shows ouderen motive ren iets nieuws te beginnen: Zijzelf startte acht jaar gele den met het ontwerpen van kleding toen zij op een dood punt was aangeland. Expositie De tentoonstelling van de schilderes Ingrid de Boer-Bo- nefaas in De Nachtegaal van Lisse wordt verlengd. Be langstellenden kunnen nu ook in juli en augustus het werk van de Woerdense kunstenares bekiiken. De Nachtegaal is dagelijks van 's ochtends negen tot 's avonds elf uur geopend. OPLICHTER DOORZIEN NOORDWIJK Een 32-jarige man uit Enschede krijgt van de po litie in zijn woonplaats een proces-verbaal wegens verduistering van goederen in Noordwijk. De man huurde enige tijd geleden vi deo- en geluidsapparatuur van een verhuurbedrijf in Noordwijk. Later beweerde hij dat deze apparatuur bij een inbraak in zijn wo ning in Enschede was ontvreemd. De politie van die plaats onder zocht het huis van de verdachte en kwam tot de conclusie dat er niet was ingebroken. De man heeft inmiddels bekend de goederen zelf te hebben verkocht. KATWIJK Het Katwijkse open jongerencentrum Scum ver huist naar het parkeerterrein in de Noordduinen. De gemeente raad ging gisteravond akkoord met het voorstel van het college om het bestemmingsplan Landelijk gebied hiervoor speciaal aan te passen. Alleen de fracties van het SGP en de RPF stemden om principiële redenen tegen de toekomstige verhuizing van het jongerencentrum. Het open jongerencentrum Scum is zes jaar geleden opgericht en is bestemd voor de opvang van randgroepjongeren. Vanaf dat moment heeft Scum een pand in gebruik aan De Krom. De ge meente Katwijk wil dat terrein nu gebruiken voor woningbouw waardoor voor Scum een nieuwe plaats moet worden gevonden. Het college vond het parkeerterrein in de Noordduinen daar voor het meest geschikt. Niet alle fracties waren gisteravond gelukkig met de verhuizing van Scum. Mevrouw D. van der Plas (VVD) verweet het college eerst de toezegging aan de toekomstige bewoners van het bewus te deel van de nieuwbouwwijk Rijnsoever te hebben gedaan dat Scum weg zou gaan, zonder een nieuwe lokatie voor handen te hebben. „Die toezegging is buiten de raad om gedaan. Het colle ge is daarmee zijn boekje te buiten gegaan". H. van Mierlo (D66/Gemeentebelangen) sloot zich bij de woordvoerder van de VVD aan. „We hebben grote moeite met de nieuwe lokatie, on danks dat Scum en de politie het een goede plaats vinden. Scum mag echter niet verdwijnen want het heeft een functie in het jeugdwerk. We accepteren daarom het halve ei om niet met een lege dop te blijven zitten". J. van leeuwen (CDA) stelde na een lange interne discussie akkoord te gaan met de verhuizing. M. van Rooijen (SGP) en J. ten Hove (RPF) wezen de lokatie zonder meer af. Van Rooijen stelde principieel tegen Scum te zijn. Ten Hove pleitte voor het opheffen van Scum. „Dit is opge zet als een experiment. Als we het continueren dan gaat dat ten koste van heel veel". Ten Hove wees ook op de nabijgelegen gevolgde procedure van de hand. Hij stelde dat de verplaatsing van Scum al bij de oprichting vaststond. Van der Plas gaf verder toe het parkeerterrein niet de meest ideale lokatie voor Scum te vinden maar geen betere te weten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15